میرنیوز

روایت خاطرات یک جانباز آزاده ارمنی از دوران دفاع مقدس

روایت خاطرات یک جانباز آزاده ارمنی از دوران دفاع مقدس 2020-09-27T13:05:36+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، به مناسبت گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، تیم خبری شبکه رادیویی گفت‌وگو با جانباز آزاده ایواز خداوردیان، از اقلیت‌های مذهبی (ارمنی) گفتگو کردند که متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید؛ 

*لطفاً در ابتدا، از خودتان بگویید؟

آزاده و جانباز «ایواز خداوردیان»، متولد ۱۳۴۵ هستم و در ۱۸ سالگی عازم جبهه شدم. دوران آموزشی را در شیراز گذراندم و پس از آن به کرمانشاه اعزام شدم. پس از طی دوره آموزش‌های تکمیلی نیروها را به سرپل ذهاب گسیل دادند. تا اواخر جنگ در گروه شناسایی فعال بودم که ارتش اعلام کرد ۴ ماه به دوران خدمت اضافه شده است. یک‌ماه تا پایانِ خدمت سربازی مانده بود و بر حسب وظیفه دو ماه و ۱۰ روز دیگر خدمت کردم و در روز ۲۸ تیرماه ۶۷ دشمن مجدد به ما حمله کرد. در خط مستقر بودیم و نیروهای عراقی با دور زدن خط، ما را محاصره کردند. تا بعد از ظهر مهمات ما به اتمام رسید و عراق موفق به اسارت ما شد.

ساعت ۵ بعد از ظهر بود که ما را به یک اردوگاه کوچک که حدودأ ظرفیت ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفری داشت انتقال دادند. دو سه روزی آنجا ماندیم تا زخمی‌ها و مریض‌ها را از سایرین جدا کردند. ما را تقسیم و با اتوبوس به اردوگاه دیگری بردند. من به اردوگاه نهروان اعزام شدم. اردوگاه نهروان اتاقی کوچک بود که قریب به ۲۰۰ نفر را در آنجا داده بودند.

تا یکی دو ماه اول چیزی برای خوردن نداشتیم. فقط یک شلنگ آب در نزدیکی ما قرار داشت که آب آشامیدنی در دسترس داشته باشیم. مدام توسط عراقی‌ها یا کتک می‌خوردیم یا اذیت می‌شدیم. بعد از مدتی، سهمیه غذای ما، که یک چهارم نان برای هر نفر بود تعیین شد که با همین مقدار خود را برای ۲۴ ساعت سر پا نگه می‌داشتیم تا تلف نشویم. عراقی‌ها فقط اسیر می‌خواستند تا در زمان تبادل نیروها، از ما استفاده کنند.

اردوگاه تکریت، سوله پنجم، مقصد سوم ما بود. ۴۰۰ نفر را یک جا جمع کرده بودند. ما بودیم و تانکری که حاوی آب کثیف و گل آلود بود. منبع‌ها از رودخانه پر می‌شد. وضعیت سلامتی اسرا قابل اعتنا نبود. آب‌های آلوده اسهال خونی در پی داشت و در نهایت کارم به بیمارستان و بستری شدن کشید. ۷ ماه از زمان بستری‌ام گذشته بود که تبادل اسرا شروع شد.

عراقی‌ها می‌گفتند صدام قول داده شما را با هواپیما به ایران بفرسد ولی معلوم شد هواپیمایی در کار نیست. دسته جمعی دست به اعتصاب غذا زدیم و در نهایت عراقی‌ها را مجبور کردیم مجروحان را با هواپیما به فرودگاه مهرآباد منتقل کنند.

*در چه زمانی، چگونه و از کدام ناحیه به درجه جانبازی نائل شدید؟

در مدت زمانی که اسیر بودم، خانواده تا ۲۶ ماه هیچ خبری از من نداشتند و تصور می‌کردند شهید یا مفقودالاثر شده‌ام. عراقی‌ها هر زمان حال خوشی نداشتند به جان بچه‌ها می‌افتادند. پذیرایی از اسرا معمولاً با کابل و باتوم بود. ضربه‌ای که یکی از بعثی‌ها به چشم راستم وارد کرد، منجر به خونریزی شد. پزشکان گفتند باید عمل کنم، در غیر این صورت بینایی‌ام را از دست می‌دهم. وضعیت جسمانی ضعیفی پیدا کرده بودم و تدریجأ بیماری‌های دیگری هم بروز کرد که از آن زمان تا به امروز گریبان‌گیر من است.

