میرنیوز

بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد

 بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد 2020-09-23T16:52:22+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ چهارمین نشست از سلسه نشست‌های «نشانه؛ ادبیات داستانی در آینه دفاع مقدس» با موضوع «چیستی ادبیات دفاع مقدس» با حضور احمد شاکری نویسنده و محقق و حسن محمودی نویسنده و روزنامه‌نگار با دبیری شهریار عباسی نویسنده در مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

شهریار عباسی این نشست را با طرح این پرسش آغاز کرد که ادبیات داستانی دفاع‌مقدس چیست و چه معنا و مفهومی دارد و چه حیطه‌ای را از نظر جغرافیایی، مکانی و زمانی دربر می‌گیرد؟ آیا ادبیات داستانی که به صحنه‌های نبرد جنگ تحمیلی می‌پردازد،  فقط در حیطه ادبیات دفاع مقدس جا می‌گیرد یا خیر؟  

احمد شاکری در پاسخ به این پرسش گفت: مسائل حل نشده حوزه ادبیات در فضای آزاد، علمی و واقعی قابل حل است. می‌توانیم بسیاری از مسائل را از فضای ژورنالیستی خارج و وارد فضاهای علمی و آکادمیک کنیم. یکی از کارهای دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی پرداختن موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به این موضوع مهم است.  
 
واکاوی علل اربعه در حوزه ادبیات داستانی

وی بحث درباره ادبیات دفاع مقدس و ادبیات داستانی دفاع مقدس را گسترده دانست و گفت: بزرگترین مسئله ما هم اکنون و در تاریخ 40 ساله‌ای که از انقلاب اسلامی گذشته، گم‌بودگی مسئله است. مسائل حوزه ادبیات داستانی، کشف و اولویت‌بندی نشده‌اند و نقشه‌ای در این باره وجود ندارد. در دانشگاه‌ها و برای کسانی که اهل پژوهش هستند نیز این مسائل مشخص نشده‌اند. نتیجه این می‌شود که بسیاری از مسائل سطحی و غیراولویت‌دار مطرح می‌شود و کسانی که به آن پاسخ می‌دهند یا پیشینه پژوهش ندارند یا از روش پژوهشی درستی استفاده نمی‌کنند.

شاکری گفت:‌ تعدادی از نویسندگان که کارشان نویسندگی است یک مقاله علمی ـ پژوهشی یا مقاله علمی ـ ترویجی یا کتاب نقد و پژوهش ندارند. هر چند کارشان این نیست بلکه او فقط نویسنده است اما جامعه در پاسخگویی به این مسائل به این افراد رجوع می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود به مشهورات دامن‌زده شود و چیزی که ما امروز در جامعه گرفتار آن هستیم، مشهورات غیرعلمی است. اولویت‌دارترین کاری که باید انجام شود این است که به مسائل جدید بپردازیم؛ در این صورت، ادبیات می‌تواند موفق شود.  

در ادامه شاکری در پاسخ به این پرسش که ادبیات داستانی دفاع مقدس چیست، گفت: ادبیات داستانی دفاع مقدس، پرسشی است در حوزه فلسفه ادبیات داستانی دفاع مقدس که به دو نوع رویکرد پژوهشی پسینی و رویکرد پژوهشی پیشینی می‌توان با آن مواجه شد. رویکرد پژوهشی پسین، رویکرد پژوهشی غالب ماست؛ زمانی که در دانشگاه می‌خواهیم در مورد دفاع مقدس صحبت کنیم استاد چند کتاب معرفی می‌کند و روی همان کتاب‌ها تامل می‌کنیم. اما رویکرد پیشین، موخر است و نوعا پژوهش ما مبتنی بر این رویکرد و ناظر بر آثار موجود است. رویکردی که جای آن در پژوهش‌های ادبی به ویژه ادبیات دفاع مقدس و ادبیات انقلاب اسلامی خالی است رویکردهای پیشینی است.

وی ادامه داد:‌ بحث این نیست که در حال حاضر چه کاری انجام داده‌ایم بلکه بحث این است که ادبیات مطلوب ما چه خصوصیاتی دارد؟ وقتی وضعیت موجود را بررسی می کنیم وضعیت موجود  نتیجه استعداد موجود است. در دهه 60 چه آثاری نوشته شده است؟ نسل نویسندگان بعد از انقلاب اسلامی چه کسانی بودند که  بتوانند درباره دهه  60 بنویسند؟ این نویسندگان اول راه بودند. وقتی نگاه پیشینی و نگاه به آینده داریم و افق آینده را بررسی می‌کنیم، به پیشواز ادبیاتی می‌رویم که مطلوب ماست. در حوزه ادبیات داستانی باید واکاوی علل اربعه (علت مادی، علت صوری، علت فاعلی و علت غایی) داشته باشیم.  
 
