میرنیوز

گزارش تسنیم از "اتاقی که هنوز هم بوی شهید آوینی را دارد"/ جایی که محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان + عکس

 گزارش تسنیم از "اتاقی که هنوز هم بوی شهید آوینی را دارد"/ جایی که محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان + عکس 2020-09-24T11:58:59+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، 31 شهریور سال 1359 بود که رژیم بعث عراق به تمامیت ارضی ایران اسلامی تعرض می‌کند، کشوری که نهال نو پای انقلاب اسلامی‌اش تنها چند ماه داشت و در داخل، منافقین و خائنین تحت عناوینی چون احزاب و گروه‌های سیاسی در حال چندپاره کردن آن بودند و این سرآغاز جنگی شد که با حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم ابرقدرت‌های جهان با تمام قدرت و هیمنه‌شان هشت سال به طول انجامید و درنهایت با جان‌فشانی مردم و ملت یک وجب از خاک کشور را نتوانستند تصاحب کنند.

امروز در حالی سالگرد دفاع مقدس را گرامی می‌داریم که چهل سال از شروع آن جنگ می‌گذرد، جنگی که برای ما نه نام جنگ و کشتار، بلکه دفاع مقدس و شهادت معنا گرفت. بی‌شک اگر روایت‌های فتح و فتوحات نبود شاید عناوین شهید و دفاع مقدس نیز آن‌چنان پررنگ و مملوس برای نسلی که هرگز نه صدای آژیر خطر و نه موشک‌باران شهرها و منازل مسکونی را تجربه نکرده‌اند، معنا و مفهوم درستی درک نمی‌شد.

همه این‌ها جز تلاش‌های ثبت‌کنندگان تصاویر و فریم‌های آن نبود؛ هنرمندانی که دوربین‌شان سلاح شد و پا‌به‌پای رزمندگان اسلام به دل دشمن زدند و امروز با مرور تصاویر و فیلم‌هایشان برای نسل‌های بعد، از جنگ سندی متقن و مطلق برای از خودگذشتی فرزندان روح‌الله در آن سال‌ها ایجاد شد. آن هم‌ نسلی که امروز زیر شدیدترین بمباران‌های تبلیغاتی و تحریف‌های تاریخی قرار گرفته‌ و البته کم‌کاری برخی نهادها نیز مزید بر علت شده است.

در همان سال‌های دفاع مقدس و با ابتکار جمعی از هنرمندان متعهد و ارزشمند که تعداد آنها هشت تن بود و همگی نیز به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، همراه با تفکر سید شهیدان اهل‌قلم، تصاویری از تلاش‌ها و جان‌فشانی‌های رزمندگان اسلام  ثبت و ضبط‌ شد و  تحت عنوان مستندهای روایت فتح با نگاه متفاوت و یا بهتر بگویم با نگاه غیرجنگی و بعضاً هنرمندانه و همه‌پسند از تلویزیون به‌عنوان تنها رسانه جمعی و فراگیر پخش شد که بسیاری از مردم را شیفته این مجموعه و سازندگانش کرد.

مجموعه از تصاویر منحصربه‌فرد که با استقبال قابل‌توجه مردم روبه‌رو شد ایجاد شده و تا سال‌ها هم‌چنان پخش این تصاویر طراوت و تازگی خاصی دارد و بی‌تردید همه این تصاویر مرهون تلاش‌های آقا سیدمرتضی آوینی و گروهش در هشت سال دفاع مقدس است. حال در چهل‌سالگی جنگ تحمیلی تمام آن تصاویر و فیلم‌ها به‌علاوه بسیاری از راش‌ها و آثار دیگری که ثبت و ضبط ‌شده است به همت گروه مستند روایت فتح در گنجینه‌ای ارزشمند ساماندهی و تجمیع شده تا نسل امروز به‌دور از هرگونه قضاوتی، خود به تماشای آن تصاویر نشسته، از طرفی اطلاعات این فیلم‌ها نیز استخراج‌ شده و هم‌اکنون با مراجعه به این گنجینه هر مخاطبی را از کم و کیف تصاویر مطلع و آگاه می‌کند.

