میرنیوز

۱۰ ویژگی اعضای جامعه اسلامی از دیدگاه امام رضا (ع)

 ۱۰ ویژگی اعضای جامعه اسلامی از دیدگاه امام رضا (ع) 2020-10-17T11:34:18+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، خدای متعال به بشر نعمت‌های زیادی عنایت فرموده که شکر هر کدام در جای خود لازم است، در این میان نعمت ولایت از ویژگی خاصی برخوردار است که می‌توان از آن به عنوان بزرگ‌ترین نعمت الهی یاد کرد و آن اینکه، به دیگر نعمت‌های الهی سمت و سو داده و آنها را در مسیر کمال انسانی قرار می‌دهد، البته برای بهره‌برداری از ولایت لازم است که انسان شناخت صحیح نسبت به امام و سخنان ایشان داشته باشد. از ائمه اطهار علیهم‌السلام احادیث بسیاری به ما رسیده که واکاوی آنها می‌تواند زندگی فردی و اجتماعی بشر را تحت تأثیر قرار دهد؛ از این‌رو در ادامه به یکی از احادیث که از امام رضا (ع) به دست ما رسیده اشاره کرده و آن را در حد توان تفسیر می‌کنیم.

امام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام در بیانی گهربار می‌فرماید: عقل شخص مسلمان تمام نیست، مگر اینکه 10 خصلت را دارا باشد: 1ـ از او امید خیر باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد. 5ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوب‌تر باشد 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوب‌تر باشد. 9ـ گمنامى را از پرنامى خواهان‌تر باشد. 10ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ (که اشاره به اهمیت مورد دهم دارد) که از ایشان دربارۀ مورد دهم سؤال شد و حضرت فرمود: احدى را ننگرد جز اینکه بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.[1]

این حدیث را می‌توان از ابعاد مختلف مورد تحلیل قرار داد اما آنچه در این نوشتار در تلاش هستیم به آن بپردازیم، تفسیر این حدیث از نگاه اجتماعی است.[2] پنج خصلت اولیه‌ای که در این حدیث به آن اشاره شده است، سبب ایجاد پیوند اجتماعی بین مسلمانان می‌شود؛ زیرا هر مقدار که مسلمانی تلاش کند نیاز مسلمان دیگری را برطرف کند، سبب ایجاد انس و الفت بیشتری بین ایشان شده و رابطه بین آنها را قوی‌تر می‌کند.

البته این موضوع در صورتی در وجود انسان ریشه می‌دواند که انسان به این واقعیت باور داشته باشد که نیکی کردن به دیگران در حقیقت نیکی به خویشتن است و بدی کردن به دیگران در واقع بدی کردن به خویش است، آنچنان که آیه قرآن به این موضوع توجه داشته و خطاب به انسان این گونه می‌فرماید: «إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا[اسراء/7] اگر نیکی کنید، به خودتان نیکی می‌کنید؛ و اگر بدی کنید باز هم به خود می‌کنید.»

زمانی که این واقعیت در وجود انسان نهادینه شد انسان هر نیکی به دیگران را لطف و خوبی در حق خویش می‌بیند و هر بدی را ضرر و آسیب به خویشتن بر می‌شمارد و از آن رو که انسان ذاتاً به نفس خود علاقه‌مند است همیشه در جهت کمال خویش حرکت می‌کند و از عیب‌ها و نواقص دوری می‌کند به همین خاطر چنین فردی در زندگی خویش تلاش می‌کند به همه انسان‌ها نیکی کرده و از آسیب زدن به دیگران خودداری کند.

از سوی دیگر در این بخش از حدیث به نکته ظریفی اشاره شده و آن اینکه، نیکی‌های دیگران در چشم انسان بزرگ دیده شود، و این موضوع تحقق پیدا نخواهد کرد مگر اینکه انسان با این موضوع توجه کند که این فرد در حق چنین شخصی ایثار کرده و می‌توانست این کار را انجام ندهد اما با این وجود حاضر شده است این نیکی را در حق فرد دیگری کرده و یک پله وی را رشد دهد. و از آن سوی دیگر، نیکی خویش را نیز کوچک بشمارد، این نکته نیز زمانی تحقق پیدا می‌کند که انسان بداند که نیکی به دیگران نیکی به خویش است، و از آن جهت که اگر فردی کار برای خویش کرد بر دیگران منتی ندارد و دیگر معنا ندارد که خوبی خویش را بزرگ بشمارد.

