میرنیوز

قاسمیان: تمام اسناد و کتاب‌های کتابخانه مجلس تا پایان سال دیجیتال می‌شود/ کتاب‌ها و اسناد حتی رف‌خوانی هم نشده بود

 قاسمیان: تمام اسناد و کتاب‌های کتابخانه مجلس تا پایان سال دیجیتال می‌شود/ کتاب‌ها و اسناد حتی رف‌خوانی هم نشده بود 2020-09-14T15:12:20+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم نشست خبری حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی صبح امروز در محل این کتابخانه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

قاسمیان در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه کتابخانه مجلس قدیمی‌ترین کتابخانه کشور است گفت: این کتابخانه بالغ بر 110 سال قدمت دارد و در اینجا جا دارد از بزرگی یاد کنیم که کتابخانه مجلس همواره به نام ایشان گره خورده است؛ استاد عبدالحسین حائری که 20 سال مسئول کتابخانه مجلس بودند، این 20 سال در مقطع انقلاب بود و این گنجینه عظیم را حفظ و تقویت کردند. اسم کتابخانه مجلس با نام ایشان همواره گره خورده و جا دارد از زحمات ایشان قدردانی کنیم.

وی با اشاره به حضور خود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی به اینجا آمدیم متوجه شدیم که دو سند اصلی پیش روی ماست که باید بدان توجه کنیم، اولی اساسنامه خود کتابخانه است و موضوع بعدی این است که با تحول مجلس و شعارهای ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، کتابخانه مجلس و نهادهای مرتبط با آن سیاست‌های جدیدی نیاز دارد. بر همین اساس لازم است به جمع‌آوری آثار مختلف با تأکید بر اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و حفظ این اساسنامه کار کنیم و در هر جا از آن غفلت شود عملاً کتابخانه از مأموریت خود خالی شده است. مسئله مهم بعدی شعارهای مجلس است، شعار اصلی که این دوره از مجلس شورای اسلامی دارد و ما نیز باید به همان سمت برویم بر 4 اصل مردمی‌سازی، هوشمندسازی، شفاف‌سازی و کارآمدسازی استوار است که باید اهداف و کارهایمان را با این مصادیق همگن کرده و پیش برویم.

قاسمیان گزارشی از فعالیتهای انجام شده در کتابخانه مجلس ارائه کرد و گفت: کتابخانه مجلس بالغ بر 600 هزار جلد کتاب دارد که 27 هزار جلد نسخ خطی و 27 هزار جلد نسخ سنگی سربی است. این حجم از کتابها از سال 1380 به بعد رف‌خوانی و انبارگردانی نشده بود. در حقیقت این کار از همان سال همه ساله باید انجام می‌شد که انجام نشده بود. ما از فرصت کرونا نهایت استفاده را کردیم و با بسیج نیروها این مجموعه بزرگ را دوباره رف‌خوانی کردیم تا بدانیم که چه داریم؛ بر همین اساس تمام کتابهای کتابخانه رف‌خوانی شده است.

وی تأکید کرد: موضوع مهم دیگر دیجیتال‌سازی این آثار است؛ درب این کتابخانه باید به روی همه مردم کشور و دنیا باز باشد؛ چگونه همه می‌توانند از این منابع استفاده کنند؟ آیا جز دیجیتال‌سازی و بارگذاری کتابهاست؟ دیجیتال‌سازی و بارگذاری نسخ خطی و کل اسناد کتابخانه تا پایان سال انجام می‌شود؛ در نسخ خطی 20 درصد مانده که باید دیجیتال‌سازی شود و در اسناد تاکنون 5 درصد دیجیتال شده و هیچکدام هنوز بارگذاری نشده است. کار جدی ما این است که همه این کتابها و اسناد را دیجیتال کرده و بارگذاری کنیم برای این کار شعاری داریم و آن این است که تا پایان سال می‌خواهیم درب مخازن را ببندیم و دیگر باز نکنیم. دقت داشته باشید تا پیش از این هر پژوهشگری که می‌خواست دسترسی به این منابع داشته باشد باید سختی‌‌های زیادی می‌کشید اما اکنون با دیجیتال‌سازی دسترسی‌ها بسیار تسهیل می‌شود.

