میرنیوز

قدیریان: پرداخت درست هنرمند به فرهنگ شیعی می‌تواند او را از باتلاق دنیا نجات دهد/ سینمای قدرتمند مستلزم نقاشی قدرتمند است

 قدیریان: پرداخت درست هنرمند به فرهنگ شیعی می‌تواند او را از باتلاق دنیا نجات دهد/ سینمای قدرتمند مستلزم نقاشی قدرتمند است 2020-09-02T10:48:27+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، تازه‌ترین نمایشگاه نقاشی‌های عبدالحمید قدیریان؛ هنرمند و محقق هنر دینی با عنوان «همپای نور» از هفته گذشته در موزه هنرهای معاصر فلسطین فرهنگستان هنر برپا شده و توجه هنردوستان و مخاطبان حوزه هنرهای تجسمی به ویژه علاقه‌مندان به هنر نقاشی را به خود جلب کرده است.

به همین بهانه به سراغ این هنرمند رفتیم و با او درباره برپایی نمایشگاه تازه‌اش به گفت‌وگو نشستیم.

در ادامه، مشروح نخستین بخش از این گفت‌وگو را از نظر می‌گذرانید:

برای شروع، کمی درباره برپایی نمایشگاه «هم‌پای نور» و مختصات مربوط به آن صحبت کنیم؛ مهم‌ترین اهداف و انگیزه‌هایی که از قِبل برگزاری این نمایشگاه دنبال می‌کردید چه بود؟

نمایشگاه «همپای نور»  قدم دومی است که پس از برپایی نمایشگاه «آسمان حسین» برداشته‌ا‌م؛ در نمایشگاه «آسمان حسین» تلاش کردم تا نگاه مخاطبانم را به آسمان جلب کنم؛ مقوله آسمان به عنوان یک عنصر قدرتمند، شامل و تأثیرگذار مطرح است؛ در همین راستا مجموعه فیلم‌های کوتاه ده دقیقه‌ای به نام «آسمان حسین» نیز توسط پسرم؛ علی، به تهیه‌کنندگی حوزه هنری ساخته شد که در بخش آغازین هر یک از قسمت‌های آن، این جمله ابراز می‌شود که «سهم ما از آسمان چقدر است؟» بدین معنا که خداوند دوست دارد ما بیشتر به آسمان توجه کنیم و در آسمانی دیدن، آسمانی رفتار کردن و بهره‌مند شدن از آسمان سهمی داشته باشیم.

هنرهای تجسمی , نقاشی , سینما , موکب تسنیم , ماه محرم ,

در نمایشگاه «همپای نور»، تلاش کردم تا توجه مخاطبانم را به نور، شناسایی نور و نور؛ به عنوان ابزاری که خداوند برنامه‌ها و آمورش را به‌واسطه آن پیش می‌برد، جلب کنم؛ آنچه شما در جملگی آثار حاضر در این نمایشگاه مشاهده می‌کنید، فاعلیت خداوند است؛ بدین معنا، علت آنکه در همه صحنه‌ها (تابلوهای نقاشی حاضر در نمایشگاه) زندگی جاری است، وجود نوری است که در کنترل خداوند قرار دارد و همان‌طور که اشاره کردم، این نور ابزاری است که خداوند از آن برای پیشبرد برنامه‌هایش استفاده می‌کند.

این نمایشگاه مشتمل بر 32 تابلو و 6 مجسمه است که چند نمونه از آنها آثاری هستند که از مجموعه «آسمان حسین» انتخاب شده‌اند و من تلاش کرده‌ام تا بازنگری زیبایی‌شناسانه‌ای به آنها داشته‌ باشم.

شما از جمله هنرمندانی هستید که نسبت به مقوله هنر دینی دغدغه و اهتمام دارید و نمود مجسم این دغدغه را می‌توان در آثارتان نیز به وضوح مشاهده کرد؛ کمی درباره این دغدغه و کیفیت ظهور و بروز آن در آثارتان صحبت کنید.

