میرنیوز

گزارشی از فعالیت مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در ایام کرونا

گزارشی از فعالیت مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در ایام کرونا 2020-07-02T11:14:24+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام محمدجواد اصغری اظهار داشت: بر خلاف پاسخگویی اینترنتی یا فضای مجازی که در منزل انجام می‌شود، پاسخگویی تلفنی مرکز پاسخگویی به سوالات دینی با حضور کارشناسان در مرکز انجام می‌گیرد.

وی گفت: تقریباً از اواخر بهمن ماه ۹۸ که با مسئله کرونا در کشور مواجه شدیم و کارشناسان تلفنی مرکز مجبور بودند که در محل کار حضور پیدا نکنند، شرایطی را فراهم کردیم که به صورت تلفنی در منازل خود بتوانند فعالیت پاسخگویی را انجام دهند و حدود دو سه ماه پاسخگویی در منزل انجام شد.

مدیر گروه پاسخگویی تلفنی و پیامکی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی تصریح کرد: در واقع اگر این تدبیر به وجود نمی‌آمد، ما مجبور بودیم که پاسخگویی تلفنی را تعطیل کنیم، اما بحمدلله با فراهم‌سازی شرایط پاسخگویی در منزل به صورت تلفنی و با همکاری بسیار خوب همکاران من در این بخش، توانستیم این فعالیت مهم راحفظ نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین اصغری اظهار داشت: با توجه به اینکه این مدل از پاسخگویی به صورت آنلاین و با گفتگوی مستقیم کارشناس دینی با پرسشگر صورت می‌گیرد، از جذابیت خاص و فوائد متعددی برخوردار است.

وی در خصوص پاسخگویی از طریق صندوق پست صوتی افزود: در عین حال برای پرسشگرانی که موفق نمی‌شوند در ساعات پاسخگویی زنده سؤالات خود را مطرح نمایند، فرایندی به نام "پست صوتی" را فراهم نموده‌ایم که در صورتی که پرسشگر در خارج از ساعت پاسخگویی زنده با مرکز تماس بگیرد، می تواند با راهنمایی سامانه پاسخگویی در این فرایند قرار بگیرد و سؤال خود را مطرح نماید؛ سؤال مزبور پس از ضبط در اختیار کارشناس قرار می‌گیرد و ظرف ۲۴ ساعت پاسخ به پرسش توسط کارشناس فراهم می‌شود و طی فرایندی در اختیار پرسشگر قرار می‌گیرد.

تنها پاسخگوی ۴۰ درصد از سؤالات به صورت زنده هستیم

مدیر گروه پاسخگویی تلفنی و پیامکی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با اشاره به حجم تماس های بالا تصریح کرد: با توجه به حجم بالای تماس‌های مردمی از سراسر کشور، با تمام تلاشی که می‌کنیم اما متأسفانه تنها پاسخگوی حدود ۴۰ درصد از سؤالات مردمی به صورت زنده هستیم.

وی، مسائل بودجه ای را علت عدم امکان افزایش ساعت پاسخگویی این بخش عنوان کرد و گفت: علت این که امکان پاسخگویی بیش از ظرفیت مزبور را نداریم، مربوط به بحث نیروی انسانی است؛ ما خوشبختانه هم زیرساخت مناسب و پیشرفته‌ای برای پاسخگویی در اختیار داریم و هم کارشناسان زبده و مجرب که همگی از فارغ التحصیلان رشته‌های تخصصی حوزوی در مقاطع ارشد و دکتری هستند و سال هاست که در امر پاسخگویی فعالیت می‌کنند اما متاسفانه در طول سال گذشته و سال جدید در دو مرحله میانگین کلی ساعات پاسخگویی کارشناسان را به خاطر شرایط بودجه‌ای کاهش دادیم و طبیعی است که اگر این فعالیت ملی و کشوری و در حال منحصر به فرد بخواهد ادامه پیدا کند نیاز به حمایت داریم.

حجت الاسلام والمسلمین اصغری در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا مردم در تماس با مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی جهت دریافت پاسخ پرسش هایشان هزینه ای را متقبل می شوند، اظهار داشت: ما هزینه‌ای بابت خدمات نمی گیریم و هزینه‌ای که وجود دارد، صرفاً هزینه مخابراتی است.

پاسخگویی جهادی در ایام کرونا

وی با اشاره به پاسخگویی جهادی برخی از طلاب در ایام کرونا افزود: با به وجود آمدن شرایط کرونا در کشور و نیازمندی به پاسخگویی به برخی از سوالات ویژه و جدید در این خصوص از یک طرف و با توجه به اینکه از سوی دیگر امکان افزایش ساعات پاسخگویی برای ما وجود نداشت برخی از همکاران من و طلاب فرهیخته به صورت کاملا جهادی و خودجوش و بدون دریافت هیچ حق الزحمه‌ای فعالیت پاسخگویی را دنبال نمودند.