رئیس کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت موزه این نهاد گفت: در بخش موزه باید گفت که درب آن خیلی به روی مردم باز نیست ضمن اینکه محیط کوچک آن اقتضای 500 شی موزه‌ای را دارد در حالی که 2500 شی موزه‌ای داریم؛ بنابراین 5 برابر بیش از آنکه در معرض عموم قرار گیرد در کارتن‌ها قرار گرفته است.کاری که در این زمینه می‌خواهیم انجام دهیم این است که بازدید از موزه به صورت دیجیتال باشد؛ تصاویر سه‌بعدی تهیه خواهد شد و همه اشیای انبار شده نیز به نمایش درخواهد آمد. علاوه بر این با توجه به آنکه این موزه مروری در تاریخ معاصر و مشروطه دارد قصد داریم کاری کنیم تا وقتی کسی وارد آن می‌شود تاریخ معاصر را عکس به عکس و سند به سند با روایت انقلاب اسلامی بشنود. در آن زمان است که چنین موزه‌ای مردمی شده است. فعلا در موزه کاری انجام ندادیم اما وعده ما تا پایان سال است. 

وی با اشاره به اسناد این کتابخانه گفت: متأسفانه وقتی وارد کتابخانه شدیم در بخش اسناد دیدیم که فعالیت اصلی که حفظ و نگهداری این میراث ملی و آرشیوسازی آن است به درستی انجام نشده است. در حقیقت اسناد بعد از انقلاب اسلامی دست نخورده باقی مانده و حتی برگ‌شماری نیز نشده است. حتی باید بگویم کارتن اسناد کاملا کنار رفته بود و برگ‌شماری هم نشده بود. علاوه بر این، اسناد سازمان ملل نیز دست نخورده باقی مانده بود. در انبارگردانی که داشتیم 600 کارتن سند از مجالس سنا و ملی پیدا کردیم حتی طومارهایی پیدا شد. اکنون  با تغییر رویکرد نسبت به اسناد قصد داریم همه را دیجیتال‌سازی کنیم و تاکنون هم همه را رف‌خوانی کردیم.علاوه بر این در حال انجام تفاهمی با مرکز اسناد کتابخانه ملی هستیم؛ باید بگویم در این سالها اسناد 6 دوره مجلس بعد از انقلاب برخلاف قانون به مرکز اسناد کتابخانه ملی واگذار شده و ما هیچ چیزی، نه کپی و نه دیجیتال در اختیار داریم. در حال رایزنی هستیم تا نسخه‌ای از این اسناد را از کتابخانه ملی دریافت کنیم.

قاسمیان در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به رویکرد پژوهشی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش کردیم رویکرد قبلی عوض شود و در امر پژوهش رویکرد متفاوتی را در پیش گیریم؛ با حضور آقایان معاف و زرشناس فعالیت‌‌های پژوهشی جدیدی را طراحی کردیم تا مجموعه‌ای ایجاد شود که محفلی برای همه اندیشمندان باشد. متأسفانه نقش اندیشه‌ورزی از این کتابخانه گرفته شده بود که امیدواریم که این نقش را دوباره برگردانیم.

سخنران بعدی این نشست خبری معاف قائم مقام رئیس کتابخانه موزه و مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی بود. وی گفت: معتقدیم که کتابخانه مجلس در دوره جدید باید بیش از گذشته خانه اندیشمندان و پژوهشگران شود؛ معتقدیم که حوزه کتاب بیش از هر حوزه‌ای می‌تواند به جمهوری اسلامی و مدیریت نظام اسلامی کمک کند. کار جدیدی که در کتابخانه با نظر مثبت آقای قالیباف در حال انجام است این است که در بازه‌ای یکساله با شکل‌دهی یک چهارضلعی یعنی نظام دانشگاهی، نظام پژوهشگاهی، نظام نخبگانی و نظام اندیشمندانی رویکرد پژوهشی جدیدی را شکل بدهیم. 

