میرنیوز

یادداشت| "سرزده" تلویزیون همه‌چیز داشت جز ناظر!

 یادداشت| "سرزده" تلویزیون همه‌چیز داشت جز ناظر! 2020-09-12T12:05:50+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نامش "میراث مرثیه" بود اما به هنگام قرار گرفتن در لیست پخش محرمی‌های تلویزیون، به یکباره تغییر نام داد و شد "سرزده". البته درباره این تغییر نام کارگردانش گفته بود که نمی‌خواستم خیلی داستانم لو برود و خواستم با نامی متفاوت وارد میدان شویم. تهیه‌کننده و کارگردانِ جوانی که پیش از این "ریکاوری"، "کابوس"، "لالایی برای بیداری" و ... را در کارنامه‌اش دارد.

"سرزده" شروع شد و با داستانی روبرو شدیم که ارتباط و تقابل بین دو شخصیت مثبت و منفی را نشان می‌داد. رضا و اصلان که از کودکی به عنوان هم‌محلی بزرگ شدند اما رضا پلیس شد و اصلان در نقطه مقابل او راه دزدی را پیش گرفت.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

در جای جایِ داستان سکانس‌های معنوی می‌دیدیم خصوصاً در قسمت آخر و اصلاً با نوای خاطره‌انگیز "آمده‌ام شاه پناهم بده..." و ادای احترام دو شخصیت اصلی داستان به بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) به پایان می‌رسد؛ این از مزیت‌های سریال است که در مشهد فیلمبرداری شده و مخاطبی که این روزها به دلیل شیوع کرونا مدت‌هاست نتوانسته‌اند به زیارت بروند و چشم‌شان به گنبد مقدسِ این امام همام بیفتد، سازندگان سریال این فقدان و خلأ را برای بیننده، پُر کنند.

در جریان سریال هنرنمایی "کیمیا خلج" و "کوروش رحمانی" را در کنار بازیگران کاربلدی همچون بهرنگ علوی، نسیم ادبی و رحیم نوروزی دیدیم که بالأخره باید استعدادهای جدید از همین بسترها معرفی شوند اما چرا نه مناطق دیدنی مشهد و نه بازیگران بومی در این سریال حضور نداشتند؟ و چرا بازیگران سریال نتوانستند آن قوت و قدرت هنرنمایی‌شان را به رخ بکشند؟ هنرمندان "سرزده" حتی مریم مؤمن که کم‌تجربه‌تر از دیگر اسامی شناخته شده این سریال‌اند هم در "بانوی عمارت" درخشید اما اینجا هنرنمایی خاصی از او و اغلب بازیگران محوری داستان ندیدیم.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

نقطه ضعف سازندگان سریال به همین‌جا برمی‌گردد که نه پلیس توانست پلیسِ قابل قبولی از آب درآید و نه دزد آن دزدی بود که بیننده باورش کند. چرا که سازندگان می‌توانستند برای باورپذیری و درآمدنِ نقش‌ها و شخصیت‌های داستان، از هدایتگری مناسب‌تر و یا به قولی بازیگردانی بهتری، استفاده شود. شاید به جای استفاده از بازیگری در نقش پلیس و محوری‌ترین شخصیت اصلی داستان که فقط مخاطب به خاطر نامش و محبوبیتش بیننده "سرزده" شود، اشتباه محرزی است که خیلی از سازندگان دیگر همچون کارگردان "سرزده" این اشتباه را مرتکب می‌شوند؛ علی انصاریان به واقع نه از پَسِ فراز و فرودهای نقش رضای این سریال برآمده و نه کارنامه موفقیت‌آمیزی برای حضورش در عرصه سینما و تلویزیون دارد.

 بهرنگ علوی دیگر بازیگر نقش محوری داستان که کاراکتر اصلان را ایفا کرد با توجه به حضور موفقیت‌آمیز در سریالی مثل "هشت و نیم دقیقه" که بیشتر نام این بازیگر را سرزبان‌ها انداخت و آنجا بازی زیرپوستی را با رگه‌های انتقام و کینه‌توزی اجرا کرد یا در سریال‌های "بر سر دو راهی" و "پرگار" و حتی "معمای شاه" شخصیت‌پردازی‌های خوبی از او سراغ داریم اینجا بهرنگ علوی همیشگی نبود؛ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و منتقدین، بیشتر نقش اصلانِ دزد در "سرزده" ادا بود تا بازیگری!

