میرنیوز

آیا استقلال بودجه شبکه‌های خارجی تلویزیون، اشتباهی است یا راهبردی؟

 آیا استقلال بودجه شبکه‌های خارجی تلویزیون، اشتباهی است یا راهبردی؟ 2020-09-01T09:28:12+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، برای بررسی تأثیری که شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی در کشورهای دیگر به ویژه ایالات متحده دارد باید نظرات نخبگانی از درون همان جامعه را جویا شد تا ضمن مقایسه نقش رسانه‌های آمریکایی با شبکه‌های برون‌مرزی ایران، با ویژگی‌های جامعه مزبور نیز بیشتر آشنا شویم. به همین منظور با رضا یگانه‌ شکیب عضو هیأت علمی کالج سانتا مونیکا در کالیفرنیا که مدرس تاریخ جهان و تاریخ تمدن غرب است در خصوص مخاطب‌شناسی آمریکا و نیز تأثیر پرس‌تی‌وی در عرصه بین الملل به گفت‌و‌گو نشستیم که از نگاه شما می‌گذرد. این استاد دانشگاه در آمریکا در دانشگاه فولرتون و دانشگاه کالیفرنیا در ارواین تحصیل کرده است. مخاطب‌شناسی، متمایز بودن رسانه‌های آلترناتیو و حقایقی که در رسانه‌های غربی بیان نمی‌شود و ارزش راهبردی شبکه‌های بین‌المللی از مواردی است که این استاد به آن پرداخته است.

* به عنوان استاد دانشگاه، اهمیت پرس‌تی‌وی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پرس‌تی‌وی علاوه بر بیان مواضع کشور ایران و حتی نشان دادن اخبار، فرهنگ و تصویری از ایران توانسته رسانه‌ای حقگو در خصوص تحولات مختلف جهان باشد. این شبکه، نسبت به سایر تلویزیون‌های بین‌المللی جهان که اغلب غربی‌اند رسانه مستقلی است. عرصه کلی رسانه‌های جهان در اختیار رسانه‌های همسو با غرب است که اصطلاحاً آنها را رسانه‌های شرکتی جریان اصلی (Corporate media) می‌گویند. اخباری که در این رسانه‌های شرکتی سانسور می‌شود در پرس‌تی‌وی به تصویر کشیده می‌شود از این منظر پرس‌تی‌وی رسانه‌ای جایگزین است و قابلیت جذب مخاطب را در مناطق مختلف جهان دارد.  همچنین این شبکه اثبات کرده می‌تواند شخصیت‌های برجسته‌ای از جهان را در کادر خود جذب کند. این قابلیت هم نکته بسیار مهمی است.

* به نظر شما افزایش بودجه شبکه‌های برون‌مرزی یک ضرورت راهبردی است یا هزینه‌ای اضافی؟

این سؤالی است که باید همواره در تصمیمات مهم مطرح شود. اینکه چقدر هزینه می‌شود و چقدر منفعت ایجاد می‌کند. سخن آخر را اول می‌گویم؛ داشتن رسانه‌ای با برد جهانی مانند پرس‌تی‌وی ضرورت و یکی از ابزارهای قدرت ملی است که باید آن را هرچه بیشتر تقویت کرد.  در دنیای حاضر اگر بخواهید یک کنشگر تأثیرگذار باشید به سه مؤلفه قدرت نیاز دارید؛ اول بازوی دیپلماسی قوی دوم بازوی نظامی که بتوانید به وسیله آن با قدرت از خود دفاع کنید. در دفاع نیز مراحل مختلفی دارید و خوب‌تر این است که مرزهای دفاعی از مرزهای کشور فراتر باشد و در اصل دفاع صدها کیلومترها دورتر از مرزهای جغرافیایی سرزمین اصلی باشد.