همکاری حدود ۳۰۰ نفر از حوزویان در پاسخگویی تلفنی

مدیر گروه پاسخگویی تلفنی و پیامکی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی تصریح کرد: این واحد با همکاری قریب به ۳۰۰ نفر از فضلا و اساتید حوزه علمیه در رشتههای مختلف علوم اسلامی، از طریق شماره تلفن سراسری ۰۹۶۴۰۰ ، روزانه ۱۲ ساعت (از ساعت ۸ تا ۲۰) و با استفاده از ۳۰۰ خط تلفن (۱۰ خط E۱) در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

پاسخگویی تلفنی روزانه به هشت هزار پرسش

وی گفت: توفیقاتی که این مرکز در طول راه اندازی این خدمت کسب کرده است، پاسخگویی روزانه به بیش از هشت هزار پرسش است.

سیر تکامل پاسخگویی تلفنی در مرکز

حجت الاسلام والمسلمین اصغری به سیر تکامل پاسخگویی تلفنی در مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرداخت و اظهار داشت: در ابتدای شروع به کار در سال ۸۵، پاسخگویی تلفنی با خطوط تلفن سانترال و با ثبت تماس به صورت کاغذی راه اندازی گردید؛ در ادامه نرم‌افزار دستکتاپی کارتکس در سال ۸۷، جهت ثبت تماس‌ها و مدیریت پاسخگویی تلفنی طراحی شد و با خرید مرکز تماس مبتنی بر VoIP در سال ۹۱، نرم افزار کارتکس توسعه داده شده و به این مرکز تماس متصل گردید.

وی افزود: در اواسط سال ۹۲، با پیاده سازی فرآیندهای پاسخگویی تلفنی با سیستم مدیریت فرآیندهای شرکت تذرو (TBS)، پاسخگویی تلفنی از طریق سامانه جامع پاسخگویی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی راه اندازی شد؛ در همین زمان، پاسخگویی تلفنی آفلاین (صندوق صوتی) نیز با سامانه مذکور پیاده سازی گردید.

پاسخگویی تلفنی به بیش از ۶۵۰ هزار پرسش در ایام کرونا

مدیر گروه پاسخگویی تلفنی و پیامکی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی ضمن بیان آماری از تماس های دریافتی جهت پاسخگویی تلفنی تصریح کرد: تعداد کل تماس های ورودی به بخش تلفنی و صندوق صوتی در ایام کرونا ۹۵۷ هزار و ۳۳۲ تماس می باشد که از این تعداد، تنها ۳۶۳ هزار و ۴۹۴ تماس در بخش تلفنی و ۱۵ هزار و ۸۱۱ تماس در بخش صندوق صوتی موفق به دریافت پاسخ شده اند و با توجه به این که برخی از افراد بیش از یک سؤال مطرح می کنند، در مجموع به ۶۵۴۱۹۳ پرسش، پاسخ داده شده است.

وی گفت: در ایام کرونا (ابتدای اسفندماه ۱۳۹۸ تا ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹) مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی از میان تعداد تماس های ورودی به این مرکز، توانسته به ۳۷۹ هزار و ۳۰۵ تماس پاسخ دهد که هر تماسی گاهاً شامل پنج سؤال یا بیشتر بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین اصغری در خصوص پاسخگویی پیامکی اظهار داشت: سامانه پاسخگویی پیامکی به منظور پاسخگویی به سؤالات فقهی (احکام شرعی) راه اندازی شده و با شماره «۳۰۰۰۹۶۴۰»  به صورت روزانه پاسخگوی سوالات احکام است.

پاسخگویی پیامکی به بیش از ۸۵ هزار پرسش در ایام کرونا

وی با اشاره به تعداد پرسش های پاسخ داده شده در بخش پیامکی خاطرنشان کرد: بخش پاسخگویی پیامکی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی به گروه فقه و احکام اختصاص دارد و از یکم اسفندماه ۹۸ الی ۱۰ تیرماه ۹۹ به تعداد ۸۵ هزار و ۴۴۶ پیام پاسخ داده شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

تشریح برنامه های ستاد کانون‎‌های فرهنگی هنری مساجد برای عید غدیر

تشریح برنامه های ستاد کانون‎‌های  فرهنگی هنری مساجد برای عید غدیر
2020-08-05T17:11:01+04:30
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ویژه برنامه های این ستاد را در دهه امامت و ولایت تشریح کرد.

