میرنیوز

سینما در کدام استان‌ها بیشترین و کمترین فروش را دارد؟/ بلیت ارزان است!

سینما در کدام استان‌ها بیشترین و کمترین فروش را دارد؟/ بلیت ارزان است! 2023-03-05T14:16:43+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مدیرعامل موسسه «سینما شهر» به منظور ارایه گزارش سالانه این موسسه صبح امروز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه برگزار شد.

در ابتدای این نشست هاشم میرزاخانی مدیرعامل این موسسه بیان کرد: بعد از گذشت یک سال با گزارشی از فعالیت‌های موسسه سینما شهر در خدمت شما هستم. موسسه سینما شهر به عنوان بازوی فنی در حوزه پیش تولید و پس تولید فعالیت می‌کند و سالیان سال است که خدمات ارزنده‌ای به سینمای ایران ارایه کرده است در سالی که گذشت هم بحث فروش و هم توسعه سینمای ایران مهم بوده که موسسه ما تولیت آن را بر عهده داشته است.

وی در ادامه با نشان دادن اسلایدهای مختلف گفت: فروش سینمای ایران تا بهمن امسال از ۴۰۰ میلیارد تومان گذشته است. تعداد بیننده تا همان بازه هم ۱۲ میلیون نفر بوده اما حالا از ۱۳ میلیون نفر گذشته است. تعداد سینمای فعال ۲۵۲ بوده و تعداد سالن‌ها بالغ بر ۶۳۰ عدد بوده است. ۷۵ سینمای غیرفعال داریم که عمدتاً تک سالنه و بالغ بر ۴۵ سال عمر دارند، ۱۸ سینما نیز در حال ساخت است. گزارشی از استان‌ها هم داریم تا مقایسه فروش داشته باشیم.

میرزاخانی گفت: تهران تا پایان بهمن ۲۰۰ میلیارد فروش داشته و بالغ‌بر پنج میلیون و ۹۰۰ هزار مخاطب داشته‌اند. ضریب اشغال سینماهای تهران ۸/۹ بوده است. در اصل تهران بیش از نیمی از فروش سینمای کشور را داشته است، استان بعدی خراسان رضوی با ۴۹ میلیارد فروش بوده، اصفهان با ۳۴ میلیارد فروش، فارس ۲۵ میلیارد فروش، البرز ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ بوده است در اصل پنج استان اصلی سینمای ایران به لحاظ فروش همین استان‌ها هستند. مازندران، آذربایجان شرقی، خوزستان، قم و گلستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: کمترین میزان فروش هم متعلق به کهگیلویه و بویراحمد بوده است. میانگین ضریب اشغال تا بهمن ماه ۶.۳۲ بوده است یعنی به ازای هر صد صندلی، ۶ نفر در سالن هستند و ۹۴ صندلی خالی می‌روند. با این حال فروردین خوبی به لحاظ فروش داشتیم و شهریور ماه رکورد فروش را تجربه کردیم. مهرماه به دلیل مسایلی که پیش آمد افت فروش داشتیم این ماجرا تا دی ماه ادامه داشت اما اسفند خوبی را سپری خواهیم کرد. فروش سینما در فروردین هر ساله بیشترین آمار را رقم می‌زند اما امسال در شهریور هم فروش بالایی داشتیم و این نشان می‌دهد که فیلم خوب است که تاثیرگذار است این در حالی است که در شهریور ماه ما با ایام سوگواری مواجه بودیم.

این مدیر سینمایی ادامه داد: ۸۲.۴ فروش سینمای ایران در پنج استان اول است، اینکه الان سازمان سینمایی در بحث عدالت اجتماعی برنامه‌ریزی برای حضور در استان‌ها دارد به همین دلیل است چون برخی استان‌ها مثل ایلام تنها یک سینما دارد. باید توسعه فرهنگی و زیرساختی را مطالبه کنیم.

