میرنیوز

امام هادی چگونه برای عصر غیبت کادرسازی کرد؟/ نهادینه‌سازی اندیشه مهدویت در قالب ادعیه

 امام هادی چگونه برای عصر غیبت کادرسازی کرد؟/ نهادینه‌سازی اندیشه مهدویت در قالب ادعیه 2020-08-05T13:17:44+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، عصر هریک از اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) دورانی پرتلاطلم از جهات سیاسی، اجتماعی، علمی، فکری و فرهنگی بود. در ترسیم فضای آن دوران همین بس که شرایط در جهان اسلام به‌گونه‌ای بود که شرط بقای در مسند قدرت در گروی سرکوب مخالفان و یا تضعیف جایگاه آنان به هر بهایی بود. وجود دو سلسله خلافت امویان و عباسیان مهم‌ترین عامل این اختناق بود.

از دیگر سو زایش فرقه‌های مختلف اعتقادی در سده‌های ابتدایی تاریخ اسلام و به وجود آمدن مکاتب متعدد فکری در درون اسلام، چالشی دیگر در این دوران شناخته می‌شود؛ بخشی از این فرقه‌ها مربوط به مدعیان دروغین مهدویت بود تا شیعه را از مسیر اصلی خود خارج کند. مدیریت این فضا برای جلوگیری از انحراف اسلام از خط اصلی خود کنار تدابیر لازم جهت تداوم مسیر امامت و حفظ شیعیان از توطئه دشمنان دشواری‌هایی را به‌همراه داشت.

در این راستا دوره امامت حضرت امام علی النقی علیه السلام به‌لحاظ نزدیکی با عصر غیبت امام عصر(عج) از اهمیتی ویژه برخوردار بود؛ چه اینکه دشمنان با علمِ به تولد امام عصر به‌عنوان منجی و موعود امت‌ها بر اقدامات مخرّبانه خود شدت بخشیده بودند؛ از این رو فهم بخشی از اقداماتِ ظاهریِ امام دهم در مسیر ارتقای سطح فکری جامعه و روش مبارزه ایشان با جریانات انحرافی ضروری می‌نماید.

در این باره با حجت‌الاسلام دکتر امیرمحسن عرفان استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس تاریخ و تمدن اسلامی به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

* با توجه به نزدیکی عصر غیبت در دوران امام هادی علیه السلام، این امام بزرگوار چه اقداماتی در راستای بصیرت‌بخشی شیعیان و آماده‌سازی آنها برای ورود به عصر غیبت و انتظار انجام دادند؟

امام هادی علیه السلام در تعمیق اندیشه مهدویت در جامعه چند کار را انجام دادند:
اول، ارتقای اندیشه‌ای باورداشت آموزه مهدویت در جامعه و تقویت آن
دوم، صیانت از باورداشت آموزه مهدویت
سومین کار، خط‌مشی‌گذاری در فرهنگ و آموزه مهدویت.

در توضیح عرض کنم امام هادی علیه السلام از سال 220 تا 254 ه.ق. 33 سال بر مسند امامت قرار داشتند  که معاصر با خلافت 6 نفر از سلاطین عباسی از جمله معتصم، واثق، متوکل، مستنصر، مستعین و معتد بود. یکی از مهم‌ترین راهبردهای ایشان در مهندسی فرهنگ انتظار یا باور مهدویت، تقویت بنیان اندیشه‌ای این اصل بود. آن امام در این زمینه دو کار بسیار بزرگ انجام دادند:

