میرنیوز

مختاری: نان سیدجواد ذاکر را می‌خورند و وارونه روایتش می‌کنند/ ماجرای بدگویی‌ها از سید پیش حاج‌منصور

 مختاری: نان سیدجواد ذاکر را می‌خورند و وارونه روایتش می‌کنند/ ماجرای بدگویی‌ها از سید پیش حاج‌منصور 2020-09-27T10:45:37+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، "مهدی مختاری" مداحی است که بسیاری از هیئتی‌ها در دهه 70 و 80 با مداحی‌هایش خاطره دارند. از خاطرات دیدارش با حاج قاسم سیلمانی و فعالیت‌های جهادی در منطقه آق‌قلا تا روایتش از شخصیت و نگرش‌های اعتقادی مرحوم سیدجواد ذاکر شنیدنی است.

بخش دوم گفت‌وگوی خبرگزاری تسنیم با "مهدی مختاری" مداح اهل‌بیت(ع) تهیه شده است که در ادامه فیلم آن را مشاهده می‌کنید و متن مصاحبه را می‌خوانید.

مداحی , عزاداری , موکب تسنیم , ماه محرم ,

ماجرای دیدار با حاج قاسم سلیمانی

* برادر شما در جنگ هشت سال دفاع مقدس به فیض شهادت نائل آمدند. با وجود اینکه سن شما در زمان شهادت شهید مجید مختاری کم بود، آیا خاطراتی از برادر شهیدتان به یاد دارید؟

ایشان سال 1362 شهید شد، تقریباً من 4 سالم بود. 16 مردادماه سالگرد شهادت‌شان است و ما هر سال برایش سالگرد شهادت می‌گیریم، در واقع او 8 مرداد به شهادت رسید اما 16 مرداد مراسم تشییع و تدفین پیکرش برگزار شد. ما آن دوره، در مشهد زندگی می‌کردیم، وسایل ارتباطی مثل تلفن و غیره مثل امروز نبود و به‌دست آوردن اطلاعات از جبهه‌ها بسیار دشوار بود. برادرم که هشتم مردادماه شهید می‌شود او را از مهران به تهران می‌آورند و از تهران به زاهدان. 7 و یا 8 روزی طول کشید تا به خانواده خبر دهند. وقتی خبر شهادت برادرم را به پدرم گفتند، خیلی حال‌وهوای خانه به هم ریخته بود. فرمانده گردان والعصر و یکی از اولین فرماندهان گردان‌های حاج قاسم سلیمانی در سیستان و بلوچستان بود. حاج قاسم فرمانده لشکر 41 ثارالله بود و آن دوره، لشکر ثارالله سه استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان را در بر می‌گرفت.

خاطراتی که من و برادر دوقلویم از برادر شهیدمان داریم اغلب به دورانی ختم می‌شود که او با من و محسن بازی می‌کرد. یک نوار کاست به‌یادگار از برادرم داریم که صدای ضبط‌شده مجید است. من و محسن این نوار را گاهی گوش می‌کنیم و خاطره‌هایمان زنده می‌شود.

مداحی , عزاداری , موکب تسنیم , ماه محرم ,

زمانی که حاج قاسم فرمانده قدس شرق کشور بود، خدمتشان می‌رفتم، سال 75ــ76 بود و حدوداً آخرین سال‌هایی که در زاهدان زندگی می‌کردیم. کنار سپاه زاهدان، دفتری بود به‌نام قرارگاه قدس که فعالیت‌های برون‌مرزی انجام می‌دادند. خاطرم است که چندین‌بار خدمت حاج قاسم رسیدیم. یک‌مرتبه‌ای آقا میثم مطیعی نیز همراه ما بود. ایشان در زاهدان زندگی می‌کرد و برادرش در جهاد سازندگی زاهدان فعالیت داشت، به‌همراه همدیگر خدمت حاج قاسم رسیدیم.

هر وقت پیش حاج قاسم می‌رفتیم، آن‌قدر محور هیبت ایشان می‌شدیم که یادمان می‌رفت که قرار است سؤالاتی را از ایشان بپرسیم. در یکی از دیدار‌ها به حاج قاسم گفتم که "من برادر مجیدم؛ شهید مجید مختاری". حاج قاسم سه مرتبه گفت "مجید، مجید، مجید". آن‌قدر ذوق کردم و بر خود بالیدم که برادر من رفیق حاج قاسم است.

