میرنیوز

چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی به پایان رسید

چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی به پایان رسید 2023-02-07T15:39:43+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین اختتامیه چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی با حضور علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، محمدرضا سنگری مدیر دفتر ادبیات پایداری، عبدالحمید قدیریان دبیر بخش نقاشی، سعید رزاقی دبیر هنری بخش پی نما، مرتضی گودرزی دیباج داور بخش نقاشی، سید حمید شریفی آل هاشم و احمد آقا قلی‌زاده داوران بخش پوستر، سید مهدی حسینی دبیر بخش پوستر و دبیر بخش تایپوگرافی، حسین چمن‌خواه و محمد روح الامین، داوران بخش تایپوگرافی در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

عبدالحمید قدیریان در ابتدای مراسم گفت: چهاردهمین سوگواره که یک سلسله تکاملی را طی چند دوره سپری کرده، تلاش داشته تا جایی که می‌تواند از فضای فرهنگی عاشورا استفاده کند و به بهانه انتقال مفاهیم عاشورایی، هنرمندان و جوانان را با این حماسه آشنا کند. هنرمندان می‌دانند برای تولید اثر باید به مفاهیم توجه کنند و چه زیباست که هنرمند در مفهوم والای عاشورا زیست کند و مبتلابه صفت عاشورایی و اهل بیت شود.

وی که دبیر بخش نقاشی چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی است، بیان کرد: بخاطر اتفاقات اخیر جامعه، برگزاری چهاردهمین سوگواره به تعویق افتاد و درست است که به واسطه این اتفاق ضربات و آسیب‌هایی به برگزاری این رویداد هنری وارد شد اما اتفاق خوبی در این اواخر رخ داد که باید شکرگزار آن بود و آن این است که ایجاد این فتنه ما را بیدار کرد.

قدیریان بیان کرد: تصورم این است که علی قربانی، مدیر سپهر سوره، باید برای سال آینده نگاه دیگری به سوگواره هنر عاشورایی داشته باشد و این رویداد از قاب فرم خالی شود و معنا به آن بیشتر راه پیدا کند و با دعوت از اهل علم، مباحث عمیق‌تری از عاشورا را برای جامعه باز کنیم. با توجه به اتفاقات باید دنیا نیاز به این آشنایی را بشنود و حرکتی برای ایجاد منظر دینی در جامعه شکل گیرد.

وی اظهار کرد: ما همچنان با فرهنگ چهل سال پیش جامعه را راهبری می‌کنیم؛ در حالی که باید فضایی را باز کنیم و به گفته رهبری تحول نگاه در فرهنگ و بینش‌مان اتفاق افتد و لایه‌های ناگفته دین برای جوانان فضای پرواز ایجاد کند.

سوگواره بهانه‌ای برای برآورد سطح دینی جوانان و هنرمندان

وی سوگواره هنر عاشورایی را بهانه‌ای دانست تا هر سال برآوردی از سطح نگرش دینی در جوانان و هنرمندان داشته باشیم و بتوانیم خود را ارتقا دهیم و به نزدیکی فرهنگمان به تمدن نوین جهانی کمک کنیم و تاکید کرد: معتقدم باید خیزش فرهنگی و ارتقای نگاه بخصوص در حوزه انسانی رخ دهد تا به تبع آن، فضای نورانی که در دوره‌هایی چون جنگ حس کردیم با تولید معرفت و نور در جامعه گسترش پیدا کند.

در بخش دیگر آئین اختتامیه چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی، صادق‌پور به عنوان عضو نگارستان حوزه هنری از افتتاح نمایشگاه مجازی سوگواره هنر عاشورایی خبر داد و گفت: بازدیدکنندگان از نمایشگاه مجازی می‌توانند با مراجعه به سایت نگارستان به آثار هنری این رویداد هنری رأی دهند.

وی افزود: در قرعه‌کشی نمایشگاه مجازی سوگواره عاشورایی، از میان رأی دهندگان به ۵ شرکت‌کننده و ۵ هنرمند کمک هزینه سفر به کربلا اعطا خواهد شد.

صادق پور با بیان اینکه بخش مجازی سوگواره هنر عاشورایی، امسال در گالری مجازی حوزه هنری با نام نگارستان فعال است گفت: صفحه اصلی سایت نگارستان با کلیک روی بنر نمایشگاه مخاطب را به فضای رای‌دهی راهنمایی می‌کند و بازدیدکنندگان با کلیک روی هر یک از بخش‌های سوگواره می‌توانند شناسنامه آثار را رؤیت کنند و نظر خود را با قرمز کردن قلب در بخش پایینی هر اثر ثبت کرده و در نهایت با وارد کردن اطلاعات شخصی در قرعه‌کشی شرکت کنند.