میرزاخانی با اشاره به مقایسه فروش سینماها در سال ۱۴۰۰ با ۱۴۰۱ گفت: مهر امسال که این‌همه افول داشت فروش آن نسبت به بازه مشابه سال گذشته سه برابر بوده و در بهمن هم یک جامپ خوب داشتیم. در حوزه مقایسه بیننده هم افزایش فروش را داریم البته در سال ۱۴۰۰ تا شهریور درگیر مباحث کرونا بودیم و به سختی توانستیم سه چهار فیلم را به اکران برسانیم اما از مهر ماه شیب خوبی داشتیم.

وی ادامه داد: یک گزارش ده ساله از قیمت بلیت هم آماده کرده‌ام. ده سال پیش قیمت سینما ۳ هزار تومان بوده است. سال ۹۱ تعداد مخاطبان در تهران ۶۱ درصد بوده است و حالا شرایط در استان و تهران و باقی استان‌ها همگن شده و آمار پنجاه به پنجاه شده است. حالا اما با توجه به قیمت‌ها، بلیت‌ها صرفه اقتصادی ندارد!

این مدیر سینمایی مطرح کرد: مسأله فرهنگی هم مهم است وقتی زیرساخت‌ها را نگاه می‌کنید می‌بینید تهران ۳۵ درصد صندلی‌ها را دارد ولی فروش آن ۵۰ درصد است. مخاطب در سال ۹۷ به تعداد ۲۸ میلیون نفر، در سال ۹۶ به تعداد ۲۶ میلیون و حالا ۱۳ میلیون است. با این حال امسال به نسبت سال ۹۱ تا ۹۳ تعداد مخاطبان بهتر است سال ۹۶ تا ۹۹ سال‌های خوبی به لحاظ مخاطب و فروش خیلی خوب بود. چون مال‌های بزرگ تغییر از تجاری به فرهنگی می‌دادند.

سینما امروز ارزان‌ترین تفریح است

وی با اشاره به قیمت بلیت‌ها اظهار کرد: سینما حالا ارزان‌ترین تفریح خانواده‌هاست و افراد ترجیح می‌دهند به سینماهایی بروند که مال، فود کورت و… دارد. با این حال نمی‌شود بی‌خیال استان‌های کم‌برخوردار شد چون این دور از فضای عدالت فرهنگی است ما البته آفرهایی هم داریم. مثلاً در گناباد بلیت سینما ده هزار تومان و در مدارس ۶ هزار تومان است. سینما و سینماداری الان از نظر اقتصادی با توجه به ملزوماتی که به ارز وابسته است کار سختی شده است الان تنها روشن کردن پروژکتور باید ده بلیت برایش خرج شود.

میرزاخانی بیان کرد: گزارش بعدی درباره چهل سینمای برتر کشور است. پنج سینمای اول کشور سینما کوروش با ۴۱ میلیارد فروش و ۱ میلیون ۶۹ هزار نفر بوده و این سینما دو برابر ۱۶ استان دیگر فروش داشته، ایران مال ۲۳ میلیارد، آزادی ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ و سینما ملت با فروش بالغ بر ۱۱ میلیارد به ترتیب عنوان پنج رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهند.