آثار هنری پنجره‌­ای قدرتمند برای وارد شدن در فضای روحی مخاطب است و این خصوصیت در کنار توان تأثیرگذاری، مسئولیت‌آور نیز هست. خلق آثار هنری برای من حکم پنجره‌ قدرتمندی را دارد که می‌تواند مرا به درون فضای سه‌بعدی مفاهیم ببرد تا بتوانم زوایای مختلف هستی را درک و جایگاه خود را در آن پیدا کنم؛ باید بتوانم بفهمم که برنامه‌­های خداوند چیست و من در کجای این برنامه جای دارم؛ این پرسش‌ها و پرسش‌های فلسفی دیگری از این دست، پرسش‌هایی است که مرا درگیر کرده و برای یافتن پاسخ آنها سعی دارم هرچه بهتر و بیشتر با فرهنگ اهل‌بیت (ع) آشنا شوم. باورم این است که پرداخت صحیح به معارف شیعی؛ به‌عنوان نگرشی منطبق با منظر اهل‌بیت(ع)، می‌تواند راهم را باز کند و مرا نجات دهد.

هنرهای تجسمی , نقاشی , سینما , موکب تسنیم , ماه محرم ,

به گفته متفکرین و فلاسفه، در حال حاضر تمام فلسفه‌های موجود اعم از اومانیسم، کمونیسم، مائوئیسم و... به بن‌بست رسیده‌اند؛ شمار پرسش‌های بی‌پاسخ به قدری زیاد شده که تنها راه، متصل شدن به اصل است؛ اصلی که خداوند آن را واسطه فیض می­‌خواند؛ بنابراین تلاشم این است که تولید اثر هنری را ‌واسطه سیر در معارف اهل‌بیت(ع) قرار دهم و بتوانم رفتار و نگرش‌های آن بزرگواران را درک کنم. باید بفهمم که ماجرا چیست و در چه سیری قرار گرفته‌ام و خداوند دوست دارد که به کدام سمت و سو ‌بروم. مشکلم اینجا است که به رفتارهای الهی از منظر درست نمی‌­نگرم.

در مقوله خلق اثر هنری، شما مجبورید وارد فضای مفهومی که بر آن متمرکز هستید، شوید و صرفاً نمی‌توانید پوسته‌ای سطحی از آن مفهوم را به تصویر بکشید؛ اگر بخواهید کار جدی و قوام‌یافته‌ای انجام دهید، باید وارد قلمرو مفهوم شوید. فضای تولید اثر هنری واجد چنین قابلیتی است و این انگیزش را به انسان می‌دهد که بتواند لایه‌های مختلف یک مفهوم را بررسی کند و آنها را در حد توان به تصویر بکشد؛ اگرچه چنین تصویری نسبت به اصل بسیار نازل خواهد بود اما همان تصویر نازل قدمی ما را به جلو خواهد برد.

هنرهای تجسمی , نقاشی , سینما , موکب تسنیم , ماه محرم ,

و شما برای انتقال مفاهیم ارزشمند نهفته در قلب فرهنگ شیعی، زبان هنر که ازقضا زبانی رسا و بلیغ است را انتخاب کرده‌اید.

