میرنیوز

آزادی بیان؛ بهانۀ تمدّن غرب برای توهین به مقدّسات

 آزادی بیان؛ بهانۀ تمدّن غرب برای توهین به مقدّسات 2020-09-04T10:54:57+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، خداوند متعال برای هدایت انسان‌ها و تعلیم راه و روش درست زیستن به آنان، در همه دوران سفیرانی را از جانب خویش فرستاد، تا بشریت را از گمراهی نجات دهند و به سعادت و خوشبختی برسانند. در میان آنان نیز برخی پیامبران بر دیگران برتری داشتند و به پیامبران «اولوالعزم» معروف شدند. آنان در هر دوره دین و شریعتی جدید آورده و بندگان خدا را با دستورات جدید آشنا کردند.

حضرت عیسی علیه‌السلام به دنیا آمد و دین مسیحیت بر مردم عرضه شد؛ در آن زمان همه مردم دنیا موظّف بودند به این آیین گرویده و دستورات آن را نصب‌العین قرار دهند اما پس از مدت کوتاهی مسیحیانی که در رأس امور بودند این دین الهی را منحرف و از مسیر اصلی خود خارج کردند، از این‌رو دوران ظلمت و تاریکی و تباهی بر بشر آغاز شد و حدود نیم قرن ادامه داشت.

این دوران در لسان قرآن به «دوران فترت» معروف است و پس از آن، آخرین و برترین سفیر خود را برای هدایت بشریت فرستاد و در این رابطه فرمود: «قَدْ جاءَکُمْ رَسُولُنا یُبَیِّنُ لَکُمْ عَلى‏ فَتْرَةٍ مِنَ الرُّسُلِ أَنْ تَقُولُوا ما جاءَنا مِنْ بَشِیرٍ وَ لا نَذِیر[مائده/19] رسول ما آمد تا براى شما حقایق دین را در فاصله زمانی‌ که رسولان نبودند بیان کند، تا نگویید که براى ما بشارت‌دهنده و انذار کننده‌‏اى نیامد.»

آری بعد از گذشت حدود 600 سال گمراهی و ضلالت، خداوند متعال بر بشریت منت نهاد و آخرین سفیر و اشرف مخلوفات خود حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله را برای هدایت و نجات بشریت از گمراهی و اوهام و خرافات، فرستاد تا به وسیله او کامل‌ترین دین و عالی‌ترین دین خود را به بشر عرضه کند.

پیامبری از جنس خود بشر، اما عالی‌تر از هر مَلَکی آمد تا به وسیله او، انسان بتواند پرواز کند و مسیر هدایت و سعادت را در پیش گیرد و از اوهام و خرافات و تباهی‌ها نجات یابد، پیامبری که در فضایل اخلاقی سرآمد تمام خلایق بود و بزرگی او به حدی بود که مورد تمجید قرآن قرار گرفت و خداوند متعال در مورد او فرمود: «وَ إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظِیمٍ [قلم/4] و تو اخلاق عظیم و برجسته‌‏اى دارى».

معنویت او به حدی بود که به معراج رفت و نزدیک‌ترین قرب معنوی را به دست آورد، قرآن در این رابطه نیز می‌فرماید: «ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى، فَکانَ قابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنى‏، فَأَوْحى‏ إِلى‏ عَبْدِهِ ما أَوْحى‏ [نجم/8-10] سپس نزدیک و نزدیک‌‌تر شد، تا آن‌که فاصله او به اندازه دو کمان یا کمتر بود، در این‌جا خداوند آنچه را وحى کردنى بود به بنده‌‏اش وحى کرد». این تعبیر راجع به هیچ پیامبری وجود ندارد و مختص به مقام شامخ پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله است.

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز مانند پدری دلسوز و مهربان به هدایت و تربیت انسان‌ها پرداخت و در این راه چنان تلاش می‌کرد که هیچ پدری برای فرزند خود چنین تلاشی نمی‌کند، این دلسوزی‌ها آنقدر زیاد بود که خداوند متعال از او دلجویی کرده و فرمود: «فَلَعَلَّکَ باخِعٌ نَفْسَکَ عَلى‏ آثارِهِمْ إِنْ لَمْ یُؤْمِنُوا بِهذَا الْحَدِیثِ أَسَفاً [کهف/6] گویى می‌خواهى خود را از غم و اندوه به خاطر اعمال آنها هلاک کنى، اگر آنها به این گفتار ایمان نیاورند».

