میرنیوز

هنر و ادبیات انقلاب ـ ۱۴| ظهور نسل جدید هنر و ادبیات در دوره پهلوی دوم

 هنر و ادبیات انقلاب ـ ۱۴| ظهور نسل جدید هنر و ادبیات در دوره پهلوی دوم 2020-09-06T14:15:53+04:30

خبرگزاری تسنیم،‌ سعید تشکری:

هنر و ادبیات انقلاب اسلامی گفت چهاردهم

بعد از سال 1332و کودتای 28 مرداد تا سال 1342 و قیام خونین  15خرداد، ما شاهد سیر رشد بسیار بالایی از نویسندگان، با نگاه­‌های مختلف هستیم، که در واقع بازتاب اجتماعی همین رویداد است. تعدادی از این چهره­‌ها  به سیاست­‌های آمریکایی اعتراض می­‌کنند، تعدادی به سیاست­‌های انگلیسی و تعدادی به سیاست­‌های شاهنشاهی.

از آن طرف گروهی از نویسندگان که ایدئولوگِ حکومت کودتا هستند، هم به فعالیت و تولید هنر و ادبیات  خود ادامه می‌دهند، با این تفاوت که جایگاهشان را عوض می‌کنند و از رضاخان خواهی به محمدرضاشاه خواهی روی می­‌آورند، این گروه از نویسندگان رفتار عجیبی دارند از این جهت که خودشان را در جایگاه اپوزیسیون هم قرار می‌دهند. در این سالها حکومت، رانت‌های بسیار زیادی برای نویسندگان قائل می‌شود و بودجه‌های کلانی در اختیار هنرمندانِ متصل به حکومت قرار می‌گیرد، تا در حوزه‌های  مختلف به نفع حکومت و برای حکومت شاهنشاهی  فعالیت کنند.

یک مشکل اساسی در این دوره، رفتار مشابه نویسندگان در مواجهه با فضای روستا است، چه نویسندگان جدیدِ مستقل، چه آنها که حکومتی و درباری هستند، هر دو راهی روستاها می‌شوند و از مردم روستا و فضای روستا، یک تعریفِ بَدَوی ارائه می‌دهند و با این تعریف خواسته یا ناخواسته، مقدمات انقلاب بی نام و نشانِ شاه و مردم را پی ریزی می‌کنند، به طوری که در این دوره بسیاری از فیلم‌ها، نمایشنامه‌ها  و داستان و رمان‌ها و پاورقی‌ها، دو تصویر از روستا ارائه می‌دهد، یک تصویر، روستایی که تماماً از آنِ خان است، تا جایی که نه فقط زمین‌های روستا، بلکه زنان روستا هم جزئی از دارایی خان حساب می‌شوند و هر زنی قبل از ازدواج باید توسط خان به حجله برده شود و خان به او برکت بدهد، اما بعضی از زنان روستا با این واقعه مقابله می‌کنند و تن به فرار می‌دهند.

تصویر دیگر تلاش دارد مظاهرِ مذهبی روستا را نشانه عقب ماندگی توده‌ها  معرفی کند و تنها مأمنِ مردم رنج دیده روستاییان  که یک امام‌زاده است را متصل به انگلیسی‌ها معرفی کند و با مسخره کردنِ پناه بردنِ مردم روستا به امام‌زاده، این رویکرد را یک رویکرد انگلیسی معرفی کند. می‌خواهم بگویم، همین دو تصویر از روستا، بُن مایه­ تئوریک  اصلاحات ارضی می‌شود. این رویکرد در داستان‌نویسی، بیش از آنکه بخواهد حقیقت روستا را نشان دهد، ضدیتِ تمدن شهری را با مظاهرِ مذهب در روستا را با عقب ماندگی به رُخ می‌کشد.