* شهادت سردار سرفراز ایران اسلامی سپهبد شهید قاسم سلیمانی اندوه بزرگی را در دل همه مردم ایران و شیعیان و مظلومان جهان اسلام به‌جای گذاشت، به‌طوری‌که همچنان قلب‌ها در فراقش بی‌قرار و بی‌تاب است و یادش لحظه‌ای از ذهن مردم فراموش نمی‌شود، حالتان در لحظه‌ای که خبر شهادت حاج قاسم را شنیدید، چگونه بود؟

 واقعاً تلخ‌ترین خاطره زندگی‌ام شهادت حاج قاسم است، واقعاً خُرد شدم. مردم ایران ارتباط قلبی با حاج قاسم داشتند، نه‌تنها ایرانیان بلکه همه آزادی‌خواهان جهان به‌روی او تعصب داشتند. برای اولین‌بار که خبر شهادتش را شنیدم، به پدرم تسلیت گفتم، چراکه حاج قاسم فرمانده برادرم بود. او برای خانواده شهدا حکم برادر و خانواده‌شان را داشت و به پدرم تسلیت گفتم.

حسرت می‌خورم برای اینکه سال آخر عمر مبارکشان از بیت ایشان زنگ زدند و من را برای روضه فاطمیه دعوت کردند اما به‌دلیل اینکه به جلسه دیگری قول داده‌ بودم نتوانستم به منزل ایشان بروم و ای‌کاش که طوری می‌شد تا خدمت ایشان می‌رسیدم.

سبک "آقامون دلبره" را از آهنگ افتخاری گرفتم

*دو سبک از شما به‌یادگار مانده است؛ یکی از آنها شعر و سبک "آقامون دلبره" و دیگری سبک "بوی سیب" است، درباره این دو اثر برایمان بگویید.

اولین کاری که خیلی گُل کرد، بوی سیب بود و اولین کاری که من نوشتم و خیلی شنیده شد "آقامون دلبره" است. "بوی سیب" کاری بود از مهدی اسماعیلی که از مداحان شهر مقدس قم است. من بخشی را به آن اضافه کردم و یکی از دوستان ما در بابل به‌نام آقای ضیایی نیز قطعاتی را اضافه کرد. روح‌الله بهمنی این شعر را از من گرفت و بعد از من خواند و بعد محمدحسین حدادیان و دیگران خواندند که به‌یادگار ماند و اما "آقامون دلبره" را من برای نیمه شعبان سال 1384 کار کرده بودم، مولودی بود و سبک آن را از یکی از آهنگ‌های آقای علیرضا افتخاری گرفتم.

 

همان سال، سیدمجید بنی‌فاطمه در جلسه گرگان میهمان ما بود و به من گفت که "حیف است این را برای مولودی استفاده کنی، این را برای سینه‌زنی بخوان"، و همان سال در سالروز شهادت جوادالائمه(ع) در مشهد خواندم و بعدش، آقایان رضا هلالی و حمید علیمی و غیره خواندند. لطف سیدالشهدا(ع) بود که این اشعار ماندگار شد.

بارها گفته‌ام که شاید فردی 70 سال برای امام حسین نوکری کند اما فقط یک کلامش ماندگار شود. مرحوم رضا انصاریان قرار است 60 سال بخواند و از دنیا برود  اما صلوات خاصه‌اش باقی بماند. قرار است کریمخانی را تا 50سالگی نشناسند اما با قطعه "آمده‌ام ای شاه، پناهم بده" تا سالیان سال بر سر زبان‌ها بیفتد.

سلیقه امام حسین(ع) با ما فرق می‌کند!