در بخش بعدی این مراسم کلیپی همراه با موسیقی «خط آغاز» مجید اخشابی پخش شد و در ادامه محمدرضا سنگری که آثار قابل توجهی در حوزه ادبیات آئینی به چاپ رسانده به سخنرانی پرداخت.

این نویسنده و پژوهشگر با عرض تسلیت به مناسبت سالروز وفات حضرت زینب (س)، به جمله‌ای از جرج جرداق درباره واکنش افراد در هنگامه رویارویی با لحظات سخت اشاره کرد و گفت: سختی‌ها جایگاه شناخت انسان است و در لحظات سخت و دشواری‌ها، انسان‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه اول انسان‌های حادثه گریز هستند که گاه در پی یک حادثه اتفاق دردناک‌تری را رقم می‌زنند. دسته دوم کسانی هستند که حادثه‌پذیر هستند یعنی راه حل برای مسائل پیدا می‌کنند. این دسته افراد صبوری و شکیبایی می‌کنند و راه رهایی را می‌یابند و دسته سوم افرادی هستند که در افقی فراتر قرار می‌گیرند و به گفته جرج جرداق، امیر المومنین (ع) و حضرت زینب (س) در این زمره قرار دارند.

حضرت زینب (س) شخصیتی واقعه آفرین

وی دسته سوم را افراد واقعه آفرین دانست که در زمان مشکلات نبض لحظه‌ها را به دست می‌گیرند. سنگری حضرت زینب (س) را شخصیتی معرفی کرد که منتظر حادثه نیست، بلکه خود حادقه آفرین است.

وی در سخنانش به نگاه‌های متعددی که می‌توان به واقعه عاشورا داشت اشاره کرد و از ۴ نوع نگاه که شامل نگاه سوگ و تراژیک، نگاه حماسی، نگاه عبرت و نگاه عرفانی است، سخن گفت.

معرفی برگزیدگان و تقدیرشدگان

در بخش بعدی آئین اختتامیه چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی با حضور علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری و محمدرضا سنگری مدیر دفتر ادبیات پایداری و نویسنده و پژوهشگر تقدیرشدگان بخش پرچم و کتیبه معرفی شدند.

در این بخش با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی از عمار ابوالفتحی از استان تهران و خورشید حسنوند از استان لرستان تقدیر شد. همچنین وحید یعقوبلو از استان قم با ارائه دو اثر لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی سوگواره را از آن خود کرد.

در بخش کمیک استریپ یا پی‌نما نیز با حضور سعید رزاقی و علی قربانی روی سن تماشاخانه مهر، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی به میر پیمان احمدی پوری نعیم از استان آذربایجان شرقی، محمد صالحی درآبادی از استان تهران، داریوش تشکری صباغ از استان خراسان رضوی، فروغ السادات شفیعی از استان خوزستان و حمیدرضا گلین امیریان از استان قزوین اختصاص یافت.

جایزه رتبه سوم این بخش که شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۷۰ میلیون ریالی بود به سید تقی رضایی از استان خراسان شمالی اهدا شد. همچنین جایزه رتبه دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی به فاروق روحی از استان خراسان رضوی اعطا شد. هیأت داوران در این بخش هیچ اثری را شایسته رتبه اول ندانست.

در بخش طراحی پوستر، جایزه رتبه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۷۰ میلیون ریالی به نعیمه فاضلی از استان اصفهان اهدا شد. همچنین جایزه رتبه دوم این بخش که شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی بود، به محمدحسین مویدی از استان قم اعطا شد. جایزه رتبه نخست این بخش که شامل تندیس سوگواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۱۵۰ میلیون ریالی بود نیز به مهدی مصطفوی از استان فارس تقدیم شد.

در بخش تایپوگرافی جایزه رتبه سوم که شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۷۰ میلیون ریالی بود به فاطمه جعفری از استان قم اهدا تعلق گرفت. همچنین فرناز نصیری پور از استان کرمانشاه جایزه رتبه دوم این بخش را که شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی بود، از آن خود کرد.

جایزه رتبه اول شامل تندیس سوگواره، دیپلم افتخار و و جایزه نقدی ۱۵۰ میلیون ریالی به وحید یعقوبلو از استان قم اهدا شد.