میرزاخانی اظهار کرد: سال گذشته جشنی بابت افتتاح صد سینما گرفتیم و امسال هم ۱۳۱ سالن به سینمای کشور اضافه شده است. مجموعاً ۳۱ سینما که سابق بر این ۱۸ سالن داشته به ۱۳۱ سالن تبدیل شده است. مبلغ کلی حمایت سینما شهر بالغ‌بر ۱۸ میلیارد بوده که ۲۵ درصد آن متعلق به تهران بوده است. هر فیلمی که اکران می‌شود هزینه‌های لابراتوار را می‌دهیم در سال پیش تمامی هزینه لابراتوار همه فیلم‌ها را دادیم درواقع مجموعاً ۵۸۵ میلیون تومان هزینه دادیم. وقتی هنوز ارز دچار این نوسانات نشده بود قریب به ۲۰۰ پرده وارد کردیم و این یک دلگرمی به ما می‌دهد. ما هر کجا سینمایی هست سعی می‌کنیم نخودی در آششان بیندازیم یعنی سعی می‌کنیم حداقل از منظر صوت و تصویر کمک کنیم اما در بازسازی خدمات عمرانی نمی‌دهیم. ما در استان‌ها چون با استاندار توافق می‌کنیم توافق ما به این شکل می‌شود که به همان مبلغ که ما کمک کنیم آنها هم کمک کنند تا موتور محرکه برای استان‌ها باشند ضمن اینکه ۵۱ سینما معادل ۲۵ میلیارد و ۳۵۵ میلیون برای سال آتی تدارک دیده شده است.

آخرین وضعیت تغییر کاربری سینماهای قدیمی

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره تغییر کاربری برخی سینماهای قدیمی بیان کرد: سینما در برهه‌ای از سال ۹۶ درآمدزا بود و همه کسانی که متمول بودند به سرمایه‌گذاری سینما آمدند و البته بخشی پول‌های مورددار هم وارد آن شد اما با توجه به کرونا و افول فروش مالکین املاک بزرگ هم متضرر شدند. ما مرکز تجاری داشتیم که در حال فروش بود و آمد رایزنی کرد تا به سینما تبدیل کنند. در آیین نامه‌ای که در ارشاد هست معاونت توسعه متولی سینماهایی است که می‌خواهند تغییر کاربری بدهند، ما آیین‌نامه‌ای جهت انحلال داریم که بر اساس آن کمیسیون بند ۸ که هفت دستگاه در آن دخیل است به سینماهایی که بالای ۴۰ سال دارد گاهی مجوز فعالیت نمی‌دهد و باعث انحلال می‌شود مثلاً نمی‌توانند موارد آتش‌نشانی را مرتفع کنند. الان هم با توجه به اتفاقات مختلف افتاده مسأله آتش نشانی مسأله‌ای است که عمده سینماهای چهل ساله نمی‌توانند از پس آن بربیایند. با این حال همان کمیسیون مالکان سینماهایی که می‌خواهند تغییر کاربری بدهند مشروط می‌کند در صورت تغییر کاربری یا در همان لوکیشن یا در جای دیگر یک سینما را حمایت کنند و صندلی اضافه کنند. من مثلاً به برخی توصیه کردم اگر مال می‌سازید چهار سالن به آن اضافه کنید و برخی پذیرفته‌اند.

میرزاخانی مطرح کرد: برخی مالکان سینماها می‌بینند سوددهی ندارند و آن را می‌بندند اما عمده آن‌ها به دنبال تغییر کاربری هستند به هر حال فرهنگ امروز می‌گوید سینما باید ملحقاتی داشته باشد تا افراد به آن مراجعه کنند برخی سینماها را می‌بینیم که حتی در سینما را باز نمی‌کنند و این به دلیل ضررده بودن آن است.

وی بیان کرد: دنیا الان از وضعیت نمایش فور کی عبور کرده است. مجموعه‌هایی که دی سینما هستند، تعداد آن‌ها زیر سی سینماست. در دنیا فقط ایران و پاکستان از این نحوه پخش استفاده می‌کنند.

میرزاخانی اظهار کرد: البته در این زمینه نهادهای مختلفی از جمله حوزه هنری، شهرداری، بخش خصوصی و.. هم همکاری داشته‌اند.

عکس کنار خبر از امیرحسین غضنفری است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

چرا به مضمون نمایش اعتراض نشد/ پول حلال درآوردن خجالت ندارد

چرا به مضمون نمایش اعتراض نشد/ پول حلال درآوردن خجالت ندارد
2023-03-20T13:43:23+03:30
اشکان درویشی در آخرین شب اجرای «فیش آباد» که به موضوع فیش‌های نجومی می پردازد از معترض نشدن مسئولان به اجرای نمایشی با این موضوع گفت و سکوت آنها را دلیلی بر ...

