میرنیوز

میزان فروش فیزیکی و آنلاین کتاب کاهش یافت/ افزایش عرضه نسخه‌های قاچاق؛ زخم جدید پیکر نحیف نشر

 میزان فروش فیزیکی و آنلاین کتاب کاهش یافت/ افزایش عرضه نسخه‌های قاچاق؛ زخم جدید پیکر نحیف نشر 2020-08-01T11:36:37+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شیوع بیماری کرونا بسیاری از صنایع در جهان را تا مرز ورشکستگی و تعدیل نیروها پیش برده است. کرونا اقتصاد بسیاری از کشورها را تهدید کرده و کسب و کارها را با خطر تعطیلی مواجه کرده است. صنعت نشر نیز همانند دیگر حوزه‌ها، از این قاعده مستثنی نبوده و روزگاری را می‌گذراند که پیش از این، تجربه نکرده بود.

صنعت نشر در ایران که طی سال‌های اخیر با چالش‌های مختلف و متعددی دست و پنجه نرم کرده، حالا در شرایط ویژه‌ای قرار دارد. هرچند دولت و ارشاد که متولی این حوزه است، به منظور حمایت از ناشران و فعالان این عرصه، وعده‌هایی داده است، اما فعالان صنعت نشر همچنان با چشم تردید و نگرانی به روزهای پیش روی خود می‌نگرند. این در حالی است که نمایشگاه کتاب تهران که بسیاری از ناشران به آن دل بسته بودند و امید داشتند، نیز به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی امسال برگزار نمی‌شود. غیبت نمایشگاه کتاب در حالی است که حیات برخی از ناشران به ویژه آن دسته که فعالیت محدودتری داشتند یا تازه وارد این عرصه شده بودند، به برگزاری این رویداد مهم فرهنگی وابسته بود.

در چنین شرایطی بسیاری از ناشران تلاش کردند تا با استفاده از روش‌های میان‌بر و مقطعی، بخشی از آسیب و ضرری را که کرونا به صنعت نشر وارد کرده بود، جبران کنند. فروش آنلاین کتاب و ارسال آن به درب خانه‌ها، از جمله راهکار معمول در کشور بود که توانست تا حدودی میزان خسارت‌ها را جبران کند. اما به دلایل مختلف از جمله عدم فرهنگ استفاده از خرید اینترنتی در میان تمام سطوح و اقشار مردم و همچنین عرضه برخی از آثار به صورت رایگان در شبکه‌های اجتماعی از جمله معضلات در ماه‌های اخیر بوده که به بدنه نحیف نشر، نهیب دیگری زده است.

رضا حاجی آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس، از جمله فعالان حوزه نشر است که فروش آنلاین خود را در این مدت گسترش داده است. با وجود این، حاجی‌آبادی معتقد است که نبود زیرساخت‌های فنی و فرهنگی موجب شده تا فروش آنلاین کتاب نیز در ماه‌های اخیر همانند فروش فیزیکی کتاب با کاهش همراه شود. او در این رابطه به تسنیم بیشتر توضیح داد و گفت: حوزه نشر همانند دیگر بخش‌های صنعت اوضاع چندان مناسبی ندارد و با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند. احتمال شیوع بیماری کرونا سبب شده تا بسیاری از دست اندرکاران این صنعت مجبور باشند تا فعالیت خود را همانند سابق ادامه ندهند. از سوی دیگر، خرید کتاب هم در مقایسه با گذشته بسیار کمتر شده است؛ البته شرایط جدیدی که کرونا ایجاد کرد، سبب شد تا ناشران برای خروج از وضعیت رکود، به فکر انجام طرح‌ها و کارهای جدید روی آورند که از جمله این موارد می‌توان به گسترده‌تر شدن فروش آنلاین اشاره کرد.