در اینجا نکته‌ای وجود دارد و آن اینکه شما زمانی ممکن است هنر را به مثابه زبان مطرح کنید؛ زبان به معنای انتقال مفاهیم از فردی به فرد دیگر، از جامعه‌ای به جامعه دیگر یا از تفکری به تفکر دیگر است؛ این یکی از ابعاد توانمند هنر است اما من به شخصاً در این مرحله چندان به این بُعد از ابعاد هنر فکر نمی‌کنم؛ بیشتر بر بُعدی از هنر متمرکزم که بُعد «گنج‌یابی» است. وقتی شما مفهومی الهی را به تصویر می‌کشید، در لایه اول برداشتی سطحی از آن مفهوم را تصویر می‌کنید؛ وقتی به‌تدریج وارد آن شده و لایه‌های مختلفش را می‌بینید، به داخل مفهوم نقب می‌زنید و سعی می‌کنید گنج ارزشمندی که در بطن آن مستتر است را از لایه‌های درونی‌اش بیرون بکشید؛ هنر واجد چنین قابلیتی و قادر است این قابلیت را برای هنرمند نیز به وجود آورد که همانند یک کاشف، به قلب مفاهیم راه پیدا کند؛ این ویژگیِ ابزاری چون هنر است که به هنرمند این امکان را می‌دهد تا وارد مفاهیم شود و ظرایف، لطایف و ارزش‌های نهفته در مفاهیم را احصاء و در ادامه اگر توانایی‌اش را داشته باشد، آنها را با دیگران مطرح کند؛ بنابراین مرحله بعدی می‌تواند زبان باشد؛ بدین معنا که هنرمند آنچه فهمیده است را به دیگران منتقل کند؛ بدین معنا، قصد من در این مرحله انتقال مفاهیم نبوده است؛ بلکه مقصودم «اکتشاف» و فهم مفاهیم است.

هنرهای تجسمی , نقاشی , سینما , موکب تسنیم , ماه محرم ,

مبحث «نور» چگونه ذهن شما را به خود معطوف و برایتان موضوعیت پیدا کرد که تصمیم گرفتید به‌واسطه هنرتان به بررسی و واکاوی آن بپردازید؟

موضوع «نور» در ایام اربعین برای من پررنگ شد؛ وقتی در این ایام به کربلا مشرف شدم، احساس کردم نوری مرا در پی خود می‌کشد؛ با هرکس هم که صحبت می‌کردم، همگی به صورت تلویحی وجود این نور و پاکی و شفافیت حاکم بر اربعین را حس کرده بودند؛ این‌چنین شد که نور توجه مرا به خود جلب کرد. از آن پس در تلاشم که به این نور نزدیک و با آن دوست شوم؛ می‌خواهم رد آن را پیدا کنم و متوجه شوم که دیگر منابع این نور کجاست؟ چه‌ها کرده است؟ شک ندارم که این نور همواره شیعیان و مؤمنین را دربرگرفته است اما از آن غافلیم؛ بنابراین باید نسبت به آن معرفت پیدا کنم؛ لذا اکنون در حال اکتشاف این نور هستم و به امید خدا در مراحل بعدی به مفاهیم دیگری از این دست هم خواهم پرداخت.

شما علاوه بر مدیوم نقاشی، در مدیوم سینما هم دستی بر آتش دارید و در فیلم‌های سینمایی بسیاری به عنوان طراح صحنه، کارگردان هنری و... حضور داشته‌اید؛ پرسش مشخصم این است که آیا نگاهی که در سینما دنبال می‌کنید، امتداد نگاهتان به نقاشی است یا اینکه بنابر اقتضائات خاص این دو مدیوم، تفاوت‌هایی میانشان وجود دارد؟

سینما یک کار گروهی است؛ خلوصی که در نقاشی وجود دارد، در سینما نیست؛ نقاشی یک هنر پایه است. سینما در یک بستر تمدنی زمانی می‌تواند قوی باشد که نقاشی آن تمدن قوی باشد؛ یکی از دلایلی که سینمای ما به راحتی به اضمحلال می‌رود، این است که ما در بُعد تصویرسازی، نقاشی و تصویرگری بر مفاهیم‌مان کار نکرده‌ایم؛ بنابراین وقتی سینماگری می‌خواهد کار کند، می‌بیند که مفاهیم به صورت تصویر در دسترسش قرار ندارد؛ در چنین شرایطی هرکس ساز خود را می‌زند و اذهان به راحتی منحرف و از مسیر خارج می‌شود. 