«همدلی بهار» طولانی‌ترین برنامه تحویل سال در رادیو/ تصویری ببینید

«همدلی بهار» طولانی‌ترین برنامه تحویل سال در رادیو/ تصویری ببینید
2023-03-20T11:16:42+03:30
برنامه «همدلی بهار» یکی از طولانی‌ترین برنامه‌های تحویل سال رادیو با گویندگی ابوالفضل اینانلو، علیرضا کنگرلو و زهرا رحیم‌حسینی به پخش می‌رسد.

«عید و مهمونی» به دیوارنگاره میدان جهاد رسید/ سخنی از پیامبر (ص)

«عید و مهمونی» به دیوارنگاره میدان جهاد رسید/ سخنی از پیامبر (ص)
2023-03-20T11:03:24+03:30
جدیدترین دیوارنگاره میدان جهاد بامداد ۲۹ اسفند ماه با شعار «عید و مهمونی» رونمایی شد.

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان
2023-03-19T20:10:02+03:30
یکی ازهنرمندان پیشکسوت موسیقی قشقایی که از او به عنوان بهترین هنرمند عرصه کرنا نوازی یاد می کردند، بیست وهشتم اسفند ماه در سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بهاریه «اهالی تئاتر شهر» به جامعه تئاتر ایران تقدیم شد

بهاریه «اهالی تئاتر شهر» به جامعه تئاتر ایران تقدیم شد
2023-03-19T15:16:43+03:30
کارکنان مجموعه تئاتر شهر در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ با تولید و انتشار یک اثر تصویری موسیقایی به روایت مسعود فروتن بهاریه ای را تقدیم نگاه مخاطبان و هنرمندان عر...

«عیدی» مجموعه «سرودستان» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

«عیدی» مجموعه «سرودستان» پیش روی مخاطبان قرار گرفت
2023-03-19T13:56:42+03:30
مجموعه موسیقایی «سرودستان» در آستانه فرا رسیدن بهار طبیعت و عید نوروز تک آهنگ «عیدی» را با صدای امیرحسین کاکازاده پیش روی مخاطبان قرار داد.

آغاز بهار ۱۴۰۲ در فرهنگسرای نیاوران با اجرای نمایش موزیکال

آغاز بهار ۱۴۰۲ در فرهنگسرای نیاوران با اجرای نمایش موزیکال
2023-03-19T12:36:43+03:30
نمایش موزیکال «رینارد روباهه» ویژه کودکان از ۵ فروردین در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در ۱۴۰۱ اعلام شد/ «پدر» در صدر

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در ۱۴۰۱ اعلام شد/ «پدر» در صدر
2023-03-19T12:23:22+03:30
گزارش مشروحِ اطلاعات آماری مربوط به اجرای آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ به تفکیک تالارهای نمایشی ارائه شد.

بازار وی‌اودی در انحصار سه پلتفرم/ درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی دارند!

بازار وی‌اودی در انحصار سه پلتفرم/ درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی دارند!
2023-03-19T09:30:03+03:30
یکی از معاونان ساترا با اشاره به انحصار سه پلتفرم اصلی در بازار عرضه محصولات نمایش خانگی، از ضررها و عواقب این اتفاق برای کاربران سخن گفت.

اثر «هفت سین میرمولا» برای نوروز به نمایش درآمد

اثر «هفت سین میرمولا» برای نوروز به نمایش درآمد
2023-03-19T09:16:42+03:30
چیدمان «هفت سین» که توسط میرمولا ثریا و با فرش و گلیم اجرا شده است، به معرض نمایش درآمد.

