میرنیوز

آلبوم‌هایی که در واپسین روزهای ۱۴۰۱ شنیدنی شدند/ حسرت‌های یک بازار

آلبوم‌هایی که در واپسین روزهای ۱۴۰۱ شنیدنی شدند/ حسرت‌های یک بازار 2023-03-14T10:50:05+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، تعدادی از هنرمندان و ناشران حوزه موسیقی که عمده آنها در حوزه‌هایی غیر از موسیقی تجاری فعالیت می‌کنند، در آخرین روزهای باقی مانده از سال ۱۴۰۱ در حالی آثار خود را پیش روی مخاطبان قرار می‌دهند که موضوع عرضه و فروش آثار موسیقایی در حوزه‌های فیزیکی و دیجیتالی طی سال‌های گذشته به واسطه کرونا و اتفاقات اخیر با چالش‌های بسیار زیادی مواجه شده‌اند.

البته اگرچه اکنون در فرآیند جهانی بازار موسیقی تغییر و تحولات بسیاری به وجود آمده که بررسی و واکاوی آن در مقایسه با فرآیند تولید و عرضه آثار موسیقایی در ایران تا حد زیادی بی انصافی است. اما باید پذیرفت که نظام اقتصادی موسیقی کشورمان هم تراز با رشد فزاینده هنرمندان و خوانندگان صاحب سبک در همه عرصه و گونه‌ها نتوانسته ایجاد کننده یک توازن مناسب در حوزه‌های عرضه و تقاضا باشد. موضوعی که واکاوی و جستجو در آسیب‌های پیرامون آنچه در حوزه عرضه فیزیکی و چه در حوزه عرضه دیجیتالی مساله مهمی است که باید روی آن بیشتر تمرکز کرد.

از سوی دیگر هدایت عرضه آثار موسیقایی از «آلبوم» به «تک آهنگ» نیز یکی دیگر از دگرگونی‌ها و تحولات عرضه آثار موسیقایی در جهان و به تبع آن ایران است که سبب شده موضوع انتشار آلبوم‌ها به ویژه در حوزه‌های جدی تر موسیقی نیز وارد بحران و چالش جدی شود که اگر موسسات، مجموعه‌ها و سازمان‌های دولتی عرصه فرهنگ و هنر در این حوزه یاری گر ناشران برای خرید و همیاری در فروش و عرضه درست محصولات آنها نباشند، طی ماه‌های آینده باید منتظر اتفاقات ناراحت کننده‌ای در این حوزه باشیم. کما اینکه اکنون نیز بسیاری از ناشران و تهیه کنندگان آثار موسیقایی که در حوزه موسیقی‌های جدی و فاخر فعالیت می‌کنند ناچار به توقف یا تعطیلی فعالیت‌های خود داشته‌اند.

به هر روی آنچه اشاره شد، توضیح مختصری از فرآیند تولید، عرضه و بازاریابی محصولات موسیقایی ایران طی ماه‌های اخیراست که اگر معدود ناشران فعال در حوزه تولید موسیقی جدی نباشند، باید فاتحه فروش آلبوم در ایران را خواند.

آنچه می‌خوانید گزارشی مختصر از انتشار پنج آلبوم جدید در حوزه موسیقی است که بدون تقدم و تاخر در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند.

آن سرو نشان؛ اولین تجربه یک هنرمند در سه تار نوازی

آلبوم «آن سر و نشان» از جمله آثار تازه منتشرشده در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران است که با تک نوازی تار هامان خلیلی و نوازندگی تمبک حمید قنبری در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

هامان خلیلی در توضیح این اثر نوشته است: آن سرّ و نشان اولین تجربه من در تکنوازی ساز تار است که حاصل جمع‌بندی اینجانب از تجربیات شخصی نوازندگی و اجراهای صحنه‌ای‌ام در ده سال اخیر است.

برخود لازم می‌دانم از استادان عزیزم مرحوم مسعود خلیلی، جلال حیدری، مسعود شعاری و بالأخص استاد محمدرضا لطفی که در جریان هنری من بیشترین اثرگذاری را داشته است، نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم و همچنین از همراهی هنرمند گرامی حمید قنبری که با نهایت صبوری در بخش ریتم همراه و یار من بودند، سپاسگزارم.