سوژه دفاع مقدس را باید جهانی نگاه کنیم

در ادامه، حسن محمودی درباره حدود و ثغور ادبیات دفاع مقدس توضیح داد و گفت: وقتی درباره ادبیات دفاع مقدس صحبت می‌کنیم از چه چیزی صحبت می‌کنیم. زمانی یک ایده‌آلی در ذهن ما وجود دارد که می‌گوییم درباره آن باید بنویسیم. این ایده‌آل شاید خلق نشده باشد. از زمانی که جنگ شروع شده، آثاری منتشر شده که خواه یا ناخواه این آثار از سطر اول شعری که گفته شده یا قصه‌ای که در ذهن کسی شکل گرفته، مستندنگاری شده است. از همان زمان ادبیات در ذهن ها شکل گرفته است.

وی افزود:  اگر می‌گوییم بعد از 40سال چیزی خلق نشده چرا این اتفاق افتاده است. زمانی که جنگ شروع شد، داستان‌هایی داشتیم که مربوط به قبل از تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران و مقدمات کشورهای جهانی بود که به دنبال برهم زدن ثبات منطقه بودند. سوژه دفاع مقدس را باید جهانی نگاه کنیم تا آثار جهانی خلق کنیم و مصرف‌کننده جهانی داشته باشیم. جغرافیا  و آدم‌هایی که از این اتفاق متأثر شدند را هم باید در نظر بگیریم. در ادبیات جهان، زمانی که می‌خواهیم درباره ادبیات جنگ جهانی دوم حرف بزنیم، آثار سال‌ها و دهه‌ها بعد از این اتفاق نوشته می‌شود اما همچنان درباره آن واقعه حرف می‌زند.

محمودی تصریح کرد: شاهکارهایی که خلق می‌شوند، سال بعد و دهه‌های بعد رخ می‌دهند.  بحثی داریم که داستان ایرانی به آن حد مخاطب ندارد که باید با توجه به مسائل مختلف علت آن را بررسی کرد. مخاطب زیادی در بخش‌های خاطرات و مستندنگاری وجود دارد و این موضوع در نمایشگاه‌های کتاب استانی و بین‌المللی احساس می‌شود. با این دیدگاه مخالفم که می‌‌گویند تیراژ بالای کتاب‌ها کاذب است، چرا که این کتاب‌ها مخاطبانشان را پیدا کرده‌اند.

وی افزود:‌ در بخش خاطره‌نگاری دفاع مقدس و مستندنگاری به شهادت تعداد چاپ‌ها و تعداد آدم‌هایی که این آثار را خوانده‌اند، موفق‌تر عمل کردیم. باید بررسی کنیم به لحاظ مخاطب‌شناسی چقدر موفق بودیم. مخاطب داخلی و خارجی ما اگر به ریشه‌یابی، اصل بودن و تحریف نشدن آثار ما اعتماد و اعتقاد پیدا نکند، فایده‌ای ندارد. چرا این کارهای خوانده نمی‌شود؟ اگر عدم اعتماد است از کجا ناشی شده است؟ اگر عدم جذابیت و ضعف ساختاری است باید روی آن کار کنیم.
 
در ساحت ادبیات نیاز به اندیشه‌ورزی داریم  

در ادامه، عباسی مطرح کرد: آیا ضعف در ساختار یا نگاه خاص ما است یا نتوانستیم با دغدغه های مخاطبان ارتباط برقرار کنیم؟  

