میرنیوز

۱۳سالگی ‌پرس‌تی‌وی| وقتی شبکه انگلیسی‌ تلویزیون با فقدان خبرنگار آمریکایی مواجه می‌شود

 ۱۳سالگی ‌پرس‌تی‌وی| وقتی شبکه انگلیسی‌ تلویزیون با فقدان خبرنگار آمریکایی مواجه می‌شود 2020-07-01T14:41:05+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ 13 سال از تأسیس شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی که اولین قدم‌های خود را در تیرماه سال 1386 برداشت، سپری شد، شبکه‌ای که ضرورت وجود آن با توجه به ظهور شیوه جدیدی از دیپلماسی به‌نام دیپلماسی رسانه‌ای به‌شدت برای جمهوری اسلامی ایران احساس می‌شد و می‌توانست علاوه بر تضمین حضور مؤثر ایران در عرصه بین‌المللی جهت اقناع افکار عمومی و خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان، منافع و اهداف ملی را نیز دنبال کند.

این شبکه انگلیسی‌زبان اکنون وارد چهاردهمین سال فعالیت خود شده است. علی‌رغم آنکه پرس‌تی‌وی در این 13 سال، توانسته است مخاطبان زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کند و ریشه بدواند، این روزها به‌دلیل کمبود بودجه ارزی و عدم تزریق آن از سوی نهادهای ذی‌ربط در خارج از سازمان صداوسیما، در حال حذف از ماهواره‌های بین‌المللی است، اتفاقی که اکنون با حذف موردی پرس‌تی‌وی از گالکسی19 شروع شده است و معلوم نیست در صورت نرسیدن ارز مورد نیاز به کجا کشیده شود.

این موضوع طی هفته‌های اخیر با واکنش‌های زیادی از سوی چهره‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه‌ای، اساتید دانشگاه، صاحب‌نظران حوزه روابط بین‌الملل و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز همراه شد به‌طوری که  همگی بر لزوم اقدام سریع در پرداخت بدهی‌های ارزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به شرکت‌های ماهواره‌ای تأکید داشتند.

با این حال به‌بهانه سالروز تأسیس شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی، خبرنگار خبرگزاری تسنیم با سیدوحید تهامی مدیر اتاق خبر شبکه پرس‌تی‌وی گفت‌وگویی کرده است که در ادامه می‌خوانید:

سید وحید تهامی، مدیر اتاق خبر شبکه پرس‌تی‌وی در خصوص عملکرد شبکه پرس‌تی‌وی طی یک سال اخیر گفت: پرس‌تی‌وی در این مدت با مشکلات زیادی از جمله مسائل مربوط به بودجه دست و پنجه نرم کرده، اما سعی ما این بوده حتی‌القدور این تأثیرات به آنتن شبکه منتقل نشود، در واقع، تلاش کردیم با چنگ و دندان، مأموریت اصلی خود را به انجام برسانیم. خوشبختانه در این مدت، از هیچ اتفاق مهمی غافل نشدیم  و همان روال کاری را که داشتیم، ادامه دادیم، برای مثال در ماجرای شهادت سردار سلیمانی، پوشش بسیار خوب و ویژه‌ای داشتیم و تا چند روز برنامه‌های زنده‌ای را در این رابطه پخش کردیم.

وی در ادامه افزود: البته نمی‌توان گفت که این کمبودها و محدودیت‌ها، هیچ تأثیری در کار ما نداشته است؛ برای نمونه در بحث خبرنگاران خارجی به‌شدت تحت فشاریم چرا که بسیاری از آن‌ها به‌دلیل بدهی ارزی انباشت‌شده‌ای که شبکه توان پرداخت آنها را ندارد، خواهان حقوق خودند و برخی نیز با ما قطع همکاری کردند. با توجه به این شرایط، اگرچه سعی کردیم محتواهای مورد نیاز خود را به‌شیوه‌های مختلف تأمین کنیم، اما به‌هرشکل، اگر در آن مناطق خبرنگار داشتیم، کار ما شکل دیگری پیدا می‌کرد.

