میرنیوز

محمدرضا سنگری: خون عباس(ع) در شریان سلیمانی‌ها جریان دارد

 محمدرضا سنگری: خون عباس(ع) در شریان سلیمانی‌ها جریان دارد 2020-08-31T14:01:29+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا سنگری، نویسنده و عاشورا پژوه در برنامه تلویزیونی "رو به راه" شبکه قرآن، گفت: روزعاشورا، روزی است که حدود 8 مرحله در آن را می شود از هم تفکیک کرد. کل حادثه نزدیک به 8 ساعت تا 8 ساعت و نیم طول کشیده است. یاران حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) شبی را گذراندند که عاشقانه ترین شب بود. لیله القدر تاریخ بود. بین رکوع و سجود و در حالت عبادت گذراندند. انگار کندوی عسل در کربلا بود همه عاشقانه زمزمه می‌کردند. کسی شب نخوابید. شب قبل از عاشورا همه بیدار بودند. البته گاهی دشمنان می‌آمدند و قرآن خواندن ابی‌عبدالله را قطع می‌کردند. سعی می‌کردند فضایی ساخته نشود که این‌ها بتوانند آرام باشند.

وی افزود: شب گذشت و صبح شد و حضرت اباعبدالله(ع) اذان‌گوی کربلا را عوض کرد. تا به آن لحظه افراد دیگری اذان می‌گفتند که سن و سالی داشتند. بخش قابل توجهی از اصحاب اباعبدالله(ع) سن و سال بالا داشتند. حضرت جوانی را مؤذن کربلا کرد که صدای او تداعی صدای پیامبر(ص) بود. مؤذن کربلا حضرت علی اکبر(ع) شد. صبح زود صدای اذان او در کربلا پیچید. حتی روی خیمه‌های دشمن اثرگذار بود. کم نبودند کسانی که در کربلا پیامبر را دیده بودند و با صدای او انس و آشنایی داشتند. این‌ها از خیمه‌ها بیرون زدند که عجب پیامبر(ص) به یاری فرزندش آمده است و بعد روی ارتفاع علی اکبر را دیدند که ایستاده و اذان می‌گوید.

این عاشوراپژوه یادآور شد: بعد از آن امام نماز صبح را برپا و سپس یک سخنرانی کوتاه کرد. یارانش که آمادگی کامل داشتند و شبانگاه بهشت را نشانشان داده بود و همه بی‌تاب لحظه‌های شهادت بودند. امام فرمود: شکیبا باشید بزرگواران، پلی پیش روی شماست که شما را به بهشت می‌رساند. مرگ پل ارتباط رسیدن به بهشت است. جدم، پدرم علی و مادرم فاطمه منتظر شما هستند. بعد از این سخنرانی کوتاهی که امام داشتند سپاه خودشان را آماده کردند. امام در سمت چپ سپاه محدود خود که امام محمد باقر(ع) می‌فرماید 145 نفر بوده‌اند می‌ایستد. 100 نفر پیاده و 45 نفر سواره. در سمت راست زهیربن قین را قرار داد. او جزو کسانی بود که بعد به امام پیوسته بود. به همراه همسرش دیلم یا دلهم و غلامش و چندنفر از خویشاوندانش در سمت راست قرار داشتند. در سمت چپ حضرت حبیب بن مظاهر اسدی را قرار داد و در قلب لشگرش حضرت عباس(ع) قرارگرفت. امام سپاهش را آماده کرد و عمرسعد هم آماده کرد. 

سنگری توضیح داد: عمرسعد سپاهش را که حالا با آمدن شمر از روز قبل به 33 هزارنفر رسیده بود. برخی می‌گویند این تعداد سپاه برای مقابله با یاران اندک امام دلیلش چه بود. این تعداد سپاه را عمرسعد تقاضا می‌کرد تا شاید بتواند گریزگاهی بیابد جنگ اتفاق نیفتد. اباعبدالله بترسد و تسلیم شود یا برگردد. البته این تأخیر را برای این انجام می داد که بتواند به آرزویش که رسیدن به ری و گرگان و منطقه ایران بود برسد. او انبوه سپاه خود را آماده کرد. معمولاً صف جلو شمشیرداران، صف دوم نیزه‌داران و صف سوم تیراندازان بودند. آخرین صف کسانی بودند که سنگ و چوب برداشته بودند. گودال قتلگاه الان از سنگ لبریز است. امام محمد باقر(ص) می‌فرماید با هفت سلاح حسین را در آن غربت و تنهایی می‌زدند. آخرین کسانی که رسیدند و می‌زدند همین سنگ‌اندازان بودند.