در بخش نقاشی که جوایز آن از سوی علی فروزانفر، عبدالحمید قدیریان و گودرزی دیباج به برندگان اهدا شد، جایزه رتبه سوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۷۰ میلیون ریالی به سجاد گمار از استان همدان و جایزه رتبه دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی به عبدالرسول شریفی از استان کهکیلویه و بویراحمد اختصاص یافت و لیلا افشار از استان جایزه رتبه اول این بخش را که شامل تندیس سوگواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۱۵۰ میلیون ریالی بود را دریافت کرد.

هیأت داوران در بخش نقاشی دیجیتال اثری را شایسته کسب مقام ندانست.

رونمایی کتاب چهاردهمین سوگواره

در پایان این مراسم، کتاب چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی توسط علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، عبدالحمید قدیریان دبیر بخش نقاشی و گودرزی دیباج داور بخش نقاشی این دوره سوگواره، رونمایی شد. همچنین آثار برگزیدگان این دوره سوگواره هنر عاشورایی در گالری خانه عکاسان به نمایش گذاشته شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

جهانگردی «گیلگمش» در جشنواره‌های بین‌المللی ادامه دارد

جهانگردی «گیلگمش» در جشنواره‌های بین‌المللی ادامه دارد
2023-03-21T11:50:03+03:30
پویانمایی «گیلگمش» ساخته حسین‌مرادی‌زاده از تولیدات جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور در جشنواره‌های خارجی را تجربه می‌کند.

شخصیت‌های «چل پله زیرزمین» معرفی شدند/ قهرمان قصه کیست؟

شخصیت‌های «چل پله زیرزمین» معرفی شدند/ قهرمان قصه کیست؟
2023-03-21T11:50:02+03:30
سریال انیمیشن «چل پله زیرزمین» از امروز روی آنتن شبکه کودک می‌رود.

«پژمان» باردیگر به تلویزیون بازمی‌گردد

«پژمان» باردیگر به تلویزیون بازمی‌گردد
2023-03-21T09:36:43+03:30
همزمان با نوروز ۱۴۰۲ شبکه تماشا کنداکتور روتین خودش را تغییر داد.

من شبانه روز می‌میرم!/ سانتیمانتالیسم به سبک سجاد افشاریان

من شبانه روز می‌میرم!/ سانتیمانتالیسم به سبک سجاد افشاریان
2023-03-21T09:23:23+03:30
فیلم-تئاتر «هر کسی یا روز می‌میرد یا شب من شبانه‌روز» به کارگردانی سجاد افشاریان می‌تواند در ایام تعطیلات گزینه مناسبی برای تماشا باشد.

وقتی مشکلات اقتصادی «عیدی» را کم‌رنگ می‌کند/ تجربه روایت «چشمهایش»

وقتی مشکلات اقتصادی «عیدی» را کم‌رنگ می‌کند/ تجربه روایت «چشمهایش»
2023-03-21T06:56:42+03:30
محمدرضا چاکرالحسینی کارگردان سینمای کوتاه می‌گوید اگر بخواهد سراغ ساخت فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای درباره نوروز برود، تمرکزش را بر سنت‌های در حال فراموشی مانند عیدی دا...

چرا به مضمون نمایش اعتراض نشد/ پول حلال درآوردن خجالت ندارد

چرا به مضمون نمایش اعتراض نشد/ پول حلال درآوردن خجالت ندارد
2023-03-20T13:43:23+03:30
اشکان درویشی در آخرین شب اجرای «فیش آباد» که به موضوع فیش‌های نجومی می پردازد از معترض نشدن مسئولان به اجرای نمایشی با این موضوع گفت و سکوت آنها را دلیلی بر ...

«همدلی بهار» طولانی‌ترین برنامه تحویل سال در رادیو/ تصویری ببینید

«همدلی بهار» طولانی‌ترین برنامه تحویل سال در رادیو/ تصویری ببینید
2023-03-20T11:16:42+03:30
برنامه «همدلی بهار» یکی از طولانی‌ترین برنامه‌های تحویل سال رادیو با گویندگی ابوالفضل اینانلو، علیرضا کنگرلو و زهرا رحیم‌حسینی به پخش می‌رسد.