وی افزود: باید نظام ساختارمندی ایجاد کنیم که نقطه‌نظرات اندیشمندان به گوش مسئولین برسد. این موضوع علاوه بر وظایف ذاتی و سنتی کتابخانه مجلس است. به همین منظور برنامه‌ای تحت عنوان «دوشنبه‌های اندیشه» در مجلس را راه‌اندازی کردیم و در آن اساتیدی از اندیشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و... حضور پیدا می‌کنند و مباحثه‌ای در موضوعات اندیشه‌ای، فرهنگی و... انجام می‌شود. خوشبختانه کتابخانه مجلس پای کار آمده و نخبگان باید بدانند از این به بعد کتابخانه مجلس محفل اهالی قلم، فکر و اندیشه خواهد بود. کتابخانه مجلس بار این مسئولیت را پذیرفته و به سراغ دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و اندیشکده‌ها خواهیم رفت. از آنها طلب کمک می‌کنیم که بیایند و با ما هم‌افزایی کنند. در این راستا تاکنون با 52  اندیشکده و دانشکده از دانشگاه‌ها تعامل خوبی داشته‌ایم.

معاف خاطرنشان کرد: علاوه بر این در حال طراحی و برگزاری نشست‌های اندیشمندانه با حدود 60 اندیشکده توانمند کشور با هدف طراحی اکوسیستم اندیشگا‌هی جممهوری اسلامی هستیم؛ نشست‌های اندیشه‌ورزی نیز با هدف ایجاد تعامل دو سویه بین نظام دانشگاهی با کتابخانه مجلس برگزار می‌شود و نخبگانی که حرف برای گفتن دارند می‌توانند در آن حضور پیدا کنند.

شهریار زرشناس سخنرانی سوم این جلسه بود. او ضمن اشاره به روند جدید فعالیت‌‌های پژوهشی در کتابخانه مجلس گفت: می‌خواهیم به فعالیتهای پژوهشی مجلس روند جدیدی بدهیم البته ممکن است عده‌ای این سوال برایشان پیش بیاید که آیا قرار است سیاست‌زدگی داشته باشیم؟ نه به هیچ وجه. بحث ما پرداختن به مسائل بنیادین انقلاب اسلامی است.

وی افزود: جامعه ایرانی در 200 سال اخیر با مدرنیته غربی روبرو شده است که عمدتاً از کانال استعمارگران تحمیل شده است در حقیقت به نوعی تحمیل شبه‌مدرنیته غربی به ما صورت گرفت. این موضوع مسائل تازه‌ای را به ما و مردم ما وارد کرد که باید مبدا هدف آنها را بشناسیم نتیجه این شبه‌مدرنیته از دست دادن امتیازات زیادی بود که از آن جمله می‌توان به از دست دادن بحرین و آرارات و تشکیل نظام مخوفی به نام ساواک اشاره کرد. ماحصل این اتفاقات این بود که جامعه ما در سال 1357 علیه این شبه‌مدرنیته انقلاب کرد و به روحانیت و اسلام بازگشت این جامعه وارد دوره گذار شد و ما وظیفه داریم به این گذار کمک کنیم. رهگشای ما در اینجا تفکر است و قهرمانان این میدان متفکران هستند البته متفکرانی که هم ناظر به تفکر و هم ناظر به عمل هستند.

زرشناس خاطرنشان کرد: کار ما در معاونت پژوهشی کتابخانه مجلس پرداخت به این همین موضوع یعنی تفکر است.در حقیقت می‌خواهیم فضایی را برای اندیشه‌ورزی معطوف به شرایط عینی ایجاد کنیم. در این راستا با تغییر رویه پژوهشی دپارتمان بنیادین غرب‌شناسی ایجاد کردیم برای اینکه این دپارتمان با نخبگان ارتباط برقرار کند باید نشریه داشته باشیم البته نه نشریه‌ای که در قفسه‌ها خاک می‌خورد، نشریه‌ای می‌خواهیم که در کیوسک برود و پیوند عمل و نظر را با هم داشته باشد. کار دیگر ما جلسات و نشست‌های تخصصی اندیشه‌ای است قصد داریم متفکران مختلفی را با گرایشهای مختلف بیاوریم تا در مورد مسائل اندیشه‌ای حرف بزنند. همچنین قصد تألیف آثاری در موضوعات اندیشه‌ای و تاریخی را داریم.

