میرنیوز

عوامل معنوی چقدر در رشد اقتصادی اثرگذار است؟/درس بزرگی که امام حسین در دعای عرفه به ما آموخت

 عوامل معنوی چقدر در رشد اقتصادی اثرگذار است؟/درس بزرگی که امام حسین در دعای عرفه به ما آموخت 2020-07-29T11:28:56+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پنجشنبه 9 مرداد و 9 ذی‌الحجه مصادف با روز عرفه و شهادت حضرت مسلم‌بن‌عقیل علیه‌السلام است. به همین مناسبت گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام علی‌اصغر هاشم‌پور استاد حوزه علمیه و دانش‌آموخته دکتری اقتصاد ترتیب دادیم تا با وی دربارۀ جایگاه روز عرفه، ویژگی‌های دعای عرفه امام حسین علیه‌السلام و همچنین میزان تأثیرگذاری عوامل معنوی در ابعاد مادی و اقتصادی زندگی صحبت کنیم.

* در آستانه روز عرفه قرار داریم، به نظر شما مهم‌ترین مشخصه این روز چیست؟

روز عرفه یکی از روزهای مهم در تقویم مناسبت‌های مذهبی شیعیان است. عرفه از ماده «عرف» به معنی معرفت و شناخت است. برخی گفته‌اند که دلیل نامگذاری عرفه به این نام آن است که جبرائیل هنگامی که مناسک را به حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفتَ؟» و او پاسخ داد: آری، لذا به این نام خوانده شد. به همین مناسبت می‌توان یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های عرفه را سعی در ارتقای معرفت و شناخت نسبت به دین و خداوند قلمداد کرد اما از طرفی با توجه به اینکه در این روز حاجیان به عرفات رفته و در آنجا به دعا و نیایش می‌پردازند، به نظر می‌رسد مهم‌ترین مشخصه این روز هم همین مقوله دعاست.

امام حسین علیه‌السلام نیز روز عرفه را به دعا اختصاص دادند. اهمیت دعا و نیایش و به تعبیری باور به اینکه تمام مناسبات دنیا و آنچه در آن اتفاق می‌افتد، تحت تدبیر و مدیریت قدرتی لایزال است، تا بدانجاست که همه شئون زندگی ما را در بر می‌گیرد. برخی شاید گمان کنند دعا فقط به بُعد معنوی زندگی ما مربوط می‌شود اما واقعیت آن است که ابعاد مادی زندگی ما نیز در کنار اسباب و عوامل مادی به طور جدی تحت تأثیر عوامل معنوی از جمله دعا و مناجات است.

* اشاره کردید که امام حسین علیه‌السلام روز عرفه را به دعا اختصاص دادند. دربارۀ دعای عرفه امام حسین و ویژگی‌های آن توضیح دهید.

دعای عرفه امام حسین دعایی پرمغز، پرمضمون و عاشقانه است. در واقع بُعد معنوی و عرفانی سیدالشهدا علیه‌السلام در دعای عرفه به خوبی نمایان است. دعای روز عرفه امام حسین علیه‌السلام، نشان دهنده روحیه شیدایی و عشق و شوری است که پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام باید در ایام ذی‌الحجه داشته باشند. این دعا سرشار از معارف الهی است. یکی از نکته‌های برجسته و مهم در این دعا، اشاره به نعمت‌های بی‌شمار خداوند است و اینکه با وجود عجز انسان از شکرگزاری نعمت‌های خداوند، انسان مؤمن باید همواره نعمت‌های الهی را مورد توجه قرار داده و به تعبیری نعمت‌های خداوند را ببیند و تلاش خود را در شکر این نعمات به کار بندد.

دیدن نعمت‌ها یعنی نگاه به نیمه پر لیوان زندگی در شرایطی که سختی‌ها و تنگناهای بسیاری ما را احاطه کرده است. توجه به داشته‌ها، انگیزه و عزم انسان را در رسیدن به نداشته‌ها و عبور از مشکلات تقویت می‌کند. شکرگزاری نیز بستری برای استفاده بهتر و بهینه از امکانات و نعمت‌های موجود و ایجاد ظرفیت و توان برخورداری از نعمت‌ها و برکات بیشتر در جامعه است. انسان شکرگزار از نعمات الهی بهترین استفاده را می‌کند. به تعبیر علم اقتصاد، با وجود روحیه شکرگزاری، نیرو و توان کار در جامعه در اوج بهره‌وری قرار می‌گیرد؛ چراکه از لوازم شکرگزاری استفاده درست و کامل از داشته‌هاست. وجود چنین روحیه و باوری که از مجرای نورانی دعا مانند دعای عرفه به جامعه تزریق می‌شود، راه خروج از بن‌بست‌هایی است که به ظاهر ما را در خود اسیر کرده‌اند.

