میرنیوز

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/ از تختی تا زن شهید مدافع حرم

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/ از تختی تا زن شهید مدافع حرم 2022-09-26T08:15:44+03:30

مجید قادری معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پدیده دیوارنگاری و تأثیر آن بر انتقال مفهوم و ارتباط و تعامل با مخاطب، توضیح داد: معمولاً دیوارنگاره‌ها از بین آثاری انتخاب می‌شود که بار محتوایی و معنایی خوبی داشته باشد اما در برهه‌های مختلف از این ابزار به خوبی استفاده نشده و برخی آثار دم دستی که ارزش محتوایی و هنری کمی داشته نیز بر روی دیوارهای شهر مورد استفاده قرار گرفته است که کیفیت کار را به شکل مشهودی پایین آورد. چون در آن برهه کمیت از کیفیت برتری گرفته بود و از این رو آثار، قربانی این کمیت شده بودند. به هر حال دیوارنگاره روی نگاه و دیدگاه مخاطب و رهگذران اثر می‌گذارد و بازتاب زیادی دارد. این بازتاب را هم از روی واکنش‌هایی که مردم نسبت به آثار کار شده دارند می‌توان متوجه شد. برای مثال، امسال زمانی که دیوارهای فرسوده محور خیابان دماوند از میدان امام حسین (ع) تا تهرانپارس اصلاح، بازسازی و ترمیم شد حال و هوای مردم آن منطقه و رهگذران نیز تغییر کرد و نقاشی دیواری‌هایی که در این محور انجام گرفت بر روحیه آنها اثر گذاشت و بازتاب خوبی را نیز به همراه داشت. جالب است که دیوارنگاره یکی از مهم‌ترین رسالت‌هایی که دارد ایجاد حال خوب برای شهروندان است. موضوعی که شاید کم‌تر به آن توجه شود؛ اما دارای اهمیت است که این خیابان یک نمونه به روز و بارز آن است.

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/از تختی تازن شهید مدافع حرم

وی تصریح کرد: دیوارنگاری می‌تواند باعث امیدبخشی و طراوت شود و از سوی دیگر باعث زنده نگه داشتن شهر شده و شهر را از حالت خاکستری بودن دور می‌کند. همچنین منظره چشم نواز اغتشاش بصری را کم کرده و این موضوع بسیار مهم است. به جز ایجاد حال خوب، بخش محتوا و اثربخشی دیوارنگاری نیز بسیار حائز اهمیت است. هر دیوارنگاره می‌تواند در کنار زیبایی بصری، محتوایی را نیز به مخاطب منتقل کند و این مفهوم می‌تواند اخلاقی، مذهبی، انسانی، آموزش شهروندی، فرهنگ‌سازی و… باشد.

