میرنیوز

مهدی جعفری: باید بتوانیم پاسخگوی نیاز نسل نوجوان امروز باشیم

 مهدی جعفری: باید بتوانیم پاسخگوی نیاز نسل نوجوان امروز باشیم 2020-09-12T09:52:21+04:30

به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی جعفری، کارگردان فیلم سینمایی «23 نفر» گفت: ما اگر کاری در حوزه سینمای کودک و نوجوان انجام می‌دهیم، ادامه‌دهنده مسیری هستیم که بعد از انقلاب به جریان پررنگی در سینمای ایران تبدیل شد. این جریان پیش از انقلاب شروع شده بود اما بعد از آن به اوج شکوفایی خود رسید. سینمای کودک و نوجوان بعد از انقلاب سینمایی پیشرو، جریان‌ساز و یکی از دروازه‌های معرفی سینمای ایران به جهان به خصوص با آن دسته فیلم‌های موفقی بود که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بعدها در بنیاد سینمایی فارابی تولید شدند. متأسفانه سال‌های بعد تولیدات کمرنگ شدند البته امیدوارم که هیچ وقت به سمت خاموشی نرود و همیشه پویا و جریان‌ساز باشد.

به نقل از ستاد‌‌‌ اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان ونوجوانان، جعفری اظهار داشت: من و مهین عباس‌زاده سال‌هاست که با هم کار می‌کنیم و کارهایی که برای کانون پرورش فکری انجام دادیم، تولیداتی که برای تلویزیون داشتیم و فیلم‌های سینمایی که ساختیم بیشتر در پی توجه‌ به حوزه کودک و نوجوان و کمبود‌هایی بود که در حوزه فرهنگ و بیشتر حوزه هنر وجود دارد. ما امروزه به طور عام در شرایط کلی فرهنگی و به طور خاص در سینما به طرز غریبی کودک و نوجوان را فراموش کرده‌ایم. در حوزه آموزش، تربیتی و سرگرمی کارهایی انجام می‌شود و نهادهای شاخص و پر طمطراقی در این حوزه فعالند اما خروجی مناسبی وجود ندارد یا کاری تولید نمی‌شود که تاثیرگذار و جریان‌ساز باشد و ما بتوانیم شاهد تأثیر آن روی نسل جدید باشیم. اکثر منابع تغذیه آموزشی و فرهنگی خارجی هستند و طبیعی است که وقتی ما نمی‌سازیم آن‌ها می‌سازند. البته لزوماً چیزی که در خارج تولید می‌شود چیز بدی نیست.

او افزود: اگر به سینمای غرب و هالیوود نگاه کنید شاخص‌ترین و پرفروش‌ترین کارهای آن‌ها در این حوزه تولید می‌شوند؛ این نشان‌دهنده اهمیت این حوزه برای آن‌ها است. همچنین هر سال در میان فیلم‌های مطرح آن‌ها دو یا سه کار کودک و نوجوان وجود دارد که این خود می‌تواند جریان‌ساز بوده و بر روی کشورها و نسل‌های مختلف تاثیر بگذارد. در کشور ما چه به لحاظ سرمایه‌گذاری، قصه و درام و پخش این اتفاق نمی‌افتد. مسأله اینجا است که چرا ما با توجه به پیشینه و فرهنگ خودمان، اتفاق مهمی در این زمینه نداریم؟!

جعفری اضافه کرد: اینگونه خلاءهای موجود و همینطور پیشینه و کودکی ما، وقایعی که از سر گذرانده‌ایم و خاطراتی که داریم باعث شد در حوزه سینمای کودک و نوجوان فیلم بسازم.