* چگونه یک بیت و یا یک مصرع شعر در ذهن‌ باقی می‌ماند و مردم آن را می‌فهمند و خاطرات‌شان را با آن مرور می‌کنند و نتیجتاً ماندگار می‌شود؟

دست ما نیست، سلیقه ما با سلیقه امام حسین فرق دارد. گاهی پای روضه‌ پیرمردی نشسته‌ایم که صدای خسته‌ای هم دارد و خدای‌ناکرده انتقادی هم بهش می‌کنیم و چه‌بسا امام حسین به این صدا بگوید "جانم!". سلیقه امام حسین با ما فرق می‌کند. امام حسین حال‌وهوا و دل و درون‌مان را می‌بیند و اخلاص را می‌سنجد، بنابراین امام حسین حال داده تا "آمدم ای شاه پناهم بده" خوب شود. قرار است این کاری را که 22 سال پیش، من نوشته‌ام مردم بشنوند و ببینند و این لطف سیدالشهدا است.

*امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت برای اجرای مراسم عزاداری محرم اعمال کرده است با محدودیت‌هایی نسبت به سال‌های گذشته مواجه‌ خواهیم بود، به‌نظر شما وظیفه هیئت‌های مذهبی و مداحان در برگزاری عزاداری سیدالشهدا(ع) در این شرایط چیست؟ (این مصاحبه پیش از ماه محرم انجام شده است)

کارشناسان و متولیان امر تصمیماتی را برای اجرای مراسم عزاداری گرفته‌اند اما به‌نظرم، امسال یکی از محرم‌های باشکوه‌مان در این سال‌ها را تجربه خواهیم کرد، به هر حال شرایط برای مداح و مستمع کمی سخت می‌شود، سخت از این جهت که اگر مداحی بخواهد پروتکل‌ها را رعایت کند که باید رعایت کند احتمال دارد از آن حال‌وهوا و هیجان و شورِ جلسه کم شود اما ما می‌توانیم شور را به جای دیگری اضافه کنیم. دوستان لطف داشتند و در دوره‌ای عنوان بهترین واحد‌خوان را به من اطلاق می‌کردند. اعتقادم بر این است که امسال می‌توانیم با استفاده از روش واحد‌خوانی، هیجان جلسه را تأمین کنیم. شما ملا باسم کربلایی را ببینید؛ هیجان و شور جلسه‌اش در واحدخواندنش است.

اعمال و رفتار ما بچه‌هیئتی‌ها در محرم امسال زیر ذره‌بین است و ما اعتماد و اعتقاد داریم که مردم به دارالشفا می‌آیند و با مراعات کردن، محرم خوبی را پشت‌سر خواهیم گذاشت. برخی‌ها هم به‌دنبال ایجاد چالش در برگزاری عزاداری امام حسین‌اند که البته از زمانی که نام امام حسین بوده است این عده بوده‌اند، امسال کرونا را بهانه کرده‌اند و بر موج کرونا مانور می‌دهند. سال‌های قبل به انواع دیگر این فتنه‌انگیزی و شبهه‌انگیزی را داشتند و موضوعات دیگر را مطرح می‌کردند، مثلاً جریان نذری را مطرح می‌کردند و ظرف‌های یک‌بارمصرف را به‌میان می‌آوردند.

مداحی , عزاداری , موکب تسنیم , ماه محرم ,

* نکته‌ای که در این چند سال اخیر حاشیه‌ساز شده است، نقطه‌نظرات مداحان درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی و غیره است، به‌نظر شما حد و مرزی برای اظهارنظر وجود دارد و به‌نظر شما مداح باید تا چه‌اندازه به مسائل مختلف ورود کند؟

اعتقادم این است که هرکس در جایگاه خودش کارش را انجام بدهد، مثل اینکه یک‌وقتی روضه علی‌اکبر می‌خوانم اما نه فرزند بزرگی دارم و نه در جایگاهی قرار دارم که بخواهم به عمق مصائب بپردازم. حاج علی انسانی می‌گفتند "کی، کِی و کجا...، کی بگوید، کِی بگوید و کجا بگوید". اگر فردی در جایگاه مداح، نقد و نقطه‌نظراتی دارد، باید طبیعتاً علم آن موضوع و سواد تحلیل و تفسیرش را هم داشته باشد.