هر دیوارنگاره می‌تواند در کنار زیبایی بصری، محتوایی را نیز به مخاطب منتقل کند و این مفهوم می‌تواند اخلاقی، مذهبی، انسانی، آموزش شهروندی، فرهنگ‌سازی و… باشد قادری درباره محتوای دیوارنگاره‌ها و اینکه چطور می‌تواند اثربخشی بیشتری برای مخاطبان و شهروندان به همراه داشته باشد، گفت: دو دیدگاه درباره دیوارنگاره‌ها وجود دارد؛ اولین دیدگاه درباره دیوارنگاره‌هایی است که ثابت هستند و دومین دیدگاه، درباره دیوارنگاره‌های موقت است. در مورد دیوارنگاره‌های ثابت مفهوم می‌تواند ملموس‌تر باشد. مانند دیوارنگاره‌های ثابتی که به تصاویر شهدا اختصاص داده می‌شود. دیدن قهرمانان کشور حال خوبی به مردم می‌دهد. به آنها امید داده و باعث می‌شود به داشته‌های‌شان افتخار کنند. شهدا الگوی خوبی برای شهروندان هستند و تصویر خوبی در میان مردم دارند. برای همین هم در بسیاری از موارد برای دیوارنگاره‌های ثابت از تصویر شهدا استفاده می‌شود که باعث افتخار هستند و مسیر زندگی‌شان که کمال انسانی است را در در معرض دید مخاطب قرار می‌دهد. از طرف دیگر استفاده از سایر محتواها برای دیوارنگاره‌های ثابت نیز اثربخشی خود را دارد. همان اتفاقی که در بزرگراه امام علی (ع) رخ داد و ۷ دیوارنگاره‌ای که محوریت امیرالمومنین (ع) است یا دیوارنگاره خیابان کارگر که روی ۸ دیوار در خیابان کارگر نقاشی‌هایی با موضوع کارگران طراحی شدند و اتفاقاً با واکنش‌های خوبی نیز از سوی شهروندان مواجه شد. یا دیوار قصه‌های خیابان ولیعصر که نشان می‌دهد در این خیابان در طول تاریخ چه اتفاقاتی افتاده است یا دیوار پهلوان تختی در کنار ورزشگاه کشتی خیابان فیاض بخش و… نمونه‌های اینچنین هستند. از این رو در هر بزرگراه و هر قسمت از شهر که می‌توان محتوای متناسبی را با توجه به نام گذاری آن انجام داد می‌تواند کارهای خلاقانه و خوبی را به همراه داشته باشد. به طور کل دیوارنگاره برای الگوسازی می‌تواند یک روش بسیار مؤثر باشد؛ به طوری که استفاده از تصاویر مدافعان سلامت از جمله کارهایی است در این مدت مورد توجه قرار گرفته و حتی برای نخستین بار تصویر زن شهید مدافع حرم نیز بر روی دیوارهای شهر کار شد. برای عاشورای امسال نیز دیوارنگاه‌هایی با مضمون فرهنگ عاشورا انجام گرفت که شاید در گذشته کم‌تر مورد توجه بود اما به طور تلفیقی، مناسبت‌های ملی و مذهبی و انتقال آن به درستی بر روی دیوارهای شهر می‌تواند به بهترین شکل محتوا و مفهوم را به شهروندان منتقل کند که از این رو لازم است تا از چنین ظرفیت‌ها بهره گرفته شود.

وی در پاسخ به اینکه سازمان زیباسازی برای اجرای محتوای دیوارنگاره‌ها چه فرآیندی را طی می‌کند؟ توضیح داد: برای انجام چنین کارهایی از چند روش استفاده می‌شود که معمول‌ترین آن یا از طریق فراخوان عمومی است که برای مناسبت‌های خاص درخواست ارائه می‌شود و آثار مورد بررسی قرار می‌گیرد. به صورتی که ایده اولیه و اصلی داده و سپس در فراخوان از هنرمندان دعوت به عمل می‌آید. یا در شورای کمیته مناسبت‌ها یا شورای کمیته فرهنگی سازمان زیباسازی این موضوعات مطرح می‌شود. در این شوراها نیز معاونان و مدیرعامل حضور دارند که که رئیس شورا مدیرعامل سازمان است و تصمیم گیری اولیه انجام می‌شود که ممکن است این تصمیم بر برگزاری فراخوان یا مشورت با خبرگان باشد. علاوه بر این، یک کمیته تخصصی شورای هنری در سازمان زیباسازی نیز وجود دارد که در مورد هر طرحی متناسب با جانمایی آن نظرات ارائه می‌شود. ممکن است طرح حجمی، گرافیکی یا نقاشی‌های دیواری باشد. اگر در آن کمیته تأیید شود وارد پروسه اجرا خواهد شد و کار در نهایت در سطح شهر اجرا می‌شود. در این کمیته نقاش، مجسمه ساز، گرافیست استاد دانشگاه، نماینده شهرسازی، نماینده زیباسازی و اساتید مختلف دعوت می‌شود و کمیته هفت نفره‌ای تشکیل و وارد شور و مشورت می‌شوند تا در نهایت به ایده اصلی دست پیدا کرده و وارد فاز اجرایی شود.