وی در خصوص تأثیرات کمبود بودجه ارزی بر روند کاری شبکه پرس‌تی‌وی خاطرنشان کرد: اگرچه ما از موضوعات غافل نشدیم اما این مسائل روی شکل پوشش ما از اتفاقات تأثیرگذار بوده و مجبور شدیم یک‌سری از تولیدات را به داخل شبکه بیاوریم تا از این طریق بتوانیم مصرف ارز خود را کاهش دهیم. این موضوع در برنامه‌های ما نیز مشهود است به‌طوری که برای کاهش هزینه‌ها، برخی از برنامه که پیشتر در خارج از کشور تولید می‌شدند، اکنون در داخل تولید می‌شوند. با این که نبود بودجه ارزی کافی بر شکل تولید برنامه تأثیر داشته، اما سعی ما بر این بوده که همان محتوای مدنظر را از خروجی برنامه داشته باشیم.

تهامی عملکرد پرس‌تی‌وی در پوشش اعتراضات گسترده مردمی در آمریکا را قابل قبول توصیف کرد و افزود: علی‌رغم آنکه ما در آن مناطق خبرنگاری نداشتیم، اما جزو معدود شبکه‌هایی بودیم که ساعت‌ها تصاویر و ویدیوهای زنده را پخش و کنار آن، از تحلیل‌های کارشناسان نیز استفاده کردیم و محتوای زیادی را روی آنتن بردیم.

او در ادامه گفت: البته ما در جریان اعتراضات قبلی آمریکا که به جنبش 99 درصدی شناخته می‌شد، چهار خبرنگار داشتیم که در میان تظاهرات‌کنندگان حضور داشتند و برای ما تصاویر زنده ارسال می‌کردند. اما امسال به دلیل مشکلاتی که در بخش بودجه و پرداخت حقوق خبرنگاران با آن مواجه بودیم، هیچ خبرنگاری را در صحنه نداشتیم و تنها از طریق فید تصاویر زنده سعی کردیم تا پیام خود را برسانیم و فعالان سیاسی-اجتماعی را از طریق اینترنت و اسکایپ روی آنتن بیاوریم و مواضعشان را انتشار دهیم.

مدیر اتاق خبر پرس‌تی‌وی عنوان کرد: در حال حاضر و با توجه به شرایط حاکم، برنامه‌ریزی برای آینده بسیار دشوار است چرا که هنوز مشخص نیست که وضعیت بودجه شبکه به چه صورت است و همین موضوع کار مار را سخت می‌کند. با این حال، سعی ما بر این خواهد بود تا در سال پیش رو، حضورمان را در آسیا و آمریکا تقویت کنیم و تحولات را از نزدیک پوشش دهیم.

در ادامه نگاهی به برنامه‌های شبکه پرس‌تی‌وی داریم:

برنامه «نظر» از جمله برنامه‌های شبکه پرس‌تی‌وی است که به بررسی مطبوعات جهان و مقالات منتشر شده پیرامون موضوعات داغ روز می‌پردازد. این میان برنامه به تهیه کنندگی حبیب عبدالحسین در طول هفته به دفعات روی آنتن می‌رود و از جمله آیتم‌های آن می‌توان به تصویر- نریشن مرتبط با موضوع برنامه، موشن گرافیک، نظرات کارشناسان مطبوعاتی و بازتاب مطبوعاتی در مورد موضوعات حساس، اشاره کرد. در سری جدید این برنامه، به کمک تصویر- گرافیک و نریشن به طرح موضوع می‌پردازند و در آیتم بعدی، خط نظری و فکری حدود 10 روزنامه تاثیرگذار دنیا پیرامون موضوع برنامه مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در آیتم جدید رسانه‌های اجتماعی، مروری بر توئیت افراد مهم دارد.

«مناظره» برنامه دیگر شبکه پرس‌تی‌وی است که به صورت روزانه به بررسی موضوعات مهم روز در دنیای سیاست می‌پردازد. این برنامه از تولیدات واحد نیوزروم شبکه است و به تهیه‌کنندگی سردبیران ارشد و مجریان مختلف شبکه هر روز به صورت زنده روی آنتن می‌رود. برنامه گفتگو محور «مناظره» دارای آیتم‌هایی همچون گزارش خبری در مورد موضوع برنامه و ارتباط زنده تصویری با یک کارشناس موافق و یک کارشناس مخالف پیرامون موضوع، مورد بحث است و موضوعات مهم در نقاط مختلف دنیا و از جمله ایران که دارای تأثیرات گسترده در سطح جهانی است را مورد تبادل نظر و ارزیابی قرار می‌دهد.