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

یکی از امتیازات ویژه سریال نسبت به مجموعه‌های در حال پخش، توجه به موضوع کرونا است. فیلمنامه "سرزده" نوشته شده بود اما بنابر پیشنهادی که به کارگردان داده شد، برای بیماری کرونا داستانی را تدارک دیدند که در جای خودش جذاب و دلچسب است؛ وقتی سوء استفاده از این بیماری و اتفاقاتش دستمایه داستان این سریال قرار گرفت. اما "سرزده" سریال چندین قسمتی نبود و مینی‌سریال این فرصت را کمتر در اختیار سازندگان قرار می‌دهد که بتوانند همه حرف‌هایشان را به نحو درستی جا بیندازند و اگر فرصت بیشتری داشتند و تعداد قسمت‌هایش به استانداردِ یک مجموعه تلویزیونی می‌رسید فیلمنامه پرکششِ "سرزده" بیشتر به چشم می‌آمد.  

وقتی به سیاه و سفید شدن تصویر زنان در سریال نگاه می‌کنیم و یا حتی با سکانس‌هایی روبرو می‌شویم که شخصیت‌ها شب و روزشان را گم می‌کنند. یا بیننده تعقیب و گریزهای معیوب و غیرقابل باوری را می‌بیند همه گویای آن است، سریال از فقدان مهارت سازنده در ساخت کار پلیسی رنج می‌برد و همچنین نتوانسته از آن بازبینی و نظارت اصولی و مبنایی بهره ببرد و این فرآیند در جریان ساخت "سرزده" به درستی پیش نرفته است. بعضاً این فقدان در برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی وجود دارد اما این بی‌احترامی به بیننده و اجحاف در حقِ کاراکترهای زنِ این سریال، به دست‌اندرکاران و مدیران مربوطه در سیمای استان‌ها و مرکز صداوسیمای خراسان رضوی برمی‌گردد که باید پاسخگو باشند.  شاید هم بنابر سلیقه مسئولین پخش در شبکه یک، این اتفاق افتاده باشد؛ هرچه هست مسئول این تکنیکِ مندرآوردی سازندگان سریال نیستند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

سیاه و سفید شدن تصویر زنان سریال اگر دلیل و برهانش آرایش غلیظ یا گریم نامتعارف بازیگرانش باشد چرا به هنگام تولید این بازبینی و نظارت درست اتفاق نیفتاده؟! یا یک مشاور و ناظر بالای سر کار نبوده که در قسمتی از سریال دیده می‌شود هنگام آغاز عملیات هوا تاریک است اما در لحظه دیگر هوا آفتابی می‌شود؛ دوباره در هنگامی که پلیس‌ها به مقرّ خود بازمی‌گردند بار دیگر هوا تاریک می‌شود. در این سکانس دست به دست شده در فضای مجازی می‌بینیم هنگام شروع عملیات برای دستگیری هوا تاریک شده اما در زمان دستگیری اصلان (بهرنگ علوی) هوا روشن و نور آفتاب هم به خوبی مشخص است. جالب اینکه در ادامه و در هنگام انتقال متهم به ماشین، باز هم هوا تاریک است. بعد از این همه سال تجربه ساخت سریال در تلویزیون، مشاورین و ناظرین به این نکات توجه نکره‌اند؟! باز هم آنتن پُرکردن از همه‌چیز مهمتر بوده است.  

"سرزده" با بضاعت و امکانات مالی و حتی بازیگرانی که در اختیار داشته به مراتب از دو سریال دیگرِ در حال پخش (بوم و بانو و زمین گرم) جلوتر بوده، چون فیلمنامه گیرا و پرکششی دارد اما زمانِ جاانداختن داستانش را در اختیار نداشته است. سریال "بوم و بانو" که دیرتر از دو سریال دیگری به آنتن شبکه دو سیما رسید را سعید سلطانی مجموعه‌ساز با سابقه ساخته که به قول بسیاری تا اینجای کار هنوز چنگی به دل نزده؛ شاید دلیل عمده‌اش رفتنِ سراغ درام‌های عاشقانه، سیاسی و تاریخی که قبلاً بیننده در قابِ "بانوی عمارت" و حتی "شهرزاد" دیده و مصداق خاطره‌انگیزتری به نام "هزاردستان" هم دارد که در تاریخ تلویزیون ماندگارترند. این همه سوژه‌های دست‌نخورده و اتفاقاتی وجود دارند که کارگردانان شناخته‌شده و کاربلدی چون سلطانی به سراغ‌شان برود اما ساخته شدن چنین قالب‌های کار شده‌ای چه دلیلی دارد باید در ادامه داستان "بوم و بانو" ببینیم و مفصل در زمان خودش به این نکته خواهیم پرداخت. 