* به نظر شما عوامل معنوی تا چه حد می‌توانند ابعاد مادی و اقتصادی زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهند؟ آیا اساساً چنین تأثیری وجود دارد و در صورت وجود، آیا این تأثیر مثبت است یا منفی؟

این یک باور اساسی و مستند به قرآن و فرهنگ روایی غنی ماست که عوامل تأثیرگذار در جهان، محدود به عوامل مادی نمی‌شوند بلکه عوامل معنوی نیز در کنار عوامل مادی از اهمیت و اثرگذاری ویژه‌ای برخوردارند. اگر تأثیر عوامل معنوی مانند دعا و شکرگزاری را بیشتر از عوامل مادی ندانیم، دست کم در ردیف این عوامل بر زندگی مادی و اقتصادی ما اثر می‌گذارند. دلیل شکست‌های مکرر کسانی که با نگاه صرفاً مادی به جنگ معضلات و مشکلات اقتصادی می‌روند این است که از عوامل معنوی به طور کامل غفلت می‌کنند و جایگاهی برای آنها در تحلیل، کارشناسی و برنامه‌ریزی قائل نیستند؛ به همین دلیل در بسیاری از مواقع با شکست مواجه می‌شوند.

به عنوان نمونه تا پیش از بحران 2008 آمریکا، اقتصاددانان غربی با تکیه بر دئیسم و امانیسم، انسان اقتصادی را به گونه‌ای تعریف می‌کردند که تنها با انگیزه‌های مادی و نفع شخصی اقدام به فعالیت اقتصادی می‌کند؛ اما پس از بحران 2008 و بررسی و تحلیل رفتار مردم، به این نتیجه رسیدند که فراتر از انگیزه‌های مادی صرف، انگیزه‌های معنوی و غیرمادی (اعم از مثبت و منفی) در رفتارهای اقتصادی مردم تأثیر گذاشته و موجب بروز رفتارهایی غیرمنطبق با رفتار مورد انتظار از یک انسان اقتصادی صرفاً مادی شده است. این نتایج مبنایی برای شکل‌گیری اقتصادهای رفتاری در میان مکاتب اقتصادی غربی شد. نکته جالب‌تر این است که به موازات این تجربه، طرح موندراگون در اسپانیا که طرحی مبتنی بر ارزش‌های مسیحیت و نظام مالی و بانکداری متناسب با این ارزش‌ها بود، از بحران 2008 متأثر نشدند و دلیل آن هم اصالت دادن به عوامل معنوی – البته مبتنی بر ارزش‌های مسیحیت – در فعالیت‌های کلان اقتصادی، و روابط کارگر و مالک، و همچنین نظام مالی و بانکداری است. این تجربیات که در بستری از نظام اقتصادی سرمایه‌داری سر بر آورده‌اند، شاهدی بر تأثیرگذاری عمیق عوامل معنوی و فرامادی در مناسبات مادی و اقتصادی‌اند.