هنرهای تجسمی , نقاشی , سینما , موکب تسنیم , ماه محرم ,

باور من این است که اگر بخواهیم سینمای قدرتمند، موزون و منسجمی داشته باشیم که حرف‌های مهمی برای گفتن دارا باشد-منظورم سینمای سرگرمی نیست- باید پیش از آن به غنای هنرهایی چون نقاشی و تصویرسازی فکر کرده باشیم و از این حیث دستمان پر باشد. اکنون یکی از ضعف‌های ریشه‌ای ما در سینما که متأسفانه کسی هم به آن نمی‌پردازد این است که فاقد منابع تصویری لازم برای ساخت فیلم‌های فاخر هستیم؛ ازقضا برای ساخت چنین فیلم‌هایی در سینما و تلویزیون هزینه‌های هنگفتی صرف می‌شود. مسئله این است که گویا ما در بُعد فرهنگ به دورنگری عادت نداریم؛ دست کم از پس از انقلاب با چنین وضعیتی مواجه بوده‌ایم. در سینمای ما فیلم‌های فاخر ساخته می‌شود اما این فیلم‌ها فاقد قوام و قدرت بیان تصویری لازم است؛ گرچه ممکن است قدرت بیان دراماتیک داشته باشد اما در بُعد تصویر، غنا و همسانی بایسته با مفهوم را ندارد. این موضوعی است که جهان غرب سال‌ها و چه‌بسا قرن‌ها بر آن متمرکز بوده است و همچنان هم روی آن کار می‌کند. از قرون گذشته تاکنون شاهد بوده‌ایم که غرب به سفارش کلیسا، سرمایه‌دارها یا عوامل حکومت، درباره مفاهیمی که متعلق به فرهنگ و تمدن غربی است، کارهای بسیاری را انجام داده و تصاویر فراوانی را تولید کرده است؛ وقتی به آثار فاخر سینمایی که در غرب ساخته می‌شود توجه می‌کنید، چه از حیث فیلمبرداری، چه از حیث طراحی صحنه و چه از حیث میزانسن‌ها، ردپای هنرمندان نقاش و پیشکسوتان تصویرسازی را در آنها می‌بینید؛ زحمت عمده‌ای که سینماگر متقبل شده، این است که به تعریف قصه پرداخته است اما شاکله و قدرت تصویر، توسط نقاشان و هنرمندانی خلق شده است که طی قرون گذشته از آنها حمایت شده و در پرتو این حمایت‌ها توانسته‌اند به تولید اثر پرداخته و پایه‌های تصویری لازم را ایجاد کنند. کسانی که تاریخ سینما را می‌شناسند، می‌توانند ردپای مؤثر هنر نقاشی در پیشبرد و غنای سینما را به وضوح توضیح و تببین کنند. 

ادامه دارد...

--------------------------------

گفت‌وگو و تنظیم: محمد خاجی

--------------------------------

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها ممنوع است

هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها ممنوع است
2020-09-28T15:52:17+03:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام کرد: تمامی مرزهای کشور با عراق مسدود بوده و هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها و اماکن مقدسه ممنوع است.

کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است/ممنوعیت حرکت به سمت مرزها

کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود است/ممنوعیت حرکت به سمت مرزها
2020-09-28T15:38:57+03:30
ستاد مرکزی اربعین حسینی در اطلاعیه شماره ۴ خود اعلام کرد که کماکان کلیه مرزهای کشور با عراق مسدود بوده و هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها و یا اماکن مقدس...

نوشتن از جنگ برای کودکان مثل واکسن است/ چرا داستان‌نویسی دفاع مقدس کمرنگ است؟

 نوشتن از جنگ برای کودکان مثل واکسن است/ چرا داستان‌نویسی دفاع مقدس کمرنگ است؟
2020-09-28T15:18:58+03:30
مهناز فتاحی از معدود نویسندگانی است که در این سال‌ها در کتاب‌هایش به موضوع جنگ برای کودکان پرداخته است. او می‌گوید گفتن از جنگ برای کودکان مانند واکسن است.

