میرنیوز

سینما ارزان‌ترین تفریح خانوادگی است/ وضعیت تغییر کاربری سالن‌ها

سینما ارزان‌ترین تفریح خانوادگی است/ وضعیت تغییر کاربری سالن‌ها 2023-03-05T13:10:03+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مدیرعامل موسسه «سینما شهر» به منظور ارایه گزارش سالانه این موسسه صبح امروز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه برگزار شد.

در ابتدای این نشست هاشم میرزاخانی مدیرعامل این موسسه بیان کرد: بعد از گذشت یک سال با گزارشی از فعالیت‌های موسسه سینما شهر در خدمت شما هستم. موسسه سینما شهر به عنوان بازوی فنی در حوزه پیش تولید و پس تولید فعالیت می‌کند و سالیان سال است که خدمات ارزنده‌ای به سینمای ایران ارایه کرده است در سالی که گذشت هم بحث فروش و هم توسعه سینمای ایران مهم بوده که موسسه ما تولیت آن را بر عهده داشته است.

وی در ادامه با نشان دادن اسلایدهای مختلف گفت: فروش سینمای ایران تا بهمن امسال از ۴۰۰ میلیارد تومان گذشته است. تعداد بیننده تا همان بازه هم ۱۲ میلیون نفر بوده اما حالا از ۱۳ میلیون نفر گذشته است. تعداد سینمای فعال ۲۵۲ بوده و تعداد سالن‌ها بالغ بر ۶۳۰ عدد بوده است. ۷۵ سینمای غیرفعال داریم که عمدتاً تک سالنه و بالغ بر ۴۵ سال عمر دارند، ۱۸ سینما نیز در حال ساخت است. گزارشی از استان‌ها هم داریم تا مقایسه فروش داشته باشیم.

میرزاخانی گفت: تهران تا پایان بهمن ۲۰۰ میلیارد فروش داشته و بالغ‌بر پنج میلیون و ۹۰۰ هزار مخاطب داشته‌اند. ضریب اشغال سینماهای تهران ۸/۹ بوده است. در اصل تهران بیش از نیمی از فروش سینمای کشور را داشته است، استان بعدی خراسان رضوی با ۴۹ میلیارد فروش بوده، اصفهان با ۳۴ میلیارد فروش، فارس ۲۵ میلیارد فروش، البرز ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ بوده است در اصل پنج استان اصلی سینمای ایران به لحاظ فروش همین استان‌ها هستند. مازندران، آذربایجان شرقی، خوزستان، قم و گلستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: کمترین میزان فروش هم متعلق به کهگیلویه و بویراحمد بوده است. میانگین ضریب اشغال تا بهمن ماه ۶.۳۲ بوده است یعنی به ازای هر صد صندلی، ۶ نفر در سالن هستند و ۹۴ صندلی خالی می‌روند. با این حال فروردین خوبی به لحاظ فروش داشتیم و شهریور ماه رکورد فروش را تجربه کردیم. مهرماه به دلیل مسایلی که پیش آمد افت فروش داشتیم این ماجرا تا دی ماه ادامه داشت اما اسفند خوبی را سپری خواهیم کرد. فروش سینما در فروردین هر ساله بیشترین آمار را رقم می‌زند اما امسال در شهریور هم فروش بالایی داشتیم و این نشان می‌دهد که فیلم خوب است که تاثیرگذار است این در حالی است که در شهریور ماه ما با ایام سوگواری مواجه بودیم.

این مدیر سینمایی ادامه داد: ۸۲.۴ فروش سینمای ایران در پنج استان اول است، اینکه الان سازمان سینمایی در بحث عدالت اجتماعی برنامه‌ریزی برای حضور در استان‌ها دارد به همین دلیل است چون برخی استان‌ها مثل ایلام تنها یک سینما دارد. باید توسعه فرهنگی و زیرساختی را مطالبه کنیم.