او با تأکید بر اینکه برای خروج از وضعیت رکود فعلی باید راه چاره جست، ادامه داد: همه ناشران توان استفاده از روش‌های نو برای فروش آثارشان را ندارند؛ به همین دلیل برخی از همکاران ما در مرز ورشکستگی هستند. براساس آمار، می‌توان گفت که فروش فیزیکی کتاب در مقایسه با ماه‌های پیش‌تر و یا سال گذشته بسیار پایین آمده است. به عنوان نمونه، انتشارات هزاره ققنوس پیش از شیوع کرونا فروش اینترنتی خود را فعال کرده بود. میزان فروش آنلاین کتاب هم در دوران کرونا در مقایسه با پیش از آن باز با کاهش مواجه شده است؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی یا بسته بودن دفاتر پستی و ... گاه کار را محدود می‌کند. در بخش فروش فیزیکی نیز کاهش فروش محسوس است؛ تعداد مراجعه به دفتر ما برای خرید کتاب بسیار کم شده و به انگشتان یک دست در هفته رسیده است.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس با تأکید بر اینکه فرهنگ خرید مردم باید تغییر کند، یادآور شد: اینکه مردم باید فرهنگ کتابخوانی داشته باشند یک بحث است؛ بحث دیگر این است که مردم باید فرهنگ استفاده از خرید آنلاین را هم داشته باشند و به این روش اعتماد کنند. رعایت حق مؤلف در خرید کتاب نیز موضوع مهم دیگری در این حوزه است. بسیاری از گروه‌های تلگرامی که فایل پی دی اف کتاب‌ها را می‌گذارند، با ژست تبلیغ فرهنگ کتابخوانی این کار را انجام می‌دهند؛ یعنی می‌گویند ما می‌خواهیم فرهنگ کتابخوانی را در میان مردم گسترش دهیم، به همین دلیل این فایل‌ها را به صورت رایگان در دسترس مردم قرار می‌دهیم. در واقع آنها با انجام یک فعل حرام، می‌خواهند کار فرهنگی و ثواب انجام دهند. این کار یک فعل حرام است؛ چون آنها دسترنج و ثمره تلاش یک نفر را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم حتی برخی از افرادی که فعال حوزه فرهنگی هستند نیز عضو این کانال‌ها می‌شوند، اضافه کرد: برخوردی هم نمی‌توان با این دست از اقدامات کرد. تنها راه این است که فرهنگ استفاده درست از نسخه الکترونیک کتاب‌ها را در میان مردم جا بیندازیم و به آنها یادآوری کنیم که حقوق مؤلف را در استفاده از این نوع کتاب‌ها رعایت کنند.

این ناشر با تأکید بر اینکه استفاده از فروش اینترنتی نیازمند ایجاد مقدماتی است، ادامه داد: در مرحله اول باید فرهنگ رعایت حق مؤلف در میان مردم نهادینه شود. موضوع دیگر اعتمادسازی بین مردم برای پرداخت از طریق فضای مجازی است که متأسفانه به نظر می‌رسد برخی از نهادهای متولی این اعتماد را بین مردم جا نینداخته‌اند. استفاده از رمزهای یکبار مصرف نیز خریدها را گاه با مشکل مواجه می‌کند؛ به همین دلیل مخاطب عطای خرید را به لقای آن می‌بخشد. در واقع هم زیرساخت‌های فرهنگی و هم زیرساخت‌های ارتباطی در این زمینه دچار مشکل هستند. ابتدا باید این مقدمات را فراهم کرد و بعد از آن می‌توان راجع به فروش اینترنتی صحبت کرد.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به عدم برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری، به خرید کتاب از سوی ارشاد به عنوان یکی از راهکارهای عنوان شده اشاره و بر هدفمند بودن این خرید تأکید کرد. او در این رابطه گفت: معمولاً 20 تا 30 درصد فروش ناشران در نمایشگاه کتاب بود. وزارت ارشاد و دیگر نهادهای متولی برگزاری نمایشگاه کتاب، بودجه‌ای برای این کار تخصیص داده بودند، حالا که قرار است نمایشگاه کتاب برگزار نشود، باید این بودجه در مسیر حمایت از نشر در نظر گرفته شود. دو سال پیش با توجه به تغییر مکان نمایشگاه و رایگان شدن اجاره بها، قرار شد که مبلغ اجاره به خرید نمایشگاهی کتاب اختصاص داده شود که البته این کار تا حدودی هم صورت گرفت.