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/از تختی تازن شهید مدافع حرم

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) را یک اتفاق نو و خلاقانه دانست و گفت: این دیوارنگاره توسط سازمان اوج اجرایی می‌شود و اثرگذاری خیلی خوبی را از آن شاهد هستیم. از یک طرف مکان، مکان مناسبی در مرکز شهر است که تردد بالایی دارد و از طرف دیگر طراحی‌ها و محتواهای خوبی دارند و بیشتر کارهایی که تا به امروز بر روی این دیوارنگاره کار شده؛ کارهای خوب و فاخری هستند و اثر مثبتی داشته‌اند. همچنین کیفیت نصب و نورپردازی این سازه نیز قابل قبول است. متراژ در نظر گرفته شده برای این اثر نیز متراژ استانداری بوده و متناسب با میدان دیدی که اثر دارد؛ کاملاً قابل رؤیت است و مردم استقبال خوبی از آن کردند. لذا تمام این موارد دست به دست هم داده تا اثری که بر روی این دیوار قرار می‌گیرد اثری فاخر و حائز اهمیت باشد. شاید یکی از اتفاقات خوب فرهنگی شهر تهران، همین دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) باشد که برخی موارد نیز جریان سازی کرده و از این حیث فکر می‌کنم برآیند مثبتی داشته و رخداد خوبی بوده است.

دیوارنگاره برای الگوسازی می‌تواند یک روش بسیار مؤثر باشد؛ به طوری که استفاده از تصاویر مدافعان سلامت از جمله کارهایی است در این مدت مورد توجه قرار گرفته و حتی برای نخستین بار تصویر زن شهید مدافع حرم نیز بر روی دیوارهای شهر کار شد. وی درباره اینکه آیا تعداد چنین دیوارنگاره‌هایی با این ابعاد می‌تواند در سطح شهر و مراکز مهم پایتخت افزایش پیدا کند و اینکه آیا چنین ضرورتی احساس شده است یا خیر، گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که به هر حال یک وقت‌هایی واحد بودن یک کار باعث می‌شود بهتر دیده شود و تکثیر آن در سطح شهر باعث خواهد شد هم تمرکز طراحی پایین‌تر بیاید و هم ممکن است مانند تیغ دو لبه عمل کند. اگر این دیوارنگاره با این ابعاد به عنوان مثال به ۵ عدد افزایش یابد و یک اثر واحد را منتشر کند ممکن است هم نکات مثبت و هم نکات منفی را با خود به همراه داشته باشد. اگر هر ۵ اثر نیز بخواهد رسالت جداگانه‌ای داشته باشد هم ممکن است نتوان ۵ طرح برای مناسبت‌های مختلف را در طول سال تعریف کرد که نتیجه‌اش خروجی مثبتی هم باشد. ضمن اینکه این واحد بودن باعث می‌شود تمرکز رسانه‌ها بر روی جایی مانند میدان ولیعصر (عج) بیشتر باشد و ارزش آن کار را بالا ببرد. شاید زیاد بودن آن بعد خبری و رسانه‌ای کمتری داشته باشد و دیگر ارزش و اهمیت خبری آن کم شود. این است که می‌گویم چنین تصمیم‌هایی مانند یک تیغ دو لبه عمل می‌کند؛ همانطور که در تبلیغات شهری نیز همینطور است.

قادری در پایان بیان کرد: بنابراین اگر ظرفیت تبلیغات تجاری شهری بالا برود ارزش تبلیغات پایین خواهد آمد و برای همین نمی‌توان بدون کار کارشناسی شده برای گرفتن تبلیغات تجاری شهری بیشتر، تعداد تابلوها را بالاتر برد. چون ممکن است همین کار باعث ضربه زدن به اهمیت تبلیغات شهری شود. لذا باید در این زمینه کار کارشناسی دقیقی صورت گیرد و تمام جوانب آنچه از نظر مکانی، چه زمانی، چه ابعادی، چه محتوایی، چه فاصله مصافتی هر دیوارنگاره با دیگری و.... به شکل دقیقی سنجیده شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

اختتامیه «میدون» برگزار شد/ ساخت برنامه ادامه دارد

اختتامیه «میدون» برگزار شد/ ساخت برنامه ادامه دارد
2022-12-03T16:04:41+03:30
اختتامیه فصل سوم برنامه تلویزیونی «میدون» با حضور کار آفرینان برتر برگزار شد.