یک‌وقتی مهدی سلحشور نظر می‌دهد که درس خارج فقه و اصول خوانده است و گاهی مهدی رسولی در باب مسائل سیاسی صحبت می‌کند که دکترای علوم سیاسی دارد. بارها گفته‌ام من، مهدی رسولی را فردی می‌دانم که دکترای علوم سیاسی دارد و روضه‌خوان سیدالشهدا هم است. مداحی یک کسوت است که آن شخصی که در جایگاهش قرار می‌گیرد شاید عنوان شغلی دیگری مثل نجار، دکتر و اقتصاددان داشته باشد؛ پس بر اساس سواد و علمش می‌تواند صحبت کند. از سویی دیگر در باب تذکر و اظهارنظر می‌توان این‌گونه گفت که مداح به‌عنوان نماینده طیفی از مردم که صدایشان به گوش مسئولان و جامعه نمی‌رسد، موظف است صدایشان را به گوش جامعه برساند، مثلاً در مواجهه با فقر و فحشا و یا بی‌عدالتی اجتماعی نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد. نظرم این است و بزرگ‌ترها یادمان دادند که مداح به‌عنوان نوکر حضرت سیدالشهدا، میکروفن در دست گرفته است تا صدای  مظلومان را فریاد زند.

40 سال دعوایمان این است که هیئت سکولار نداریم. سکولار تنها این نیست که تماماً از شهدا و آرمان‌های انقلاب نگوییم بلکه هیئت و مداحی که از شهدا بگوید و از اهداف شهدا نگوید هم سکولار است، مگر می‌شود که دَم از آقا بزنیم و از دغدغه‌های مقام معظم رهبری صحبت نکنیم؟.

*بالارفتن قیمت کالاها در چند ماه اخیر باعث به‌وجودآمدن مشکلاتی برای مردم طبقه پایین جامعه شده است و  قدرت خرید مردم را به‌میزانی قابل‌توجه کاهش داده است. حضور جهادگران و هیئت‌های مذهبی آن‌هم پس از فرمایش رهبر انقلاب در ماجرای رزمایش مواسات، اتفاقات خوبی را رقم زد، نظر شما در این باره چیست؟

دغدغه امروز ما جدا از مسائل اعتقادی که اتفاقاً دشمنان اسلام، دین و ایمان جوانان‌مان را هدف قرار داده‌اند، بحث اقتصادی است. پیامبر می‌فرماید "مَن لامَعاشَ لَهُ لامَعادَ لَهُ؛ کسی که معاش ندارد، معاد را متوجه نمی‌شود". شرایط اقتصادی به ایمان و اعتقاد مردم لطمه می‌زند. هرچند مردم ما در این 40 سال نشان دادند که پای کار اعتقاداتشان‌ ایستاده‌اند.

این را به‌عنوان عضوی از جامعه مداحان کشور، با افتخار و اقتدار می‌گویم که بچه‌هیئتی‌ها از همه بیشتر پای کارند و امام حسینی‌ها اولین مجموعه‌ای بودند که حرف گوش کردند و مراسم‌هایشان را تعطیل و کار جهادی را شروع کردند. امسال ثابت خواهیم کرد آن‌قدری که برای ما روضه مهم است، سلامتی مردم هم مهم است.

* خود شما پای کار کارهای جهادی بودید و از سیل آق‌قلا گرفته تا کمک به محرومان منطقه سیستان و بلوچستان فعالیت داشتید، از حال‌وهوای فعالیت‌های جهادی و تأثیر آن‌ها میان مردم آن‌هم در مناطق آسیب‌دیده‌ای که عموماً اهل‌سنت بودند برایمان بگویید.

وقوع سیلی که سال گذشته در اقصی‌نقاط کشورمان از جمله منطقه آق‌قلا  زندگی بسیاری از مردم را مختل کرد، برای ما که در مناطق استان‌های شمالی سکونت داریم، بسیار سخت بود اما همین بلا با همه مشکلاتی که به‌وجود آورد، برکاتی را به‌دنبال داشت که یکی از آن‌ها، ایجاد محبت و برقراری ارتباط با دوستان اهل‌سنت بود، آنها آن‌قدر با بچه‌های بسیجی و رفقای هیئتی و امام حسینی ارتباط خوبی برقرار کردند و شیفته آنها شدند، این ثمره کار خوب جهادی است.

