میرنیوز

یادداشت| به مناسبت گردهمایی جبهه فرهنگی انقلاب؛ خیلی چیزها زمین مانده!

 یادداشت| به مناسبت گردهمایی جبهه فرهنگی انقلاب؛ خیلی چیزها زمین مانده! 2020-09-16T12:19:01+04:30

خبرگزاری تسنیم- یوسف قوجُق

می‌گویند هر داغی، روزی سرد می‌شود ولی هیچ پخته‌ای، دیگر خام نمی‌شود! حکایت حالِ جبهه فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی هم به واقع، همین طور است. حالا با گذشت چهل و سه سال از پیروزی انقلابمان، یقین داریم پخته شده‌ایم. این را فقط من نمی‌گویم که نزدیک به سی سال است، کارم خواندن و نوشتن بوده. این نظر تمام دوستانم است که هرکدام، در جایی از خاکریزهای فرهنگی، قلم می‌زنند.

بیش از 10 سال است اینها را می‌شناسم. امروز هم که چند روزی مانده به برگزاری هفته دفاع مقدس، همگی دعوت شده‌ایم به یک گردهمایی با همین موضوع. بانیاش، حسین قرایی و دوستان همفکر و همدل‌اش هستند که از همین حالا، جلوجلو رفته‌اند به استقبال هفته‌ای که قرار است یادی بکنیم از آنها که جانشان را برای دفاع از میهن به کف گذاشته‌اند و رفته‌اند.

وجه مشترک همه آنها که دعوت شده‌ایم به این گردهمایی، به گمانم نوشته‌هایمان درباره انقلاب و دفاع مقدس است. دو موضوعی که همیشه دلمان را به درد آورده، هر وقت که یادش می‌افتیم و یادمان می‌افتد که خیلی چیزها زمین مانده و ننوشته‌ایم آنچنان که باید می‌نوشته‌ایم.

دغدغه‌های حسین قرایی و یاران همدلش را خوب می‌دانیم. همانی است که سالها پیش، همه ما را جمع کرده بود تا سری بزنیم به کورهپزخانه‌ها و حلبی‌آبادهای حاشیه تهران، تا به بهانه تقسیم غذا، سراغشان برویم و به قدر توان‌مان، چیزی اگر داریم برای بچه‌های دانش‌آموزشان، تقدیم کنیم. موضوعی که دغدغه اهالی فکر و قلم باید باشد و سال‌ها بود چنین نشده بود. حسین آن روزها وظایف انسانی و بشری اهالی فرهنگ و توصیه‌های پیر جماران را به خاطرمان آورده بود و همین هم بهانه‌ای برایم شده بود که بیشتر دوستش بدارم.

سه نفریم. من و اصغر فکور و محمدرضا اصلانی. می‌رسیم به مسجد جامع ورامین. در نگاه اول، کسی را نمی‌بینیم به استقبال‌مان آمده باشند اما اشتباه می‌کنیم. در ورودی مسجد، نمایشگاهی از عکس‌های جبهه و شهدا برپاست. زنده‌هایی که به استقبالمان آمده‌اند. نگاهشان می‌کنیم. خبری از لبخندهایشان نیست و هرچه می‌بینیم پیکرهای مثله شده مطهرشان است. پیشتر، چهره‌هایشان را غالباً با لبخند در قاب تصاویر می‌دیدیم اما این اواخر، در چنین نمایشگاه‌هایی تصویری از لبخندهایشان نیست.

به گمانم، سنگینی بار غم روزگارمان است که این چنین در قاب عکس‌ها پیداست. پایین عکس‌ها به آنها که برای دیدنش آمده‌اند، هشدارهایی نوشته شده (نقل به این مفهوم) که «این‌ها را ببین و در امروزت اندیشه کن!» هشداری گزنده و تلخ است. خیلی تلخ. آن اطراف، خیلی‌ها را می‌بینیم که بی هیچ نگاه به آن تصاویر، می گذرند و می روند. دلم می‌گیرد. حس می کنم نگاهشان سرد است، نمی‌دانم چرا. 

