میرنیوز

ورود به ادبیات بومی از گذر « باغ رمان ایرانی»

 ورود به ادبیات بومی از گذر « باغ رمان ایرانی» 2023-03-23T14:50:16+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ادبیات داستانی هرچند در ایران طی دهه‌های گذشته توانسته با ورود به موضوعات، سبک‌های مختلف و معرفی چهره‌های نو و خلاق به عنوان یکی از جریان‌های جدی ادبی در میان مخاطبان عام و خاص مطرح شود، اما با این حال برخی از کارشناسان بر این باورند که گاه ادبیات داستانی ایران طی چند سال گذشته زیر سایه آثار ترجمه شده، از بومی‌گرایی و فاصله گرفته و روایت زیست ایرانی را از دست داده‌اند. 

محدود شدن داستان در فضاهای پرتکرار شهری و آپارتمانی، سبب شده تا نویسنده کمتر در فضاهای جدید طبع‌آزمایی کند. از این منظر، برخی از منتقدان بر این باورند که انبوه آثار ترجمه در بازار نشر که معلولی است از وضعیت اقتصادی نشر کشور، بر قلم نویسنده و ذائقه مخاطب ایرانی تأثیر گذاشته است. عجیب‌تر آنکه با وجود انتشار آثار قابل قبول و با کیفیت در هر سالی، مخاطبان عمدتاً ترجیح می‌دهند که مخاطب آثار خارجی باشند. 

حوزه هنری با در نظر گرفتن اهمیت پرداختن به زیست بوم ایرانی در آثار داستانی در سال گذشته طرحی را با عنوان «باغ رمان ایرانی» آغاز کرده که در سال جدید قرار است ادامه داشته باشد. حوزه هنری پس از مدیریت زنده‌یاد امیرحسین فردی در دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری که پایه‌گذار جوایز متعدد ادبی در حوزه داستان بود، عمده فعالیت‌های ادبی خود را بر حوزه شعر متمرکز کرد. حوزه هنری که روزگاری پایگاه اول نویسندگان جوان و خلاق در ادبیات انقلاب بود، امروزه این عنوان را از دست داده است. با آمدن محمدرضا شرفی خبوشان، نویسنده تقدیر شده در جایزه جلال و جایزه کتاب سال، به دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری انتظار می‌رود که حوزه هنری دوباره پا در این میدان بگذارد. با شرفی خبوشان درباره این طرح و چرایی لزوم اجرای آن به گفت‌وگو پرداختیم که می‌توانید در ادامه بخوانید:

*تسنیم:   طرحی در سال 1401 در حوزه هنری با محوریت داستان و رمان اجرا شد. طرح باغ رمان ایرانی با در نظر گرفتن چه نیازی اجرا می‌شود؟

طرح باغ رمان ایرانی با در نظر گرفتن استعدادهای جوان و جدید اجرا می‌شود. پس از گذشت 44 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ما شاهد ورود نسل جدید و جوان به عرصه نویسندگی و رویش استعدادهای جوانی در این حوزه هستیم که در کارگاه‌ها و رویدادهای ادبی آموزشی حوزه هنری چه در تهران و چه در مراکز استان‌ها پرورش یافتند و معرفی شدند. بسیاری از این نویسندگان به درجه‌ای رسیده‌اند که بتوانند رمان بنویسند یا اینکه تاکنون رمان نوشته و در صدد هستند تا رمان بعدی خود را با دانش بالاتری بنویسند و منتشر کنند.

کتاب , داستان , مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری , حوزه هنری ,

در واقع باغ رمان ایرانی به این معناست که به جایگاهی رسیده‌ایم که می‌توانیم شاهد رویش استعدادها و توانمندی‌های جدیدی در عرصه نوشتن رمان باشیم. با در نظر گرفتن به این موضوع، طرح در سال 1401 آغاز شد و قرار است در سال 1402، 44 رمان مرتبط با مفاهیم محوری و اصیل انقلاب اسلامی و ایران نوشته و منتشر شود. تعداد این آثار نیز ناظر بر چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است. 