رجبی دوانی در «سایه روشن» به شبهات واقعه غدیر پاسخ می‌دهد

رجبی دوانی در «سایه روشن» به شبهات واقعه غدیر پاسخ می‌دهد
2020-08-05T16:44:21+04:30
محمد حسین رجبی دوانی در ویژه برنامه «سایه روشن» که توسط فرهنگسرای اندیشه تدارک دیده شده است به شبهات واقعه غدیر پاسخ می دهد.

مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد

 مهران مدیری به دلیل عارضه قلبی راهی بیمارستان شد
2020-08-05T16:24:27+04:30
مجری و کارگردان "دورهمی" و بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون دچار عارضه قلبی و روانه بیمارستان شد.

وقتی مادر متوکل عباسی به امام هادی(ع) متوسل شد

 وقتی مادر متوکل عباسی به امام هادی(ع) متوسل شد
2020-08-05T15:44:21+04:30
حجت‌لاسلام رفیعی به روایتی از نذر مادر متوکل عباسی برای شفای فرزندش به امام هادی(ع) اشاره کرد.

برنامه‌های ستاد مردمی بزرگداشت مباهله برای امسال تشریح شد/ برگزاری مسابقه مجازی تلاوت آیه مباهله ویژه کودکان

 برنامه‌های ستاد مردمی بزرگداشت مباهله برای امسال تشریح شد/ برگزاری مسابقه مجازی تلاوت آیه مباهله ویژه کودکان
2020-08-05T15:17:43+04:30
تولید آلبوم صوتی و فراخوان آثار هنری با محوریت مباهله از جمله مفاد نشست خبریِ ستاد بزرگداشت مباهله بود.

سردار بدر؛ یادی از شهید علی تجلایی به مناسبت درگذشت همسر وفادارش

 سردار بدر؛ یادی از شهید علی تجلایی به مناسبت درگذشت همسر وفادارش
2020-08-05T15:17:43+04:30
شهید علی تجلایی بارها به رزمندگان گفته بود که قمقمه‌هایتان را پر از آب نکنید ما به دیدار کسی می‌رویم که تشنه‌لب شهید شده است.

انتشار گزارش عملکرد مالی انجمن سینمای جوانان ایران در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹

 انتشار گزارش عملکرد مالی انجمن سینمای جوانان ایران در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹
2020-08-05T15:04:22+04:30
در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، جزئیات گزارش عملکرد مالی انجمن سینمای جوانان ایران ا...

آغاز تولیدات نمایشی در شبکه بین‌المللی الثقلین/ مخاطبینی از مرزهای چین تا شمال آفریقا

 آغاز تولیدات نمایشی در شبکه بین‌المللی الثقلین/ مخاطبینی از مرزهای چین تا شمال آفریقا
2020-08-05T15:04:22+04:30
شبکه الثقلین در دوره جدید فعالیت‌های خود و بنا بر اهداف تعیین شده تصمیم دارد برنامه‌هایش را با رویکردی نمایشی تولید و به مخاطبان عرب‌زبان خود عرضه کند.

نام "روح‌الله رجایی" بر کتابخانه‌ای نقش بست/ حجت‌الاسلام دعایی: افتخار می‌کنم همکار اویم

 نام "روح‌الله رجایی" بر کتابخانه‌ای نقش بست/ حجت‌الاسلام دعایی: افتخار می‌کنم همکار اویم
2020-08-05T15:04:22+04:30
همزمان با هفته خبرنگار، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یکی از مراکز خود را به نام زنده‌یاد روح‌الله رجایی از روزنامه‌نگاران کشور نامگذاری کرد.

باربد بابایی: مافیا دست از سرِ موسیقی تلویزیون برنمی‌دارد/ خوانندگانی که برای خواندن تیتراژ ۵۰ میلیون و برای آمدن به تلویزیون ۲۰ میلیون می‌پردازند!

 باربد بابایی: مافیا دست از سرِ موسیقی تلویزیون برنمی‌دارد/ خوانندگانی که برای خواندن تیتراژ ۵۰ میلیون و برای آمدن به تلویزیون ۲۰ میلیون می‌پردازند!
2020-08-05T15:04:22+04:30
باربد بابایی مجری شناخته شده تلویزیون اعتقاد دارد تلویزیون هم به برنامه‌ساز باهوش نیاز دارد و هم مدیران باهوش‌تر؛ مدیرانی که به نیازمندی‌های مخاطب واقف باشن...

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می‌کند

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می‌کند
2020-08-05T14:04:21+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: سازمان تبلیغات بنا به دستور رهبر انقلاب، مسئول اجرایی کردن دستورات ستاد مقابله با کرونا در مراسم‌های محرم است.