کارگردان «یدو» اظهار داشت: فکر می‌کنم اگر کاری قرار است تاثیرگذار باشد باید بخشی از زندگی زیسته هنرمند فیلمساز نیز در آن اثر وجود داشته باشد. ما هم در انتخاب‌های‌مان به تجربه‌ای که داشتیم به خصوص دوران کودک و نوجوانی خودمان که مصادف با دوره بعد از انقلاب و جنگ بود، باز می‌گشتیم. درواقع حیفم آمد که آن خاطرات‌ و داستان‌ها به بهانه‌ای به واسطه خلاقیت‌هایمان و یا اقتباس روی پرده سینما کشیده نشود چون احساس می‌کردم که از نسل نوجوان دهه شصت کمتر گفته شده است. اگرچه کارهایی ساخته شده بود و آثار شاخصی هم بودند اما کاش بیشتر در حوزه سرگرمی کار بکنیم. در دوره‌ای از این لحاظ موفق بودیم اما متاسفانه رو به افول رفتیم.

جعفری عنوان کرد: خروجی فیلم‌هایی که در مورد مسائل نوجوانان است باید به نحوی منجر به اثرگذاری بشود. احساس می‌کردیم که این مدل فیلم‌ها کمترند و بر اساس تجربیاتمان تلاش کردیم تا بهانه‌هایی برای نمایش زاویه‌های دیده نشده از آن دوران را به تصویر بکشیم‌ و همچنین بتوانیم پاسخگوی نیاز نسل نوجوان امروز باشیم. درواقع اگر بخواهیم فقط به صورت نوستالژیک از گذشته خود بگوییم و تماشاگر نداشته باشیم، کاری بیهود کرده‌ایم. ما نماینده نسلی هستیم که خاطرات دوران‌ساز داشتند که شاید در ادبیات به خوبی ثبت شده‌اند اما در سینما کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

او در خصوص بازتاب فیلم در نسل امروز گفت: اولین و آخرین شرط برای موفقیت یک فیلم در این حوزه این است که بتواند با مخاطب امروزی ارتباط برقرار کند. در مورد «23 نفر» با اغراق می‌گویم که من برای مخاطب فراتر از امروزی این فیلم را ساختم. بخشی از نگاه سازنده در این فیلم به اصل واقعیت و بخش دیگر از این منظر است که این واقعیت رخ داده در تاریخ معاصر ما می‌تواند برای مخاطب آینده هم دیدنی و شنیدنی باشد. تمام تلاش من این بود که المان‌هایی که در قصه وجود دارند در زیر متن باقی بمانند و با روایت، بازی‌ها و میزانسن‌ها جهان داستان را طوری بسازیم که برای مخاطب امروزی دلنشین باشد، کشش داشته باشد و فیلمی باشد که مخاطبش قصه را تا پایان دنبال کند.

مهدی جعفری بیان کرد: «23 نفر» از آن دسته فیلم‌هایی است که پس از پایان اثرگذاری آن روی مخاطب جوان و نوجوان آغاز می‌شود. در بازخوردهایی که در این چند سال از مردم گرفتم این تاثیرگذاری را دیده‌ام. از این لحاظ احساس کردم که فیلم موفق بوده است چراکه یکی از فاکتورهای موفقیت فیلم‌ها این است که بتوانند با مخاطب ارتباط برقرار کنند و «23 نفر» اساساً با این نیت ساخته شد. البته مسائل دیگری هم بود و می‌خواستیم به تاریخ جنگ اشاره کنیم و موضوعی حماسی را به تصویر بکشیم اما واقعیت این است که با توجه به پیگیری‌های هفت یا هشت ساله من، پشت فیلمنامه ایستاده بودم تا فیلم ساخته شود به این جهت که می‌دانستم از این دست قصه‌ها در سینمای کودک و نوجوان به خصوص برای نوجوان امروزی بسیار کم داریم. با توجه به سرعت و شتابی که دنیای امروز دارد الگوسازی و آموزش از طریق سخنرانی و کلاس درس در نسل امروز جوابگو نیست چون عموماً نسل‌های جدید، نصیحت‌پذیر نیستند تا کلاس درس بتواند آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر قرار است اثرگذار باشیم باید از همین مدیوم سینما استفاده کنیم.