با تعمیم دادن این مفهوم به بازوی سوم می‌رسیم که بازوی رسانه‌ای است. اگر شما مرزهای نظامی را افزایش می‌دهید پس مرزهای رسانه‌ای هم باید جهانی و چند هزار کیلومتر دورتر باشد تا بتوانند مکمل یکدیگر عمل کنند. هر کدام از این عوامل بدون دو بازوی دیگر کارایی چندانی ندارند. از این رو باید تأمین مالی این شبکه‌ها تقویت شود و بهتر این است که بودجه بخش برون مرزی صداوسیمای ایران به صورت ویژه و مستقل باشد تا تعداد و کیفیت کار شبکه‌ها افزایش یابد. همچنین خوب است شبکه‌هایی مانند پرس‌تی‌وی به سایر زبان های دیگر هم ایجاد شود.

قرن حاضر با قرن بیستم متفاوت است. اکنون ما دوران پسا جهانی شدن را تجربه می‌کنیم. این درست است که بسیاری از مرزهای جغرافیایی برداشته شد اما مرزهای جدیدی نیز ایجاد شدند که مرزهای دفاع اقتصادی و مرزهای دفاع رسانه‌ای است. در این شرایط تنها به وسیله بازوی قوی رسانه‌ای بین‌المللی می‌توانید اخبار کشور خود را بدون اختلال به گوش جهان برسانید. به هر حال باید بودجه‌ای خاص اختصاص یابد که بتوانید صدای مظلومیت آنان که علیه استیلاطلبی غرب ایستادگی می‌کنند مانند مردم ایران، یمن و ... به جهان نشان داده شود. این هزینه‌ای واجب و ضروری است.

همچنین تبیین مواضع ایران و نیز تشریح مواضع رقبا هم تراز یکدیگر، از طریق همین رسانه امکان پذیر است. زمانی که مواضع رقبا به تصویر کشیده می‌شود پشت پرده فعالیت‌های آنان نیز روشن می‌شود. این هم خیلی ارزشمند است.  البته رسانه‌ای مانند پرس‌تی‌ویکه در سطح بین الملل برای کشورهای مختلفی فعالیت می‌کند باید به یک نکته ظریف و بسیار مهم هم توجه داشته باشد که تشریح مواضع رقبا به بدگویی مستمر از آنان تبدیل نشود. در آن صورت از تعدد مخاطبان کاسته می‌شود. پرس‌تی‌وی باید رسانه‌ای حقگو و مستقل در خطی متوازن باقی بماند.  از آنجا که مخاطب پرس‌تیوی بین‌المللی است این حقگویی و مستقل بودن رسانه به اندازه همان بازوهای دیپلماسی و نظامی مهم است.

* رقابت پرس‌تی‌وی با رسانه های غربی مانند سی ان ان و بی‌بی‌سی را چگونه می‌بینید؟

این رقابتی ناعادلانه است؛ از یک طرف پرس‌تی‌وی مدت کمی است که راه‌اندازی شده. در مقابل، عمر آن رسانه ها بسیار بیشتر است. همچنین امکانات گسترده مالی، ماهواره‌ای، تجهیزات دیجیتالی و... را هم نمی‌توان با هم مقایسه کرد. اما موفقیت پرس‌تی‌وی را هم باید در نظر گرفت. با وجود محدودیت هایی که پرس‌تی‌وی با آن مواجه است مانند قطع دسترسی به ماهواره ها و شیطنت هایی که در فضای مجازی علیه آن انجام می‌شود.  رسانه‌های شرکتی به نظر می‌آید که مواضع گوناگونی از یکدیگر دارند اما در اصل آنها، دو بال برای یک پرنده محسوب میشوند. برای مثال سی‌ان‌ان نشان دهنده مواضع حزب دموکرات آمریکاست و فاکس‌نیوز منعکس‌کننده نظرات جمهوری‌خواهان است اما هر دو مدل به این دلیل که ابزاری برای نظام سرمایه‌داری محسوب می‌شوند یک همگرایی راهبردی دارند تا در برابر رسانه‌های آلترناتیو قرار گیرند.