شاکری در پاسخ به این پرسش گفت: در ساحت ادبیات نیاز به اندیشه‌ورزی داریم. ما مبتلا به عملگرایی مفرط هستیم. توجه ما به داستان، رمان، تبلیغ و راه‌اندازی جشنواره است. 12 رکن، ارکان ادبیات را در کشور شکل می‌دهد که بسیاری از آن‌ها فراموش شده‌اند. پژوهش‌های پیشین به معنای ایده‌آل‌گرایی نیست بلکه به معنای واکاوی است.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم درباره ادبیات داستانی دفاع مقدس صحبت کنیم، اما بدون اینکه درباره ماهیت ادبیات داستانی ایده و فلسفه‌ای داشته باشیم. مگر ممکن است گونه‌ای به نام ادبیات داستانی دفاع مقدس داشته باشیم و در روایت‌شناسی هیچ ایده، پژوهش و تئوری ملی نداشته باشیم. بسیاری از انحرافاتی که ادبیات ما را به سمت ادبیات سیاه کشانده بیش از آنکه مربوط به اصل دفاع مقدس باشد مربوط به ریشه‌های داستانی است. آسیبی که در شناخت ادبیات دفاع مقدس وجود دارد این است که نویسندگان ما حسی و تجربی‌نویس هستند.  
 
دفاع مقدس  یک واقعه حقیقی است

این نویسنده افزود: بهترین تعبیری که برای ادبیات داستانی دفاع مقدس می‌توان گفت، این است که  ترکیبی از ادبیات، داستان و دفاع مقدس است. تعبیر دفاع مقدس به جنگ، ادبیات پایداری، جنگ هشت ساله، ادبیات مقاومت و ادبیات پایداری تقلیل است. حتی ادبیات پایداری گویای فرهنگ ناب شیعی در جنگ هشت ساله ما نیست. روسیه ادبیات مقاومت داشت اما با ادبیات مقاومت ما فرق می‌کند. تقسیم‌بندی‌هایی که درباره آثار دفاع مقدس صورت گرفته یک تقسیم‌بندی زمانی است؛ تقسیم‌بندی دیگر این است که ادبیات داستانی دفاع مقدس ادبیاتی است که در دوره دفاع مقدس نوشته شده باشد. تقسیم‌بندی دیگر این است که ادبیات داستانی دفاع مقدس ادبیاتی است که  متاثر از آن نوشته شده است. اگر تقسیم بندی اول را در نظر بگیریم این تقسیم‌بندی با عدم تقسیم‌بندی تفاوتی ندارد و هیچ کمکی نمی‌کند.  
این محقق ادامه داد: چیزی که به ادبیات داستانی ما هویت می‌دهد و تنها مدخل و مجرا برای رسیدن به ادبیات بومی است، ادبیات در گونه دفاع مقدس با تجربه چهل ساله است. اگر این تجربه را از دست دهیم به ادبیات بومی نمی‌رسیم. با استخراج ماهیت و مولفه‌ها به این تجربه بومی برسیم؛ مولفه‌های ادبیاتی که به ما تعلق دارد. بنابراین باید در تقسیم بندی، حقیقت را لحاظ کنیم. دفاع مقدس یک واقعه حقیقی است. دفاع مقدس، قدسی بود. جنگ ما جنگ نبود بلکه جهاد فی سبیل الله بود.  

در ادامه، عباسی با طرح این سوال که تعریف ما از داستان چیست، گفت: آیا کسانی که داستان می نویسند مسئول پیش بردن یک گفتمان هستند یا باید پیام گفتمانی را منتقل کند؟
 
جنگ ما از روی روایت جنگ های دیگری نوشته نشده است

محمودی در پاسخ به این پرسش گفت: جنگ ما روایت خودش را داشت و از روی روایت جنگ‌های دیگری نوشته نشده است. اگر از این منظر نگاه کنیم، جنگ ما یک جنگ پاک است. مخاطب هنوز روایت و تجربه زیستی خود را در ادبیات دفاع مقدس ندیده و حس نمی‌کند. بحث مخاطب مهم است؛ از این جهت که مخاطب زنده است و آن دوره را دیده و مخاطبی که آن دوره را ندیده و دنبال ادبیات می‌رود که حس می کند تجربه زیسته اوست. ادبیات دفاع مقدس، بازتاب دهنده دفاع است. هرکسی این موضوع را بنویسد و هر کسی روایت خود را از این موضوع بیان کند، درباره دفاع مقدس نوشته است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نشست «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد اسلامی» برگزار می‌شود

نشست «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد اسلامی» برگزار می‌شود
2020-10-28T15:14:05+03:30
با سخنرانی اساتید برجسته بین المللی اقتصاد اسلامی نشست علمی «رهیافتی به تدوین هندبوک بین‌المللی مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد اسلامی» فردا برگزار می‌شود.