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

سریال دیگر هم "زمین گرم" است که با یک روز تأخیر نسبت به "سرزده" روی آنتن رفت و نخستین تجربه سعید نعمت‌الله البته در مقام کارگردان را به رخ می‌کشد. البته هنوز کارگردانی‌اش به اندازه نویسندگی‌اش، به چشمِ مخاطب نیامده است. شاید نشان می‌دهد نعمت‌‌الله آنقدر که با دنیای دیالوگ و سناریو سروکار داشته و در آن متبحر است هنوز با دوربین و تصویرسازی آشنا نیست. چرا که اینجا مشکل، مشکل فیلمنامه نیست بلکه همه ایرادها و ضعف‌ها به اجرا و کارگردانی برمی‌گردد. حتی استفاده از بازیگران توانمند هم نتوانسته "زمین‌گرم" را تا اینجا موفق کند! اما فضای "سرزده" متفاوت است، بهادر اسدی آمده تا تجربه کند، در پرداخت داستان، فضاسازی، شخصیت‌پردازی و کارگردانی و به خصوص بازی‌ها کاستی‌های عدیده‌ای وجود دارد اما به جهتِ به روز بودن مسائلش و فیلمنامه جمع و جورش، مخاطب را بیشتر همراه کرد.

به قولِ "جبار آذین" منتقد سینما و تلویزیون که درباره این سریال تلویزیونی نوشته است: بهادر اسدی گرچه سعی خود را به خرج داده تا در کنار ویژگی‌های آثار خانوادگی، به مؤلفه‌های ژانر پلسی هم وفادار باشد اما سریالش در حد فیلم‌ها و سریال‌های استاندارد پلیسی- حادثه‌ای نبود. در واقع از ضعفِ فضاسازی‌ها و موقعیت‌پردازی‌هایش می‌توان به این نکته رسید، کارگردان "سرزده" بیشتر تجربه کرده و فرصتِ کم مینی‌سریال هم اجازه نداده خیلی سازندگان بتوانند به صورت گسترده‌تر با موقعیت‌های بیشتر و بهتر، داستان‌های خوب‌شان را جا بیندازند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

مینی‌سریال بودنِ "سرزنده" اجازه نداد شخصیت‌های سریال شناسنامه داشته باشند که این کاستی‌ها و ضعف‌ها را سازندگانش می‌توانند در آثار دیگر خودشان  جبران کنند. گزینش نامناسب بازیگران هم در شخصیت‌پردازی‌های ضعیفِ سریال دیده می‌شود. خصوصاً بازیگران نقش اصلی داستان که بدلیل نشناختن جنس بازی‌ها، شخصیتی که از خود در قابِ تصویر نشان دادند با خودِ کاراکتر، فاصله داشت و در نهایت باورپذیر نشد. این کاستی‌ها سبب شد که مخاطب نتواند به درستی با شخصیت‌های داستان همذات‌پنداری کند.

البته با همه این اوصاف، قابل تقدیر است که در شرایط کرونایی، گروه جلوی دوربین حاضر شدند و به مضامین ارزشمندی همچون توبه، رفاقت و وفاداری، عشق و علاقه به اهل‌بیت (امام رضا(ع)) و جایگاه پلیس و امنیت در جامعه با پیوندهای خانوادگی و اجتماعی پرداختند اما ای کاش، سازندگان به اشتباهات تصویری توجه می‌کردند. اسدی کارگردان سریال برای ادامه این مسیر و تداوم کارهای پلیسی حتماً باید به مختصات ساخت این نوع ژانر و قالب توجه جدّی داشته باشد. چرا که همگان می‌دانند و در آثار سازندگان صاحب‌سبک این عرصه در داخل و خارج می‌بینیم بیشترین امتیازِ آثار پلیسی‌شان به تعقیب و گریزها برمی‌گردد و مخاطب این نوع آثار، توجه‌شان به این واسطه جلب می‌شود اما "سرزده" نتوانست در قالبِ سریالی حادثه‌ای- پلیسی امتیازی بدست آورد.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران , ویروس کرونا , امام رضا (ع) ,

باز هم همه این اتفاقات به تقصیرِ رفتار سلیقه‌ای و عدم نظارت و بازبینی درست سریال‌های تلویزیون برمی‌گردد. انگار مشاور و ناظرین پروژه یا در صحنه فیلمبرداری نیستند، و یا در جریان کامل اتفاقات فیلمبرداری و نگارش و بازنویسی فیلمنامه قرار نمی‌گیرند؛ چرا که بعد از ساخت و بازتاب‌‌هایش عمدتاً خودشان هم به ضعف این آثار ایراد می‌گیرند، در حالیکه قبل از تصویب طرح و فیلمنامه و در حین تولید می‌توانستند جلوی خیلی از این ضعف‌ها را بگیرند.