دربارۀ بخش دوم سؤال که آیا این تأثیر با فرض وجود، لزوماً مثبت است یا ممکن است منفی هم باشد، عرض کنم که در نگاه اول به مفاهیم و ارزش‌های دینی، این مفاهیم در ارتباط با رشد و پیشرفت اقتصادی به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول مفاهیم سازگار با پیشرفت اقتصادی‌اند، مفاهیمی مانند اهتمام به علم، تفکر و تعقل در اسلام، تأکید بر کار و کوشش و عبادت بودن کار، سفارش به نظم و انضباط و... دسته دوم مفاهیم به ظاهر ناسازگار با پیشرفت اقتصادی‌اند مانند نکوهش دنیاطلبی، اعتقاد و رضایت به قضا و قدر، ترغیب به زهد و قناعت، و توکل و رزق مقسوم، و... تأثیر مثبت دسته نخست نیاز به توضیح ندارد اما در خصوص دسته دوم باید بدانیم که این تعارض و ناسازگاری و به تعبیر شما تأثیر منفی، یک تعارض بدوی و در واقع یک سوء تفاهم است! از حوصله این گفت‌وگو خارج است که به تفصیل از نحوه تأثیرگذاری مثبت این عوامل به ظاهر ناسازگار، بر پیشرفت اقتصادی سخن بگویم اما به عنوان مثال نکوهش دنیاطلبی در آیات و روایت ما به معنی مذموم بودن دل بستن و رضایت دادن به امور مادی دنیوی و غفلت کردن از آخرت و خداوند است. در واقع آنچه نکوهش شده این است که دنیا منتهای آرزوی انسان قرار گیرد؛ انسان مؤمن باید همت و عزم خویش را به افقی فراتر از دنیا متوجه سازد و دنیا را به عنوان ابزار مؤثر و قدرتمندی برای رسیدن به سعادت ابدی تلقی کند. بدیهی است چنین نگرشی نه تنها باعث سکون و رخوت در زمینه پیشرفت اقتصادی نمی‌شود بلکه با ارتقا بخشیدن به افق نگاه انسان موجب جدیت و تلاش بیشتر او در زمینه اقتصادی و بهره‌برداری مثبت از دنیا و امکانات آن می‌شود.

* این، نکته ارزشمندی بود که از محتوای دعای عرفه به دست آوردیم. به نظر شما از این دعای ارزشمند و غنی، چه درسی می‌توانیم بگیریم؟

البته این دعا بسیار غنی‌تر و عمیق‌تر از آن است که در چنین گفت‌وگوی کوتاهی بتوان دربارۀ آن سخن گفت و حق مطلب را ادا کرد؛ اما به عنوان خوشه دیگری از این خرمن پربهای معارف دینی عرض می‌کنم که وقتی به مضامین این دعا نگاه می‌کنیم، اولین شکرگزاری امام حسین علیه‌السلام به نعمت زندگی در دولت حق اختصاص دارد. در واقع مهم‌ترین نعمتی که سیدالشهداء در دعای عرفه شکر آن را به جا می‌آورد، نعمت دولت ایمان است. این بیان حضرت، پیام بسیار مهمی برای ما دارد و آن اینکه برخورداری از دولت حق، نعمت بزرگ و ارزشمندی است که همیشه باید شکر آن را به جا آورد. این نعمتی است که جامعه امروز ما از آن بهره‌مند است؛ نظامی که در رأس آن یک رهبر عالم، شجاع و متقی قرار دارد و قانون اساسی آن بر مبنای فقه اهل‌بیت علیهم‌السلام تدوین شده است و در بدنه حاکمیتی آن، بسیارند مسئولانی که متقی، مردمدار و اهل تلاش و جهاد و خدمت‌اند.

مشکلات عدیده اقتصادی که برخی به دلیل فشار دشمنان، و برخی به دلیل سوء عملکرد و سوء مدیریت برخی از مدیران دولتی به وجود آمده‌اند، نباید ما از اصل این نعمت بزرگ و شکرگزاری در قبال آن غافل کند. سیدالشهدا به ما یاد می‌دهند که قدردان نعمت دولت حق باشیم و این قدردانی تنها در مقام گفتار نیست.از مهم‌ترین جنبه‌های شکرگزاری نعمات خداوند، نگهداری و صیانت در مقام عمل است. بدیهی است که از مهم‌ترین جلوه‌های صیانت از دولت حق در زمان ما، بصیرت داشتن و دقت و تقوا به خرج دادن در انتخاب مسئولانی است که بناست با آراء آحاد جامعه اسلامی، مدال خدمت به مردم را به سینه زده و در این مسیر مجدانه و مجاهدانه تلاش کنند.

* چرا نعمت زندگی در دولت حق اینقدر مهم است؟

اهمیت حکومت حق در این است که تحت لوای آن، نیل به سعادت دنیا و آخرت برای انسان تسهیل می‌شود. در واقع در جامعه تحت حاکمیت و مدیریت اسلام، همه امکانات و مناسبات برای رشد، معنویت و عدالت برنامه‌ریزی و به کار گرفته می‌شوند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب «محیط انقلابی و جامعه انقلابی و حکومت انقلابی و جوّ انقلابی در تنفس انسان هم اثر می گذارد.» (1) فرزندان جامعه‌ای که تحت مدیریت دولت حق است، برای زندگی عزتمندانه و ساختن جامعه‌ای مترقی و متکامل در همه شئون مادی و معنوی، در محیط خانواده، مدارس محل تحصیل، مساجد، هیئت‌ها و تمامی تشکل‌های فرهنگی و مذهبی، تربیت شده و آموزش می‌‌بینند. بدیهی است این بستر ارزشمند و سهل در دولت باطل که نقطه مقابل یکتاپرستی، عدالت‌ورزی و معنویت است، وجود ندارد. برخورداری از چنین نعمت ارزشمندی، شایسته شکرگزاری و دغدغه و تلاش جانانه برای صیانت و حفظ آن از دشمنان و نااهلان است.