می‌رویم به مسجدی که همان نزدیکی‌هاست. وضویی می‌گیریم و نماز می‌خوانیم. دربارة حسین غیبت می‌کنیم که دعوت‌مان کرده ولی خودش را نیست. از او می‌گوییم و فن بیان و سادگی‌اش و کارهای بزرگی که انجام می‌دهد. (به قول خودش)، به عمیق بودنش و کارهای خودجوش و خوبش ضریب می‌دهیم. درمی‌مانیم که این مرد، با آن همه مشغله فکری، چطور می‌تواند به فکر گردهم آمدن اهالی فرهنگ و ادب جبهه فکری و فرهنگی در این روزگار ناخوش و نامراد باشد!

این همه کارهای به زمین مانده را ببیند و بتواند این همه افراد گمنام و کم نام و نشان و خوش نام و نشان را گردهم بیاورد که وجه شبه واحدی دارند و دغدغه‌مند و همدل‌اند. به هم می‌گوییم ای کاش تعداد این آدم‌های دغدغه‌مند و خودجوش زیاد بود.

بعد از کمی استراحت در سایبان بیرون مسجد، راه می‌افتیم سمت مسجد جامع که محل گردهمایی است. این بار می‌فهمیم جمعیت زیادی آمده‌اند از اهالی قلم و فکر. چهره‌هایی آشنا و لابد کم آشنا که باید آشنا شویم با آنها. قصد حسین هم لابد همین است.

با رعایت پروتکل‌های توصیه شده، با فاصله، می‌نشینیم کنار هم. حجت‌الاسلام محمودی (رئیس شورای هماهنگی تبلیغات استان تهران) دارد از قدمت شهر ورامین و نقش مردم آنجا در انقلاب اسلامی و ضرورت حفظ آن بزنگاه‌های تاریخی کشور دارد سخن می‌گوید. نماینده شورای شهر هم درباره ضرورت‌های مشابه صحبت می‌کند. بعد آقای دادمان که چندی پیش رییس حوزه هنری شده و ما کمتر دیدهایم‌شان، صحبت می‌کند و بالاخره نوبت به بچه‌های گروه سرود شهر می‌رسد  تا با غرور، از شهدا یاد کنند.

به وقت وضو برای نماز مغرب و عشا، خانم تجار و آقای شرفشاهی و برخی دوستان آشنا را می‌بینم.  آقای دادمان را هم می‌بینیم. او را در خبرگزاری تسنیم دیده‌ام اما همکلام نشده‌ام. فرصت خوبی است تا برخی گله‌هایمان را بکنیم. خودم و دوستانم را خیلی موجز و سریع می‌شناسانم. امیدوار به فرصتی مغتنم در آینده است تا در زمانی مناسب، صحبت‌ها را بشنود.

شب را قرار است در هتلی در همان شهر بمانیم. با دوستانم تا دیروقت، بیدار می مانیم و درباره ادبیات دینی و ضرورتهای بازنگری در فرم و ساختار و امثالهم صحبت می‌کنیم. 

نیمه اول روز بعد را به ورامین‌گردی اختصاص داده‌اند. اماکن دیدنی شهر را می‌شناسانند و بین این گشت و گذارها، تعدادمان بیشتر میشود. بعد از نماز ظهر، من و خانم تجار برای دیدار با برخی نویسندگان جوان و نوجوان آن شهر انتخاب شدهایم تا تجربیاتی اگر داریم، به آنها بازگو کنیم. نویسنده خوب دفاع مقدس، آقای رحیم مخدومی هم که مقیم آن شهر است، با ما همراه می‌شود. اگرچه تعداد حاضرین اندک است اما هر چه از تجربیات ادبی و فرهنگی داریم، برایشان می‌گوییم.

رحیم مخدومی از فعالیت‌های صادقانه و خالصانه خودش و دیگران می‌گوید و بعد از آن، به محل گردهمایی می‌رویم تا  از شعرخوانی و صحبت‌های سالخوردگان دفاع مقدس بهره ببریم. سرانجام آقای سعید قاسمی هم پشت تریبون می‌رود و با بُغضی فروخورده که در گلویش مانده، از موضوعاتی صحبت می‌کند که ما در روز قبل، در ابتدای ورودمان به گردهمایی، از نگاه به زنده‌های جاوید در تصاویر نمایشگاه عکس خوانده‌ایم. همان هشدارهایی را تکرار می‌کند که زیر عکس‌ها برای دیگران نوشته شده. «این‌ها را ببین و در امروزت اندیشه کن!» هشداری که گزنده و تلخ است. خیلی تلخ.