اول، تقویت امام‌شناسی؛ برخی از اندیشه‌های ناب تشیع در زمینه امامت از سوی امام هادی مطرح شد که در حد خود بی‌نظیر است؛ همچنان که سنخ منجی و موعود در قالب امامت مطرح است. امام هادی وقتی اندیشه عمیق باور به امام را مطرح می‌کند، در واقع کمک به یک هویت متمایز درباره باور به منجی و موعود در مکتب تشیع می‌کند. زیارت جامعه کبیره امام هادی علیه السلام در این زمینه بی‌نظیر است؛ مثلاً در فرازی از این زیارتنامه می‌فرمایند «أَشْهَدُ أَنَّکُمُ الْأَئِمَّةُ الرَّاشِدُونَ الْمَهْدِیُّونَ الْمَعْصُومُونَ الْمُکرَّمُونَ الْمُقَرَّبُونَ الْمُتَّقُونَ الصَّادِقُونَ الْمُصْطَفَوْنَ الْمُطِیعُونَ لِلَّهِ الْقَوَّامُونَ بِأَمْرِهِ الْعَامِلُونَ بِإِرَادَتِهِ، الْفَائِزُونَ بِکَرَامَتِهِ، اصْطَفَاکُمْ بِعِلْمِهِ وَ ارْتَضَاکُمْ لِغَیْبِهِ؛ گواهی می‌دهم که شمایید پیشوایان راهنما، راه‌یافته، معصوم، مکرّم، مقرّب پرهیزگار، راستگو، برگزیده، فرمانبردار خدا، قیام‌کننده به فرمانش، عمل‌کننده به خواسته‌اش، دست‌یافته به کرامتش، شما را با دانشش برگزید، و برای غیبش پسندید.»

امام هادی علیه السلام در این فرازها یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های امام را علم لدنّی امام و سلطه ایشان بر غیب الهی مطرح می‌کنند؛ بنابراین علم امام نامحدود است، موهبتی است نه اکتسابی. علم امام، جامع و فراگیر و تناقض در آن راه ندارد. علوم اهل‌بیت علیهم السلام مغلوب هیچ شرایطی نیست و ایشان واجد علم غیب و علم لدنی هستند.

نکته دوم، در ارتقای کیفی باور به آموزه مهدویت است؛ یعنی پس از امام‌شناسی، امام‌مهدی‌شناسی است.

جلوه غیبت امام عصر و دوران انتظار در زیارت جامعه کبیره

*به‌صورت مصداقی در این باره چه اقداماتی ترتیب دادند؟

کنار روایاتی که درباره باورهای مهدوی از امام هادی علیه السلام نقل فرمودند، در زیارت جامعه کبیره نیز برخی از این نکات را مشاهده می‌کنیم؛ مثلاً یکی از مهم‌ترین آنها، خبر از غیبت امام عصر عجّل ‌اللّه تعالی فرجه است، در فرازی از آن می‌فرمایند «مُؤْمِنٌ بِسِرِّکمْ وَ عَلَانِیَتِکمْ وَ شَاهِدِکُمْ وَ غَائِبِکُمْ»؛ به این ترتیب برخی از مصادیق ایمان را، ایمان به سرّ و علن و حضور و غیابشان برشمردند؛ همانند آنچه در آیه سوم سوره بقره درباره متقین فرموده است «الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْب‏؛ همان‌ها که به غیب ایمان آوردند.»

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این زیارتنامه مطرح می‌کنند، انتظار برای برپایی حکومت جهانی امام عصر عجل ‌الله تعالی فرجه است؛ در فرازی می‌فرماید «مُؤْمِنٌ بِإِیَابِکُمْ مُصَدِّقٌ بِرَجْعَتِکُمْ مُنْتَظِرٌ لِأَمْرِکُمْ مُرْتَقِبٌ لِدَوْلَتِکُمْ؛ به بازگشتتان مؤمنم، رجعتتان را تصدیق دارم، چشم به راه فرمان شمایم، در انتظار حکومت شما به‌سر می‌برم»؛ لذا رسالت شیعه است که هم رجعت را قبول داشته باشند و هم منتظر امر ظهور و حکومت اهل‌بیت علیهم السلام در عصر ظهور باشند.