*در چه سال و در چه شرایطی به جبهه اعزام شدید و چه مدت تا اسارت طول کشید؟

۱۸/۲/۶۵ با ارتش به جبهه اعزام شدم و کلاً یک‌سال و ۴ ماه در جبهه حضور داشتم. به محض رسیدن به خط مقدم در ۲۸/‏۰۴/‏۶۷‬ و با تک عراقی‌ها به اسارت در آمدم. مدتی بعد از اسارت من، عملیات مرصاد علیه منافقین آغاز شد.

*بزرگترین درسی که از دوران حضور در جبهه گرفتید چیست؟

جبهه درس مقاومت و ایستادگی بود. تفاوت دین و مذهب در کار نبود و بچه‌ها یک‌رنگی بی‌نظیری داشتند. با هم شوخی می‌کردند و هوای هم را داشتند. روزهای خوبی بود. هرچند دشمن تک می‌زد و ما مقاومت می‌کردیم ولی در آخر ماجرا یکباره با حمله عراقی‌ها روبرو شدیم. فرماندهان هم چیزی به ما نمی‌گفتند تا رعب و وحشت ایجاد نشود. اما در نهایت، این حمله به شکل‌گیری یک عملیات جدید منجر شد.

*چه شد که به فکر حضور در جبهه و جنگ تحمیلی افتادید؟

آن روزها خدمت به وطن وظیفه هر ایرانی بود و امروز نیز هست. ابتدا به قصد گذران خدمت سربازی وارد جنگ شدم اما تدریجأ این هدف تغییر مسیر داد. ضمن اینکه با حضور در جبهه، از وطن هم دفاع می‌کردیم. امروز حضور در ارتش را افتخار می‌دانم. آب و هوای جبهه بیشتر از پادگان به من می‌ساخت. قلب‌مان برای وطن می‌تپید و احساس می‌کردیم خدمت در جبهه‌های نبرد، جنگیدن برای دفاع از خاک و ناموس است.

هر روز برای شناسایی اعزام می‌شدیم و کوچک‌ترین نقاط را زیر نظر داشتیم تا مبادا دشمن در نقطه‌ای از تیررس ما عبور و به خاک کشور نفوذ کرده باشد.

*از جایگاه امام خمینی (ره) به عنوان رهبر انقلاب اسلامی، در فکر و قلب خود بگویید؟

امام (ره) مردی پر استقامت بود که روی حرف خود ایستادگی داشت. دنیا حریف این مرد نبود و این برای ما افتخار بود. امروز هم رهبری با ایستادگی روی آرمان‌ها اجازه نمی‌دهند کسی حریف ایران باشد. هرچند امروز در تحریم و فشارهای بیشتر قرار داریم ولی احساس می‌شود مردم و رهبری پشت یکدیگرند. در این میان خیلی‌ها از آب گل آلود سو استفاده می‌کنند ولی ملت ایران یک روح در هزاران بدن‌اند که باید پشتیبان هم باشند تا کشور رو به جلو حرکت کند.

*زمانی که دوران اسارت به اتمام رسید، با چه واکنشی از سوی خانواده مواجه شدید؟

اعلام کرده بودند پسرتان دو روز دیگر بر می‌گردد. مادرم باور نکرده بود اما دوستانی که زودتر از ما به ایران بازگشته بودند، صحت این خبر را برای مادرم نقل کردند.

*با اینکه دوران اسارت را تجربه کرده اید و اکنون جانباز هستید، اگر باز هم جنگی رُخ دهد به میدان می روید؟

برای وطن و مردم بله و این افتخار است.

*در دوران اسارت، تصور می‌کردید که روزی به آزادی برسید؟

کم کم بوی آزادی به مشام می‌رسید. در اسارت همواره سعی داشتیم با ایجاد مشغولیت‌های مختلف هر طور شده زمان را سپری کنیم.

*از خاطرات دوران اسارت و هم بندی‌هایتان بگویید؟

۴۰ سال از آن دوران گذشته و روزها و ساعات را بخوبی در خاطر ندارم. البته کمی هم دچار فراموشی شده‌ام. اما خاطره‌ای از اسارت به یاد دارم:

عراقی‌ها عادت داشتند صبح‌ها آمار اسرا را بگیرند. با یکی از دوستان قرار گذاشتیم بر خلاف همیشه، این بار جلوی صف بایستیم. از قضا شانس کتک خوردن، با نفرات جلویی صف بود. تا خوردیم ما را زدند.

چند هفته‌ای گذشت. شانس صف صبحگاه این بار هم قرعه نفر اولی را به نام ما ثبت کرد. یکی از هم‌بندی‌ها با این تصور که به کتک خوردن عادت کرده‌ایم، خود را توجیه می‌کرد. تصمیم خود را گرفتم و به انتهای صف رفتم. افسر عراقی برای آمارگیری آمد. این‌بار اما انتهای صف را برای کتک زدن انتخاب کرده بود.

