میرنیوز

گیتی‌خامنه دوباره قصه‌گوی تلویزیون شد/ چطور برای کودکان باید برنامه‌سازی کرد؟

 گیتی‌خامنه دوباره قصه‌گوی تلویزیون شد/ چطور برای کودکان باید برنامه‌سازی کرد؟ 2020-08-01T15:49:56+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چندی پیش مدیر طرح و برنامه شبکه دو از مسابقه‌ها و برنامه‌های جدید کودکانه در تلویزیون خبر داده بود که مجریان قدیمی به آنتن برخواهند گشت. حالا خبر از "دست کی‌بالا" می‌آید که از  روز یکشنبه 19 مردادماه پخش آن آغاز می‌شود. یکی از مجریان آن که به گفته خودش قصه‌گویی می‌کند گیتی‌خامنه است. مجری دیگر آن محمدرضا بهروز و شخصیت‌های عروسکی به نام‌های توتک و زاغک در ماجراهای جالب "دست کی‌بالا" به آنتن می‌رسند و روزهای فرد ساعت ده صبح روی آنتن خواهند بود. 

برنامه 50 قسمتی کودک

این برنامه 50 قسمتی به تهیه‌کنندگی سیدمحسن مناجاتی و کارگردانی زهرا حق‌جو به مخاطب خردسال می‌پردازد. بخش‌های جذابی از جمله نمایش‌های کوتاه، موسیقی و کلیپ، مسابقه و بازی، بخش ویژه قصه‌گویی و ... طراحی کرده‌اند. با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم در خانه ماندنِ کودکان، این برنامه قصد دارد اوقاتی شاد و مفرح همراه با  ذکر نکاتی مفید برای کودکان ایجاد کند.صداپیشه های برنامه فرزاد شیرمحمدی و نازنین حقیری‌اند. همچنین عروسک گردانی زاغک را احمد آکشته و تن پوش توتک را ناصراحمدی‌فر  بر عهده دارند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه دو | شبکه 2 سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

مهارت‌های زندگی و امیدبخشی

گیتی‌خامنه در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم  از حضور در این برنامه گفت که بعد از مدت‌ها با قصه‌گویی به تلویزیون و شبکه دو برمی‌گردد. این مجری قدیمی کودک تلویزیون تأکید کرد: دقایقی از برنامه قصه‌‌گویی می‌کنم. با  بهره گیری از داستان زندگی شخصیت‌های قصه به مقوله  آموزش مهارت‌های زندگی و امیدبخشی در دوران سخت می‌پردازم. همه از وضعیت سخت این روزها و تأثیر کروناو شرایط نامطلوب دنیا و فشار اقتصادی خانواده‌ها با خبریم؛ اوضاع غریبی است و خانواده‌ها روزهای سختِ حوصله‌بر کرونایی همراه با آشفتگی و احساس عدم امنیت را تجربه می‌کنند.

"دست‌کی‌بالا" و پایان بر دوران‌های ناخواستنی زندگی

وی افزود: خصوصاً کودکان و نوجوانان که ایام دشواری را طی می‌کنند.  شاید ما با بتوانیم با ساخت و پخش برنامه "دست‌کی‌بالا" بخشی از این صعوبت را کمرنگ‌تر کنیم. قصد داریم با خلق فضای شاد و پیام های امیدبخشی و تأکید بر پایان همه دوران‌های ناخواستنی زندگی؛ توجه بچه ها را به بخش های خوب و شاد زندگی معطوف داریم.

روزهای کرونایی و نوشتن زندگینامه 

این مجری قدیمی حوزه کودک در خصوص روزهای کرونایی، گفت: اگر قضیه کرونا این میزان معضل برای مردم دنیا ایجاد نکرده بود من خودم به قدری از این روزهای ماندنِ در خانه و تنهایی‌ها، بهره می‌برم که تصورش مشکل است.زندگینامه‌ام را به جاهای خوبی رسانده‌ام و تا به حال 300 صفحه‌اش نوشته شده است. چند کتاب کودک را ترجمه کرده‌ام و در طی دوران قرنطینه آنقدر کتاب خوانده‌ام و شنیده‌ام که تعدادش را به خاطر ندارم! نوشتن داستان‌هایی برای کودکان و بازنویسی اشعارم را هم به پایان رسانده‌ام.  و از همه مهم تر آنقدر فکر کرده‌ام که روشن تر از همیشه بدانم که هیچ نمی‌دانم!