میرزاخانی با اشاره به مقایسه فروش سینماها در سال ۱۴۰۰ با ۱۴۰۱ گفت: مهر امسال که این‌همه افول داشت فروش آن نسبت به بازه مشابه سال گذشته سه برابر بوده و در بهمن هم یک جامپ خوب داشتیم. در حوزه مقایسه بیننده هم افزایش فروش را داریم البته در سال ۱۴۰۰ تا شهریور درگیر مباحث کرونا بودیم و به سختی توانستیم سه چهار فیلم را به اکران برسانیم اما از مهر ماه شیب خوبی داشتیم.

وی ادامه داد: یک گزارش ده ساله از قیمت بلیت هم آماده کرده‌ام. ده سال پیش قیمت سینما ۳ هزار تومان بوده است. سال ۹۱ تعداد مخاطبان در تهران ۶۱ درصد بوده است و حالا شرایط در استان و تهران و باقی استان‌ها همگن شده و آمار پنجاه به پنجاه شده است. حالا اما با توجه به قیمت‌ها، بلیت‌ها صرفه اقتصادی ندارد!

این مدیر سینمایی مطرح کرد: مسأله فرهنگی هم مهم است وقتی زیرساخت‌ها را نگاه می‌کنید می‌بینید تهران ۳۵ درصد صندلی‌ها را دارد ولی فروش آن ۵۰ درصد است. مخاطب در سال ۹۷ به تعداد ۲۸ میلیون نفر، در سال ۹۶ به تعداد ۲۶ میلیون و حالا ۱۳ میلیون است. با این حال امسال به نسبت سال ۹۱ تا ۹۳ تعداد مخاطبان بهتر است سال ۹۶ تا ۹۹ سال‌های خوبی به لحاظ مخاطب و فروش خیلی خوب بود. چون مال‌های بزرگ تغییر از تجاری به فرهنگی می‌دادند.

سینما امروز ارزان‌ترین تفریح است

وی با اشاره به قیمت بلیت‌ها اظهار کرد: سینما حالا ارزان‌ترین تفریح خانواده‌هاست و افراد ترجیح می‌دهند به سینماهایی بروند که مال، فود کورت و… دارد. با این حال نمی‌شود بی‌خیال استان‌های کم‌برخوردار شد چون این دور از فضای عدالت فرهنگی است ما البته آفرهایی هم داریم. مثلاً در گناباد بلیت سینما ده هزار تومان و در مدارس ۶ هزار تومان است. سینما و سینماداری الان از نظر اقتصادی با توجه به ملزوماتی که به ارز وابسته است کار سختی شده است الان تنها روشن کردن پروژکتور باید ده بلیت برایش خرج شود.

میرزاخانی بیان کرد: گزارش بعدی درباره چهل سینمای برتر کشور است. پنج سینمای اول کشور سینما کوروش با ۴۱ میلیارد فروش و ۱ میلیون ۶۹ هزار نفر بوده و این سینما دو برابر ۱۶ استان دیگر فروش داشته، ایران مال ۲۳ میلیارد، آزادی ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ و سینما ملت با فروش بالغ بر ۱۱ میلیارد به ترتیب عنوان پنج رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهند.

میرزاخانی اظهار کرد: سال گذشته جشنی بابت افتتاح صد سینما گرفتیم و امسال هم ۱۳۱ سالن به سینمای کشور اضافه شده است. مجموعاً ۳۱ سینما که سابق بر این ۱۸ سالن داشته به ۱۳۱ سالن تبدیل شده است. مبلغ کلی حمایت سینما شهر بالغ‌بر ۱۸ میلیارد بوده که ۲۵ درصد آن متعلق به تهران بوده است. هر فیلمی که اکران می‌شود هزینه‌های لابراتوار را می‌دهیم در سال پیش تمامی هزینه لابراتوار همه فیلم‌ها را دادیم درواقع مجموعاً ۵۸۵ میلیون تومان هزینه دادیم. وقتی هنوز ارز دچار این نوسانات نشده بود قریب به ۲۰۰ پرده وارد کردیم و این یک دلگرمی به ما می‌دهد. ما هر کجا سینمایی هست سعی می‌کنیم نخودی در آششان بیندازیم یعنی سعی می‌کنیم حداقل از منظر صوت و تصویر کمک کنیم اما در بازسازی خدمات عمرانی نمی‌دهیم. ما در استان‌ها چون با استاندار توافق می‌کنیم توافق ما به این شکل می‌شود که به همان مبلغ که ما کمک کنیم آنها هم کمک کنند تا موتور محرکه برای استان‌ها باشند ضمن اینکه ۵۱ سینما معادل ۲۵ میلیارد و ۳۵۵ میلیون برای سال آتی تدارک دیده شده است.