مستند «پرده گشا، رازنما» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود

مستند «پرده گشا، رازنما» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود
2020-09-28T14:58:59+03:30
مستند «پرده گشا، رازنما» از مجموعه «حکایت دل» دوشنبه ۷ مهرماه ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

حسینی ها در بلاها نباید رضایت خود را از خدا از دست بدهند

حسینی ها در بلاها نباید رضایت خود را از خدا از دست بدهند
2020-09-28T14:58:58+03:30
حجت الاسلام ریاضت گفت: حسینی ها در بلاها نباید رضایت خود را از خدا از دست بدهند. باید راضی به حکم و قضای خداوند باشیم.

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه‌وصل منتشر شد

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه‌وصل منتشر شد
2020-09-28T14:18:58+03:30
شماره ۸۴ ماهنامه حلقه‌‎وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی با محوریت موضوع «پیاده‌روی اربعین» منتشر شد.

سردار سلامی: تدابیر رهبر انقلاب آرزوهای دشمن را به هم ریخت

 سردار سلامی: تدابیر رهبر انقلاب آرزوهای دشمن را به هم ریخت
2020-09-28T13:58:58+03:30
فرمانده کل سپاه گفت: کسی که از مرگ نترسد هیچکس بر او غالب نمی‌شود و جاری شدن تدبیر بر اثر شجاعت است.

آغاز خدمات رسانی به زائران اربعین از سوی آستان مقدس علوی

آغاز خدمات رسانی به زائران اربعین از سوی آستان مقدس علوی
2020-09-28T13:25:38+03:30
آستان مقدس علوی در نجف اشرف استقبال از زائران اربعین امام حسین(ع) را که به سمت کربلا در حرکت هستند، آغاز کرد.

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه ‌وصل منتشر شد

شماره ۸۴ ماهنامه حلقه ‌وصل منتشر شد
2020-09-28T13:12:18+03:30
شماره ۸۴ ماهنامه حلقه ‎وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی با محوریت موضوع «پیاده روی اربعین» منتشر شد.

بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی

بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
2020-09-28T12:58:59+03:30
وبینار «تصوف و عرفان در ادبیات فارسی و ادبیات عرب» به مناسبت سالروز گرامیداشت شاعر و عارف بزرگ، مولانا جلال‌الدین رومی در لبنان برگزار می‌شود.

سرنوشت سینماگران دفاع مقدس، از آنان که کوچ کردند تا آنان که ناشناخته ماندند

 سرنوشت سینماگران دفاع مقدس، از آنان که کوچ کردند تا آنان که ناشناخته ماندند
2020-09-28T13:05:54+03:30
سینمای دفاع مقدس از آغاز مسیر خود تا امروز شاهد سازندگان مختلفی است که یا دست تقدیر آنان را از صفحه هنر و سینمای ایران پاک کرده است یا دست سیاستگذاران و دول...

شهید طهرانی مقدم و پشتیبانی خمپاره‌ها در دفاع مقدس/ کشف حسن باقری در جبهه چه بود؟

 شهید طهرانی مقدم و پشتیبانی خمپاره‌ها در دفاع مقدس/ کشف حسن باقری در جبهه چه بود؟
2020-09-28T13:05:54+03:30
بعد حسن باقری، حسن مقدم مثل مرغ سرکنده آرام و قرار نداشت. اشک‌هایی که توی تمام عمرش به ندرت کسی آن‌ها را دیده بود، می‌آمدند و روی صورتش و مدام می‌گفت: «...

وبینارآیت ‎الله تسخیری،فقیه گفتمان ودنیاگرد وحدت‌جو برگزار می‌شود

وبینارآیت ‎الله تسخیری،فقیه گفتمان ودنیاگرد وحدت‌جو برگزار می‌شود
2020-09-28T12:32:17+03:30
وبینار «آیت ‎الله تسخیری، فقیه گفتمان و دنیاگرد وحدت‌جو» (۹ مهرماه) به همت رایزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار می‌شود.