وی افزود: اینها کسانی بودند که روزهای ششم و هفتم عبیدالله بن زیاد را گفتند از هر هزارنفر که به کربلا می روند 300 نفرشان می مانند. 700 نفر میانه راه فرار می‌کنند. از تهدید استفاده کرد. یک نفر از فراری را گفت بیاورید. کسی را آوردند که از شام آمده بود و باید حقوقش را از کوفه می‌گرفت و برمی‌گشت. او را گرفتند و آوردند. دستور داد با تبر او را به دو نیم کنند. نیمی را به یک نخل و نیمی دیگر را به نخل دیگر آویزان کردند و اینقدر مردم ترسیده بودند که دسته دسته به سمت کربلا آمدند و چون وقت نکردند به خانه بروند و شمشیر بردارند از سر راه سنگ برداشتند. ساقه درختان را می‌شکستند و چوب درست می‌کردند و با خودشان می‌بردند. اینقدر این چوب‌ها را زدند که دو شب دیگر وقتی امام سجاد(ع) می‌خواهد بدن امام را روی بوریا بگذارد و در گودال قتلگاه در مسرع دفن کند روی سنگ‌ها قرار می‌دهد. اینقدر حجم این سنگ‌ها زیاد است.

این نویسنده یادآور شد: وقتی عمر سعد سپاهش را آماده کرد، تیراندازان را جلو کشید. شخصی به اسم حصین بن نمیر با 500 نفرجلو آمد و نزدیک ساعت 8 صبح جنگ شروع شد. بعد از طلوع آفتاب امام با سپاه صحبت می‌کرد تا شاید روزنه‌ای بیابد. شاید در تاریک‌زار این قلب‌ها چراغی روشن بکند؛ البته تعدادی هم پیوستند. تیراندازی شروع شد و عمرسعد اولین تیر را در کمان گذاشت و چون پدرش اولین تیرانداز در سپاه اسلام بوده است از این مسئله استفاده کرد و شعار پیغمبر را مطرح کرد. شعار این بود که وقتی جنگ شروع می‌شد پیامبر می‌فرمود: ای لشگریان خدا سوار شوید می خواهم شما را به بهشت برسانم. همین شعار را به کار برد. اولین تیر را که انداخت بارانی از تیر به سمت یاران اباعبدالله روانه شد. بیش از 50 نفر از اصحاب در این تیرباران به شهادت رسیدند. بعد از آن جنگ تن به تن شروع شد و دو سه نفر دو سه نفر میدان می رفتند. 47 نفر در جنگ تن به تن به شهادت رسیدند.

وی خاطرنشان کرد: به ظهر رسیدند و نماز ظهر شد و امام خودشان اذان گفتند. شخصی به امام گفت خورشید میان آسمان است. می‌بینم تا شهادت وقتی نمانده است و دوست دارم با شما نمازی بگذارم. امام در حقش دعا کرد که خدا تو را از نمازگذاران ذاکر قرار بدهد. چیزی در نگاه امام عزیزتر و بزرگتر از نماز نبود. نماز را برپا کرد و دو شهید برای نماز داد. سعیدبن عبدالله اینقدر تیر خورد که شب عاشورا به امام گفت من هفتاد بار مرگ وخاکستر شدن را آرزو می‌کنم. 70چوبه تیر در بدنش نشست. یکی دیگر از یاران هم به شهادت رسید. بعد از نماز مختصر افرادی ماندند که آنها هم بعد به شهادت رسیدند.

