میرنیوز

عوامل معنوی چقدر در رشد اقتصادی اثرگذار است؟/درس بزرگی که امام حسین در دعای عرفه به ما آموخت

 عوامل معنوی چقدر در رشد اقتصادی اثرگذار است؟/درس بزرگی که امام حسین در دعای عرفه به ما آموخت 2020-07-29T11:28:56+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پنجشنبه 9 مرداد و 9 ذی‌الحجه مصادف با روز عرفه و شهادت حضرت مسلم‌بن‌عقیل علیه‌السلام است. به همین مناسبت گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام علی‌اصغر هاشم‌پور استاد حوزه علمیه و دانش‌آموخته دکتری اقتصاد ترتیب دادیم تا با وی دربارۀ جایگاه روز عرفه، ویژگی‌های دعای عرفه امام حسین علیه‌السلام و همچنین میزان تأثیرگذاری عوامل معنوی در ابعاد مادی و اقتصادی زندگی صحبت کنیم.

* در آستانه روز عرفه قرار داریم، به نظر شما مهم‌ترین مشخصه این روز چیست؟

روز عرفه یکی از روزهای مهم در تقویم مناسبت‌های مذهبی شیعیان است. عرفه از ماده «عرف» به معنی معرفت و شناخت است. برخی گفته‌اند که دلیل نامگذاری عرفه به این نام آن است که جبرائیل هنگامی که مناسک را به حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفتَ؟» و او پاسخ داد: آری، لذا به این نام خوانده شد. به همین مناسبت می‌توان یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های عرفه را سعی در ارتقای معرفت و شناخت نسبت به دین و خداوند قلمداد کرد اما از طرفی با توجه به اینکه در این روز حاجیان به عرفات رفته و در آنجا به دعا و نیایش می‌پردازند، به نظر می‌رسد مهم‌ترین مشخصه این روز هم همین مقوله دعاست.

امام حسین علیه‌السلام نیز روز عرفه را به دعا اختصاص دادند. اهمیت دعا و نیایش و به تعبیری باور به اینکه تمام مناسبات دنیا و آنچه در آن اتفاق می‌افتد، تحت تدبیر و مدیریت قدرتی لایزال است، تا بدانجاست که همه شئون زندگی ما را در بر می‌گیرد. برخی شاید گمان کنند دعا فقط به بُعد معنوی زندگی ما مربوط می‌شود اما واقعیت آن است که ابعاد مادی زندگی ما نیز در کنار اسباب و عوامل مادی به طور جدی تحت تأثیر عوامل معنوی از جمله دعا و مناجات است.

* اشاره کردید که امام حسین علیه‌السلام روز عرفه را به دعا اختصاص دادند. دربارۀ دعای عرفه امام حسین و ویژگی‌های آن توضیح دهید.

دعای عرفه امام حسین دعایی پرمغز، پرمضمون و عاشقانه است. در واقع بُعد معنوی و عرفانی سیدالشهدا علیه‌السلام در دعای عرفه به خوبی نمایان است. دعای روز عرفه امام حسین علیه‌السلام، نشان دهنده روحیه شیدایی و عشق و شوری است که پیروان اهل‌بیت علیهم‌السلام باید در ایام ذی‌الحجه داشته باشند. این دعا سرشار از معارف الهی است. یکی از نکته‌های برجسته و مهم در این دعا، اشاره به نعمت‌های بی‌شمار خداوند است و اینکه با وجود عجز انسان از شکرگزاری نعمت‌های خداوند، انسان مؤمن باید همواره نعمت‌های الهی را مورد توجه قرار داده و به تعبیری نعمت‌های خداوند را ببیند و تلاش خود را در شکر این نعمات به کار بندد.