فاخته؛ شنیدن قطعات آوازی استاد فقید موسیقی

آلبوم «فاخته» نیز یکی دیگر از آثار موسیقایی تازه منتشر شده است که با هنرمندی مرحوم فرامرزپایور از استادان صاحب نام موسیقی ایرانی توسط نشر ماهور در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

در توضیح این اثر آمده است: آلبوم حاضر دربرگیرنده شش تک‌نوازی سنتور شامل قطعات ضربی و قطعات آواز از استاد فرامرز پایور است. قطعات ضربی همه از ساخته‌های این هنرمند است، جز یک مورد، سه‌مضراب بیداد، نت‌نوشت تمامی آنها در کتب ایشان موجود است.

درباره گوشه‌ها هم باید گفت که به‌نظر می‌رسد که آنها به‌صورت بداهه نواخته شده‌اند. البته تعداد گوشه‌ها در هر دستگاه / آواز فرق دارد. برخی مانند دستگاه ماهور بسیار پُرتعداد و مفصل‌اند و برخی هم مانند دستگاه‌های چهارگاه و همایون کم‌تعدادتر و معطوف به شاه‌گوشه‌هایی خاص هستند.

۲۸ رنگ برای نی؛ شنیدن آثاری از دوره قاجار

آلبوم «۲۸ رنگ برای نی» عنوان یکی دیگر از آلبوم‌های منتشر شده این روزهاست که با بازسازی و اجرای زمان خیری و گردآوری قطعات و نوازندگی تمبک محمدرضا شرایلی پیش روی علاقه مندان قرار گرفته است.

در توضیحات تکمیلی این آلبوم آمده است:

اثری که پیش رو قرار دارد مجموعه ۲۸ رِنگ و ضربی قدیمی از آثار آهنگسازان، نوازندگان و موسیقیدانان بزرگ و صاحب‌نام ایران از دوره قاجار تا اواخر دوره پهلوی اول است که برای ساز نی انتخاب، آوانویسی، تدوین و اجرا شده است.

ضربی هایی اجراشده با سازهایی چون پیانو، تار، سنتور، کمانچه و بعضاً نی که با حفظ حالت و ظرایف نواخته‌های پیشینیان، برای «نی» آماده نواختن و شنیدن شده‌اند.

موسیقی نو در ایران؛ رسیدن به آلبوم پنجم با چند هنرمند

آناهیتا عباسی، آیدین صمیمی‌مفخم، سارا اباذری، امین شریفی، احسان خطیبی، آیدا شیرازی با همراهی علیرضا مشایخی از استادان شناخته موسیقی کشورمان آلبوم «موسیقی نو در ایران ۵» را منتشر کردند.

در توضیحات تکمیلی این آلبوم به قلم هانی اشرفی آمده است: علیرضا مشایخی با تعهّد برای ایجاد تحرّکی جدّی در فضای موسیقی ایران‌زمین، پس از تحصیل و کسب تجربه در محضر اساتید عالی‌رتبه موسیقی اروپا و نیز سال‌ها آهنگسازی به کشورش بازگشت و با همکاری موّثر فریماه قوام‌صدری در سال ۱۳۷۲ «گروه موسیقی تهران» را بنیاد نهاد. «گروه موسیقی تهران» بر آن بوده است تا با پرورش آهنگسازان و نوازندگان جوان در پارادایم موسیقی فاخر بین‌المللی و معرّفی و اجرای آثار آنها، امکان مواجهه شنیداری هموطنان را با آنچه مشایخی «موسیقی تفکّر» می‌نامد تدارک ببیند.

علیرضا مشایخی به‌عنوان یکی از معدود آهنگسازانی در تاریخ که همواره درگیر تامّلات فلسفی بوده است، تمام تلاش خود را برای تبیین موسیقی جدّی به‌مثابه «تداوم تفکّر» مصروف کرده است. مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و کتب منتشر شده از او می‌تواند در این زمینه به ما یاری رساند تا بتوانیم به ژرفای تامّلات مورد نظر او در موسیقی‌اش بهتر گوش سپاریم.

«موسیقی تفکّر» یا «موسیقی نو»، در تقابل با موسیقی‌هایی که صرفاً به منظور تفنّن و التذاذ و آرامش بر پایه‌ی شیرینی تخدیر و نوستالژی بنا می‌شوند، طعم گسی را می‌ماند که برگشاینده تحرّک دیالکتیکی تولّد و بسط فرم‌های معناداری است که زیرلایه فرهنگ تاریخی انسان را پیش چشم ما می‌آورند و یا به بیان روشن‌تر تقدیر تاریخی بشر را در گوش سنگینمان نجوا می‌کنند.

ردیف آوازی به روایت عبدالله دوامی؛ شنیدن یک آلبوم آموزشی جذاب

«ردیف آوازی به روایت عبدالله دوامی» عنوان یکی از تازه‌ترین آلبوم‌ها در حوزه موسیقی ردیف دستگاهی ایران است که به تازگی با گردآوری مرحوم فرامرز پایور منتشر شده است.