نماهنگ «کلام اقتدار» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

نماهنگ «کلام اقتدار» پیش روی مخاطبان قرار گرفت
2022-12-03T15:24:41+03:30
به مناسبت گرامیداشت روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نماهنگ «کلام اقتدار» به خوانندگی سالار عقیلی در دسترس بینندگان قرار گرفت.

معرفی داوران بخش تئاتر خیابانی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار

معرفی داوران بخش تئاتر خیابانی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار
2022-12-03T15:11:21+03:30
محمد لارتی، وحید لک و سعید محبی داوری بخش تئاتر خیابانی دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار را عهده‌دار شدند.

هفته جشنواره کن در بوئنوس آیرس برگزار شد/ تیری فرمو در آرزوی لبنان

هفته جشنواره کن در بوئنوس آیرس برگزار شد/ تیری فرمو در آرزوی لبنان
2022-12-03T15:11:21+03:30
بوئنوس آیرس آرژانتین به مدت یک هفته میزبان جشنواره فیلم کن بود و شاهد نمایش «مثلث غم» روبن اوستلوند، «نزدیک» لوکاس دونت و «توری و لوکیتا» ساخته برادران داردن...

مردم از شوخی با حضور ایران در جام‌جهانی ناراحت شدند؟/ خنده در باخت!

مردم از شوخی با حضور ایران در جام‌جهانی ناراحت شدند؟/ خنده در باخت!
2022-12-03T11:24:41+03:30
بازیگر رادیو از تجربه گزارش طنز بازی ایران و انگلیس گفت که علی‌رغم اینکه تیم ایران گل خورده بود اما گزارش طنز او با اقبال مواجه شد.

منتقدان نیویورک بهترین‌های ۲۰۲۲ را معرفی کردند/ «تار» رقبا را راند

منتقدان نیویورک بهترین‌های ۲۰۲۲ را معرفی کردند/ «تار» رقبا را راند
2022-12-03T11:24:41+03:30
منتقدان نیویورک به‌عنوان اولین گروه منتقدان آمریکا به انتخاب بهترین‌های سال ۲۰۲۲ دست زدند.

بخش صحنه‌ای «تئاتر مقاومت» در مشهد آغاز شد/ حضور ۱۲ اثر و ۲۲۰ هنرمند

بخش صحنه‌ای «تئاتر مقاومت» در مشهد آغاز شد/ حضور ۱۲ اثر و ۲۲۰ هنرمند
2022-12-03T10:58:01+03:30
دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت از آغاز بخش صحنه‌ای این جشنواره در شهر مشهد با حضور ۱۲ اثر و ۲۲۰ هنرمند خبر داد.

شاهرخ خان حج عمره به جا آورد/ تحقق خواسته قلبی ستاره سینمای هند

شاهرخ خان حج عمره به جا آورد/ تحقق خواسته قلبی ستاره سینمای هند
2022-12-03T10:04:41+03:30
چهره جهانی بالیوود که برای حضور در جشنواره «دریای سرخ» به عربستان رفته، پس از جشنواره حج عمره به جا آورد.

شاهرخ خان حج عمره به جای آورد/ تحقق خواسته قلبی ستاره سینمای هند

شاهرخ خان حج عمره به جای آورد/ تحقق خواسته قلبی ستاره سینمای هند
2022-12-03T09:51:21+03:30
چهره جهانی بالیوود که برای حضور در جشنواره دریای سرخ به عربستان رفته، پس از جشنواره حج عمره به جای آورد.

تدارک ویژه «سینماحقیقت» برای مستندسازان استانی/ «ملت»‌ آماده می‌شود

تدارک ویژه «سینماحقیقت» برای مستندسازان استانی/ «ملت»‌ آماده می‌شود
2022-12-03T09:31:22+03:30
پردیس سینمایی «ملت» در حالی این روزها آماده میزبانی از شانزدهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» می‌شود که در این دوره شاهد حضور ویژه مستندسازان استانی در محل برگز...

«هنر مقاومت» به مسائل روز هم توجه دارد/ اعلام فراخوان تا پایان سال

«هنر مقاومت» به مسائل روز هم توجه دارد/ اعلام فراخوان تا پایان سال
2022-12-03T08:11:22+03:30
مدیر انجمن هنرهای تجسمی بنیاد روایت فتح تأکید کرد علاوه‌بر «مفهوم مقاومت» که رویکرد اصلی جشنواره «هنر مقاومت» است، به مسائل روز جامعه هم در هفتمین دوره این ر...