سنگری در ادامه اظهار کرد:بعد از اینکه امام نماز را برپا کرد و البته در نماز هم تیرجانب یارانشان پرتاب می‌شد و برخی هم تیرخورده بودند. این مهربانی امام و لطف و و رافت امام با یارانش خیلی شنیدنی است. وقتی سعیدبن عبدالله حنفی افتاد و امام نماز را تمام کرد. نماز دو رکعتی بود. به آن می‌گویند نماز خوف در میدان. شیوه خاصی برگزار می‌شود. اما سر این یار وفادارش را روی زانوی خود گرفت. خون از چشمانش گرفت تا آخرین نگاه را به سیمای روشن امام بدوزد. وقتی نگاه کرد سوالی پرسید. گفت پسرپیغمبر آیا من وظیفه‌ام را خوب انجام دادم؟ داشت شهید می‌شد و هنوز نگران وظیفه خود بود. ما گاهی یکی دو کار که می‌کنیم خیال می‌کنیم خیلی کارها کرده‌ایم. خدایش رحمت کند. از شهید رجائی چیزی نقل کنم. مدتی پشت میزشهید می‌نشستم و کارمی‌کردم. زیرمیزش این آیه قرآن را گذاشته بود که هر وقت کاری را تمام کردی کاری بزرگتر و دشوارتر را شروع کن. یعنی همیشه باید سقف پروازهایمان را بلندتر کنیم. دنبال کارهای حقیر و کوچک نباشیم. از انسان‌های بزرگ کارهای بزرگ سرمی‌زند. این انسان‌ها اهل خطرند.

وی با اشاره به اینکه وقتی همه شهید شدند نوبت بنی‌هاشم رسید، گفت: وقتی از چیزی هراس داری خودت را در درون آن بینداز! هیچ‌کس در ساحل شناگر نمی‌شود. باید با موج درآمیخت و با گرداب‌ها پیوست. به هر حال نماز که تمام شد و دیگر تعداد یاران امام خیلی کم شده بود و چند نفر باقی مانده بودند که یکی از اینها زهیربن قین بود. فرمانده جناح راست سپاه اباعبدالله(ع). او هم عاشقانه به شهادت رسید. آنها از شب عهدی با یکدیگر بسته بودند. کنار حضرت حبیب که فرمانده جناح چپ بود همه را جمع کرده بود و گفته بود نباید اجازه بدهیم بنی هاشم قبل از ما به میدان بروند. وقتی همه شهید شدند نوبت بنی‌هاشم رسید و اولین گزینه حضرت اباعبدلله، دستی که نوازشگر شانه مهربان حضرت علی اکبر(ع) شد، اولین انتخاب میدان حضرت علی اکبر بود. بهترین را انتخاب کرد. او به میدان رفت. بنی هاشم به میدان رفتند و به شهادت رسیدند. آخرین شهدا برادران حضرت عباس(ع)بودند. ایستاده بودند کنار میدان وشانه برادرانش را می‌نواخت. می‌گفت عبدالله تو برو میدان. دوست دارم بایستیم و در شهادت تو صبوری داشته باشم.

این نویسنده و پژوهشگر عاشورایی تأکید کرد: شاید هم حضرت عباس(ع) نگران بود نکند اگر من میدان بروم و شهید بشوم تزلزلی در برادران ایجاد شود. عبدالله ، عثمان و جعفر را به میدان فرستاد؛ رفتند و به شهادت رسیدند. در تمام این مدت زینب کبری(س) نظاره‌گر میدان بود و هیچ‌کس اجازه تماشای میدان را نداشت. فقط او بود که روی تل زینبیه ایستاده بود و صحنه کربلا را نظاره می‌کرد. بعد از شهادت همه یاران فقط حضرت عباس(ع) مانده بود و اباعبدالله(ع). آنچه که لهوف می‌گوید در کتاب بسیارآشنای سیدبن طاووس، می‌گوید دو برادر با یکدیگر به میدان رفتند. حضرت عباس(ع) خیلی جنگیده بود. 16 بار در میدان جنگیده بود. عمق میدان کربلا نزدیک به 480 متر می‌شد و این را 16 بار کسی برود و برگردد. شهید از میدان بیاورد یا محاصره را بشکند.