سومین کنفرانس سالانه حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود

سومین کنفرانس سالانه حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود
2020-08-05T13:51:00+04:30
سومین کنفرانس سالانه حضرت زهرا (س) با شعار «درخشش حال حاضر با نور خورشید حضرت زهرا(س)» به صورت مجازی برگزار می شود.

نماز جمعه فقط در ۲ شهر خراسان شمالی برگزار می‌شود

نماز جمعه فقط در ۲ شهر خراسان شمالی برگزار می‌شود
2020-08-05T13:37:40+04:30
بجنورد- مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خراسان شمالی گفت: نماز جمعه این هفته در خراسان شمالی فقط در شهرهای راز و غلامان برگزار خواهد شد.

اختتامیه جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر در میدان بزرگان رادیو/ معاون صدا: باید روی ظرفیت نقالی و قصه‌گویی جدی گرفته شود

 اختتامیه جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر در میدان بزرگان رادیو/ معاون صدا: باید روی ظرفیت نقالی و قصه‌گویی جدی گرفته شود
2020-08-05T13:17:58+04:30
حمید شاه‌آبادی در اختتامیه چهارمین جشنواره پرده‌خوانی و نقالی غدیر که در مرکز هنرهای نمایشی و رادیو نمایش برگزار شد، گفت: اگر ظرفیت‌های قصه را به درستی بشنا...

بازیگران "باخانمان" مشخص شدند/ از مجری شناخته شده تا افسانه بایگان

 بازیگران "باخانمان" مشخص شدند/ از مجری شناخته شده تا افسانه بایگان
2020-08-05T13:17:44+04:30
مجموعه تلویزیونی "باخانمان" با پایان مراحل پیش تولید و انتخاب عوامل پشت دوربین و بازیگران، هفته آینده کلید می‌خورد.

ازدواج در ارتفاع ۱۰۰۰ متری، ماجرای این هفته "مکث" با اجرای مهران رجبی

 ازدواج در ارتفاع ۱۰۰۰ متری، ماجرای این هفته "مکث" با اجرای مهران رجبی
2020-08-05T13:17:44+04:30
فردا شب ماجرای عقد زوج دوستدار محیط‌ زیست در ارتفاع هزارمتری معلوم می‌شود؛ مهران رجبی در برنامه تلویزیونی "مکث" از واقعیت این ماجرا صحبت می‌کند.

اشعاری در وصف امام هادی‌ (ع)|دهمین بار هوالحق متجلی شده بود/ چارمین بار علی بود امامت می‌کرد

 اشعاری در وصف امام هادی‌ (ع)|دهمین بار هوالحق متجلی شده بود/ چارمین بار علی بود امامت می‌کرد
2020-08-05T13:17:44+04:30
اشعاری از شاعران آیینی کشور به مناسبت سالروز ولادت باسعادت امام هادی(ع) تقدیم می‌شود.

امام هادی چگونه برای عصر غیبت کادرسازی کرد؟/ نهادینه‌سازی اندیشه مهدویت در قالب ادعیه

 امام هادی چگونه برای عصر غیبت کادرسازی کرد؟/ نهادینه‌سازی اندیشه مهدویت در قالب ادعیه
2020-08-05T13:17:44+04:30
کارشناس تاریخ و تمدن اسلامی یکی از اقدامات اساسی امام علی‌بن محمد الهادی علیهما السلام را ارتقای اندیشه شیعه در مسئله باورهای مهدوی معرفی کرد و از نحوه کادر...

نحوه برقراری صیغه عقد اخوت در عید غدیر

 نحوه برقراری صیغه عقد اخوت در عید غدیر
2020-08-05T10:11:31+04:30
برقرار کردن عقد اخوت یا پیمان برادری، یکی از اعمال مستحب در عید غدیر است.

انتشار ۶ مجموعه شعر از شاعران انقلاب در هندوستان

 انتشار ۶ مجموعه شعر از شاعران انقلاب در هندوستان
2020-08-05T10:11:31+04:30
مؤسسه شاعران پارسی زبان با هدف گسترش زبان فارسی و معرفی شاعران ایرانی، اقدام به انتشار شش مجموعه شعر در کشور هندوستان کرده است.

دیزنی مدل جدید VOD را با «مولان» آغاز می‌کند

 دیزنی مدل جدید VOD را با «مولان» آغاز می‌کند
2020-08-05T09:57:42+04:30
دیزنی اعلام کرد در اثر دیگر ضربه مهم به سالن های سینما از اکران سالنی «مولان» چشم پوشی خواهد کرد. مشترکان باید مبلغ ۲۹.۹۹ دلار برای دیدن «مول...