این‌که امام هادی علیه السلام در قالب دعا و زیارت، به مسئله انتظار می‌پردازند، به اتفاق کلانی بازمی‌گردد که در حکومت جهانی امام عصر عجّل ‌اللّه تعالی فرجه رخ می‌دهد؛ چرا که مدل هدایت‌گری امام مهدی علیه السلام در عصر ظهور، هم در اصلاح باورها و بینش‌ها، هم در عادت‌ها و منش‌ها، هم در خُلقیات و خصلت‌ها، هم در ارزش‌ها و هنجارها و هم در اصلاح نیازها و خواسته‌ها قرار دارد همچنان که آن امام در همین زیارتنامه می‌فرمایند وَ یُحْشَرُ فِی زُمْرَتِکُمْ وَ یَکُرُّ فِی رَجْعَتِکُمْ وَ یُمَلَّکُ فِی دَوْلَتِکُمْ وَ یُشَرَّفُ فِی عَافِیَتِکُمْ وَ یُمَکَّنُ فِی أَیَّامِکُمْ وَ تَقَرُّ عَیْنُهُ غَدًا بِرُؤْیَتِکُمْ؛ و مرا از آنانی قرار دهد که در گروه شما محشور می‌شوند، و در زمان رجعتتان دوباره به دنیا بازمی‌گردند، و در دولت شما به فرمانروایی می‌رسند و در دوران سلامت کامل شما مفتخر می‌شوند و در روزگار شما اقتدار می‌یابند و فردا چشمشان به دیدار شما روشن می‌شود.

پس ارتقای اندیشه شیعه در مسئله باورهای مهدوی یکی از اقدامات اساسی امام هادی بود.

* یکی از اقدامات امام علی النقی علیه السلام در زمینه مهدویت را صیانت فکری و فرهنگی آموزه مهدویت معرفی کردید، در این باره توضیح می‌دهید؟

امام هادی علیه‌السلام در این راستا دو اقدام مهم انجام دادند:

1ــ مبارزه با جریانهای انحرافی و شبهات
2ــ عمل به تقیه

مبارزه با غالیان یکی از اقدامات مبارزاتی ایشان بود. سران غالیان که در آستانه غیبت امام عصر رفتارهای خویش را تشدید کرده بودند، با برخورد سلبی و خشن امام هادی علیه السلام مواجه شدند که تاریخ برخی از آنها را به ثبت رسانده است.
همچنین امام با جریان واقفیه مبارزه کردند. ابراهیم‌بن عُقبه می‌گوید از امام هادی پرسیدم "آیا می‎توانم واقفیه را در قنوت نماز لعن کنم؟"، حضرت فرمود "بله."، این نکته گویای شدت برخورد امام با این گروه انحرافی بود.

سومین جریان، تفکرات صوفیانه بود که در حقیقت جریانی بودند که برداشتهای ناصحیح از منجی داشتند.

جریان‌هایی مثل واقفیه و غُلات در آموزه مهدویت تردیدآفرینی می‌کردند.

قداست‌زدایی از چهره منجی و چهره‌سازی دروغین از موعود آخرالزمان

برخی جریانهای انحرافی قداست‌زدایی و چهره‌سازی‌های کاذب در عرصه مهدویت می‌کردند مثل عباسیان. اینها با ارائه مدلهای ناصحیح از مهدی به جامعه، اقدام به این کار می‌کردند، از این جهت است که امام هادی در زیارت غدیریه، جایگاه امامت را به این مقدار کلان جلوه می‌دهد و در زیارت جامعه کبیره به‌وفور جایگاه امامت را والا ترسیم می‌کند؛ همان‌طور که گفتیم بخشی از آن به‌دلیل صیانت از تفکر شیعه نسبت به اعتقاد به امامت و باورهای مهدوی بود. این جریانهای انحرافی در عرصه مهدویت به‌دنبال قرائت‌های ناصحیح از باورهای مهدوی بودند.

درباره تقیه امام هادی علیه السلام عرض کنم مثلاً وقتی می‌خواهند به ولادت امام عصر عجل ‌الله تعالی فرجه اشاره کنند، از عبارتهایی مثل الخَلَفُ بَعدَ الخَلَف استفاده می‌کنند؛ یعنی جانشینِ بعد از جانشین من. یا در روایتی به عبدالعظیم حسنی می‌فرمایند "ولادت مهدی بر همگان مخفی است و نباید اسم او را به زبان آورد."