از همین رو سری به این گنجینه ارزشمند زده تا در آستانه هفته دفاع مقدس گزارشی میدانی از فعالیت‌ها و تلاش‌های بچه‌های زحمتکش گروه مستند روایت فتح تهیه و برای علاقه‌مندان منتشر کنیم: 

میدان فردوسی ساختمان مرکزی بنیاد فرهنگی روایت فتح محل این گنجینه است؛ دفتری که سابقاً محل کار سیدمرتضی آوینی بوده و بسیاری از این تصاویر و فیلم‌ها از همین‌جا در یک اتاق کوچک با تجهیزات ساده فیلم‌سازی تولید و ماندگار شد؛ اتاقی که هنوز هم‌رنگ و بوی آقا سیدمرتضی را دارد و به احترام ایشان دستی به آن نخورده است؛ حتی پالتو و میزش نیز همان شکل سابق است.

بنیاد روایت فتح , شهید سید مرتضی آوینی , مستند , هفته دفاع مقدس , دفاع مقدس , جنگ ,

با روح الله رفیعی مدیر گروه مستند و مدیر این گنجینه به گپ‌و‌گفت نشسته‌ایم و از فضای گنجینه و فعالیت گروهی از جوانان که همانند جوانان چهل سال پیش خالصانه و صادقانه پای‌کار آمدند و فریم به فریم آثار را ترمیم و با استخراج اطلاعات آن را ساماندهی و در گنجینه ثبت می‌کنند صحبت کردیم. فعالیتی که سبب شد علاقه‌مندان به‌راحتی و با چند کلیک ساده به این فیلم‌ها آن هم با بهترین کیفیت دسترسی پیدا کنند.

روح‌الله رفیعی خود یکی از مستندسازان به نام در حوزه مقاومت است که بیش از یک سال است مسئولیت گروه مستند روایت فتح را به‌عنوان مهم‌ترین مرکز تولید مستند در حوزه دفاع مقدس و مقاومت برعهده‌گرفته است، خیلی تمایل ندارد از گذشته و کارهای زمین‌مانده این مرکز سخن بگوید و تنها به اقدامات و فعالیت‌هایی که طی یک سال گذشته صورت گرفته است سخن می‌گوید؛ او از دوره‌های آموزشی مستندسازی در مدل‌ها و سطوح مختلفی چون سطح مقدماتی که مربوط به مجموعه‌های موازی و همسوست، سطح تکمیلی که به‌صورت مجازی، آنلاین و پیشرفته است و سطح پیشرفته که با هدف ایجاد مدرسه هنر است سخن می‌گوید.

از رفیعی درباره اهداف ایجاد گنجینه بزرگ تصاویر دفاع مقدس پرسیدم که گفت: یکی از اهدافی که در گنجینه مورد توجه قرار گرفته است این است که در زمینه سینمای اشراقی و دینی از عمل به تئوری دست پیدا کنیم و تئوری‌های نوینی را ارائه دهیم که در مجامع هنری محل اعتنا باشند.

این مستندساز همچنین با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته در خصوص فعالیت‌های گنجینه نیز بیان داشت: سعی کردیم با همکاری برادران‌مان در جهاد برای سه دهه آینده منابعی از دستاوردهای شکل‌گرفته در طول دوران انقلاب اسلامی را ایجاد کنیم؛ فعالیت‌هایی نظیر اردوهای جهادی به جهت رفع محرومیت و گسترش آبادانی به‌عنوان فناوری انقلاب اسلامی و الگو در کشورهای مختلف آمریکای لاتین یا آسیا و اروپا مورد استفاده قرار بگیرد. 

رفیعی در ضمن این گفت‌و‌گو به نکته قابل‌ ملاحظه‌ای اشاره می‌کند؛ او معتقد است ما به گنجینه، نگاه آرشیوی صرف نداریم بلکه علاوه بر فیلم‌سازان به حوزه‌های مختلف نظیر نویسندگان و قشر دانشگاهی نیز خدماتی را ارائه می‌دهیم تا تولید علم نیز صورت گیرد؛ زیرا تابه‌حال در حوزه جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی جنگ محصولی ارائه نداده‌ایم. ما ارزش‌هایی در طول جنگ داشتیم که سرمایه انسانی بوده ولی هیچ‌گاه بعد از جنگ از این سرمایه انسانی استفاده نکردیم.

از او درباره شهید آوینی و چگونگی شکل‌گیری این مجموعه پرسیدیم که پاسخ داد: روایت فتح محصول یک شخص نیست و بلکه نتیجه یک تفکر است، تفکری که بسیاری از افراد در همین مکان آن را شکل دادند؛ از مصطفی دالایی و مهدی همایون‌فر گرفته تا نگاه اشراقی آقا سیدمرتضی آوینی که در آثار ساری و جای شده است و تجمیع این تفکرات روایت فتح را روایت فتح کرده است. 