وی خاطرنشان کرد: به گمان من کسی از او تشنه‌تر در کربلا نبود اما برادر از او خواست آب بیارود. آب آبروی عباس است و نشان ارادت او به برادرش است. مشک‌های خشکیده را برداشت و هر دو به میدان رفتند. هر دو به آب رسیدند. دشمن اعلام کرد که به خیمه‌ها حمله می کنند امام سریع برگشت و حضرت عباس (ع) که همه ما شنیده‌ایم چگونه حماسه‌ای عظیم آفرید که تاریخ باید به تحیر بایستد و این پاکی، پاکبازی، صفا و برخویشتن خط کشیدن را از عباس(ع) بیاموزند. او خودش گفت که من از مرگ نمی‌ترسم اگر مرگ فرصت دیدار حضرت محبوب است. تا آن حد به من شمشیر و نیزه بزنند که من زیر این نیزه و شمشیرها گم بشوم. من عباسم که تاریخ را آبیاری خواهم کرد. گفت من برای همیشه از دین حمایت خواهم کرد. عباس(ع) الان وجود دارد. باید او را در خودمان پیدا کنیم. در شریان سلیمانی‌ها و این شهدای عزیز که یادشان همیشه زنده و جاودانه باد. بعد از شهادت حضرت عباس(ع) امام دیگر تنها شده بود.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: وقتی امام به شهادت رسید سرمبارک امام را برنیزه کردند. چه کسی قاتل امام بوده است. اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی خولی را گفته‌اند. برخی سنان را گفته‌اند. اما در زیارت ناحیه مقدسه شمر مطرح شده است و شمر بعد از اینکه سرمبارک اباعبدالله را با ضربات پی در پی جدا کرد. گفته شده است که نامنظم ضربه زده و منظم سر را جدا نکرده است. بعد از اینکه سر مبارک اباعبدالله(ع) را جدا کرد بدنش می‌لرزید. خودش هم می‌گوید وقتی می خواستم او را بکشم درخشش چهره و آرامش او مرا بازمی‌داشت. و این بود که امام را برگرداند و از پشت سر شروع به بریدن کرد و بعد سر را سپرد و سر را همان موقع به سمت کوفه بردند. بعد از آن ریختند در قتلگاه باری غارت. هرکس سعی می‌کرد چیزی ببرد. یکی کفش‌های امام را برد و دیگری عمامه امام را از سرشان برداشت. امام دو شمشیر داشت و معلوم می‌شود که امام با دو شمشیر می جنگیده است. یکی شمشیر امام را برداشت و دیگری پیراهنش را. یکی شلوار امام و ایشان را برهنه روی خاک رها کردند. بعد از اینکه غارت در قتلگاه اتفاق افتاد، نوبت به حمله به خیمه‌ها رسید. دیگر هیچ بازدارنده‌ای نیست. این را فاطمه صغری دختر بزرگ اباعبدالله بیان می‌کند که ریختند در خیمه‌ها. حتی لباس‌های ما را می‌کشیدند. من دو تا خلخال داشتم. گوشواره‌ها و خلخال‌ها یادگار پدرم بودند آن‌ها را می‌کشیدند. یکی از آنها وقتی داشت این‌ها را از دست من جدا می‌کرد به گریه افتاد. گفتم ای دشمن خدا تو که داری گریه می‌کنی چرا این کار را می‌کنی؟ گفته می‌ترسم شخص دیگری این را از تو جدا کند. 

او تصریح کرد: همه کسانی که دزدی کردند و غارت کردند، وسایل را بردند به سمت کوفه و بالای درخانه هایشان اسم خودشان را نوشته بودند. کتابی هست که لیست دزدان کربلا را نوشته است که چه کسی گهواره علی اصغر را برد و چه کسی لباس‌ها را برد. در این موقعیت فقط یک نفر بود که خود را سپرجان همه قرار می‌داد. او زینب‌کبری(س) بود. امام محمد باقر(ع) می‌فرماید 34 سال بعد از کربلا وقتی داشتم بدن پدرم سیدالساجدین را غسل می‌دادم هنوز جای تازیانه‌های کربلا روی بدنش باقی مانده بود. بیش از این‌ها تازیانه به حضرت زینب (س) زده بودند. از جان بچه‌ها دفاع م‌ کرد. حمید بن مسلم می‌گوید یک لحظه شمر آمد در خیمه‌ای که امام سجاد(ع) بود. تصمیم گرفت که امام رابه قتل برساند من مانع شدم و گفتم او خودش دارد می‌میرد. چیزی باقی نمانده است. اینقدر در تب می‌سوخت. خیمه‌ها را غارت کردند و بعد از غارت کردن آتش زدند. بنابراین الان بچه‌ها بر خاکسترخیمه‌ها نشسته‌اند. حضرت زینب(س) می‌فرماید به گمانم امشب سربرادرم مهمان خاکستر است. خولی و شمر به اتفاق حمیدبن مسلم سر را به کوفه بردند. وقتی سر را بردند در دارالعماره بسته بود. خولی برد در خانه و روی تنور در خاکستر گذاشت. الان هم زینب روی خاکستر خیمه‌ها نشسته است. فقط این بچه‌هایی که سیلی و تازیانه خورده‌اند و پاهایشان روی خارها زخمی شده را جمع کرده است.