«عکس‌های تکان‌دهنده» از مجموعه‌های مستند شبکه پرس‌تی‌وی که تولید سری سوم آن در حال انجام است. این برنامه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی کیانوش الطافی با هدف بررسی تاریخچه عکاسی خبری، مهمترین عکس‌های خبری جهان که باعث ایجاد تغییر یا تحول در نظام اجتماعی، سیاسی و اقتصادی یک منطقه یا کشور، تغییر قانون یا تأثیرات تکان‌دهنده دیگر شده است را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این برنامه برای هر عکس یک پرونده تشکیل شده و وقایع، حوادث و داستان‌های قبل و بعد از ثبت آن عکس تشریح می‌شود.

«سیمای راستین» مجموعه مستند گزارشی است که با هدف اصلاح ذهنیت مخاطب غیرایرانی در مورد وضعیت زنان ایران و محدودیت‌های پیش‌روی آنها در حوزه‌های مختلف تولید و پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی هدی لزگی در هر قسمت، زندگی فردی، اجتماعی و شغلی سه بانوی موفق در عرصه‌های مختلف علمی، هنری، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی و ... را در قالب گزارش و گفتگو با این افراد در عرصه‌های مختلف فعالیتشان مورد بررسی قرار داده و واقعیت زندگی بانوی ایرانی در جامعه امروز را به نمایش می‌گذارد.

«نقد مستند» دیگر برنامه شبکه پرس‌تی‌وی است که به بررسی مستندهای تولید شده روز دنیا با موضوعات مختلف می‌پردازد. این برنامه به تهیه‌کنندگی شهرام حیدری در دفتر لندن تولید می‌شود و مستندهای سینمایی و بلند با موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مهم دنیا را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

«خوراک فکر» عنوان برنامه‌ای در شبکه پرس‌تی‌وی است که به بررسی مشکلات و چالش‌های مسلمانان در جامعه غربی می‌پردازد. این برنامه به تهیه‌کنندگی حسن جمالی نیک در لندن تولید می‌شود و سخنرانی‌های روشنفکران اسلامی غربی از کشورهای آمریکا، ژاپن، فرانسه و دیگر کشورها پیرامون موضوعات مهم مسلمانان از جمله موضوع فلسطین، اسلام‌هراسی، مشکلات روزمره مسلمانان در جامعه غربی و ... را به نمایش می‌گذارد. همچنین در این برنامه سوالات مطرح شده از سوی حاضران در این جلسات از سخنران مربوط پخش می‌شود و سخنران به این سوالات پاسخ می‌دهد.

مجموعه برنامه «اسناد و گفتگو» از جمله برنامه‌های شبکه پرس‌تی‌وی است که با هدف معرفی سینمای مستند ایران و بررسی برترین مستندهای تولید داخل کشور تولید و پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی کیانوش الطافی در هر قسمت یک فیلم مستند را معرفی می‌کند و با فیلمسازش به گفتگو می‌نشیند و بخش‌هایی از مستند موردنظر را پخش و مورد بررسی قرار می‌دهد.

«Press plus»-پرس پلاس؛ از دیگر مجموعه برنامه‌های هفتگی شبکه پرس‌تی‌وی است که به بررسی موضوعات روز دنیا از منظر جامعه‌شناسی می‌پردازد. این برنامه به تهیه‌کنندگی ساناز داورزنی از آیتم‌های متنوعی از جمله گزارش مردمی، گفتگوی کارشناسی از طریق اسکایپ، نکات مهم هفتگی، آیا می‌دانستید و آیتم quote تشکیل شده و هر هفته یک موضوع مهم اجتماعی از جمله افسردگی، مقابله با خشم، آزار و اذیت کودکان، اثرات شبکه‌های اجتماعی بر جوانان و ... را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. در سری جدید این برنامه که در حال تولید است از روش کروماکی استفاده می‌شود که ترکیبی از آیتم مجری و تکنیک‌های گرافیکی است. همچنین «گزارش مردمی از انگلستان» آیتم جدیدی است که به این برنامه اضافه شده است. از دیگر تغییرات برنامه «پرس پلاس» می‌توان به حذف دو آیتم «نکات مهم هفتگی» و «نقل روز» اشاره کرد. گزارش مردمی از داخل کشور، گفتگوی کارشناسی از طریق اسکایپ، آیا می‌دانستید نیز سایر آیتم‌های این برنامه است که مانند گذشته پخش می‌شود.