همراه با او سری به گنجینه زدیم؛ پیش از ورود به مخزن اصلی اتاق‌های کنار هم که داخل آن‌ها جوانانی پشت دستگاه‌ها و سیستم‌های متعدد در حال روتوش آثار و انجام کارها و وظایف خودشان بودند را دیدیم.  در این بخش، نگاتیوها ابتدا ترمیم، اصلاح رنگ و صدا و سپس تبدیل می‌شوند؛ در بخش دیگری اطلاعات‌شان استخراج‌ و ثبت و ضبط می‌شود؛ در کل فضای بسیار جذاب و نوینی بود.

آماده ورود به مخزن و گنجینه اصلی می‌شویم از پوشش و استفاده از روپوش‌های خاص که شامل سربند، پاکش و بدن پوش است گرفته تا تنظیم میزان دمای هوای همگی نشان از دقت و توجه ویژه به حلقه‌های نگاتیوی موجود در این گنجینه دارد که کاملاً تفکیک‌شده و منظم در قفسه‌های خاص قرار گرفته‌اند. فیلم‌ها در قطع‌های مختلف همگی در این گنجینه حضور دارد فیلم‌های یوماتیک و هارد و نگاتیو به تعداد بسیار زیادی در قفسه‌های مختلف نگه‌داری می‌شود. روی هرکدام اطلاعات مربوط درج‌شده است، افراد در سکوت کامل در حال کار کردن می‌باشند و با یک نگاه گویی کل هشت سال دفاع مقدس جلوی چشمانت مرور می‌شود.

عکس بزرگی از شهید آوینی و حاج قاسم سلیمانی در انتهای سالن به دیوار نصب‌شده است؛ دمای هوا در این گنجینه تا حدودی خنک است؛ برای حفظ نگاتیوها باید روی دمای 21 درجه باشد؛ با مدیر اجرایی گنجینه هم‌صحبت شدم و از فضای این مکان پرسیدم؛ او می‌گوید بسیاری از نگاتیوهایی که در حال از بین رفتن بودند را جمع‌آوری کردیم و تبدیل فیلم‌ها و نگهداری منابع از جمله کارهای مهمی است که در این گنجینه انجام می‌دهیم. در اینجا بالای هزاران حلقه نگاتیو از سال‌های بعد انقلاب و حتی تصاویر پیش از انقلاب داریم و حدود 20 هزار ساعت تصویر از زمان جنگ داریم. از او پرسیدم که تمامی فیلم‌ها به همین شکل در همین فضا نگه‌داری می‌شود که گفت: مهم‌ترین کاری که در گنجینه آرشیو مستند بنیاد روایت فتح انجام می‌شود این است که تمام این آثار بعد از فرآوری‌های صورت گرفته وارد هوش مصنوعی می‌شوند تا قابل‌استفاده شوند.

از رفیعی در خصوص میزان بودجه هزینه شده و البته موردنیاز برای گسترش چنین ظرفیت عظیمی پرسیدم که پاسخ داد: برای ما مهم این است که در ابتدا باید نسبت به توانایی خود شناخت پیدا کنیم و با تصمیم‌گیری درست و همدلی با حداقل‌ها بهترین‌ها را انجام دهیم؛ ما با حداقل‌ها به بهترین شکل ممکن گنجینه و آرشیو را شکل دادیم. اینجا و این نتیجه محصول تفکرات بزرگ است نه امکانات فراوان.

بنیاد روایت فتح , شهید سید مرتضی آوینی , مستند , هفته دفاع مقدس , دفاع مقدس , جنگ ,

بعد از بازدید چندساعته از گنجینه تصاویر دفاع مقدس روایت فتح آماده خروج از آن شدم؛ رو به روی ساختمان قدیمی پاترول زردرنگ شهید آوینی گوشه دیوار پارک شده بود؛ نگاه به دفتر کوچکش انداختم ساختمان گنجینه را نگاه  کردم و این جمله در ذهنم مرور می‌شد که روایت فتح محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان.