امام هادی در صدد مهندسی رفتار شیعیان در قبال آموزه مهدویت بودند

 امام هادی در راهبرد مهندسی فرهنگ انتظار و ارتقای باورداشت آموزه مهدویت، خط‌مشی‌گذاری داشتند، به‌عبارت دیگر، امام در صدد مهندسی رفتار شیعیان در قبال آموزه مهدویت بودند، در صدد بودند این نکته را القا کنند که "شتابزده عمل نکنید". خیلی‌ها توقع داشتند خود امام هادی و فرزند ایشان امام حسن عسکری قائم باشند. امام آنها را برحذر می‌داشت و مردم را دعوت به امام مهدی عجل ‌الله تعالی فرجه می‌کرد و در این راستا یکی از مهم‌ترین راهکارها در شناسایی ایشان را غیبت‌شان معرفی می‌کردند.

امام هادی برای روزگار غیبت صغری کادرسازی کرد

* با این حساب درمی‌یابیم که سیاست کلان امام دهم علیه السلام به‌سوی تثبیت جایگاه امام مهدی(عج) و آماده‌سازی شیعه برای عصر غیبت بود، درست است؟

همین طور است، در این راستا اقدام دیگری که انجام دادند، ارتقای فرهنگ ارتباطی در سازمان وکالت بود. این سازمان در دوران امامت امام هادی، مهم‌ترین برهۀ تاریخی خود را طی می‌کرد؛ این مدل از تربیت، جهت آماده‌سازی شیعیان برای ورود به عصر غیبت بود؛ یعنی آن زمان که شیعیان باید به نایبان آن حضرت رجوع می‌کردند. یکی از مهم‌ترین دست‌پرورده‌های امام هادی علیه السلام، «عثمان‌بن سعید» است که به‌عنوان اولین نائب امام عصر عجل ‌الله تعالی فرجه نیز معرفی شد؛ یعنی امام هادی برای روزگار غیبت صغری، نیروسازی کرد، این مدیریت منابع انسانی امام هادی در راستای آماده‌سازی شیعیان برای ورود به عصر غیبت بود.

 

 

بنابراین ایشان با ارتقای فرهنگ ارتباطی و مدیریت منابع انسانی، کادری ویژه جهت آماده‌سازی شیعیان برای دوران غیبت شکل دادند. دکتر جاسم حسین در کتاب «تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم» تصریح دارد که در روزگار امام هادی در چهار ناحیه وکلایی با حضرت در ارتباط بودند: اول: بغداد و مدائن و کوفه. دوم: بصره و اهواز سوم: قم و همدان و چهارم: حجاز، یمن و مصر. افرادی مثل «ابوعلی‌بن راشد» و «ایوب‌بن روح» از مهم‌ترین وکلای امام هادی در این بازه زمانی بودند.

انتهای پیام/+

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

"ملاقات شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون

 "ملاقات شیشه‌ای" ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار در تلویزیون
2020-09-23T16:52:22+03:30
فیلم کوتاه "ملاقات شیشه‌ای" به‌تهیه‌کنندگی و نویسندگی ابراهیم حاتمی‌کیا برای اولین بار از تلویزیون پخش می‌شود.

بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد

 بدون گونه دفاع مقدس ادبیات داستانی ما بومی نخواهد شد
2020-09-23T16:52:22+03:30
احمد شاکری معتقد است:‌ چیزی که به ادبیات داستانی ما هویت می‌دهد و تنها مدخل و مجرا برای رسیدن به ادبیات بومی است، ادبیات در گونه دفاع مقدس با تجربه ۴۰ ساله ...

روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبر گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه

 روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبر گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه
2020-09-23T16:52:21+03:30
بنابراین فقط نقد به آقا محسن نبود، منتها ما دستمان فقط به آقا محسن می‌رسید. بچه‌ها می‌خواستند تمام این حرفها را به امام و یا مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس...

رایزنی برای نامگذاری دوم مهر به نام شهدای منا/ عربستان پاسخگوی بیش از ۷ هزار شهید منا باشد

 رایزنی برای نامگذاری دوم مهر به نام شهدای منا/ عربستان پاسخگوی بیش از ۷ هزار شهید منا باشد
2020-09-23T16:39:16+03:30
رئیس بنیاد شهید در کنگره ملی لاله‌های سفید گفت: مکاتبه‌ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی امنیت ملی برای نامگذاری روز دوم مهر ب...