با کاروان حسینی تا اربعین| امتی که در دشمنی با آل‌ کساء از هیچ دریغ نکردند

 با کاروان حسینی تا اربعین| امتی که در دشمنی با آل‌ کساء از هیچ دریغ نکردند
2020-09-28T12:25:39+03:30
۳ ماه از رحلت رسول خدا نگذشته بود که فاطمه دختر نبی، به شهادت از دنیا رفت، دیری نگذشت که علی، وصی و داماد نبی، همسر فاطمه، به تیغ تحجر به شهادت رسید، اندکی ...

مدیر شبکه ورزش تغییر کرد

 مدیر شبکه ورزش تغییر کرد
2020-09-28T12:25:39+03:30
روابط عمومی سیما تأیید کرد: سینا معتضدی به عنوان سرپرست شبکه ورزش انتخاب شد.

سردار نائینی: هدف اصلی مراسم "یادها و نام‌ها" تجلیل از قهرمانان ملی است

 سردار نائینی: هدف اصلی مراسم "یادها و نام‌ها" تجلیل از قهرمانان ملی است
2020-09-28T11:18:58+03:30
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: سعی کرده‌ایم در مراحل سازمان‌دهی، احیاء و گویا سازی اسناد سرعت عمل ببخشیم و همچنین در ارائه خدمات اسنادی به پژوهشگر...

فروش «تنت» در آمریکا ضعیف است

 فروش «تنت» در آمریکا ضعیف است
2020-09-28T11:18:58+03:30
فیلم تازه نولان از میان ۲ هزار و ۸۵۰ سالن سینمای آمریکا در چهارمین هفته اکرانش، ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروش داشت که در مجموع، فروش این فیلم در داخل آمریکا...

فراخوان حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی اعلام شد

فراخوان حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی اعلام شد
2020-09-28T10:45:37+03:30
پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در نظر دارد بخشی از موضوعات پژوهشی مورد نیاز خود را در قالب حمایت از پایان‌نامه‌های دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد، عملیاتی و ...

مراسم تجلیل از راویان مقاومت برگزار شد/ ثبت تاریخی و روایت فداکاری رزمندگان بر عهده هنرمندان است

 مراسم تجلیل از راویان مقاومت برگزار شد/ ثبت تاریخی و روایت فداکاری رزمندگان بر عهده هنرمندان است
2020-09-28T10:52:26+03:30
حمید نیلی در مراسم تجلیل از «راویان مقاومت» گفت: همان‌گونه که رزمندگان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل سلحشورانه جنگیدند، هنرمندان نیز وظیفه ‌دارند ...

بررسی قانونی اختلاف بین ارشاد و صداوسیما/ کدام یک فرمانده نمایش‌خانگی‌اند؟

 بررسی قانونی اختلاف بین ارشاد و صداوسیما/ کدام یک فرمانده نمایش‌خانگی‌اند؟
2020-09-28T10:52:26+03:30
نمایش‌خانگی خشونت را با نمایشِ خودکشی علنی می‌کند، ابتذال را در سایه عشق‌های مثلثی به تصویر می‌کشد اما به جای عذرخواهی به «آش خورده و کام سوخته» م...

پروانه معصومی: انتقاد دارم که بازیگران زنِ میانسال را نمی‌بینند/ واقعاً خیلی‌ها از نقشِ زنان در جبهه بی‌اطلاع‌اند

 پروانه معصومی: انتقاد دارم که بازیگران زنِ میانسال را نمی‌بینند/ واقعاً خیلی‌ها از نقشِ زنان در جبهه بی‌اطلاع‌اند
2020-09-28T10:38:58+03:30
بازیگر سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که همیشه جای پرداختن به نقش زنان در دفاع مقدس خالی بوده است و باید بیشتر از حضور زنان در جبهه و جنگ گفت. متأسفانه خیلی ک...

