میرنیوز

آشنایی با ابعاد شخصیتی سفیر ویژه امام حسین(ع)/ مسلم بن عقیل چگونه مورد اعتماد ائمه اطهار(ع) شد؟

 آشنایی با ابعاد شخصیتی سفیر ویژه امام حسین(ع)/ مسلم بن عقیل چگونه مورد اعتماد ائمه اطهار(ع) شد؟ 2020-07-30T09:48:53+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حضرت سیدالشهدا علیه السلام دارای یاران باوفا و مخلصی بوده‌اند که هرچند تعداد آن‌ها کم بوده، ولی از آن‌ها به عنوان بزرگ‌مردان تاریخ یاد شده و نامشان هنوز هم بعد از قرن‌ها زنده مانده است. اما باید دانست که یاران صادق امام حسین علیه السلام را نباید به 72 شهید کربلا محدود کرد. چراکه افرادی مانند جناب مسلم بن عقیل و یا هانی بن عروه از جمله افرادی هستند که در راه دفاع از ولایت و امامت امام حسین علیه السلام جان خود را از دست داده و به درجه والای شهادت نائل شدند. درواقع آن‌ها اولین شهدا از یاران امام حسین علیه السلام محسوب می‌شوند. جناب مسلم که هرچند پسرعموی امام حسین علیه السلام محسوب می‌شد، اما ادب پیروی از امام زمانش را از دست نداد و در همه دوران زندگی خود تابع امر ولایت بود. تا جایی که بارها از سوی حضرت امیرالمؤمنین، امام حسن و امام حسین علیه السلام به عنوان فرمانده و نماینده ویژه و مورد اعتماد انتخاب می‌شد.

خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگویی که با حجت‌الاسلام میرمحمد موسوی، کارشناس اسلامی و استاد حوزه، انجام داده به بررسی بخش‌هایی از خصوصیات اخلاقی و جنبه‌های شخصیتی جناب مسلم بن عقیل پرداخته است. آن طور که این محقق تاریخ اسلام توضیح می‌دهد، شخصیت جناب مسلم به گونه‌ای مخلص و مؤمن و ولایتمدار بوده که بارها از سوی ائمه معصوم علیهم السلام به عنوان نماینده ویژه تعیین شدند. ایشان از همان دوران خردسالی خود مورد توجه خاص حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بودند و وقتی به دوران جوانی رسیدند، چنان مؤمنانه و مخلصانه رفتار می‌کردند که نماینده آن حضرت و فرمانده بزرگی در لشکرهای ایشان بودند. در دوران امامت امام حسن مجتبی علیه السلام هم یکی از یاران صادق آن حضرت بودند و به عنوان یار باوفایی همیشه در راستای حقانیت اهل بیت علیهم السلام تلاش می‌کردند. بعد از شهادت امام حسن علیه السلام و آغاز امامت امام حسین علیه السلام هم مشاهده می‌کنیم که جناب مسلم در مواقع بسیار حساس در کنار امام زمان خود قرار می‌گرفته و حتی به همراه آن حضرت راهی مکه مکرمه شدند. سپس به عنوان نماینده ویژه آن امام بزرگوار به کوفه اعزام شدند. دقت کنید که همه این موارد نشان می‌دهد که ائمه معصوم علیهم السلام اعتماد زیاد و خدشه‌ناپذیری به جناب مسلم داشته‌اند. تا جایی که امام حسین علیه السلام از بین تمام یاران و همراهان خود ایشان را به عنوان نماینده و سفیر خود به سوی مردم کوفه می‌فرستند. به این ترتیب جناب مسلم را باید در ردیف شخصیت‌ها و چهره‌های بزرگ جهان اسلام و حتی بالاتر از بسیاری از آن‌ها قرار دهیم. از سوی دیگر امانت‌داری و وفای به عهد جناب مسلم از سوی ائمه اطهار علیهم السلام و به خصوص از سوی امام حسین علیه السلام شناخته شده بود. درواقع آن حضرت می‌دانستند که کسی را به سوی مردم کوفه می‌فرستند که دوستدار و شیعه حقیقی است و از جان خود برای دفاع از حق مایه می‌گذارد. در عین حال امانت‌داری است که پیام مردم کوفه را بی کم و زیاد به آن حضرت ابلاغ می‌کند.