گنجینه تصاویر دفاع مقدس بی‌شک یکی از بزرگ‌ترین و تنها گنجینه منسجم و منظم از تصاویر دفاع مقدس است که این روزها در محلی امن و با دقت و توجه بسیاری در گروه مستند بنیاد فرهنگی روایت فتح نگه‌داری و بهره‌برداری می‌شود و همه اقشار اعم از گروه‌های فیلم‌سازی و دانشجویی و غیره می‌توانند از آن استفاده کنند.

انتهای پیام/ 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

فعالیت مبلغان زن مصری برای رویارویی با افکار افراطی

فعالیت مبلغان زن مصری برای رویارویی با افکار افراطی
2020-10-25T14:00:57+03:30
وزارت اوقاف مصر در تجربه ای جدید از مبلغان زن مصری که دوره آموزشی را گذرانده اند برای رویارویی با افکار افراطی استفاده می کند.

«مرد ایستاده بعدی» منتخب کره در اسکار

 «مرد ایستاده بعدی» منتخب کره در اسکار
2020-10-25T14:08:05+03:30
کره جنوبی تریلر سیاسی ساخته «مین هو وو» با عنوان «مرد ایستاده بعدی» را به عنوان شرکت کننده در بخش «بهترین فیلم بین المللی» اسک...

چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصر جدید"

 چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصر جدید"
2020-10-25T14:08:04+03:30
در روزهای پرکار مهران مدیری و ابهام در ضبط مراحل نهایی "عصرجدید"، رامبد جوان چراغ سبز بازگشتش را روشن کرد و گفت به زودی ضبط را شروع می‌کنند.

وضعیت زنان ایرانی در ایام قرنطینه کرونا موضوع یک پژوهش شد

وضعیت زنان ایرانی در ایام قرنطینه کرونا موضوع یک پژوهش شد
2020-10-25T13:47:36+03:30
ملک زاده گفت: در یک طرح پژوهشی که به مرحله اجرا رسیده تلاش شده تا وضعیتی که بر زنان ایرانی طی ایام قرنطینه و اوج تمهیدات پیش‌گیرانه جلوگیری از ابتلای به کرون...

اوج بخشش خدا در قیامت به روایت امام حسن عسکری (ع)

 اوج بخشش خدا در قیامت به روایت امام حسن عسکری (ع)
2020-10-25T13:54:35+03:30
استاد حوزه علمیه گفت: خدا در روز قیامت طوری بندگانش را می‌آمرزد که به ذهن هیچ کسی نمی‌آید، حتی اهل شرک می‌‌گویند ما مشرک نبودیم.

۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت

 ۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت
2020-10-25T13:41:21+03:30
امام حسن عسکری (ع) در صدد بود شیعیان مسائل فقهی خویش را بدون حضور امام یاد بگیرند و مردم نیز به فقها رجوع کنند تا به این ترتیب با آمادگی وارد عصر غیبت شوند.

یادداشت| استحاله مفهوم «انتظار» در شعر آیینی

 یادداشت| استحاله مفهوم «انتظار» در شعر آیینی
2020-10-25T13:41:20+03:30
شاعران شیعی انتظار را نه در نشستن و ایستایی، بلکه در برخاستن و پویایی معنا می‌کنند. شعر انتظار، شعر مردگی و بازدارندگی نیست، شعر زندگی و زایندگی است.

مداحی میثم مطیعی در سوگ امام عسکری (ع): "این حسن‌ها چقدر مظلومند"

 مداحی میثم مطیعی در سوگ امام عسکری (ع): "این حسن‌ها چقدر مظلومند"
2020-10-25T13:41:20+03:30
فایل صوتی مداحی میثم مطیعی مداح اهل‌بیت علیهم السّلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری علیه‌السّلام را می‌شنوید.

چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصرجدید"

 چراغ سبزِ "خندوانه" در برابر بی‌خبری‌های "دورهمی" و "عصرجدید"
2020-10-25T13:41:19+03:30
در روزهای پرکار مهران مدیری و ابهام در ضبط مراحل نهایی "عصرجدید"، رامبد جوان چراغ سبز بازگشتش را روشن کرد و گفت به زودی ضبط را شروع می‌کنند.

اشاره آیت‌الله بهجت (ره) به عظمت و شدت مصیبت امام حسن عسکری (ع)

 اشاره آیت‌الله بهجت (ره) به عظمت و شدت مصیبت امام حسن عسکری (ع)
2020-10-25T13:28:01+03:30
امام حسن عسکری (ع) به فرزند عزیز خود فرموده بودند که در شهرها و بلاد نمان، بلکه جایی برو که تو را نشناسند که مبادا به جانت آسیبی برسانند.