در اسارت شوخی و خنده در بین بچه‌ها جایگاهی ویژه داشت. ما بودیم و یک شلنگ و برف و کولاک و سرمای استخوان سوز اردوگاه تکریت. بر سر حمام کردن با آب سرد رقابتی بین بچه‌ها بود تا روحیه خود را حفظ کنیم.

یک سرباز عراقی هم بود که یکی از بستگان خود را در جنگ از دست داده بود. بسیار ناراحت بود و با کتک زدن ما به خیال خود تلافی می‌کرد. عراقی‌ها هر کاری دوست داشتند، انجام می‌دادند. ظهرهای تابستان لباس بچه‌ها را از تن خارج می‌کردند و با کابل کتکمان می‌زدند. همگی مریض شده بودیم ولی نمی‌دانستند ما ایرانی‌ها زیر بار حرف زور نمی‌رویم.

*رزمندگان اقلیت، به ویژه ارمنی‌ها چگونه در جنگ ایران و عراق مشارکت داشتند؟

یگان ما ۶ عضو ارمنی داشت. به عملیات کربلای ۹ نزدیک شدیم. مادر یکی از بچه‌ها مقداری قهوه و پول نقد داده بود که به یکی از رزمنده‌های ارامنه برسانم. به جبهه که رسیدم، سریع امانتی‌ها را دادم و خداحافظی کردم تا با ماشین حمل غذا خود را به خط مقدم برسانم. فردای آن روز خبر رسید که دوستم شهید شده. آن دوست ارمنی را هیچ گاه فراموش نمی‌کنم.

به هر حال جبهه بود و روزهای خوب و بد، اما هرگز فراموش نمی‌کنم که بیشترین آسیب در این دوران، از سوی مجاهدین به ایرانی‌ها وارد می‌شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

فعالیت مبلغان زن مصری برای رویارویی با افکار افراطی

فعالیت مبلغان زن مصری برای رویارویی با افکار افراطی
2020-10-25T14:00:57+03:30
وزارت اوقاف مصر در تجربه ای جدید از مبلغان زن مصری که دوره آموزشی را گذرانده اند برای رویارویی با افکار افراطی استفاده می کند.

«مرد ایستاده بعدی» منتخب کره در اسکار

 «مرد ایستاده بعدی» منتخب کره در اسکار
2020-10-25T14:08:05+03:30
کره جنوبی تریلر سیاسی ساخته «مین هو وو» با عنوان «مرد ایستاده بعدی» را به عنوان شرکت کننده در بخش «بهترین فیلم بین المللی» اسک...

چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصر جدید"

 چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصر جدید"
2020-10-25T14:08:04+03:30
در روزهای پرکار مهران مدیری و ابهام در ضبط مراحل نهایی "عصرجدید"، رامبد جوان چراغ سبز بازگشتش را روشن کرد و گفت به زودی ضبط را شروع می‌کنند.

وضعیت زنان ایرانی در ایام قرنطینه کرونا موضوع یک پژوهش شد

وضعیت زنان ایرانی در ایام قرنطینه کرونا موضوع یک پژوهش شد
2020-10-25T13:47:36+03:30
ملک زاده گفت: در یک طرح پژوهشی که به مرحله اجرا رسیده تلاش شده تا وضعیتی که بر زنان ایرانی طی ایام قرنطینه و اوج تمهیدات پیش‌گیرانه جلوگیری از ابتلای به کرون...

اوج بخشش خدا در قیامت به روایت امام حسن عسکری (ع)

 اوج بخشش خدا در قیامت به روایت امام حسن عسکری (ع)
2020-10-25T13:54:35+03:30
استاد حوزه علمیه گفت: خدا در روز قیامت طوری بندگانش را می‌آمرزد که به ذهن هیچ کسی نمی‌آید، حتی اهل شرک می‌‌گویند ما مشرک نبودیم.

۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت

 ۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت
2020-10-25T13:41:21+03:30
امام حسن عسکری (ع) در صدد بود شیعیان مسائل فقهی خویش را بدون حضور امام یاد بگیرند و مردم نیز به فقها رجوع کنند تا به این ترتیب با آمادگی وارد عصر غیبت شوند.

یادداشت| استحاله مفهوم «انتظار» در شعر آیینی

 یادداشت| استحاله مفهوم «انتظار» در شعر آیینی
2020-10-25T13:41:20+03:30
شاعران شیعی انتظار را نه در نشستن و ایستایی، بلکه در برخاستن و پویایی معنا می‌کنند. شعر انتظار، شعر مردگی و بازدارندگی نیست، شعر زندگی و زایندگی است.