 

اصالت خانوادگی جناب مسلم بن عقیل

بیشتر اطلاعاتی که درباره زندگی جناب مسلم عقیل داریم مربوط به حضور او در کوفه برای بیعت گرفتن از مردم برای امام حسین علیه السلام است. آن جناب پیش از این واقعه، چه سرگذشتی داشت؟

جناب مسلم بن عقیل فرزند عقیل و نوه جناب ابوطالب است. درواقع او برادرزاده حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام محسوب می‌شود. با این حساب مشخص است که او از خاندان بزرگوار و پاک بنی‌هاشم بوده و پدرش پسرعموی پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله به حساب می‌آمده است. خاندان جناب مسلم از مردان و زنانی یکتاپرست، مؤمن، شجاع و دارای فضیلت‌های بسیاری بودند و این خصوصیات در شخصیت جناب مسلم هم دیده می‌شود. چنانکه نمونه آن را در نحوه حمایت ایشان از امام حسین علیه السلام می‌بینیم که در نهایت منجر به شهادت مظلومانه ایشان شد.

جناب مسلم از دوران کودکی‌اش تحت نظر عموی بزرگوار خود، امام علی علیه السلام، رشد کرد و تربیت شد و در بسیاری از مواقع همراه و هم‌نشین پسرعموهای باکرامت خود یعنی امام حسن و امام حسین علیهماالسلام بود. به این ترتیب او از همان دوران خردسالی‌اش از دانش، تقوا، ایمان و سایر فضیلت‌های این خانواده بزرگوار و باکرامت بهره‌مند شد.

 

بیشتر بخوانید:  زوایایی از زندگی نوه مشترک امام حسن و امام حسین(ع)/ رسول خدا(ص) چه لقبی به امام پنجم دادند؟

 آشنایی با آموزه‌ها و نکات حج/ چرا طواف کعبه هفت دور است؟

 

در کلام پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله

شیخ صدوق هم این طور روایت کرده که روزی حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام از رسول خدا صلی‌الله علیه و آله سؤال کردند که: «آیا شما عقیل را دوست دارید؟» آن حضرت فرمودند: «آری. من عقیل را به دو دلیل دوست می‌دارم: یکی برای خود عقیل و دیگری برای اینکه عمویم ابوطالب او را دوست دارد.»

و بعد ادامه دادند: «پسر عقیل (یعنی جناب مسلم) در راه محبت پسر تو (یعنی امام حسین علیه السلام) کشته خواهد شد و چشم‌های مؤمنین برای او اشک‌بار خواهند شد و ملائکه بر او صلوات می‌فرستند.»

ازدواج با دختر امام علی علیه السلام

جناب مسلم بن عقیل در دوران جوانی چگونه فردی بود؟

جناب مسلم آن‌قدر جوان شایسته و مؤمنی بود که امام علی علیه السلام او را به عنوان داماد خود پذیرفتند. ازدواج او با دختر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، به نام رقیه، موجب شد پیوند محکم‌تری با عمو و پسرعموهای خود برقرار کند.

تاریخ این طور شهادت می‌دهد که جناب مسلم بن عقیل همیشه در کنار امام حسن و امام حسین علیه السلام حضور داشته و در تمام موارد از ایشان پیروی می‌کرده است. درواقع او یکی از معدود افرادی است که حامی و پیرو حقیقی ائمه اطهار علیهم السلام در دوران مظلومیت ایشان بود.

فرماندهی شجاع و مدبر در میدان‌های جنگ

می‌دانیم که در دوران حکومت امام علی علیه السلام سه جنگ بزرگ داخلی روی داد. آیا جناب مسلم بن عقیل هم در این جنگ‌ها حاضر می‌شد؟

بله. جناب مسلم رزمنده شجاعی در میدان‌های مبارزه بود و همیشه از جان خود را برای دفاع از حق ایثار می‌کرد. یکی از مواردی که حضور او در میدان جنگ ثبت شده و از آن بسیار یاد شده، جنگ صفین است، یعنی جنگی که لشکر معاویه سیاس و کافر در برابر سپاه حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام به راه انداخت و این جنگ مدت‌ها طول کشید. جناب مسلم به قدری شجاعانه و بااقتدار بود که جناح راست لشکر امام علی علیه السلام با هدایت و فرماندهی او وارد مبارزه می‌شد.