اخبار هالیوود| آرنولد برای سومین بار قلبش را عمل کرد

 اخبار هالیوود| آرنولد برای سومین بار قلبش را عمل کرد
2020-10-25T13:28:01+03:30
«آرنولد شوارتزنگر» پس از جراحی قلب برای تعویض دریچه آئورت، با شرایط نرمال از اتاق عمل خارج شد. - این سومین بار است که در دو سال گذشته جراحی قلب می...

شعر در سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع)|پیراهن و شال عزا، مولا به تن دارد/ امشب تمام عرش با آقا عزادار است

 شعر در سوگ شهادت امام حسن عسکری(ع)|پیراهن و شال عزا، مولا به تن دارد/ امشب تمام عرش با آقا عزادار است
2020-10-25T13:14:43+03:30
در شوگ شهادت مظلومانه امام حسن عسکری (ع)، پدر بزرگوار امام زمان (عج)، چند سروده آیینی تقدیم می‌شود.

مرور بخش‌هایی از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)/ چرا مهربانی با مخالف، از صدقه بهتر است

 مرور بخش‌هایی از سبک زندگی امام حسن عسکری (ع)/ چرا مهربانی با مخالف، از صدقه بهتر است
2020-10-25T13:14:42+03:30
امام حسن عسکری (ع) می‌فرمودند: «کسی که حقوق برادران و اعضای خانواده‌اش را بداند و رعایت کند، نزد خدا ارج و قرب ویژه‌ای پیدا می‌کند.»

میزگرد سریال "نجلا" در تسنیم| اربعین سرخ چگونه وارد داستان نجلا شد؟/ بازیگر عطا را با گلزار مقایسه کرده‌اند/عبد وارد جنگ می شود

 میزگرد سریال "نجلا" در تسنیم| اربعین سرخ چگونه وارد داستان نجلا شد؟/ بازیگر عطا را با گلزار مقایسه کرده‌اند/عبد وارد جنگ می شود
2020-10-25T13:14:42+03:30
کارگردان سریال "نجلا" از درخواست‌های مردم برای فصل دوم گفت، اینکه چطور قهرمان سریال، "نجلا" نام گرفت و موضوعش به اربعین سرخ رسید.

برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی تشریح شد

برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی تشریح شد
2020-10-25T11:47:36+03:30
محمدعلی ربانی، برنامه های ایام میلاد النبی(ص) و هفته وحدت در دهلی را تشریح کرد.

کتاب سرمایه‌داری پلتفرمی منتشر شد

کتاب سرمایه‌داری پلتفرمی منتشر شد
2020-10-25T11:34:16+03:30
کتاب «سرمایه‌داری پلتفرمی» چگونه سرمایه داری جدید خود را با پلتفرم ها، استارت آپ ها و اقتصاد دیجیتال بازتولید می‌کند؟ نوشته نیک سِرِنیچک با ترجمه مجید سلیمان...

شماره ۹۸ فصلنامه «نقد و نظر» منتشر شد

شماره ۹۸ فصلنامه «نقد و نظر» منتشر شد
2020-10-25T10:40:56+03:30
نود و هشتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «نقد و نظر» به همت پژوهشکده فلسفه و کلام و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شد.

بررسی کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چراغ مطالعه

بررسی کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» در چراغ مطالعه
2020-10-24T17:14:18+03:30
ششمین قسمت از فصل سوم برنامه تلویزیونی چراغ مطالعه، امشب (شنبه سوم آبان ماه) از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

روایتی از هم‌رزم شهید چمران که قیام ۱۹ دی را راه انداخت/ اتفاقاتی که "حجره شماره دو" را معروف کرد

 روایتی از هم‌رزم شهید چمران که قیام ۱۹ دی را راه انداخت/ اتفاقاتی که "حجره شماره دو" را معروف کرد
2020-10-24T16:27:54+03:30
رضا یزدانی نویسنده کتاب «حجره شماره دو» می‌گوید بسیاری از اتفاقاتی که از فیضیه قم شکل می‌گیرد یک مبدأ دارد و آن هم حجره شماره دو است.