در بخش پایانی این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین قاسمیان پاسخ‌گوی سوالات رسانه‌ها شد. او در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر وجود انتقاداتی بر تغییر رویه در کتابخانه مجلس گفت: دقت کنید کارهایی وجود داشت که باید انجام می‌شد؛ مثلا دیجیتال‌سازی اسناد باید انجام می‌شد، علاوه بر این ما با کار هیچ تعارفی نداریم. دقت داشته باشید که اسناد اینجا حتی برگ‌شماری و رف‌خوانی هم نشده است. در حوزه پژوهش هم اگر به اتاق من بیایید پژوهش‌هایی را به شما نشان می‌دهم که حتی حاضر نیستید آن را برای خمیر کردن ببرید. قراردادهایی وجود دارد که می‌توان آن را دادگاهی کرد. هر کاری در حوزه فرهنگ اگر تبدیل به بیزینس شود خراب می‌شود فلذا در این زمینه هیچ توجیهی وجود ندارد. علاوه بر این اکنون همان نیروها بدون تغییر نسبت به دوره قبل کارهایی زیادی را انجام دادند که اگر از خودشان بپرسید هم باور نمی‌کنند تا این اندازه کار کرده باشند. ترکیب نیرو هنر مدیریت جهادی است و من به همه می‌گویم که ما زیاد کار می‌کنیم. البته در نقطه مقابل کسانی که انتقاد کردند اشخاص دیگری هستند که بسیار امیدوار شدند. برای مثال نزدیک به 200 استاد در حال نوشتن نامه‌ای هستند که تأیید کننده کار ماست. به نظرم بین مدیری که در اتاقش نشسته و به واحدهایش سر نمی‌زند با مدیری که به امور کارمندان سرکشی می‌کند و از احوالشان باخبر است، فرق زیادی وجود دارد. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

شهاب حسینی محبوب‌ترین بازیگر نقش شهدا شد

 شهاب حسینی محبوب‌ترین بازیگر نقش شهدا شد
2020-09-27T17:52:16+03:30
طی آخرین نظرخواهی از مخاطبان شهاب حسینی با بیشترین آرا به عنوان محبوب‌ترین بازیگر نقش شهدا در آثار ژانر دفاع مقدس انتخاب شد.

بزرگداشت شمس تبریزی و مولانا جلال الدین محمد بلخی برگزار می‌شود

بزرگداشت شمس تبریزی و مولانا جلال الدین محمد بلخی برگزار می‌شود
2020-09-27T16:38:57+03:30
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نشست مجازی روز بزرگداشت شمس تبریزی و مولانا جلال الدین محمد بلخی را برگزار می‌کند.

عبد خدایی اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بررسی می‌کند

عبد خدایی اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بررسی می‌کند
2020-09-27T16:38:57+03:30
افکار و اندیشه‌های آیت‌الله سید محمود طالقانی توسط دبیرکل جمعیت فداییان اسلام در برنامه «مصیر» شبکه چهار سیما بررسی می‌شود.

صهیونیستها با ایجاد فتنه به دنبال منحرف کردن اذهان مسلمانان هستند

صهیونیستها با ایجاد فتنه به دنبال منحرف کردن اذهان مسلمانان هستند
2020-09-27T16:12:16+03:30
حجت الاسلام شهریاری گفت:صهیونیستها با ایجاد فتنه به دنبال منحرف کردن اذهان مسلمانان از مسائلی نظیر عادی سازی روابط و شهرک سازی غاصبانه رژیم صهیونیستی هستند.

چله عزت|روایت پدری شهید در قامت استخوان‌های خاک خورده

 چله عزت|روایت پدری شهید در قامت استخوان‌های خاک خورده
2020-09-27T15:38:58+03:30
دختر شهید قاسم کریمی می‌گوید: قامت او لباس یک رزمنده کلاه به سر بود که باعث شده بود هنوز بعد از سال‌ها اسکلتش استوار نگه داشته شود و پلاک آویزان به گردنش را...