با توضیحاتی که داده شد، این فراز از حدیث نیز آشکار می‌شود که چرا یک مسلمان عاقل از حوائج دیگران ملول و خسته نمی‌شود، زیرا که یک مسلمان می‌داند که این حوائج از نعمت‌های الهی است که وی را رشد می‌دهد و در واقع خوبی کردن در حق خویش است همانگونه که امام حسین علیه‌السلام در حدیثی در این زمینه می‌فرماید: «نیازهای مردم به شما (مسؤلان و مردم) از نعمت‌های خداوند بر شماست، پس از نعمت‌ها ملول نشوید تا به گرفتاری دچار نشوید.»[3]

توصیه دیگر امام رضا علیه‌السلام به مسلمانان این است که در هر حالی برای کسب علم و دانش تلاش کند، این موضوع نیز می‌تواند سبب رشد جامعه از جهات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شود و از وابستگی جامعه اسلامی به دیگران کاسته و حتی بی‌نیاز کند. در دو فراز دیگر حدیث ثامن الحج امام رضا علیه‌السلام به خط و مشی جامعه اسلام اشاره شده و آن اینکه یک فرد مسلمان در جامعه اسلامی، فقر در راه خدای متعال را از ثروت در غیر این مسیر ارزشمندتر بداند و خواری در راه خدای متعال را از عزت با دشمنان بهتر بداند، در واقع این بخش از حدیث مسیر سیاست خارجی جامعه اسلامی را آشکار می‌کند و آن اینکه برای ثروت و عزت ظاهری دنیا در مقابل غیر خدای متعال سر تسلیم فرود نیاورد و خویشتن را کوچک نکند.

در واقع اگر تک تک افراد جامعه به این حقیقت راه یافتن که تمام هستی مربوط به خدای متعال است، آنچنان که قرآن مجید به این موضوع اشاره کرده و می‌فرماید: «لَهُ مَقَالِیدُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ[زمر/63] کلیدهای خزائن آسمان‌ها و زمین او راست.» دیگر حاضر نمی‌شوند که حاکمان جامعه اسلامی برای برخی از نیازهای ایشان در مقابل غیر مسلمانان خضوع و فروتنی کنند، بلکه بانگاه به درون جامعه اسلامی به برطرف کردن نیازهای خویش اقدام می‌کنند و می‌دانند که ثروت و عزت مربوط به خدای متعال است که به هر کسی که بخواهد عنایت می‌کند: «قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِی الْمُلْكَ مَنْ تَشَاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ بِیَدِكَ الْخَیْرُ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ[آل عمران/26] بگو: «بارالها! مالک حکومت‌ها تویی؛ به هر کس بخواهی، حکومت می‌بخشی؛ و از هر کس بخواهی، حکومت را می‌گیری؛ هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی؛ و هر که را بخواهی خوار می‌کنی. تمام خوبی‌ها به دست توست؛ تو بر هر چیزی قادری.»

نهمین ویژگی مسلمان عاقل از دیدگاه حضرت ثامن الحجج علیه‌السلام این است که گمنامی را از شهرت بیشتر علاقه دارد. شاید بتوان این ویژگی را اشاره به یکی از آسیب‌های مهم اجتماعی این دوره تطبیق داد و آن شهوت دیده شدن است، به گونه‌ای که می‌توان آثار آن را در بستر فضای مجازی به سادگی مشاهده کرد، این شهوت دیده شدن، علاوه بر اینکه اخلاص را از انسان می‌گیرد وی را به این سمت سوق می‌دهد که به وظیفه و تکلیفش عمل نکند.