دیدن نعمت‌ها یعنی نگاه به نیمه پر لیوان زندگی در شرایطی که سختی‌ها و تنگناهای بسیاری ما را احاطه کرده است. توجه به داشته‌ها، انگیزه و عزم انسان را در رسیدن به نداشته‌ها و عبور از مشکلات تقویت می‌کند. شکرگزاری نیز بستری برای استفاده بهتر و بهینه از امکانات و نعمت‌های موجود و ایجاد ظرفیت و توان برخورداری از نعمت‌ها و برکات بیشتر در جامعه است. انسان شکرگزار از نعمات الهی بهترین استفاده را می‌کند. به تعبیر علم اقتصاد، با وجود روحیه شکرگزاری، نیرو و توان کار در جامعه در اوج بهره‌وری قرار می‌گیرد؛ چراکه از لوازم شکرگزاری استفاده درست و کامل از داشته‌هاست. وجود چنین روحیه و باوری که از مجرای نورانی دعا مانند دعای عرفه به جامعه تزریق می‌شود، راه خروج از بن‌بست‌هایی است که به ظاهر ما را در خود اسیر کرده‌اند.

* به نظر شما عوامل معنوی تا چه حد می‌توانند ابعاد مادی و اقتصادی زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهند؟ آیا اساساً چنین تأثیری وجود دارد و در صورت وجود، آیا این تأثیر مثبت است یا منفی؟

این یک باور اساسی و مستند به قرآن و فرهنگ روایی غنی ماست که عوامل تأثیرگذار در جهان، محدود به عوامل مادی نمی‌شوند بلکه عوامل معنوی نیز در کنار عوامل مادی از اهمیت و اثرگذاری ویژه‌ای برخوردارند. اگر تأثیر عوامل معنوی مانند دعا و شکرگزاری را بیشتر از عوامل مادی ندانیم، دست کم در ردیف این عوامل بر زندگی مادی و اقتصادی ما اثر می‌گذارند. دلیل شکست‌های مکرر کسانی که با نگاه صرفاً مادی به جنگ معضلات و مشکلات اقتصادی می‌روند این است که از عوامل معنوی به طور کامل غفلت می‌کنند و جایگاهی برای آنها در تحلیل، کارشناسی و برنامه‌ریزی قائل نیستند؛ به همین دلیل در بسیاری از مواقع با شکست مواجه می‌شوند.

به عنوان نمونه تا پیش از بحران 2008 آمریکا، اقتصاددانان غربی با تکیه بر دئیسم و امانیسم، انسان اقتصادی را به گونه‌ای تعریف می‌کردند که تنها با انگیزه‌های مادی و نفع شخصی اقدام به فعالیت اقتصادی می‌کند؛ اما پس از بحران 2008 و بررسی و تحلیل رفتار مردم، به این نتیجه رسیدند که فراتر از انگیزه‌های مادی صرف، انگیزه‌های معنوی و غیرمادی (اعم از مثبت و منفی) در رفتارهای اقتصادی مردم تأثیر گذاشته و موجب بروز رفتارهایی غیرمنطبق با رفتار مورد انتظار از یک انسان اقتصادی صرفاً مادی شده است. این نتایج مبنایی برای شکل‌گیری اقتصادهای رفتاری در میان مکاتب اقتصادی غربی شد. نکته جالب‌تر این است که به موازات این تجربه، طرح موندراگون در اسپانیا که طرحی مبتنی بر ارزش‌های مسیحیت و نظام مالی و بانکداری متناسب با این ارزش‌ها بود، از بحران 2008 متأثر نشدند و دلیل آن هم اصالت دادن به عوامل معنوی – البته مبتنی بر ارزش‌های مسیحیت – در فعالیت‌های کلان اقتصادی، و روابط کارگر و مالک، و همچنین نظام مالی و بانکداری است. این تجربیات که در بستری از نظام اقتصادی سرمایه‌داری سر بر آورده‌اند، شاهدی بر تأثیرگذاری عمیق عوامل معنوی و فرامادی در مناسبات مادی و اقتصادی‌اند.