جلسات بازجویی از افسران عراقی در ایران شنیدنی شد

 جلسات بازجویی از افسران عراقی در ایران شنیدنی شد
2020-09-27T15:25:42+03:30
کتاب صوتی «پوتین قرمزها» همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس منتشر شد. این اثر به سراغ خاطرات یکی از بازجوهای ایرانی در هشت سال جنگ تحمیلی رفته است.

نگاهی به پشت جبهه‎های درگیری در دفاع مقدس

 نگاهی به پشت جبهه‎های درگیری در دفاع مقدس
2020-09-27T15:25:42+03:30
نقش پشت جبهه بسیار مهم و اساسی بود و در این میان در جنگ میان ارتش بعث و جمهوری اسلامی ایران بر خلاف آنچه تصورات جهانی انتظار داشت، آن طرفی پیروز بود که مقاو...

«پرچمدار کوچک من» چاپ پنجمی شد/ مادرانه‌ای برای تربیت حسینی کودکان

 «پرچمدار کوچک من» چاپ پنجمی شد/ مادرانه‌ای برای تربیت حسینی کودکان
2020-09-27T15:25:42+03:30
با استقبال مخاطبان، ویرایش جدید کتاب «پرچمدار کوچک من»؛ تجربه‌های خلاقانه مادران در تربیت حسینی کودکان توسط انتشارات راه یار تجدید چاپ شد.

کاغذ تحریر بندی ۴۴۰ هزار تومان/ احتکار کاغذ در انبار تاجران به امید گرانی بیشتر

 کاغذ تحریر بندی ۴۴۰ هزار تومان/ احتکار کاغذ در انبار تاجران به امید گرانی بیشتر
2020-09-27T15:25:42+03:30
قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد به بندی ۴۴۰ هزار تومان رسید‌؛ این در حالی است که بسیاری از تجار کاغذ‌های خود را در انبارها به امید گرانی بیشتر احتکار کرده‌اند.

طرح «احسان قرآن» اجرا می شود

طرح «احسان قرآن» اجرا می شود
2020-09-27T13:45:36+03:30
سعادتی از اجرا شدن طرح «احسان قرآن»که شامل برگزاری محفل انس با قرآن و همچنین ختم قرآن (حزب خوانی) می‌شود خبر داد.

استقرار کانون‌های سلامت در کشور عراق برای زائران اربعین

استقرار کانون‌های سلامت در کشور عراق برای زائران اربعین
2020-09-27T13:32:16+03:30
حجت الاسلام ارزانی گفت: برخی از مواکب الاتحاد اعلام آمادگی کرده اند که در صورت صدور مجوز، در قالب کانون های سلامت در عراق مستقر شده و به زائران عراقی خدمات ب...

روایت خاطرات یک جانباز آزاده ارمنی از دوران دفاع مقدس

روایت خاطرات یک جانباز آزاده ارمنی از دوران دفاع مقدس
2020-09-27T13:05:36+03:30
ایواز خداوردیان، از اقلیت‌های مذهبی (ارمنی) و جانباز آزاده دوران دفاع مقدس در یک گفتگو خاطرات دوران دفاع مقدس خود را روایت کرد.

نامه حجت الاسلام قرائتی به قالیباف برای بررسی دو موضوع فرهنگی

نامه حجت الاسلام قرائتی به قالیباف برای بررسی دو موضوع فرهنگی
2020-09-27T12:25:36+03:30
حجت الاسلام قرائتی طی نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار بررسی دو موضوع فرهنگی و بررسی تخصیص بودجه در کمیسیون تلفیق آذرماه شد.

تصویر دفاع مقدس| علی اکبرهای امام(ره) پراکنده شده در دشت مین

 تصویر دفاع مقدس| علی اکبرهای امام(ره) پراکنده شده در دشت مین
2020-09-27T12:32:17+03:30
در هشت سال دفاع مقدس جوانان این مرز و بوم با ندای «لبیک یا حسین» خود را بر روی مین‌ها می‌انداختند و جسم خود را محل عبور سایر رزمندگان قرار می‌دادند.