«رو به راه» کاری از گروه علوم قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما است که در 15 شب ابتدایی ماه محرم هر شب ساعت 24 تقدیم ارادتمندان به ساحت اهل بیت (علیهم السلام) می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود

نماز جمعه در ۴شهرستان آذربایجان غربی اقامه نمی شود
2020-09-24T16:45:38+03:30
ارومیه - دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی اعلام کرد:نماز جمعه این هفته در همه شهرهای آذربایجان‌غربی به غیر از ارومیه، سردشت، اشنویه و میاندوآب برگزار ...

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران

افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران
2020-09-24T12:45:38+03:30
مسئول اطلاع رسانی ستاد محرم استان تهران از افزایش ۶ درصدی اهدای خون توسط هیئت‌های مذهبی استان تهران در ایام محرم خبر داد.

مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر

 مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه‌(س) در حرم آن حضرت + تصاویر
2020-09-24T11:59:00+03:30
مراسم عزاداری شهادت حضرت رقیه(س)‌ در حرم مطهر آن حضرت با حضور جمعیت اما با رعایت اصول بهداشتی برگزار شد.

تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان

 تصویر دفاع مقدس-۱/ بانویی سلاح بر دوش؛ دوشادوش مردان
2020-09-24T11:59:00+03:30
عکس‌ها می‌توانند بهترین نمایش‌دهنده، خاطرات باشند، خاطراتی که زبان از بازگو کردن آن عاجز است و قلم برای به تصویر کشیدن آن ناتوان.

با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)

 با کاروان حسینی تا اربعین| پیراهن خونین امام حسین(ع) در دستان فاطمۀ زهرا(س)
2020-09-24T11:59:00+03:30
فوج بسیار ملائک، فرود آمدند با پنج مرکب از نور، سکینه از او پرسید: این بزرگان کیستند؟ گفت: آدم صفوة‏الله، ابراهیم خلیل ‏الله، موسی کلیم‏ الله و عیسی روح ‏ال...

ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق

 ماجرای برخورد شهید ابراهیم هادی با یک سارق
2020-09-24T11:59:00+03:30
بگیرش...دزد....دزد! بعد هم سریع دوید دم در. یکی از بچه محل‌ها لگدی به موتور زد. دزد با موتور نقش بر زمین شد. تکه آهن روی زمین دست دزد را برید و خون جاری شد.

سینمای دفاع‌مقدس در قاب شبکه‌های تلویزیونی/ انیمیشن شهید کشوری پخش می‌شود

 سینمای دفاع‌مقدس در قاب شبکه‌های تلویزیونی/ انیمیشن شهید کشوری پخش می‌شود
2020-09-24T11:58:59+03:30
تلویزیون برای آخر این هفته فیلم‌هایی را انتخاب کرده که خاطرات دوران ۸ ساله دفاع‌مقدس را زنده می‌کند. فیلم تلویزیونی "مجنون بی‌لیلی" به کارگردانی ج...

گزارش تسنیم از "اتاقی که هنوز هم بوی شهید آوینی را دارد"/ جایی که محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان + عکس

 گزارش تسنیم از "اتاقی که هنوز هم بوی شهید آوینی را دارد"/ جایی که محصول تفکر بزرگ است نه امکانات فراوان + عکس
2020-09-24T11:58:59+03:30
خیلی از مردم ایران در دهه ۶۰ از دریچه دوربین آقا مرتضی به جنگ می‌نگریستند، فیلم‌هایی که صداقت و پاکی‌اش جای خالی تجهیزات ساده‌اش را به‌خوبی پر می‌کرد و هنوز...