در این طرح موضوعات مختلفی در نظر گرفته شده است که از این جمله می‌توان به هویت ایرانی، خانواده ایرانی، اعتقادات و عقاید انسان ایرانی، سنت‌ها و باورها و ... اشاره کرد. در واقع تکیه باغ رمان ایرانی بر نوع زیست و هویت ایرانی است. 

تمام موضوعات در نظر گرفته شده در این طرح، منجر به خلق آثاری می‌شود که روایتگر یک انسان ایرانی باشد تا به مدد همین نوشته‌ها و رمان‌ها، ما با زیست ایرانی در جامعه اسلامی و پس از انقلاب آشنا شویم و به نوعی از دریچه این آثار به شناخت بیشتر از خودمان برسیم؛ چرا که رمان عرصه‌ای است برای شناخت و دید بهتری به جهان زیستی خودمان. ما به درجه‌ای رسیده‌ایم که نویسندگان و رویش‌های جدید می‌توانند آثار خوبی را مطرح کنند. مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری هم این فرصت را فراهم می‌کند تا با استفاده از مربیان و اساتید صاحب‌تجربه، زمینه برای خلق این 44 اثر فراهم شود.  

*تسنیم: به زیست‌بوم ایرانی و اهمیت پرداختن و روایت از آن در داستان اشاره کردید. این موضوعی است که بسیاری از نویسندگان نسبت به فقدان آن در آثار داستانی طی سال‌های اخیر انتقاد داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به زنده‌یاد سعید تشکری اشاره کرد. آیا می‌توان این موضوع را یکی از چالش‌های مهم در حوزه داستان ایرانی قلمداد کرد؟

نمی‌توان از آن با عنوان چالش یاد کرد، بلکه یک نیاز است. در واقع ما نیازمند پیدا کردن ارتباط بین پیشینه و داشته‌های ادبیات روایی خودمان و نیازهای جدید روز هستیم. ما می‌توانیم با ایجاد پلی میان دانش روایی گذشته و ماجراها و ظرفیت‌های امروزی، نوعی رمان ایرانی خلق کنیم. هدف این است که در سایه این آفرینش‌ها، نوعی رمان ایرانی ارائه شود که فنون و دستاوردهای کلاسیک در منظومه‌های روایی و سنت ادبی ما را داشته باشد و در عین حال با نیازهای امروز نیز بیامیزد. 

*تسنیم: گفتید که بومی‌گرایی یک نیاز است، این به معنای آن است که در حال حاضر در آثار ایرانی فقدان آن احساس می‌شود؟

نمی‌گویم نداریم، این جریان شروع شده است. نویسندگان ایرانی خود نسبت به پرداختن به مسائل بومی در سال‌های گذشته حساسیت نشان داده و مدت‌هاست که این حرکت ادامه پیدا کرده و به محصول هم رسیده است. چون این حرکت از قبل وجود داشته، ما در طرح باغ رمان ایرانی تلاش کردیم تا به این حرکت میدان دهیم تا بتواند ظهور و بروز بهتری پیدا کند. این موضوع در واقع میوه‌ای است که ثمره درخت ادبیات داستانی در سال‌های گذشته است، باید حداکثر استفاده از آن را بکنیم و شرایطی را ایجاد کنیم که ثمردهی ویژه‌ و خلق اثر منجر شده و هم علاقه‌مندان را به سمت خواندن و مطالعه در این زمینه ترغیب کند. 

*تسنیم: از اهمیت پرداختن به بومی‌گرایی و زیست‌بوم ایرانی در داستان‌ها گفتید، در شرایطی که چه در بازار نشر کودک و نوجوان و چه در حوزه نشر بزرگسال، ما با انبوهی از کتاب‌های ترجمه شده مواجه هستیم. چقدر این موضوع بر نثر و سبک نویسندگان ایرانی تأثیر گذاشته است؟

انبوه آثار ترجمه شده در بازار نشر نه تنها به حوزه داستان که به طور کلی به حوزه فرهنگ آسیب می‌رساند؛ البته این به معنای عدم انتشار آثار ترجمه شده نیست. کتاب‌های ترجمه باید باشد و ما باید به همان اندازه کتاب داخلی داشته باشیم. نباید جلوی انتشار کتاب‌های ترجمه را بگیریم، بلکه باید امکانات رقابت با آثار ترجمه در کشور را فراهم کنیم.