روایت عروج یار حاج قاسم سلیمانی

 روایت عروج یار حاج قاسم سلیمانی
2020-09-27T12:19:03+03:30
بعد از گذشت ۹ ماه از شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و شهادت چند تن از یارانش، هیکی دیگر از یاران سردار که از یادگاران جنگ بود، به قافله شهدا پیوست.

تصویر دفاع مقدس| علی اکبرهای امام(ره)، پراکنده شده در دشت مین

 تصویر دفاع مقدس| علی اکبرهای امام(ره)، پراکنده شده در دشت مین
2020-09-27T12:19:03+03:30
در هشت سال دفاع مقدس جوانان این مرز و بوم با ندای «لبیک یا حسین» خود را بر روی مین‌ها می‌انداختند و جسم خود را محل عبور سایر رزمندگان قرار می‌دادند.

آغاز «نهضت خاطره‌گویی» با تأکید رهبر انقلاب/ خاطرات ۱۰۰ فرمانده جنگ تدوین می‌شود

 آغاز «نهضت خاطره‌گویی» با تأکید رهبر انقلاب/ خاطرات ۱۰۰ فرمانده جنگ تدوین می‌شود
2020-09-27T12:19:03+03:30
نخستین جلد از مجموعه «فرماندهان نبرد» زیر نظر سرلشکر پاسدار سیدیحیی رحیم صفوی و به قلم ساسان ناطق همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس منتشر شد.

آهنگ‌های ماندگار دفاع مقدس|تصنیفی که تاریخ مصرف ندارد / "کاروان شهید" به روایت ناظری و لطفی

 آهنگ‌های ماندگار دفاع مقدس|تصنیفی که تاریخ مصرف ندارد / "کاروان شهید" به روایت ناظری و لطفی
2020-09-27T12:19:03+03:30
سجاد پورقناد معتقد است که تصنیف «کاروان شهید» اثری است مناسبتی که به دلایل مختلف برای همیشه در تاریخ موسیقی ایران ماندگار شده است.

بزرگداشت شهید حشمت اله ظهرابی در ویژه برنامه چهل چراغ

بزرگداشت شهید حشمت اله ظهرابی در ویژه برنامه چهل چراغ
2020-09-27T11:18:56+03:30
به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس از مقام شهید جاویدالاثر حشمت اله ظهرابی در برنامه چهل چراغ در مزار شهدای گمنام حسینیه فاطمیون تهران از سوی فرهنگسرای سرو تج...

علیرضا افخمی با سریال ماورایی به تلویزیون برگشت

 علیرضا افخمی با سریال ماورایی به تلویزیون برگشت
2020-09-27T10:59:07+03:30
کارگردان "او یک فرشته بود" در حال نگارش فیلمنامه ماورایی برای ساخت سریال تلویزیونی برای رمضان ۱۴۰۰ است که اگر مراحل توافق و قرارداد نهایی به درستی...

با کاروان حسینی تا اربعین| مدینه در سوگ حسین(ع)

 با کاروان حسینی تا اربعین| مدینه در سوگ حسین(ع)
2020-09-27T10:59:07+03:30
سکوت شهر به عزای حسین شکسته و مدینه به سوگ نشسته بود، در عزای خامس آل‏ کساء، مدینه غرق در اشک و ماتم بود، ام‌‏سلمه با تربت به خون نشسته‏ حسین، از شهر گذر کر...

جدیدترین استفتاء رهبر انقلاب درباره برگزاری "مسابقات اینترنتی"

 جدیدترین استفتاء رهبر انقلاب درباره برگزاری "مسابقات اینترنتی"
2020-09-27T10:59:07+03:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی دربارۀ برگزاری مسابقات اینترنتی پاسخ فرمودند.

گریم نقش شهید باکری رونمایی شد + اولین عکس

 گریم نقش شهید باکری رونمایی شد + اولین عکس
2020-09-27T10:59:07+03:30
همزمان با رونمایی از گریم نقش شهید باکری، تصویربرداری سریال تلویزیونی "شهیدان باکری" و لشکر ۳۱ عاشورا رسماً آغاز شد.