اعتراض شاعران کشورهای اسلامی به اهانت گستاخانه ماکرون/ «جاوید محمد که مبراست حریمش»

 اعتراض شاعران کشورهای اسلامی به اهانت گستاخانه ماکرون/ «جاوید محمد که مبراست حریمش»
2020-10-28T14:14:20+03:30
جمعی از شاعران از کشورهای اسلامی در چند روز اخیر نسبت به اهانت گستاخانه رئیس جمهور فرانسه به ساحت مقدس حضرت محمد (ص) واکنش نشان دادند.

عاشقانه‌های «شنام» از کردستان بازخوانی شد/خاطراتی جذاب از عملیاتی سخت به فرماندهی احمد متوسلیان

 عاشقانه‌های «شنام» از کردستان بازخوانی شد/خاطراتی جذاب از عملیاتی سخت به فرماندهی احمد متوسلیان
2020-10-28T14:14:20+03:30
چاپ بیستم کتاب «شنام»، خاطرات کیانوش گلزار راغب، از سوی انتشارات سوره مهر در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات دفاع مقدس قرار گرفت.

آیا "اشکان اشتیاق" مهاجرت کرده است؟/ من ایرانم و قصد رفتن ندارم

 آیا "اشکان اشتیاق" مهاجرت کرده است؟/ من ایرانم و قصد رفتن ندارم
2020-10-28T14:14:19+03:30
بازیگر سینما و تلویزیون در واکنش به شایعه مهاجرتش، گفت: شاید راه‌اندازان این شایعه‌ها، تلویزیون نگاه نمی‌کنند؛ نه مهاجرت کرده‌ام و نه قصد مهاجرت داشته‌ام.

«نبردهای فانتوم» روایت دلاوری‌های خلبانانی است که سال‌ها سراغشان نرفته بودیم/ یادگاری برادر شهید "کاپیتان تیم ملی فوتبال" که به دست مادرش رسید

 «نبردهای فانتوم» روایت دلاوری‌های خلبانانی است که سال‌ها سراغشان نرفته بودیم/ یادگاری برادر شهید "کاپیتان تیم ملی فوتبال" که به دست مادرش رسید
2020-10-28T14:14:18+03:30
برادر کاپیتان تیم ملی فوتبال کشورمان یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش بود که به شهادت رسید؛ یادگاری به جای مانده از او همراه با اتفاقاتی به دست مادرش رسید.

حاشیه فرهنگ|روزگار روبه زوال جایزه جلال‌آل احمد

 حاشیه فرهنگ|روزگار روبه زوال جایزه جلال‌آل احمد
2020-10-28T10:27:43+03:30
مجری جایزه جلال به کرات خود را تنها، مجری قانون برگزاری این جایزه عنوان کرده است در حالی که عملا سیاست‌گذاری برای این جایزه را بر عهده داشته است.

شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر انقلاب| پیامبر(ص) از ۶ خصلت به خدا پناه می‌برد

 شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر انقلاب| پیامبر(ص) از ۶ خصلت به خدا پناه می‌برد
2020-10-28T10:27:43+03:30
رهبر انقلاب فرمودند: پیغمبر اکرم هر روز از ۶ خصلت به خدای متعال پناه می‌برد، معنای تقوا این است، با مقام عصمت در عین حال اینقدر مراقب خود است.

آدام سندلر در پروژه نتفلیکس به فضا می‌رود

 آدام سندلر در پروژه نتفلیکس به فضا می‌رود
2020-10-28T09:21:00+03:30
بازیگر کمدی فیلم‌های سینمایی قرار است تا در یک پروژه سینمایی با همکاری کارگردان چرنوبیل و نتفلیکس سفری به فضا داشته باشد.

چله عزت| ماجرای جالب شوخی شهید ابراهیم هادی با دوست خود

 چله عزت| ماجرای جالب شوخی شهید ابراهیم هادی با دوست خود
2020-10-28T08:14:23+03:30
شهید ابراهیم هادی در گوش جواد،‌که چیزی از این مراسم نمی‌دانست،‌ حرفی زد! جواد با تعجب و بلند پرسید: جدی میگی؟! ابراهیم هم آرام گفت: یواش،‌هیچی نگو!