به نظر می‌رسد با فعال شدن مراکز استان‌های صداوسیما و ساخت آثار متنوع با استعدادهای سراسر کشور، ما شاهد حضور بخش عمده‌ای از هنرمندان ایرانی‌مان در شهرهای مختلف باشیم که البته برخی از این آثار در شبکه‌های سراسری تلویزیون روی آنتن رفته‌اند و در حال تولیدند؛ بعضاً از صحنه‌پردازی‌ها و شخصیت‌پردازی‌های بومی بهره می‌گیرند اما در کاری مثل "سرزده" که لوکیشن اصلی‌اش مشهد است شاهد استفاده از استعدادهای آن دیار نیستیم. در حالیکه با ساخت آثار جذاب در شهرستان‌ها و استان‌ها هم می‌توان فرصت دیده شدن آداب و رسوم، لهجه و گویش و لباس و غذای آن شهر و دریار را فراهم کرد که مزیت مهمی برای حوزه گردشگری و توریستی ما به شمار می‌رود و از طرفی دیگر، توانمندی‌ها و استعدادهای دیگر هنرمندان‌ کشورمان نیز به رخ کشیده می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتگ» توسط غرب

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتگ» توسط غرب
2020-09-25T16:12:23+03:30
نیر - امام جمعه نیر گفت: از رئیس قوه قضائیه می‌خواهیم از پدیده کوه خواری در روستای شیران جلوگیری کنند چرا که علاوه بر آسیب به اقتصاد استان، منظره طبیعت را نی...

تحریم زندان ها از سوی آمریکا نشانه استیصال ترامپ است

تحریم زندان ها از سوی آمریکا نشانه استیصال ترامپ است
2020-09-25T15:45:43+03:30
اصلاندوز-امام جمعه اصلاندوز گفت: تحریم چند زندان از سوی دولت آمریکا برای پیروزی در انتخابات نشانگر استیصال ترامپ است.

نماز جمعه باعث وحشت دشمنان است/لزوم توجه شهردار به خدمات شهری

نماز جمعه باعث وحشت دشمنان است/لزوم توجه شهردار به خدمات شهری
2020-09-25T15:45:42+03:30
پارس آباد - امام جمعه شهرستان پارس آباد گفت: نماز جمعه مظهر اجتماع مسلمانان است و سنگر نماز جمعه باعث وحشت و هراس دشمنان می شود.

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتک» توسط غرب

کوه خواری در شهرستان نیر متوقف شود/راه اندازی جنگ«هشتک» توسط غرب
2020-09-25T15:05:43+03:30
نیر - امام جمعه نیر گفت: از رئیس قوه قضائیه می‌خواهیم از پدیده کوه خواری در روستای شیران جلوگیری کنند چرا که علاوه بر آسیب به اقتصاد استان، منظره طبیعت را نی...

قمار بر سر خاورمیانه بازی دو سر باخت برای آمریکایی‌هاست

قمار بر سر خاورمیانه بازی دو سر باخت برای آمریکایی‌هاست
2020-09-25T14:52:23+03:30
شیراز ـ امام جمعه کامفیروز با اشاره به اینکه تحرکات آمریکا در خاورمیانه نشانه افول آمریکا و زوال ابرقدرتی اوست، گفت: قمار بر سر خاورمیانه بازی دو سر باخت برا...

ارزش های دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود/ عدم تحریف تاریخ

ارزش های دفاع مقدس برای جوانان تبیین شود/ عدم تحریف تاریخ
2020-09-25T14:39:04+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود با بیان اینکه ارزش‌های دفاع مقدس باید برای جوانان تبیین شود، گفت: باید در این راه از ظرفیت‌هایی مانند فضای مجازی به خوبی بهره برد زی...

ساخت خانه سالمندان در اردستان ضروری است

ساخت خانه سالمندان در اردستان ضروری است
2020-09-25T14:39:03+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: لازم است مسئولان نسبت به ساخت و تکمیل خانه سالمندان و باغ بانوان به عنوان دو مکان موردنیاز و ضروری در شهرستان اردستان اقدام کنند.