جلدهای ۵۵ و ۵۶ «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد

جلدهای ۵۵ و ۵۶ «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
2020-09-24T11:25:38+03:30
جلدهای ۵۵ و ۵۶ تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر قرآن کریم، آیت الله جوادی آملی، آماده انتشار شد.

نماز جمعه این هفته در ۳ شهر خراسان شمالی برگزار نمی‌شود

نماز جمعه این هفته در ۳ شهر خراسان شمالی برگزار نمی‌شود
2020-09-24T11:12:19+03:30
بجنورد- مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: نماز جمعه این هفته شهرهای اسفراین، شیروان و گرمه برگزار نمی‌شود اما در سایر شهرها نماز عبادی و سی...

نماز جمعه این هفته در ۲۰ شهر فارس برگزار نمی شود

نماز جمعه این هفته در ۲۰ شهر فارس برگزار نمی شود
2020-09-24T10:58:58+03:30
شیراز -مدیرنمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس گفت: طبق ابلاغ دانشگاههای علوم پزشکی فارس و ستاد استانی مقابله با شیوع کرونا، نماز جمعه این هفته در ۲۰ شه...

پیام تسلیت آیت الله جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله ممدوحی

پیام تسلیت آیت الله جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله ممدوحی
2020-09-24T09:38:58+03:30
آیت الله جوادی آملی در پیامی ارتحال عالم عالی قدر جامع علوم عقلی و نقلی آیت الله حاج شیخ حسن ممدوحی را تسلیت گفت.

"ملاقات شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون

 "ملاقات شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون
2020-09-23T16:52:22+03:30
فیلم کوتاه "ملاقات شیشه‌ای" به‌تهیه‌کنندگی و نویسندگی ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار از تلویزیون پخش می‌شود.

بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد

 بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد
2020-09-23T16:52:22+03:30
احمد شاکری معتقد است:‌ چیزی که به ادبیات داستانی ما هویت می‌دهد و تنها مدخل و مجرا برای رسیدن به ادبیات بومی است، ادبیات در گونه دفاع مقدس با تجربه ۴۰ ساله ...

روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبر گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه

 روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبر گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه
2020-09-23T16:52:21+03:30
بنابراین فقط نقد به آقا محسن نبود، منتها ما دستمان فقط به آقا محسن می‌رسید. بچه‌ها می‌خواستند تمام این حرفها را به امام و یا مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس...

رایزنی برای نامگذاری دوم مهر به نام شهدای منا/ عربستان پاسخگوی بیش از ۷ هزار شهید منا باشد

 رایزنی برای نامگذاری دوم مهر به نام شهدای منا/ عربستان پاسخگوی بیش از ۷ هزار شهید منا باشد
2020-09-23T16:39:16+03:30
رئیس بنیاد شهید در کنگره ملی لاله‌های سفید گفت: مکاتبه‌ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی امنیت ملی برای نامگذاری روز دوم مهر ب...

مهران رجبی فردا مرخص می‌شود/ ۱۰ روز در قرنطینه‌خانگی

 مهران رجبی فردا مرخص می‌شود/ ۱۰ روز در قرنطینه‌خانگی
2020-09-23T16:38:58+03:30
تهیه‌کننده سریال تلویزیونی شهید شهریاری از آخرین وضعیت جسمی مهران رجبی خبر داد و گفت: فردا این بازیگر سینما و تلویزیون از بیمارستان مرخص می‌شود و به قرنطینه...

روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبری گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه

 روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبری گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه
2020-09-23T16:25:39+03:30
بنابراین فقط نقد به آقا محسن نبود، منتها ما دستمان فقط به آقا محسن می‌رسید. بچه‌ها می‌خواستند تمام این حرفها را به امام و یا مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس...

علم بومی؛ استعمارگر یا استعمارزدا؟

علم بومی؛ استعمارگر یا استعمارزدا؟
2020-09-23T15:38:58+03:30
در دومین قسمت از فصل تازه برنامه «زاویه» موضوع علم بومی مورد بحث ومناظره سید جواد میری و احمد رهدار قرار می‌گیرد.