انتهای پیام/

1ـ 23/2/1361 در دیدار دانش‌آموزان مدارس چالوس.

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گروی خدمت به پدر و مادر است

 راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گروی خدمت به پدر و مادر است
2020-08-11T16:04:14+04:30
کارشناس مسائل دینی گفت که یکی از شاه‌کلیدها برای گشایش در زندگی و عاقبت‌به‌خیری این است که انسان نسبت به پدر و مادر خود طوری خدمت کند که او را از صمیم ...

آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست

 آدریا آرجونا به سریال جدید جنگ‌های ستارگان پیوست
2020-08-11T15:51:11+04:30
بازیگر فیلم حاشیه اقیانوس آرام و ۶ زیرزمینی در سریال اسپین آف  Rogue One بازی خواهد کرد.

خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون است

 خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون است
2020-08-11T15:51:10+04:30
این شب‌ها "روزی روزگاری" خاطرات قشنگی را برای بیننده‌های قدیمی‌ترِ تلویزیون تداعی کرده، محمود پاک‌نیت تمام تلاشش را کرد تا با لهجه تلفیق‌شده به کس...

بازدید اهالی رسانه از مرمت موزه هنرهای معاصر+ عکس

 بازدید اهالی رسانه از مرمت موزه هنرهای معاصر+ عکس
2020-08-11T15:37:37+04:30
اهالی رسانه صبح امروز؛ سه شنبه ۲۱ مرداد از فرایند مرمت و نوسازی موزه‌ هنرهای معاصر تهران بازدید کردند.

راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گرو خدمت به پدر و مادر است

 راهکاری برای گشایش در زندگی/ برکت ویژۀ الهی در گرو خدمت به پدر و مادر است
2020-08-11T15:37:37+04:30
کارشناس مسائل دینی گفت که یکی از شاه‌کلیدها برای گشایش در زندگی و عاقبت‌بخیری این است که انسان نسبت به پدر و مادر خود طوری خدمت کند که او را از صمیم قل...

در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!

 در کتابت قرآن با مؤسسه «ملک فهد» عربستان رقابت می‌کنیم/ قلم به امری نامرئی تبدیل شده است!
2020-08-11T15:37:36+04:30
نشست رسانه‌ای رونمایی از مصحف قرآن کریم به قلم واضح، پیش از ظهر امروز در نگارخانه لاله برگزار شد.

نگاهی به مسئله پناهجویی از ابتدای تاریخ تاکنون

 نگاهی به مسئله پناهجویی از ابتدای تاریخ تاکنون
2020-08-11T14:44:28+04:30
«پناهجویان در گذر تاریخ»، نوشته گری‌وینر با ترجمه شهربانو صارمی به عنوان هفتاد و چهارمین مجلد از مجموعه تاریخ جهان در انتشارات ققنوس منتشر شد.

گزارش‌های مردمی دغدغه خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون

 گزارش‌های مردمی دغدغه خبرنگار شبکه خارجی تلویزیون
2020-08-11T14:44:28+04:30
خبرنگار شبکه جهانی شبکه سحر می‌گوید به عنوان یک خبرنگار، گزارش‌های مردمی را بیشتر دوست دارد و اصولاً هر کاری که یک طرف آن مردم باشند، برایش جذاب‌تر است.

کاهش تمایل به واردات کاغذ از سوی تجار/ادامه‌دار بودن عدم تخصیص ارز خطرناک است

 کاهش تمایل به واردات کاغذ از سوی تجار/ادامه‌دار بودن عدم تخصیص ارز خطرناک است
2020-08-11T14:44:28+04:30
رئیس انجمن واردگنندگان کاغذ با اشاره به مشکلاتی که برای واردات کاغذ وجود دارد‌، می‌گوید: واردات کاغذ صرف نمی‌کند،‌ بسیاری از واردکنندگان دیگر تمایلی به کاغذ...