مرد مورد اعتماد ائمه اطهار علیهم السلام

با این توضیحات، جناب مسلم بن عقیل نماینده ویژه امام معصوم علیه السلام بود و از سمت را حتی حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام هم به ایشان داده بودند.

همین طور است. شخصیت جناب مسلم به گونه‌ای مخلص و مؤمن و ولایتمدار بوده که بارها از سوی ائمه معصوم علیهم السلام به عنوان نماینده ویژه تعیین شدند. ایشان از همان دوران خردسالی خود مورد توجه خاص حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بودند و وقتی به دوران جوانی رسیدند، چنان مؤمنانه و مخلصانه رفتار می‌کردند که نماینده آن حضرت و فرمانده بزرگی در لشکرهای ایشان بودند. در دوران امامت امام حسن مجتبی علیه السلام هم یکی از یاران صادق آن حضرت بودند و به عنوان یار باوفایی همیشه در راستای حقانیت اهل بیت علیهم السلام تلاش می‌کردند. به طوری که نام ایشان را در کنار نام افرادی مانند جناب جعفر طیار ثبت کرده‌اند.

بعد از شهادت امام حسن علیه السلام و آغاز امامت امام حسین علیه السلام هم مشاهده می‌کنیم که جناب مسلم در مواقع بسیار حساس در کنار امام زمان خود قرار می‌گرفته و حتی به همراه آن حضرت راهی مکه مکرمه شدند. سپس به عنوان نماینده ویژه آن امام بزرگوار به کوفه اعزام شدند. دقت کنید که همه این موارد نشان می‌دهد که ائمه معصوم علیهم السلام اعتماد زیاد و خدشه‌ناپذیری به جناب مسلم داشته‌اند.

تا جایی که امام حسین علیه السلام از بین تمام یاران و همراهان خود ایشان را به عنوان نماینده و سفیر خود به سوی مردم کوفه می‌فرستند. به این ترتیب جناب مسلم را باید در ردیف شخصیت‌ها و چهره‌های بزرگ جهان اسلام و حتی بالاتر از بسیاری از آن‌ها قرار دهیم.

نماینده ویژه امام حسین علیه السلام

مگر چه خصوصیات اخلاقی در شخصیت جناب مسلم وجود داشت که به عنوان نماینده ویژه امام حسین علیه السلام انتخاب شدند؟

جناب مسلم بن عقیل صاحب بصیرت بودند به طوری که در سخت‌ترین و خاص‌ترین شرایط جانب حق را تشخیص داده و در راه حق حرکت می‌کردند. درواقع هیچ چیزی نتوانسته بود در شخصیت و ایمان خالصانه ایشان رسوخ کند. به طوری که در تاریخ ثبت شده که جمعی از مسلمانان و حتی از خاندان بنی‌هاشم همراه امام حسین علیه السلام راهی کربلا نشدند و امام حسین علیه السلام همه را در انتخاب راه آزاد گذاشته بودند. اما مسلم بن عقیل یکی از افرادی بود که نه‌تنها همراه امام زمان خود از مدینه خارج شد، بلکه حتی جانش را در این راه فدا کرد.

در عین حال ایشان تابع بی‌چون و چرای امام زمان خود بودند و در همه برهه‌های زندگی در کنار ائمه زمان خود قرار می‌گرفتند و از ایشان تبعیت می‌کردند.

از سوی دیگر امانت‌داری و وفای به عهد جناب مسلم از سوی ائمه اطهار علیهم السلام و به خصوص از سوی امام حسین علیه السلام شناخته شده بود. درواقع آن حضرت می‌دانستند که کسی را به سوی مردم کوفه می‌فرستند که دوستدار و شیعه حقیقی است و از جان خود برای دفاع از حق مایه می‌گذارد. در عین حال امانت‌داری است که پیام مردم کوفه را بی کم و زیاد به آن حضرت ابلاغ می‌کند.