به تیزرهای رایگان «بخارست» دل نبسته‌ایم!/ چرا راضی به اکران شدیم؟

به تیزرهای رایگان «بخارست» دل نبسته‌ایم!/ چرا راضی به اکران شدیم؟
2022-12-02T14:24:42+03:30
علی طلوعی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بخارست» ضمن اشاره به شرایط تبلیغ و فروش این فیلم در حال اکران در سینماهای کشور تأکید کرد به تحقق وعده تیزرهای رایگان تلویز...

«طناز» کمال تبریزی صاحب لوگو شد/ گفتگوهای جدی درباره طنز

«طناز» کمال تبریزی صاحب لوگو شد/ گفتگوهای جدی درباره طنز
2022-12-02T11:18:02+03:30
بعد از پایان تولید فاز اول رئالیتی تاک‌شوی «طناز» لوگوی این پروژه گفت‌وگومحور با اجرای کمال تبریزی رونمایی شد.

دیالوگ‌های ماندگار «حوض نقاشی» در روز معلولین شنیدنی می‌شوند

دیالوگ‌های ماندگار «حوض نقاشی» در روز معلولین شنیدنی می‌شوند
2022-12-02T11:04:42+03:30
رادیو صبا در برنامه فرهنگی «به توان هفت» با پخش سکانس‌هایی از فیلم سینمایی «حوض نقاشی» روز جهانی معلولین را گرامی می‌دارد.

«شراره» به تئاتر شهر بازمی‌گردد/ چاره‌ای جز اجرا نداشتیم

«شراره» به تئاتر شهر بازمی‌گردد/ چاره‌ای جز اجرا نداشتیم
2022-12-02T11:04:42+03:30
کارگردان نمایش «شراره» اعلام کرد که این نمایش از ۱۸ آذر دور دوم اجراهای خود را در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می‌کند.

رابرت دنیرو رییس‌جمهور آمریکا می‌شود/ بازی در سریال سیاسی مهیج

رابرت دنیرو رییس‌جمهور آمریکا می‌شود/ بازی در سریال سیاسی مهیج
2022-12-01T13:51:23+03:30
بازیگر سرشناس آمریکایی در سریال سیاسی نتفلیکس با عنوان «روز صفر» بازی می‌کند.

«برگشت‌ناپذیر» بهترین انیمیشن جشنواره «فرشته تابناک» روسیه شد

«برگشت‌ناپذیر» بهترین انیمیشن جشنواره «فرشته تابناک» روسیه شد
2022-12-01T11:51:23+03:30
انیمیشن «برگشت‌ناپذیر» به کارگردانی شیدا کاشی توانست عنوان بهترین انیمیشن جشنواره «فرشته تابناک» روسیه را از آن خود کند.

رابرت دنیرو رییس جمهوری آمریکا می‌شود/ بازی در سریال سیاسی مهیج

رابرت دنیرو رییس جمهوری آمریکا می‌شود/ بازی در سریال سیاسی مهیج
2022-12-01T11:24:43+03:30
بازیگر سرشناس آمریکایی در سریال سیاسی نتفلیکس با عنوان «روز صفر» بازی می‌کند.

موسیقی تیتراژ «کوچک جنگلی» در رادیو صبا بررسی می‌شود

موسیقی تیتراژ «کوچک جنگلی» در رادیو صبا بررسی می‌شود
2022-12-01T10:44:43+03:30
مستند رادیویی «ماجرا» شبکه رادیویی صبا به مناسبت سالروز درگذشت میرزا کوچک خان جنگلی راهی آنتن می‌شود.

سفرهای «تهرانگرد» به دِهماسین می‌رسد

سفرهای «تهرانگرد» به دِهماسین می‌رسد
2022-12-01T09:38:03+03:30
تازه‌ترین برنامه تلویزیونی «تهرانگرد» شبکه پنج سیما به معرفی روستای دهماسین شهرستان پیشوای ورامین می‌پردازد.