گزارش تسنیم از سریال دانشمند هسته‌ای| شهید شهریاری برای سریال صدایمان زد/ چه کسی نقش همسر "آقا مجید" را بازی می‌کند؟

 گزارش تسنیم از سریال دانشمند هسته‌ای| شهید شهریاری برای سریال صدایمان زد/ چه کسی نقش همسر "آقا مجید" را بازی می‌کند؟
2020-10-28T08:14:23+03:30
سریال شهید شهریاری از زنجان به تهران رسیده و وارد فضای دهه شصت شده‌اند. همه منتظرند تا دو هفته آینده بازیگر نقش اصلی سریال جلوی دوربین برود.

پیام سازمان اوقاف در محکومیت اهانت مکرون به پیامبر(ص)

پیام سازمان اوقاف در محکومیت اهانت مکرون به پیامبر(ص)
2020-10-27T17:07:39+03:30
سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی اهانت‌های تندروهای غربی و امانوئل مکرون؛ رئیس جمهور فرانسه را به ساحت مقدس پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله به‌شدت محکوم کرد.

لزوم توجه بیشتر به وقف علمی/باید از روخوانی در علم فاصله بگیریم

لزوم توجه بیشتر به وقف علمی/باید از روخوانی در علم فاصله بگیریم
2020-10-27T17:07:38+03:30
حجت الاسلام خاموشی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به وقف علمی گفت:پیش‌ازاین شاهد وقف علمی تجهیزات پزشکی بودیم که منجر به تولیداتی درحوزه پزشکی و ساخت ایمپلنت‌ها...

بررسی تئوری رؤیای پیامبرانه سروش در باب وحی از رادیو گفتگو

بررسی تئوری رؤیای پیامبرانه سروش در باب وحی از رادیو گفتگو
2020-10-27T16:27:39+03:30
برنامه «سوفیا» امشب با حضور کارشناسان به نقد تئوری رؤیای پیامبرانه عبدالکریم سروش در باب وحی می‌پردازد.

بدهی سینماداران به دفاتر پخش بیشتر شد

 بدهی سینماداران به دفاتر پخش بیشتر شد
2020-10-27T16:08:01+03:30
فهرست به‌روزرسانی شده بدهی سینماهای کشور به دفاتر پخش از اکران سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۲۹۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال، امروز منتشر شد.

آثار منفی تبدیل مهدویت به اسطوره/ انتظار نیازمند نهضت است

آثار منفی تبدیل مهدویت به اسطوره/ انتظار نیازمند نهضت است
2020-10-27T15:47:38+03:30
مدیر مدرسه مطالعات اسلامی و فرق شیعه جامعه المصطفی (ص) عنوان کرد: مسئله انتظار نیازمند نهضت است و صرفاً مقصر دانستن یک نهاد در این زمینه درست نیست و در واقع ...

مستندی از زندگی پرخطر "محیط‌بانان" جلوی دوربین رفت/ داستان انسان‌هایی که سهم طبیعت را می‌دزدند!

 مستندی از زندگی پرخطر "محیط‌بانان" جلوی دوربین رفت/ داستان انسان‌هایی که سهم طبیعت را می‌دزدند!
2020-10-27T15:27:58+03:30
مجموعه مستند «عنصر» سراغ چالش‌های محیط‌زیستی رفته و زندگی پرخطر یک محیط‌بان را به تصویر کشیده است. این مجموعه برای پخش از شبکه مستند آماده می‌شود.

صف‌آرایی هالیوودی‌‌ها برای منافع کاخ سفید در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰

 صف‌آرایی هالیوودی‌‌ها برای منافع کاخ سفید در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰
2020-10-27T15:27:56+03:30
پیروزی کاندایدهای ریاست جمهوری آمریکا بدون شک متأثر از حمایت هنرمندان هالیوودی است.

روایت امام صادق از ازدواج پیامبر(ص) با حضرت خدیجه

 روایت امام صادق از ازدواج پیامبر(ص) با حضرت خدیجه
2020-10-27T15:14:32+03:30
هنگامى که پیامبر(ص) خواست با حضرت خدیجه (س) ازدواج کند، ابوطالب با خویشان خود به خانۀ ایشان رفت. گروهى از قریش، ابوطالب را در این مجلس همراهى مى‏‌کردند.

شانه خالی کردن دولت از نرخ‌گذاری در بازار کاغذ/بازار بر بال هیجان سوار است

 شانه خالی کردن دولت از نرخ‌گذاری در بازار کاغذ/بازار بر بال هیجان سوار است
2020-10-27T15:14:30+03:30
در حالیکه قیمت کاغذ مدام در حال افت و خیز است،‌ کارشناسان این بازار معتقدند که وزارت صمت از نرخ‌گذاری در این بازار شانه‌ خالی می‌کند.