آخرین وضعیت تغییر کاربری سینماهای قدیمی

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره تغییر کاربری برخی سینماهای قدیمی بیان کرد: سینما در برهه‌ای از سال ۹۶ درآمدزا بود و همه کسانی که متمول بودند به سرمایه‌گذاری سینما آمدند و البته بخشی پول‌های مورددار هم وارد آن شد اما با توجه به کرونا و افول فروش مالکین املاک بزرگ هم متضرر شدند. ما مرکز تجاری داشتیم که در حال فروش بود و آمد رایزنی کرد تا به سینما تبدیل کنند. در آیین نامه‌ای که در ارشاد هست معاونت توسعه متولی سینماهایی است که می‌خواهند تغییر کاربری بدهند، ما آیین‌نامه‌ای جهت انحلال داریم که بر اساس آن کمیسیون بند ۸ که هفت دستگاه در آن دخیل است به سینماهایی که بالای ۴۰ سال دارد گاهی مجوز فعالیت نمی‌دهد و باعث انحلال می‌شود مثلاً نمی‌توانند موارد آتش‌نشانی را مرتفع کنند. الان هم با توجه به اتفاقات مختلف افتاده مسأله آتش نشانی مسأله‌ای است که عمده سینماهای چهل ساله نمی‌توانند از پس آن بربیایند. با این حال همان کمیسیون مالکان سینماهایی که می‌خواهند تغییر کاربری بدهند مشروط می‌کند در صورت تغییر کاربری یا در همان لوکیشن یا در جای دیگر یک سینما را حمایت کنند و صندلی اضافه کنند. من مثلاً به برخی توصیه کردم اگر مال می‌سازید چهار سالن به آن اضافه کنید و برخی پذیرفته‌اند.

میرزاخانی مطرح کرد: برخی مالکان سینماها می‌بینند سوددهی ندارند و آن را می‌بندند اما عمده آن‌ها به دنبال تغییر کاربری هستند به هر حال فرهنگ امروز می‌گوید سینما باید ملحقاتی داشته باشد تا افراد به آن مراجعه کنند برخی سینماها را می‌بینیم که حتی در سینما را باز نمی‌کنند و این به دلیل ضررده بودن آن است.

وی بیان کرد: دنیا الان از وضعیت نمایش فور کی عبور کرده است. مجموعه‌هایی که دی سینما هستند، تعداد آن‌ها زیر سی سینماست. در دنیا فقط ایران و پاکستان از این نحوه پخش استفاده می‌کنند.

میرزاخانی اظهار کرد: البته در این زمینه نهادهای مختلفی از جمله حوزه هنری، شهرداری، بخش خصوصی و.. هم همکاری داشته‌اند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

یک عمر فعالیت هنری رضا رویگری در «تماشاگر بهار»

یک عمر فعالیت هنری رضا رویگری در «تماشاگر بهار»
2023-04-01T14:33:35+04:30
مستند «تماشاگر بهار» ساخته ابوالفضل توکلی روایتی از یک عمر فعالیت هنری رضا رویگری یکشنبه ۱۳ فروردین ساعت ۱۵ از تلویزیون پخش می‌شود.

«پرچم افتخار» در روز جمهوری اسلامی منتشر شد/ آلبومی برای همه روزها

«پرچم افتخار» در روز جمهوری اسلامی منتشر شد/ آلبومی برای همه روزها
2023-04-01T14:33:34+04:30
همزمان با فرارسیدن روز جمهوری اسلامی ایران باشگاه سرود مرکز هنری رسانه‌ای «نهضت» از نهادهای وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی البوم «پرچم افتخار» را پیش روی مخ...