آن شب تا دیروقت، با استاد کامران شرفشاهی نشستیم و با هم درباره ادبیات معاصر و کلاسیک و دورنمای آن صحبت کردیم. همان شب کتاب «مردان فردا» را که سال‌ها پیش با موضوع دفاع مقدس و نقش قوم ترکمن در آن جنگ برای نوجوانان از کانون پرورش فکری منتشر شده بود، به او و دوستانم دادم. آقای اصلانی بعد از نماز صبح، بیدار مانده بود تا همان را بخواند. نظراتش برای من آموزنده بود.

روز بعد سیدبشیر حسینی را در جمع خودمان دیدیم و گپ و گفت همدلانه و خوبی بین ایشان و دوستان همقلم انجام شد و ... به این ترتیب، آن جمع همدل، با انگیزهای بیش از پیش، برگشتیم به تهران.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود
2020-09-24T16:45:38+03:30
ارومیه - دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی اعلام کرد:نماز جمعه این هفته در همه شهرهای آذربایجان‌غربی به غیر از ارومیه، سردشت، اشنویه و میاندوآب برگزار ...

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران
2020-09-24T12:45:38+03:30
مسئول اطلاع رسانی ستاد محرم استان تهران از افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران در ایام محرم خبر داد.

مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر

 مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر
2020-09-24T11:59:00+03:30
مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه(س)‌ در حرم مطهر آن حضرت با حضور جمعیت اما با رعایت اصول بهداشتی برگزار شد.

تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان

 تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان
2020-09-24T11:59:00+03:30
عکس‌ها می‌توانند بهترین نمایش‌دهنده، خاطرات باشند، خاطراتی که زبان از بازگو کردن آن عاجز است و قلم برای به تصویر کشیدن آن ناتوان.

با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)

 با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)
2020-09-24T11:59:00+03:30
فوج بسیار ملائک، فرود آمدند با پنج مرکب از نور، سکینه از او پرسید: این بزرگان کیستند؟ گفت: آدم صفوة‏الله، ابراهیم خلیل ‏الله، موسی کلیم‏ الله و عیسی روح ‏ال...

ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق

 ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق
2020-09-24T11:59:00+03:30
بگیرش...دزد....دزد! بعد هم سریع دوید دم در. یکی از بچه محل‌ها لگدی به موتور زد. دزد با موتور نقش بر زمین شد. تکه آهن روی زمین دست دزد را برید و خون جاری شد.

سینمای دفاع‌مقدس در قاب شبکه‌های تلویزیونی/ انیمیشن شهید کشوری پخش می‌شود

 سینمای دفاع‌مقدس در قاب شبکه‌های تلویزیونی/ انیمیشن شهید کشوری پخش می‌شود
2020-09-24T11:58:59+03:30
تلویزیون برای آخر این هفته فیلم‌هایی را انتخاب کرده که خاطرات دوران ۸ ساله دفاع‌مقدس را زنده می‌کند. فیلم تلویزیونی "مجنون بی‌لیلی" به کارگردانی ج...

گزارش تسنیم از "اتاقی که هنوز هم بوی شهید آوینی را دارد"/ جایی که محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان + عکس

 گزارش تسنیم از "اتاقی که هنوز هم بوی شهید آوینی را دارد"/ جایی که محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان + عکس
2020-09-24T11:58:59+03:30
خیلی از مردم ایران در دهه ۶۰ از دریچه دوربین آقا مرتضی به جنگ می‌نگریستند، فیلم‌هایی که صداقت و پاکی‌اش جای خالی تجهیزات ساده‌اش را به‌خوبی پر می‌کرد و هنوز...