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات به مناسبت درگذشت ملامحمد محمدی

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات به مناسبت درگذشت ملامحمد محمدی
2020-08-11T14:24:13+04:30
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی درگذشت ملامحمد محمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه را تسلیت گفت.

احکام دین نمود تجلی رحمت خداست/ قیود در احکام محدودیت نیست

احکام دین نمود تجلی رحمت خداست/ قیود در احکام محدودیت نیست
2020-08-11T13:57:33+04:30
حجت الاسلام رضائیان گفت:محدودیت‌ها و قیود در احکام، محدودیت نیست احترام است، چراکه خدا روی آفریده خود غیرت دارد و جریان دین جریان حب است.

آیا وضو یا غسل با وجود خالکوبی صحیح است؟

 آیا وضو یا غسل با وجود خالکوبی صحیح است؟
2020-08-11T13:37:33+04:30
رهبر معظّم انقلاب به استفتائی درباره حکم وضو گرفتن یا غسل کردن با وجود خالکوبی بر روی بدن پاسخ فرمودند.

«مقتل نوجوان» منتشر شد/ کتابی درباره شهید قاسم سلیمانی برای کودکان

 «مقتل نوجوان» منتشر شد/ کتابی درباره شهید قاسم سلیمانی برای کودکان
2020-08-11T13:37:33+04:30
کتاب «مقتل نوجوان» زندگینامه و سیر حوادث منتهی به کربلا و عاشورا را به طور مستند و عالمانه و بر طبق شیوة «مقتل‌نویسی» اما روان و ساده وی...

حمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس

 حمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس
2020-08-11T13:37:33+04:30
سریال تلویزیونی "بچه محل" امروز با حمید لولایی در نقش استادِ "داداش‌جان" جلوی دوربین می‌رود و پخش می‌شود.

مدل مصوب عزاداری محرم، نقشه شیعه انگلیسی را به حاشیه خواهد برد/ بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است

 مدل مصوب عزاداری محرم، نقشه شیعه انگلیسی را به حاشیه خواهد برد/ بسیج پای‌کار سلامت عزاداران حسینی است
2020-08-11T13:37:33+04:30
معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین اعلام آمادگی کرد تا بسیج به‌عنوان خادمین سلامت از عزاداران امام حسین (ع) پشتیبانی و حمایت کند.

شناسه وزارت کار یا شناسه حرفه‌ای کار؛ کدام یک باید ملاک حضور صنوف در انتخابات خانه سینما باشد؟

 شناسه وزارت کار یا شناسه حرفه‌ای کار؛ کدام یک باید ملاک حضور صنوف در انتخابات خانه سینما باشد؟
2020-08-11T13:37:33+04:30
انتخابات خانه سینما دیروز عصر در حالی برگزار شد که کمتر از نصف صنوف سینمایی در آن شرکت کردند.

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌شود

گونه‌شناسی کنشگری طلاب درشبکه‌های اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌شود
2020-08-11T12:50:53+04:30
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی گونه شناسی کنشگری طلاب در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام ۲۳ مردادماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

نشست «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» برگزار می‌شود

نشست «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» برگزار می‌شود
2020-08-11T12:10:52+04:30
شصت و پنجمین درس‌گفتار ماهانه اندیشه و عمل با موضوع «مدرسه تربیتی امام صدر و اختلاف نسل‌ها» عصر امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه برگزار می شود.

کرونا و گره‌های کور دیجیتال‌سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است

 کرونا و گره‌های کور دیجیتال‌سازی منابع در ایران/ دستمان از نظر حقوقی بسته است
2020-08-11T11:50:53+04:30
ضرورت عرضه نسخه‌های دیجیتال در شرایط شیوع ویروس کرونا بیش از پیش احساس می‌شود. با وجود این، کتابخانه‌های مرجع با مشکلات متعددی از جمله موانع حقوقی برای استف...

وزیر بهداشت: تکلیف کسانی که در مسئله عزاداری محرم از رهبری جلوتر می‌روند روشن است

 وزیر بهداشت: تکلیف کسانی که در مسئله عزاداری محرم از رهبری جلوتر می‌روند روشن است
2020-08-11T11:37:35+04:30
وزیر بهداشت گفت: بچه هیئتی‌ها و عاشقان اباعبدالله این را می‌فهمند که وزیر بهداشت که از آغوش مادر تاکنون در روضه امام حسین شرکت می‌کند برایش خیلی سخت است که ...