کتب تاریخی می‌نویسند در پیامبر اکرم مکارم اخلاقی آنقدر دیده می‌شد که سال‌ها قبل از بعثت به «امین» معروف شده بود و به ایشان «محمد امین» می‌گفتند؛ امین در مقابل خائن بود، یعنی کسی که در هیچ زمینه‌ای خیانت نخواهد کرد. دشمنان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز به امین بودن ایشان معترف بودند و داستان‌هایی از اعتراف ابوجهل بر این مسأله در تاریخ گزارش شده است. همچنین نقل شده زمانی‌که حضرت از سفر تجاری برگشت و نزد حضرت خدیجه رفت، خدیجه در رابطه با او گفت: «ای پسر عمو؛ من به خاطر شرافت نسب، قرابت، راستگویی، اخلاق پسندیده و امانت‌داری تو در بین مردم، به قوم خود افتخار می‌کنم» پس از آن بود که حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیها به پیامبر پیشنهاد ازدواج داد.

مردم مکه نیز این ویژگی مهم پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله را به خوبی می‌دانستند و اموال مهم و گرانبهای خود را در نزد ایشان به امانت می‌گذاشتند؛ لذا نقل شده وقتی پیامبر مجبور به ترک مکه و هجرت مخفیانه به مدینه شد، به امیرالمؤمنین علیه‌السلام سفارش کرد تنها زمانی از مکه به مدینه هجرت کند که امانت‌هایی را که مردم نزد حضرت گذاشته بودند به صاحبان‌شان باز گرداند.[1]

همچنین تاریخ گواه است که ایشان بعد از به قدرت رسیدن و فتح مکه بدون جنگ و خونریزی، تمام اهل مکه را عفو کردند و فرمودند: «امروز روز مرحمت و مهربانی است.» اهل مکه همان کسانی بودند که 13 سال از هیچ جنایت و اذیت و آزاری نسبت به حضرت دریغ نکردند، مسلمانان را شکنجه و بسیار آزار می‌دادند، جنگ‌های متعددی با مسلمانان داشتند و نزدیکان پیامبر از جمله حضرت حمزه را به شهادت رسانده بودند؛ اما پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله در عملی باور نکردنی - حتی برای خود مسلمانان- عفو عمومی اعلام کرد و از همه گناهان آنان گذشت.[2]

اما امروزه جهان غرب برای مقابله با این آیین عزیز، به جای بحث منطقی و پاسخ به براهین و استدلال‌های قوی آن، به توهین و تمسخر روی آورده و در حرکتی ناجوانمردانه به طراحی کاریکاتورهایی از این انسان برگزیده پرداخته است. این کار نه تنها قلب مسلمانان اروپا را به درد آورد، بلکه قلب تمام مسلمانان دنیا را جریحه‌دار کرد و غم بزرگی بر دل آنان قرار داد.

این روزها نیز برخی از رسانه‌ها این موضوع خبر می‌دهند که دولت هلند قصد دارد مجدداً مسابقه کاریکاتور پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله را برگزار کند و مجدداً قلب و جان و روح مسلمانان را به درد آورد.[3]

توهین و تمسخر نسبت به هیچ آیین و هیچ کسی پسندیده نیست و عملی غیر اخلاقی محسوب می‌شود که با فطرت آدمی سازگاری ندارد؛ لذا در هر کجای عالم صورت گیرد، محکوم است و هر چه شخصی که مورد توهین قرار گرفته، بزرگ‌تر و عالی‌مقام‌تر باشد، این عمل زشت‌تر و دردآورتر خواهد بود.

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز اشرف مخلوقات و بزرگ‌ترین شخصیت تاریخ است و از جمیع انبیاء و جمیع مخلوقات برتر و بالاتر، از این‌رو توهین به ایشان نیز بدترین توهین و زشت‌ترین توهین است و به هیچ وجه قابل قبول نیست.