همه این خصوصیات اخلاقی و سجایا و کمالات شخصیتی جناب مسلم باعث شد که امام حسین علیه السلام، ایشان را به عنوان نماینده و سفیر خود به سوی کوفه بفرستند. چنانکه امام حسین علیه السلام در معرفی ایشان برای مردم کوفه، ایشان را برادر و پسرعمو و فرد مورد اعتماد معرفی کرده و این طور نوشته بودند که: «بسم الله الرحمن الرحیم، از حسین بن على به همه مؤمنین و مسلمین: هانى و سعید با نامه‏هایتان آخرین کسانى بودند که نزدم آمدند- هر چه گفتید و ذکر کردید را فهمیدم، حرف اکثر شما این است که ما پیشوایى نداریم لذا نزد ما بیا که شاید خدا به واسطه شما ما را گرد محور حق و راه راست جمع کند. برادر، پسرعمو و فرد مورد وثوق خانواده‏ام [مسلم بن عقیل‏] را به سوى شما فرستاده‏ام و مأمورش نموده‏ام وضع و نظرتان را برایم گزارش دهد. اگر نوشت که نظر همه شما و فضلا و عقلایتان همان است که پیک‏هایتان به من رسانده‏اند و در نامه‏هایتان خوانده‏ام، ان‌شاءالله به سرعت نزد شما مى‏آیم. قسم به جانم کسى امام نیست مگر آنکه عامل به قرآن باشد و بر اساس قسط عمل نماید و در گرو حق و حقیقت باشد و نفس خویش را بر خواست خدا وادارد.»

جایگاه جناب مسلم در منظر حضرت سیدالشهدا علیه السلام

با این توضیحات معلوم می‌شود که جناب مسلم جایگاه ویژه‌ای در نزد امام حسین علیه السلام داشته است.

بله. طبق منابع حدیثی مشخص می‌شود که شبیه همان منزلتی که نواب اربعه در نزد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف داشته‌اند، جناب مسلم هم شبیه همان منزلت و جایگاه را در نزد امام حسین علیه السلام داشته. حتی در بعضی از منابع هم نوشته شده که او محدث بوده و از ائمه اطهار علیهم السلام نقل حدیث می‌کرده است. در عین حال او را دانشمند و فقیه و صاحب علوم دینی و معنوی خوانده‌اند که نشان می‌دهد جناب مسلم از لحاظ علمی نیز در مرتبه بالایی قرار داشته و همه این‌ها بر درجات شخصیتی او می‌افزاید.

ایشان به اندازه‌ای در نظر امام حسین علیه السلام دارای منزلت بوده که وقتی خبر شهادت او و جناب هانی را به آن حضرت دادند، مکرر آیه «إنا لله و إنا إلیه راجعون» گفته و فرمودند: «بعد از شما خیری در زندگی نیست.»

با این وجود، آیا مردم کوفه هم با شخصیت جناب مسلم آشنایی داشتند؟

بله. کوفیان هم از سال‌ها قبل جناب مسلم را می‌شناختند و می‌دانستند که ایشان مردی صاحب کمالات اخلاقی و ایمانی عظیم است. حتی می‌دانستند که ایشان مورد وثوق و اطمینان امام حسین علیه السلام است. به همین علت بود که در ابتدا با روی گشاده و خوش‌رویی از ایشان استقبال کردند. هرچند که بعد از مدتی حیله ابن زیاد و وعده‌های دنیایی او را خورده و بر روی ایشان شمشیر کشیدند و باعث شدند که با لب‌های تشنه به شهادت برسند.