کتاب , داستان , مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری , حوزه هنری ,

انتشار گسترده این آثار به این دلیل است که چاپ آن برای ناشر به صرفه‌تر تمام می‌شود. باید شرایطی را ایجاد کنیم که انتشار کتاب تنها بر پایه سودمحوری نباشد و ناشر و نویسنده با توجه به آثار ایرانی، بتوانند هم مسائل مالی‌شان برطرف شود و هم در چرخه رشد و گسترش آثار تألیفی ایرانی نقش داشته باشند. 

 این پدیده یک مسئله جمعی است و نیازمند همکاری همه گروه‌ها برای خروج از آن است؛ به این معنا که مخاطب ایرانی برای نویسنده ایرانی ارزش قائل شود و خرید آثار او را در اولویت خود قرار دهد. ناشر هم به همین صورت. ناشران در ایران طبق قانون فعلی، حق‌التألیفی به نویسنده خارجی پرداخت نمی‌کنند؛ بنابراین برای آنها پرداختن و اهمیت دادن به این دست از آثار حاشیه سود بیشتری دارد. نویسنده نیز باید بکوشد که کیفیت آثار خود را ارتقا دهد. در سال‌های اخیر نویسندگان خوب و آثار خوبی به بازار نشر معرفی شده‌اند، اما طبع مخاطب ایرانی تغییر کرده؛ گویی همان عادت را که در خرید کالای خارجی دارد و آن را در اولویت انتخاب خود قرار می‌دهد، در خرید آثار داستانی نیز چنین عادتی پیدا کرده است و این باید دگرگون شود.

همانطور که گفتم باید یک حرکت جمعی در این زمینه صورت بگیرد. هم سیاست‌گذاران فرهنگی و هم مردم، هم نویسندگان و هم ناشران باید توجه دوچندانی به ادبیات بومی داشته باشند تا اثر با کیفیت‌تری خلق شود. 

این اهتمام همه جانبه نیاز است تا در برابر این حجم عظیم آثار ترجمه شده بتوانیم هویت ایرانی را حفظ کنیم. وقتی یک اثر ایرانی نوشته می‌شود، حاوی فرهنگ و نوع زیست زندگی ایرانی است. نویسندگانی که خارج از ایران به سر می‌برند، داستان خود را مطابق و با حال و فضای خارج از ایران می‌نویسند و خلق می‌کنند؛ این نوع نگاه بر مخاطب نوجوان ایران تأثیر می‌گذارد. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اطلاعیه رسانه ملی درباره سخنان امروز رئیس صدا و سیما در دانشگاه امام صادق(ع)

 اطلاعیه رسانه ملی درباره سخنان امروز رئیس صدا و سیما در دانشگاه امام صادق(ع)
2023-06-01T12:21:05+03:30
به دنبال برخی شایعات درباره نام بردن برخی افراد در سخنان امروز رئیس سازمان صداوسیما در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) روابط عمومی رسانه ملی اطلاعیه ای ...

ناجی چنانی، مدیر دفتر نمایندگی صداوسیما در سوریه شد

 ناجی چنانی، مدیر دفتر نمایندگی صداوسیما در سوریه شد
2023-06-01T12:21:05+03:30
با حکم رییس سازمان صداوسیما، ناجی چنانی با حفظ سمت، مدیر دفتر نمایندگی این سازمان در سوریه شد.

آرنولد : بروس ویلیس همیشه یک ستاره بزرگ در خاطره‌ها می‌ماند

 آرنولد : بروس ویلیس همیشه یک ستاره بزرگ در خاطره‌ها می‌ماند
2023-06-01T12:07:44+03:30
آرنولد شوارتزنگر اخیراً در یک مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به همکاری‌هایش با بروس ویلیس گفت: بروس ویلیس هرگز بازنشسته نمی‌شود و همیشه به عنوان یک ستاره بزرگ در ...