جزئیات حمایت وزارت ارشاد از ۸۳۹ مؤسسه قرآنی آسیب‌دیده از کرونا

 جزئیات حمایت وزارت ارشاد از ۸۳۹ مؤسسه قرآنی آسیب‌دیده از کرونا
2020-09-28T10:25:37+03:30
معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد از ۸۳۹ مؤسسه قرآنی آسیب‌دیده از ویروس منحوس کرونا حمایت کرد.

حمید لولایی شخصیت اصلی سریال "ویلا" شد/ "بی‌همگان" تلویزیون جلوی دوربین نرفت!

 حمید لولایی شخصیت اصلی سریال "ویلا" شد/ "بی‌همگان" تلویزیون جلوی دوربین نرفت!
2020-09-28T10:25:37+03:30
سریال تلویزیونی "ویلا" مهران مهام در حالی آغاز شده و بازیگرانش یکی پس از دیگری انتخاب می‌شوند که هنوز "بی‌همگان" در نوبت تولید باقی ماند...

سرهنگ محمدمهدی کتیبه درگذشت

 سرهنگ محمدمهدی کتیبه درگذشت
2020-09-28T09:58:58+03:30
سرهنگ محمدمهدی کتیبه، از بازماندگان انفجار دفتر نخست‌وزیری در حادثه هشتم شهریورماه به همرزمان شهیدش پیوست.

سرهنگی: در دوران طلایی و بلوغ خاطره‌نگاری هستیم

 سرهنگی: در دوران طلایی و بلوغ خاطره‌نگاری هستیم
2020-09-28T09:45:44+03:30
مدیر دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری گفت: ادبیات جنگ با شلیک نخستین گلوله شلیک خواهد شد. خوشبختانه اکنون در دوران طلایی خاطره‌گویی هستیم .

چله عزت| دلنوشته «حاج قاسم» در مورد آزادسازی «فاو»

 چله عزت| دلنوشته «حاج قاسم» در مورد آزادسازی «فاو»
2020-09-28T09:45:44+03:30
در قرارگاه عملیاتی لشکر ۴۱ ثارالله دو نفری (حقیر جامانده از کاروان) با حاج قاسم سلیمانی نشسته بودیم، دیدم دفتر خاطراتش را برداشت و مشغول نوشتن شد.

دومین مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور فرمانده کل سپاه برگزار شد

 دومین مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور فرمانده کل سپاه برگزار شد
2020-09-28T09:32:37+03:30
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس همزمان با چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس، دومین مراسم «یادها و نام‌ها» را برگزار می‌کند.

"نوروز رنگی" بعد از ماه صفر کلید می‌خورد/ بازیگران مشغولِ دورخوانی

 "نوروز رنگی" بعد از ماه صفر کلید می‌خورد/ بازیگران مشغولِ دورخوانی
2020-09-28T09:32:37+03:30
علی مسعودی کارگردان سریال نوروزی تلویزیون اعلام کرد که نگارش فیلمنامه سریال "نوروز رنگی" به پایان رسیده و بازیگران مشغولِ دورخوانی‌اند. تمام تلاش‌...

خوزستان و جزایر سه‌گانه هدیه سلطنت‌طلبان به صدام برای ادامه حکومت پهلوی بود/ چه کسی صدیق بن یحیی را ترور کرد؟

 خوزستان و جزایر سه‌گانه هدیه سلطنت‌طلبان به صدام برای ادامه حکومت پهلوی بود/ چه کسی صدیق بن یحیی را ترور کرد؟
2020-09-28T09:32:37+03:30
کارگردان مستند «کلاشینکف‌های آمریکایی» از اسنادی صحبت می‌کند که نشان می‌دهد فرح دیبا و تیمور بختیار، خوزستان و جزایر سه‌گانه را در ازای حکومت شاهز...

ویژه برنامه چهل چراغ در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب

ویژه برنامه چهل چراغ در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب
2020-09-28T08:58:57+03:30
فرهنگسرای رویش ویژه برنامه چهل چراغ را در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب روز سه شنبه ۸ مهرماه برگزار می‌کند.