مداحی میثم مطیعی در سوگ امام عسکری (ع): "این حسن‌ها چقدر مظلومند"

 مداحی میثم مطیعی در سوگ امام عسکری (ع): "این حسن‌ها چقدر مظلومند"
2020-10-25T13:41:20+03:30
فایل صوتی مداحی میثم مطیعی مداح اهل‌بیت علیهم السّلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری علیه‌السّلام را می‌شنوید.

چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصرجدید"

 چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصرجدید"
2020-10-25T13:41:19+03:30
در روزهای پرکار مهران مدیری و ابهام در ضبط مراحل نهایی "عصرجدید"، رامبد جوان چراغ سبز بازگشتش را روشن کرد و گفت به زودی ضبط را شروع می‌کنند.

اشاره آیت‌الله بهجت (ره) به عظمت و شدت مصیبت امام حسن عسکری (ع)

 اشاره آیت‌الله بهجت (ره) به عظمت و شدت مصیبت امام حسن عسکری (ع)
2020-10-25T13:28:01+03:30
امام حسن عسکری (ع) به فرزند عزیز خود فرموده بودند که در شهرها و بلاد نمان، بلکه جایی برو که تو را نشناسند که مبادا به جانت آسیبی برسانند.

اخبار هالیوود| آرنولد برای سومین بار قلبش را عمل کرد

 اخبار هالیوود| آرنولد برای سومین بار قلبش را عمل کرد
2020-10-25T13:28:01+03:30
«آرنولد شوارتزنگر» پس از جراحی قلب برای تعویض دریچه آئورت، با شرایط نرمال از اتاق عمل خارج شد. - این سومین بار است که در دو سال گذشته جراحی قلب می...

شعر در سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع)|پیراهن و شال عزا، مولا به تن دارد/ امشب تمام عرش با آقا عزادار است

 شعر در سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع)|پیراهن و شال عزا، مولا به تن دارد/ امشب تمام عرش با آقا عزادار است
2020-10-25T13:14:43+03:30
در شوگ شهادت مظلومانه امام حسن عسکری (ع)، پدر بزرگوار امام زمان (عج)، چند سروده آیینی تقدیم می‌شود.

مرور بخش‌هایی از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)/ چرا مهربانی با مخالف، از صدقه بهتر است

 مرور بخش‌هایی از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)/ چرا مهربانی با مخالف، از صدقه بهتر است
2020-10-25T13:14:42+03:30
امام حسن عسکری (ع) می‌فرمودند: «کسی که حقوق برادران و اعضای خانواده‌اش را بداند و رعایت کند، نزد خدا ارج و قرب ویژه‌ای پیدا می‌کند.»

میزگرد سریال "نجلا" در تسنیم| اربعین سرخ چگونه وارد داستان نجلا شد؟/ بازیگر عطا را با گلزار مقایسه کرده‌اند/عبد وارد جنگ می شود

 میزگرد سریال "نجلا" در تسنیم| اربعین سرخ چگونه وارد داستان نجلا شد؟/ بازیگر عطا را با گلزار مقایسه کرده‌اند/عبد وارد جنگ می شود
2020-10-25T13:14:42+03:30
کارگردان سریال "نجلا" از درخواست‌های مردم برای فصل دوم گفت، اینکه چطور قهرمان سریال، "نجلا" نام گرفت و موضوعش به اربعین سرخ رسید.

برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی تشریح شد

برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی تشریح شد
2020-10-25T11:47:36+03:30
محمدعلی ربانی، برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی را تشریح کرد.

کتاب سرمایه‌داری پلتفرمی منتشر شد

کتاب سرمایه‌داری پلتفرمی منتشر شد
2020-10-25T11:34:16+03:30
کتاب «سرمایه‌داری پلتفرمی» چگونه سرمایه داری جدید خود را با پلتفرم ها، استارت آپ ها و اقتصاد دیجیتال بازتولید می‌کند؟ نوشته نیک سِرِنیچک با ترجمه مجید سلیمان...

شماره ۹۸ فصلنامه «نقد و نظر» منتشر شد

شماره ۹۸ فصلنامه «نقد و نظر» منتشر شد
2020-10-25T10:40:56+03:30
نود و هشتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «نقد و نظر» به همت پژوهشکده فلسفه و کلام و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شد.