«عید و مهمونی» به دیوارنگاره میدان جهاد رسید/ سخنی از پیامبر (ص)

«عید و مهمونی» به دیوارنگاره میدان جهاد رسید/ سخنی از پیامبر (ص)
2023-03-20T11:03:24+03:30
جدیدترین دیوارنگاره میدان جهاد بامداد ۲۹ اسفند ماه با شعار «عید و مهمونی» رونمایی شد.

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان
2023-03-19T20:10:02+03:30
یکی ازهنرمندان پیشکسوت موسیقی قشقایی که از او به عنوان بهترین هنرمند عرصه کرنا نوازی یاد می کردند، بیست وهشتم اسفند ماه در سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بهاریه «اهالی تئاتر شهر» به جامعه تئاتر ایران تقدیم شد

بهاریه «اهالی تئاتر شهر» به جامعه تئاتر ایران تقدیم شد
2023-03-19T15:16:43+03:30
کارکنان مجموعه تئاتر شهر در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱ با تولید و انتشار یک اثر تصویری موسیقایی به روایت مسعود فروتن بهاریه ای را تقدیم نگاه مخاطبان و هنرمندان عر...

«عیدی» مجموعه «سرودستان» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

«عیدی» مجموعه «سرودستان» پیش روی مخاطبان قرار گرفت
2023-03-19T13:56:42+03:30
مجموعه موسیقایی «سرودستان» در آستانه فرا رسیدن بهار طبیعت و عید نوروز تک آهنگ «عیدی» را با صدای امیرحسین کاکازاده پیش روی مخاطبان قرار داد.

آغاز بهار ۱۴۰۲ در فرهنگسرای نیاوران با اجرای نمایش موزیکال

آغاز بهار ۱۴۰۲ در فرهنگسرای نیاوران با اجرای نمایش موزیکال
2023-03-19T12:36:43+03:30
نمایش موزیکال «رینارد روباهه» ویژه کودکان از ۵ فروردین در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در ۱۴۰۱ اعلام شد/ «پدر» در صدر

گزارش آماری نمایش‌های تئاتر شهر در ۱۴۰۱ اعلام شد/ «پدر» در صدر
2023-03-19T12:23:22+03:30
گزارش مشروحِ اطلاعات آماری مربوط به اجرای آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۴۰۱ به تفکیک تالارهای نمایشی ارائه شد.

بازار وی‌اودی در انحصار سه پلتفرم/ درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی دارند!

بازار وی‌اودی در انحصار سه پلتفرم/ درآمد ۶ هزار میلیارد تومانی دارند!
2023-03-19T09:30:03+03:30
یکی از معاونان ساترا با اشاره به انحصار سه پلتفرم اصلی در بازار عرضه محصولات نمایش خانگی، از ضررها و عواقب این اتفاق برای کاربران سخن گفت.

اثر «هفت سین میرمولا» برای نوروز به نمایش درآمد

اثر «هفت سین میرمولا» برای نوروز به نمایش درآمد
2023-03-19T09:16:42+03:30
چیدمان «هفت سین» که توسط میرمولا ثریا و با فرش و گلیم اجرا شده است، به معرض نمایش درآمد.

اهدای جایزه اصلی فستیوال ژنو به «شب، داخلی، دیوار»

اهدای جایزه اصلی فستیوال ژنو به «شب، داخلی، دیوار»
2023-03-19T09:03:24+03:30
جایزه اصلی فستیوال بین‌المللی فیلم ژنو به «شب، داخلی، دیوار» وحید جلیلوند رسید.

تقاضا برای بازیگران اسکاری بالا رفت/ کیت بلانشت با کمترین پیشنهاد

تقاضا برای بازیگران اسکاری بالا رفت/ کیت بلانشت با کمترین پیشنهاد
2023-03-19T09:03:23+03:30
پس از برنده یا نامزد شدن برای اسکار، میزان تقاضا برای بازیگران تا سطوح غیرقابل باوری افزایش پیدا می‌کند.

«دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟»/۴ بیمار روانی در ملک

«دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی؟»/۴ بیمار روانی در ملک
2023-03-19T08:36:42+03:30
نمایش «دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی...؟» قرار است از ۱۶ فروردین ماه در تماشاخانه ملک میزبان علاقه‌مندان تئاتر باشد.

نوروزی‌ها و رمضانی‌های شبکه‌های سیما معرفی شد

نوروزی‌ها و رمضانی‌های شبکه‌های سیما معرفی شد
2023-03-18T16:03:26+03:30
اسامی ویژه برنامه‌های نوروزی و ماه مبارک رمضان در شبکه‌های مختلف سیما اعلام شد.