حاجی‌آبادی همچنین انتقادی نیز به شیوه خرید کتاب ارشاد کرد و گفت: لیست خرید کتاب ارشاد به صورت مداوم منتشر می‌شود، در این لیست گاه از یک ناشر که کتاب‌هایش قیمت بالایی دارد، در مقاطع مختلف خریداری می‌شود. گاه رقم خرید از یک ناشر برابر با خرید از چند ناشر است که کتاب‌هایی با قیمت ارزان‌تر منتشر کرده‌اند. با اینکه بخشی در ارشاد با عنوان کتب نفیس وجود دارد، این دسته از آثار نیز در زمره خرید کتاب ارشاد قرار می‌گیرد و سبب می‌شود تا خیلی از این کتاب‌های گران‌قیمت، بودجه تخصیص داده شده را ببلعند. در بخش خرید کتاب باید گروهی از نویسندگان شاخص و ناشران مشارکت داشته باشند و اظهار نظر کنند. به نظر می‌رسد لازم است تا در این بخش در کنار توجه به سیاست‌های ارشاد و ... به نیاز مردم نیز توجه شود؛ چون بسیاری از این کتاب‌ها به کتابخانه‌ها برده می‌شود.  در این بخش علاوه بر اینکه به هزینه کرد بودجه و سیاست‌های خود نگاه می‌کنند، به نیاز مردم و تأمین آن مانند کتاب‌های پرفروش و ... نیز نگاه کنند.

به نظر می‌رسد آنچه بیش از همه به روزهای آشفته نشر، سامان می‌دهد برنامه‌ریزی منسجم برای خروج از وضعیت فعلی است. بیش از پنج ماه از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر نشر می‌گذرد، اما تا امروز تنها برنامه‌های متولیان برای حمایت از دست اندرکاران این حوزه اعلام شده و راه عملی اجرا نشده است. از نظر فعالان این حوزه، راه برون رفت از شرایط فعلی باید به صورت کلان‌تر اجرا شود. حمایت‌های برنامه‌ریزی شده از فعالان این عرصه درخواست اکثر فعالان نشر است. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است
2020-08-10T16:30:53+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است و باید از فرصت محرم و نسبت‌گیری هیئات مذهبی، برای گفتمان سازی جهادی...

سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای

 سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای
2020-08-10T15:04:15+04:30
وقتی آمارِ سریال‌های آپارتمانی بالا رفت، همه‌چیز مثل هم ساخته می‌شد و کمتر مخاطب تلویزیونی به تفاوتی می‌رسید، رئیس صداوسیما سیاستگذاری‌هایی را به ساختمان شی...

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود
2020-08-10T14:30:53+04:30
زهرا حائری، شاگرد شهیده بنت الهدی صدر گفت: هیچ وقت نمی‌گفتند نماز بخوانید روزه بگیرید، بلکه حب دین را در دل‌مان می‌کاشتند و اسلام را به معنای واقعی در رفتار ...

"جشنواره کارآفرینی" تلویزیون چندین میلیارد سرمایه را به سمت کارآفرینان سرازیر کرد

 "جشنواره کارآفرینی" تلویزیون چندین میلیارد سرمایه را به سمت کارآفرینان سرازیر کرد
2020-08-10T14:37:34+04:30
برنامه "جشنواره کارآفرینی" سیما از شنبه تا چهارشنبه به صورت زنده روی آنتن است فرصت‌های تولیدی را به طور رایگان به مردم معرفی و از بینندگان تل...

ترجمه عربی «شهید علم» منتشر شد/ مرور خاطرات دانشمند هسته‌ای در عراق و لبنان

 ترجمه عربی «شهید علم» منتشر شد/ مرور خاطرات دانشمند هسته‌ای در عراق و لبنان
2020-08-10T14:37:34+04:30
ترجمه عربی دفتر اول از سری کتاب‌های «شهید علم» درباره دانشمند هسته‌ای، شهید دکتر مجید شهریاری توسط انتشارات «تمکین» عراق و با همکاری انت...