مهران رجبی فردا مرخص می‌شود/ ۱۰ روز در قرنطینه‌خانگی

 مهران رجبی فردا مرخص می‌شود/ ۱۰ روز در قرنطینه‌خانگی
2020-09-23T16:38:58+03:30
تهیه‌کننده سریال تلویزیونی شهید شهریاری از آخرین وضعیت جسمی مهران رجبی خبر داد و گفت: فردا این بازیگر سینما و تلویزیون از بیمارستان مرخص می‌شود و به قرنطینه...

روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبری گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه

 روایت یک شاهد عینی از فتنه‌انگیزی اکبری گنجی بین نیروهای سپاه/ شهید رستگار از نوع رفتار با محسن رضایی ناراحت شد/ انتقاد ما به نوع اداره جنگ بود نه فرمانده سپاه
2020-09-23T16:25:39+03:30
بنابراین فقط نقد به آقا محسن نبود، منتها ما دستمان فقط به آقا محسن می‌رسید. بچه‌ها می‌خواستند تمام این حرفها را به امام و یا مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس...

علم بومی؛ استعمارگر یا استعمارزدا؟

علم بومی؛ استعمارگر یا استعمارزدا؟
2020-09-23T15:38:58+03:30
در دومین قسمت از فصل تازه برنامه «زاویه» موضوع علم بومی مورد بحث ومناظره سید جواد میری و احمد رهدار قرار می‌گیرد.

نوحه‌خوانی نریمان پناهی برای حضرت رقیه (س)

 نوحه‌خوانی نریمان پناهی برای حضرت رقیه (س)
2020-09-23T15:45:49+03:30
نوحه‌خوانی نریمان پناهی در ایام شهادت حضرت رقیه (س) منتشر شد.

این کتاب سرنوشت خاطره‌نویسی جنگ را تغییر داد

 این کتاب سرنوشت خاطره‌نویسی جنگ را تغییر داد
2020-09-23T15:45:49+03:30
کتاب «دا» از جمله پرمخاطب‌ترین خاطرات هشت سال جنگ تحمیلی است که تاکنون ۱۵۸ چاپ از این کتاب در بازار نشر توزیع شده است. گفته می‌شود «دا» ...

حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد

 حجت‌الاسلام حسین انصاریان از بیمارستان مرخص شد
2020-09-23T15:45:49+03:30
حجت‌الاسلام حسین انصاریان که مدتی در بیمارستان به علت ابتلا به کرونا بستری بود، دقایقی پیش از بیمارستان مرخص شد.

سالگرد شهادت مداح عربستانی/ کشتار شیعیان گویای کینه دائمی دشمن از خاندان وحی است

 سالگرد شهادت مداح عربستانی/ کشتار شیعیان گویای کینه دائمی دشمن از خاندان وحی است
2020-09-23T15:45:49+03:30
رفتار پادشاهان و سردمداران عربستان سعودی با شعیان داخلی و شیعیان یمن، ریشه در روحیه سفاکی، انتقام‌جویانه و کینه دائمی آنها از خاندان وحی و مکتب این انوار مق...

طرفداران یک بازیگر آمریکایی برای مداوایش ۶۲ هزار دلار جمع کردند

 طرفداران یک بازیگر آمریکایی برای مداوایش ۶۲ هزار دلار جمع کردند
2020-09-23T14:25:41+03:30
مردم به صورت آنلاین برای تأمین هزینه‌های مداوای «میشل هوگان» به صورت آنلاین پول جمع‌آوری می‌کنند.

داستان خواندنی ۳ مرزبان ایرانی که مقابل ارتش سرخ ایستاد

 داستان خواندنی ۳ مرزبان ایرانی که مقابل ارتش سرخ ایستاد
2020-09-23T14:25:41+03:30
رمان «بی‌نشان‌های ارس» با محوریت مقاومت سه مرزبان ایرانی برابر ارتش سرخ منتشر شد. این اثر به قلم محسن هجری نوشته شده است.

شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) در دفاع مقدس

 شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) در دفاع مقدس
2020-09-23T14:25:40+03:30
کدام قلم می‌تواند شجاعت یاران افغانستانی امام(ره) را بنویسد؟ شجاعتی که مادران با عصاره جانشان به فرزندان منتقل کردند.

کرونا سبک تولید و خرید لوازم‌التحریر ایرانی‌ها را تغییر داد/ عرضه نوشت‌افزار ایرانی در ۱۰۰۰ فروشگاه محلی

 کرونا سبک تولید و خرید لوازم‌التحریر ایرانی‌ها را تغییر داد/ عرضه نوشت‌افزار ایرانی در ۱۰۰۰ فروشگاه محلی
2020-09-23T14:25:40+03:30
برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار تابستان یعنی گُل کار و بیشترین تولید. اما ویروس کرونا قاعده بازی را برای همه تغییر داد، میزان خرید به یک‌سوم کاهش یافت و نحوه خ...

فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی منتشر شد

فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی منتشر شد
2020-09-23T14:05:37+03:30
فراخوان سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با عنوان «همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» منتشر شد.

همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای بیانیه تحقق گام دوم انقلاب»

همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای بیانیه تحقق گام دوم انقلاب»
2020-09-23T12:58:59+03:30
به همت مجتمع آموزش عالی جامعة المصطفی(ص) همایش ملی «ظرفیت‌های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» ۳ مهرماه برگزار می شود.

چهارمین نشست گروه علم و فناوری برگزار می‌شود

چهارمین نشست گروه علم و فناوری برگزار می‌شود
2020-09-23T12:32:19+03:30
در چهارمین جلسه از مجموعه نشست‌های گروه علم و فناوری مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دو نفر از صاحب‌نظران علم اطلاعات، سخنرانی می‌کنند.

دولتهای اسلامی برای مقابله با نقشه صهیونیستها کنار هم باشند

دولتهای اسلامی برای مقابله با نقشه صهیونیستها کنار هم باشند
2020-09-23T12:32:18+03:30
حجت الاسلام شهریاری در گفتگو با شیخ زهیر جعید گفت:دولتهای اسلامی باید برای مقابله با نقشه های صهیونیستها در کنار هم قرار گیرند، صف واحدی تشکیل و برنامه های م...

مشارکت سازمان اوقاف با وزارت مسکن برای ساخت مسکن ارزان قیمت

مشارکت سازمان اوقاف با وزارت مسکن برای ساخت مسکن ارزان قیمت
2020-09-23T11:32:19+03:30
حجت الاسلام خاموشی در برنامه تلویزیونی حس مشترک گفت:اخیرا تفاهمنامه‌ای را با وزارت مسکن امضا کرده و پیشنهاد داده‌ایم که در ساخت مسکن ارزان‌قیمت با آن ها مشار...

اعلام آخرین وضعیت درمانی حجت‌الاسلام علوی تهرانی

اعلام آخرین وضعیت درمانی حجت‌الاسلام علوی تهرانی
2020-09-23T11:18:58+03:30
کانال رسمی حجت‌الاسلام علوی تهرانی با صدور پیامی آخرین وضعیت درمانی این استاد اخلاق شهر تهران را اعلام نمود.

نسبت به اربعین بی توجه نیستیم اما به فکر سلامت زائرانیم

نسبت به اربعین بی توجه نیستیم اما به فکر سلامت زائرانیم
2020-09-23T10:52:19+03:30
مسجدی گفت: کسی نسبت به حماسه اربعین و زیارت امام حسین(ع) بی‌توجه و غافل نیست بلکه ما به فکر سلامت زائران هستیم و نگرانیم خدایی نکرده زائران با مشکلات جدی موا...