گلایه‌های تند کارگردان «آتش و باد» از بنیاد مستضعفان

گلایه‌های تند کارگردان «آتش و باد» از بنیاد مستضعفان
2023-04-01T13:40:14+04:30
مجتبی راعی که مهمان حمیدرضا مدقق در شبکه خبر بود، انتقاد شدیدی از بنیاد مستضعفان کرد و گفت که شورای ده بیشتر از روابط عمومی بنیاد مستضعفان با ما همکاری کرد!

نامه تهیه‌کننده «شماره ۱۰» به رئیس صداوسیما/ پخش را عقب بیندازید

نامه تهیه‌کننده «شماره ۱۰» به رئیس صداوسیما/ پخش را عقب بیندازید
2023-04-01T12:46:54+04:30
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم سینمایی «شماره ۱۰» در نامه‌ای خطاب به رئیس صداوسیما خواستار به تعویق افتادن پخش تلویزیونی این فیلم شد.

جذابیت همکاری با بچه‌ها در ساخت «کیک تولد»/ می‌خواهم تکرار کنم

جذابیت همکاری با بچه‌ها در ساخت «کیک تولد»/ می‌خواهم تکرار کنم
2023-04-01T11:26:54+04:30
وحید انصاری کارگردان فیلم کوتاه «کیک تولد» با موضوع کودک و نوجوان به ارائه توضیحاتی درباره این اثر برگزیده در جشنواره فیلم ۱۰۰ پرداخت.

بی‌سرپرستان موفق در «یکی مثل ماه» رادیو جوان

بی‌سرپرستان موفق در «یکی مثل ماه» رادیو جوان
2023-04-01T11:26:54+04:30
«یکی مثل ماه» ویژه برنامه افطار رادیو جوان در رمضان ۱۴۰۲ سراغ افراد موفقی رفته است که در کودکی بی‌سرپرست بوده‌اند.

چرا «نون.خ» دیشب پخش نشد؟/ آخر هفته برای «گیلدخت»

چرا «نون.خ» دیشب پخش نشد؟/ آخر هفته برای «گیلدخت»
2023-03-31T13:20:15+04:30
سریال «نون.خ» دیشب پخش نشد و بنابر کنداکتور پخش شبکه یک قرار است از این به بعد ضمن ادامه پخش شبانه این سریال، پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها به جای آن «گیلدخت» روی آنت...

خواکین فینیکس بازیگر وسترن می‌شود/ تجربه تازه «جوکر»

خواکین فینیکس بازیگر وسترن می‌شود/ تجربه تازه «جوکر»
2023-03-31T13:06:56+04:30
خواکین فینیکس در یک فیلم وسترن به کارگردانی آری استر بازی می‌کند.

چشیدن طعم «کلوچه‌های خدا»/ بچه خرسی که تشکر از خدا را بلد نیست

چشیدن طعم «کلوچه‌های خدا»/ بچه خرسی که تشکر از خدا را بلد نیست
2023-03-31T11:06:55+04:30
فیلم-تئاتر «کلوچه‌های خدا» به کارگردانی آرش شریف‌زاده آخرین نمایشی است که کودکان و نوجوانان می‌توانند در ایام نوروز به همراه خانواده‌هایشان به دیدن آن بنشینند.

قطره قطره کم گردد، وانگهی خالی شود!/ کاش «نوروز» همیشگی بود

قطره قطره کم گردد، وانگهی خالی شود!/ کاش «نوروز» همیشگی بود
2023-03-31T11:06:54+04:30
امیرحسین راستی کارگردان فیلم کوتاه «درامپس» با موضوع بهبود مصرف آب به ارائه توضیحاتی درباره این اثر برگزیده در جشنواره فیلم ۱۰۰ پرداخت.