این کارگردان در پاسخ به این سؤال که آیا برگزاری آنلاین جشنواره می‌تواند تاثیرگذار باشد یا خیر، توضیح داد: سینمای کودک و نوجوان حوزه‌ای است که همچنان مغفول مانده است و در کشور ما از جانب مسئولین و فیلمسازان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. من از آن دسته آدم‌هایی نیستم که تمام تقصیرات را به گردن نهادهای دولتی و مسئولین بیندازم بلکه معتقدم فیلمسازان ما هم به این حوزه کم لطفی می‌کنند. چه بسا که اگر فیلم‌سازی به دنبال موضوعی خوب در این حوزه باشد، چه با حمایت دولتی و چه خارج از دولت بالاخره می‌تواند فیلم را بسازد. در حقیقت باید نسبت به این حوزه دغدغه وجود داشته باشد و این شرط اساسی است. از این جهت که حوزه کودک و نوجوان حوزه کم بضاعتی در کشور ما است، موافقم که این فعالیت فرهنگی هنری گسسته نشود و برگزار بشود. ما شرایط خاصی را در این مقطع تاریخی در جهان تجربه می‌کنیم و در عین حال هم نمی‌توانیم زندگی روزمره خود را متوقف کنیم. همچنین توجه به مسائل فرهنگی کودک و نوجوان نیز باید جزو اولویت‌های ما باشد.

او تأکید کرد: برگزاری آنلاین جشنواره طبیعتاً تجربه‌های آزموده و نیازموده بسیاری خواهد داشت اما آرزو می‌کنم که اتفاق‌های خوبی بیافتد. با این روش این حوزه می‌تواند مخاطب گسترده‌تری داشته باشد و این تجربیات در اختیار دوره‌های بعد هم قرار بگیرد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مهلت ارسال طرح برای رویداد ملی امتداد تمدید شد/رسیدن به گام دوم

مهلت ارسال طرح برای رویداد ملی امتداد تمدید شد/رسیدن به گام دوم
2020-09-21T15:38:56+03:30
مهلت ارسال طرح برای رویداد ملی امتداد تا ۱۷ مهرماه مصادف با اربعین حسینی تمدید شد.

از زندان‌های شاه تا اسارتگاه‌های صدام؛ داستان شنیدنی «مردی که خواب نمی‌دید»

 از زندان‌های شاه تا اسارتگاه‌های صدام؛ داستان شنیدنی «مردی که خواب نمی‌دید»
2020-09-21T15:32:17+03:30
«مردی که خواب نمی‌دید» داستان زندگی یکی از قهرمانان گمنام ایران را از دوران کودکی تا دوران پس از جنگ تحمیلی را روایت می‌کند.

موشن‌گرافیک| پزشکی که رتبه اول کنکور بود و به جبهه رفت

 موشن‌گرافیک| پزشکی که رتبه اول کنکور بود و به جبهه رفت
2020-09-21T15:05:41+03:30
موشن‌گرافیک «همه بودند، همه هستیم» با موضوع نقش اقشار مختلف جامعه در دفاع مقدس منتشر شد. در اولین قسمت آن یادی از شهدای پزشک و پرستار شده است.

چله عزت|جهاد با پای مصنوعی؛ از تخریب تا اطلاعات ــ عملیات

 چله عزت|جهاد با پای مصنوعی؛ از تخریب تا اطلاعات ــ عملیات
2020-09-21T15:05:40+03:30
برادر شهید علیرضا فیلسوف‌زاده می‌گوید: به‌خاطر وضعیت پایش از گروه‌های رزمی بیرون آمد و وارد اطلاعات ــ عملیات لشکر شد.

تازه‌ترین اثر داوری اردکانی منتشر شد

تازه‌ترین اثر داوری اردکانی منتشر شد
2020-09-21T14:45:36+03:30
مجموعه سه جلدی «نقد فرهنگ و توسعه نیافتگی» تازه‌ترین اثر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم توسط انتشارات نقد فرهنگ منتشر شد.

سردار فدوی: پیروی مردم از حضرت امام (ره) شاه‌بیت هشت سال دفاع مقدس است

 سردار فدوی: پیروی مردم از حضرت امام (ره) شاه‌بیت هشت سال دفاع مقدس است
2020-09-21T14:25:41+03:30
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: هشت سال دفاع مقدس به لحاظ امامت امام(ره) و پیروی همه مردم عظمتی بی بدیل ایجاد کرد که تمامی نعمات ۸ سال دفاع مقدس ذیل ای...