جلدهای ۵۵ و ۵۶ «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد

جلدهای ۵۵ و ۵۶ «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
2020-09-24T11:25:38+03:30
جلدهای ۵۵ و ۵۶ تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر قرآن کریم، آیت الله جوادی آملی، آماده انتشار شد.

نماز جمعه این هفته در ۳ شهر خراسان شمالی برگزار نمی‌شود

نماز جمعه این هفته در ۳ شهر خراسان شمالی برگزار نمی‌شود
2020-09-24T11:12:19+03:30
بجنورد- مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: نماز جمعه این هفته شهرهای اسفراین، شیروان و گرمه برگزار نمی‌شود اما در سایر شهرها نماز عبادی و سی...

نماز جمعه این هفته در ۲۰ شهر فارس برگزار نمی شود

نماز جمعه این هفته در ۲۰ شهر فارس برگزار نمی شود
2020-09-24T10:58:58+03:30
شیراز -مدیرنمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس گفت: طبق ابلاغ دانشگاههای علوم پزشکی فارس و ستاد استانی مقابله با شیوع کرونا، نماز جمعه این هفته در ۲۰ شه...

پیام تسلیت آیت الله جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله ممدوحی

پیام تسلیت آیت الله جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله ممدوحی
2020-09-24T09:38:58+03:30
آیت الله جوادی آملی در پیامی ارتحال عالم عالی قدر جامع علوم عقلی و نقلی آیت الله حاج شیخ حسن ممدوحی را تسلیت گفت.

"ملاقات شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون

 "ملاقات شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون
2020-09-23T16:52:22+03:30
فیلم کوتاه "ملاقات شیشه‌ای" به‌تهیه‌کنندگی و نویسندگی ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار از تلویزیون پخش می‌شود.

بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد

 بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد
2020-09-23T16:52:22+03:30
احمد شاکری معتقد است:‌ چیزی که به ادبیات داستانی ما هویت می‌دهد و تنها مدخل و مجرا برای رسیدن به ادبیات بومی است، ادبیات در گونه دفاع مقدس با تجربه ۴۰ ساله ...

روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبر گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه

 روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبر گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه
2020-09-23T16:52:21+03:30
بنابراین فقط نقد به آقا محسن نبود، منتها ما دستمان فقط به آقا محسن می‌رسید. بچه‌ها می‌خواستند تمام این حرفها را به امام و یا مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس...

رایزنی برای نامگذاری دوم مهر به نام شهدای منا/ عربستان پاسخگوی بیش از ۷ هزار شهید منا باشد

 رایزنی برای نامگذاری دوم مهر به نام شهدای منا/ عربستان پاسخگوی بیش از ۷ هزار شهید منا باشد
2020-09-23T16:39:16+03:30
رئیس بنیاد شهید در کنگره ملی لاله‌های سفید گفت: مکاتبه‌ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی امنیت ملی برای نامگذاری روز دوم مهر ب...

مهران رجبی فردا مرخص می‌شود/ ۱۰ روز در قرنطینه‌خانگی

 مهران رجبی فردا مرخص می‌شود/ ۱۰ روز در قرنطینه‌خانگی
2020-09-23T16:38:58+03:30
تهیه‌کننده سریال تلویزیونی شهید شهریاری از آخرین وضعیت جسمی مهران رجبی خبر داد و گفت: فردا این بازیگر سینما و تلویزیون از بیمارستان مرخص می‌شود و به قرنطینه...

روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبری گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه

 روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبری گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه
2020-09-23T16:25:39+03:30
بنابراین فقط نقد به آقا محسن نبود، منتها ما دستمان فقط به آقا محسن می‌رسید. بچه‌ها می‌خواستند تمام این حرفها را به امام و یا مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس...

علم بومی؛ استعمارگر یا استعمارزدا؟

علم بومی؛ استعمارگر یا استعمارزدا؟
2020-09-23T15:38:58+03:30
در دومین قسمت از فصل تازه برنامه «زاویه» موضوع علم بومی مورد بحث ومناظره سید جواد میری و احمد رهدار قرار می‌گیرد.