شکل‌گیری استراتژی جدید در پلتفرم‌ها / محتوای درخواستی بهترین گزینه برای مدیریت هزینه‌ها

 شکل‌گیری استراتژی جدید در پلتفرم‌ها / محتوای درخواستی بهترین گزینه برای مدیریت هزینه‌ها
2023-06-01T12:07:43+03:30
درشرایطی که صنعت انتشار محتوای سرگرمی در فضای مجازی به نوعی تا سال‌های اخیر رشدی تصاعدی داشته، یک تحقیق علمی نشان می‌دهد روند انتشار محتوای درخواستی سیاستی ...

اهدای نشان ارادت به نفرات نخست بیستمین جشنواره امام رضا (ع)

اهدای نشان ارادت به نفرات نخست بیستمین جشنواره امام رضا (ع)
2023-06-01T10:54:26+03:30
 نفرات نخست جشنواره‌های رضوی بیستمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) «نشان ارادت»را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولان در جریان مراسم...

دشمنان تلاش می‌کنند نسل جوان را نسبت به روحانیت بدبین کنند

دشمنان تلاش می‌کنند نسل جوان را نسبت به روحانیت بدبین کنند
2023-06-01T10:54:25+03:30
دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت در بخشی از درس خارج فقه، با تبریک ولادت باسعادت حضرت امام رضا (ع) تصریح کرد: هر آنچه انسان را از بدی بازدارد و بسوی خیرات و خوبی‌ه...

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون حفظ ۲۰ جزء مؤسسه مهد قرآن

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون حفظ ۲۰ جزء مؤسسه مهد قرآن
2023-06-01T10:27:24+03:30
اسامی حافظان قرآن عضو مؤسسه مهد قرآن از سراسر کشور که در مراحل شفاهی و کتبی ششمین دوره آزمون سراسری حفظ ۲۰ جز قبول شدند بر روی سایت این مؤسسه قرار گرفت.

ثبت نام دوره جدید کلاس مجردها آغاز شد

ثبت نام دوره جدید کلاس مجردها آغاز شد
2023-06-01T10:14:13+03:30
ثبت نام دوره دوازدهم کلاس مجردها با تدریس حجت‌الاسلام شهاب مرادی مصادف با میلاد امام رضا (ع) آغاز و تا ۳۱ خرداد ادامه خواهد داشت.

روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» در رادیو تبیین

 روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» در رادیو تبیین
2023-06-01T10:07:40+03:30
مدیر رادیو تبیین معتقد است: ما موظفیم تا حقایق انقلاب اسلامی را پیش از آنکه مورد دستبرد شبهه‌افکنی و تحریف دشمن واقع شود،  مبتنی بر راهبرد «تبیین ...

روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» از رادیو تبیین

 روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» از رادیو تبیین
2023-06-01T09:41:00+03:30
مدیر رادیو تبیین معتقد است: ما موظفیم تا حقایق انقلاب اسلامی را پیش از آنکه مورد دستبرد شبهه‌افکنی و تحریف دشمن واقع شود،  مبتنی بر راهبرد «تبیین ...

«به بلندای آن ردا» داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع)

 «به بلندای آن ردا» داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع)
2023-06-01T08:47:42+03:30
«به بلندای آن ردا» نوشته سیدمهدی شجاعی داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع) را از زاویه‌ای متفاوت پیش چشم مخاطب گشوده است.

حجت الاسلام نواب: خدمات ارائه شده به حجاج  ایرانی روبه رشد است

حجت الاسلام نواب: خدمات ارائه شده به حجاج  ایرانی روبه رشد است
2023-06-01T08:27:25+03:30
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بدو ورود به مدینه منوره خدمات ارائه شده به زائران ایرانی را روبه رشد و سازنده توصیف کرد. 