«رو در رو» نیز از برنامه‌های هفتگی شبکه پرس‌تی‌وی است که در هر قسمت به گفتگو با افراد صاحب شهرت و مطرح در حوزه‌های مختلف می‌پردازد. این برنامه شخصیت‌محور در تهران و دفتر لندن تولید می‌شود و با افراد شناخته شده و مطرح در حوزه‌های مختلف، موضوعات متنوع، موقعیت‌های خاص اجتماعی و سیاسی و اشخاص دارای دیدگاه‌های نو و مهم به صورت چهره به چهره گفتگو می‌کند و آرا و نظرات آنها را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهد و نقش و تأثیر آنها را در جامعه به تصویر می‌کشد.

«فصل نو» از برنامه‌های جدید شبکه پرس‌تی‌وی است که به تهیه‌کنندگی حسن جمالی نیک در دفتر لندن تولید و هر رفته روی آنتن می‌رود. در این برنامه کتاب‌هایی که در سال جاری یا حداکثر یک سال قبل به انگلیسی نوشته یا ترجمه شده، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. همچنین ضمن گفتگو با نویسنده در مورد اثرش، یک یا دو کارشناس به نقد آن کتاب می‌پردازند. در این برنامه بیشتر کتاب‌ها به موضوع‌ها و مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در غرب، خاورمیانه و سپس دیگر نقاط جهان اختصاص دارد.

برنامه «ایران امروز» از برنامه‌های هفتگی شبکه پرس‌تی‌وی است که به مسائل و رویدادهای مهم اجتماعی و سیاسی ایران می‌پردازد. این برنامه به تهیه کنندگی یوسف پورانوری به سراغ مقامات و افراد شناخته شده در حوزه‌های مختلف رفته و در عین تحلیل و بررسی مسائل روز، با آن‌ مقامات و افراد گفتگو می‌کند. نگاهی به اخبار فناوری اطلاعات ایران در مطبوعات انگلیسی‌زبان داخلی و خارجی و بررسی پیام‌های فیسبوکی مخاطبان برنامه از جمله آیتم‌های این برنامه به شمار می‌رود.

«ما مردم» یکی دیگر از برنامه‌های هفتگی این شبکه است که به بررسی مسائل روز داخلی و خارجی آمریکا می‌پردازد. این برنامه به تهیه‌کنندگی عاطفه سادات دربندی به تازگی با تغییراتی روی آنتن می‌رود. این برنامه که هر هفته به مدت 25 دقیقه به بحث و گفتگو پیرامون مسائل و رویدادهای آمریکا می‌پرداخت اکنون در قالب سه قسمت 5 دقیقه‌ای و در خلال بخش‌های خبری، پخش می‌شود. در ساختار جدید به جای دو کارشناس حضوری و یک کارشناس تصویری فقط یک کارشناس حضور دارد و مجری هر قسمت نیز گوینده و مجری خبر خواهد بود.

«شکاف اقتصادی» از برنامه‌های شبکه پرس‌تی‌وی است که با هدف بررسی موضوعات مرتبط با حقوق اقتصادی و اجتماعی مردم در سطح داخلی و بین‌المللی و عملکرد مسئولان در قبال این حقوق، هر هفته از این شبکه پخش می‌شود. این برنامه به تهیه‌کنندگی کاوه تقوایی دارای آیتم‌های گفتگو با کارشناسان و صاحب‌نظران و نریشن- تصویر است.

«جزیره» از دیگر تولیدات شبکه پرس‌تی‌وی است که به نقد و بررسی رویدادهای مهم و مواضع بریتانیای کبیر نسبت به آنها می‌پردازد. این برنامه به تهیه‌کنندگی حامد عزتی‌زاده در تهران و لندن تولید شده و مواضع حساسیت برانگیز نسبت به اتفاقات و رخدادهای انگلستان، ایرلند، ولز و اسکاتلند را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. از جمله آیتم‌های این برنامه پخش تصاویر خبری، تصاویر گرافیکی، گفتگوی کارشناسی، پخش گفتگو با افراد مطلع و کلیپ کوتاه مرتبط با موضوع هر برنامه را می‌توان نام برد.

