میرنیوز

میل مهاجرت در میان روستاییان هم پررنگ شده است/ یک هشدار برای ایران

میل مهاجرت در میان روستاییان هم پررنگ شده است/ یک هشدار برای ایران 2022-08-05T11:14:23+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی برنامه، اولین نشست «پاتوق مستند» که به همت سازمان سینمایی سوره در پردیس سینمایی آزادی راه‌اندازی شده است، به نمایش و نقد و بررسی مستند «زمزمه‌های گمشده در دوردست» به کارگردانی منصور فروزش و تهیه‌کنندگی سیدمهدی دزفولی اختصاص پیدا کرد.

در این مراسم که اجرای آن برعهده محمد دلاوری بود، میثم مهدیار استاد دانشگاه، منصور فروزش کارگردان، سیدمهدی دزفولی تهیه‌کننده و برخی از مستندسازان و منتقدان حضور داشتند.

پس از نمایش مستند، جلسه نقد و بررسی برگزار شد و محمد دلاوری در ابتدا بیان کرد: شاید بتوان گفت در حال حاضر به صورت روزانه با افرادی مواجه می‌شویم که یا از بقیه می‌پرسند، قصد مهاجرت دارند یا نه؟ یا می‌گویند می‌خواهند از ایران بروند. بر اساس آمار پنجاه درصد مردم ایران تصور می‌کنند که باید بروند، در حال تلاش برای رفتن هستند و یا چیزی به عنوان میل به مهاجرت در آنان یافت می‌شود.

وی تاکید کرد: میل به مهاجرت از خود مهاجرت تلخ‌تر است چراکه یک فرد ممکن است یک عمر در جایی زندگی کند که همواره احساس تعلق به سرزمینش نداشته باشد و زیر پای خود را محکم نبیند.

دلاوری در ادامه با بیان اینکه مردم گاهی احساس بی‌پناهی می‌کنند، بیان کرد: در حقیقت یکی از عوامل مهاجرت شاید این مساله باشد که مردم فکر می‌کنند کسی حواسش به آن‌ها نیست و مهاجرت می‌کنند تا کسی به آن‌ها توجه کند. در این میان سوال اینجاست که وظیفه حاکمیت چیست؟ آیا نباید از این مساله که میزان مهاجرت غیرقانونی در ایران در یک یا دو سال گذشته ۱۸ برابر شده است، بترسد و یا احساس ناامنی کند؟

وی تاکید کرد: حاکمیت در ایران به این نتیجه رسیده است که برای امنیت باید پای قواعد اصلی‌اش محکم بایستد و آنقدر در این زمینه انرژی صرف کرده که شاید فراموش کرده است باید به مسایل دیگری نیز توجه کند.

این مجری مطرح کرد: اینکه یک فیلمساز به کمپی که مهاجران غیرقانونی در آن زندگی می‌کنند، سر زده و اثری ساخته، کار بسیار سخت، مهم و بزرگی است. در حقیقت من می‌خواستم این کار را انجام بدهم اما نتوانستم در حالی که کارگردان «زمزمه‌های گمشده در دوردست» توانسته با مهاجران غیرقانونی که وحشت‌زده هستند، ارتباط بگیرد و اثری در این زمینه خلق کند.

در ادامه مراسم ابراهیم فیاض پژوهشگر حوزه جامعه‌شناسی و استاد دانشگاه که به صورت اینترنتی مهمان این برنامه بود در سخنانی عنوان کرد: مهاجرت در جهان امروز به واسطه تکنولوژی‌های نوین و صنعت دیجیتال تبدیل به یک بحث بسیار جدی و اساسی شده است یعنی همه می‌توانند با یک جستجوی ساده به این نتیجه برسند که در کدام کشور می‌توان به بهترین شغل رسید و در کدام کشور می‌توان مباحث علمی را به واسطه رشته تحصیلی خود دنبال کرد.