شبکه «نسیم»‌ از مخاطبان عذرخواهی کرد/ واکنش به یک سهل‌انگاری

شبکه «نسیم»‌ از مخاطبان عذرخواهی کرد/ واکنش به یک سهل‌انگاری
2023-03-30T17:40:14+04:30
روابط عمومی شبکه نسیم با انتشار اطلاعیه‌ای درباره رخداد پیش‌آمده در یکی از برنامه‌های این شبکه تلویزیونی توضیحاتی را ارائه داد.

افطار با قهوه مخصوص عربی/ غذاهای عرب‌های خوزستان برای ماه رمضان

افطار با قهوه مخصوص عربی/ غذاهای عرب‌های خوزستان برای ماه رمضان
2023-03-30T14:33:34+04:30
هشتمین قسمت از مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» به معرفی آیین‌ها و رسوم قوم عرب استان خوزستان در ماه مبارک رمضان اختصاص دارد.

ناگفته‌های کارگردان «آتش و باد» از زنده‌یاد کریم اکبری مبارکه

ناگفته‌های کارگردان «آتش و باد» از زنده‌یاد کریم اکبری مبارکه
2023-03-30T13:53:34+04:30
پس از پخش قسمت دوازدهم «آتش و باد»، ویدیویی از پشت صحنه این سریال به یاد زنده‌یاد کریم اکبری مبارکه پخش شد.

تازه‌ترین کنسرت خواننده تازه‌وارد برگزار شد/ آغاز تور شهرستان‌ها

تازه‌ترین کنسرت خواننده تازه‌وارد برگزار شد/ آغاز تور شهرستان‌ها
2023-03-30T13:26:55+04:30
احمدرضا شهریاری که با نام هنری احمد سُلو از سوی علاقه‌مندانش شناخته می‌شود، دومین اجرای رسمی خود را در پایتخت برگزار کرد.

افطار با قهوه مخصوص عربی/ غذاهای قوم عرب خوزستان برای ماه رمضان

افطار با قهوه مخصوص عربی/ غذاهای قوم عرب خوزستان برای ماه رمضان
2023-03-30T13:26:55+04:30
هشتمین قسمت از مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» به معرفی آیین‌ها و رسوم قوم عرب استان خوزستان در ماه مبارک رمضان اختصاص دارد.

ماجرای نامه‌های حامد عسکری به «نقره خانم» چیست؟/ پویش «ماه خوبی‌ها»

ماجرای نامه‌های حامد عسکری به «نقره خانم» چیست؟/ پویش «ماه خوبی‌ها»
2023-03-30T13:26:54+04:30
تهیه‌کننده برنامه رمضانی «وقت سحر» از ویژگی‌های این برنامه و اجرای حامد عسکری در آن سخن گفت.

«غریب» به‌ زودی در مناطق فاقد سینما اکران می‌شود

«غریب» به‌ زودی در مناطق فاقد سینما اکران می‌شود
2023-03-30T13:13:36+04:30
فیلم سینمایی «غریب» برای نمایش در مناطق فاقد سینما، به زودی در شبکه اکران مردمی عمار عرضه خواهد شد.

شخصیت‌های جدید «هفت‌خان اسفندیار» شناخته شدند

شخصیت‌های جدید «هفت‌خان اسفندیار» شناخته شدند
2023-03-30T13:13:36+04:30
محسن حسینی، نیکا افکاری و سایه پارسایی به نمایش موزیکال «هفت‌خان اسفندیار» با کارگردانی حسین پارسایی پیوستند.

«شوهر ایران خانم» به جشنواره هات داکس راه پیدا کرد

«شوهر ایران خانم» به جشنواره هات داکس راه پیدا کرد
2023-03-30T13:13:35+04:30
مستند «شوهر ایران خانم» به کارگردانی مرجان خسروی بالدی، در جشنواره هات داکس کانادا نمایش داده خواهد شد.

نخستین کنسرت خواننده برگزیده «عصر جدید» برگزار می‌شود

نخستین کنسرت خواننده برگزیده «عصر جدید» برگزار می‌شود
2023-03-30T13:13:34+04:30
احسان یاسین خواننده برگزیده برنامه «عصر جدید» نخستین کنسرت رسمی خود را در تالار وحدت روی صحنه می‌برد.