دوستی داریم به‌نام آقای رجائی که در منطقه‌ای از آق‌قلا فعالیت می‌کرد، وقتی به منطقه سیل‌زده می‌آمد همه می‌گفتند "عمو جهادی آمد". کمک به هم‌نوع برای جهادی‌ها فرقی ندارد، آق‌قلا و یا هرجای دیگری هم که باشد وظیفه جهادی‌ها است که به کمک‌شان بروند. امسال به‌همت بچه‌ها برای بحث کرونا قرارگاهی زده‌ایم و فعالیت‌های خیرخواهانه و جهادی را دنبال می‌کنیم.

خیلی‌ها نانشان را امروز به نام سیدجواد ذاکر می‌خورند

* نام مرحوم سید جواد ذاکر در اواخر دهه هفتاد سر زبان‌ها افتاد. سبک مداحی خاص و البته پرحاشیه، از او مداحی متفاوت ساخته بود. مرگ سید جواد ذاکر در جوانی آن‌هم براثر سرطان برای بسیاری از عاشقان اهل‌بیت(ع) جانسوز بود، فردی که هنوز هم پس از سال‌ها و با وجود ظهور مداحان متعدد، بین جوانان هیئتی طرفدار دارد، شما در زمان حیات مرحوم سید جواد ذاکر، ارتباط نزدیکی با او داشتید، از شخصیت و دیدگاه اعتقادی او برایمان بگویید.

یک‌وقتی، طیفی درباره سیدجواد نظر می‌دهند که او را ندیده‌اند و اگر در زمان ایشان بودند نیز هیچ ارتباطی با سیدجواد نداشتند اما بالأخره الآن مریدند و چون مریدند، توقع دارند هرچه آنها می‌خواهند درباره سیدجواد گفته شود، در صورتی که واقعیت‌هایی را که درباره سیدجواد ذاکر گفته می‌شود کسانی مثل مهدی اکبری، حمید علیمی و بنده که با ایشان از نزدیک ارتباط داشتیم می‌توانیم روایت کنیم. خیلی‌ها امروز، نان‌شان را به نام سیدجواد می‌خورند اما ایشان را نمی‌شناسند. بحث ولایتمداری و دیدگاه اعتقادی‌ و سیاسی‌اش و تهمت‌هایی را که به او می‌زدند وارونه روایت می‌کنند، سید جواد ذاکر این‌طور نبود، او عاشقی بود که غرق در معشوقش یعنی امام حسین بود اما حضرت آقا (مقام معظم رهبری) را هم دوست داشت.

مداحی , عزاداری , موکب تسنیم , ماه محرم ,

تمام عمر مداحی سیدجواد به 5 سال ختم می‌شود، از 80 تا 85 اوج کارش بود. سیدجواد آن زمان خیلی در اوج بود. چند ماه آخر عمرش، هر چند وقت یک‌بار به قم می‌رفتم و با سیدجواد گپ‌و‌گفتی داشتم. او می‌گفت "هر وقت توانستی بیا و با هم صحبت کنیم". کلیدی‌ترین جمله‌اش زمانی که حس کرده بود که دیگر شیمی‌درمانی جواب نمی‌دهد این بود که "تا به امروز هرکاری را به‌جز امام حسین کرده‌ام ضرر کرده‌ام". او می‌گفت "حتی اگر به خانواده‌ام محبت کرده‌ام برای این است که امام حسین دوست دارد". سیدجواد واقعاً امام حسینی، امام رضایی و حضرت زینبی بود. واقعاً سیدجواد قبل از این‌که اشعارش را برای مستمع بخواند اول خودش با اشعارش گریه می‌کرد، در خلوت صد‌برابر برای روضه حضرت زینب(س) خودش را می‌زد.

علاقه سید جواد ذاکر به حاج منصور ارضی

* شنیده‌ام که شما خیلی تلاش کردید تا رابطه مرحوم ذاکر  را با طیف مقابل او که انتقاداتی را به سبک مداحی و نگرش‌هایش داشتند، بهتر کنید.