وی ادامه داد: تولد، مرگ، ازدواج و مهاجرت جزو چهار واقعه اساسی است که به شدت روی جمعیت اثرگذار است. در حقیقت نسبت به آگاهی از جهان پدیده مهاجرت به وجود می‌آید. تا قبل از دهه ۵۰ بحث مهاجرت در ایران جدی نبود و کسانی که قصد آن را داشتند یا جزو طبقه فرادست بودند و یا دولت آن‌ها را به خارج از کشور می‌فرستاد اما از سال ۵۰ تا ۵۷ شوق ایرانیان برای مهاجرت بیشتر شد. میل به مهاجرت در دهه ۷۰ میان قشر متوسط جامعه، در دهه ۸۰ میان بیشتر اقشار جامعه و در دهه ۹۰ میان همه اقشار حتی روستاییان افزایش پیدا کرد.

میل به مهاجرت در دهه ۷۰ میان قشر متوسط جامعه، در دهه ۸۰ میان بیشتر اقشار جامعه و در دهه ۹۰ میان همه اقشار حتی روستاییان افزایش پیدا کرد این استاد دانشگاه تاکید کرد: هر کشوری که بتواند یک مغز متفکر از ایران جذب کند، امتیازات اساسی برای خود به‌دست می‌آورند و در حال حاضر مهاجرت از سوی دانشگاهیان بسیار زیاد شده است.

فیاض در پایان سخنان خود مطرح کرد: مهاجرت نه امری مثبت است و نه امری منفی بلکه باید کار کارشناسی در ابعاد مختلف روی آن صورت بگیرد چراکه این قضیه به شدت روی آینده ایران اثرگذار است.

در ادامه منصور فروزش کارگردان «زمزمه‌های گمشده در دوردست» با بیان اینکه اگر هزاران تحقیق و پژوهش در زمینه مهاجرت انجام شود باز هم نمی‌توان نظر قطعی درباره آن داد چراکه انسان مدام در حال تغییر و پیشرفت و تا حدودی غیرقابل پیش‌بینی است، گفت: مستند «زمزمه‌های گمشده در دوردست» از یک پدیده و مساله کوچکی از مهاجرت آن هم مهاجرت غیرقانونی ایرانیان صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: ما در این مستند به مهاجرت نخبگان نپرداختیم چراکه زیاد درباره آن صحبت شده و می‌شود و این افراد به اصطلاح همیشه در چشم هستند.

کارگردان «زمزمه‌های گمشده در دوردست» تاکید کرد: مساله این مستند درباره افرادی است که بسیار آسیب‌پذیر هستند و ما آن‌ها را نمی‌بینیم. بحث این افراد استخدام در یک بیمارستان در خارج از کشور و یا تحصیل در دانشگاه سرشناس خارجی نیست بلکه رفتن از جایی است که هیچ سهمی از آن ندارند و پیدا کردن سهمی است که شاید متعلق به آن‌ها نباشد.

فروزش با اشاره به اینکه در این مستند صورت خشن و ترسناک وضعیت کمپ‌ها را نشان نداده است، مطرح کرد: یکسری مسایل را نمی‌توان نمایش داد چراکه کسی باور نمی‌کند. علاوه بر این نمایش یک سری مسایل، اخلاقی نبود و از خط قرمزهایی عبور می‌کرد که برای جامعه ما پذیرفته نیست. باید این نکته را ذکر کنم که هیچ زمان نمی‌توان همه حقیقت را به نمایش گذاشت و آن چیزی که روی پرده سینما می‌بینیم، بازنمایی ناقصی از حقیقت است.

وی با اشاره به اینکه حقیقت در دل انسان‌هاست، گفت: اگر قرار باشد بین فضا و انسان انتخاب کنم، ترجیح می‌دهم انسان را برگزینم و باید بگویم دوربین من با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

فروزش مطرح کرد: من به عنوان فیلمساز قرار نیست راهکار ارایه بدهم بلکه پدیده‌ای را در حد توان و سواد خود نشان داده‌ام و باید افرادی که ساعت‌ها و روزها روی این مساله کار کرده و می‌کنند و درآمدشان از این مسیر تامین می‌شود، بگویند چرا مهاجرت غیرقانونی به وجود آمده است و چه کاری می‌توان انجام داد تا به نتیجه بهینه برسد نه اینکه برطرف و پاک شود.