جنگ‌طلبِ کاخ سفید در ایران/ خاطرات جان بولتون منتشر شد

 جنگ‌طلبِ کاخ سفید در ایران/ خاطرات جان بولتون منتشر شد
2020-08-11T11:37:35+04:30
کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» حاوی خاطرات ۱۸ ماهه حضور جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، توسط انتشارات ...

خواهان افزایش ۲ برابری بودجه طرح گرنت هستیم

 خواهان افزایش ۲ برابری بودجه طرح گرنت هستیم
2020-08-11T10:30:59+04:30
رئیس اداره مجامع و تشکل‌های وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: تا جایی که زمینه جذب وجود داشته باشد‌، بودجه طرح گرنت می‌تواند افزایش داشته باشد. ما پیشنهاد دو میلیارد...

آیین تعویض پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود

 آیین تعویض پرچم گنبد حرم امام حسین(ع) بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود
2020-08-11T10:17:34+04:30
امسال تعویض پرچم گنبد و بارگاه امام حسین علیه‌السلام و نصب پرچم عزا بدون مراسم جمعی برگزار می‌شود.

سریال "باخانمان" کلید خورد + اولین تصاویر

 سریال "باخانمان" کلید خورد + اولین تصاویر
2020-08-11T10:17:34+04:30
مجموعه تلویزیونی "باخانمان" با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شمال تهران با حسن پورشیرازی کلید خورد تا خودش را برای آنتن شبکه سه سیما آماده کند.

پاسخ‌هایی که از «راه دور» شنیده شد/ وقتی صدا به صدا نرسید

 پاسخ‌هایی که از «راه دور» شنیده شد/ وقتی صدا به صدا نرسید
2020-08-11T09:37:37+04:30
رئیس سازمان سینمایی که از اصحاب رسانه بوده است و آن را خوب می‌فهمد سؤلات خبرنگاران را به آرامی پاسخ داد اما آیا خبرنگاران و اصحاب رسانه توانستند بگویند که ا...

گواهی فوت جاویدالاثر کاظم اخوان به دستور چه کسی صادر شده است؟+سند

 گواهی فوت جاویدالاثر کاظم اخوان به دستور چه کسی صادر شده است؟+سند
2020-08-11T09:37:37+04:30
اداره ثبت احوال منطقه یک مشهد محل ولادت کاظم اخوان از همراهان حاج احمد متوسلیان گواهی وفات و نه شهادت، جاویدالاثر کاظم اخوان را صادر کرده است.

"کوچه نقاش‌ها" سریال می‌شود/ مذاکره برای ساخت زندگی فرمانده ضدانگلیسی ارتش

 "کوچه نقاش‌ها" سریال می‌شود/ مذاکره برای ساخت زندگی فرمانده ضدانگلیسی ارتش
2020-08-11T09:37:37+04:30
عبدالرحمن شلیلیان طراح، نویسنده و کارگردان به دنبال ساخت فیلمی درباره دریادار غلامعلی بایندر اولین فرمانده نیروی دریایی ارتش، فیلمنامه شدن خاطرات مجروحیتش و...

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است

محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است
2020-08-10T16:30:53+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: محرم و صفر یک فرصت مهم برای گفتمان سازی انقلاب اسلامی است و باید از فرصت محرم و نسبت‌گیری هیئات مذهبی، برای گفتمان سازی جهادی...

سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای

 سریال‌های بدون سلبریتی هم پربیننده می‌شوند!/ "سریال ملی" سیاست ساختمان شیشه‌ای
2020-08-10T15:04:15+04:30
وقتی آمارِ سریال‌های آپارتمانی بالا رفت، همه‌چیز مثل هم ساخته می‌شد و کمتر مخاطب تلویزیونی به تفاوتی می‌رسید، رئیس صداوسیما سیاستگذاری‌هایی را به ساختمان شی...

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود

بنت الهدی صدر، بانویی که در جهان اسلام تأثیرگذار بود
2020-08-10T14:30:53+04:30
زهرا حائری، شاگرد شهیده بنت الهدی صدر گفت: هیچ وقت نمی‌گفتند نماز بخوانید روزه بگیرید، بلکه حب دین را در دل‌مان می‌کاشتند و اسلام را به معنای واقعی در رفتار ...