جایزه سرود «نونوا» برگزار شد/ «سلام فرمانده» در صدر قرار گرفت

جایزه سرود «نونوا» برگزار شد/ «سلام فرمانده» در صدر قرار گرفت
2023-03-18T16:03:26+03:30
«سلام فرمانده» در نخستین جایزه مردمی سرود سال «نونوا» به عنوان بهترین سرود انتخاب شد.

کنسرت‌ها فقط تا نیمه ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان هستند

کنسرت‌ها فقط تا نیمه ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان هستند
2023-03-18T16:03:25+03:30
دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد برنامه‌های موسیقی همانند سال‌های قبل صرفا تا نیمه ماه رمضان برگزار خواهند شد.

«چل پله زیر زمین» روی آنتن شبکه پویا می‌رود/ هدیه نوروزی سوره

«چل پله زیر زمین» روی آنتن شبکه پویا می‌رود/ هدیه نوروزی سوره
2023-03-18T14:43:25+03:30
سریال انیمیشن «چل پله زیر زمین» از یکم فروردین‌ میزبان مخاطبان خود در شبکه پویا می‌شود.

«برادران لیلا» بعد از قاچاق باز هم اکران می‌شود؟/ تنبیه شدیم!

«برادران لیلا» بعد از قاچاق باز هم اکران می‌شود؟/ تنبیه شدیم!
2023-03-18T13:36:44+03:30
جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «برادران لیلا» ضمن اشاره به آمادگی برای اعمال اصلاحات مدنظر سازمان سینمایی تأکید کرد هنوز به اکران عمومی فیلم در ایران...

آماده‌سازی «زندگی پس از زندگی» برای رمضان/ فصل قبل رکورد زدیم

آماده‌سازی «زندگی پس از زندگی» برای رمضان/ فصل قبل رکورد زدیم
2023-03-18T12:16:43+03:30
عباس موزون مجری و تهیه‌کننده «زندگی پس از زندگی» درباره این فصل از برنامه که ماه رمضان ۱۴۰۲ پخش می‌شود بیان کرد که همچنان در حال آماده‌سازی است و سوژه‌های عج...

دنزل واشینگتن هم با «گلادیاتور۲» همراه می‌شود

دنزل واشینگتن هم با «گلادیاتور۲» همراه می‌شود
2023-03-18T11:23:23+03:30
دنزل واشینگتن در حال مذاکره است تا به فیلم دنباله «گلادیاتور» ملحق شود.

«فرش شاه‌عباسی» پهن نشد/ طنزی که به صحنه نرسید

«فرش شاه‌عباسی» پهن نشد/ طنزی که به صحنه نرسید
2023-03-18T09:10:04+03:30
نمایش «فرش شاه‌عباسی» به کارگردانی جواد انصافی اثری طنز است که به دلیل شرایط اقتصادی موجود در تئاتر شرایط تولید و اجرا را به دست نیاورده است.

«هنر ۱۴۰۱» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سالی که گذشت

«هنر ۱۴۰۱» را با «مهر» مرور کنید/ چهره‌ها و رویدادهای سالی که گذشت
2023-03-17T15:36:43+03:30
سرویس «هنر» خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۱۴۰۲ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره‌ها و رویدادهای شاخص سال ۱۴۰۱ ورق می‌زند.

بازیگر برنده بفتا به «گلادیاتور» پیوست/ بری کیوگان در کنار مسکال

بازیگر برنده بفتا به «گلادیاتور» پیوست/ بری کیوگان در کنار مسکال
2023-03-17T12:10:03+03:30
«گلادیاتور ۲» از بازی بری کیوگان بازیگر برنده بفتای امسال بهره می‌گیرد.

مناظره اقتصادی در رادیو متولد شد/ دعوت از مسئول موافق و مخالف

مناظره اقتصادی در رادیو متولد شد/ دعوت از مسئول موافق و مخالف
2023-03-17T11:56:43+03:30
برنامه «کنکاش» با هدف انعکاس مناظره‌های اقتصادی مسائل روز جامعه روی آنتن رادیو اقتصاد رفت.

ژاپنی‌ها «مکعب» را دوباره ساختند/ ادای احترام به ژانر علمی تخیلی

ژاپنی‌ها «مکعب» را دوباره ساختند/ ادای احترام به ژانر علمی تخیلی
2023-03-17T11:30:03+03:30
فیلم علمی تخیلی ترسناک «مکعب» توسط ژاپنی‌ها دوباره ساخته شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)