سوی دیگر، نویسندگانِ وابسته به حکومتِ محمدرضاشاه، شروع به خلقِ آثاری می‌کنند که روایت‌گرِ سرگذشت مردان روستایی است که به شهر مهاجرت می‌کنند و مورد سوءاستفاده  زن‌هایِ روسپیِ شهری قرار می‌گیرند و به گدایی رو می‌آورند و مورد استثمار اخلاقی این زنها قرار می‌گیرند و در این مهاجرت همه چیزشان را می‌بازند.

اما در همین دوران، در میان هنرمندان، ما شاهد رشد گروهی از نویسندگان هستیم، که مبارز هستند و آگاهانه در داستان به واکاویِ واقعیت‌های اجتماعی می‌پردازند. جلال آل احمد، نمونه بارز این نویسندگان است، او که از اعضا حزب توده بوده است، در سال‌های 1324 و 1326 دو مجموعه داستان با نام «دید و بازدید» و «از رنجی که می بریم» در نشریات حزب توده چاپ می‌کند و در همین سال‌ها همراه با خلیل ملکی از حزب توده کنارگیری می‌کند.

این خروج، تولدِ نویسنده‌ای جدید و توانا و دارای ایدیولوژی دین گرایی  را نوید می‌دهد، که از دقت نظر و سطح فکری بالایی برخوردار است، و از عجایبش این است که در بسیاری از عرصه‌های  هنری، به عنوان نویسنده  و منتقدی توانمند و مترجمی خوش نویس حضور دارد. از نقد نمایش، تا نقد فیلم و نقد گالری نقاشی، تا نقد دروس کتاب‌های درسی درهمه جا حضور دارد.

چاپ مقالات کوبنده از او چهره‌ای تابناک می‌سازد. بی اغراق، او یک اعجوبه ژورنالیست است، که در حوزه داستان نویسی و مترجمی، در سطح بالایی فعالیت دارد و آثار متعدد چاپ شده­ او، گواه این حضور است، او در داستان‌هایی که می‌نویسد، تمام بنیانهای فکری حزب توده و نظام شاهنشاهی را مورد پرسش قرار می‌دهد. مثلا در داستان بلند «مدیر مدرسه» که در سال 1337 چاپ شده است، شمایلی از نظام آموزشی دوران قبل از انقلاب اسلامی را می‌بینیم.

حالا چگونه است که با وجود این نویسندگان و چهره‌های جدید و درخشان، انعکاسی از کودتای 28 مرداد سال 1332 در داستان‌ها دیده نمی‌شود؟ انعکاسی از این ماجرا، که اگر آمریکا سرمایه‌گذار اصلی کودتا بوده است، جلب موافقت سایر قدرت‌های جهانی، مثل روسیه و انگلستان،  بستر کودتا را مهیا کرده است، و دولت مصدق دست روی دست می‌گذارد و نمی‌تواند ارتش و شهربانی را که در اختیار نیروهای حکومت هستند، تحت کنترل خود در آورد و این وضعیت توسط  انگلیسی‌­ها پشتیبانی می‌شود تا جایی که جبهه ملی مصدق خود باعث می‌شود شاه قدرت بیشتری پیدا کند.

کودتا و شکست دولت مصدق تأثیرات زیادی بر جامعه ایران گذاشت، شاعران و نویسندگان هم از این تاثیرات مستثنی نبودند. بسیاری از هنرمندان که پیش از کودتا، عضو یا طرفدارِ حزب توده بودند، یا وابسته به نظام شاهنشاهی بودند، بعد از کودتا وابسته به جریان حزب توده شده و دچار یک شکست سیاسی و نوعی انزوا شدند و این تراژدی آنقدر برایشان بزرگ بود، که افسردگی را دامن زد و بسیاری از آنها به دود و الکل پناه بردند، مثل نصرت رحمانی، شاعر اعجوبه‌ای  که حقیقتاً در غبار گُم شد.