آیا زندگینامه چاپ می‌شود؟

خامنه در پاسخ به این سؤال قرار است زندگینامه‌تان را چاپ کنید، افزود: پیش‌بینی من این بود که زندگی نامه را تا زمان بازگشت به ایران جلو ببرم. اما در طی این چند سال اخیر آنقدر اتفاقات غیر قابل پیش بینی رخ داده که شاید این بخش نیز به زندگینامه اضافه شود.  خواندن کتاب زندگی من شاید تنها از این جهت ارزش وقت گذاشتن داشته باشد که بسیاری از باورهای اشتباه و مصطلح در رابطه با زندگی کسی که کار تصویری کرده را در رابطه با چنین نوع زیستی تصحیح می‌کند.

وقتی اسم بچه‌ها می‌آید همه محاسبه‌ها به هم می‌ریزد

این مجری قدیمی درباره بازگشت با قصه‌گویی در "دست کی‌بالا" توضیح داد: در شرایط کرونایی پیشنهاد اجرای بسیاری از برنامه‌هایی که به من پیشنهاد می‌شود  را نپذیرفته‌ام و نمی‌پذیرم اما حرف بچه‌ها که پیش می‌آید، همه محاسبه‌ها به هم می‌ریزد. فرصت را مغتنم می‌شمرم تا با بچه ها حرف بزنم.  دنیایی که آنقدر شکلش تغییر کرده که حداقل من در آن احساس بیگانگی می‌کنم شاید یکی از را ه های بر قراری پیوند اساسی با آرامش همین برنامه‌هایی است که پل می‌زند به  دنیای  عاری از تکلف و پیچیدگی‌های غیر ضروری دنیای بچه‌ها.

برنامه‌سازی درست برای کودکان

وی درباره برنامه‌سازی درست برای کودکان، گفت:  به هر حال برنامه باید مطابق با خواستگاه ضمنی بچه‌ها و نیازهایش طراحی شود. بنابراین نمی‌توان با سماجت به الگوهای برنامه سازی گذشته پایبند ماند. به باور من اگر بتوان شیوه  درست زندگی کردن را به شکل تلویحی در برنامه به نوع انسان در مهمترین مقطع زندگی‌اش یعنی کودکی آموزش داد؛ برنامه هر فرمی که داشته باشد برنامه موفقی است.  زندگی بزرگترها و داشته‌ها و نداشته‌هایشان منبع تغذیه غنی است برای الهام بخشیدن به برنامه‌سازان و کمک به عدم تکرار خطاهای نسل‌های پیشین. فکر می‌کنم، "آرامش" آن گم‌شده اصلی انسان‌هاست. بشر امروز شاد نیست. گمشده‌ای دارد. آشفته است و تحت فشارهای مختلف.

حلقه مفقوده و آرزوی "گیتی‌خامنه"

خامنه تأکید کرد: بخشی از این فشارها را حوادث و روند زندگی لاجرم به ما تحمیل می‌کند و بخشی  را هم خود ما آدم‌ها به خودمان و دیگران تحمیل می‌کنیم. بشر امروز خیلی چیزها داردکه داشتن هر کدام‌شان زمانی رؤیایی دست نیافتنی بود  اما این داشته‌ها لزوما آرامش و خوشبختی را به انسان هدیه نداده.  آن زمان که بشر با دنیای اطرافش هماهنگ باشد و این همراهی عاشقانه و منصفانه باشد. این آرامش نصیب انسان خواهد شد. زمانی که حق کسی در مسیر این  سفر  کوتاه پایمال نشود و ارزش‌ها آنقدر تغییر نکنند که تبدیل به ضد ارزش شوند.  برای دعوت دوباره آرامش  به زندگی‌مان باید متوازن و متعادل زندگی کنیم. اینگونه نه حق طبیعت و نه حق انسان‌ها و نه حق خودمان را پایمال نخواهیم کرد و آموختن همه این‌ها نیاز به فرا گرفتن هنر زندگی دارد.  و این همان حلقه مفقوده است که همه آرزوی من در طی همه سال‌های زندگی‌ام کسب آن و شریک شدن آموخته‌هایم با دیگران بخصوص کودکان بوده است.