تأکید دوبارۀ رهبر معظّم انقلاب به "توسّل و دعا" برای دفع بلا/ با "دعا" نظر لطف الهی را جلب کنیم

 تأکید دوبارۀ رهبر معظّم انقلاب به "توسّل و دعا" برای دفع بلا/ با "دعا" نظر لطف الهی را جلب کنیم
2020-10-24T15:21:17+03:30
رهبر معظّم انقلاب فرمودند: همه آنچه برای مقابله با کرونا گفته شد در حکم ابزار است و آنچه به این ابزارها، جان و روح می‌بخشد پروردگار متعال است.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها به نفع گردشگری کشور همسایه

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها به نفع گردشگری کشور همسایه
2020-10-24T15:07:54+03:30
خواننده‌ای که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء است، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرط‌بندی شود.

مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری(ع)

 مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری(ع)
2020-10-24T14:54:43+03:30
فایل صوتی مداحی مهدی رسولی مداح اهل‌بیت علیهم السّلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری علیه السّلام را می‌شنوید.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها برای فرار سرمایه‌ها از کشور

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی‌گری برای حضور خوانندگان تازه‌کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی‌ها برای فرار سرمایه‌ها از کشور
2020-10-24T14:54:40+03:30
خواننده‌ای که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء است، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرط‌بندی شود.

حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌‌باران "تو نمی‌توانی‌"ها

 حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌‌باران "تو نمی‌توانی‌"ها
2020-10-24T14:41:15+03:30
حسین یکتا یادداشتی بر کتاب "خط مقدم" نوشته و از سال‌ها تلاش شهید تهرانی‌ مقدم برای تشکیل یگان قدرتمند موشکی ایران یاد کرده است.

نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی گری برای حضور خوانندگان تازه کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی ها برای فرار سرمایه ها از کشور

 نگاهی به مهاجرت مهراد جم/ از لابی گری برای حضور خوانندگان تازه کار در تلویزیون تا استفاده از سلبریتی ها برای فرار سرمایه ها از کشور
2020-10-24T14:41:13+03:30
مهراد جم خواننده موسیقی پاپ که بخش زیادی از شهرتش را مدیونِ حضور در برنامه ویژه نوروزی با اجرای علی ضیاء بود، از ایران مهاجرت کرده تا جذب سایت‌های شرطبندی ش...

مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری (ع)

 مداحی مهدی رسولی در سوگ امام حسن عسکری (ع)
2020-10-24T14:27:57+03:30
فایل صوتی مداحی مهدی رسولی مداح اهل بیت علیهم‌السلام در شب شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری (ع) را می‌شنوید.

حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌ باران تو نمی‌توانی‌ها

 حسین یکتا: شهید تهرانی مقدم پر بود از توانستن‌ها در موشک‌ باران تو نمی‌توانی‌ها
2020-10-24T14:27:57+03:30
حسین یکتا یادداشتی بر کتاب "خط مقدم" نوشته و از سال‌ها تلاش شهید تهرانی‌ مقدم برای تشکیل یگان قدرتمند موشکی ایران یاد کرده است.

جمله‌ای که امام حسن عسکری (ع) از شنیدن آن خوشحال می‌شد

 جمله‌ای که امام حسن عسکری (ع) از شنیدن آن خوشحال می‌شد
2020-10-24T14:27:57+03:30
گویی رابطه‌ای تنگاتنگ بین خدا و خلق او وجود دارد که نسبتی زیبا را برای انسان مؤمن ایجاد می‌کند که با آن سکوی پرشی برای خود بسازد؛ نسبتی زیبا و رشددهنده.

حضور طلاب مسلط به زبان‌های خارجی برای معرفی بقاع متبرکه

حضور طلاب مسلط به زبان‌های خارجی برای معرفی بقاع متبرکه
2020-10-24T14:07:39+03:30
حجت‌الاسلام محمد نوروزپور گفت: در بقاع متبرکه و امامزادگان از طلابی که به چند زبان مسلط هستند استفاده شده تا بقاع متبرکه به‌خوبی به گردشگران خارجی معرفی شود.

آمادگی سازمان اوقاف برای همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا

آمادگی سازمان اوقاف برای همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا
2020-10-24T13:40:58+03:30
رئیس سازمان اوقاف گفت: اگر نسبت به ساخت و تولید واکسن کرونا از سوی هر بخش و نهادی، اقدامی صورت پذیرد، سازمان اوقاف حاضر به همکاری است.