برنامه «ایران» از جمله برنامه‌های با سابقه شبکه پرس‌تی‌وی است که 11 سال است روی آنتن این شبکه می‌رود. این مجله هفتگی از تولیدات واحد هنری این شبکه است و با هدف شناساندن جاذبه‌های فرهنگی، هنری و تاریخی سرزمین کهن ایران به مخاطبان خارجی تولید و پخش می‌شود. تأکید عوامل سازنده این برنامه بر موضوعات خاص و بکر ایران‌شناسی و معرفی مکان‌ها، جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص ایران است به طوری که گاهی به معرفی سوژه‌هایی می‌پردازد که می‌توان گفت حدود 60 درصد آنها برای مردم ایران نیز هنوز ناشناخته و جدید است. این برنامه در قالب مستند گزارشی تهیه و تولید می‌شود و هر قسمت آن شامل 3 تا 4 آیتم 5 تا 10 دقیقه‌ای است که به معرفی جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و هنری می‌پردازند. سوژه‌های مورد استفاده در این آیتم‌ها شامل معرفی مکان‌های تاریخی ایران، معرفی هنرمندان ایرانی دارای تراز جهانی، معرفی مراسم و آیین‌های ملی کشور و ... است.

«اندرون اسراییل» از برنامه‌های جدید شبکه پرس‌تی‌وی است که با هدف بررسی ویژگی‌های رژیم اسرائیل و سیستم داخلی آن از ابتدای امسال تولید و پخش می‌شود. این برنامه از تولیدات دفتر لندن است و مسائلی همچون تبعیض نژادی و فساد حکومتی را در اسرائیل مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد و نگاهی نقادانه به تحولات درون اسرائیل اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. «اندرون اسراییل» شامل آیتم‌هایی مانند گفتگوی کارشناسی، گزارش، مستند کوتاه، تحلیل انعکاس اخبار در رسانه‌های اسرائیلی و شبکه‌های اجتماعی است.

«ساخت ایران» جدیدترین برنامه شبکه پرس‌تی‌وی است که تولید آن به تازگی آغاز شده است. این برنامه در راستای نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «حمایت از کالای ایران» و با هدف معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های صنایع ایران تولید می‌شود. «ساخت ایران» ضمن آشنا کردن مخاطبان با دستاوردهای صنعتی ایران در عرصه‌های گوناگون به معرفی توانایی‌های بالقوه صنایع مختلف تولیدی در کشور برای جذب سرمایه‌های بین‌المللی و نمایش توانمندی‌های علمی و فنی صنعتگران ایرانی برای تولید بر‌اساس استانداردهای جهانی می‌پردازد.

"عشق ممنوع" نیز یکی دیگر از تولیدات شبکه در سال گذشته است که نگاهی اجمالی به پیشینه سازمان مجاهدین خلق دارد و به صورت خلاصه انحراف روش مبارزه در برخورد غیرانسانی با اعضای این فرقه تروریستی را بررسی می‌کند. این مستند به کارگردانی مهدی عرب به بررسی یکی از هفت مورد ممنوعه در سازمان مجاهدین خلق می‌پردازد و آرا و اندیشه‌های مسعود رجوی از رهبران فرقه ضاله و گروهک ضد انقلابی مجاهدین خلق که در طی سه دهه تبدیل به رئیس یک گروه تروریستی در عراق شد و بسیاری از مسائل انسانی برای اعضای آن ممنوع شده است را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

از دیگر تولیدات شبکه پرس‌تی‌وی در سال گذشته می توان "تعزیه: اپرای ایرانی" به کارگردانی و تهیه کنندگی محمد تراب‌زاده را نام برد. این مستند به بررسی تاریخچه و روند تکاملی هنر نمایش تعزیه در ایران می‌پردازد و اجزای تشکیل‌دهنده این نمایش از جمله شیوه نگارش، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس، موسیقی و شیوه بازیگری را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این اثر گفتگوهای متعددی پیرامون تعزیه با اساتید برجسته کشور همچون بهروز غریب‌پور، داود فتحعلی‌بیگی، محمدحسین ناصربخت، استاد صادق عاشورپور، استاد میرزاعلی، استاد مرتضی صفاریان و استاد حسن برکتی انجام شده است.