در اوج حرف‌هایی که درباره سیدجواد می‌زدند تقریباً دو طیف با نگرش‌های متفاوت وجود داشتند؛ آن دوره، آقای هلالی مداحی بود که طرفدارانی داشت و در مقابل سید جواد ذاکر نیز هوادارانی با تیپ و نگرش خاص داشت. مناسبتی در مشهد بود که تقریباً همه مداحان به مشهد آمده بودند؛ سیدجواد و حمید علیمی در خانه مهدی اکبری نشسته بودند که من عنوان کردم "آقایان روح‌الله بهمنی و احد قدمی و رضا هلالی هم بیایند". آنها آمدند و نشست خوبی بود. یکی از حرف‌هایی که سیدجواد می‌زد این بود که با لهجه ترکی می‌گفت "چرا به‌اشتباه اخبار من را به حاج منصور ارضی می‌رسانند. من حاج منصور را خیلی دوست دارم و با روضه‌های او زندگی می‌کنم."

انتهای پیام/+

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

فعالیت مبلغان زن مصری برای رویارویی با افکار افراطی

فعالیت مبلغان زن مصری برای رویارویی با افکار افراطی
2020-10-25T14:00:57+03:30
وزارت اوقاف مصر در تجربه ای جدید از مبلغان زن مصری که دوره آموزشی را گذرانده اند برای رویارویی با افکار افراطی استفاده می کند.

«مرد ایستاده بعدی» منتخب کره در اسکار

 «مرد ایستاده بعدی» منتخب کره در اسکار
2020-10-25T14:08:05+03:30
کره جنوبی تریلر سیاسی ساخته «مین هو وو» با عنوان «مرد ایستاده بعدی» را به عنوان شرکت کننده در بخش «بهترین فیلم بین المللی» اسک...

چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصر جدید"

 چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصر جدید"
2020-10-25T14:08:04+03:30
در روزهای پرکار مهران مدیری و ابهام در ضبط مراحل نهایی "عصرجدید"، رامبد جوان چراغ سبز بازگشتش را روشن کرد و گفت به زودی ضبط را شروع می‌کنند.

وضعیت زنان ایرانی در ایام قرنطینه کرونا موضوع یک پژوهش شد

وضعیت زنان ایرانی در ایام قرنطینه کرونا موضوع یک پژوهش شد
2020-10-25T13:47:36+03:30
ملک زاده گفت: در یک طرح پژوهشی که به مرحله اجرا رسیده تلاش شده تا وضعیتی که بر زنان ایرانی طی ایام قرنطینه و اوج تمهیدات پیش‌گیرانه جلوگیری از ابتلای به کرون...

اوج بخشش خدا در قیامت به روایت امام حسن عسکری (ع)

 اوج بخشش خدا در قیامت به روایت امام حسن عسکری (ع)
2020-10-25T13:54:35+03:30
استاد حوزه علمیه گفت: خدا در روز قیامت طوری بندگانش را می‌آمرزد که به ذهن هیچ کسی نمی‌آید، حتی اهل شرک می‌‌گویند ما مشرک نبودیم.

۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت

 ۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت
2020-10-25T13:41:21+03:30
امام حسن عسکری (ع) در صدد بود شیعیان مسائل فقهی خویش را بدون حضور امام یاد بگیرند و مردم نیز به فقها رجوع کنند تا به این ترتیب با آمادگی وارد عصر غیبت شوند.

یادداشت| استحاله مفهوم «انتظار» در شعر آیینی

 یادداشت| استحاله مفهوم «انتظار» در شعر آیینی
2020-10-25T13:41:20+03:30
شاعران شیعی انتظار را نه در نشستن و ایستایی، بلکه در برخاستن و پویایی معنا می‌کنند. شعر انتظار، شعر مردگی و بازدارندگی نیست، شعر زندگی و زایندگی است.

مداحی میثم مطیعی در سوگ امام عسکری (ع): "این حسن‌ها چقدر مظلومند"

 مداحی میثم مطیعی در سوگ امام عسکری (ع): "این حسن‌ها چقدر مظلومند"
2020-10-25T13:41:20+03:30
فایل صوتی مداحی میثم مطیعی مداح اهل‌بیت علیهم السّلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری علیه‌السّلام را می‌شنوید.

چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصرجدید"

 چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصرجدید"
2020-10-25T13:41:19+03:30
در روزهای پرکار مهران مدیری و ابهام در ضبط مراحل نهایی "عصرجدید"، رامبد جوان چراغ سبز بازگشتش را روشن کرد و گفت به زودی ضبط را شروع می‌کنند.