چله عزت|جهاد با پای مصنوعی؛ از تخریب تا اطلاعات-عملیات

 چله عزت|جهاد با پای مصنوعی؛ از تخریب تا اطلاعات-عملیات
2020-09-21T14:25:41+03:30
برادر شهید علیرضا فیلسوف زاده می‌گوید: به خاطر وضعیت پایش از گروه‌های رزمی بیرون آمد و وارد اطلاعات-عملیات لشکر شد.

دیدار رئیس اسبق سازمان صداوسیما با خانواده شهید صنیع‌خانی؛ وصیت‌نامه شهید، مشابه سفارشات سردار سلیمانی است

 دیدار رئیس اسبق سازمان صداوسیما با خانواده شهید صنیع‌خانی؛ وصیت‌نامه شهید، مشابه سفارشات سردار سلیمانی است
2020-09-21T14:12:17+03:30
سیدعزت‌الله ضرغامی در اولین روز از هفته دفاع مقدس به دیدار خانواده شهید صنیع‌خانی رفت.

تصویر شهدای شاخص انقلاب بر دیوارنگاره جدید میدان ولی‌عصر(عج)+عکس

 تصویر شهدای شاخص انقلاب بر دیوارنگاره جدید میدان ولی‌عصر(عج)+عکس
2020-09-21T14:12:17+03:30
طرح جدید دیوارنگاره میدان ولی‌عصر(عج) با محوریت تصویر جمعی از شهدای شاخص انقلاب اسلامی به همت خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی و رونمایی شد.

انتشار کتابی درباره ادبیات معاصر ایران برای انگلیسی‌زبان/ آیا ادبیات ایران از گمنامی خارج می‌شود؟

 انتشار کتابی درباره ادبیات معاصر ایران برای انگلیسی‌زبان/ آیا ادبیات ایران از گمنامی خارج می‌شود؟
2020-09-21T13:59:09+03:30
«نگاهی به ادبیات معاصر ایران»، تألیف احمد خاتمی است که انتشارات شمع و مه قرار است نسخه انگلیسی آن را منتشر کند؛ کتابی که شاید بتواند آشنایی مجامع ...

برگزاری مراسم چهارپایه‌خوانی در بیت شهید حادثه منا

برگزاری مراسم چهارپایه‌خوانی در بیت شهید حادثه منا
2020-09-21T12:58:56+03:30
همزمان با پنجمین سالگرد حادثه منا،، برنامه عزاداری در قالب آئین چهارپایه خوانی در بیت شهید حادثه منا اول مهرماه برگزار می‌شود.

مناظره امام باقر (ع) با اسقف مسیحی/ ساعتی از روز که جزو لحظات بهشتیان است

 مناظره امام باقر (ع) با اسقف مسیحی/ ساعتی از روز که جزو لحظات بهشتیان است
2020-09-21T13:05:37+03:30
نصرانى زمانی که با علم امام باقر (ع) مواجه شد، رو به اطرافیان کرد و گفت اى گروه نصارا به خدا مسأله‌ای از او بپرسم که در آن بماند.

معرکه جنگ با داعش به روایت «اجاره‌نشین خیابان الامین»/ رونمایی از کتاب همزمان با سالروز شهادت حضرت رقیه(س)

 معرکه جنگ با داعش به روایت «اجاره‌نشین خیابان الامین»/ رونمایی از کتاب همزمان با سالروز شهادت حضرت رقیه(س)
2020-09-21T13:05:37+03:30
کتاب «اجاره‌نشین خیابان الامین» روایتی است از معرکه جنگ داعش در سوریه که در آن، راوی به موضوعات مختلف در این زمینه می‌پردازد. این اثر همزمان با سا...

هیأت‌های مذهبی باید در خط مقدم کمک به نیازمندان حضور یابند

هیأت‌های مذهبی باید در خط مقدم کمک به نیازمندان حضور یابند
2020-09-21T12:05:36+03:30
آبفروش گفت: راهبرد و دیپلماسی خدمت و رسیدگی به محرومان مهم‌ترین رکن نقش‌آفرینی هیأت‌های مذهبی در اربعین امسال است به همین علت هیأت‌های مذهبی باید در خط مقدم ...