خاطره بازی با نوستالژی دهه شصت در «زمانی برای طنازی»

خاطره بازی با نوستالژی دهه شصت در «زمانی برای طنازی»
2023-03-30T13:00:14+04:30
فیلم مستند «زمانی برای طنازی» مشتمل بر روایتی از زندگی هنری علیرضا جاویدنیا بازیگر و گوینده رادیو و تلویزیون روز جمعه یازدهم فروردین از شبکه مستند پخش می‌شود.

درختی که میوه‌هایش خاطرات کودکی است/ «نوروز» یعنی هر روز یک شروع

درختی که میوه‌هایش خاطرات کودکی است/ «نوروز» یعنی هر روز یک شروع
2023-03-30T11:40:14+04:30
اکبر تراب‌پور کارگردان فیلم کوتاه «درخت ترش» به ارائه توضیحاتی درباره این انیمیشن برگزیده در جشنواره فیلم 100 پرداخت.

اولین مصاحبه جرمی رنر پس از سانحه برف روبی/ خوش شانس بودم

اولین مصاحبه جرمی رنر پس از سانحه برف روبی/ خوش شانس بودم
2023-03-30T11:40:14+04:30
جرمی رنر که در تصادف با ماشین برف روب به شدت آسیب دید برای اولین بار پس از آن رویداد مصاحبه کرده است.

تجربه «رویای یک شب نیمه تابستان» در ایام نوروز

تجربه «رویای یک شب نیمه تابستان» در ایام نوروز
2023-03-30T11:26:54+04:30
فیلم-تئاتر «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی می تواند انتخاب مناسبی برای علاقه مندان به هنرهای نمایشی در ایام تعطیلات باشد.

«آنجلّو» آماده نمایش شد

«آنجلّو» آماده نمایش شد
2023-03-29T16:40:14+04:30
فیلم کوتاه «آنجلّو» ساخته علی کیان‌ارثی آماده نمایش و پخش بین‌المللی شد.

رکورد مخاطب روزانه سینمای ایران شکست/ استقبال از نوروزی‌ها

رکورد مخاطب روزانه سینمای ایران شکست/ استقبال از نوروزی‌ها
2023-03-29T15:46:54+04:30
سینمای ایران موفق شد پس از شش ماه و نیم، رکورد تعداد روزانه مخاطبان را بشکند.

تماشای برترین آثار سینمایی ایران و جهان در هفت سین شبکه‌ها

تماشای برترین آثار سینمایی ایران و جهان در هفت سین شبکه‌ها
2023-03-29T13:20:14+04:30
عیدی شبکه های یک، دو، سه، چهار، پنج، نمایش، کودک، امید، افق، سلامت، فراتر و ورزش در ایام نوروز، سبدی رنگارنگ از فیلم‌های جدید برای مخاطبان خود است.

«آتش و گلستان» در مرحله تصویربرداری است

«آتش و گلستان» در مرحله تصویربرداری است
2023-03-29T13:20:14+04:30
تصویربرداری مستند «آتش و گلستان» به کارگردانی علی رویین‌تن از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی همچنان در مرحله فیلمبرداری قرار دارد.

داستان «جشن نوروز» در رادیو ایران روایت می‌شود

داستان «جشن نوروز» در رادیو ایران روایت می‌شود
2023-03-29T13:20:14+04:30
محمدجعفر محمدزاده از استادان و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی در برنامه «پارسی گویان» رادیو ایران از جایگاه جشن نوروز در فرهنگ ایرانی سخن می‌گوید.

شیر شکار و جادو زنان «هفت‌خان اسفندیار» معرفی شدند

شیر شکار و جادو زنان «هفت‌خان اسفندیار» معرفی شدند
2023-03-29T12:53:34+04:30
رضا راد، ندا سیاس و مونا صوفی دیگر بازیگران نمایش موزیکال «هفت‌خان اسفندیار» به کارگردانی حسین پارسایی معرفی شدند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)