سیدمهدی دزفولی تهیه‌کننده «زمزمه‌های گمشده در دوردست» در ادامه نشست با اشاره به اینکه مساله مهاجرت به ۲ دسته مهاجرت قانونی و غیرقانونی تقسیم می‌شود، مطرح کرد: موضوع این مستند مهاجرت غیرقانونی است که طبق آمار و ارقام بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد مهاجرت از ایران را شامل می‌شود. همچنین بر اساس آمار مهاجرت، جزو ۱۰ چالش اصلی جامعه کنونی ماست. در حقیقت مانند خونی می‌ماند که از بدن جامعه خارج می‌شود و می‌تواند آن را زمین‌گیر و آسیب‌پذیر کند.

وی ادامه داد: وحشتناک است که بین یک دوم تا یک سوم ایرانیان به دلیل مسایل اقتصادی و معیشتی به دنبال مهاجرت هستند. پس باید به این مساله بدون لکنت زبان و تعارفات مرسوم پرداخت.

این تهیه‌کننده توضیح داد: کارهای زیادی در یک تا دو دهه اخیر درباره مهاجرت ساخته شده است که بدون تعارف کارهای صریحی نبودند اما اینکه فیلمسازی این جسارت داشته باشد که به قلب اروپا سفر و با پناهجویان به صورت صریح صحبت کند، اتفاق ویژه‌ای است که در «زمزمه‌های گمشده در دوردست» رخ داده است.

دزفولی با بیان اینکه فرم مستند مشاهده‌گر و کارگردان شعار نداده است، مطرح کرد: دست خارجی در این مستند در کار نیست و واقعیت مهاجرت غیرقانونی به تصویر کشیده شده، در حقیقت «زمزمه‌های گمشده در دوردست» تلاش کرده است که با سوژه ارتباط نزدیکی برقرار کند تا بتواند با مخاطب صریح حرف بزند و وفادار به حقیقت باشد.

در ادامه مراسم، میثم مهدیار استاد دانشگاه در سخنانی عنوان کرد: درباره مهاجرت بسیار صحبت شده است و در حوزه علوم اجتماعی این موضوع ادبیات فربهی دارد اما من می‌خواهم از زاویه‌ای که کمتر به آن توجه شده است، به این مساله نگاه کنم.

وی ادامه داد: ما به این مساله که چه عواملی میل به رفتن را زیاد می‌کند، کمتر پرداختیم. زمانی که تعلقات کمتر می‌شود، میل به رفتن زیاد می‌شود. از سوی دیگر تصویری که در خارج از کشور نشان داده شده است و در حقیقت ساخته می‌شود، جذاب است اما مساله این است که تصویرسازی چه قدر واقعی است. در این میان تصویری که از خودمان داریم نیز مهم و عدم تقارن بین تصاویر یکی از زمینه‌های اصلی گسترش بحث مهاجرت بوده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: درباره تصویری که از خارج از کشور وجود دارد، زیاد صحبت شده است و عده‌ای فکر می‌کنند، جایی است که همه مشکلات برطرف شده است و انسان‌ها در آرامش، رفاه و امنیت هستند اما من قصد دارم درباره تصویری که از جامعه ایران وجود دارد، صحبت کنم که در چند دهه اخیر پُررنگ شده و آن چیزی است که به عنوان خلقیات ایرانیان می‌شناسیم. در این میان هیچ صفت منفی نیست که به ایرانیان نسبت ندهند.

مهدیار در پایان مطرح کرد: تصور من این است که یکی از عوامل کمتر شدن تعلقات ایرانیان نسبت به جامعه، تاریخ و هویت‌شان تحت تاثیر این ژانر بوده اگرچه عوامل دیگر نیز در این اتفاق دخیل بوده است. زمانی که چنین تصویری از ایران می‌سازیم که کل تاریخ ایران را تاریخِ راکدِ یکپارچه سیاه و استبدادی نشان می‌دهیم، دیگر کسی نمی‌تواند آینده‌ای برای خود و خانواده‌اش متصور باشد. در حقیقت کسانی مهاجرت می‌کنند که احساس می‌کنند دیگر آینده‌ای ندارند.