در حقیقت این نویسندگان، در مواجه با قدرت استبدادیِ پس از کودتا، نمی‌توانند آن را تبیین کنند و همین باعث می‌شود، کودتای 28 مرداد را پایانِ دنیا تصور کنند و بازیابی و بازسازیِ بعد از این سرخوردگی، بسیار زمان بَرمی شود و در این مدت نویسندگان وابسته به دربار، یکِّه تاز  پیش می‌روند و ما از 28 مرداد تا 15 خرداد، جای خالی یک بازیگر، در حوزه ادبیات را به شدت احساس می‌کنیم.

جلال آل احمد در همین دوران، تأثیرگذار است و تلاش می‌کند این جای خالی را پُر کند. او فضای نااُمیدِ حاکم بر جامعه و هنرمندان را می‌شکند و خودش را به آدمی تبدیل می‌کند که با چهره­‌های مختلف در ارتباط است و آنها را از این سطحِ شکستِ سیاسی و افسردگی، به از نو شناختنِ خودشان، دعوت می‌کند.

جلال آل احمد  در سال 1302به دنیا می‌آید، او خانواده‌ای مذهبی و زندگی مرفه دارد، بعد از دبستان، پدرش مخالف رفتن او به مدرسه و دبیرستان است و اولین بارقه ی جدال میان پدر و پسر، در همین سال اتفاق می‌افتد، جلال بعد از رفتن به دبیرستان، از طریق آشنایی با کلام کسروی و محمد حسن شریعت سنگلجی، عضو حزب توده می‌شود، راهیِ دانشسرای عالی تهران می‌شود،"دید و بازدید" را منتشر می‌کند، از حزب توده خارج می‌شود، و گورکی وارترین قصه‌های ایرانی  خود را در مجموعه داستانِ «از رنجی که می‌بریم» منتشر می‌کند که روایتگرِ شکستِ مبارزاتش در این حزب است.

اگر ما بخواهیم مبدأ گورکی‌نویسی و ادبیات انتقادی را در ایران پیگیری کنیم، به همین کتابِ «از رنجی که می‌بریم» می‌رسیم که حقیقتاً یک تحفه است و تحت تاثیرِ ادبیاتِ روس، توسط جلال آل‌احمد نوشته می‌شود، او بعد از کنارگیری از حزب توده، برای مدتی از سیاست دوری می‌کند، در سال 1329 خلاف تمایل پدر، با سیمین دانشور ازدواج می‌کند و این اتفاقات باعث می‌شود تا رابطه پدر و پسر کاملا تیره و تار شود.

جلال آل احمد به عنوان یکی از بانیانِ مکتب  انقلاب اسلامی و پهنه ادبیات مکتبی و مقاومت در برابر استبداد پهلوی  دوم، اصلی‌ترین وضعیتی را که روایت می‌کند، نگاه جامعه به زنان است؛ نگاهی برخلافِ آنچه که تا آن زمان در میان پاورقی‌نویسی رایج بود، روایت واقعیتِ زن ایرانی در جلوه‌های  مختلف، که در مجموعه داستانِ «زن زیادی» در سال 1331 منتشر می‌شود. با قضیه ملی شدن صنعت نفت و ظهور جبهه ملی، جلال آل احمد  به عنوان عضو «نیروی سوم» که یکی از ارکان جبهه ملی است، دوباره فعالیت‌های سیاسی خود را از سر می‌گیرد، تا جایی که در اسفند سال 1331 بعد از محاصره خانه مصدق، به دفاع از او سخنرانی می‌کند و زخمی می‌شود.

دو ماه بعد، جلال آل احمد، از عضویت جبهه ملی هم کناره می‌گیرد، چرا که به نظرش، جبهه ملی هم توانایی این را ندارد که بتوانند جامعه را به سمت یک دگردیسی ببرد. چند ماه بعد از این کناره‌گیری، کودتای 28 مرداد رخ می‌دهد، و جلال آل احمد دچار افسردگی شدید روحی می‌شود، که سرآغازِ یک دوره سکوتِ سیاسی است و نتیجه این دوره، چاپِ داستان بلند «سرگذشت کندوها» در سال 1337 است که یک داستان کاملاً سمبولیک و خواندنی، به سبک قصه‌های  سنتیِ ایران و یکی بود یکی نبودها است، که در آن واقعیتِ حزب توده و دولت مصدق را کاملاً روشن می‌کند.