با کاروان حسینی تا اربعین| در و دیوار خرابه شام هم‌‌کلام رقیه(س)

 با کاروان حسینی تا اربعین| در و دیوار خرابه شام هم‌‌کلام رقیه(س)
2020-09-23T10:45:42+03:30
نگهبانان کاروان، کلافه و بی‌طاقت از گریه و فغان رفتند، لحظه‌‏ای گذشت، با طَبقی با سرپوش، بازگشتند، طَبق را مقابل دخترک گذاشتند و دور شدند، دخترک ناله‌کنان، ...

یادداشت| ترس غرب از گسترش روزافزون اسلام در اروپا

 یادداشت| ترس غرب از گسترش روزافزون اسلام در اروپا
2020-09-23T10:05:43+03:30
بی‌تردید از اصلی‌ترین دلایل توهین‌ها به اسلام و تبلیغات منفی علیه ارزش‌های اسلامی، ترس صهیونیسم جهانی از گسترش بی حد و مرز دین مبین اسلام در کشورهای غربی است.

کارگردان «آبادان یازده۶۰»:‌ مسئولین از پشت شیشه دودی مردم را نگاه می‌کنند اما رئیس‌جمهور جنگ با لباس نظامی میان مردم بود

 کارگردان «آبادان یازده۶۰»:‌ مسئولین از پشت شیشه دودی مردم را نگاه می‌کنند اما رئیس‌جمهور جنگ با لباس نظامی میان مردم بود
2020-09-23T09:52:19+03:30
فیلم سینمایی «آبادان یازده۶۰» تصویری متفاوت از مقاومت و ایستادگی ملتی است که برای حفظ آبادان از داخل ساختمان رادیو به دفاع از شهر پرداختند.

شجاعی طباطبایی: حیف است که آثار گنجینه حوزه هنری در آرشیو بماند

 شجاعی طباطبایی: حیف است که آثار گنجینه حوزه هنری در آرشیو بماند
2020-09-23T09:26:04+03:30
مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری می‌گوید که در حوزه هنر دفاع مقدس شاهد اتفاقات خوبی نظیر احداث موزه‌های دفاع مقدس در شهرهای مختلف کشور بوده‌ایم.

گلعلی بابایی: مقاومت مردم و مدیریت امام (ره) ورق جنگ را برگرداند/ شهید لاجوردی کسی است که جوانان امروز باید او را بشناسند

 گلعلی بابایی: مقاومت مردم و مدیریت امام (ره) ورق جنگ را برگرداند/ شهید لاجوردی کسی است که جوانان امروز باید او را بشناسند
2020-09-23T09:26:04+03:30
گلعلی بابایی در مراسم رونمایی از کتاب «روزهای لاجوردی» گفت: ۴۰ سال پیش در چنین روزی، ارتش بعث با تمام قوا آمده بود تا ۳ روزه خوزستان را فتح کند ام...

برخی خصوصیات بدن در معاد جسمانی/ چه کسانی در قیامت بدون دست‌وپا وارد عرصه محشر می‌شوند؟

 برخی خصوصیات بدن در معاد جسمانی/ چه کسانی در قیامت بدون دست‌وپا وارد عرصه محشر می‌شوند؟
2020-09-23T09:26:04+03:30
هرکسی در روز قیامت با قیافه‌ای شبیه به چهره این دنیا ولی با خصوصیات متأثر از اعمال دنیایی خود، وارد عرصه محشر می‌شود.

تجلیل از مقام شهید طهرانی مقدم در طرح ملی «سه شنبه های تکریم»

تجلیل از مقام شهید طهرانی مقدم در طرح ملی «سه شنبه های تکریم»
2020-09-22T16:38:58+03:30
در ادامه سیزدهمین هفته از طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» سید عباس صالحی، وزیرفرهنگ و ارشاد با حضور در منزل خانواده طهرانی مقدم از مقام شامخ این شهید والامقام تج...

شهید طوقانی نماد دوره‌ای از کربلای ایران است

شهید طوقانی نماد دوره‌ای از کربلای ایران است
2020-09-22T16:38:58+03:30
صالحی در جریان دیدار با خانواده شهیدان طوقانی گفت: شهید پهلوان سعید طوقانی نماد دوره‌ای از کربلای ایران است که می‌تواند برای نسل نوجوان ما راه‌گشا و آموزنده ...