دربارۀ بخش دوم سؤال که آیا این تأثیر با فرض وجود، لزوماً مثبت است یا ممکن است منفی هم باشد، عرض کنم که در نگاه اول به مفاهیم و ارزش‌های دینی، این مفاهیم در ارتباط با رشد و پیشرفت اقتصادی به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول مفاهیم سازگار با پیشرفت اقتصادی‌اند، مفاهیمی مانند اهتمام به علم، تفکر و تعقل در اسلام، تأکید بر کار و کوشش و عبادت بودن کار، سفارش به نظم و انضباط و... دسته دوم مفاهیم به ظاهر ناسازگار با پیشرفت اقتصادی‌اند مانند نکوهش دنیاطلبی، اعتقاد و رضایت به قضا و قدر، ترغیب به زهد و قناعت، و توکل و رزق مقسوم، و... تأثیر مثبت دسته نخست نیاز به توضیح ندارد اما در خصوص دسته دوم باید بدانیم که این تعارض و ناسازگاری و به تعبیر شما تأثیر منفی، یک تعارض بدوی و در واقع یک سوء تفاهم است! از حوصله این گفت‌وگو خارج است که به تفصیل از نحوه تأثیرگذاری مثبت این عوامل به ظاهر ناسازگار، بر پیشرفت اقتصادی سخن بگویم اما به عنوان مثال نکوهش دنیاطلبی در آیات و روایت ما به معنی مذموم بودن دل بستن و رضایت دادن به امور مادی دنیوی و غفلت کردن از آخرت و خداوند است. در واقع آنچه نکوهش شده این است که دنیا منتهای آرزوی انسان قرار گیرد؛ انسان مؤمن باید همت و عزم خویش را به افقی فراتر از دنیا متوجه سازد و دنیا را به عنوان ابزار مؤثر و قدرتمندی برای رسیدن به سعادت ابدی تلقی کند. بدیهی است چنین نگرشی نه تنها باعث سکون و رخوت در زمینه پیشرفت اقتصادی نمی‌شود بلکه با ارتقا بخشیدن به افق نگاه انسان موجب جدیت و تلاش بیشتر او در زمینه اقتصادی و بهره‌برداری مثبت از دنیا و امکانات آن می‌شود.

* این، نکته ارزشمندی بود که از محتوای دعای عرفه به دست آوردیم. به نظر شما از این دعای ارزشمند و غنی، چه درسی می‌توانیم بگیریم؟

البته این دعا بسیار غنی‌تر و عمیق‌تر از آن است که در چنین گفت‌وگوی کوتاهی بتوان دربارۀ آن سخن گفت و حق مطلب را ادا کرد؛ اما به عنوان خوشه دیگری از این خرمن پربهای معارف دینی عرض می‌کنم که وقتی به مضامین این دعا نگاه می‌کنیم، اولین شکرگزاری امام حسین علیه‌السلام به نعمت زندگی در دولت حق اختصاص دارد. در واقع مهم‌ترین نعمتی که سیدالشهداء در دعای عرفه شکر آن را به جا می‌آورد، نعمت دولت ایمان است. این بیان حضرت، پیام بسیار مهمی برای ما دارد و آن اینکه برخورداری از دولت حق، نعمت بزرگ و ارزشمندی است که همیشه باید شکر آن را به جا آورد. این نعمتی است که جامعه امروز ما از آن بهره‌مند است؛ نظامی که در رأس آن یک رهبر عالم، شجاع و متقی قرار دارد و قانون اساسی آن بر مبنای فقه اهل‌بیت علیهم‌السلام تدوین شده است و در بدنه حاکمیتی آن، بسیارند مسئولانی که متقی، مردمدار و اهل تلاش و جهاد و خدمت‌اند.