"عروس پشت محراب" از دیگر مستندهای تولیدی شبکه است که به بررسی تبعات منع ازدواج در کلیسای کاتولیک می‌پردازد و داستان زنانی را روایت می‌کند که به مدت طولانی و مدام با کشیش‌ها روابط عاشقانه داشته‌اند و مشکلات خود را در قالب نامه با پاپ بندیکت شانزدهم و پاپ فرانسیس مطرح می‌کنند. این مستند به کارگردانی مایکل فیتزپاتریک به انعکاس وضعیت قربانیان اصلی این رابطه‌های عاشقانه یعنی زنان می‌پردازد و نشان می‌دهد چهره‌ای که کشیشان برای زنان قربانی به نمایش می‌گذارند، چهره‌ای روحانی است و از آنان با توجیه رابطه جنسی با فرزندان خدا سوء استفاده می‌کنند... کلیسا زنان را مجبور به امضای تعهدی می‌کند که در مقابل دریافت اعانه ماهیانه، هیچ‌گاه نام پدر واقعی فرزندان خود را فاش نکنند. برخی نیز اقدام به سقط جنین یا واگذاری سرپرستی فرزند خود به اشخاص دیگر می‌کنند.

 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

ایجاد رقابت سازنده در دستگاه های فرهنگی رسالت خبرنگاران قرآنی است

ایجاد رقابت سازنده در دستگاه های فرهنگی رسالت خبرنگاران قرآنی است
2020-08-08T09:44:12+04:30
حجت الاسلام مهدی اخوان صباغ رییس سازمان دارالقرآن در پیامی به مناسبت روز خبرنگار ، ایجاد رقابت سازنده در دستگاه های فرهنگی را رسالت خبرنگاران قرآنی عنوان کرد.

ضرورت برگزاری عزای حسینی با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی

ضرورت برگزاری عزای حسینی با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی
2020-08-07T17:24:22+04:30
مشهد - امام جمعه مشهد از مسئولان هیئت های عزاداری خواست امسال سعی کنند مراسم محرم را با حفظ اصول بهداشتی و مطابق دستور ستاد مقابله با کرونا، با عظمت و گستردگ...

غدیر چراغ روشنایی برای بشریت است

غدیر چراغ روشنایی برای بشریت است
2020-08-07T16:31:01+04:30
اراک- خطیب جمعه اراک گفت: غدیر تا قیامت چراغ روشنایی برای زندگی بشریت محسوب می شود و ولایت امیرالمومنین (ع) بزرگترین افتخار برای شیعیان است.

منش امیرالمومنین (ع) زیباترین الگوی دستیابی به تقوای کامل است

منش امیرالمومنین (ع) زیباترین الگوی دستیابی به تقوای کامل است
2020-08-07T15:24:23+04:30
بوئین‌میاندشت- امام جمعه بوئین میاندشت گفت: منش و روش امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) بالاترین و زیباترین مسیری است که انسان را به تقوای کامل می‌رساند.

قطع ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت هدف دشمن است

قطع ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت هدف دشمن است
2020-08-07T15:24:22+04:30
رشت- امام جمعه رشت با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه، گفت: قطع ارتباط میان ایران و محور مقاومت هدف دشمن است.

جریان تحریف می‌خواهد کشور را ناامید و متوقف نشان دهد

جریان تحریف می‌خواهد کشور را ناامید و متوقف نشان دهد
2020-08-07T14:57:44+04:30
آرادان– امام جمعه آرادان با بیان اینکه اگر بر جریان تحریف فائق آییم بر تحریم نیز پیروز خواهیم شد، گفت: جریان تحریف می‌خواهد کشور را ناامید و متوقف و مذاکره ...

سازگار: عید غدیر شناسنامۀ شیعه است

 سازگار: عید غدیر شناسنامۀ شیعه است
2020-08-07T15:04:23+04:30
پیرغلام و مداح اهل‌بیت(ع)گفت که باید ایام عید غدیر را محترم بشماریم؛ چراکه شناسنامه شیعه عید غدیر و مهر شیعه ولایت امیرالمؤمنین است.

یادداشت|نگاهی دوباره به غدیر خم

 یادداشت|نگاهی دوباره به غدیر خم
2020-08-07T15:04:23+04:30
همه افراد دستور پیغمبر و بیعت با علی(ع) به یاد دارند ، اما چرا از واقعه غدیر حدود ۷۰ روز نگذشته سقیفه را تشکیل دادند؟ آیا بیعت با علی(ع) یادشان رفته بود؟

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در پی حادثه انفجار بیروت

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در پی حادثه انفجار بیروت
2020-08-07T14:31:03+04:30
حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری با صدور پیامی حادثه دلخراش انفجار در بندر بیروت که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم لبنان شد، را تسلیت گفت.

