میرنیوز

یک مستند در جستجوی مشکلات خودروسازی؛ تحریم، سهام‌داری، قیمت دستوری یا دست‌های پشت پرده؟!

 یک مستند در جستجوی مشکلات خودروسازی؛ تحریم، سهام‌داری، قیمت دستوری یا دست‌های پشت پرده؟! 2023-03-22T15:30:24+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مجموعه مستند 6 قسمتی «چهار چرخ» به کارگردانی محمود عزیزی و تهیه‌کنندگی محسن اسلام‌زاده از شبکه مستند سیما پخش شد. این مستند روایتی از صنعت خودروسازی ایران را روانه آنتن کرد و مشکلات این حوزه که سبب نارضایتی‌های زیادی بین مردم شده است را به نمایش گذاشت.

محسن اسلام‌زاده در گفت‌وگویی با تسنیم درباره ابعاد مختلف ساخت این مستند سخن گفت که در زیر آن را می‌خوانید:

تسنیم: درباره ایده ساخت این مستند بگویید. مستندهای پرتعدادی درباره صنعت خودروسازی در سال‌های گذشته ساخته شده است. چه شد که علیرغم این شرایط وارد تولید چنین مستندی شدید؟‌

این روزها مجموعه مستندی 16 قسمتی درباره اقتصاد تولید می‌کنیم؛ یکی از موضوعات اصلی در این مجموعه "صنعت خودروسازی" بود که سراغش رفتیم. در ابتدا می‌خواستیم 2 قسمت مستند با محوریت صنعت خودروسازی در ایران بسازیم اما زمانی که وارد این موضوع شدیم، دیدیم که صنعت خودروسازی موضوع بسیار گسترده و پربحثی است و نمی‌توان با ساخت 2 قسمت مستند از کنار آن عبور کرد.

وقتی تحقیق و پژوهش بیشتری کردیم به این نتیجه رسیدیم سرفصل‌های زیادی درباره صنعت خودروسازی وجود دارد که اگر شفاف به مردم گفته شود، با جزئیات بیشتری می‌فهمند که چرا این شرایط نابه‌سامان در صنعت خودروسازی به وجود آمده است.  

سرفصل‌ها و فاکتورهای متعددی برای بیان مسئله پیش‌روی ما بود و از بین آنها اصلی‌ترین‌ها را انتخاب کردیم. در ادامه، مستندهایی که در این زمینه ساخته شده بود را دیدیم؛ دو مستند «اختاپوس» و «تهران تقاطع سئول» از جمله شاخص‌ترین و جدی‌ترین کارهایی است که در این زمینه ساخته شده است. سعی کردیم خط روایت آنها را بفهمیم و روایت خود را چند قدم جلوتر از آنها قرار بدهیم تا مباحث جدیدتری به مخاطب عرضه شود.

در نهایت اسامی کارشناسانی که می‌توانستند به ما کمک کنند را درآوردیم و برای تصویربرداری وارد خط تولید شدیم. علاوه براین، با کمک ساپکو وارد کارخانه‌های قطعه‌سازی شدیم و مصاحبه‌گیری‌ها آغاز شد. فکر می‌کنم یکی از جذابیت‌های اصلی در این مجموعه مستند این بود که خط تولید شرکت‌‌های خودروسازی را نمایش دادیم.

مستند , تلویزیون , سینما , گروه صنعتی ایران خودرو , واردات خودرو , خودرو ,

 

 

- آیا شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز به راحتی اجازه دادند وارد خط تولید شوید و با روسای آنها مصاحبه بگیرید؟

صادقانه بگویم که ایران خودرو برخورد خوبی داشت اما سایپا خیلی ما را اذیت کرد و مدیرعامل وقت این شرکت هیچ اجازه‌ای برای ورود یا مصاحبه به ما نداد. برخورد قطعه‌سازان نیز بد نبود.

 تمام تلاشمان این بود که فارغ از سیاست‌زدگی و سیاسی بازی‌ها، صنعت خودروسازی ایران را آسیب‌شناسی کنیم و به این سؤال پاسخ بدهیم که چرا صنعت خودروسازی ما به این وضعیت نامطلوب دچار شده است‌؟

- اشاره کردید که یکی از خودروساز‌ها اجازه مصاحبه نداد؛ آیا تلویزیون هم ممانعتی از پخش بخش‌هایی از مستند داشت؟

خیر.