لزوم تسهیل در تحقق جهش تولید/ ادارات مردم را اذیت نکنند

لزوم تسهیل در تحقق جهش تولید/ ادارات مردم را اذیت نکنند
2020-09-25T14:25:46+03:30
بوشهر - امام جمعه دیر با تاکید بر لزوم تسهیل در خدمات‌دهی به مردم و تحقق جهش تولید، گفت: امروز به مدیریت جهادی و روحیه دوران دفاع مقدس نیاز داریم.

ارزش های دفاع مقدس برای نسل جوان جامعه تبیین شود

ارزش های دفاع مقدس برای نسل جوان جامعه تبیین شود
2020-09-25T14:25:45+03:30
شهرکرد- امام جمعه موقت شهرکرد گفت: ارزش های دفاع مقدس برای نسل جوان جامعه تبیین شود.

لزوم اقدامات اساسی مسئولان برای کنترل قیمت ها/ کارخانه های ورشکسته رونق یابند

لزوم اقدامات اساسی مسئولان برای کنترل قیمت ها/ کارخانه های ورشکسته رونق یابند
2020-09-25T14:25:45+03:30
رشت- امام جمعه رشت بر ضرورت انجام اقدامات اساسی مسئولان برای کنترل قیمت ها در بازار تأکید کرد و خواستار رونق دوباره کارخانه های ورشکسته در استان گیلان شد.

لزوم پرهیز از نزاع‌های سیاسی/ فضای مجازی را آلوده نکنید

لزوم پرهیز از نزاع‌های سیاسی/ فضای مجازی را آلوده نکنید
2020-09-25T14:25:44+03:30
شیراز ـ امام جمعه لامرد بر ضرورت پرهیز از نزاع‌های سیاسی در شرایط فعلی جامعه تاکید کرد و گفت: مردم متوجه هستند که چه کسانی از مسائل سیاسی سوء استفاده می کنند.

نقش امام خمینی(ره) در پیروزی رزمندگان اسلام برای جوانان بیان شود

نقش امام خمینی(ره) در پیروزی رزمندگان اسلام برای جوانان بیان شود
2020-09-25T14:12:23+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان با بیان اینکه پیروزی ما در دفاع مقدس چندین عامل داشت که یکی از آن‌ها درایت و قاطعیت امام(ره) بود، گفت: نقش ایشان در پیروزی بزرگ ملت ...

پیشرفت و اقتدار ایران اسلامی مرهون مجاهدت شهدا و رزمندگان است

پیشرفت و اقتدار ایران اسلامی مرهون مجاهدت شهدا و رزمندگان است
2020-09-25T14:12:23+03:30
شاهرود-امام جمعه رویان با بیان اینکه یکی از عوامل آغاز جنگ از سوی عراق تضعیف قدرت نظامی پس از انقلاب بود، گفت: پیشرفت‌های ایران و اقتدار در عرصه جهانی، مرهون...

دفاع‌مقدس دستاوردهای زیادی نصیب ملت ایران کرده است

دفاع‌مقدس دستاوردهای زیادی نصیب ملت ایران کرده است
2020-09-25T13:59:05+03:30
زنجان-امام جمعه زنجان گفت: دوران هشت سال دفاع‌مقدس دستاوردهای زیادی را نصیب ملت ایران کرده است.

مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است

مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است
2020-09-25T13:59:04+03:30
بناب- امام جمعه بناب گفت: مبارزه با دشمن و مقاومت در برابر متجاوز فرمان خداوندی است.

رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق‌الناس است

رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق‌الناس است
2020-09-25T13:59:04+03:30
بوشهر - امام جمعه عسلویه با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط همه افراد، گفت: رعایت‌نکردن موازین بهداشتی در شرایط کرونا تضییع حق‌الناس است.

نرخ خرید گندم واقعی باشد/برخی مسئولان گرفتار اشرافیت شده اند

نرخ خرید گندم واقعی باشد/برخی مسئولان گرفتار اشرافیت شده اند
2020-09-25T13:19:03+03:30
ساری – نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به آغاز فصل کشت پاییزه خواستار تعیین تکلیف نرخ گندم و واقعی شدن قیمت آن برای دلگرم شدن کشاورزان برای کشت و کار ز...