ممکن است غرب با بهانه آزادی اندیشه و بیان، این کار را کرده باشد؛ اما باید بداند توهین و تمسخر با نقد و آزادی بیان فرق دارد، ما به هیچ وجه با نقد و سخن و مباحث علمی مخالف نیستیم و دانشمندان اسلامی همیشه از بحث و گفت‌وگو با مخالف استقبال کرده‌اند و با روی باز به سخنان آنان پاسخ داده‌اند. پیامبر اکرم و ائمه اطهار صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین نیز همیشه با مخالفان خود به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند و نقدهای آنان را پاسخ داده‌اند.[4]

بنابراین توهین و تمسخر با آزادی بیان بسیار متفاوت است، آزادی بیان یعنی نقد عالمانه و استدلال و برهان بر اعتقاد خود، اما در توهین و تمسخر، سخن و نقدی در کار نیست و تنها شخصیت شخص مقابل را مورد هجوم قرار داده و به سخره می‌گیرند و این نهایت تلاش جاهلان و نادانان است. تمدن غرب و به خصوص دانشمندان دانمارک اگر می‌توانند و اهل تفکر و مطالعه هستند، به جای توهین و تمسخر و کاریکاتور پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله، بر مبانی قوی و محکم اسلام اشکال و نادرستی این آیین مبین را اثبات کنند تا با این کار از نشر اسلام در اروپا جلوگیری کنند.
* حجت‌الاسلام محمد فرضی‌پوریان استاد حوزه علمیه قم
__________________
پی‌نوشت:
[1]. ویکی شیعه
[2]. برای مطالعه بیشتر به این مطلب مراجعه کنید: https://btid.org/fa/news/121252
[3]. شبکه العالم
[4]. برای مطالعه این مناظرات به کتاب «احتجاجات» از مرحوم طبرسی مراجعه کنید.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

میزگرد تخصصی بررسی روند تحول حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود

میزگرد تخصصی بررسی روند تحول حوزه‌های علمیه برگزار می‌شود
2020-09-30T11:32:16+03:30
میزگرد تخصصی بررسی روند تحول حوزه‌های علمیه همراه با نقد و بررسی کتاب حوزه و بایسته‌ها پنج شنبه ۱۰ مهرماه برگزار می‌شود.

فرماندهی امام(ره) در جنگ؛ پدری مهربان و مدیری قوی+اینفوگرافیک

 فرماندهی امام(ره) در جنگ؛ پدری مهربان و مدیری قوی+اینفوگرافیک
2020-09-30T11:39:05+03:30
پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب اسلامی اینفوگرافیک جدید خود را با عنوان «فرماندهی امام(ره) در جنگ» تولید و منتشر کرد.

جشنواره تلاوت‌های مجلسی قرآن برگزار می‌شود/ ۱۰ قاری در هر جلسه می‌خوانند

 جشنواره تلاوت‌های مجلسی قرآن برگزار می‌شود/ ۱۰ قاری در هر جلسه می‌خوانند
2020-09-30T11:39:05+03:30
جشنواره تلاوت‌های مجلسی قرآن از امشب با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز می‌شود و در هر جلسه، ۱۰ قاری قرآن به قید قرعه می‌خوانند.

روزشمار اربعین| "یک اربعین دلتنگی‌ام رفته به سوی کربلا"

 روزشمار اربعین| "یک اربعین دلتنگی‌ام رفته به سوی کربلا"
2020-09-30T11:25:38+03:30
فیلم مداحی محمود کریمی با عنوان «یک اربعین دلتنگی‌ام رفته به سوی کربلا» در آستانه اربعین حسینی تماشا می‌کنید.

تصویر حاج قاسم و ابومهدی‌المهندس بر دیوارنگاره جدید میدان ولی‌عصر(عج)+عکس

 تصویر حاج قاسم و ابومهدی‌المهندس بر دیوارنگاره جدید میدان ولی‌عصر(عج)+عکس
2020-09-30T11:25:38+03:30
طرح جدید دیوارنگاره میدان ولی‌عصر(عج) به همت خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی و به تصاویر سرداران شهید؛ سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مزین شد.

فرمانده ارتش ارتحال آیت الله میرسجادی را تسلیت گفت

فرمانده ارتش ارتحال آیت الله میرسجادی را تسلیت گفت
2020-09-30T10:52:16+03:30
امیر سرلشکر موسوی با صدور پیامی درگذشت آیت‌الله سید محمدحسین میرسجادی را تسلیت گفت.

والت دیزنی کارگردان "مهتاب" را برای ساخت ادامه شیرشاه انتخاب کرد

 والت دیزنی کارگردان "مهتاب" را برای ساخت ادامه شیرشاه انتخاب کرد
2020-09-30T10:45:41+03:30
«بری جنکینز» کارگردان فیلم سینمایی Moonlight قرار است تا ادامه لایو-اکشن شیرشاه را بسازد.