همانگونه که نظام آمریکا در سطح بین المللی و داخلی به دو حزب و اختلافات میان آنها نیاز دارد تا به بقای خود ادامه دهد، آنها هم به چنین رسانه هایی نیاز دارند که در اصل یکی‌اند و در ظاهر متفاوتند. به همین دلیل مورد حمایت اقتصادی و اراده سیاسی دولت‌های مختلف قرار دارند. این رسانه ها هم پیش برنده و تبیین‌کننده راهبردهای امپراطوری سازی برای آمریکا محسوب می‌شوند.

در مقابل آنها رسانه‌های مستقل یا جایگزین مانند پرس‌تی‌وی مطرحند که یک مقاومت رسانه‌ای را در برابر نظام سرمایه‌داری شکل می‌دهند. یک سر این مقاومت می‌تواند آمریکای جنوبی، روسیه یا حتی درون ایالات متحده باشد. این رسانه‌های نوظهور هیچ یک امکانات و عمر رسانه‌های شرکتی غربی جریان اصلی را ندارند اما بسترهای جدیدی نیز برای آنها مطرح شده و آن فضای مجازی است. پس پرس‌تی‌وی که پرچم دار صدای بی صدایان شده است  باید بتواند از بستر سایبری بیشتر استفاده کنند. 

البته بخشی از رسانه ها هم خود را آلترناتیو معرفی می‌کنند هر چند مستقل نیستند مانند الجزیره و برای این ادعا مثلا به جنگل‌های آمازون سر می‌زند و قبایلی را نشان می‌دهد که مورد ظلم دنیای مدرن قرار گرفته‌اند. گرچه این مدل از برنامه‌ها بد نیست اما با رسالتی که پرس‌تی‌وی دارد کاملا متفاوت است.  پرس‌تی‌وی باید به دروغ هایی که رسانه‌های مسلط غربی مطرح می‌کنند حمله کند و صبحت‌هایی را بیان کند که سایر رسانه‌ها هرگز به آن نمی‌پردازند.

* با توجه به شناختی که از جامعه آمریکا دارید، چه راهکارهایی برای افزایش کارایی پرس‌تی‌ویوجود دارد؟

بسیاری از آزادی خواهان، جامعه دانشگاهیان آمریکا و خیلی از نخبگان و منتقدان ایالات متحده رسانه‌های جایگزین مانند پرس‌تی‌وی را تماشا می‌کنند که خیلی خوب است اما برای افزایش کارایی تنها داشتن مخاطب خاص هرگز کافی نیست بلکه برای جذب عام هم باید تلاش کرد. دقت کنیم که پیام مستقیم هرچند حق باشد اما به دلیل اینکه خشک است، راهی به اندیشه مردم عادی ندارد. درست است که نخبگان را می‌تواند با خود همراه کند اما هرگز کافی نیست. شناخت مخاطب برای هر منطقه و کشور بسیار مهم است چرا که سلیقه مردم هر منطقه منتفاوت است. پس باید توازن خاصی را در نظر گرفت که بتوان مخاطب حداکثری را به دست آورد.

منظورم هرگز عوام‌گرایی نیست بلکه بهتر است پیام ها و آنچه لازم است به مخاطب منتقل کرد در قالب هایی مخاطب پسندتر ارائه  و از برنامه های سرگرمی مانند آداب و رسوم و فرهنگ‌ها و زندگی ملل دیگر نیز برای انتقال پیام‌ها و جذب مخاطب برای تحقق راهبردها استفاده کرد. همچنان جامعه امریکا رسانه های سرگرمی محور را می‌پسندد. در چنین شرایطی رسانه‌های جایگزین مانند پرس‌تی‌وی باید تمرکزشان را بر برنامه‌هایی بگذارند که بتوانند مخاطبان عام را بیشتر جذب کنند چراکه مخاطب عام به دنبال اخبار و مسائل محلی و سرگرمی است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

روزشمار اربعین| "یک اربعین دلتنگی‌ام رفته به سوی کربلا"

 روزشمار اربعین| "یک اربعین دلتنگی‌ام رفته به سوی کربلا"
2020-09-30T11:25:38+03:30
فیلم مداحی محمود کریمی با عنوان «یک اربعین دلتنگی‌ام رفته به سوی کربلا» در آستانه اربعین حسینی تماشا می‌کنید.