«پاتوق مستند» عنوان جدیدترین برنامه‌ای‌ست که به همت سازمان سینمایی سوره با مشارکت پردیس سینمایی آزادی در راستای هم‌اندیشی و هم‌افزایی میان مستندسازان و علاقه‌مندان به سینمای مستند، راه‌اندازی شده است و به نمایش و نقدوبررسی مستندهای روز ایران و جهان می‌پردازد.

عکس کنار خبر از عرفان کوچاری است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

رسول نجفیان در مهمانخانه شعر می‌خواند/ جزییات یک برنامه

رسول نجفیان در مهمانخانه شعر می‌خواند/ جزییات یک برنامه
2022-08-11T10:57:13+04:30
برنامه عصرگاهی «به خانه برمی گردیم» میزبان رسول نجفیان هنرمند پیشکسوت رادیو و تلویزیون، خواننده، مجری و نویسنده کشورمان می‌شود.

پخش ۲ سریال «تا ثریا» و «افرا» از شبکه تماشا

پخش ۲ سریال «تا ثریا» و «افرا» از شبکه تماشا
2022-08-11T10:57:13+04:30
شبکه تلویزیونی «تماشا» برای مخاطبان خود در تابستان دو سریال تلویزیونی «تا ثریا» به کارگردانی سیروس مقدم و «افرا» به کارگردانی بهرنگ توفیقی را تدارک دیده است.

اکبر زنجانپور با یک نمایش به تئاتر بازمی‌گردد/ پیام به یک جشنواره

اکبر زنجانپور با یک نمایش به تئاتر بازمی‌گردد/ پیام به یک جشنواره
2022-08-11T10:30:33+04:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه نوزدهم مرداد با اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان پیشگام تئاتر کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

جانی دپ در نقش لویی پانزدهم دیده شد

جانی دپ در نقش لویی پانزدهم دیده شد
2022-08-11T10:17:13+04:30
اولین تصویر از جانی دپ با گریمی برای ایفای نقش «لویی پانزدهم» منتشر شد.

یادبودی برای علی سلیمانی در شبکه پنج سیما

یادبودی برای علی سلیمانی در شبکه پنج سیما
2022-08-11T10:03:54+04:30
فیلم مستند «برای علی» به یاد زنده علی سلیمانی بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما روز جمعه بیست و یکم مرداد از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

جنگ چهره زنانه ندارد/ دخترانی که همراه مردان اسلحه به دست گرفتند

جنگ چهره زنانه ندارد/ دخترانی که همراه مردان اسلحه به دست گرفتند
2022-08-11T10:03:53+04:30
نمایش «جنگ چهره زنانه ندارد» به کارگردانی نشاط میرمهدی از امروز در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌رود.

تودیع و معارفه مدیران شبکه افق برگزار شد/ توفیق در کادرسازی

تودیع و معارفه مدیران شبکه افق برگزار شد/ توفیق در کادرسازی
2022-08-10T17:06:31+04:30
مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید شبکه افق با حضور معاون سیما، مدیران شبکه ها و رییس سازمان اوج برگزار شد.

روایت «مزد اخلاص» از حضور رهبر انقلاب در منزل شهید همدانی

روایت «مزد اخلاص» از حضور رهبر انقلاب در منزل شهید همدانی
2022-08-10T17:06:30+04:30
ویژه‌برنامه «مزد اخلاص» روایت حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در منزل شهید همدانی امشب از تلویزیون پخش می‌شود.

جواد عزتی و هادی حجازی‌فر با «دوزیست» به سینماها می‌آیند

جواد عزتی و هادی حجازی‌فر با «دوزیست» به سینماها می‌آیند
2022-08-10T17:06:29+04:30
فیلم سینمایی «دوزیست» با بازی جواد عزتی و هادی حجازی‌فر از فردا روانه پرده سینماهای کشور می‌شود.