در توضیح این آلبوم که با آواز رهام شیرمحمدزاده و نوازندگی سه تار محمدرضا شیرمحمدزاده منتشر شده، آمده است: اثر پیش رو اجرایی از ردیف آوازی استاد عبدالله دوامی بر مبنای آوانگاری استاد فرامرز پایور است که سعی شده وفاداری به مکتب و شیوه‌دوامی مبنای اجرا باشد. این اثر در قیاس با اجرایی که از خود استاد در دست است از حیث تعداد گوشه‌ها، مفصل‌تر بودن برخی جملات و تحریرها و نیز استفاده از اشعار متفاوت حاوی مطالب تکمیلی است.

برای آن‌که کار، علاوه بر جنبه‌ی آموزشی، جنبه‌ی شنیداری‌هنری نیز داشته باشد، این اثر به صورت ساز و آواز اجرا شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی در تهران و خوی

گرامیداشت روز ملی هنرهای نمایشی در تهران و خوی
2023-03-26T17:35:24+04:30
ویژه برنامه‌های روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۱۴۰۲ به همت اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار می‌شود.

کاریکاتورهای «به خاطر یه مشت دلار» به برج آزادی رسید

کاریکاتورهای «به خاطر یه مشت دلار» به برج آزادی رسید
2023-03-26T17:35:23+04:30
نمایشگاه کاریکاتور «به خاطر یه مشت دلار» در تالار آسمان برج آزادی به نمایش گذاشته شده است.

مستند «سبز بن‌دار» تماشایی شد/ روایتی از پدر ویراستاری نوین ایران

مستند «سبز بن‌دار» تماشایی شد/ روایتی از پدر ویراستاری نوین ایران
2023-03-26T15:08:43+04:30
کارگردان مستند «سبز بن‌دار» ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند ساخت پروژه خود، این مستند پرتره را سندی ماندگار از یکی از مردان شناخته شده عرصه ادبیات معاصر ایران...

خانواده فروپاشیده‌ای که در نوروز جوانه می‌زند/ چالش سربازی و مرخصی!

خانواده فروپاشیده‌ای که در نوروز جوانه می‌زند/ چالش سربازی و مرخصی!
2023-03-26T10:55:23+04:30
امیرسجاد حسینی کارگردان فیلم کوتاه «هدیه تولد» می‌گوید اگر بخواهد فیلمی ۱۰۰ ثانیه‌ای درباره نوروز بسازد سراغ دورهمی‌های خانوادگی می‌رود.

محمد معتمدی تک‌آهنگ «حرف بزن» را منتشر کرد

محمد معتمدی تک‌آهنگ «حرف بزن» را منتشر کرد
2023-03-26T10:42:03+04:30
محمد معتمدی خواننده موسیقی ایران در تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود تک‌آهنگ «حرف بزن» را با شعری از محمدمهدی سیار پیش روی مخاطبان قرار داد.

«دختر کدو تنبل» به دیدنتان می‌آید/ آرزوی خاله پیرزن تنها

«دختر کدو تنبل» به دیدنتان می‌آید/ آرزوی خاله پیرزن تنها
2023-03-26T07:35:23+04:30
تماشای فیلم-تئاتر «دختر کدو تنبل» به کارگردانی علی پاکدست و مریم اقبالی می تواند گزینه مناسبی برای کودکان و نوجوان در ایام تعطیلات نوروز باشد.

بزرگترین محفل قرآنی جهان اسلام در سیما/ انتخاب سوژه از چند هزار نفر

بزرگترین محفل قرآنی جهان اسلام در سیما/ انتخاب سوژه از چند هزار نفر
2023-03-26T07:35:23+04:30
مدیر گروه تلویزیونی مرکز هنری رسانه‌ای نهضت به ارائه توضیحاتی درباره برنامه «محفل» که در شب‌های رمضان امسال از شبکه سوم سیما روی آنتن می‌رود، پرداخت.

برج آزادی رکورد زد

برج آزادی رکورد زد
2023-03-25T15:44:35+04:30
در پایان سومین روز از سال ۱۴۰۲، برج آزادی پذیرای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر گردشگر داخلی و خارجی بود.

«شهربانو» به بنگلور رفت/ حضور در رقابتی آسیایی

«شهربانو» به بنگلور رفت/ حضور در رقابتی آسیایی
2023-03-25T13:57:55+04:30
«شهربانو» ساخته مریم بحرالعلومی در تازه‌ترین حضور جهانی‌اش به بخش مسابقه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم بنگلور راه پیدا کرد.