نمایندگان اجازه ندهند وجهه انقلابی مجلس مخدوش شود

نمایندگان اجازه ندهند وجهه انقلابی مجلس مخدوش شود
2020-09-25T13:05:45+03:30
ورامین- امام جمعه موقت ورامین با اشاره به اینکه مردم به نمایندگان چشم امید دوخته اند گفت: نمایندگان اجازه ندهند وجهه انقلابی مجلس مخدوش شود.

دفاع مقدس روحیه خودباوری و اعتماد به نفس به جوانان ما هدیه کرد

دفاع مقدس روحیه خودباوری و اعتماد به نفس به جوانان ما هدیه کرد
2020-09-25T13:05:44+03:30
صومعه سرا- امام جمعه صومعه سرا با اشاره به اینکه دفاع مقدس امنیت را برای کشور تضمین کرد، افزود: روحیه خودباوری و اعتماد به نفس با دفاع مقدس به ملت و جوانان م...

مقاومت رمز غلبه بر زورگویی استکبار/ایستادگی مردم قابل تحسین است

مقاومت رمز غلبه بر زورگویی استکبار/ایستادگی مردم قابل تحسین است
2020-09-25T12:52:24+03:30
گرگان- امام جمعه موقت گرگان گفت: تکیه بر توان داخلی و مقاومت رمز غلبه بر زورگویی و زیاده خواهی استکبار است.

حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد

حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد
2020-09-25T12:52:23+03:30
حجت‌الاسلام علوی تهرانی که مدتی به علت ابتلاء به کرونا بستری بود، از بیمارستان مرخص شد.

نماهنگ| "کبوتر حرم" ویژۀ شهادت امام حسن(ع)

 نماهنگ| "کبوتر حرم" ویژۀ شهادت امام حسن(ع)
2020-09-25T10:45:44+03:30
نماهنگ "کبوتر حرم" با نوای حسین طاهری به مناسبت سالروز شهادت امام مجتبی(ع) منتشر شد.

دهه ۶۰ خلا موسیقی نداشتیم / "چاووش" به معنای واقعی موسیقی انقلابی تولید کرد

 دهه ۶۰ خلا موسیقی نداشتیم / "چاووش" به معنای واقعی موسیقی انقلابی تولید کرد
2020-09-25T10:45:44+03:30
رضا مهدوی معتقد است که جریان «چاووش» در اوایل انقلاب، به معنای واقعی موسیقی انقلابی تولید کرد.

گفتمان سینمای دفاع مقدس|حذف قهرمان در سینمای ایران از سیاست‌های دولتِ روحانی است/ در حال جنگ رسانه‌ای هستیم

 گفتمان سینمای دفاع مقدس|حذف قهرمان در سینمای ایران از سیاست‌های دولتِ روحانی است/ در حال جنگ رسانه‌ای هستیم
2020-09-25T10:45:44+03:30
گفتمان سینمای دفاع مقدس با حضور دو تن از مدیران و تهیه‌کنندگان این عرصه و با نقد و بررسیِ اوضاع سینمای دفاع مقدس در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود
2020-09-24T16:45:38+03:30
ارومیه - دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی اعلام کرد:نماز جمعه این هفته در همه شهرهای آذربایجان‌غربی به غیر از ارومیه، سردشت، اشنویه و میاندوآب برگزار ...

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران
2020-09-24T12:45:38+03:30
مسئول اطلاع رسانی ستاد محرم استان تهران از افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران در ایام محرم خبر داد.

مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر

 مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر
2020-09-24T11:59:00+03:30
مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه(س)‌ در حرم مطهر آن حضرت با حضور جمعیت اما با رعایت اصول بهداشتی برگزار شد.

تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان

 تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان
2020-09-24T11:59:00+03:30
عکس‌ها می‌توانند بهترین نمایش‌دهنده، خاطرات باشند، خاطراتی که زبان از بازگو کردن آن عاجز است و قلم برای به تصویر کشیدن آن ناتوان.

با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)

 با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)
2020-09-24T11:59:00+03:30
فوج بسیار ملائک، فرود آمدند با پنج مرکب از نور، سکینه از او پرسید: این بزرگان کیستند؟ گفت: آدم صفوة‏الله، ابراهیم خلیل ‏الله، موسی کلیم‏ الله و عیسی روح ‏ال...

ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق

 ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق
2020-09-24T11:59:00+03:30
بگیرش...دزد....دزد! بعد هم سریع دوید دم در. یکی از بچه محل‌ها لگدی به موتور زد. دزد با موتور نقش بر زمین شد. تکه آهن روی زمین دست دزد را برید و خون جاری شد.