ممنوعیت‌ها در عزاداری محرم از زبان استاندار تهران

 ممنوعیت‌ها در عزاداری محرم از زبان استاندار تهران
2020-08-10T14:37:34+04:30
استاندار تهران در برنامه تلویزیونی "در انتهای الوند" شبکه دو سیما درباره آخرین تصمیم‌گیری‌های اجرای مراسم عزاداری دهه محرم توضیحاتی داد.

۳ ویژگی شیعیانِ عصر غیبت که مورد تحسین امام کاظم (ع) قرار گرفت

 ۳ ویژگی شیعیانِ عصر غیبت که مورد تحسین امام کاظم (ع) قرار گرفت
2020-08-10T14:37:34+04:30
در شرایطی که از یک سو مدعیان دروغین مهدویت بر طبل فتنه می‌کوفتند و از دیگر سو ائمه را با مصداق منجی اشتباه می‌گرفتند، امام کاظم (ع) شیعیان خویش را از انحراف...

دیر رسیده بودیم، حرم را با خاک یکسان می‌کردند/دنبال شهادت نروید، به فکر انتقام باشید

 دیر رسیده بودیم، حرم را با خاک یکسان می‌کردند/دنبال شهادت نروید، به فکر انتقام باشید
2020-08-10T14:37:34+04:30
فرمانده و مجری عملیات شکست حصر سامرا بود. این عملیات را چنان دقیق و هوشمندانه طرح‌ریزی کرده بود که نتیجه داد. شهید حسین‌پور در این‌باره می‌گوید :«اگر ی...

روی خوش ناشران به آثار ترجمه، ذائقه نویسندگان ایرانی را تغییر می‌دهد/ بازار بی‌ضابطه کتاب کودک و نوجوان

 روی خوش ناشران به آثار ترجمه، ذائقه نویسندگان ایرانی را تغییر می‌دهد/ بازار بی‌ضابطه کتاب کودک و نوجوان
2020-08-10T14:37:34+04:30
نویسنده «تونل سوم» معتقد است، تمایل ناشران به انتشار کارهای ترجمه در حوزه نوجوان، سبب شده تا برخی از نویسندگان از دنیای تألیف فاصله گرفته و به سمت...

فرهنگسراها میزبان مراسم عزاداری محرم می‌شوند

فرهنگسراها میزبان مراسم عزاداری محرم می‌شوند
2020-08-10T13:37:34+04:30
حجت الاسلام امرودی از آمادگی فرهنگسراها برای عزاداری محرم خبر داد و گفت: برای محرم امسال، فضاهایی منطبق باپروتکل‌های بهداشتی برای هیئت‌های تهران توسط سازمان ...

پاسخ به شبهه امامزاده نبودن برخی از مدفونین در بقاع متبرکه دماوند

پاسخ به شبهه امامزاده نبودن برخی از مدفونین در بقاع متبرکه دماوند
2020-08-10T13:10:53+04:30
حجت‌الاسلام شوزب شیری مدیرکل بازرسی مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف نسبت به شبهه امامزاده نبودن برخی از مدفونین در بقاع متبرکه در محدوده دماو...

اشعاری در وصف امام کاظم (ع) | در عرش و فرش واسطه فیض و رحمتی/ بر دوش توست پرچم باب الحوائجی

 اشعاری در وصف امام کاظم (ع) | در عرش و فرش واسطه فیض و رحمتی/ بر دوش توست پرچم باب الحوائجی
2020-08-10T13:05:25+04:30
به مناسبت ولادت امام موسی کاظم (ع) سروده‌هایی از شاعران آیینی کشورمان تقدیم می‌شود.

یک بام و دو هوایی "نمایش‌خانگی" بالأخره تا چه زمانی ادامه دارد؟

 یک بام و دو هوایی "نمایش‌خانگی" بالأخره تا چه زمانی ادامه دارد؟
2020-08-10T13:05:25+04:30
صحبت‌های روز گذشته رئیس سازمان سینمایی ما را به این فکر انداخت که مگر تکلیف روشن نشده‌ و مجوزهای جدید را مرجعِ مربوط به سازمان صداوسیما صادر نمی‌کند؛ پس چرا...