آخرین فراز این حدیث نیز مانند صدر حدیث به موضوعی اشاره می‌کند که در مسیر پیوند‌های اجتماعی تأثیرگذار است و آن موضوع نگاه پایین به بالا نسبت به دیگر افراد جامعه است، در تفسیر این فراز نیز باید به این نکته دقت داشت که معمولاً تمام نزاع‌ها در بستر جامعه بر اثر نگاه خود بینی و تحقیر دیگران شکل می‌گیرد، از این‌رو اگر این نگاه در جامعه شکل بگیرد که شخص مقابل از من بهتر است، شاید بیشتر اختلافات جامعه از بین برود.
* حجت‌الاسلام محمدعلی کمالی نسب استاد حوزه علمیه قم
---------------------
پی‌نوشت:
[1]. بحار الأنوار، علامه مجلسی، دار إحیاء التراث العربی‏، بیروت، ج‏75، ص: 336
[2]. گرچه این حدیث به ویژگی‌های یک فرد مسلمان می‌پردازد اما از آن رو که جامعه اسلامی از تک تک افراد مسلمان تشکیل شده است، این ویژگی‌ها به جامعه اسلامی نیز سرایت می‌کند.
[3]. بحار الأنوار، ج‏71، ص: 318.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مردم کدام برنامه تلویزیون را بیشتر دیدند؟

 مردم کدام برنامه تلویزیون را بیشتر دیدند؟
2020-10-21T16:41:00+03:30
نظرسنجی‌ مرکز تحقیقات صدا و سیما نشان می‌دهد که در آخرین ماه تابستان، مردم در کنار چند برنامه شبکه نسیم بیشتر بیننده "هشتگ عصر جدید" شبکه سه بودند.

صفحه رسمی حسن رحیم‌پور ازغدی در توییتر آغاز به کار کرد

صفحه رسمی حسن رحیم‌پور ازغدی در توییتر آغاز به کار کرد
2020-10-21T16:20:57+03:30
تنها صفحه رسمی حسن رحیم‌پور ازغدی در توییتر که با نظارت وی به روز می شود، با طرح دو پرسش  آغاز به کار کرد.

نگرش مرحوم تسخیری برگرفته از شناخت درست از ادیان الهی بود

نگرش مرحوم تسخیری برگرفته از شناخت درست از ادیان الهی بود
2020-10-21T15:14:19+03:30
اسقف اعظم مارنرسای بنیامین گفت: مرحوم آیت الله تسخیری همیشه سعی می کرد رهبران ادیان را به هم نزدیک کند. نگرش وی برگرفته از شناخت درست از ادیان الهی بود.

برگزیدگان طرح ملی «احسان قرآن» معرفی شدند

برگزیدگان طرح ملی «احسان قرآن» معرفی شدند
2020-10-21T15:00:58+03:30
آئین معرفی برگزیدگان طرح ملی «احسان قرآن» با محوریت حزب‌خوانی قرآن ویژه ایام اربعین حسینی برگزار شد.

سایه سنگینِ کرونا بر سرِ "جشن سربرون"/ حالِ لاله اسکندری خوب است

 سایه سنگینِ کرونا بر سرِ "جشن سربرون"/ حالِ لاله اسکندری خوب است
2020-10-21T15:07:46+03:30
تهیه‌کننده "جشن سربرون" از تغییر رویه تصویربرداری سریال خبر داد و گفت: از همه نزدیکان لاله اسکندری تست گرفته شده است و در حال بررسی سلامت بقیه عوا...

پیشنهادات اهالی فرهنگ‌وهنر به معاون جدید سیما| تلویزیون چه‌کارهایی باید نکند؟/ از هویت‌بخشی به شبکه‌های تلویزیونی تا جلوگیری از موازی‌کاری در سیما

 پیشنهادات اهالی فرهنگ‌وهنر به معاون جدید سیما| تلویزیون چه‌کارهایی باید نکند؟/ از هویت‌بخشی به شبکه‌های تلویزیونی تا جلوگیری از موازی‌کاری در سیما
2020-10-21T14:40:57+03:30
کارگردان، مجری، برنامه‌ساز و سریال‌ساز به مسئولِ جدید سیما توصیه‌هایی دارند؛ چه‌کارهایی را نباید تکرار کند و چه‌کارهایی نشده است که باید اتفاق بیفتد.

حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری شد؟

 حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری شد؟
2020-10-21T13:47:37+03:30
حمیدرضا جعفریان مدیر اسبق سفیر فیلم ریاست سازمان سینمایی حوزه هنری را بر عهده می‌گیرد.

توصیۀ مهم پیامبر(ص) به والدین دربارۀ تربیت کودکان

 توصیۀ مهم پیامبر(ص) به والدین دربارۀ تربیت کودکان
2020-10-21T13:20:57+03:30
پیامبر(ص) در حدیثی درباره تربیت فرزندان فرمود: «مَنْ كَانَ عِنْدَهُ صَبِيٌ‏ فَلْيَتَصَابَ لَه؛ هرکس کودکی دارد، باید با او کودکانه‏‎ ‎‏رفتار کند.»

نگاهی به کتاب «اجاره‌نشین خیابان الامین»|راوی صادق سرزمین شام

 نگاهی به کتاب «اجاره‌نشین خیابان الامین»|راوی صادق سرزمین شام
2020-10-21T13:20:57+03:30
راوی این کتاب یکی از ایرانیان ساکن سوریه است که از قضا نه برای جهاد که سال‌ها قبل برای زندگی و خدمت به آستان حضرت رقیه(س) مقیم این حرم مقدس در سوریه می‌شود.

حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری شد

 حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری شد
2020-10-21T13:20:57+03:30
حمیدرضا جعفریان مدیر اسبق سفیر فیلم ریاست سازمان سینمایی حوزه هنری را بر عهده گرفت.

میزگرد «دیدبان‌ها» در تسنیم| حکایت «بچه‌تهرون‌‌های ناشناس» دفاع مقدس که خمپاره دریافت می‌کردند/ وحشت دشمن از ایرانی‌ها

 میزگرد «دیدبان‌ها» در تسنیم| حکایت «بچه‌تهرون‌‌های ناشناس» دفاع مقدس که خمپاره دریافت می‌کردند/ وحشت دشمن از ایرانی‌ها
2020-10-21T13:20:57+03:30
معمولاً به تک‌تیراندازها گردان تک‌نفره می‌گویند اما اگر دیدبان تخصص کافی داشته باشد، به‌تنهایی یک گردان تک‌نفره است و این در دفاع مقدس بسیار نمایان بود.

آیت‌الله تسخیری افزون برعلمیت، عقلانیت را در عمل خود گنجانده بود

آیت‌الله تسخیری افزون برعلمیت، عقلانیت را در عمل خود گنجانده بود
2020-10-21T12:34:18+03:30
حجت الاسلام نواب با بیان اینکه عالم بودن بسیار مهم است اما عامل بودن، اهمیت آن را افزایش می‌دهد، گفت: آیت‌الله تسخیری افزون برعلمیت ، عقلانیت را  در عمل خود ...

شماره جدید «شیرازه» منتشر شد/ هشت سال جنگ، یک قرن روایت

 شماره جدید «شیرازه» منتشر شد/ هشت سال جنگ، یک قرن روایت
2020-10-21T12:40:59+03:30
مجمع ناشران انقلاب اسلامی در شماره جدید «شیرازه» با عنوان هشت سال جنگ، یک قرن روایت به مطالبه رهبر انقلاب مبنی بر ۱۰۰ برابری شدن آثار دفاع مقدس پر...

پیشنهادات اهالی فرهنگ و هنر به معاون جدید سیما| تلویزیون چه کارهایی باید نکند؟/ از هویت بخشی به شبکه‌های تلویزیونی تا جلوگیری از موازی کاری در سیما

 پیشنهادات اهالی فرهنگ و هنر به معاون جدید سیما| تلویزیون چه کارهایی باید نکند؟/ از هویت بخشی به شبکه‌های تلویزیونی تا جلوگیری از موازی کاری در سیما
2020-10-21T12:40:59+03:30
کارگردان، مجری، برنامه‌ساز و سریال‌ساز به مسئولِ جدید سیما توصیه‌هایی دارند؛ چه کارهایی را نباید تکرار کند و چه کارهایی نشده که باید اتفاق بیفتد.