وقتی مجموعه را تماشا می‌کنید متوجه می‌شوید که یکی دو قسمت اول بسیار تند است؛ خودمان هم فکر می‌کردیم که اصلاحیه بخورد اما محسن یزدی مدیر شبکه مستند، مهدی نقویان و حسن جعفری از مؤسسه اندیشه شهید آوینی از ما بسیار حمایت کردند. همین موضوع باعث شد تا مستند با کمترین اصلاحات روانه آنتن شود.

- به نظر شما مشکلات اصلی خودروسازی در کشورمان کجاست؟

به همین راحتی نمی‌توان به این سؤال پاسخ داد و باید همه جوانب را بررسی کرد. «چهار چرخ»، 300 دقیقه فیلم مستند بود تا به همین سؤال به صورت تخصصی پاسخ بدهد. با این حال من فکر می‌کنم که مشکلات این عرصه دلایل مختلفی دارد؛ برای مثال، مدل سهام‌داری خودروسازان ایرادات جدی دارد و این مدل تبدیل به یک چرخه باطل نیز شده است.

همچنین مدیریت این صنعت دارای نواقص جدی و به نوعی بلاتکلیف است. هنوز نمی‌دانیم که مدیریت این عرصه باید خصوصی باشد یا دولتی؟ علاوه براین، قیمت‌گذاری اجباری نیز تبدیل به یکی از پیچیده‌ترین و در عین حال پرچالش‌ترین موضوعات در این صنعت شده است.

خود ما هم در ابتدا فکر می‌کردیم که می‌توان مشکلات این عرصه را در یک پاراگراف خلاصه و بیان کرد اما این کار واقعاً نشدنی است و هر کدام از مشکلات این عرصه، پر تفصیل است. حتی این سؤالات در بین اهالی این عرصه پرتکرار است که چرا فقط با پژو فرانسه کار می‌کنیم؟ چرا تعاملات ما با شرکت رنو کم است و پژو این اندازه در بین برخی از مدیران محبوب است؟ پژویی‌ها علیرغم سود هنگفتی که از حضور در بازار ایران به دست آوردند، چه سرمایه‌گذاری در ایران انجام دادند؟ قیمت‌گذاری دستوری چه بلایی سر این صنعت آورده است؟ تعامل قطعه‌ساز و خودروساز چگونه معنا پیدا می‌کند؟ چرا خودروی ارزان قیمت وارد ایران نمی‌شود و ...

مستند , تلویزیون , سینما , گروه صنعتی ایران خودرو , واردات خودرو , خودرو ,

در مورد همکاری با شرکت‌های فرانسوی جالب است بدانید که در تحریم‌ها پژویی‌ها خیلی زود رفتند اما رنویی‌ها تا جایی که می‌توانستند به کارشان ادامه دادند. هم‌چنین در مورد واردات خودروی ارزان قیمت باید به این نکته اشاره کنم که نوعی تفکر غلط در صنعت خودروسازی وجود دارد که 5 دهک پایین باید از سایپا خودرو بخرند، دهک‌های 6 و 7 باید از ایران خودرو ماشین بخرند، خودروهای چینی و کره‌ای متعلق به دهک‌های 8 و خودروهای خارجی نیز متعلق به دهک‌های 9 و 10 است. همین قانون نانوشته اجازه نمی‌دهد که برای دهک‌های پایین جامعه خودرو وارد شود.

 

 

من فکر می‌کنم در صنعت خودروسازی با منشوری از مشکلات روبه‌رو هستیم که باعث شده نه مصرف‌کننده راضی باشد، نه دولت و نه خودروساز.

- سهم دولت در این مشکلات کجاست؟‌

بالأخره دولت برنامه‌ریز این حوزه است و آنها هستند که باید برنامه‌ریزی کنند و پاسخگو باشند. خودروسازان این گلایه را از دولت دارند که علیرغم گران شدن مواد اولیه اما قیمت کارخانه‌ای خودرو تحت تأثیر فشارهای دولت ثابت باقی می‌ماند. همین موضوع باعث می‌شود که سود هنگفتی نصیب دلالان شود، اما خودروساز تحت تاثیر قیمت‌گذاری دستوری باید قیمت را ثابت نگه دارد.