مطیعی ایام اربعین به کربلا نمی‌رود/ مهدی رسولی تهران برنامه دارد

 مطیعی ایام اربعین به کربلا نمی‌رود/ مهدی رسولی تهران برنامه دارد
2020-09-30T10:45:41+03:30
میثم مطیعی در ایام اربعین به کربلا نمی‌رود و مهدی رسولی نیز در ایام اربعین در تهران و زنجان برنامه دارد.

آیت الله تسخیری به شعارها و مبانی اسلامی اعتقاد کامل داشت

آیت الله تسخیری به شعارها و مبانی اسلامی اعتقاد کامل داشت
2020-09-30T10:25:38+03:30
ماهر حمود گفت:زندگی آیت الله تسخیری، اهمیت انقلاب اسلامی و تواضع همه جانبه‌اش را یادآوری می‌کند. او به شعارها و مبانی اسلامی اعتقاد کامل داشت.

همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا در قم برگزار می‌شود

همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا در قم برگزار می‌شود
2020-09-30T10:25:37+03:30
همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا توسط گروه کلام پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم برگزار می‌شود.

سوگنامه اربعینی"عزیزم حسین" با صدای محمدحسین پویانفر منتشر شد

 سوگنامه اربعینی"عزیزم حسین" با صدای محمدحسین پویانفر منتشر شد
2020-09-30T10:32:18+03:30
سوگنامه "عزیزم حسین" با صدای محمدحسین پویانفر در فراق اربعین منتشر شد.

آیت الله تسخیری بی‌ادعا در مسیر معرفی دین مبین اسلام خدمت کرد

آیت الله تسخیری بی‌ادعا در مسیر معرفی دین مبین اسلام خدمت کرد
2020-09-30T10:12:18+03:30
حسینی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» گفت :آیت الله تسخیری بی ادعا و بی هیاهو در مسیر معرفی دین مبین اسلام خدمت کرد.

ویژه برنامه «شکوه جاماندگان» برگزار می‌شود

ویژه برنامه «شکوه جاماندگان» برگزار می‌شود
2020-09-30T10:12:17+03:30
همزمان با فرارسیدن ایام اربعین حسینی ویژه برنامه «شکوه جاماندگان» در میدان امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

تصویر دفاع مقدس| جوانانی که با بمباران هواپیماهای بعثی پودر شدند

 تصویر دفاع مقدس| جوانانی که با بمباران هواپیماهای بعثی پودر شدند
2020-09-30T10:19:01+03:30
شهدای دفاع مقدس که شاخه شمشاد‌های پدر و مادر خود بودند و می‌خواستند عصای پیری آنها باشند؛‌ در این دشت بر اثر بمباران حتی ذره‌ای از آنها نمانده‌است.

مناجات خانگی حجت‌الاسلام انصاریان در دوران نقاهت

 مناجات خانگی حجت‌الاسلام انصاریان در دوران نقاهت
2020-09-30T09:52:27+03:30
فیلمی از مناجات خوانی حجت‌الاسلام حسین انصاریان در دوران نقاهت منتشر شد.

رایانی مخصوص: پیشرفت تئاتر دفاع مقدس در گرو کار گروهی است

 رایانی مخصوص: پیشرفت تئاتر دفاع مقدس در گرو کار گروهی است
2020-09-30T09:52:27+03:30
مدیر انتشارات مرکز هنر های نمایشی گفت: ما کار گروهی را میان نمایش‌نامه نویسان ایرانی نداریم و نویسندگان اغلب باید به‌تنهایی آثار خود را به نگارش درآورند.

فصل جدید "روزگار جوانی" کلید می‌خورد/ کدام بازیگران از فصل قبلی انتخاب می‌شوند؟

 فصل جدید "روزگار جوانی" کلید می‌خورد/ کدام بازیگران از فصل قبلی انتخاب می‌شوند؟
2020-09-30T09:39:05+03:30
تهیه‌کننده "روزگار جوانی" از شروع تولید فصل جدید این مجموعه تلویزیونی از دو ماه آینده در تهران خبر داد و گفت که تلاش می‌کنیم کار برای پخش به آنتن ...

این واجب الهی را نادیده نگیریم/ تقدم مسئولان بر مردم در زمینه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر

 این واجب الهی را نادیده نگیریم/ تقدم مسئولان بر مردم در زمینه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر
2020-09-30T09:39:05+03:30
چرا همه کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا، در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به قدر قطره آبی در مقابل دریای پهناور است.