موضوع وحدت در کشور ما موضوع امنیت ملی است

موضوع وحدت در کشور ما موضوع امنیت ملی است
2020-10-21T12:00:56+03:30
حجت الاسلام شهریاری در دیدار با رئیس سازمان صدا و سیما گفت:موضوع وحدت در کشور ما موضوع امنیت ملی ما و حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی است، چراکه طلایه‌دار پرچم ...

صلح جهانی تنها با تقویت جبهۀ مقاومت تا ظهور منجی حاصل می‌شود/ پیامبر(ص) خط اصلی جریان مقاومت را بنا نهاد

 صلح جهانی تنها با تقویت جبهۀ مقاومت تا ظهور منجی حاصل می‌شود/ پیامبر(ص) خط اصلی جریان مقاومت را بنا نهاد
2020-10-21T12:07:45+03:30
اگر زندگی بی ننگ و جهان بی‌جنگ می‌خواهیم باید به مقاومت اسلامی که از زمان پیامبر(ص) آغاز شد ادامه بدهیم و زمینه‌سازان ظهور مهدیِ امت باشیم.

سکوت در برابر ظلم به معنی مشارکت با ظالمان است

سکوت در برابر ظلم به معنی مشارکت با ظالمان است
2020-10-21T11:47:37+03:30
ابراهیمی ترکمان سکوت در برابر ظلم را مشارکت با ظالمان دانست و گفت: استکبار به ‌دنبال ترویج موج اسلام هراسی، مسلمان هراسی و ایران هراسی است

آیت‌الله تسخیری افزون برعلمیت، عقلانیت را در عمل خود گنجاده بود

آیت‌الله تسخیری افزون برعلمیت، عقلانیت را در عمل خود گنجاده بود
2020-10-21T11:07:37+03:30
حجت الاسلام نواب با بیان اینکه عالم بودن بسیار مهم است اما عامل بودن، اهمیت آن را افزایش می‌دهد، گفت: آیت‌الله تسخیری افزون برعلمیت ، عقلانیت را  در عمل خود ...

استقبال از آخرین اثر حمید حسام ادامه دارد/ «مهاجر سرزمین آفتاب» دوباره به کتابفروشی‌ها آمد

 استقبال از آخرین اثر حمید حسام ادامه دارد/ «مهاجر سرزمین آفتاب» دوباره به کتابفروشی‌ها آمد
2020-10-21T11:00:57+03:30
«مهاجر سرزمین آفتاب»، خاطرات یگانه مادر شهید ژاپنی در ایران، از سوی انتشارات سوره مهر برای پنجمین‌بار بازچاپ و روانه کتابفروشی‌ها شد.

خوزستانِ ۴ فصل در قاب مستند «سرزمین مهربان»/ حیف است جنوب ایران را نبینیم! + عکس

 خوزستانِ ۴ فصل در قاب مستند «سرزمین مهربان»/ حیف است جنوب ایران را نبینیم! + عکس
2020-10-21T10:47:37+03:30
کارگردان مستند «سرزمین مهربان» می‌گوید سراغ روستاهایی رفته که هیچ دوربینی تاکنون واردش نشده است؛ مناطق بکری که در عین حفظ اصالت نیازمند توجه مسئول...

یادداشت|"مصدق" ماحصل اعتماد به آمریکا

 یادداشت|"مصدق" ماحصل اعتماد به آمریکا
2020-10-21T10:47:37+03:30
در این سفر، مصدق در دیدار با رئیس جمهور آمریکا ضمن تمجید فراوان از آمریکا، ایالات متحده را کشوری با رسالت تحقق و بسط حقوق بشر در جهان معرفی کرد.

بانو طوبی کرمانی نماد زن ایرانی عفیف و اجتماعی است/ جمله‌ای از سردار قاسم سلیمانی که سرلوحه رفتار او بود

 بانو طوبی کرمانی نماد زن ایرانی عفیف و اجتماعی است/ جمله‌ای از سردار قاسم سلیمانی که سرلوحه رفتار او بود
2020-10-21T10:20:56+03:30
فرزند و ۲ دوست قدیمی بانو طوبی کرمانی درباره زن فیلسوف ایرانی صحبت کردند؛ از تمجید استاد دانشگاه آمریکایی تا مجاورت با امام رضا (ع) در یک سال پایانی.