مستند , تلویزیون , سینما , گروه صنعتی ایران خودرو , واردات خودرو , خودرو ,

 

از سویی دیگر، دولت باید تکلیف سهام‌داری و مدیریت خودروسازان را معلوم کند. همچنین باید برخی تعاملات شفاف شود. جالب است بدانید که برخی از قراردادها با خودروسازان خارجی اسناد محرمانه دارد و مستنداتش اصلاً منتشر نمی‌‌شود.

- خیلی‌ها شما را به عنوان مستندساز بحران می‌شناسند و اکثر کارهای شما در سال‌های گذشته مؤید همین موضوع بوده است. چگونه شد که وارد ساخت مستندی با سوژه اقتصادی شدید؟

در کارنامه مستندسازی‌ام، کارهای زیادی با سرفصل عدالت اجتماعی دیده می‌شود و همیشه دوست داشتم چالش‌های داخلی کشور را هم مستندسازی کنم، چرا که دغدغه‌های مردم است. خیلی سخت است که مستندساز نسبت به این موضوعات بی تفاوت باشد و من هم این‌گونه نیستم.

خاطرم هست مستندی را در دهه 80 ساختم که بایکوت شد؛ مستند «فریاد عدالت» که درباره طلبه سیرجانی بود.

- بازخوردها نسبت به این سوژه و این مستند چه بود؟

قسمت اول و دوم خیلی انتقادی بود و نقدهای مختلفی که درباره صنعت خودروسازی مطرح است را بیان کردیم. در قسمت‌های بعدی کمی فضا عوض شد. ما بستری ایجاد کردیم تا آدم‌ها بتوانند حرفشان را بزنند. کار مستندساز روایت کردن است، هر چند که نمی‌تواند بدون موضع باشد. درباره صنعت خودروسازی سوال‌هایی از جانب مردم و نخبگان مطرح است که سعی کردیم آنها را در کار بگنجانیم. «چهار چرخ» تلاش کرد ترسیم‌کننده درستی از فضای خودروسازی در کشور و وضعیت آن باشد.

- محمود عزیزی کارگردان مستند اشاره کرده بود که خیلی‌ها حاضر به مصاحبه نمی‌شدند؛ دلیل این موضوع چه بود؟

روند کار 3 سال بود.

به صورت کلی، افراد مختلف در این موضوعات بسیار سخت مصاحبه می‌کنند. برای مثال، این روزها مستندی را درباره گمرک کار می‌کنیم؛ نزدیک به 10 ماه است که پیگیری می‌کنیم تا یکی دو نفر مهم و کلیدی حاضر به مصاحبه شوند.

در این مستند نیز همین بود. برای اینکه یک مدیر یا یک مطلع این عرصه را مجاب به مصاحبه کنیم، ماه‌ها پیگیری می‌کردیم. جالب است بدانید که در ساخت این مجموعه مستند اقتصادی، تاکنون 2-3 مدیرتولید پرانرژی عوض کرده‌ایم! مثلا اینکه دکتر منطقی حاضر به مصاحبه شد، بسیار خوب بود، اگر چه برای متقاعدکردن او هم ماه‌ها پیگیری کردیم. همچنین اولین مدیرعامل ایران خودرو با پیگیری چندین واسطه‌ای حاضر به مصاحبه شد که البته اینترنتی مصاحبه کرد.

در این ماجرا کرونا نیز بسیار تأثیرگذار بود، چرا که خیلی از سیاستمداران و مدیران دهه 60 به سختی مصاحبه حضوری را در آن روزهای اوج ویروس کرونا می‌پذیرفتند. بسیاری از آنها هم طی در همین دوره فوت شدند.

مستند , تلویزیون , سینما , گروه صنعتی ایران خودرو , واردات خودرو , خودرو ,

- درباره ساخت یک مجموعه مستند 16 قسمتی اقتصادی صحبت کردید؛ تولید آن ادامه دارد؟

بله. 10 قسمت از آن مجموعه باقی مانده است که مستندهای گمرک یکی از همین قسمت‌ها است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اهدای نشان ارادت به نفرات نخست بیستمین جشنواره امام رضا (ع)

اهدای نشان ارادت به نفرات نخست بیستمین جشنواره امام رضا (ع)
2023-06-01T10:54:26+03:30
 نفرات نخست جشنواره‌های رضوی بیستمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) «نشان ارادت»را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولان در جریان مراسم...