اشاره آیت‌الله بهجت (ره) به عظمت و شدت مصیبت امام حسن عسکری (ع)

 اشاره آیت‌الله بهجت (ره) به عظمت و شدت مصیبت امام حسن عسکری (ع)
2020-10-25T13:28:01+03:30
امام حسن عسکری (ع) به فرزند عزیز خود فرموده بودند که در شهرها و بلاد نمان، بلکه جایی برو که تو را نشناسند که مبادا به جانت آسیبی برسانند.

اخبار هالیوود| آرنولد برای سومین بار قلبش را عمل کرد

 اخبار هالیوود| آرنولد برای سومین بار قلبش را عمل کرد
2020-10-25T13:28:01+03:30
«آرنولد شوارتزنگر» پس از جراحی قلب برای تعویض دریچه آئورت، با شرایط نرمال از اتاق عمل خارج شد. - این سومین بار است که در دو سال گذشته جراحی قلب می...

شعر در سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع)|پیراهن و شال عزا، مولا به تن دارد/ امشب تمام عرش با آقا عزادار است

 شعر در سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع)|پیراهن و شال عزا، مولا به تن دارد/ امشب تمام عرش با آقا عزادار است
2020-10-25T13:14:43+03:30
در شوگ شهادت مظلومانه امام حسن عسکری (ع)، پدر بزرگوار امام زمان (عج)، چند سروده آیینی تقدیم می‌شود.

مرور بخش‌هایی از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)/ چرا مهربانی با مخالف، از صدقه بهتر است

 مرور بخش‌هایی از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)/ چرا مهربانی با مخالف، از صدقه بهتر است
2020-10-25T13:14:42+03:30
امام حسن عسکری (ع) می‌فرمودند: «کسی که حقوق برادران و اعضای خانواده‌اش را بداند و رعایت کند، نزد خدا ارج و قرب ویژه‌ای پیدا می‌کند.»

میزگرد سریال "نجلا" در تسنیم| اربعین سرخ چگونه وارد داستان نجلا شد؟/ بازیگر عطا را با گلزار مقایسه کرده‌اند/عبد وارد جنگ می شود

 میزگرد سریال "نجلا" در تسنیم| اربعین سرخ چگونه وارد داستان نجلا شد؟/ بازیگر عطا را با گلزار مقایسه کرده‌اند/عبد وارد جنگ می شود
2020-10-25T13:14:42+03:30
کارگردان سریال "نجلا" از درخواست‌های مردم برای فصل دوم گفت، اینکه چطور قهرمان سریال، "نجلا" نام گرفت و موضوعش به اربعین سرخ رسید.

برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی تشریح شد

برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی تشریح شد
2020-10-25T11:47:36+03:30
محمدعلی ربانی، برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی را تشریح کرد.

کتاب سرمایه‌داری پلتفرمی منتشر شد

کتاب سرمایه‌داری پلتفرمی منتشر شد
2020-10-25T11:34:16+03:30
کتاب «سرمایه‌داری پلتفرمی» چگونه سرمایه داری جدید خود را با پلتفرم ها، استارت آپ ها و اقتصاد دیجیتال بازتولید می‌کند؟ نوشته نیک سِرِنیچک با ترجمه مجید سلیمان...

شماره ۹۸ فصلنامه «نقد و نظر» منتشر شد

شماره ۹۸ فصلنامه «نقد و نظر» منتشر شد
2020-10-25T10:40:56+03:30
نود و هشتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «نقد و نظر» به همت پژوهشکده فلسفه و کلام و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شد.

بررسی کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چراغ مطالعه

بررسی کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چراغ مطالعه
2020-10-24T17:14:18+03:30
ششمین قسمت از فصل سوم برنامه تلویزیونی چراغ مطالعه، امشب (شنبه سوم آبان ماه) از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

روایتی از هم‌رزم شهید چمران که قیام ۱۹ دی را راه انداخت/ اتفاقاتی که "حجره شماره دو" را معروف کرد

 روایتی از هم‌رزم شهید چمران که قیام ۱۹ دی را راه انداخت/ اتفاقاتی که "حجره شماره دو" را معروف کرد
2020-10-24T16:27:54+03:30
رضا یزدانی نویسنده کتاب «حجره شماره دو» می‌گوید بسیاری از اتفاقاتی که از فیضیه قم شکل می‌گیرد یک مبدأ دارد و آن هم حجره شماره دو است.