او در همین سال داستان بلندِ «مدیر مدرسه» و اولین سفرنامه اعتراضی خود را  به نامِ «تات‌نشین‌های بلوک زهرا» را می‌نویسد، که بعد از آن سفرنامه «جزیره خارک دُرِّ یتیم خلیج فارس» را در سال 1339 منتشر می‌کند.

در حقیقت جلال آل احمد ، حاصلِ اندیشه‌های  خصوصی، و برداشت‌های ِ صریحِ عاطفی، از حوزه بسیار کوچک، اما موثرِ فرهنگ است، که دو سال پیش از نهضت 15 خرداد سال 1342، با انتشار رمان «نون و القلم» به بلوغ می‌رسد.

این کتاب، یکی از کتاب‌هایی است که جامعه ایرانی آن را چندان جدی نگرفته است؛ چرا که روایتی ضد مارکسیسم دارد و ماجرای حزب توده را عَلَم می‌کند و نظام مارکسیستی را در قالب یک نظام قلندری طرح می‌کند، نظامی که همواره تلاش دارد، در عینِ ارتباط داشتن با حکومت، خودش را پنهان کند. جلال آل احمد، سرآغازِ نوعی مکتبِ داستان‌نویسی و هنر متعهد است و ما وقتی به آستانه خرداد 1342 می‌رسیم، شاهد ظهور نویسندگانِ بسیاری هستیم، که ادامه راه جلال آل احمد هستند و در حقیقت او معلمی می‌شود، برای نویسندگان جدیدی که وارد فضای ادبیات و هنر می‌شوند، که در گفت بعدی بیشتر به آن می‌پردازیم.

ادامه دارد...

انتهای پیام/   

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

جزئیات مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله علم الهدی اعلام شد

جزئیات مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله علم الهدی اعلام شد
2020-09-27T09:19:02+03:30
مراسم چهلمین روز ارتحال آیت‌الله سید عبدالجواد علم الهدی امروز در تهران برگزار می‌شود.

«وقف»، راهکاری برای مساوات و برابری است

«وقف»، راهکاری برای مساوات و برابری است
2020-09-26T18:18:56+03:30
استاندار تهران با اشاره به اینکه «وقف» می‌تواند راهکاری برای مساوات و برابری باشد، گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی بسیار پویا و فعال هستند و در هر سازمانی ...

به دنبال رستگاری در سوریه/ این کتاب قداست حرم را حفظ کرده است

 به دنبال رستگاری در سوریه/ این کتاب قداست حرم را حفظ کرده است
2020-09-26T16:25:38+03:30
مجید قیصری در مراسم رونمایی از کتاب «اجاره‌نشین خیابان الامین» گفت: کتاب اصلاً تلاش نکرده است تا قداست حرم را به زور در متن بریزد؛ خود متن قداست ح...

چله عزت|شهید ۱۵ ساله‌ای که کمتر از دوماه حضور در جنگ آسمانی شد

 چله عزت|شهید ۱۵ ساله‌ای که کمتر از دوماه حضور در جنگ آسمانی شد
2020-09-26T16:12:23+03:30
برادر شهید محمود مهاجر گفت: ایشان پس از آنکه از مرخصی بازگشت با آنکه بیش از دوماه در منطقه نبود به فیض شهادت نائل شد و پس از ۲۵ سال به آغوش خانواده بازگشت.