دشمنان تلاش می‌کنند نسل جوان را نسبت به روحانیت بدبین کنند

دشمنان تلاش می‌کنند نسل جوان را نسبت به روحانیت بدبین کنند
2023-06-01T10:54:25+03:30
دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت در بخشی از درس خارج فقه، با تبریک ولادت باسعادت حضرت امام رضا (ع) تصریح کرد: هر آنچه انسان را از بدی بازدارد و بسوی خیرات و خوبی‌ه...

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون حفظ ۲۰ جزء مؤسسه مهد قرآن

اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون حفظ ۲۰ جزء مؤسسه مهد قرآن
2023-06-01T10:27:24+03:30
اسامی حافظان قرآن عضو مؤسسه مهد قرآن از سراسر کشور که در مراحل شفاهی و کتبی ششمین دوره آزمون سراسری حفظ ۲۰ جز قبول شدند بر روی سایت این مؤسسه قرار گرفت.

ثبت نام دوره جدید کلاس مجردها آغاز شد

ثبت نام دوره جدید کلاس مجردها آغاز شد
2023-06-01T10:14:13+03:30
ثبت نام دوره دوازدهم کلاس مجردها با تدریس حجت‌الاسلام شهاب مرادی مصادف با میلاد امام رضا (ع) آغاز و تا ۳۱ خرداد ادامه خواهد داشت.

روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» در رادیو تبیین

 روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» در رادیو تبیین
2023-06-01T10:07:40+03:30
مدیر رادیو تبیین معتقد است: ما موظفیم تا حقایق انقلاب اسلامی را پیش از آنکه مورد دستبرد شبهه‌افکنی و تحریف دشمن واقع شود،  مبتنی بر راهبرد «تبیین ...

روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» از رادیو تبیین

 روایت حقایق انقلاب اسلامی با راهبرد «تبیین پیش‌دستانه» از رادیو تبیین
2023-06-01T09:41:00+03:30
مدیر رادیو تبیین معتقد است: ما موظفیم تا حقایق انقلاب اسلامی را پیش از آنکه مورد دستبرد شبهه‌افکنی و تحریف دشمن واقع شود،  مبتنی بر راهبرد «تبیین ...

«به بلندای آن ردا» داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع)

 «به بلندای آن ردا» داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع)
2023-06-01T08:47:42+03:30
«به بلندای آن ردا» نوشته سیدمهدی شجاعی داستانی رئال و جزئی‌نگر از شرح زندگانی امام رضا (ع) را از زاویه‌ای متفاوت پیش چشم مخاطب گشوده است.

حجت الاسلام نواب: خدمات ارائه شده به حجاج  ایرانی روبه رشد است

حجت الاسلام نواب: خدمات ارائه شده به حجاج  ایرانی روبه رشد است
2023-06-01T08:27:25+03:30
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بدو ورود به مدینه منوره خدمات ارائه شده به زائران ایرانی را روبه رشد و سازنده توصیف کرد. 

قناعت شاخصه انسان‌های شاکر است

قناعت شاخصه انسان‌های شاکر است
2023-06-01T08:27:25+03:30
مؤسس حوزه علمیه قائم (عج) چیذر گفت: شاکرترین مردم کسانی هستند که قناعت بیشتری دارند؛ همچنانکه کافرترین بندگان خدا کسانی هستند که در مقام حرص و طمع هستند،

اردوی تبلیغی؛ از برپایی میز مشاوره تا برگزاری جشن ازدواج طلبگی

اردوی تبلیغی؛ از برپایی میز مشاوره تا برگزاری جشن ازدواج طلبگی
2023-06-01T08:27:25+03:30
اردوی تبلیغی جهادی طلاب مدرسه علمیه نجمه خاتون (س) از برپایی ایستگاه مشاوره تا برگزاری جشن ازدواج طلبگی همزمان با ایام دهه کرامت برگزار شد.