تشخیص حق در سخت‌ترین شرایط و عمل به آن

اشاره کردید که جناب مسلم بن عقیل در حساس‌ترین شرایط هم حق را تشخیص می‌دادند و به آن عمل می‌کردند. ممکن است نمونه این از حق‌طلبی را مثال بزنید؟

نمونه‌اش زمانی است که جان جناب مسلم در خطر بود و ایشان در منزل جناب هانی بن عروه پناهنده شده بودند. همان زمان عبیدالله بن زیاد به بهانه احوالپرسی از جناب هانی وارد خانه ایشان شدند. همه شرایط مهیا بود که جناب مسلم، عبیدالله بن زیاد را به درک وال کند و او را بکشد. اما از این کار امتناع کردند.

وقتی دلیل این خودداری از قتل ابن زیاد را از ایشان سؤال کردند، جواب دادند که: به یاد سخنی از پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله افتادم که فرمودند: «مؤمن کسی را غافلگیرانه نمی‌کشد.» درواقع این عمل ایشان در حالی که جان خودشان در خطر بود، نشان می‌دهد که بسیار پایبند دین اسلام بوده و در عین حال دارای دانش و آگاهی بسیاری در زمینه دینی بودند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گروی خدمت به پدر و مادر است

 راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گروی خدمت به پدر و مادر است
2020-08-11T16:04:14+04:30
کارشناس مسائل دینی گفت که یکی از شاه‌کلیدها برای گشایش در زندگی و عاقبت‌به‌خیری این است که انسان نسبت به پدر و مادر خود طوری خدمت کند که او را از صمیم ...

آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست

 آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست
2020-08-11T15:51:11+04:30
بازیگر فیلم حاشیه اقیانوس آرام و ۶ زیرزمینی در سریال اسپین آف  Rogue One بازی خواهد کرد.

خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون است

 خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون است
2020-08-11T15:51:10+04:30
این شب‌ها "روزی روزگاری" خاطرات قشنگی را برای بیننده‌های قدیمی‌ترِ تلویزیون تداعی کرده، محمود پاک‌نیت تمام تلاشش را کرد تا با لهجه تلفیق‌شده به کس...

بازدید اهالی رسانه از مرمت موزه هنرهای معاصر+ عکس

 بازدید اهالی رسانه از مرمت موزه هنرهای معاصر+ عکس
2020-08-11T15:37:37+04:30
اهالی رسانه صبح امروز؛ سه شنبه ۲۱ مرداد از فرایند مرمت و نوسازی موزه‌ هنرهای معاصر تهران بازدید کردند.

راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گرو خدمت به پدر و مادر است

 راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گرو خدمت به پدر و مادر است
2020-08-11T15:37:37+04:30
کارشناس مسائل دینی گفت که یکی از شاه‌کلیدها برای گشایش در زندگی و عاقبت‌بخیری این است که انسان نسبت به پدر و مادر خود طوری خدمت کند که او را از صمیم قل...

در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!

 در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!
2020-08-11T15:37:36+04:30
نشست رسانه‌ای رونمایی از مصحف قرآن کریم به قلم واضح، پیش از ظهر امروز در نگارخانه لاله برگزار شد.

نگاهی به مسئله پناهجویی از ابتدای تاریخ تاکنون

 نگاهی به مسئله پناهجویی از ابتدای تاریخ تاکنون
2020-08-11T14:44:28+04:30
«پناهجویان در گذر تاریخ»، نوشته گری‌وینر با ترجمه شهربانو صارمی به عنوان هفتاد و چهارمین مجلد از مجموعه تاریخ جهان در انتشارات ققنوس منتشر شد.

گزارش‌های مردمی دغدغه خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون

 گزارش‌های مردمی دغدغه خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون
2020-08-11T14:44:28+04:30
خبرنگار شبکه جهانی شبکه سحر می‌گوید به عنوان یک خبرنگار، گزارش‌های مردمی را بیشتر دوست دارد و اصولاً هر کاری که یک طرف آن مردم باشند، برایش جذاب‌تر است.

کاهش تمایل به واردات کاغذ از سوی تجار/ادامه‌دار بودن عدم تخصیص ارز خطرناک است

 کاهش تمایل به واردات کاغذ از سوی تجار/ادامه‌دار بودن عدم تخصیص ارز خطرناک است
2020-08-11T14:44:28+04:30
رئیس انجمن واردگنندگان کاغذ با اشاره به مشکلاتی که برای واردات کاغذ وجود دارد‌، می‌گوید: واردات کاغذ صرف نمی‌کند،‌ بسیاری از واردکنندگان دیگر تمایلی به کاغذ...