با این شیوه زندگی کنیم تا کودکان از کرده‌های ما بیاموزند

این مجری قدیمی تلویزیون خاطرنشان کرد:  از نظر من پیام اصلی‌ همه مکاتب معنوی به این جمله بر می‌گردد  که « آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران بخواه و آنچه را برای خود نمی‌پسندی برای دیگران  هم نپسند».  اگر دوستان هنرمند من موفق به آموزش چنین مفهومی به مخاطبین شودند از نظر من کامیارند.  اما شرط اول قدم این است که ما با این شیوه زندگی کنیم تا کودکان از کرده‌های ما بیاموزند نه تنها گفته‌هایمان که اگر این روش تاکنون موفق نبوده دلیل را می‌توان در شیوه عملکرد بسیاری از ما سراغ گرفت.

خودمان هم با "دست کی‌بالا" شاد می‌شویم

وی در خاتمه افزود: برنامه "دست کی‌بالا" جوّ بسیار شاد و امیدبخشی  و همکاران جوان و خوش روحیه‌ای دارد. ترانه و رنگ و ریتم تند به کمک هم جو شادی را به وجود می‌آورند که خردسال به همراه خانواده لحظات خوبی را همراه آن تجربه کنند. امیدوارم حاصل تلاش گروهی که همکاری با آن‌ها روحیه خود من را به خوبی تقویت می‌کند و‌ بزرگترین وجه مشترک‌شان عاشق کودکان بودن است حال دل بزرگترهایی را که شاهد نشاط و آموزش پاره‌های وجودشان؛ دختر و پسرشان هستند، خلق لحظاتی خاطره‌انگیز باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گروی خدمت به پدر و مادر است

 راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گروی خدمت به پدر و مادر است
2020-08-11T16:04:14+04:30
کارشناس مسائل دینی گفت که یکی از شاه‌کلیدها برای گشایش در زندگی و عاقبت‌به‌خیری این است که انسان نسبت به پدر و مادر خود طوری خدمت کند که او را از صمیم ...

آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست

 آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست
2020-08-11T15:51:11+04:30
بازیگر فیلم حاشیه اقیانوس آرام و ۶ زیرزمینی در سریال اسپین آف  Rogue One بازی خواهد کرد.

خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون است

 خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون است
2020-08-11T15:51:10+04:30
این شب‌ها "روزی روزگاری" خاطرات قشنگی را برای بیننده‌های قدیمی‌ترِ تلویزیون تداعی کرده، محمود پاک‌نیت تمام تلاشش را کرد تا با لهجه تلفیق‌شده به کس...

بازدید اهالی رسانه از مرمت موزه هنرهای معاصر+ عکس

 بازدید اهالی رسانه از مرمت موزه هنرهای معاصر+ عکس
2020-08-11T15:37:37+04:30
اهالی رسانه صبح امروز؛ سه شنبه ۲۱ مرداد از فرایند مرمت و نوسازی موزه‌ هنرهای معاصر تهران بازدید کردند.

راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گرو خدمت به پدر و مادر است

 راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گرو خدمت به پدر و مادر است
2020-08-11T15:37:37+04:30
کارشناس مسائل دینی گفت که یکی از شاه‌کلیدها برای گشایش در زندگی و عاقبت‌بخیری این است که انسان نسبت به پدر و مادر خود طوری خدمت کند که او را از صمیم قل...

در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!

 در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!
2020-08-11T15:37:36+04:30
نشست رسانه‌ای رونمایی از مصحف قرآن کریم به قلم واضح، پیش از ظهر امروز در نگارخانه لاله برگزار شد.

نگاهی به مسئله پناهجویی از ابتدای تاریخ تاکنون

 نگاهی به مسئله پناهجویی از ابتدای تاریخ تاکنون
2020-08-11T14:44:28+04:30
«پناهجویان در گذر تاریخ»، نوشته گری‌وینر با ترجمه شهربانو صارمی به عنوان هفتاد و چهارمین مجلد از مجموعه تاریخ جهان در انتشارات ققنوس منتشر شد.

گزارش‌های مردمی دغدغه خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون

 گزارش‌های مردمی دغدغه خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون
2020-08-11T14:44:28+04:30
خبرنگار شبکه جهانی شبکه سحر می‌گوید به عنوان یک خبرنگار، گزارش‌های مردمی را بیشتر دوست دارد و اصولاً هر کاری که یک طرف آن مردم باشند، برایش جذاب‌تر است.