مختاری: نان سیدجواد ذاکر را می‌خورند و وارونه روایتش می‌کنند/ ماجرای بدگویی‌ها از سید پیش حاج‌منصور

 مختاری: نان سیدجواد ذاکر را می‌خورند و وارونه روایتش می‌کنند/ ماجرای بدگویی‌ها از سید پیش حاج‌منصور
2020-09-27T10:45:37+03:30
سید جواد ذاکر عاشقی بود که غرق در معشوقش یعنی امام حسین بود اما حضرت آقا (مقام معظم رهبری) را هم دوست داشت. خیلی‌ها امروز نانشان را به نام سیدجواد می‌خورند ...

دلایل «جنگ ایران و عراق»| از شکست آمریکا در «واقعه طبس» تا چراغ سبز به «صدام» برای حمله سراسری

 دلایل «جنگ ایران و عراق»| از شکست آمریکا در «واقعه طبس» تا چراغ سبز به «صدام» برای حمله سراسری
2020-09-27T10:32:18+03:30
پژوهشگر دفاع مقدس گفت: ملاقات‌هایی میان مسئولان آمریکایی و عراقی در مرز اردن قبل از وقوع جنگ اتفاق افتاده که بیانگر اطلاع آنها از این حمله بوده است.

وصیت‌نامه قابل تأمل یک شهید/ «سعی‌اش این بود، چون علی باشد»

 وصیت‌نامه قابل تأمل یک شهید/ «سعی‌اش این بود، چون علی باشد»
2020-09-27T10:05:46+03:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد تازه‌ترین سروده خود را همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس به شهیدی تقدیم کرد که وصیت کرده بود تا بر سر مزارش بنویسند: پر کاهی تقدیم به آ...

شیخ‌رضائی: جامعه طراحان گرافیک نسبت به دفاع مقدس بی‌توجه بوده‌ است/ ۴ چالش مهم هنر دفاع مقدس

 شیخ‌رضائی: جامعه طراحان گرافیک نسبت به دفاع مقدس بی‌توجه بوده‌ است/ ۴ چالش مهم هنر دفاع مقدس
2020-09-27T10:05:46+03:30
صابر شیخ‌رضائی هنرمند گرافیست عرصه هنرهای تجسمی می‌گوید که جامعه طراحان گرافیک ایرانی و انجمن‌های تخصصی مرتبط به این رشته به هنر دفاع مقدس بی‌توجه بوده‌اند.

بهروز بقایی: هنوز از کرونا می‌ترسم/ تلویزیون به خانه‌تکانی جدی نیاز دارد

 بهروز بقایی: هنوز از کرونا می‌ترسم/ تلویزیون به خانه‌تکانی جدی نیاز دارد
2020-09-27T09:52:18+03:30
بازیگر و کارگردان شناخته شده که مدتی پیش گرفتارِ بیماری کرونا شد اعتقاد دارد کسی که مبتلا نشده نمی‌داند،‌ کرونا چه بیماری سختی است و واقعاً این ویروسِ سخت د...

چله عزت| آموزش رنگ متالیک با گِل، برای بهشتی شدن رزمندگان

 چله عزت| آموزش رنگ متالیک با گِل، برای بهشتی شدن رزمندگان
2020-09-27T09:52:18+03:30
برادرا چیه؟ چرا شرم می‌کنید؟ خجالت نداره... گِل ریختن روی سر، با اینکه می‌گن خاک بر سرت خیلی تفاوت داره، این کجا و اون کجا؟ اولی مال بهشتی‌هاست، دومی مال جه...

آشنایی با رویکرد فکری و فرهنگی سلمان فارسی/ چرا پیغمبر اسلام(ص) سلمان را از اهل‌بیت خود دانست؟

 آشنایی با رویکرد فکری و فرهنگی سلمان فارسی/ چرا پیغمبر اسلام(ص) سلمان را از اهل‌بیت خود دانست؟
2020-09-27T09:52:18+03:30
در فرهنگ مسلمانان همواره سلمان مظهر زهد، عدالت، عقلانیت و تواضع بوده و نمادهای مفاهیم را در آثار ادبی گذشته می‌توان نشان داد.