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات به مناسبت درگذشت ملامحمد محمدی

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات به مناسبت درگذشت ملامحمد محمدی
2020-08-11T14:24:13+04:30
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی درگذشت ملامحمد محمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه را تسلیت گفت.

احکام دین نمود تجلی رحمت خداست/ قیود در احکام محدودیت نیست

احکام دین نمود تجلی رحمت خداست/ قیود در احکام محدودیت نیست
2020-08-11T13:57:33+04:30
حجت الاسلام رضائیان گفت:محدودیت‌ها و قیود در احکام، محدودیت نیست احترام است، چراکه خدا روی آفریده خود غیرت دارد و جریان دین جریان حب است.

آیا وضو یا غسل با وجود خالکوبی صحیح است؟

 آیا وضو یا غسل با وجود خالکوبی صحیح است؟
2020-08-11T13:37:33+04:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی درباره حکم وضو گرفتن یا غسل کردن با وجود خالکوبی بر روی بدن پاسخ فرمودند.

«مقتل نوجوان» منتشر شد/ کتابی درباره شهید قاسم سلیمانی برای کودکان

 «مقتل نوجوان» منتشر شد/ کتابی درباره شهید قاسم سلیمانی برای کودکان
2020-08-11T13:37:33+04:30
کتاب «مقتل نوجوان» زندگینامه و سیر حوادث منتهی به کربلا و عاشورا را به طور مستند و عالمانه و بر طبق شیوة «مقتل‌نویسی» اما روان و ساده وی...

حمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس

 حمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس
2020-08-11T13:37:33+04:30
سریال تلویزیونی "بچه محل" امروز با حمید لولایی در نقش استادِ "داداش‌جان" جلوی دوربین می‌رود و پخش می‌شود.

مدل مصوب عزاداری محرم، نقشه شیعه انگلیسی را به حاشیه خواهد برد/ بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است

 مدل مصوب عزاداری محرم، نقشه شیعه انگلیسی را به حاشیه خواهد برد/ بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است
2020-08-11T13:37:33+04:30
معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین اعلام آمادگی کرد تا بسیج به‌عنوان خادمین سلامت از عزاداران امام حسین (ع) پشتیبانی و حمایت کند.

شناسه وزارت کار یا شناسه حرفه‌ای کار؛ کدام یک باید ملاک حضور صنوف در انتخابات خانه سینما باشد؟

 شناسه وزارت کار یا شناسه حرفه‌ای کار؛ کدام یک باید ملاک حضور صنوف در انتخابات خانه سینما باشد؟
2020-08-11T13:37:33+04:30
انتخابات خانه سینما دیروز عصر در حالی برگزار شد که کمتر از نصف صنوف سینمایی در آن شرکت کردند.

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌شود

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌شود
2020-08-11T12:50:53+04:30
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی گونه شناسی کنشگری طلاب در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام ۲۳ مردادماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

نشست «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» برگزار می‌شود

نشست «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» برگزار می‌شود
2020-08-11T12:10:52+04:30
شصت و پنجمین درس‌گفتار ماهانه اندیشه و عمل با موضوع «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» عصر امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه برگزار می شود.

کرونا و گره‌های کور دیجیتال‌سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است

 کرونا و گره‌های کور دیجیتال‌سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است
2020-08-11T11:50:53+04:30
ضرورت عرضه نسخه‌های دیجیتال در شرایط شیوع ویروس کرونا بیش از پیش احساس می‌شود. با وجود این، کتابخانه‌های مرجع با مشکلات متعددی از جمله موانع حقوقی برای استف...

وزیر بهداشت: تکلیف کسانی که در مسئله عزاداری محرم از رهبری جلوتر می‌روند روشن است

 وزیر بهداشت: تکلیف کسانی که در مسئله عزاداری محرم از رهبری جلوتر می‌روند روشن است
2020-08-11T11:37:35+04:30
وزیر بهداشت گفت: بچه هیئتی‌ها و عاشقان اباعبدالله این را می‌فهمند که وزیر بهداشت که از آغوش مادر تاکنون در روضه امام حسین شرکت می‌کند برایش خیلی سخت است که ...