مشکلات عدیده اقتصادی که برخی به دلیل فشار دشمنان، و برخی به دلیل سوء عملکرد و سوء مدیریت برخی از مدیران دولتی به وجود آمده‌اند، نباید ما از اصل این نعمت بزرگ و شکرگزاری در قبال آن غافل کند. سیدالشهدا به ما یاد می‌دهند که قدردان نعمت دولت حق باشیم و این قدردانی تنها در مقام گفتار نیست.از مهم‌ترین جنبه‌های شکرگزاری نعمات خداوند، نگهداری و صیانت در مقام عمل است. بدیهی است که از مهم‌ترین جلوه‌های صیانت از دولت حق در زمان ما، بصیرت داشتن و دقت و تقوا به خرج دادن در انتخاب مسئولانی است که بناست با آراء آحاد جامعه اسلامی، مدال خدمت به مردم را به سینه زده و در این مسیر مجدانه و مجاهدانه تلاش کنند.

* چرا نعمت زندگی در دولت حق اینقدر مهم است؟

اهمیت حکومت حق در این است که تحت لوای آن، نیل به سعادت دنیا و آخرت برای انسان تسهیل می‌شود. در واقع در جامعه تحت حاکمیت و مدیریت اسلام، همه امکانات و مناسبات برای رشد، معنویت و عدالت برنامه‌ریزی و به کار گرفته می‌شوند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب «محیط انقلابی و جامعه انقلابی و حکومت انقلابی و جوّ انقلابی در تنفس انسان هم اثر می گذارد.» (1) فرزندان جامعه‌ای که تحت مدیریت دولت حق است، برای زندگی عزتمندانه و ساختن جامعه‌ای مترقی و متکامل در همه شئون مادی و معنوی، در محیط خانواده، مدارس محل تحصیل، مساجد، هیئت‌ها و تمامی تشکل‌های فرهنگی و مذهبی، تربیت شده و آموزش می‌‌بینند. بدیهی است این بستر ارزشمند و سهل در دولت باطل که نقطه مقابل یکتاپرستی، عدالت‌ورزی و معنویت است، وجود ندارد. برخورداری از چنین نعمت ارزشمندی، شایسته شکرگزاری و دغدغه و تلاش جانانه برای صیانت و حفظ آن از دشمنان و نااهلان است.

انتهای پیام/

1ـ 23/2/1361 در دیدار دانش‌آموزان مدارس چالوس.

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

هلال ماه شوال رؤیت شد/پنج‌شنبه ۲۳ اردیبهشت عید سعید فطر است

هلال ماه شوال رؤیت شد/پنج‌شنبه ۲۳ اردیبهشت عید سعید فطر است
2021-05-12T21:59:55+04:30
رؤیت هلال ماه شؤال در غروب چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ برای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) محرز شده و به آن حکم کرده‌اند، بنابراین پنج‌شنبه عید سعید فط...

ویراست دوم زندگی‌نامه ابوذر غفاری در بازار کتاب

 ویراست دوم زندگی‌نامه ابوذر غفاری در بازار کتاب
2021-05-12T17:26:55+04:30
چاپ دوم رمان «تنهاترین عاشق‌،‌ عاشق‌ترین تنها» نوشته نصرالله قادری از سوی انتشارات کتاب نیستان روانه بازار نشر شد.

۲ روایت از مرد آواز و عود "عبدالوهاب شهیدی" / مردی که به کاباره‌ها نه گفت و به زراعت پرداخت

 ۲ روایت از مرد آواز و عود "عبدالوهاب شهیدی" / مردی که به کاباره‌ها نه گفت و به زراعت پرداخت
2021-05-12T17:26:53+04:30
عبدالوهاب شهیدی خواننده موسیقی ایران بود که پیش از انقلاب و پس از بازنشستگی به پیشنهاد کاباره‌دارانِ تهران پشت کرد و کار در مزرعه را ترجیح داد.

پخش مستند "گاندو" منتفی شد

 پخش مستند "گاندو" منتفی شد
2021-05-12T16:06:58+04:30
تلویزیون قرار بود امشب در سالروز تبادل جیسون رضائیان، مستندی از "گاندو۱" روی آنتن ببرد اما این مستند در آستانه پخش، منتفی شد.

جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

 جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد
2021-05-12T15:53:43+04:30
تلویزیون قرار بود امشب در سالروز تبادل جیسون رضائیان، مستندی از "گاندو۱" روی آنتن ببرد اما این مستند در آستانه پخش، منتفی شد.

حکایتی از ذکر شنیدنی یکی از شهدای دفاع مقدس

 حکایتی از ذکر شنیدنی یکی از شهدای دفاع مقدس
2021-05-12T15:40:19+04:30
حاج محمد احمدیان از رزمندگان دفاع مقدس به ذکر خاطره‌ای از شهید قدرت‌الله حسین‌زاده از شهدای دفاع مقدس پرداخت.

پنج راهکار امام علی(ع) برای مقابله با سختی‌های زندگی

پنج راهکار امام علی(ع) برای مقابله با سختی‌های زندگی
2021-05-12T14:13:16+04:30
از نظر امیرمومنان امام علی (ع) صبوری، توجه به شرایط سخت‌تر، شاد کردن دیگران، داشتن محرم راز و توجه به نکات مثبت و زیبای زندگی از عوامل بسیار مهم برای مقابله ...

توضیحات عضو ستاد استهلال درباره احتمال رویت هلال ماه شوال

 توضیحات عضو ستاد استهلال درباره احتمال رویت هلال ماه شوال
2021-05-12T14:20:17+04:30
عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب درباره احتمال رویت هلال ماه شوال توضیحاتی را ارائه کرد.

وداع شاعرانه با ماه رمضان| بار گنه ما کمرت را خم کرد، ای ماهِ عزیزِ قدکمانی بدرود

 وداع شاعرانه با ماه رمضان| بار گنه ما کمرت را خم کرد، ای ماهِ عزیزِ قدکمانی بدرود
2021-05-12T14:20:16+04:30
شاعران کشورمان وداعی عاشقانه با ماه مهمانی پروردگار داشتند. چند سروده از آنان تقدیم می‌شود.

خانواده ایرانی|راهکارهای اسلامی برای دفع بدگویی از همسر/ سیره ائمه(ع) در پشیمان کردن فرد بدگو

 خانواده ایرانی|راهکارهای اسلامی برای دفع بدگویی از همسر/ سیره ائمه(ع) در پشیمان کردن فرد بدگو
2021-05-12T14:20:16+04:30
زوج‌های جوان بیشتر علاقه دارند که برای خانواده خود برنامه‌ریزی کنند و مسائل را بدون دخالت دیگران حل کنند و اگر مسئله‌ای را مطرح می‌کنند انتظار پیشنهاد سازند...

مأموریت شیطانی گروههای خون‌ریز در کشتار مردم و تفرقه ثبت خواهد شد

مأموریت شیطانی گروههای خون‌ریز در کشتار مردم و تفرقه ثبت خواهد شد
2021-05-12T13:59:56+04:30
رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در پیامی به رئیس محلی اهل بیت افغانستان در پی فاجعه حمله تروریستی مکتب سید الشهداء تسلیت گفت.

جزئیات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه اعلام شد

جزئیات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه اعلام شد
2021-05-12T13:59:56+04:30
حجت الاسلام نوروزپور معاون بقاع متبرکه و اماکن مذهبی گفت:نماز عید فطر براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بقاع متبرکه برگز...

"دعوت" قاب نمایش "زندگی خوب" و خانواده سالم و پایدار ایرانی

 "دعوت" قاب نمایش "زندگی خوب" و خانواده سالم و پایدار ایرانی
2021-05-12T12:33:36+04:30
تهیه‌کننده و کارگردان برنامه تلویزیونی "دعوت" اعتقاد دارد روایت‌های میهمانان راستی‌آزمایی می‌شود و هیچ‌چیز ساختگی و نمایشی نیست.