سریال "حاج قاسم" در اتاق تاریک!/ تحقیق، پژوهش و انتخاب تهیه‌کننده و کارگردان را جدی بگیرید

 سریال "حاج قاسم" در اتاق تاریک!/ تحقیق، پژوهش و انتخاب تهیه‌کننده و کارگردان را جدی بگیرید
2020-09-26T15:58:57+03:30
گمانه‌زنی‌ها درباره کارگردان سریال و فیلم "حاج قاسم" از همان بدو شهادت در فضای رسانه‌ای بوجود آمد. جایی کارگردان فیلم سینمایی را رایزنی کردند که ت...

تصویر دفاع مقدس| ماجرای قابلمه یخ روی بی‌سیم‌ها در اتاق‌های عملیات

 تصویر دفاع مقدس| ماجرای قابلمه یخ روی بی‌سیم‌ها در اتاق‌های عملیات
2020-09-26T15:05:37+03:30
رزمندگان دفاع مقدس با وجود گرما طاقت‌فرسا در جنوب کشور، در ماه مبارک رمضان روزه دار بودند و با فعالیت‌های جسمی فراوان یاد خداوند را فراموش نمی‌کردند.

کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد

کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد
2020-09-26T14:45:36+03:30
کتاب «ایران و القرآن، جهود الایرانیین فی خدمه القرآن الکریم و علومه، قبل الثوره و بعدها» نوشته نور الدین بولحیه، اندیشمند و نویسنده بزرگ الجزایری در این کشور...

«وقف»، راهکاری است برای مساوات و برابری است

«وقف»، راهکاری است برای مساوات و برابری است
2020-09-26T14:18:56+03:30
استاندار تهران با اشاره به اینکه «وقف» می‌تواند راهکاری برای مساوات و برابری باشد، گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی بسیار پویا و فعال هستند و در هر سازمانی ...

چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی بررسی شد

چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی بررسی شد
2020-09-26T14:18:56+03:30
نشست «بررسی چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی» با حضور نمایندگان اقلیت‌های دینی از جمله مسلمانان از سوی مدافع عمومی گرجستان و شورای ادیان مدافع عم...

چله عزت| ماجرای رانندگی بی‌ترمزهای پانزده ساله با بیل میکانیکی عراقی

 چله عزت| ماجرای رانندگی بی‌ترمزهای پانزده ساله با بیل میکانیکی عراقی
2020-09-26T14:12:19+03:30
از طرف سنگرهای عراقی گرد و خاک بلند شد. ماشینی می‌آمد طرفمان. داد زدم: «بچه‌ها. آرپی‌جی!» وقتی آمد جلوتر، یکی داد زد: «نزنید... نزنید، بی‌ترم...

تندروهای واقعی سینما چه کسانی بودند؟/ طومارنویسی که بعدها سر از پاریس درآورد

 تندروهای واقعی سینما چه کسانی بودند؟/ طومارنویسی که بعدها سر از پاریس درآورد
2020-09-26T14:12:19+03:30
سینمای دفاع مقدس در آغاز راه خود شاهد شکل‌گیری سینمایی بود که می‌توانست در سال‌های بعد طیف گسترده‌ای از جوانان را به خود جذب کند اما تندروی مدیران فرهنگی و ...

درخواست رئیس‌جمهور از صداوسیما/ عزاداری اربعین را به خانه‌ها ببرید

 درخواست رئیس‌جمهور از صداوسیما/ عزاداری اربعین را به خانه‌ها ببرید
2020-09-26T13:45:39+03:30
رئیس‌جمهور از رسانه ملی و فضای مجازی خواست عزاداری اربعین و روزهای پایان صفر را به دل و خانه‌های مردم ببرند.

درخواست رئیس جمهور از صداوسیما/ عزاداری اربعین را به خانه‌ها ببرید

 درخواست رئیس جمهور از صداوسیما/ عزاداری اربعین را به خانه‌ها ببرید
2020-09-26T13:18:59+03:30
رئیس جمهور از رسانه ملی و فضای مجازی خواست عزاداری اربعین و روزهای پایان صفر را به دل و خانه‌های مردم ببرند.