جنگ‌طلبِ کاخ سفید در ایران/ خاطرات جان بولتون منتشر شد

 جنگ‌طلبِ کاخ سفید در ایران/ خاطرات جان بولتون منتشر شد
2020-08-11T11:37:35+04:30
کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» حاوی خاطرات ۱۸ ماهه حضور جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، توسط انتشارات ...

خواهان افزایش ۲ برابری بودجه طرح گرنت هستیم

 خواهان افزایش ۲ برابری بودجه طرح گرنت هستیم
2020-08-11T10:30:59+04:30
رئیس اداره مجامع و تشکل‌های وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: تا جایی که زمینه جذب وجود داشته باشد‌، بودجه طرح گرنت می‌تواند افزایش داشته باشد. ما پیشنهاد دو میلیارد...

آیین تعویض پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود

 آیین تعویض پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود
2020-08-11T10:17:34+04:30
امسال تعویض پرچم گنبد و بارگاه امام حسین علیه‌السلام و نصب پرچم عزا بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود.

سریال "باخانمان" کلید خورد + اولین تصاویر

 سریال "باخانمان" کلید خورد + اولین تصاویر
2020-08-11T10:17:34+04:30
مجموعه تلویزیونی "باخانمان" با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شمال تهران با حسن پورشیرازی کلید خورد تا خودش را برای آنتن شبکه سه سیما آماده کند.

پاسخ‌هایی که از «راه دور» شنیده شد/ وقتی صدا به صدا نرسید

 پاسخ‌هایی که از «راه دور» شنیده شد/ وقتی صدا به صدا نرسید
2020-08-11T09:37:37+04:30
رئیس سازمان سینمایی که از اصحاب رسانه بوده است و آن را خوب می‌فهمد سؤلات خبرنگاران را به آرامی پاسخ داد اما آیا خبرنگاران و اصحاب رسانه توانستند بگویند که ا...

گواهی فوت جاویدالاثر کاظم اخوان به دستور چه کسی صادر شده است؟+سند

 گواهی فوت جاویدالاثر کاظم اخوان به دستور چه کسی صادر شده است؟+سند
2020-08-11T09:37:37+04:30
اداره ثبت احوال منطقه یک مشهد محل ولادت کاظم اخوان از همراهان حاج احمد متوسلیان گواهی وفات و نه شهادت، جاویدالاثر کاظم اخوان را صادر کرده است.

"کوچه نقاش‌ها" سریال می‌شود/ مذاکره برای ساخت زندگی فرمانده ضدانگلیسی ارتش

 "کوچه نقاش‌ها" سریال می‌شود/ مذاکره برای ساخت زندگی فرمانده ضدانگلیسی ارتش
2020-08-11T09:37:37+04:30
عبدالرحمن شلیلیان طراح، نویسنده و کارگردان به دنبال ساخت فیلمی درباره دریادار غلامعلی بایندر اولین فرمانده نیروی دریایی ارتش، فیلمنامه شدن خاطرات مجروحیتش و...

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است
2020-08-10T16:30:53+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است و باید از فرصت محرم و نسبت‌گیری هیئات مذهبی، برای گفتمان سازی جهادی...

سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای

 سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای
2020-08-10T15:04:15+04:30
وقتی آمارِ سریال‌های آپارتمانی بالا رفت، همه‌چیز مثل هم ساخته می‌شد و کمتر مخاطب تلویزیونی به تفاوتی می‌رسید، رئیس صداوسیما سیاستگذاری‌هایی را به ساختمان شی...

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود
2020-08-10T14:30:53+04:30
زهرا حائری، شاگرد شهیده بنت الهدی صدر گفت: هیچ وقت نمی‌گفتند نماز بخوانید روزه بگیرید، بلکه حب دین را در دل‌مان می‌کاشتند و اسلام را به معنای واقعی در رفتار ...