بازیگر زن فلسطینی در اعتراضات اخیر فلسطین مجروح شد

 بازیگر زن فلسطینی در اعتراضات اخیر فلسطین مجروح شد
2021-05-12T12:20:17+04:30
یک بازیگر زن فلسطینی که همراه دیگر هموطنانش در حال اعتراض علیه اسرائیل در حین بیرون کردن مردم از خانه‌هایشان برای شهرک سازی بود، توسط اسرائیلی‌ها مجروح شد.

علل شکسته شدن سد قیمت ۶۰۰ هزار تومانی کاغذ/ انتخابات چه تاثیری بر بازار کاغذ خواهد داشت؟

 علل شکسته شدن سد قیمت ۶۰۰ هزار تومانی کاغذ/ انتخابات چه تاثیری بر بازار کاغذ خواهد داشت؟
2021-05-12T12:06:51+04:30
قیمت کاغذ تحریر در بازار به زیر ۶۰۰ هزار تومان رسید،‌ در ماه‌های گذشته واردکنندکان تلاش داشتند تا این سد قیمتی را حفظ کنند اما افت شدید تقاضا قیمت کاغذ تحری...

آداب و اعمال شب و روز عید فطر

 آداب و اعمال شب و روز عید فطر
2021-05-12T11:26:55+04:30
عید فطر در کنار عید قربان از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان شمرده است و از جهت اهمیتی که دارد، آداب و اعمالی در کتب ادعیه برای شب و روز این عید بیان شده است.

روایت خواهرانه از یک سال دلتنگی برای شهید ابوالفضل سرلک

 روایت خواهرانه از یک سال دلتنگی برای شهید ابوالفضل سرلک
2021-05-12T11:13:35+04:30
خواهر شهید مدافع سرلک می‌نویسد: درست ۱۷ ماه رمضان بود. مصادف با ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹. انگار کلافه بودم و هر کاری می‌کردم آرام نمی‌شدم.

فطریه را چه وقت، چقدر و به چه کسی پرداخت کنیم؟/ اطلاعات جامع درباره پرداخت زکات فطره

 فطریه را چه وقت، چقدر و به چه کسی پرداخت کنیم؟/ اطلاعات جامع درباره پرداخت زکات فطره
2021-05-12T10:33:37+04:30
هر مسلمانی باید مبلغ یا مالی را که اسلام مشخص کرده، در روز عیدفطر به‌قصد قربت پرداخت کند تا صرف رسیدگی به امور فقرا و دیگر موارد معین در فقه اسلامی شود.

نهادها و تشکل‌های دینی حادثه تروریستی کابل را محکوم کردند

نهادها و تشکل‌های دینی حادثه تروریستی کابل را محکوم کردند
2021-05-12T10:13:15+04:30
در پی حادثه تروریستی کابل، علما و نهادهای مختلف حوزوی و دولتی با صدور پیام‌هایی جداگانه، این حادثه تروریستی را محکوم و به بازماندگان این حادثه تسلیت گفتند.

نماز عید سعید فطر درجوار بارگاه حضرت عبدالعظیم برگزار می شود

نماز عید سعید فطر درجوار بارگاه حضرت عبدالعظیم برگزار می شود
2021-05-12T09:19:56+04:30
نماز باشکوه عید سعید فطر با حضور مردم مؤمن شهرستان ری و تهران با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در جوار بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.

نهادها و تشکلهای دینی پیام تسلیت صادر کردند

نهادها و تشکلهای دینی پیام تسلیت صادر کردند
2021-05-12T09:06:37+04:30
در پی حادثه تروریستی کابل، علما و نهادهای مختلف حوزوی و دولتی با صدور پیام‌هایی جداگانه، این حادثه تروریستی را محکوم و به بازماندگان این حادثه تسلیت گفتند.

دعای بیست و نهمین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

دعای بیست و نهمین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی
2021-05-12T04:39:56+04:30
دعای روز بیست و نهم از ماه مبارک رمضان با نوای میثم مطیعی مداح اهل بیت (ع) به همراه اوقات شرعی تقدیم مخاطبان می‌شود.