آیا سقوط هواپیما در ۷ مهر ۶۰ دستکاری شده بود؟‌/ عملیات ثامن‌الائمه آغاز تغییر استراتژی در جنگ بود

 آیا سقوط هواپیما در ۷ مهر ۶۰ دستکاری شده بود؟‌/ عملیات ثامن‌الائمه آغاز تغییر استراتژی در جنگ بود
2020-09-26T13:18:59+03:30
نشست واکاوی عملیات ثامن‌الائمه و رونمایی از جلد دوم کتاب تاریخ شفاهی سردار سرلشکر رحیم صفوی با عنوان «از شرق بصره تا مهران» همزمان با سالگرد شکستن...

جدیدترین استفتاء رهبر انقلاب درباره خرید و فروش "سهام در بورس"

 جدیدترین استفتاء رهبر انقلاب درباره خرید و فروش "سهام در بورس"
2020-09-26T13:18:59+03:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی دربارۀ خرید و فروش سهام در بورس ایران و خارج از کشور پاسخ فرمودند.

هیأت مکان رشد عقلانیت و حکمت است/برقراری شبکه روضه های خانگی

هیأت مکان رشد عقلانیت و حکمت است/برقراری شبکه روضه های خانگی
2020-09-26T12:58:57+03:30
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اهالی روضه امسال روضه‌ها را به خانه‌ها بیاورند، گفت: ذاکرین اهل بیت(ع) و روضه‌خوان‌ها بهتر است امسال این شبکه خانگی را با اعضا...

«دائرة‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق» بررسی می‌شود

«دائرة‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق» بررسی می‌شود
2020-09-26T12:58:57+03:30
برنامه تلویزیونی «چراغ مطالعه» این هفته میزبان جعفر شیرعلی‌نیا خواهد بود و با او در مورد کتاب «دائرةالمعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق» به گفتگو خواهد پرداخت.

فراخوان طرح پژوهشی روش‌های مطلوب و استاندارد حفظ قرآن کریم

فراخوان طرح پژوهشی روش‌های مطلوب و استاندارد حفظ قرآن کریم
2020-09-26T12:58:56+03:30
دبیرخانه ستاد راهبری حفظ قرآن کریم کشور با موضوع طرح پژوهشی بررسی روش‌های حفظ قرآن کریم در داخل و خارج از کشور و استانداردسازی و استخراج مدلهای مطلوب فراخوان...

از دزفول تا کربلای جزیره مجنون؛ روایت ۱۱ سال انتظار در «هما»/ داستان زنانی که «اسماعیل»شان را به قربانگاه فرستادند

 از دزفول تا کربلای جزیره مجنون؛ روایت ۱۱ سال انتظار در «هما»/ داستان زنانی که «اسماعیل»شان را به قربانگاه فرستادند
2020-09-26T13:05:44+03:30
نویسنده کتاب «هما» می‌گوید: شهید امیدی در نامه‌ای به همسرش می‌گوید که اسماعیل تو منم، اسماعیل من هم تو هستی، باید بدون تردید کارد بر گردن این اسما...

نخستین نشست هم اندیشی جمعی از فعالان مردمی اربعین برگزار شد

نخستین نشست هم اندیشی جمعی از فعالان مردمی اربعین برگزار شد
2020-09-26T12:45:36+03:30
نخستین نشست هم اندیشی جمعی از فعالان مردمی اربعین، با محوریت ایده‌های عملیاتی اربعین ۹۹ در سالن همایش‌های سرچشمه برگزار شد.

نگرانی ناشران از ۵ برابر شدن قیمت کتاب در نبود ارز برای کاغذ

 نگرانی ناشران از ۵ برابر شدن قیمت کتاب در نبود ارز برای کاغذ
2020-09-26T12:38:56+03:30
در حالیکه بیش از شش ماه است ارزی برای کاغذ نشر اختصاص داده نشده،‌ ناشران این نگرانی را دارند که با وضعیت فعلی کتاب دچار افزایش قیمت پنج برابری شود.