قناعت شاخصه انسان‌های شاکر است

قناعت شاخصه انسان‌های شاکر است
2023-06-01T08:27:25+03:30
مؤسس حوزه علمیه قائم (عج) چیذر گفت: شاکرترین مردم کسانی هستند که قناعت بیشتری دارند؛ همچنانکه کافرترین بندگان خدا کسانی هستند که در مقام حرص و طمع هستند،

اردوی تبلیغی؛ از برپایی میز مشاوره تا برگزاری جشن ازدواج طلبگی

اردوی تبلیغی؛ از برپایی میز مشاوره تا برگزاری جشن ازدواج طلبگی
2023-06-01T08:27:25+03:30
اردوی تبلیغی جهادی طلاب مدرسه علمیه نجمه خاتون (س) از برپایی ایستگاه مشاوره تا برگزاری جشن ازدواج طلبگی همزمان با ایام دهه کرامت برگزار شد.

سیاست فرعون، افساد فی‌الارض و «تفرقه بینداز و حکومت کن» بود/ کل زندگی دنیا ابزار است

سیاست فرعون، افساد فی‌الارض و «تفرقه بینداز و حکومت کن» بود/ کل زندگی دنیا ابزار است
2023-06-01T08:14:04+03:30
یکی از روش‌های تربیتی قرآن، بیان داستان‌های آموزنده گذشتگان است تا از رفتارهای خوب و نقطه‌های قوت آن‌ها اقتباس و از نقطه‌های ضعف و اشتباهات آن‌ها پرهیز کنیم.

ظهور کرامات از ضریح امام رضا (ع) در بیان آیت الله بهجت(ره)

 ظهور کرامات از ضریح امام رضا (ع) در بیان آیت الله بهجت(ره)
2023-06-01T05:54:30+03:30
آیت الله بهجت(ره) می‌فرمود: کرامات از ضریح امام رضا (ع) بیشتر از ضریح امام حسین (ع) ظاهر می‌شود، بنابراین ایرانی‌ها باید نعمت حرم امام رضا (ع) را که زیارت آ...

هر هنرمندی در قله فعالیتهایش ارتباط با امام رئوف قرار دارد/وزارت ارشاد تسهیل گر و حمایتگر است

هر هنرمندی در قله فعالیتهایش ارتباط با امام رئوف قرار دارد/وزارت ارشاد تسهیل گر و حمایتگر است
2023-05-31T23:07:28+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه این وزارتخانه باید نسبت به هنر دینی حمایتگر و تسهیلگر باشد، گفت: هر هنرمندی در قله فعالیتهایش ارتباط با امام رئوف...

سینما‌ها در نیمه خرداد تعطیل است

 سینما‌ها در نیمه خرداد تعطیل است
2023-05-31T19:27:43+03:30
سخنگوی انجمن سینماداران روز‌های تعطیلی سینما‌ها را در هفته آینده اعلام کرد.

سخنان رئیس صداوسیما در دانشگاه امام صادق(ع)/ از نقش رسانه ملّی در اغتشاشات اخیر تا سیاست مواجهه با سلبریتی‌ها

 سخنان رئیس صداوسیما در دانشگاه امام صادق(ع)/ از نقش رسانه ملّی در اغتشاشات اخیر تا سیاست مواجهه با سلبریتی‌ها
2023-05-31T19:27:42+03:30
پیمان جبلی در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) درباره چند موضوع توضیحاتی داد و نسبت به سیاست مواجهه با سلبریتی‌ها هم واکنش تندی داشت.

ایران و روسیه به دنبال حمایت از سینماگران و پخش‌کنندگان

 ایران و روسیه به دنبال حمایت از سینماگران و پخش‌کنندگان
2023-05-31T18:34:26+03:30
فعالیت چتر سینمای ایران با حضور در بازار محتوای جهانی worldcontent مسکو ۲۰۲۳ تداوم یافت و در دیدارهای میان مسئولان سینمایی ایران و روسیه مقرر شد مکانیزمی بر...

تجدید میثاق بانوان ایران اسلامی با آرمان‌های امام خمینی (ره)

 تجدید میثاق بانوان ایران اسلامی با آرمان‌های امام خمینی (ره)
2023-05-31T18:07:45+03:30
انسیه خزعلی گفت: امام خمینی(ره) حدی برای زنان در وصیت‌نامه خود در نظر نگرفته‌اند و ذکر کردند که زنان در عرصه‌های مختلف اعم از اقتصادی، سیاسی و نظامی مصمم‌تر...