همکاری کریس تاکر با جکی چان ادامه دارد/ بازی در «ساعت شلوغی ۴»

همکاری کریس تاکر با جکی چان ادامه دارد/ بازی در «ساعت شلوغی ۴»
2023-03-25T13:17:55+04:30
کریس تاکر می‌گوید در «ساعت شلوغی ۴» قطعا با جکی چان بازی می‌کند.

تالار هنر میزبان «مانتکو در سرزمین پادشاهی» می‌شود

تالار هنر میزبان «مانتکو در سرزمین پادشاهی» می‌شود
2023-03-25T13:04:35+04:30
نمایش «مانتکو در سرزمین پادشاهی» به کارگردانی مهدی خجستگی از ۷ فروردین در تالار هنر روی صحنه می‌رود.

«جان ویک ۴» با پیش‌نمایش ۹ میلیون دلاری کارش را شروع کرد

«جان ویک ۴» با پیش‌نمایش ۹ میلیون دلاری کارش را شروع کرد
2023-03-25T11:57:55+04:30
«جان ویک» با فیلم چهارم برگشته و در آخرین فیلم از این مجموعه اکشن که پر است از شلیک گلوله و پرتاب چاقو، قصد دارد رکوردشکنی کند.

«قرار بی‌قراران» در رادیو ایران

«قرار بی‌قراران» در رادیو ایران
2023-03-25T11:44:36+04:30
برنامه سحرگاهی «قرار بی‌قراران» از پنج شنبه ۳ فروردین ساعت ۳ بامداد، به استقبال از ماه رمضان رفت.

سیاوش طهمورث در تماشاخانه ایرانشهر «معرکه در معرکه» برپا می‌کند

سیاوش طهمورث در تماشاخانه ایرانشهر «معرکه در معرکه» برپا می‌کند
2023-03-25T11:44:35+04:30
نمایش «معرکه در معرکه» به کارگردانی سیاوش طهمورث پس از گذشت ۳۰ سال از نخستین اجرای خود، از روز سه شنبه پانزدهم فروردین در سالن سمندریان تماشاخانه‌ ایرانشهر ب...

سنت جذاب نوروزی که تبدیل به فاجعه شد!/ خاطره تلخ دختر دانش‌آموز

سنت جذاب نوروزی که تبدیل به فاجعه شد!/ خاطره تلخ دختر دانش‌آموز
2023-03-25T07:04:35+04:30
کیومرث محمدچناری کارگردان مستند کوتاه «آخرین شعر یرموک» می‌گوید اگر بخواهد فیلم کوتاهی درباره نوروز بسازد، سراغ فاجعه‌ای می‌رود که سنت چهارشنبه‌سوری را تحت‌ا...

«سرگیجه» هیچکاک دوباره ساخته می‌شود/ داونی جونیور در نقش اول

«سرگیجه» هیچکاک دوباره ساخته می‌شود/ داونی جونیور در نقش اول
2023-03-24T14:24:35+04:30
در حالی که پارامونت تصمیم گرفته تا «سرگیجه» هیچکاک را دوباره بسازد، انتظار می‌رود رابرت داونی جونیور برای نقش اصلی جلوی دوربین برود.

اگر مالک بودم حاضر به پخش تلویزیونی «های‌پاور» نمی‌شدم/ ملاحظات فارابی!

اگر مالک بودم حاضر به پخش تلویزیونی «های‌پاور» نمی‌شدم/ ملاحظات فارابی!
2023-03-24T13:44:35+04:30
مهدی عظیمی میرآبادی یکی از تهیه‌کنندگان فیلم سینمایی «های‌پاور» به ارائه توضیحاتی درباره دلایل پخش تلویزیونی این فیلم در ایام نوروز و پیش از اکران عمومی پرداخت.

«جشن رمضان» روی آنتن شبکه پنج

«جشن رمضان» روی آنتن شبکه پنج
2023-03-24T13:17:55+04:30
ویژه‌برنامه «جشن رمضان» با اجرای فریبا باقری و هومن ستوده در ماه مبارک هر شب ساعت ۲۱ به تهیه‌کنندگی محمد حسن عبدی تماشایی می‌شود.

«آکتور» ایرانی در جشنواره معتبر فرانسوی/ رقابت با سریال‌های خارجی

«آکتور» ایرانی در جشنواره معتبر فرانسوی/ رقابت با سریال‌های خارجی
2023-03-24T13:04:35+04:30
سریال «آکتور» به کارگردانی نیما جاویدی در جشنواره «سریزمانیا» در فرانسه حضور پیدا کرد.