روایت «آن» از تولید آثار آیینی/ هنرمندان از احوالاتشان می‌گویند

روایت «آن» از تولید آثار آیینی/ هنرمندان از احوالاتشان می‌گویند
2022-08-10T14:13:09+04:30
تهیه‌کننده «آن» بیان کرد که این برنامه روایتی از حال و هوای هنرمندانی است که درباره آنچه که در مسیر تولید اثر، ایده‌پردازی و احوالات‌شان بر آن‌ها گذشته به گف...

ان‌بی‌سی دوباره گلدن گلوب را پخش می‌کند/ بازگشت از سال آینده

ان‌بی‌سی دوباره گلدن گلوب را پخش می‌کند/ بازگشت از سال آینده
2022-08-10T13:46:29+04:30
شبکه ان‌بی‌سی از سال آینده برنامه اهدای جوایز گلدن گلوب را پخش می‌کند.

واکنش همایون شجریان به درگذشت «سایه»/ از آن شب که نامم را برگزیدی

واکنش همایون شجریان به درگذشت «سایه»/ از آن شب که نامم را برگزیدی
2022-08-10T13:06:31+04:30
همایون شجریان خواننده شناخته شده موسیقی ایرانی در تازه ترین پستی که در صفحه شخصی خود منتشر کرده ضمن انتشار یک قطعه اوازی درگذشت امیر هوشنگ ابتهاج را تسلیت گفت.

نقش پلیس خوب و بد را داشتیم/ روایت آدم‌هایی که سهمی در جایی ندارند

نقش پلیس خوب و بد را داشتیم/ روایت آدم‌هایی که سهمی در جایی ندارند
2022-08-10T13:06:30+04:30
امین فروزش تدوینگر مستند «زمزمه‌های گمشده در دوردست» به ارایه توضیحاتی درباره این مستند پرداخت.

افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی

افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی
2022-08-10T12:26:30+04:30
دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با اعلام خبر افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره امسال نسبت به دوره گذشته، جزییات مراحل انتخاب...

سم مندس برای اولین بار سریال می‌سازد/ کارگردانی قسمت آزمایشی

سم مندس برای اولین بار سریال می‌سازد/ کارگردانی قسمت آزمایشی
2022-08-10T12:26:29+04:30
اچ‌بی‌او یک کمدی درباره فیلم‌های ابرقهرمانی به کارگردانی سم مندس می‌سازد.

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست
2022-08-10T11:46:29+04:30
مصطفی امامی مجری برنامه محرمی «عقیق» که این شب‌ها از کربلا روی آنتن می‌رود درباره ریسک اجرای این برنامه در فضای معارفی سخن گفت.

بن کینگزلی با سالوادور دالی جشنواره تورنتو را به پایان می‌برد

بن کینگزلی با سالوادور دالی جشنواره تورنتو را به پایان می‌برد
2022-08-10T10:13:10+04:30
فیلم بن‌ کینگزلی در نقش سالوادور دالی برای اختتامیه جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۲۲ انتخاب شد.

«چشم انتظار» منتشر شد/ خوانندگی وحید تاج در اثری عاشقانه

«چشم انتظار» منتشر شد/ خوانندگی وحید تاج در اثری عاشقانه
2022-08-10T08:46:29+04:30
آلبوم «چشم انتظار» به آهنگسازی رامین صفایی، خوانندگی وحید تاج و همراهی نصرالله مدقالچی در ژانر موسیقی ایرانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«باغ وهمی شیشه‌ای» به اجرا نزدیک شد/ روایت تنهایی آدم‌های شیشه‌ای

«باغ وهمی شیشه‌ای» به اجرا نزدیک شد/ روایت تنهایی آدم‌های شیشه‌ای
2022-08-10T08:46:28+04:30
نمایش «باغ وهمی شیشه‌ای» از فردا پنجشنبه ۲۰ مرداد در تماشاخانه سیمرغ به صحنه می‌رود.

سم مندس برای اولین بار برای تلویزیون کارگردانی می‌کند

سم مندس برای اولین بار برای تلویزیون کارگردانی می‌کند
2022-08-10T08:06:28+04:30
اچ‌بی‌او یک کمدی درباره فیلم‌های ابرقهرمانی به کارگردانی سم مندس می‌سازد.