۳ تصویرگر ایرانی منتخب جشنواره آسیایی محتوای کودک اندونزی شدند

 ۳ تصویرگر ایرانی منتخب جشنواره آسیایی محتوای کودک اندونزی شدند
2023-05-31T17:54:20+03:30
آثار سه تصویرگر ایرانی در فهرست منتخبین چهاردهمین جشنواره آسیایی محتوای کودک (AFCC) اندونزی که با موضوع بازی برگزار شده بود، قرار گرفت.

برنامه‌های رادیو و تلویزیون در ارتحال امام خمینی(ره)

 برنامه‌های رادیو و تلویزیون در ارتحال امام خمینی(ره)
2023-05-31T17:54:19+03:30
شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به مناسبت ایام ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد ویژه‌هایی را تدارک دیده‌اند.

اعلام فراخوان شانزدهمین جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران

 اعلام فراخوان شانزدهمین جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران
2023-05-31T17:54:19+03:30
فراخوان شانزدهمین جشنوارۀ منطقه‌ای موسیقی نواحی ایران پیرامون «تنوع‌ موسیقایی قومی بر اساس وحدت سنت‌های اقوام ایران» و بر پایۀ «خلاقیت‌های مو...

«سوران» جایگزین «گیلدخت» می‌شود + عکس‌های جدید

 «سوران» جایگزین «گیلدخت» می‌شود + عکس‌های جدید
2023-05-31T17:54:19+03:30
سریال «سوران» آخرین حضور مرحوم حسام محمودی به زودی میزبان مخاطبان خود در شبکه یک سیما خواهد بود.

راه حل بحران هویت در دنیای مدرن چیست؟

 راه حل بحران هویت در دنیای مدرن چیست؟
2023-05-31T17:54:18+03:30
کتاب «تحولات نوپدید دینی و معنوی در دنیای معاصر»، اثر محمدمسعود سعیدی از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۳۹۸ منتشر شد.

ابوالقاسمی: امام رضا (ع) آیینه رضایت خداست

 ابوالقاسمی: امام رضا (ع) آیینه رضایت خداست
2023-05-31T17:54:18+03:30
نام امام رضا علیه‌السلام از رضوان مشتق شده است؛ یعنی کسی که خود در اوج رضایت و جلب رضا خداوند و بلکه مظهر رضوان خداست. با این نگاه، اشکالی ندارد که ما نمازی...

بهترین آهنگ‌های ساخته شده برای امام رضا را بشنوید / از چاوشی تا صفوی

 بهترین آهنگ‌های ساخته شده برای امام رضا را بشنوید / از چاوشی تا صفوی
2023-05-31T17:54:18+03:30
خوانندگان و آهنگسازان بسیاری در چند دهه گذشته برای عرض ارادت به صاحت امام رضا علیه السلام، خلق اثر کرده‌اند.

مردمی که با دست خالی و همتی بلند سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار را برگزار می‌کنند

 مردمی که با دست خالی و همتی بلند سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار را برگزار می‌کنند
2023-05-31T17:54:17+03:30
سوگواره تعزیه ده زیار نه به مدد بودجه‌ها و اعتبارات دولتی و نه با کمک و حمایت صنایع و شرکت‌های بزرگ معدنی که فقط و فقط به همت دستان خالی و همت بلند مردم ده‌...

کاهش بیش از ۱۰ درصدی مخاطبان در روز نیم‌بها / فسیل ۱۲ درصد کمتر بلیت فروخت

 کاهش بیش از ۱۰ درصدی مخاطبان در روز نیم‌بها / فسیل ۱۲ درصد کمتر بلیت فروخت
2023-05-31T17:54:17+03:30
درحالی که دیروز روز نیم‌بهای سینمای کشورمان بود آمارها نشان می‌دهد نسبت به هفته قبل هموطنان ۱۰ درصد کمتر سینما رفتند و غریب با بیشترین ریزش مخاطب روبرو شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)