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه درگذشت

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه درگذشت
2020-08-10T12:04:13+04:30
کرمانشاه- ماموستا ملامحمد محمدی امام جمعه اهل سنت شهر کرمانشاه صبح امروز درگذشت.

هشتمین کنفرانس علمی دانشجویی در گرجستان برگزار می‌شود

هشتمین کنفرانس علمی دانشجویی در گرجستان برگزار می‌شود
2020-08-10T12:04:13+04:30
دانشگاه بین‌المللی قفقاز گرجستان با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، فراخوان مقاله هشتمین کنفرانس علمی بین‌المللی کارشناسی، کارشناسی ارشد...

ماجرای احسان علیخانی و امیر آقایی چه بود؟/ اولین واکنش تهیه‌کننده آقازاده به انتقادات

 ماجرای احسان علیخانی و امیر آقایی چه بود؟/ اولین واکنش تهیه‌کننده آقازاده به انتقادات
2020-08-10T12:10:54+04:30
تهیه‌کننده سریال "آقازاده" به انتقادها، ماجرای سانسور و حضور مجری شناخته‌شده به جای امیر آقایی و بحث‌های دیگریی که درباره این مجموعه نمایش‌خانگی و...

اثر جدید مسعود نجابتی به مناسبت میلاد امام موسی کاظم(ع)+عکس

 اثر جدید مسعود نجابتی به مناسبت میلاد امام موسی کاظم(ع)+عکس
2020-08-10T12:10:54+04:30
به مناسبت میلاد نورانی امام کاظم(ع)، تازه‌ترین اثر هنری مسعود نجابتی هنرمند شناخته شده عرصه هنرهای تجسمی منتشر شد.

باکس آفیس | «مأمور مالیات» در سینمای خلوت آمریکا ۳۱۷ هزار دلار کسب کرد

 باکس آفیس | «مأمور مالیات» در سینمای خلوت آمریکا ۳۱۷ هزار دلار کسب کرد
2020-08-10T12:10:54+04:30
فیلم‌های دست چندم آمریکایی در روزهای کرونایی فروش ناچیزی را تجربه می‌کنند.

کرونا نگاری‌های هنرمندان تجسمی به نمایش درمی‌آید

 کرونا نگاری‌های هنرمندان تجسمی به نمایش درمی‌آید
2020-08-10T11:57:36+04:30
آثار هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی در دوران خانه‌نشینی ناشی از شیوع ویروس کرونا در قالب نمایشگاه مجازی «تصویری از یک تجربه» به نمایش گذاشته می‌شود.

اتحادیه چاپخانه‌داران مرجع تأییدکننده واردات دستگاه‌های چاپ ماقبل ۲۰۱۰ شد

 اتحادیه چاپخانه‌داران مرجع تأییدکننده واردات دستگاه‌های چاپ ماقبل ۲۰۱۰ شد
2020-08-10T11:57:36+04:30
پس از انتقادات بسیار صنعت چاپ به بخشنامه جدید وزارت صمت مبنی بر حذف معافیت و ممنوعیت واردات دستگاه‌های چاپ ماقبل ۲۰۱۰ ، اتحادیه چاپخانه‌داران مرجع تأییدکنند...

باکس آفیس | «مأمور مالیات» در سینمای خلوت آ مریکا ۳۱۷ هزار دلار کسب کرد

 باکس آفیس | «مأمور مالیات» در سینمای خلوت آ مریکا ۳۱۷ هزار دلار کسب کرد
2020-08-10T11:17:45+04:30
فیلم‌های دست چندم آمریکایی در روزهای کرونایی فروش ناچیزی را تجربه می‌کنند.

داستان قیام شهید «فخ» و اندوه امام کاظم از شهادت وی/ ماجرای فردی که با ادعای مهدویت فتنه آفرید

 داستان قیام شهید «فخ» و اندوه امام کاظم از شهادت وی/ ماجرای فردی که با ادعای مهدویت فتنه آفرید
2020-08-10T11:17:44+04:30
رئیس پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع) ضمن بیان ماهیت و علت شکل‌گیری قیام‌های علویان علیه حکومت عباسیان، درباره ماجرای قیام شهید «فخ» و اندوه امام ...