دیکتاتوری «ژولیوس سزار» به پایان می‌رسد/ هزینه جابجایی

دیکتاتوری «ژولیوس سزار» به پایان می‌رسد/ هزینه جابجایی
2022-12-01T09:38:03+03:30
«ژولیوس سزار» یکی از آثار جدید کمپانی رویال شکسپیر انگلستان است که در نیمه اول سال ۲۰۲۳ روی صحنه می‌رود.

«ایزی رایدر» هم دوباره ساخته می‌شود

«ایزی رایدر» هم دوباره ساخته می‌شود
2022-12-01T09:38:03+03:30
ساخت مجدد «ایزی رایدر» که با بازی دنیس هاپر و پیتر فوندا ساخته شده بود، در دستور قرار گرفت.

«چهار شگفت‌انگیز» دیده شدند؟

«چهار شگفت‌انگیز» دیده شدند؟
2022-11-30T12:51:21+03:30
تهیه‌کننده رئالیتی‌شوی «چهار شگفت‌انگیز» از ویژگی‌های این برنامه که به صورت دوربین مخفی وارد چالش‌های مختلفی می‌شود، سخن گفت.

معرفی آثار راه‌یافته به مرحله نهایی جشنواره تئاتر «سودای عشق»

معرفی آثار راه‌یافته به مرحله نهایی جشنواره تئاتر «سودای عشق»
2022-11-30T12:38:01+03:30
نمایش های صحنه ای و خیابانی راه‌یافته به مرحله نهایی سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج (سودای عشق) معرفی شدند.

«چهار شگفت‌انگیز» دیده شدند؟/ چالش‌هایی در پس دوربین مخفی

«چهار شگفت‌انگیز» دیده شدند؟/ چالش‌هایی در پس دوربین مخفی
2022-11-30T11:58:01+03:30
تهیه‌کننده رئالیتی‌شوی «چهار شگفت‌انگیز» از ویژگی‌های این برنامه که به صورت دوربین مخفی وارد چالش‌های مختلفی می‌شود، سخن گفت.

وقتی قاضی به حکم اعدام شک می‌کند/ «حرف آخر» به «هنر و تجربه» رسید

وقتی قاضی به حکم اعدام شک می‌کند/ «حرف آخر» به «هنر و تجربه» رسید
2022-11-30T11:44:41+03:30
فیلم سینمایی «حرف آخر» به کارگردانی ابراهیم شفیعی و تهیه‌کنندگی علی شاه‌حاتمی در سینماهای منتخب گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود.

«دروغ‌های زیبا» پروانه ساخت گرفت/ صدور مجوز برای «استعفا»

«دروغ‌های زیبا» پروانه ساخت گرفت/ صدور مجوز برای «استعفا»
2022-11-30T11:44:41+03:30
شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با ساخت ۲ عنوان فیلم موافقت کرد.

اسکار ۲۰۲۳ کوتاه نمی‌شود/ پخش مستقیم اهدای جوایز در هر ۲۳ شاخه

اسکار ۲۰۲۳ کوتاه نمی‌شود/ پخش مستقیم اهدای جوایز در هر ۲۳ شاخه
2022-11-30T11:44:41+03:30
مراسم اهدای جوایز به برندگان هر ۲۳ شاخه جوایز اسکار ۲۰۲۳ به صورت مستقیم از تلویزیون پخش می‌شود.

دفتر موسیقی ارشاد در آبان ماه ۱۴۰۱ چند مجوز صادر کرد؟

دفتر موسیقی ارشاد در آبان ماه ۱۴۰۱ چند مجوز صادر کرد؟
2022-11-30T11:44:41+03:30
آمار مجوزهای صادره دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش‌های مختلف طی آبان ماه سال جاری منتشر شد.

مدیران باید سنگر تئاتر را فعال نگاه دارند/ در کنار هنرمندان هستیم

مدیران باید سنگر تئاتر را فعال نگاه دارند/ در کنار هنرمندان هستیم
2022-11-30T09:44:41+03:30
مدیرکل هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران معتقد است مدیران فرهنگی باید سنگر تئاتر را فعال نگاه داشته و از ظرفیت هنرمندان انقلابی جهت فعال کردن سالن‌ها استفاده ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)