محکومیت اهانت به پیامبر(ص) از سوی شاعران|در پاسخ توهین محبت کرد عمری، پیغمبر رحمت مرامش این چنین است

 محکومیت اهانت به پیامبر(ص) از سوی شاعران|در پاسخ توهین محبت کرد عمری، پیغمبر رحمت مرامش این چنین است
2020-10-27T13:41:14+03:30
جمعی از شاعران آیینی کشورمان با سرودن ابیاتی، اهانت به پیامبر مهربانی، حضرت محمد (ص) را محکوم کردند

کتاب «مستندات کتاب خمس» منتشر شد

کتاب «مستندات کتاب خمس» منتشر شد
2020-10-27T13:14:28+03:30
کتاب «مستندات کتاب خمس» با نگاهی به تحریرالوسیله حضرت آیت الله امام خمینی (ره) توسط عبدالله شامی زاده لیملو تهیه و جمع آوری و توسط نتشارات باقرالعلوم منتشر ...

آثار شهید صدر را چرا و چگونه بخوانیم؟

آثار شهید صدر را چرا و چگونه بخوانیم؟
2020-10-27T13:14:27+03:30
دومین برنامه از گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی درباره آثار و اندیشه‌های شهید صدر با عنوان آثار شهید صدر را چرا و چگونه بخوانیم؟ برگزار می‌شود.

سخنرانان و عنوان سخنرانی‌های روز جهانی فلسفه اعلام شد

سخنرانان و عنوان سخنرانی‌های روز جهانی فلسفه اعلام شد
2020-10-27T13:01:06+03:30
سخنرانان و عنوان سخنرانی‌های روز جهانی فلسفه که قرار است در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹ در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شود اعلام شد.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار: نباید در برابر توهین به اسلام سکوت کرد

 آیت‌الله شب‌زنده‌دار: نباید در برابر توهین به اسلام سکوت کرد
2020-10-27T13:08:08+03:30
استاد حوزه علمیه گفت: این مطلب از کوته‌بینی گویندۀ آن است، همۀ کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلانی باید اعتراض خود نسبت به این اقدام توهین‌آمیز را ابراز کنند.

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت اسلام ستیزی مکرون

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت اسلام ستیزی مکرون
2020-10-27T12:34:28+03:30
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت لایحه پیشنهادی دولت فرانسه در مورد محدودسازی فعالیت‌های اسلامی و اسلام زدایی بیانیه‌ای صادر کرد.

نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی بررسی می‌شود

نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی بررسی می‌شود
2020-10-27T12:34:27+03:30
نشست نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی با حضور کارشناسان ۸ آبان ماه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می‌شود.

استکبار جهانی می‌خواهد زمینه‌ بازی بزرگ علیه اسلام را فراهم کند

استکبار جهانی می‌خواهد زمینه‌ بازی بزرگ علیه اسلام را فراهم کند
2020-10-27T12:34:27+03:30
استکبار جهانی در صدد است تا با اهانت و هتاکی و راه اندازی یک جنگ روانی خباثت آمیز، زمینه‌ یک بازی بزرگ بر علیه جهان اسلام را فراهم آورد.

برنامه های سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی تشریح شد

برنامه های سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی تشریح شد
2020-10-27T12:07:45+03:30
برنامه های سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، توسط دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تشریح شد.

تجدید نظر جدی در روابط با فرانسه را خواستاریم

تجدید نظر جدی در روابط با فرانسه را خواستاریم
2020-10-27T11:54:25+03:30
سازمان دارالقرآن الکریم در پی اهانت رئیس‌ جمهور فرانسه به ساحت پیامبر اسلام (ص) بیانیه‌ ای منتشر کرد و خواستار تجدید نظر جدی در روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ...

احمد کاوری کارگردان سریال "بچه مهندس۴" شد/ شروع تولید از نیمه آبان

 احمد کاوری کارگردان سریال "بچه مهندس۴" شد/ شروع تولید از نیمه آبان
2020-10-27T11:47:58+03:30
سریال "بچه‌مهندس" بدون علی غفاری به فصل چهارم خواهد رسید؛ مجموعه‌ای که قرار است در جدولِ پخش رمضان شبکه دو سیما قرار بگیرد.