میرنیوز

تلاش برای اکران جهانی «سرهنگ ثریا»/ بغض خانواده‌ها به جشنواره رسید

تلاش برای اکران جهانی «سرهنگ ثریا»/ بغض خانواده‌ها به جشنواره رسید 2023-02-08T12:59:44+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم سینمایی «سرهنگ ثریا» به کارگردانی و نویسندگی لیلی عاج و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی در حالی در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر اکران شده است که به دلیل سوژه متفاوت، واکنش‌های مختلفی را در بر داشته است. عاج و شعبانی به همراه ثریا عبداللهی که فیلم برگرفته از زندگی واقعی او است، در برنامه تلویزیونی «شب‌نشینی» شبکه جهانی جام‌جم حاضر شدند و به سوالات علیرضا امیراحمدی پاسخ دادند.

سرهنگ ثریا برای همه جهان قابل درک است

شعبانی تهیه‌کننده «سرهنگ ثریا» با تاکید بر اینکه زبان فیلم، بین‌المللی است، گفت: داستان «سرهنگ ثریا» درباره مادرانی است که از دیدن فرزند خود محروم هستند و این حس مشترک مادرانه در تمام جهان قابل درک و فهم بوده و یک زبان بین‌المللی است. لذا در تلاش هستیم تا اکران این فیلم سینمایی علاوه بر ایران در کشورهای آسیایی و اروپایی نیز صورت گیرد چون پتانسیل دیده شدن در سطح بین‌المللی را دارد.

جلیل شعبانی با اشاره به اینکه فیلم‌های زیادی درباره سازمان منافقان ساخته شده، اما «سرهنگ ثریا» با زاویه و نگاه جدید به این ماجرا پرداخته است، افزود: همیشه تصور بر این بوده که منافقان اسلحه دست گرفته و به صورت مستقیم آدم می‌کشند و ترور می‌کنند. در حالی که آنها علاوه بر این کار با ورود به فکر و ذهن جوانان، زندگی آنها را نیز نابود می‌کنند. در سینما هیچ وقت به این موضوع اشاره نشده که آنها زندگی‌ها را نابود می‌کنند. این فیلم بیشتر به این زاویه می‌پردازد و می‌خواهد بگوید کار این گروه‌ها مهلک‌تر از کسانی است که با اسلحه روبروی شما می‌ایستند و شلیک می‌کنند. در این فیلم به این زاویه از سازمان منافقان پرداخته شده که یک زاویه جدید و نو در سینماست.

او ادامه داد: وقتی سازمان اوج به عنوان سرمایه‌گذار، تئاتر «بابا آدم» را از نزدیک دید متوجه شد نمایشنامه پتانسیل این را دارد که تبدیل به سینمایی شود و خانم عاج هم این قابلیت را دارد از بازیگر طوری بازی بگیرد که باورپذیر باشد.

شعبانی با بیان اینکه «سرهنگ ثریا» سوژه‌ای جهانی دارد گفت: واقعیت این است این قصه می‌توانست در هر کجای دنیا رخ دهد. اینکه مادری را از دیدار فرزندش محروم کنند، به نظر من موضوع قابلیت بین‌المللی شدن را دارد. لذا تلاش می‌کنیم برای اکران در کشورهای دیگر نیز اقداماتی انجام دهیم تا در کشورهای آسیایی و اروپایی دیده شود.

تلاش برای اکران جهانی

این تهیه کننده با اشاره به تصمیم برای اکران بین‌المللی فیلم، افزود: حداقل تاثیری که اکران جهانی می‌تواند داشته باشد این است که سازمان‌های بین‌المللی با ماهیت گروهک منافقین آشنا شوند و از حمایت آنها دست می‌کشند. این‌طور می‌شود که اسرای آنجا راه گریزی خواهند یافت تا به آغوش خانواده‌های خود برگردند. البته مخالفان هم پروپاگاندا و تبلیغات خود را دارند و تلاش می‌کنند تا فیلم دیده نشود. اما باید بگویم در ایران کسی نیست که از منافقین متنفر نباشد. من با یکی از بازیگرها برای بازی در این فیلم مذاکره می‌کردم گفت وقت ندارم که بیایم وگرنه حتماً بازی می‌کردم. چون اگر من روزی قصد مهاجرت داشته باشم زمانی است که منافقان وارد این کشور شوند.