شیوه‌ متفاوتی در چیدمان ارکستر/ نگاهی شاعرانه، آهنگین و لطیف به حماسه عاشورا

 شیوه‌ متفاوتی در چیدمان ارکستر/ نگاهی شاعرانه، آهنگین و لطیف به حماسه عاشورا
2020-09-26T12:38:56+03:30
ارکستر سمفونیک تهران با چیدمانی متفاوت و با حصارهایی برای رعایتِ پروتُکل‌های کرونایی به اجرای کنسرت نمایش «علمدار» می‌پردازد.

هیئت داوران سوگواره «بر آستان اشک» معرفی شدند

هیئت داوران سوگواره «بر آستان اشک» معرفی شدند
2020-09-26T12:18:56+03:30
رئیس فرهنگسرای اندیشه هیئت داوران سوگواره شعر آئینی «بر آستان اشک» را معرفی کرد و گفت: مهلت ارسال آثار این سوگواره تا ۱۰ مهرماه است.

حجت‌الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد

 حجت‌الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد
2020-09-26T11:45:38+03:30
حجت‌الاسلام علوی تهرانی پس از چند روز بستری و بهبود وضعیت جسمانی، از بیمارستان مرخص شد.

نقش اصلی شهید احمد کاظمی در شکست حصر آبادان چه بود؟

 نقش اصلی شهید احمد کاظمی در شکست حصر آبادان چه بود؟
2020-09-26T11:45:38+03:30
پنجم مهرماه ۱۳۶۰، لیاقت احمد کاظمی به اثبات رسید. احمد به شیوه‌های مرسوم عمل نمی‌کرد. به جای حمله رودررو به دشمن، نیروهای آن‌ها را چنان ماهرانه دور زد که سا...

حرکت دسته‌های عزاداری اربعین در تهران ممنوع است

حرکت دسته‌های عزاداری اربعین در تهران ممنوع است
2020-09-26T11:25:35+03:30
مسئول اطلاع رسانی ستاد محرم استان تهران گفت: حرکت دسته‌های عزاداران تهرانی در روز اربعین با توجه به تاکید وزارت بهداشت مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ...

وبینار بررسی اندیشه‌های آیت الله تسخیری برگزار می‌شود

وبینار بررسی اندیشه‌های  آیت الله تسخیری برگزار می‌شود
2020-09-26T10:58:56+03:30
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد آیت الله تسخیری(ره) وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های حضرت آیت الله تسخیری» را هشتم مهرماه برگ...

حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین ممنوع است

حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین ممنوع است
2020-09-26T10:58:56+03:30
عبداللهی گفت: حرکت دسته های عزاداران تهرانی در روز اربعین با توجه به تاکید وزارت بهداشت مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت عزاداران حسینی ممنوع است.

ساموئل ال جکسون در سریال مارولی بازی می‌کند

 ساموئل ال جکسون در سریال مارولی بازی می‌کند
2020-09-26T11:05:48+03:30
بازیگر فیلم‌ «هشت‌ نفرت‌انگیز» برای اولین‌بار در یک سریال تلویزیونی به ایفای نقش خواهد پرداخت.

ضربه‌ای که هنر دفاع مقدس از شهردار طیف کارگزاران خورد/ هنرمندان انقلابی چطور در دهه دوم انقلاب به حاشیه رانده شدند؟

 ضربه‌ای که هنر دفاع مقدس از شهردار طیف کارگزاران خورد/ هنرمندان انقلابی چطور در دهه دوم انقلاب به حاشیه رانده شدند؟
2020-09-26T11:05:48+03:30
غلامعلی طاهری؛ هنرمند رشته نقاشی از ضربه‌ای می‌گوید که برای نخستین‌بار طی سال‌های پس از جنگ تحمیلی توسط طیف کارگزاران سازندگی به هنرمندان دفاع مقدس وارد شد.