بررسی کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چراغ مطالعه

بررسی کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چراغ مطالعه
2020-10-24T17:14:18+03:30
ششمین قسمت از فصل سوم برنامه تلویزیونی چراغ مطالعه، امشب (شنبه سوم آبان ماه) از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

روایتی از هم‌رزم شهید چمران که قیام ۱۹ دی را راه انداخت/ اتفاقاتی که "حجره شماره دو" را معروف کرد

 روایتی از هم‌رزم شهید چمران که قیام ۱۹ دی را راه انداخت/ اتفاقاتی که "حجره شماره دو" را معروف کرد
2020-10-24T16:27:54+03:30
رضا یزدانی نویسنده کتاب «حجره شماره دو» می‌گوید بسیاری از اتفاقاتی که از فیضیه قم شکل می‌گیرد یک مبدأ دارد و آن هم حجره شماره دو است.

تأکید دوبارۀ رهبر معظّم انقلاب به "توسّل و دعا" برای دفع بلا/ با "دعا" نظر لطف الهی را جلب کنیم

 تأکید دوبارۀ رهبر معظّم انقلاب به "توسّل و دعا" برای دفع بلا/ با "دعا" نظر لطف الهی را جلب کنیم
2020-10-24T15:21:17+03:30
رهبر معظّم انقلاب فرمودند: همه آنچه برای مقابله با کرونا گفته شد در حکم ابزار است و آنچه به این ابزارها، جان و روح می‌بخشد پروردگار متعال است.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها به نفع گردشگری کشور همسایه

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها به نفع گردشگری کشور همسایه
2020-10-24T15:07:54+03:30
خواننده‌ای که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء است، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرط‌بندی شود.

مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری(ع)

 مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری(ع)
2020-10-24T14:54:43+03:30
فایل صوتی مداحی مهدی رسولی مداح اهل‌بیت علیهم السّلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری علیه السّلام را می‌شنوید.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها برای فرار سرمایه‌ها از کشور

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها برای فرار سرمایه‌ها از کشور
2020-10-24T14:54:40+03:30
خواننده‌ای که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء است، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرط‌بندی شود.

حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌‌باران "تو نمی‌توانی‌"ها

 حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌‌باران "تو نمی‌توانی‌"ها
2020-10-24T14:41:15+03:30
حسین یکتا یادداشتی بر کتاب "خط مقدم" نوشته و از سال‌ها تلاش شهید تهرانی‌ مقدم برای تشکیل یگان قدرتمند موشکی ایران یاد کرده است.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی گری برای حضور خوانندگان تازه کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی ها برای فرار سرمایه ها از کشور

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی گری برای حضور خوانندگان تازه کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی ها برای فرار سرمایه ها از کشور
2020-10-24T14:41:13+03:30
مهراد جم خواننده موسیقی پاپ که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء بود، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرطبندی ش...

مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری (ع)

 مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری (ع)
2020-10-24T14:27:57+03:30
فایل صوتی مداحی مهدی رسولی مداح اهل بیت علیهم‌السلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری (ع) را می‌شنوید.

حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌ باران تو نمی‌توانی‌ها

 حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌ باران تو نمی‌توانی‌ها
2020-10-24T14:27:57+03:30
حسین یکتا یادداشتی بر کتاب "خط مقدم" نوشته و از سال‌ها تلاش شهید تهرانی‌ مقدم برای تشکیل یگان قدرتمند موشکی ایران یاد کرده است.

جمله‌ای که امام حسن عسکری (ع) از شنیدن آن خوشحال می‌شد

 جمله‌ای که امام حسن عسکری (ع) از شنیدن آن خوشحال می‌شد
2020-10-24T14:27:57+03:30
گویی رابطه‌ای تنگاتنگ بین خدا و خلق او وجود دارد که نسبتی زیبا را برای انسان مؤمن ایجاد می‌کند که با آن سکوی پرشی برای خود بسازد؛ نسبتی زیبا و رشددهنده.

حضور طلاب مسلط به زبان‌های خارجی برای معرفی بقاع متبرکه

حضور طلاب مسلط به زبان‌های خارجی برای معرفی بقاع متبرکه
2020-10-24T14:07:39+03:30
حجت‌الاسلام محمد نوروزپور گفت: در بقاع متبرکه و امامزادگان از طلابی که به چند زبان مسلط هستند استفاده شده تا بقاع متبرکه به‌خوبی به گردشگران خارجی معرفی شود.

آمادگی سازمان اوقاف برای همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا

آمادگی سازمان اوقاف برای همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا
2020-10-24T13:40:58+03:30
رئیس سازمان اوقاف گفت: اگر نسبت به ساخت و تولید واکسن کرونا از سوی هر بخش و نهادی، اقدامی صورت پذیرد، سازمان اوقاف حاضر به همکاری است.