شعبانی خطاب به بیننده‌های شبکه جام جم گفت: روی صحبت من با برخی ایرانی‌های مقیم اروپاست. با چه رویی پرچم منافقان را در دست می‌گیرید و مقابل در سازمان ملل می‌ایستید و از این سازمان حمایت می‌کنید؟ آنها بچه‌های کشور را گروگان گرفته‌اند.

فیلم ایدئولوژی زده نیست

لیلی عاج، کارگردان «سرهنگ ثریا» هم درباره چگونگی ساخت فیلم اول خود گفت: سال گذشته وقتی در جشنواره تئاتر فجر تئاتر «بابا آدم» را بر روی صحنه بردم آرزو داشتم سرمایه‌گذاری پیدا شود تا نسخه سینمایی آن را بسازم. چون به نظرم می‌رسید این موضوع ظرفیت بالایی برای درام دارد. وقتی با خانم عبدالهی آشنا شدم دیدم مادرهایی که در انجمن نجات هستند همگی عضوی از خانواده من شده‌اند. از این رو تمام تلاش خودم را در این زمینه کردم تا اینکه مسولان سازمان اوج و آقای جلیل شعبانی تئاتر را دیدند و به این باور رسیدند این موضوع ظرفیت تبدیل شدن به فیلم سینمایی را دارد.

او ادامه داد: من در این فیلم سینمایی از زاویه‌ای کاملاً مادرانه به قصه نگاه کردم که اصلاً ایدئولوژی زده نیست. در کنار این مادرانگی، تلاش من این بوده هر آن چیزی که باید درباره سازمان منافقین دانسته شود را اشاره کنم. عجیب‌ترین آن این است چگونه می‌شود یک فرزند نخواهد مادرش را ببیند! پدری نخواهد دخترش را ببیند! چه اتفاقی در اشرف می‌افتاد که ابتدایی‌ترین عواطف انسانی را آنجا از دست می‌دهی و تبدیل به آدم آهنی می‌شوی؟! دیالوگی در فیلم است که می‌گوید «اینها جواب ما را نمی‌دهند؛ اینها سنگ شده‌اند.»

عاج درباره بازی ژاله صامتی در نقش ثریا گفت: «انتخاب اول و آخر من برای این نقش خانم صامتی بود. من برای این نقش یک مادر کاملاً ایرانی می‌خواستم که همه او را باور کنند. ایشان خیلی بازیگر خوب و همراهی است و این برای کسی که تجربه ساخت نخستین فیلم خود را دارد بسیار عالی است. او جانانه تلاش کرد تا ثریا عبداللهی را بر روی پرده سینما زنده کند. تست گریم عجیب و غریبی نداشت و می‌خواستیم از لحاظ روحی و حس و حال مادرانه، شبیه خانم عبداللهی باشد.

عاج همچنین درباره دیگر بازیگران گفت: تمام بازیگرهای فیلم تئاتری هستند و از این انتخاب راضی هستم. چون فکر می‌کنم بازیگرهای تئاتر ظرفیت‌های درجه یکی دارند. چون در شرایط سختی نیز فیلم ساخته شد. از لحاظ آب و هوایی بسیار کار سختی بود و در کمپ آزادی مادرها باید این شرایط سخت را طاقت می‌آورند.

او ادامه داد: مادرهایی که در فیلم هستند علاقمند به بازیگری بودند و چندان تجربه نداشتند. برای همین در پیش تولید با آنها تمرین داشتیم و خوشبختانه آنقدر خوب از پس کار برآمدند که در حال حاضر هر کدام از آنها می‌توانند بازیگرهای بالقوه‌ای برای این سن باشند.