تصویر حاج قاسم و ابومهدی‌المهندس بر دیوارنگاره جدید میدان ولی‌عصر(عج)+عکس

 تصویر حاج قاسم و ابومهدی‌المهندس بر دیوارنگاره جدید میدان ولی‌عصر(عج)+عکس
2020-09-30T11:25:38+03:30
طرح جدید دیوارنگاره میدان ولی‌عصر(عج) به همت خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی و به تصاویر سرداران شهید؛ سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مزین شد.

فرمانده ارتش ارتحال آیت الله میرسجادی را تسلیت گفت

فرمانده ارتش ارتحال آیت الله میرسجادی را تسلیت گفت
2020-09-30T10:52:16+03:30
امیر سرلشکر موسوی با صدور پیامی درگذشت آیت‌الله سید محمدحسین میرسجادی را تسلیت گفت.

والت دیزنی کارگردان "مهتاب" را برای ساخت ادامه شیرشاه انتخاب کرد

 والت دیزنی کارگردان "مهتاب" را برای ساخت ادامه شیرشاه انتخاب کرد
2020-09-30T10:45:41+03:30
«بری جنکینز» کارگردان فیلم سینمایی Moonlight قرار است تا ادامه لایو-اکشن شیرشاه را بسازد.

مطیعی ایام اربعین به کربلا نمی‌رود/ مهدی رسولی تهران برنامه دارد

 مطیعی ایام اربعین به کربلا نمی‌رود/ مهدی رسولی تهران برنامه دارد
2020-09-30T10:45:41+03:30
میثم مطیعی در ایام اربعین به کربلا نمی‌رود و مهدی رسولی نیز در ایام اربعین در تهران و زنجان برنامه دارد.

آیت الله تسخیری به شعارها و مبانی اسلامی اعتقاد کامل داشت

آیت الله تسخیری به شعارها و مبانی اسلامی اعتقاد کامل داشت
2020-09-30T10:25:38+03:30
ماهر حمود گفت:زندگی آیت الله تسخیری، اهمیت انقلاب اسلامی و تواضع همه جانبه‌اش را یادآوری می‌کند. او به شعارها و مبانی اسلامی اعتقاد کامل داشت.

همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا در قم برگزار می‌شود

همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا در قم برگزار می‌شود
2020-09-30T10:25:37+03:30
همایش ملی اجتهاد عقل‌گرا توسط گروه کلام پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم برگزار می‌شود.

سوگنامه اربعینی"عزیزم حسین" با صدای محمدحسین پویانفر منتشر شد

 سوگنامه اربعینی"عزیزم حسین" با صدای محمدحسین پویانفر منتشر شد
2020-09-30T10:32:18+03:30
سوگنامه "عزیزم حسین" با صدای محمدحسین پویانفر در فراق اربعین منتشر شد.

آیت الله تسخیری بی‌ادعا در مسیر معرفی دین مبین اسلام خدمت کرد

آیت الله تسخیری بی‌ادعا در مسیر معرفی دین مبین اسلام خدمت کرد
2020-09-30T10:12:18+03:30
حسینی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» گفت :آیت الله تسخیری بی ادعا و بی هیاهو در مسیر معرفی دین مبین اسلام خدمت کرد.

ویژه برنامه «شکوه جاماندگان» برگزار می‌شود

ویژه برنامه «شکوه جاماندگان» برگزار می‌شود
2020-09-30T10:12:17+03:30
همزمان با فرارسیدن ایام اربعین حسینی ویژه برنامه «شکوه جاماندگان» در میدان امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

تصویر دفاع مقدس| جوانانی که با بمباران هواپیماهای بعثی پودر شدند

 تصویر دفاع مقدس| جوانانی که با بمباران هواپیماهای بعثی پودر شدند
2020-09-30T10:19:01+03:30
شهدای دفاع مقدس که شاخه شمشاد‌های پدر و مادر خود بودند و می‌خواستند عصای پیری آنها باشند؛‌ در این دشت بر اثر بمباران حتی ذره‌ای از آنها نمانده‌است.