نوحه‌خوانی نریمان پناهی برای حضرت رقیه (س)

 نوحه‌خوانی نریمان پناهی برای حضرت رقیه (س)
2020-09-23T15:45:49+03:30
نوحه‌خوانی نریمان پناهی در ایام شهادت حضرت رقیه (س) منتشر شد.

این کتاب سرنوشت خاطره‌نویسی جنگ را تغییر داد

 این کتاب سرنوشت خاطره‌نویسی جنگ را تغییر داد
2020-09-23T15:45:49+03:30
کتاب «دا» از جمله پرمخاطب‌ترین خاطرات هشت سال جنگ تحمیلی است که تاکنون ۱۵۸ چاپ از این کتاب در بازار نشر توزیع شده است. گفته می‌شود «دا» ...

حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد

 حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد
2020-09-23T15:45:49+03:30
حجت‌الاسلام حسین انصاریان که مدتی در بیمارستان به علت ابتلا به کرونا بستری بود، دقایقی پیش از بیمارستان مرخص شد.

سالگرد شهادت مداح عربستانی/ کشتار شیعیان گویای کینه دائمی دشمن از خاندان وحی است

 سالگرد شهادت مداح عربستانی/ کشتار شیعیان گویای کینه دائمی دشمن از خاندان وحی است
2020-09-23T15:45:49+03:30
رفتار پادشاهان و سردمداران عربستان سعودی با شعیان داخلی و شیعیان یمن، ریشه در روحیه سفاکی، انتقام‌جویانه و کینه دائمی آنها از خاندان وحی و مکتب این انوار مق...

طرفداران یک بازیگر آمریکایی برای مداوایش ۶۲ هزار دلار جمع کردند

 طرفداران یک بازیگر آمریکایی برای مداوایش ۶۲ هزار دلار جمع کردند
2020-09-23T14:25:41+03:30
مردم به صورت آنلاین برای تأمین هزینه‌های مداوای «میشل هوگان» به صورت آنلاین پول جمع‌آوری می‌کنند.

داستان خواندنی ۳ مرزبان ایرانی که مقابل ارتش سرخ ایستاد

 داستان خواندنی ۳ مرزبان ایرانی که مقابل ارتش سرخ ایستاد
2020-09-23T14:25:41+03:30
رمان «بی‌نشان‌های ارس» با محوریت مقاومت سه مرزبان ایرانی برابر ارتش سرخ منتشر شد. این اثر به قلم محسن هجری نوشته شده است.

شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) در دفاع مقدس

 شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) در دفاع مقدس
2020-09-23T14:25:40+03:30
کدام قلم می‌تواند شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) را بنویسد؟ شجاعتی که مادران با عصاره جانشان به فرزندان منتقل کردند.

کرونا سبک تولید و خرید لوازم‌التحریر ایرانی‌ها را تغییر داد/ عرضه نوشت‌افزار ایرانی در ۱۰۰۰ فروشگاه محلی

 کرونا سبک تولید و خرید لوازم‌التحریر ایرانی‌ها را تغییر داد/ عرضه نوشت‌افزار ایرانی در ۱۰۰۰ فروشگاه محلی
2020-09-23T14:25:40+03:30
برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار تابستان یعنی گُل کار و بیشترین تولید. اما ویروس کرونا قاعده بازی را برای همه تغییر داد، میزان خرید به یک‌سوم کاهش یافت و نحوه خ...

فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی منتشر شد

فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی منتشر شد
2020-09-23T14:05:37+03:30
فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با عنوان «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» منتشر شد.

همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای بیانیه تحقق گام دوم انقلاب»

همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای بیانیه تحقق گام دوم انقلاب»
2020-09-23T12:58:59+03:30
به همت مجتمع آموزش عالی جامعة المصطفی(ص) همایش ملی «ظرفیت‌های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» ۳ مهرماه برگزار می شود.

چهارمین نشست گروه علم و فناوری برگزار می‌شود

چهارمین نشست گروه علم و فناوری برگزار می‌شود
2020-09-23T12:32:19+03:30
در چهارمین جلسه از مجموعه نشست‌های گروه علم و فناوری مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دو نفر از صاحب‌نظران علم اطلاعات، سخنرانی می‌کنند.