پیام تسلیت مدیر عامل بنیاد دعبل در پی درگذشت پیرغلام اهل بیت(ع)

پیام تسلیت مدیر عامل بنیاد دعبل در پی درگذشت پیرغلام اهل بیت(ع)
2020-08-10T10:17:33+04:30
مدیر عامل و هیئت مدیره بنیاد دعبل خزاعی در پی درگذشت حاج فیروز زیرک کار پیرغلام اهل بیت(ع) پیام تسلیتی صادر کردند.

امام کاظم(ع) با چه راهکارهایی پرچم اباعبدالله(ع) را برپا نگه‌داشت؟

 امام کاظم(ع) با چه راهکارهایی پرچم اباعبدالله(ع) را برپا نگه‌داشت؟
2020-08-10T10:24:15+04:30
حضرت امام موسی‌بن جعفر(ع) به‌رغم شرایط خفقان زیاد که در نتیجه آن، امام و بسیاری از اصحاب بازداشت و زندانی شدند، با راهکارهایی پرچم حضرت اباعبدالله(ع) را برپ...

هشدار امام کاظم(ع) دربارۀ استفاده صحیح از سرمایۀ عمر

 هشدار امام کاظم(ع) دربارۀ استفاده صحیح از سرمایۀ عمر
2020-08-10T09:57:51+04:30
امام کاظم(ع) می‌فرماید: خسارت‌دیده و ورشکسته کسى است که عُمْر خود را هر چند به مقدار یک ساعت هم که باشد بیهوده تلف کرده باشد.

آئین بزرگداشت مجازی ارتحال سیدعباس موسویان برگزار می‌شود

آئین بزرگداشت مجازی ارتحال سیدعباس موسویان برگزار می‌شود
2020-08-10T09:10:53+04:30
آئین بزرگداشت مجازی ارتحال حجت الاسلام سیدعباس موسویان، امشب۲۰ مردادماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

محدث: دوست دارم نقش شهدای دفاع مقدس را بازی کنم

 محدث: دوست دارم نقش شهدای دفاع مقدس را بازی کنم
2020-08-10T09:17:36+04:30
فرزین محدث بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون معتقد است که خلق اثر هنری درباره ادوران دفاع مقدس مستلزم درک عمیق هنرمند از تاریخ جنگ است.

منافی‌پور: مراسم شیرخوارگان حسینی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود

 منافی‌پور: مراسم شیرخوارگان حسینی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود
2020-08-10T09:04:15+04:30
همایش شیرخوارگاه حسینی امسال ٣١ مرداد در ورزشگاه ١� � هزار نفری آزادی برگزار می‌شود.

امام کاظم (ع) با چه راهکارهایی پرچم اباعبدالله را برپا نگه داشت؟

 امام کاظم (ع) با چه راهکارهایی پرچم اباعبدالله را برپا نگه داشت؟
2020-08-10T09:04:15+04:30
امام کاظم (ع) به‌رغم شرایط خفقان زیاد که در نتیجه آن، امام و بسیاری از اصحاب بازداشت و زندانی شدند، با راهکارهایی پرچم اباعبدالله را برپا نگه داشت و توصیه‌ه...

خاطره‌بازی با فریده سپاه منصور: وقتی لبنیاتی به خانم بازیگر شیر نمی‌فروخت/ بد بازی کردن را خیانت به مردم می‌دانم

 خاطره‌بازی با فریده سپاه منصور: وقتی لبنیاتی به خانم بازیگر شیر نمی‌فروخت/ بد بازی کردن را خیانت به مردم می‌دانم
2020-08-10T09:04:15+04:30
وقتی از بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون سؤال می‌کنیم این روزها در چه حالی است و چه کارهایی می‌کند، به تعبیر جالبی اشاره دارد؛ در حال فرار از کرونا هستم. فریده...