شغل خطیرِ خبرنگاری به روایت معاون صدا/ رادیویی‌ها با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند

 شغل خطیرِ خبرنگاری به روایت معاون صدا/ رادیویی‌ها با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند
2020-08-07T14:37:42+04:30
کرونا روزهای سختی را برای برنامه‌سازان و سریال‌سازان رادیو و تلویزیون رقم زده اما آن‌ها سختی را پیش رویشان نمی‌بینند تا حال مردم با شنیدن از طریق امواج رادی...

شیطنت های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه تمام شدنی نیست

شیطنت های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه تمام شدنی نیست
2020-08-07T14:17:42+04:30
اسالم- امام جمعه اسالم با اشاره به اینکه شیطنت های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه تمام شدنی نیست، گفت: آمریکا و همدستانش می‌خواهند از این حادثه بهره برداری...

فعالیت‌های مسجدی قابلیت عرضه جهانی دارند

فعالیت‌های مسجدی قابلیت عرضه جهانی دارند
2020-08-07T14:17:41+04:30
حجت‌الاسلام ارزانی در آیین انتخاب قم به عنوان پایتخت فهما، با بیان اینکه فعالیت‌های مسجدی قابلیت عرضه جهانی را دارند، گفت: فهما در واقع رقابتی سالم در زیست ب...

فهما می‌تواند منجر به تاثیرگذاری بر جریان‌های فرامسجدی شود

فهما می‌تواند منجر به تاثیرگذاری بر جریان‌های فرامسجدی شود
2020-08-07T14:17:41+04:30
سیدعباس صالحی گفت: انتخاب پایتخت فهما می‌تواند چشم‌اندازی برای سال‌های آینده فراهم کند. این اتفاق می‌تواند منجر به تاثیرگذاری جریان مسجدی بر جریان‌های فرامسج...

ماجرای غدیر فقط نصب جانشین برای پیغمبر(ص) نبود

 ماجرای غدیر فقط نصب جانشین برای پیغمبر(ص) نبود
2020-08-07T14:24:22+04:30
واقعه‌هایی همچون مبعث، شب قدر، عید غدیر و ...، مثل خورشیدند که یک عدد بیشتر نیست اما هر روز طلوع مجددی دارد. در عید غدیر هر سال، درهایی باز می‌شود که در غیر...

شعرخوانی احمد بابایی در محفل «همای رحمت» به مناسبت عید غدیر خم

 شعرخوانی احمد بابایی در محفل «همای رحمت» به مناسبت عید غدیر خم
2020-08-07T13:44:24+04:30
همزمان با عید سعید غدیر خم شاعران آیینی کشور با حضور در خبرگزاری تسنیم به مدح امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام پرداختند.

یکتا: هر هیأت در محرم کمک‌رسان یک محله شود

 یکتا: هر هیأت در محرم کمک‌رسان یک محله شود
2020-08-07T13:31:02+04:30
مسئول جمعیت مردمی امام رضایی‌ها گفت: هر هیأت می‌تواند کمک‌رسان یک محله و استان از کشور در ایام محرم باشد.

نماهنگ "ولی‌الله" با نوای مقداد پیرحیاتی

 نماهنگ "ولی‌الله" با نوای مقداد پیرحیاتی
2020-08-07T13:31:02+04:30
نماهنگ "ولی‌الله" به‌مناسبت عید غدیر منتشر شد.

اهمیت شغل خبرنگاری از منظر آیت‌ الله بهجت (ره)

 اهمیت شغل خبرنگاری از منظر آیت‌ الله بهجت (ره)
2020-08-07T13:31:02+04:30
از آیت الله بهجت و اهمیت شغل خبرنگارى نزد ایشان خاطره‌اى بیادماندنى دارم که به نظرم براى همکاران رسانه‌اى و مطبوعاتى مى‌تواند مشوق و هدایت‌کننده باشد.

نماهنگ نسل غدیر با صدا حامد علیزاده منتشر شد

 نماهنگ نسل غدیر با صدا حامد علیزاده منتشر شد
2020-08-07T12:37:44+04:30
نماهنگ «نسل غدیر» با صدای حامد علیزاده و به مناسبت فرارسیدن عید غدیر خم منتشر شد.

خندوانه آبان پخش می‌شود

 خندوانه آبان پخش می‌شود
2020-08-07T12:24:23+04:30
رامبد جوان بعد از چند روز شایعه آمدن یا نیامدن بالاخره خبر از بازگشت با خندوانه داد.