تأکید دوبارۀ رهبر معظّم انقلاب به "توسّل و دعا" برای دفع بلا/ با "دعا" نظر لطف الهی را جلب کنیم

 تأکید دوبارۀ رهبر معظّم انقلاب به "توسّل و دعا" برای دفع بلا/ با "دعا" نظر لطف الهی را جلب کنیم
2020-10-24T15:21:17+03:30
رهبر معظّم انقلاب فرمودند: همه آنچه برای مقابله با کرونا گفته شد در حکم ابزار است و آنچه به این ابزارها، جان و روح می‌بخشد پروردگار متعال است.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها به نفع گردشگری کشور همسایه

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها به نفع گردشگری کشور همسایه
2020-10-24T15:07:54+03:30
خواننده‌ای که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء است، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرط‌بندی شود.

مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری(ع)

 مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری(ع)
2020-10-24T14:54:43+03:30
فایل صوتی مداحی مهدی رسولی مداح اهل‌بیت علیهم السّلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری علیه السّلام را می‌شنوید.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها برای فرار سرمایه‌ها از کشور

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها برای فرار سرمایه‌ها از کشور
2020-10-24T14:54:40+03:30
خواننده‌ای که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء است، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرط‌بندی شود.

حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌‌باران "تو نمی‌توانی‌"ها

 حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌‌باران "تو نمی‌توانی‌"ها
2020-10-24T14:41:15+03:30
حسین یکتا یادداشتی بر کتاب "خط مقدم" نوشته و از سال‌ها تلاش شهید تهرانی‌ مقدم برای تشکیل یگان قدرتمند موشکی ایران یاد کرده است.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی گری برای حضور خوانندگان تازه کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی ها برای فرار سرمایه ها از کشور

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی گری برای حضور خوانندگان تازه کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی ها برای فرار سرمایه ها از کشور
2020-10-24T14:41:13+03:30
مهراد جم خواننده موسیقی پاپ که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء بود، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرطبندی ش...

مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری (ع)

 مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری (ع)
2020-10-24T14:27:57+03:30
فایل صوتی مداحی مهدی رسولی مداح اهل بیت علیهم‌السلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری (ع) را می‌شنوید.

حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌ باران تو نمی‌توانی‌ها

 حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌ باران تو نمی‌توانی‌ها
2020-10-24T14:27:57+03:30
حسین یکتا یادداشتی بر کتاب "خط مقدم" نوشته و از سال‌ها تلاش شهید تهرانی‌ مقدم برای تشکیل یگان قدرتمند موشکی ایران یاد کرده است.

جمله‌ای که امام حسن عسکری (ع) از شنیدن آن خوشحال می‌شد

 جمله‌ای که امام حسن عسکری (ع) از شنیدن آن خوشحال می‌شد
2020-10-24T14:27:57+03:30
گویی رابطه‌ای تنگاتنگ بین خدا و خلق او وجود دارد که نسبتی زیبا را برای انسان مؤمن ایجاد می‌کند که با آن سکوی پرشی برای خود بسازد؛ نسبتی زیبا و رشددهنده.

حضور طلاب مسلط به زبان‌های خارجی برای معرفی بقاع متبرکه

حضور طلاب مسلط به زبان‌های خارجی برای معرفی بقاع متبرکه
2020-10-24T14:07:39+03:30
حجت‌الاسلام محمد نوروزپور گفت: در بقاع متبرکه و امامزادگان از طلابی که به چند زبان مسلط هستند استفاده شده تا بقاع متبرکه به‌خوبی به گردشگران خارجی معرفی شود.

آمادگی سازمان اوقاف برای همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا

آمادگی سازمان اوقاف برای همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا
2020-10-24T13:40:58+03:30
رئیس سازمان اوقاف گفت: اگر نسبت به ساخت و تولید واکسن کرونا از سوی هر بخش و نهادی، اقدامی صورت پذیرد، سازمان اوقاف حاضر به همکاری است.