اهدای جایزه اصلی فستیوال ژنو به «شب، داخلی، دیوار»

اهدای جایزه اصلی فستیوال ژنو به «شب، داخلی، دیوار»
2023-03-19T09:03:24+03:30
جایزه اصلی فستیوال بین‌المللی فیلم ژنو به «شب، داخلی، دیوار» وحید جلیلوند رسید.

تقاضا برای بازیگران اسکاری بالا رفت/ کیت بلانشت با کمترین پیشنهاد

تقاضا برای بازیگران اسکاری بالا رفت/ کیت بلانشت با کمترین پیشنهاد
2023-03-19T09:03:23+03:30
پس از برنده یا نامزد شدن برای اسکار، میزان تقاضا برای بازیگران تا سطوح غیرقابل باوری افزایش پیدا می‌کند.

«دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟»/۴ بیمار روانی در ملک

«دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟»/۴ بیمار روانی در ملک
2023-03-19T08:36:42+03:30
نمایش «دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی...؟» قرار است از ۱۶ فروردین ماه در تماشاخانه ملک میزبان علاقه‌مندان تئاتر باشد.

نوروزی‌ها و رمضانی‌های شبکه‌های سیما معرفی شد

نوروزی‌ها و رمضانی‌های شبکه‌های سیما معرفی شد
2023-03-18T16:03:26+03:30
اسامی ویژه برنامه‌های نوروزی و ماه مبارک رمضان در شبکه‌های مختلف سیما اعلام شد.

جایزه سرود «نونوا» برگزار شد/ «سلام فرمانده» در صدر قرار گرفت

جایزه سرود «نونوا» برگزار شد/ «سلام فرمانده» در صدر قرار گرفت
2023-03-18T16:03:26+03:30
«سلام فرمانده» در نخستین جایزه مردمی سرود سال «نونوا» به عنوان بهترین سرود انتخاب شد.

کنسرت‌ها فقط تا نیمه ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان هستند

کنسرت‌ها فقط تا نیمه ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان هستند
2023-03-18T16:03:25+03:30
دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد برنامه‌های موسیقی همانند سال‌های قبل صرفا تا نیمه ماه رمضان برگزار خواهند شد.

«چل پله زیر زمین» روی آنتن شبکه پویا می‌رود/ هدیه نوروزی سوره

«چل پله زیر زمین» روی آنتن شبکه پویا می‌رود/ هدیه نوروزی سوره
2023-03-18T14:43:25+03:30
سریال انیمیشن «چل پله زیر زمین» از یکم فروردین‌ میزبان مخاطبان خود در شبکه پویا می‌شود.

«برادران لیلا» بعد از قاچاق باز هم اکران می‌شود؟/ تنبیه شدیم!

«برادران لیلا» بعد از قاچاق باز هم اکران می‌شود؟/ تنبیه شدیم!
2023-03-18T13:36:44+03:30
جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «برادران لیلا» ضمن اشاره به آمادگی برای اعمال اصلاحات مدنظر سازمان سینمایی تأکید کرد هنوز به اکران عمومی فیلم در ایران...

آماده‌سازی «زندگی پس از زندگی» برای رمضان/ فصل قبل رکورد زدیم

آماده‌سازی «زندگی پس از زندگی» برای رمضان/ فصل قبل رکورد زدیم
2023-03-18T12:16:43+03:30
عباس موزون مجری و تهیه‌کننده «زندگی پس از زندگی» درباره این فصل از برنامه که ماه رمضان ۱۴۰۲ پخش می‌شود بیان کرد که همچنان در حال آماده‌سازی است و سوژه‌های عج...

دنزل واشینگتن هم با «گلادیاتور۲» همراه می‌شود

دنزل واشینگتن هم با «گلادیاتور۲» همراه می‌شود
2023-03-18T11:23:23+03:30
دنزل واشینگتن در حال مذاکره است تا به فیلم دنباله «گلادیاتور» ملحق شود.