صحنه "عصر جدید" صحنه وحدت شد/ وقتی ایرانی‌ها و افعانستانی‌ها رژه برادری رفتند

 صحنه "عصر جدید" صحنه وحدت شد/ وقتی ایرانی‌ها و افعانستانی‌ها رژه برادری رفتند
2020-08-07T11:44:23+04:30
"عصرجدید" در ادامه کارهای انسان‌دوستانه‌اش در قالب پویش‌هایی که به راه انداخته، رنگارنگی از استعدادهای مختلف قومیتی و فرامرزی را کنار هم قرار داده...

مناجات امیرالمؤمنین(ع) با نوای محمود کریمی

 مناجات امیرالمؤمنین(ع) با نوای محمود کریمی
2020-08-07T11:04:23+04:30
فایل صوتی مناجات حضرت امیرالمؤمنین(ع) با نوای محمود کریمی مداح اهل‌بیت(ع) منتشر شد.

خبری که پیامبر درباره سرنوشت "عهد غدیر" داده بود

 خبری که پیامبر درباره سرنوشت "عهد غدیر" داده بود
2020-08-07T11:04:23+04:30
مسأله غدیر، مسأله ایجاد یک شاخص است، یک معیار و میزان است. تا آخر دنیا مسلمانان می‌توانند این شاخص را، این معیار را جلوی خودشان قرار بدهند.

معجزات، دلیلی بر صدق دعوت انبیاء(ع)

 معجزات، دلیلی بر صدق دعوت انبیاء(ع)
2020-08-07T11:04:23+04:30
معجزات قابل توجیه نیستند، چون همه معجزات اموری خارق‌العاده اند و قوانین عالم ماده را نقض کرده و از آن پیروی نمی‌کنند و خود دارای قانونی جداگانه اند.

چرا "عید غدیر" بزرگ‌ترین عید مسلمانان است؟/ عید حقیقی از نگاه امیرالمؤمنین(ع)

 چرا "عید غدیر" بزرگ‌ترین عید مسلمانان است؟/ عید حقیقی از نگاه امیرالمؤمنین(ع)
2020-08-07T11:04:23+04:30
استاد حوزه علمیه قم گفت: در دایره معارف اسلامی، عید، خلاصه در خوشحالی ظاهری و دنیایی نمی‌شود بلکه روزی عید است که در آن، سودی واقعی نصیب انسان شده باشد؛...

آداب و اعمال شب و روز عید غدیر

 آداب و اعمال شب و روز عید غدیر
2020-08-07T11:04:23+04:30
همزمان با فرا رسیدن عید سعید غدیر، آداب و اعمال مربوط به شب و روز این عید منتشر شده است.

تعظیم شعائر بارعایت پروتکلهای بهداشتی/ سه تهدید کرونا برای محرم

تعظیم شعائر بارعایت پروتکلهای بهداشتی/ سه تهدید کرونا برای محرم
2020-08-07T09:24:21+04:30
سید احمد عبودتیان، مسئول بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا(عج) تعطیلی و کم فروغ شدن جلسات محرم، ایجاد دوگانه عقلانیت و مذهب و ایجاد رخنه در صفوف هیأتی‌ها را سه تهدید...

برگزاری عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) مطالبه عموم مردم است

برگزاری عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) مطالبه عموم مردم است
2020-08-07T09:11:02+04:30
حجت‌الاسلام قمی با بیان اینک مطالبه برای برگزاری عزاداری سیدالشهدا(ع) مطالبه عموم مردم است، گفت: هیأتی‌ها در محرم امسال با اجرای پروتکل‌های بهداشتی می‌بایست ...

هر هیأت در محرم کمک‌رسان یک محله شود

هر هیأت در محرم کمک‌رسان یک محله شود
2020-08-07T09:11:02+04:30
حسین یکتا، مسئول جمعیت مردمی امام رضایی‌ها گفت: تجربه کمک‌رسانی در سیل و زلزله و همچنین کرونا نشان داد که هیأتی‌ها پای کار هستند. هر هیأت می‌تواند کمک‌رسان ی...

غدیر خم یکی از مهمترین سندهای امامت و ولایت دوازده امام(ع) است

غدیر خم یکی از مهمترین سندهای امامت و ولایت دوازده امام(ع) است
2020-08-06T12:10:52+04:30
آیت پیمان گفت: واقعه غدیر خم که یکی از مهمترین سندهای امامت و ولایت دوازده امام علیهم السلام به ویژه خلافت بلافصل امامت و ولایت امیرالمومنین علی(ع) و دارای گ...