عاج همچنین بیان کرد: کار کردن با سالمند کار سختی است. در کنار این موضوع کار کردن در بیابان‌های قم آن هم در ماه آخر پاییز هم بسیار دشوار است. باد، باران، خاک، سرما، شب و… تمام اینها به سختی کار اضافه می‌کرد. با این حال فکر می‌کنم موفق عمل کردیم. چون بزرگترین آزمون برای من زمانی بود که مادرها به پردیس ملت آمدند و فیلم را دیدند. آنقدر گریه کردند و حالشان بد شد که قابل تصور نیست. مادری از زنجان آمده بود و ۴۱ سال می‌شود پسرش را ندیده است و بسیار تحت تاثیر فیلم قرار گرفت. در کل برای من مهم این بود مادرها راضی باشند.

روایت ۲۰ سال چشم انتظاری

در ادامه برنامه «شب نشینی» ثریا عبداللهی، شخصیت واقعی فیلم سینمایی «سرهنگ ثریا» درباره سرنوشت فرزند خود توضیح داد: سال ۱۳۸۱ فرزند ۲۱ ساله‌ام امیراصلان حسن‌زاده که برای شرکت در مسابقات بدنسازی به کشور ترکیه رفت. پس از ۴ سال بی‌خبری متوجه شدیم که او اسیر دست منافقان است و در حال حاضر بعد از گذشت ۲۰ سال نیز در کمپ تیرانای آلبانی همچنان اسیر است و من هنوز بعد از گذشت این همه سال موفق نشده‌ام او را ببینم.

عبداللهی با بیان اینکه به جز او ده‌ها هزار خانواده دیگر سرنوشتی مشابه او دارند، ادامه داد: سال ۸۸ من با گروه منافقان آشنایی خاصی نداشتم و وقتی فهمیدم امیر اسیر آنها شده است و بعد از آن به همراه ۱۰ خانواده دیگر عازم عراق شدیم. با این حال فرمانده ارتش عراق گفت فرماندهان منافقان در اشرف اجازه ملاقات به ما نمی‌دهند؛ یک هفته بمانیم شاید به ما اجازه دادند. آن زمان آمریکا به اشرف حمله کرده و خودش کمپ داشت و مراقب اشرف بود. برای همین ارتش عراق کانکسی برای ما آماده کرد تا آنجا اسکان بگیریم به این امید که فرزندان‌مان را ببینیم.

عبداللهی با بیان اینکه امیدوار است با اکران این فیلم بتواند فرزند خود را بعد از ۲۰ سال از نزدیک ببیند، گفت: سال‌هاست فرزندم را ندیده‌ام و دیگرانی که از فرقه جدا شده‌اند از او به من خبر می‌دهند. من نمی‌خواهم فقط از بچه خودم صحبت کنم. من نماینده همه مادران هستم و در انجمن نجات فعالم. من از این باب خوشحالم که بعد از ۴۰ سال بغض خانواده‌ها و صدای‌شان به جشنواره رسید. ما حدود ۱۲ هزار امضا، عکس، فیلم، صدا و… را جمع آوری کردیم؛ اما هیچ نهادی به ما جوابی نداد. تا سازمان ملل رفتم. پیش احمد شهید رفتم و گفتم مادرها چه می‌خواهند. ما سیاسی نیستیم، فقط مادر هستیم؛ اما هیچکس به ما جوابی نمی‌دهد که باید چه کار کنیم.» او در پایان بیان کرد: «من ممنون خانم عاج هستم که پای ما را به جشنواره رساند. چند سال ما اشرف بودیم و هیچ رسانه‌ای پیدا نشد. خودمان هم خودمان را پنهان می‌کردیم چون از صحبت‌های طعنه آمیز فراری بودیم‌. برای همین خودمان را پشت پرده پنهان می‌کردیم.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

چرا به مضمون نمایش اعتراض نشد/ پول حلال درآوردن خجالت ندارد

چرا به مضمون نمایش اعتراض نشد/ پول حلال درآوردن خجالت ندارد
2023-03-20T13:43:23+03:30
اشکان درویشی در آخرین شب اجرای «فیش آباد» که به موضوع فیش‌های نجومی می پردازد از معترض نشدن مسئولان به اجرای نمایشی با این موضوع گفت و سکوت آنها را دلیلی بر ...