مجید مجیدی به "سکوت نکبت‌بار در شهادت ده‌ها دختر مظلوم افعانستانی" اعتراض کرد

 مجید مجیدی به "سکوت نکبت‌بار در شهادت ده‌ها دختر مظلوم افعانستانی" اعتراض کرد
2021-05-11T16:40:13+04:30
مجید مجیدی کارگردان سینمای ایران یادداشتی درباره دختران افغانستانی که اخیرا مورد حمله تروریستی قرار گرفتند، نوشت.

شدیدترین گناه در بیان امیرالمؤمنین (ع)

 شدیدترین گناه در بیان امیرالمؤمنین (ع)
2021-05-11T16:00:14+04:30
حجت‌الاسلام فاطمی‌نیا ضمن شرح دعای ابوحمزه ثمالی گفت: برخی خدا را فراموش می‌کنند، در این صورت گناهان را سبک می‌شمارند و به دنبال توجیه‌اند.

مسعود ولدبیگی درگذشت/ چهره‌پردازی با نقش‌های ماندگار

 مسعود ولدبیگی درگذشت/ چهره‌پردازی با نقش‌های ماندگار
2021-05-11T15:07:00+04:30
بازیگر و چهره‌پرداز بسیاری از سریال‌های ماندگار سینما و تلویزیون به دلیل ایست قلبی درگذشت؛ هنرمندی که او را با "مختارنامه" و "ستایش" بیش...

شهیدی که با مهر شهادت روی سینه‌اش عکس یادگاری انداخت!/ «صبح روز نهم» منتشر شد

 شهیدی که با مهر شهادت روی سینه‌اش عکس یادگاری انداخت!/ «صبح روز نهم» منتشر شد
2021-05-11T15:07:00+04:30
کتاب «صبح روز نهم» زندگینامه شهید علیرضا نوری از فرماندهان برجسته لشکر ۲۷ محمد رسول الله منتشر شد.

اثر تربیتی تشویق کودکان

 اثر تربیتی تشویق کودکان
2021-05-11T15:06:59+04:30
یکی از مسائل مؤثر در رشد کودکان، تشویق است. ما از اعجاز تشویق و تشکر عاجزیم.

مرثیه شاعران برای دختران افغانستان در فراغ "مرد میدان"/ و چه خالیست در جهان امروز، جای یک قاسم سلیمانی

 مرثیه شاعران برای دختران افغانستان در فراغ "مرد میدان"/ و چه خالیست در جهان امروز، جای یک قاسم سلیمانی
2021-05-11T15:06:58+04:30
تازه‌ترین اشعار شاعران در واکنش به اتفاقات اخیر و شهادت دختران مظلوم افغانستانی منتشر می‌شود.

محمود کریمی برای خانواده شهدای فاطمیون روضه خوانی کرد

محمود کریمی برای خانواده شهدای فاطمیون روضه خوانی کرد
2021-05-11T14:33:13+04:30
محمود کریمی در پی حادثه تروریستی کابل و به منظور عرض تسلیت و دیدار و گفت‌وگو با خانواده‌های شهدای افغان مدافع حرم تیپ فاطمیون در بهشت رضای مشهد حضور پیدا کرد...

آیا گذرنامه برای ورود به جهان بعدی را داریم؟/سفر آخرت یک سفر ابدی و تمام نشدنی است

آیا گذرنامه برای ورود به جهان بعدی را داریم؟/سفر آخرت یک سفر ابدی و تمام نشدنی است
2021-05-11T14:33:13+04:30
سفر آخرت یک سفر ابدی و تمام نشدنی است، با خود بررسی کنیم آیا چمدان خود را بستیم آمادگی و مقدمات لازم را فراهم کردیم، آیا گذرنامه برای ورود به جهان بعدی داریم؟
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)