«جیران» حسن فتحی به ته خط رسید

«جیران» حسن فتحی به ته خط رسید
2023-03-24T12:51:15+04:30
قسمت آخر سریال عاشقانه «جیران» صبح جمعه ۴ فروردین منتشر شد.

در کنسرت خیریه پارسا خائف چه گذشت؟/ ارسال چند دعوت‌نامه

در کنسرت خیریه پارسا خائف چه گذشت؟/ ارسال چند دعوت‌نامه
2023-03-24T12:37:56+04:30
خواننده برگزیده برنامه استعدادیابی «عصرجدید» در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود ضمن ارائه گزارشی از تازه‌ترین کنسرت خیریه‌اش در خوی از احتمال برگزاری...

«چشمانی که دید» از شبکه مستند پخش می‌شود

«چشمانی که دید» از شبکه مستند پخش می‌شود
2023-03-24T12:11:16+04:30
«چشمانی که دید» به تهیه کنندگی و کارگردانی میلاد محمدی پرتره‌ای از پروفسور محمود حسابی پدر علم فیزیک ایران جمعه ۴ اسفند ساعت ۱۵ از شبکه مستند پخش می‌شود.

نقشی دارم که پیش از این بازی نکردم/ روایتی جذاب در «آتش و باد»

نقشی دارم که پیش از این بازی نکردم/ روایتی جذاب در «آتش و باد»
2023-03-24T11:44:35+04:30
بازیگر نقش فتح‌الله خان در مجموعه تلویزیونی «آتش و باد» از حضور در این اثر و ویژگی‌های آن سخن گفت.

کودکان را با قصه‌های کهن آشنا کنید/ حکایت مدرن «طوطی و بازرگان»

کودکان را با قصه‌های کهن آشنا کنید/ حکایت مدرن «طوطی و بازرگان»
2023-03-23T11:49:58+04:30
کودکان و نوجوان می‌توانند ۴ و ۵ فروردین‌ماه به دیدن فیلم-تئاتر «تو مثل طوطی» به کارگردانی آرین ناصری مهر و امیرحسین انصافی بنشینند که براساس قصه‌های کهن مثنو...

زنان در «سرنخ» بازجو می‌شوند

زنان در «سرنخ» بازجو می‌شوند
2023-03-23T11:09:58+04:30
مسابقه «سرنخ» امروز در حالی روی آنتن می‌رود که بازجویان و متهمان آن برای اولین بار خانم هستند.

«روز شغال» سریال می‌شود/ ادی ردمین در نقش اصلی

«روز شغال» سریال می‌شود/ ادی ردمین در نقش اصلی
2023-03-23T10:56:38+04:30
ادی ردمین در سریال «روز شغال» در نقش اصلی بازی می‌کند.

وسترن پدرو آلمودوار جشنواره کن ۲۰۲۳ را افتتاح می‌کند

وسترن پدرو آلمودوار جشنواره کن ۲۰۲۳ را افتتاح می‌کند
2023-03-23T10:03:19+04:30
کارگردان اسپانیایی تایید کرد که وسترن کوتاه وی برای افتتاحیه جشنواره کن امسال انتخاب شده است.

با علیرضا جاویدنیا در رادیو ایران «دور هم باشیم»

با علیرضا جاویدنیا در رادیو ایران «دور هم باشیم»
2023-03-23T09:36:38+04:30
رادیو ایران بعد از افطار با ویژه برنامه «دور هم باشیم» لحظات خوشی را برای شنونده‌ها فراهم می‌کند.

روایت «نوروز» از نگاه عمو نوروز و ننه سرما/ خورشیدی که قربانی جنگ شد

روایت «نوروز» از نگاه عمو نوروز و ننه سرما/ خورشیدی که قربانی جنگ شد
2023-03-23T08:56:38+04:30
زیبا ارژنگ کارگردان جوان سینمای کوتاه می‌گوید اگر بخواهد فیلم کوتاهی درباره نوروز بسازد سراغ داستان جزییاتی همچون عمو نوروز و ننه سرما می‌رود.

۲ ویژه برنامه رمضانی از آنتن رادیو نمایش شنیدنی می‌شوند

۲ ویژه برنامه رمضانی از آنتن رادیو نمایش شنیدنی می‌شوند
2023-03-22T15:50:02+04:30
همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ۲ ویژه برنامه «همسفره» و «فصل وصل» روی آنتن شبکه رادیویی نمایش می‌روند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)