«همدلی بهار» طولانی‌ترین برنامه تحویل سال در رادیو/ تصویری ببینید

«همدلی بهار» طولانی‌ترین برنامه تحویل سال در رادیو/ تصویری ببینید
2023-03-20T11:16:42+03:30
برنامه «همدلی بهار» یکی از طولانی‌ترین برنامه‌های تحویل سال رادیو با گویندگی ابوالفضل اینانلو، علیرضا کنگرلو و زهرا رحیم‌حسینی به پخش می‌رسد.

«عید و مهمونی» به دیوارنگاره میدان جهاد رسید/ سخنی از پیامبر (ص)

«عید و مهمونی» به دیوارنگاره میدان جهاد رسید/ سخنی از پیامبر (ص)
2023-03-20T11:03:24+03:30
جدیدترین دیوارنگاره میدان جهاد بامداد ۲۹ اسفند ماه با شعار «عید و مهمونی» رونمایی شد.

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان
2023-03-19T20:10:02+03:30
یکی ازهنرمندان پیشکسوت موسیقی قشقایی که از او به عنوان بهترین هنرمند عرصه کرنا نوازی یاد می کردند، بیست وهشتم اسفند ماه در سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بهاریه «اهالی تئاتر شهر» به جامعه تئاتر ایران تقدیم شد

بهاریه «اهالی تئاتر شهر» به جامعه تئاتر ایران تقدیم شد
2023-03-19T15:16:43+03:30
کارکنان مجموعه تئاتر شهر در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ با تولید و انتشار یک اثر تصویری موسیقایی به روایت مسعود فروتن بهاریه ای را تقدیم نگاه مخاطبان و هنرمندان عر...

«عیدی» مجموعه «سرودستان» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

«عیدی» مجموعه «سرودستان» پیش روی مخاطبان قرار گرفت
2023-03-19T13:56:42+03:30
مجموعه موسیقایی «سرودستان» در آستانه فرا رسیدن بهار طبیعت و عید نوروز تک آهنگ «عیدی» را با صدای امیرحسین کاکازاده پیش روی مخاطبان قرار داد.

آغاز بهار ۱۴۰۲ در فرهنگسرای نیاوران با اجرای نمایش موزیکال

آغاز بهار ۱۴۰۲ در فرهنگسرای نیاوران با اجرای نمایش موزیکال
2023-03-19T12:36:43+03:30
نمایش موزیکال «رینارد روباهه» ویژه کودکان از ۵ فروردین در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در ۱۴۰۱ اعلام شد/ «پدر» در صدر

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در ۱۴۰۱ اعلام شد/ «پدر» در صدر
2023-03-19T12:23:22+03:30
گزارش مشروحِ اطلاعات آماری مربوط به اجرای آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ به تفکیک تالارهای نمایشی ارائه شد.

بازار وی‌اودی در انحصار سه پلتفرم/ درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی دارند!

بازار وی‌اودی در انحصار سه پلتفرم/ درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی دارند!
2023-03-19T09:30:03+03:30
یکی از معاونان ساترا با اشاره به انحصار سه پلتفرم اصلی در بازار عرضه محصولات نمایش خانگی، از ضررها و عواقب این اتفاق برای کاربران سخن گفت.

اثر «هفت سین میرمولا» برای نوروز به نمایش درآمد

اثر «هفت سین میرمولا» برای نوروز به نمایش درآمد
2023-03-19T09:16:42+03:30
چیدمان «هفت سین» که توسط میرمولا ثریا و با فرش و گلیم اجرا شده است، به معرض نمایش درآمد.