با کاروان حسینی تا اربعین| چرا به تماشای قاتلان پسر پیامبرتان ایستاده‌اید؟

 با کاروان حسینی تا اربعین| چرا به تماشای قاتلان پسر پیامبرتان ایستاده‌اید؟
2020-09-21T12:12:57+03:30
مسیحیان، "سُم الاغی" را گمان می‌‏برند عیسی مسیح بر آن سوار شده، در کلیسای حافر میان حُقه‌‏ای از طلا حفاظت می‌‏کنند، بر آن بوسه می‌‏زنند و به طواف ...

طرح قرآنی «هدیه به غنچه‌های نور» اجرا می‌شود

طرح قرآنی «هدیه به غنچه‌های نور» اجرا می‌شود
2020-09-21T11:52:16+03:30
فرهنگسرای قرآن، طرح قرآنی هدیه به غنچه های نور را اجرا می کند.

چرا غربی‌ها از دین می‌ترسند؟

 چرا غربی‌ها از دین می‌ترسند؟
2020-09-21T11:58:57+03:30
حجت‌الاسلام انصاریان استاد اخلاق به علت هراس غربی‌ها از دین اسلام اشاره کرد.

مداحی مطیعی به مناسبت هفته دفاع مقدس/ "یک عده در آغوش زهرا جان سپردند"

 مداحی مطیعی به مناسبت هفته دفاع مقدس/ "یک عده در آغوش زهرا جان سپردند"
2020-09-21T11:45:50+03:30
مداحی میثم مطیعی به مناسبت هفته دفاع مقدس منتشر شد.

رفیعی: فساد اقتصادی کشور نیاز به نظارتی ویژه دارد/ حضور افراد در پُست‌های حسّاس با وجود اختلاس

 رفیعی: فساد اقتصادی کشور نیاز به نظارتی ویژه دارد/ حضور افراد در پُست‌های حسّاس با وجود اختلاس
2020-09-21T11:45:50+03:30
رفیعی گفت: مردم دیگر نمی‌توانند برای فردا تصمیم‌گیری کنند، همه چیز مدام در حال تغییر است؛ اینکه به تحریم ربطی ندارد، بیشتر به دلیل سوء مدیریت و ضعف نظارت اج...

خارجی‌ها قهرمان خیالی می‌سازند، ما به مادر شهید قهرمان‌مان بی‌توجهی می‌کنیم/ ماجرای حضور ثریا قاسمی در مستند «بانو»

 خارجی‌ها قهرمان خیالی می‌سازند، ما به مادر شهید قهرمان‌مان بی‌توجهی می‌کنیم/ ماجرای حضور ثریا قاسمی در مستند «بانو»
2020-09-21T11:45:49+03:30
کارگردان مستند «بانو» می‌گوید: دیگر کشورها حتی اگر قهرمان هم ندارند، قهرمان خیالی می‌سازند اما ما مادر شهیدان قهرمانی داریم و کمتر بهشان توجه می‌ک...

ماجرای تئاتر مهدی فقیه در بلندی‌های "حاج عمران"/ دفاعِ ‌مقدس ما را هالیوودی و آرتیستی نشان ندهید!

 ماجرای تئاتر مهدی فقیه در بلندی‌های "حاج عمران"/ دفاعِ ‌مقدس ما را هالیوودی و آرتیستی نشان ندهید!
2020-09-21T11:05:40+03:30
بازیگر شیرازی تلویزیون، تئاتر و سینما، در ایام دفاع‌مقدس دلش هوای روزهایی می‌کند که با گروه تئاتر به جبهه می‌رفتند و برای رزمندگان نمایش اجرا می‌کردند؛ حتی ...