«فرش شاه‌عباسی» پهن نشد/ طنزی که به صحنه نرسید

«فرش شاه‌عباسی» پهن نشد/ طنزی که به صحنه نرسید
2023-03-18T09:10:04+03:30
نمایش «فرش شاه‌عباسی» به کارگردانی جواد انصافی اثری طنز است که به دلیل شرایط اقتصادی موجود در تئاتر شرایط تولید و اجرا را به دست نیاورده است.

«هنر ۱۴۰۱» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سالی که گذشت

«هنر ۱۴۰۱» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سالی که گذشت
2023-03-17T15:36:43+03:30
سرویس «هنر» خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۱۴۰۲ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره‌ها و رویدادهای شاخص سال ۱۴۰۱ ورق می‌زند.

بازیگر برنده بفتا به «گلادیاتور» پیوست/ بری کیوگان در کنار مسکال

بازیگر برنده بفتا به «گلادیاتور» پیوست/ بری کیوگان در کنار مسکال
2023-03-17T12:10:03+03:30
«گلادیاتور ۲» از بازی بری کیوگان بازیگر برنده بفتای امسال بهره می‌گیرد.

مناظره اقتصادی در رادیو متولد شد/ دعوت از مسئول موافق و مخالف

مناظره اقتصادی در رادیو متولد شد/ دعوت از مسئول موافق و مخالف
2023-03-17T11:56:43+03:30
برنامه «کنکاش» با هدف انعکاس مناظره‌های اقتصادی مسائل روز جامعه روی آنتن رادیو اقتصاد رفت.

ژاپنی‌ها «مکعب» را دوباره ساختند/ ادای احترام به ژانر علمی تخیلی

ژاپنی‌ها «مکعب» را دوباره ساختند/ ادای احترام به ژانر علمی تخیلی
2023-03-17T11:30:03+03:30
فیلم علمی تخیلی ترسناک «مکعب» توسط ژاپنی‌ها دوباره ساخته شد.

از سوم فروردین «ورود آدم‌ها ممنوع» است/ ادامه «چند مرد و چند زن»

از سوم فروردین «ورود آدم‌ها ممنوع» است/ ادامه «چند مرد و چند زن»
2023-03-17T10:36:44+03:30
حنیف مظفری از اجرای ۲ نمایش «چند مرد و چند زن» و «ورود آدم‌ها ممنوع» در ایام نوروز خبر داد.

ابراز امیدواری وزیر ارشاد برای رسیدن به آمار هزار پرده سینما در کشور

ابراز امیدواری وزیر ارشاد برای رسیدن به آمار هزار پرده سینما در کشور
2023-03-16T15:30:03+03:30
آیین افتتاحیه پردیس سینمایی «مهر کوهسنگی» ظهر روز پنجشنبه ۲۵ اسفندماه با حضور وزیر ارشاد برگزار شد.

در نوروز با کهکشان شبکه پنج سفر کنید

در نوروز با کهکشان شبکه پنج سفر کنید
2023-03-16T12:10:04+03:30
فصل جدید مسابقه تلویزیونی «کهکشان» همزمان با فرا رسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان از شبکه پنج سیما پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

«حسن کچل» نوروز در رادیو نمایش شنیدنی می‌شود

«حسن کچل» نوروز در رادیو نمایش شنیدنی می‌شود
2023-03-16T12:10:03+03:30
رادیو نمایش امسال با گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد علی حاتمی، نسخه نمایش رادیویی «حسن کچل» را روی آنتن می‌برد.

متیو مک‌کانهی و وودی هارلسون دوباره همبازی شدند/ بازی یک کمدی

متیو مک‌کانهی و وودی هارلسون دوباره همبازی شدند/ بازی یک کمدی
2023-03-16T11:56:43+03:30
یک سریال کمدی با بازی وودی هارلسون و متیو مک‌کانهی ساخته می‌شود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)