نوحه‌خوانی نریمان پناهی برای حضرت رقیه (س)

 نوحه‌خوانی نریمان پناهی برای حضرت رقیه (س)
2020-09-23T15:45:49+03:30
نوحه‌خوانی نریمان پناهی در ایام شهادت حضرت رقیه (س) منتشر شد.

این کتاب سرنوشت خاطره‌نویسی جنگ را تغییر داد

 این کتاب سرنوشت خاطره‌نویسی جنگ را تغییر داد
2020-09-23T15:45:49+03:30
کتاب «دا» از جمله پرمخاطب‌ترین خاطرات هشت سال جنگ تحمیلی است که تاکنون ۱۵۸ چاپ از این کتاب در بازار نشر توزیع شده است. گفته می‌شود «دا» ...

حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد

 حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد
2020-09-23T15:45:49+03:30
حجت‌الاسلام حسین انصاریان که مدتی در بیمارستان به علت ابتلا به کرونا بستری بود، دقایقی پیش از بیمارستان مرخص شد.

سالگرد شهادت مداح عربستانی/ کشتار شیعیان گویای کینه دائمی دشمن از خاندان وحی است

 سالگرد شهادت مداح عربستانی/ کشتار شیعیان گویای کینه دائمی دشمن از خاندان وحی است
2020-09-23T15:45:49+03:30
رفتار پادشاهان و سردمداران عربستان سعودی با شعیان داخلی و شیعیان یمن، ریشه در روحیه سفاکی، انتقام‌جویانه و کینه دائمی آنها از خاندان وحی و مکتب این انوار مق...

طرفداران یک بازیگر آمریکایی برای مداوایش ۶۲ هزار دلار جمع کردند

 طرفداران یک بازیگر آمریکایی برای مداوایش ۶۲ هزار دلار جمع کردند
2020-09-23T14:25:41+03:30
مردم به صورت آنلاین برای تأمین هزینه‌های مداوای «میشل هوگان» به صورت آنلاین پول جمع‌آوری می‌کنند.

داستان خواندنی ۳ مرزبان ایرانی که مقابل ارتش سرخ ایستاد

 داستان خواندنی ۳ مرزبان ایرانی که مقابل ارتش سرخ ایستاد
2020-09-23T14:25:41+03:30
رمان «بی‌نشان‌های ارس» با محوریت مقاومت سه مرزبان ایرانی برابر ارتش سرخ منتشر شد. این اثر به قلم محسن هجری نوشته شده است.

شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) در دفاع مقدس

 شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) در دفاع مقدس
2020-09-23T14:25:40+03:30
کدام قلم می‌تواند شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) را بنویسد؟ شجاعتی که مادران با عصاره جانشان به فرزندان منتقل کردند.

کرونا سبک تولید و خرید لوازم‌التحریر ایرانی‌ها را تغییر داد/ عرضه نوشت‌افزار ایرانی در ۱۰۰۰ فروشگاه محلی

 کرونا سبک تولید و خرید لوازم‌التحریر ایرانی‌ها را تغییر داد/ عرضه نوشت‌افزار ایرانی در ۱۰۰۰ فروشگاه محلی
2020-09-23T14:25:40+03:30
برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار تابستان یعنی گُل کار و بیشترین تولید. اما ویروس کرونا قاعده بازی را برای همه تغییر داد، میزان خرید به یک‌سوم کاهش یافت و نحوه خ...

فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی منتشر شد

فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی منتشر شد
2020-09-23T14:05:37+03:30
فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با عنوان «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» منتشر شد.

همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای بیانیه تحقق گام دوم انقلاب»

همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای بیانیه تحقق گام دوم انقلاب»
2020-09-23T12:58:59+03:30
به همت مجتمع آموزش عالی جامعة المصطفی(ص) همایش ملی «ظرفیت‌های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» ۳ مهرماه برگزار می شود.

چهارمین نشست گروه علم و فناوری برگزار می‌شود

چهارمین نشست گروه علم و فناوری برگزار می‌شود
2020-09-23T12:32:19+03:30
در چهارمین جلسه از مجموعه نشست‌های گروه علم و فناوری مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دو نفر از صاحب‌نظران علم اطلاعات، سخنرانی می‌کنند.