کاهش تمایل به واردات کاغذ از سوی تجار/ادامه‌دار بودن عدم تخصیص ارز خطرناک است

 کاهش تمایل به واردات کاغذ از سوی تجار/ادامه‌دار بودن عدم تخصیص ارز خطرناک است
2020-08-11T14:44:28+04:30
رئیس انجمن واردگنندگان کاغذ با اشاره به مشکلاتی که برای واردات کاغذ وجود دارد‌، می‌گوید: واردات کاغذ صرف نمی‌کند،‌ بسیاری از واردکنندگان دیگر تمایلی به کاغذ...

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات به مناسبت درگذشت ملامحمد محمدی

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات به مناسبت درگذشت ملامحمد محمدی
2020-08-11T14:24:13+04:30
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی درگذشت ملامحمد محمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه را تسلیت گفت.

احکام دین نمود تجلی رحمت خداست/ قیود در احکام محدودیت نیست

احکام دین نمود تجلی رحمت خداست/ قیود در احکام محدودیت نیست
2020-08-11T13:57:33+04:30
حجت الاسلام رضائیان گفت:محدودیت‌ها و قیود در احکام، محدودیت نیست احترام است، چراکه خدا روی آفریده خود غیرت دارد و جریان دین جریان حب است.

آیا وضو یا غسل با وجود خالکوبی صحیح است؟

 آیا وضو یا غسل با وجود خالکوبی صحیح است؟
2020-08-11T13:37:33+04:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی درباره حکم وضو گرفتن یا غسل کردن با وجود خالکوبی بر روی بدن پاسخ فرمودند.

«مقتل نوجوان» منتشر شد/ کتابی درباره شهید قاسم سلیمانی برای کودکان

 «مقتل نوجوان» منتشر شد/ کتابی درباره شهید قاسم سلیمانی برای کودکان
2020-08-11T13:37:33+04:30
کتاب «مقتل نوجوان» زندگینامه و سیر حوادث منتهی به کربلا و عاشورا را به طور مستند و عالمانه و بر طبق شیوة «مقتل‌نویسی» اما روان و ساده وی...

حمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس

 حمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس
2020-08-11T13:37:33+04:30
سریال تلویزیونی "بچه محل" امروز با حمید لولایی در نقش استادِ "داداش‌جان" جلوی دوربین می‌رود و پخش می‌شود.

مدل مصوب عزاداری محرم، نقشه شیعه انگلیسی را به حاشیه خواهد برد/ بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است

 مدل مصوب عزاداری محرم، نقشه شیعه انگلیسی را به حاشیه خواهد برد/ بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است
2020-08-11T13:37:33+04:30
معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین اعلام آمادگی کرد تا بسیج به‌عنوان خادمین سلامت از عزاداران امام حسین (ع) پشتیبانی و حمایت کند.

شناسه وزارت کار یا شناسه حرفه‌ای کار؛ کدام یک باید ملاک حضور صنوف در انتخابات خانه سینما باشد؟

 شناسه وزارت کار یا شناسه حرفه‌ای کار؛ کدام یک باید ملاک حضور صنوف در انتخابات خانه سینما باشد؟
2020-08-11T13:37:33+04:30
انتخابات خانه سینما دیروز عصر در حالی برگزار شد که کمتر از نصف صنوف سینمایی در آن شرکت کردند.

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌شود

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌شود
2020-08-11T12:50:53+04:30
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی گونه شناسی کنشگری طلاب در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام ۲۳ مردادماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

نشست «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» برگزار می‌شود

نشست «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» برگزار می‌شود
2020-08-11T12:10:52+04:30
شصت و پنجمین درس‌گفتار ماهانه اندیشه و عمل با موضوع «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» عصر امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه برگزار می شود.

کرونا و گره‌های کور دیجیتال‌سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است

 کرونا و گره‌های کور دیجیتال‌سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است
2020-08-11T11:50:53+04:30
ضرورت عرضه نسخه‌های دیجیتال در شرایط شیوع ویروس کرونا بیش از پیش احساس می‌شود. با وجود این، کتابخانه‌های مرجع با مشکلات متعددی از جمله موانع حقوقی برای استف...