زندگی «کری گرانت» سریال می‌شود/ بازیگر هری پاتر در نقش اصلی

زندگی «کری گرانت» سریال می‌شود/ بازیگر هری پاتر در نقش اصلی
2022-08-09T14:59:50+04:30
قرار است یک سریال کوتاه درباره زندگی کری گرانت بازیگر بزرگ دوران طلایی هالیوود ساخته شود.

روایت «جان» از شهید محسن حججی/ غوغایی که در کشور به پا شد

روایت «جان» از شهید محسن حججی/ غوغایی که در کشور به پا شد
2022-08-09T14:59:48+04:30
مستند «جان» به کارگردانی امیرحسین نورزی که به موضوع شهید محسن حججی می‌پردازد، از تولیدات گروه مستند بنیاد فرهنگی روایت است که امروز ۱۸ مرداد از شبکه دو پخش م...

«قاب عاشقی» نمایش ادای دین سینما به عاشوراست/ از ناگفته‌ها پرسیدم

«قاب عاشقی» نمایش ادای دین سینما به عاشوراست/ از ناگفته‌ها پرسیدم
2022-08-09T14:33:08+04:30
مسعود نجفی تهیه‌کننده و کارگردان برنامه «قاب عاشقی» معتقد است که این برنامه قابی برای نشان دادن ادای دین سینمای ایران به واقعه عاشورا است.

اجرای متفاوت «اپرای عاشورا» در «وحدت»/ این یک «اپرای قدسی» است

اجرای متفاوت «اپرای عاشورا» در «وحدت»/ این یک «اپرای قدسی» است
2022-08-09T14:19:49+04:30
بهروز غریب‌پور اپرای عروسکی «عاشورا» را به شکلی متفاوت، از ۱۹ مرداد در تالار وحدت روی صحنه می‌برد.

لوگو و پوستر پروژه «چراغ» رونمایی شد

لوگو و پوستر پروژه «چراغ» رونمایی شد
2022-08-09T12:46:29+04:30
لوگو و پوستر نماهنگ «چراغ» که با شعری از محمدحسین ملکیان، دکلمه صابر خراسانی و آهنگسازی نیما علامه توسط مرکز موسیقی ماوا تولید شده است، رونمایی شد.

«سرگذشت» شام غریبان اسرای کربلا/ گزارشی از آنچه بر بازماندگان رفت

«سرگذشت» شام غریبان اسرای کربلا/ گزارشی از آنچه بر بازماندگان رفت
2022-08-09T12:46:29+04:30
رادیو صبا در ویژه برنامه «سرگذشت» به بررسی نوحه‌های شام غریبان اسرای کربلا می‌پردازد.

اجرای ۱۰ مجلس تعزیه سیدالشهدا (ع) در فضای باز فرهنگسرای نیاوران

اجرای ۱۰ مجلس تعزیه سیدالشهدا (ع) در فضای باز فرهنگسرای نیاوران
2022-08-09T12:33:08+04:30
فرهنگسرای نیاوران با برپایی ۱۰ مجلس تعزیه میزبان ارادتمندان و عزاداران سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع) می‌شود.

اجازه اکران «مینیون‌ها» ‌در چین داده شد

اجازه اکران «مینیون‌ها» ‌در چین داده شد
2022-08-09T10:33:09+04:30
چین برای اکران «مینیون‌ها: ظهور گرو» تاریخ اکران تعیین کرد.

مصائب تولید یک نماهنگ محرمی در گرمای تابستان

مصائب تولید یک نماهنگ محرمی در گرمای تابستان
2022-08-09T09:13:08+04:30
یکی از تهیه‌کنندگان حوزه سینما که چندی پیش تهیه‌کنندگی نماهنگ «مسافران خورشید» را برعهده داشته از مصائب و سختی‌های تولید این اثر موسیقایی ویژه ایام سوگواری ح...

«الکترا» قرار نیست حرف امروز را بزند/ در حال اجرای یک آئین

«الکترا» قرار نیست حرف امروز را بزند/ در حال اجرای یک آئین
2022-08-09T08:06:29+04:30
فرزاد امینی کارگردان نمایش «الکترا» درباره ویژگی‌های این تراژدی توضیح داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)