نگاهی به «زن‌ها فرشته‌اند ۲»|ظهور و سقوط سینمای کمدی ایران

 نگاهی به «زن‌ها فرشته‌اند ۲»|ظهور و سقوط سینمای کمدی ایران
2020-09-21T11:05:40+03:30
جای سؤال دارد که بپرسیم چرا کارنامه فیلمسازی مانند فرحبخش با آن سابقه خوب و جدی در ساخت فیلم‌های اجتماعی و حادثه‌ای به چنین رزومه مبتذل و سطحی رسیده است؟

ادامه‌ دار بودن روند افزایشی قیمت کاغذ/ چاپ و تحریر به ۴۲۰ هزار تومان نزدیک شد

 ادامه‌ دار بودن روند افزایشی قیمت کاغذ/ چاپ و تحریر به ۴۲۰ هزار تومان نزدیک شد
2020-09-21T11:05:40+03:30
روند افزایشی قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد ادامه دارد،‌ بر این اساس قیمت هر بند کاغذ ۴۱۰ تا ۴۲۰ هزار تومان معامله شده است.

نگاهی به یکی از افسانه‌های قدیمی ناظم حکمت برای کودکان

 نگاهی به یکی از افسانه‌های قدیمی ناظم حکمت برای کودکان
2020-09-21T10:52:21+03:30
«افسانه ابر دلداده»، از آثار ناظم حکمت برای کودکان و نوجوانان، با ترجمه‌ای جدید روانه کتابفروشی‌ها شد.

روایت آغاز جنگ تحمیلی و نخستین پروازهای جنگی خلبان استشهادی

 روایت آغاز جنگ تحمیلی و نخستین پروازهای جنگی خلبان استشهادی
2020-09-21T10:52:21+03:30
جنگ برایش فیلم‌های سیاه و سفید تلویزیون بود. هواپیماهای تیره رنگ با آرم بزرگ نازی‌ها که بمب‌های بیضی شکل را روی شهرها می‌ریختند. بعد آوار خانه‌ها و آدم‌های ...

برنامه "ایران‌بانو" چه آدرسی به جامعه می‌دهد؟/ ساخت فصل‌های آینده با ساختاری جدید

 برنامه "ایران‌بانو" چه آدرسی به جامعه می‌دهد؟/ ساخت فصل‌های آینده با ساختاری جدید
2020-09-21T09:58:56+03:30
"ایران‌بانو" برنامه‌ای است که با جامعه حرف‌های جدیدی می‌زند. روی سخنش زنانی‌اند که معتقدند با مادر شدن فعالیت‌شان در جامعه به پایان می‌رسد؛ مهمانا...

مراسم آئین تجلیل و تکریم یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس برگزار شد

 مراسم آئین تجلیل و تکریم یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس برگزار شد
2020-09-21T09:45:37+03:30
مراسم آئین تجلیل و تکریم یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با حضور جمعی از مسئولین لشکری و کشوری برگزار شد.

روایت حاج قاسم سلیمانی از شکل گیری تیپ نیروهای کرمان در دفاع مقدس/ چرا «ثارالله» انتخاب شد؟

 روایت حاج قاسم سلیمانی از شکل گیری تیپ نیروهای کرمان در دفاع مقدس/ چرا «ثارالله» انتخاب شد؟
2020-09-21T09:45:37+03:30
شهید قاسم سلیمانی می‌گوید: صحبت تشکیل تیپ و لشکر نبود. صحبت از تشکیل نیروهای کرمان بود. کلمه «ثارالله» را از همان خط ثارالله شوش گرفتیم. بسیار کلم...

کرمانی به جد دعوت کننده به اسلام بود نه به گفتار

کرمانی به جد دعوت کننده به اسلام بود نه به گفتار
2020-09-20T16:59:01+04:30
قراملکی گفت: کرمانی به جد دعوت کننده به اسلام بود نه به گفتار بلکه به کردار و عمل؛ تلاش بی امان درسی بود که همواره از ایشان آموختیم.

سخنرانی‌های همایش سهروردی و احیای حکمت فهلوی در دسترس قرار گرفت

سخنرانی‌های همایش سهروردی و احیای حکمت فهلوی در دسترس قرار گرفت
2020-09-20T16:59:00+04:30
فایل سخنرانی‌های همایش سهروردی و احیای حکمت فهلوی در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.