مناجات خانگی حجت‌الاسلام انصاریان در دوران نقاهت

 مناجات خانگی حجت‌الاسلام انصاریان در دوران نقاهت
2020-09-30T09:52:27+03:30
فیلمی از مناجات خوانی حجت‌الاسلام حسین انصاریان در دوران نقاهت منتشر شد.

رایانی مخصوص: پیشرفت تئاتر دفاع مقدس در گرو کار گروهی است

 رایانی مخصوص: پیشرفت تئاتر دفاع مقدس در گرو کار گروهی است
2020-09-30T09:52:27+03:30
مدیر انتشارات مرکز هنر های نمایشی گفت: ما کار گروهی را میان نمایش‌نامه نویسان ایرانی نداریم و نویسندگان اغلب باید به‌تنهایی آثار خود را به نگارش درآورند.

فصل جدید "روزگار جوانی" کلید می‌خورد/ کدام بازیگران از فصل قبلی انتخاب می‌شوند؟

 فصل جدید "روزگار جوانی" کلید می‌خورد/ کدام بازیگران از فصل قبلی انتخاب می‌شوند؟
2020-09-30T09:39:05+03:30
تهیه‌کننده "روزگار جوانی" از شروع تولید فصل جدید این مجموعه تلویزیونی از دو ماه آینده در تهران خبر داد و گفت که تلاش می‌کنیم کار برای پخش به آنتن ...

این واجب الهی را نادیده نگیریم/ تقدم مسئولان بر مردم در زمینه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر

 این واجب الهی را نادیده نگیریم/ تقدم مسئولان بر مردم در زمینه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر
2020-09-30T09:39:05+03:30
چرا همه کارهای نیک و حتی جهاد در راه خدا، در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به قدر قطره آبی در مقابل دریای پهناور است.

با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح‌بن عدی" در کربلا

 با کاروان حسینی تا اربعین|سرنوشت عجیب "طِرمّاح‌بن عدی" در کربلا
2020-09-29T20:05:40+03:30
گفت: "وای بر من که مولایم را تنها گذاشتم!"، طِرمّاح ناله ‏کرد و نالید، به اشک و ناله گفت: از درد و سوز این حسرت، به سیدالساجدین گفتم؛ "مولای ...

پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس+اینفوگرافیک

 پیشنهادات عملی رهبر انقلاب برای مبارزه با خطر تحریف دفاع مقدس+اینفوگرافیک
2020-09-29T20:05:39+03:30
پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر فرزانه انقلاب اینفوگرافیک جدید خود را با محور مرور پیشنهادات عملی معظم‎له برای مبارزه با خطر فراموشی و تحریف دفاع مقدس منتشر کرد.

کتاب‌های لاتین نمایشگاه تحویل ناشران شد/ آیا کتاب‌ها با دلار ۳۰ هزار تومانی فروش دارند؟

 کتاب‌های لاتین نمایشگاه تحویل ناشران شد/ آیا کتاب‌ها با دلار ۳۰ هزار تومانی فروش دارند؟
2020-09-29T20:05:39+03:30
وزارت ارشاد خبر از تحویل دادن سه هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب لاتین به ناشران خبر می‌دهد؛ کتاب‌هایی که برای عرضه در نمایشگاه کتاب وارد ایران شده بود اما حالا گفته ...

آیا زمان کافی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجود دارد؟

 آیا زمان کافی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن وجود دارد؟
2020-09-29T20:05:38+03:30
تقریباً ۵ ماه تا زمان اعلام‌شده سازمان اوقاف برای برگزاری مسابقات بین‌المللی وقت باقی مانده اما نحوه برگزاری آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل

 دلیل گرانی کاغذ چاپ و تحریر چیست؟/ ادامه‌دار بودن بی‌مهری‌ها به کاغذ تولید داخل
2020-09-29T20:05:38+03:30
دلایل بسیاری برای گرانی کاغذ در هفته اخیر برشمرده می‌شود، اما همچنان تغییر در نرخ ارز و نرخ ارز نیمایی عامل اصلی است. با این حال خریداران همچنان به تولید دا...

چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است؟

 چرا "ایل‌دا" با گویش خودش صحبت نمی‌کند؟/ آیا تلویزیون در ساخت سریال‌های اقوام جدّی است؟
2020-09-29T20:05:38+03:30
ادای دِین سریال "ایل‌دا" به دفاع‌مقدس قابل تقدیر است اما ادا نشدن گویش و لهجه کاراکترهایش انتقادهایی را به همراه داشته و این سؤال جدی را به‌وجود م...

آیت الله تسخیری امتی از مردان و لشگری از لشگران حق و عدالت بود

آیت الله تسخیری امتی از مردان و لشگری از لشگران حق و عدالت بود
2020-09-29T18:38:56+03:30
جابرالجابری گفت: آیت الله تسخیری علم و عمل را در کنار هم داشت و در کنار آن از ادب و فرهنگ بهره می‌برد، به زبان ملت‌ها آشنا و امتی از مردان و لشگری از لشگران ...

آیت الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و طرفدار اعتدال بود

آیت الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و طرفدار اعتدال بود
2020-09-29T18:25:36+03:30
حجت الاسلام شهریاری در نشست بین‌المللی «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری»گفت: آیت‌الله تسخیری افراط و تفریط را نمی پذیرفت و پیوسته همه را به ...

هدف آیت الله تسخیری جمع کردن و امت واحده بود نه تفرقه افکنی

هدف آیت الله تسخیری جمع کردن و امت واحده بود نه تفرقه افکنی
2020-09-29T18:12:17+03:30
شیخ خالد الملا گفت:آیت الله تسخیری در کنفرانس‌های اسلامی به نشر رسالت اسلام می‌پرداخت؛ رسالتی که هدفش جمع کردن و امت واحده بود، نه تفرقه افکنی.

رونمایی از کتابی با موضوع اندیشه های آیت‌ الله تسخیری

رونمایی از کتابی با موضوع اندیشه های آیت‌ الله تسخیری
2020-09-29T16:12:16+03:30
کتاب «سرو نستوه» مروری بر زندگانی، اندیشه‌ها و ویژگی‌های آیت‌ الله تسخیری در جریان برگزاری وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» رونمایی شد.

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود

قرآن در زندگی علمی آیت ‌الله تسخیری تبلور یافته بود
2020-09-29T15:58:56+03:30
صالحی گفت: آیت ‌الله تسخیری برای وحدت و ارتباط  به تنهایی یک امت بود و شخصیتی قرآنی داشت و قرآن در زندگی علمی‌اش تبلور یافته بود.

منوچهر آشتیانی درگذشت

منوچهر آشتیانی درگذشت
2020-09-29T15:45:36+03:30
منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس و مترجم پس از یک‌دوره طولانی بیماری درگذشت.

آیت الله تسخیری اخلاق گفتگو را به خوبی می‌دانست

آیت الله تسخیری اخلاق گفتگو را به خوبی می‌دانست
2020-09-29T14:25:36+03:30
حداد عادل گفت: آیت الله محمد علی تسخیری مجهز به اخلاق گفت‌وگو بود و اخلاقی که آیت الله تسخیری داشت برای گفت‌وگو مناسب بود.

آیت الله تسخیری در گفت‌وگو به جای اثبات به دنبال اقناع بود

آیت الله تسخیری در گفت‌وگو به جای اثبات به دنبال اقناع بود
2020-09-29T14:12:16+03:30
ابراهیمی ترکمان گفت: آیت الله تسخیری در گفت‌وگو به جای اثبات به دنبال اقناع بود و پیام را به گونه‌ای عرضه می‌کرد تا مخاطب بپذیرد و همواره در کنار نعمت، توجه ...

آیا شیء نجس با بخارشوی پاک می‌شود؟

 آیا شیء نجس با بخارشوی پاک می‌شود؟
2020-09-29T13:52:18+03:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی دربارۀ حکم پاک کردن شیء نجس به وسیله بخارشوی پاسخ فرمودند.