وزیر بهداشت: تکلیف کسانی که در مسئله عزاداری محرم از رهبری جلوتر می‌روند روشن است

 وزیر بهداشت: تکلیف کسانی که در مسئله عزاداری محرم از رهبری جلوتر می‌روند روشن است
2020-08-11T11:37:35+04:30
وزیر بهداشت گفت: بچه هیئتی‌ها و عاشقان اباعبدالله این را می‌فهمند که وزیر بهداشت که از آغوش مادر تاکنون در روضه امام حسین شرکت می‌کند برایش خیلی سخت است که ...

جنگ‌طلبِ کاخ سفید در ایران/ خاطرات جان بولتون منتشر شد

 جنگ‌طلبِ کاخ سفید در ایران/ خاطرات جان بولتون منتشر شد
2020-08-11T11:37:35+04:30
کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» حاوی خاطرات ۱۸ ماهه حضور جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، توسط انتشارات ...

خواهان افزایش ۲ برابری بودجه طرح گرنت هستیم

 خواهان افزایش ۲ برابری بودجه طرح گرنت هستیم
2020-08-11T10:30:59+04:30
رئیس اداره مجامع و تشکل‌های وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: تا جایی که زمینه جذب وجود داشته باشد‌، بودجه طرح گرنت می‌تواند افزایش داشته باشد. ما پیشنهاد دو میلیارد...

آیین تعویض پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود

 آیین تعویض پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود
2020-08-11T10:17:34+04:30
امسال تعویض پرچم گنبد و بارگاه امام حسین علیه‌السلام و نصب پرچم عزا بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود.

سریال "باخانمان" کلید خورد + اولین تصاویر

 سریال "باخانمان" کلید خورد + اولین تصاویر
2020-08-11T10:17:34+04:30
مجموعه تلویزیونی "باخانمان" با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شمال تهران با حسن پورشیرازی کلید خورد تا خودش را برای آنتن شبکه سه سیما آماده کند.

پاسخ‌هایی که از «راه دور» شنیده شد/ وقتی صدا به صدا نرسید

 پاسخ‌هایی که از «راه دور» شنیده شد/ وقتی صدا به صدا نرسید
2020-08-11T09:37:37+04:30
رئیس سازمان سینمایی که از اصحاب رسانه بوده است و آن را خوب می‌فهمد سؤلات خبرنگاران را به آرامی پاسخ داد اما آیا خبرنگاران و اصحاب رسانه توانستند بگویند که ا...

گواهی فوت جاویدالاثر کاظم اخوان به دستور چه کسی صادر شده است؟+سند

 گواهی فوت جاویدالاثر کاظم اخوان به دستور چه کسی صادر شده است؟+سند
2020-08-11T09:37:37+04:30
اداره ثبت احوال منطقه یک مشهد محل ولادت کاظم اخوان از همراهان حاج احمد متوسلیان گواهی وفات و نه شهادت، جاویدالاثر کاظم اخوان را صادر کرده است.

"کوچه نقاش‌ها" سریال می‌شود/ مذاکره برای ساخت زندگی فرمانده ضدانگلیسی ارتش

 "کوچه نقاش‌ها" سریال می‌شود/ مذاکره برای ساخت زندگی فرمانده ضدانگلیسی ارتش
2020-08-11T09:37:37+04:30
عبدالرحمن شلیلیان طراح، نویسنده و کارگردان به دنبال ساخت فیلمی درباره دریادار غلامعلی بایندر اولین فرمانده نیروی دریایی ارتش، فیلمنامه شدن خاطرات مجروحیتش و...

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است
2020-08-10T16:30:53+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است و باید از فرصت محرم و نسبت‌گیری هیئات مذهبی، برای گفتمان سازی جهادی...

سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای

 سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای
2020-08-10T15:04:15+04:30
وقتی آمارِ سریال‌های آپارتمانی بالا رفت، همه‌چیز مثل هم ساخته می‌شد و کمتر مخاطب تلویزیونی به تفاوتی می‌رسید، رئیس صداوسیما سیاستگذاری‌هایی را به ساختمان شی...

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود
2020-08-10T14:30:53+04:30
زهرا حائری، شاگرد شهیده بنت الهدی صدر گفت: هیچ وقت نمی‌گفتند نماز بخوانید روزه بگیرید، بلکه حب دین را در دل‌مان می‌کاشتند و اسلام را به معنای واقعی در رفتار ...