اهدای جایزه اصلی فستیوال ژنو به «شب، داخلی، دیوار»

اهدای جایزه اصلی فستیوال ژنو به «شب، داخلی، دیوار»
2023-03-19T09:03:24+03:30
جایزه اصلی فستیوال بین‌المللی فیلم ژنو به «شب، داخلی، دیوار» وحید جلیلوند رسید.

تقاضا برای بازیگران اسکاری بالا رفت/ کیت بلانشت با کمترین پیشنهاد

تقاضا برای بازیگران اسکاری بالا رفت/ کیت بلانشت با کمترین پیشنهاد
2023-03-19T09:03:23+03:30
پس از برنده یا نامزد شدن برای اسکار، میزان تقاضا برای بازیگران تا سطوح غیرقابل باوری افزایش پیدا می‌کند.

«دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟»/۴ بیمار روانی در ملک

«دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟»/۴ بیمار روانی در ملک
2023-03-19T08:36:42+03:30
نمایش «دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی...؟» قرار است از ۱۶ فروردین ماه در تماشاخانه ملک میزبان علاقه‌مندان تئاتر باشد.

نوروزی‌ها و رمضانی‌های شبکه‌های سیما معرفی شد

نوروزی‌ها و رمضانی‌های شبکه‌های سیما معرفی شد
2023-03-18T16:03:26+03:30
اسامی ویژه برنامه‌های نوروزی و ماه مبارک رمضان در شبکه‌های مختلف سیما اعلام شد.

جایزه سرود «نونوا» برگزار شد/ «سلام فرمانده» در صدر قرار گرفت

جایزه سرود «نونوا» برگزار شد/ «سلام فرمانده» در صدر قرار گرفت
2023-03-18T16:03:26+03:30
«سلام فرمانده» در نخستین جایزه مردمی سرود سال «نونوا» به عنوان بهترین سرود انتخاب شد.

کنسرت‌ها فقط تا نیمه ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان هستند

کنسرت‌ها فقط تا نیمه ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان هستند
2023-03-18T16:03:25+03:30
دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد برنامه‌های موسیقی همانند سال‌های قبل صرفا تا نیمه ماه رمضان برگزار خواهند شد.

«چل پله زیر زمین» روی آنتن شبکه پویا می‌رود/ هدیه نوروزی سوره

«چل پله زیر زمین» روی آنتن شبکه پویا می‌رود/ هدیه نوروزی سوره
2023-03-18T14:43:25+03:30
سریال انیمیشن «چل پله زیر زمین» از یکم فروردین‌ میزبان مخاطبان خود در شبکه پویا می‌شود.

«برادران لیلا» بعد از قاچاق باز هم اکران می‌شود؟/ تنبیه شدیم!

«برادران لیلا» بعد از قاچاق باز هم اکران می‌شود؟/ تنبیه شدیم!
2023-03-18T13:36:44+03:30
جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «برادران لیلا» ضمن اشاره به آمادگی برای اعمال اصلاحات مدنظر سازمان سینمایی تأکید کرد هنوز به اکران عمومی فیلم در ایران...

آماده‌سازی «زندگی پس از زندگی» برای رمضان/ فصل قبل رکورد زدیم

آماده‌سازی «زندگی پس از زندگی» برای رمضان/ فصل قبل رکورد زدیم
2023-03-18T12:16:43+03:30
عباس موزون مجری و تهیه‌کننده «زندگی پس از زندگی» درباره این فصل از برنامه که ماه رمضان ۱۴۰۲ پخش می‌شود بیان کرد که همچنان در حال آماده‌سازی است و سوژه‌های عج...

دنزل واشینگتن هم با «گلادیاتور۲» همراه می‌شود

دنزل واشینگتن هم با «گلادیاتور۲» همراه می‌شود
2023-03-18T11:23:23+03:30
دنزل واشینگتن در حال مذاکره است تا به فیلم دنباله «گلادیاتور» ملحق شود.