با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح‌بن عدی" در کربلا

 با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح‌بن عدی" در کربلا
2020-09-29T20:05:40+03:30
گفت: "وای بر من که مولایم را تنها گذاشتم!"، طِرمّاح ناله ‏کرد و نالید، به اشک و ناله گفت: از درد و سوز این حسرت، به سیدالساجدین گفتم؛ "مولای ...

پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس+اینفوگرافیک

 پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس+اینفوگرافیک
2020-09-29T20:05:39+03:30
پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر فرزانه انقلاب اینفوگرافیک جدید خود را با محور مرور پیشنهادات عملی معظم‎له برای مبارزه با خطر فراموشی و تحریف دفاع مقدس منتشر کرد.

کتاب‌های لاتین نمایشگاه تحویل ناشران شد/ آیا کتاب‌ها با دلار ۳۰ هزار تومانی فروش دارند؟

 کتاب‌های لاتین نمایشگاه تحویل ناشران شد/ آیا کتاب‌ها با دلار ۳۰ هزار تومانی فروش دارند؟
2020-09-29T20:05:39+03:30
وزارت ارشاد خبر از تحویل دادن سه هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب لاتین به ناشران خبر می‌دهد؛ کتاب‌هایی که برای عرضه در نمایشگاه کتاب وارد ایران شده بود اما حالا گفته ...

آیا زمان کافی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجود دارد؟

 آیا زمان کافی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجود دارد؟
2020-09-29T20:05:38+03:30
تقریباً ۵ ماه تا زمان اعلام‌شده سازمان اوقاف برای برگزاری مسابقات بین‌المللی وقت باقی مانده اما نحوه برگزاری آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل

 دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل
2020-09-29T20:05:38+03:30
دلایل بسیاری برای گرانی کاغذ در هفته اخیر برشمرده می‌شود، اما همچنان تغییر در نرخ ارز و نرخ ارز نیمایی عامل اصلی است. با این حال خریداران همچنان به تولید دا...

چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است؟

 چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است؟
2020-09-29T20:05:38+03:30
ادای دِین سریال "ایل‌دا" به دفاع‌مقدس قابل تقدیر است اما ادا نشدن گویش و لهجه کاراکترهایش انتقادهایی را به همراه داشته و این سؤال جدی را به‌وجود م...

آیت الله تسخیری امتی از مردان و لشگری از لشگران حق و عدالت بود

آیت الله تسخیری امتی از مردان و لشگری از لشگران حق و عدالت بود
2020-09-29T18:38:56+03:30
جابرالجابری گفت: آیت الله تسخیری علم و عمل را در کنار هم داشت و در کنار آن از ادب و فرهنگ بهره می‌برد، به زبان ملت‌ها آشنا و امتی از مردان و لشگری از لشگران ...

آیت الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و طرفدار اعتدال بود

آیت الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و طرفدار اعتدال بود
2020-09-29T18:25:36+03:30
حجت الاسلام شهریاری در نشست بین‌المللی «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری»گفت: آیت‌الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و پیوسته همه را به ...

هدف آیت الله تسخیری جمع کردن و امت واحده بود نه تفرقه افکنی

هدف آیت الله تسخیری جمع کردن و امت واحده بود نه تفرقه افکنی
2020-09-29T18:12:17+03:30
شیخ خالد الملا گفت:آیت الله تسخیری در کنفرانس‌های اسلامی به نشر رسالت اسلام می‌پرداخت؛ رسالتی که هدفش جمع کردن و امت واحده بود، نه تفرقه افکنی.

رونمایی از کتابی با موضوع اندیشه های آیت‌ الله تسخیری

رونمایی از کتابی با موضوع اندیشه های آیت‌ الله تسخیری
2020-09-29T16:12:16+03:30
کتاب «سرو نستوه» مروری بر زندگانی، اندیشه‌ها و ویژگی‌های آیت‌ الله تسخیری در جریان برگزاری وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» رونمایی شد.

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود
2020-09-29T15:58:56+03:30
صالحی گفت: آیت ‌الله تسخیری برای وحدت و ارتباط  به تنهایی یک امت بود و شخصیتی قرآنی داشت و قرآن در زندگی علمی‌اش تبلور یافته بود.

منوچهر آشتیانی درگذشت

منوچهر آشتیانی درگذشت
2020-09-29T15:45:36+03:30
منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس و مترجم پس از یک‌دوره طولانی بیماری درگذشت.