کدام سریال‌ها جایِ "ایل‌دا" و "نجلا" را می‌گیرند/ چه زمانی پایِ "خانه امن" به تلویزیون باز می‌شود؟

 کدام سریال‌ها جایِ "ایل‌دا" و "نجلا" را می‌گیرند/ چه زمانی پایِ "خانه امن" به تلویزیون باز می‌شود؟
2020-10-21T10:20:56+03:30
مجموعه‌های مناسبتی جای‌ خودشان را به سریال‌های جاسوسی‌‌امنیتی و کمدی می‌دهند، البته هنوز شبکه دو تصمیم نگرفته که چه سریالی جای "بوم و بانو" را بگی...

تصویر دفاع مقدس| بچه‌های تدارکات این‌بار «شهید» آوردند

 تصویر دفاع مقدس| بچه‌های تدارکات این‌بار «شهید» آوردند
2020-10-21T09:27:39+03:30
لحظه به لحظه سال‌های دفاع مقدس پر شده از فداکاری و ایثار، ایثاری که حتی شنیدن آن باعث می شود لرزه به اندام انسان بیافتد.

حمیدرضا آذرنگ وارد "نون.خ۳" شد/ قومیتی جدید در سریالِ سعید آقاخانی

 حمیدرضا آذرنگ وارد "نون.خ۳" شد/ قومیتی جدید در سریالِ سعید آقاخانی
2020-10-21T09:27:39+03:30
مهدی فرجی از ادامه داستانِ خلیل و نورالدین با حضور حمیدرضا آذرنگ در فصل سوم سریال "نون.خ" و اضافه شدن قومیت جدیدی به ماجراهای نورالدین خانزاده خبر...

خانواده ایرانی|نظر قرآن درباره برقراری ارتباط با خانواده همسر/ قطع ارتباط با خانواده همسر چه اثری در زندگی مشترک دارد؟

 خانواده ایرانی|نظر قرآن درباره برقراری ارتباط با خانواده همسر/ قطع ارتباط با خانواده همسر چه اثری در زندگی مشترک دارد؟
2020-10-21T09:27:39+03:30
صله رحم و برقراری رابطه دوستانه و محبت‌آمیز با خانواده همسر، یکی از آموزه‌های مهم در سبک زندگی اسلامی است که نباید نسبت به آن تغافل کرد.

همایش هنر/کرونا به تعویق افتاد

همایش هنر/کرونا به تعویق افتاد
2020-10-20T20:40:58+03:30
همایش هنر/کرونا که قرار بود به‌صورت وبینار برگزار شود، به دلیل گستردگی موضوع و ارائه بهتر مقالات به تعویق افتاد.

انیمیشن "خرچنگ" و "خاطره نمناک" در راه جشنواره‌های خارجی/ "کلاغ" هم متحرک شد

 انیمیشن "خرچنگ" و "خاطره نمناک" در راه جشنواره‌های خارجی/ "کلاغ" هم متحرک شد
2020-10-20T18:07:43+03:30
پویانمایی «خرچنگ» به بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه انیمیشن دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم آدلاید ۲۰۲۰ استرالیا راه پیدا کرد.

اهداف طرح ملی ایران قوی چیست؟/جریان‌سازی گفتمان هویت و انقلاب

اهداف طرح ملی ایران قوی چیست؟/جریان‌سازی گفتمان هویت و انقلاب
2020-10-20T14:54:16+03:30
سعادتی گفت: طرح ملی ایران قوی در قالب‌های مختلف سعی در ایجاد بستر مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون‌های فر...

شماره ۸۵ ماهنامه حلقه‌وصل منتشر شد

شماره ۸۵ ماهنامه حلقه‌وصل منتشر شد
2020-10-20T14:40:58+03:30
ماهنامه حلقه وصل در تازه‌ترین شماره خود به وجه تشکیلاتی آیت ‎الله مهدوی کنی، نقش رسانه های انقلابی در فسادستیری با نگاه ویژه به سازمان اوج و سریال شبکه نمایش...