«فرش شاه‌عباسی» پهن نشد/ طنزی که به صحنه نرسید

«فرش شاه‌عباسی» پهن نشد/ طنزی که به صحنه نرسید
2023-03-18T09:10:04+03:30
نمایش «فرش شاه‌عباسی» به کارگردانی جواد انصافی اثری طنز است که به دلیل شرایط اقتصادی موجود در تئاتر شرایط تولید و اجرا را به دست نیاورده است.

«هنر ۱۴۰۱» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سالی که گذشت

«هنر ۱۴۰۱» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سالی که گذشت
2023-03-17T15:36:43+03:30
سرویس «هنر» خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۱۴۰۲ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره‌ها و رویدادهای شاخص سال ۱۴۰۱ ورق می‌زند.

بازیگر برنده بفتا به «گلادیاتور» پیوست/ بری کیوگان در کنار مسکال

بازیگر برنده بفتا به «گلادیاتور» پیوست/ بری کیوگان در کنار مسکال
2023-03-17T12:10:03+03:30
«گلادیاتور ۲» از بازی بری کیوگان بازیگر برنده بفتای امسال بهره می‌گیرد.

مناظره اقتصادی در رادیو متولد شد/ دعوت از مسئول موافق و مخالف

مناظره اقتصادی در رادیو متولد شد/ دعوت از مسئول موافق و مخالف
2023-03-17T11:56:43+03:30
برنامه «کنکاش» با هدف انعکاس مناظره‌های اقتصادی مسائل روز جامعه روی آنتن رادیو اقتصاد رفت.

ژاپنی‌ها «مکعب» را دوباره ساختند/ ادای احترام به ژانر علمی تخیلی

ژاپنی‌ها «مکعب» را دوباره ساختند/ ادای احترام به ژانر علمی تخیلی
2023-03-17T11:30:03+03:30
فیلم علمی تخیلی ترسناک «مکعب» توسط ژاپنی‌ها دوباره ساخته شد.

از سوم فروردین «ورود آدم‌ها ممنوع» است/ ادامه «چند مرد و چند زن»

از سوم فروردین «ورود آدم‌ها ممنوع» است/ ادامه «چند مرد و چند زن»
2023-03-17T10:36:44+03:30
حنیف مظفری از اجرای ۲ نمایش «چند مرد و چند زن» و «ورود آدم‌ها ممنوع» در ایام نوروز خبر داد.

ابراز امیدواری وزیر ارشاد برای رسیدن به آمار هزار پرده سینما در کشور

ابراز امیدواری وزیر ارشاد برای رسیدن به آمار هزار پرده سینما در کشور
2023-03-16T15:30:03+03:30
آیین افتتاحیه پردیس سینمایی «مهر کوهسنگی» ظهر روز پنجشنبه ۲۵ اسفندماه با حضور وزیر ارشاد برگزار شد.

در نوروز با کهکشان شبکه پنج سفر کنید

در نوروز با کهکشان شبکه پنج سفر کنید
2023-03-16T12:10:04+03:30
فصل جدید مسابقه تلویزیونی «کهکشان» همزمان با فرا رسیدن عید نوروز و ماه مبارک رمضان از شبکه پنج سیما پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

«حسن کچل» نوروز در رادیو نمایش شنیدنی می‌شود

«حسن کچل» نوروز در رادیو نمایش شنیدنی می‌شود
2023-03-16T12:10:03+03:30
رادیو نمایش امسال با گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد علی حاتمی، نسخه نمایش رادیویی «حسن کچل» را روی آنتن می‌برد.

متیو مک‌کانهی و وودی هارلسون دوباره همبازی شدند/ بازی یک کمدی

متیو مک‌کانهی و وودی هارلسون دوباره همبازی شدند/ بازی یک کمدی
2023-03-16T11:56:43+03:30
یک سریال کمدی با بازی وودی هارلسون و متیو مک‌کانهی ساخته می‌شود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)