غلامرضازاده: ادعای بالا بودن میزان ابتلا به کرونا در هیأت‌ها دروغ است/ "رادیو محرم" راه‌اندازی شود

 غلامرضازاده: ادعای بالا بودن میزان ابتلا به کرونا در هیأت‌ها دروغ است/ "رادیو محرم" راه‌اندازی شود
2020-08-05T09:57:42+04:30
مداح اهل‌بیت(ع) گفت: گرچه در هیأت‌ها کمترین میزان ابتلا به بیماری کرونا داشته‌ایم که این هم به خاطر رعایت کردن اصول بهداشتی است اما همین مقدار کم هم زیاد اس...

دلخوری هوشنگ کامکار از برخی رفتارها/ "در گلستانه" را در کوچه‌ای تنگ در خیابان سعدی جنوبی نوشتم

 دلخوری هوشنگ کامکار از برخی رفتارها/ "در گلستانه" را در کوچه‌ای تنگ در خیابان سعدی جنوبی نوشتم
2020-08-05T09:57:42+04:30
هوشنگ کامکار ماجرای جالبی را روایت کرده است که نشان می‌دهد اثرِ «در گلستانه»ی سهراب سپهری را در کوچه‌ای تنگ در خیابان سعدی جنوبی و رو به دیواری سی...

حمید لولایی بازیگر سریال نوروزی شد/ شروع "نوروز رنگی" از اول شهریور

 حمید لولایی بازیگر سریال نوروزی شد/ شروع "نوروز رنگی" از اول شهریور
2020-08-05T09:17:43+04:30
سریال تلویزیونی "نوروز رنگی" در حال نگارش قسمت‌های پایانی و روزهای آخرِ پیش‌تولید و تست بازیگران بومی و محلی است و به گفته کارگردانش از اول شهریور...

شناخت مقام امامت در زیارت جامعه کبیره/ چرا دشمن هم به امام هادی(ع) متوسل می شود؟

 شناخت مقام امامت در زیارت جامعه کبیره/ چرا دشمن هم به امام هادی(ع) متوسل می شود؟
2020-08-05T09:17:43+04:30
زیارت جامعه کبیره در حکم دائره‌المعارف کامل امام شناسی است که شیعیان را از خطر افراط و تفریط حفظ کرده است.

فعالان عرصه هیأت در سراسر کشور گرد هم می‌آیند

فعالان عرصه هیأت در سراسر کشور گرد هم می‌آیند
2020-08-05T08:57:40+04:30
گردهمایی ملی مجازی فعالان عرصه هیأت هم‌زمان با همایش‌های استانی فعالان عرصه هیأت در سراسر کشور در تاریخ پنج‌شنبه شانزدهم مردادماه برگزار می‌شود.

برنامه‌های بزرگداشت مباهله امسال در فضای مجازی برگزار می‌شود

برنامه‌های بزرگداشت مباهله امسال در فضای مجازی برگزار می‌شود
2020-08-05T02:17:43+04:30
علی انسانی گفت: امسال برنامه‌های متعددی برای سالروز مباهله پیش بینی کرده بودیم ولی به خاطر ویروس کرونا امکان برگزاری آنها وجود ندارد و تمام برنامه ها در فضای...

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می کند

سازمان تبلیغات دستورات ستاد ملی کرونا را در محرم اجرا می کند
2020-08-04T20:17:41+04:30
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: سازمان تبلیغات بنا به دستور رهبر انقلاب، مسئول اجرایی کردن دستورات ستاد مقابله با کرونا در مراسم‌های محرم است.

برنامه های هر ساله به علت کرونا امسال در فضای مجازی برگزار می شود

برنامه های هر ساله به علت کرونا امسال در فضای مجازی برگزار می شود
2020-08-04T18:57:41+04:30
علی انسانی گفت: امسال هم برنامه‌های متعددی پیش بینی کرده بودیم ولی به خاطر ویروس کرونا امکان برگزاری بسیاری از آنها وجود ندارد و تمام برنامه ها در فضای مجازی...

نگاهی به ۴ دهه اهمیت کشاورزی در کلام رهبری به بهانه ساخت یک مستند

 نگاهی به ۴ دهه اهمیت کشاورزی در کلام رهبری به بهانه ساخت یک مستند
2020-08-04T16:56:47+04:30
مستند «میوه‌ها روی درخت مانده‌اند» تلاش دارد با تمرکز بر علل و عوامل مشکلات موجود در کشاورزی ایران به بررسی ریشه‌ای این صنعت بپردازد. مقام معظم ره...