سیاست فرعون، افساد فی‌الارض و «تفرقه بینداز و حکومت کن» بود/ کل زندگی دنیا ابزار است

سیاست فرعون، افساد فی‌الارض و «تفرقه بینداز و حکومت کن» بود/ کل زندگی دنیا ابزار است
2023-06-01T08:14:04+03:30
یکی از روش‌های تربیتی قرآن، بیان داستان‌های آموزنده گذشتگان است تا از رفتارهای خوب و نقطه‌های قوت آن‌ها اقتباس و از نقطه‌های ضعف و اشتباهات آن‌ها پرهیز کنیم.

ظهور کرامات از ضریح امام رضا (ع) در بیان آیت الله بهجت(ره)

 ظهور کرامات از ضریح امام رضا (ع) در بیان آیت الله بهجت(ره)
2023-06-01T05:54:30+03:30
آیت الله بهجت(ره) می‌فرمود: کرامات از ضریح امام رضا (ع) بیشتر از ضریح امام حسین (ع) ظاهر می‌شود، بنابراین ایرانی‌ها باید نعمت حرم امام رضا (ع) را که زیارت آ...

هر هنرمندی در قله فعالیتهایش ارتباط با امام رئوف قرار دارد/وزارت ارشاد تسهیل گر و حمایتگر است

هر هنرمندی در قله فعالیتهایش ارتباط با امام رئوف قرار دارد/وزارت ارشاد تسهیل گر و حمایتگر است
2023-05-31T23:07:28+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه این وزارتخانه باید نسبت به هنر دینی حمایتگر و تسهیلگر باشد، گفت: هر هنرمندی در قله فعالیتهایش ارتباط با امام رئوف...

سینما‌ها در نیمه خرداد تعطیل است

 سینما‌ها در نیمه خرداد تعطیل است
2023-05-31T19:27:43+03:30
سخنگوی انجمن سینماداران روز‌های تعطیلی سینما‌ها را در هفته آینده اعلام کرد.

سخنان رئیس صداوسیما در دانشگاه امام صادق(ع)/ از نقش رسانه ملّی در اغتشاشات اخیر تا سیاست مواجهه با سلبریتی‌ها

 سخنان رئیس صداوسیما در دانشگاه امام صادق(ع)/ از نقش رسانه ملّی در اغتشاشات اخیر تا سیاست مواجهه با سلبریتی‌ها
2023-05-31T19:27:42+03:30
پیمان جبلی در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) درباره چند موضوع توضیحاتی داد و نسبت به سیاست مواجهه با سلبریتی‌ها هم واکنش تندی داشت.

ایران و روسیه به دنبال حمایت از سینماگران و پخش‌کنندگان

 ایران و روسیه به دنبال حمایت از سینماگران و پخش‌کنندگان
2023-05-31T18:34:26+03:30
فعالیت چتر سینمای ایران با حضور در بازار محتوای جهانی worldcontent مسکو ۲۰۲۳ تداوم یافت و در دیدارهای میان مسئولان سینمایی ایران و روسیه مقرر شد مکانیزمی بر...

تجدید میثاق بانوان ایران اسلامی با آرمان‌های امام خمینی (ره)

 تجدید میثاق بانوان ایران اسلامی با آرمان‌های امام خمینی (ره)
2023-05-31T18:07:45+03:30
انسیه خزعلی گفت: امام خمینی(ره) حدی برای زنان در وصیت‌نامه خود در نظر نگرفته‌اند و ذکر کردند که زنان در عرصه‌های مختلف اعم از اقتصادی، سیاسی و نظامی مصمم‌تر...

۳ تصویرگر ایرانی منتخب جشنواره آسیایی محتوای کودک اندونزی شدند

 ۳ تصویرگر ایرانی منتخب جشنواره آسیایی محتوای کودک اندونزی شدند
2023-05-31T17:54:20+03:30
آثار سه تصویرگر ایرانی در فهرست منتخبین چهاردهمین جشنواره آسیایی محتوای کودک (AFCC) اندونزی که با موضوع بازی برگزار شده بود، قرار گرفت.

برنامه‌های رادیو و تلویزیون در ارتحال امام خمینی(ره)

 برنامه‌های رادیو و تلویزیون در ارتحال امام خمینی(ره)
2023-05-31T17:54:19+03:30
شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به مناسبت ایام ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد ویژه‌هایی را تدارک دیده‌اند.

اعلام فراخوان شانزدهمین جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران

 اعلام فراخوان شانزدهمین جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران
2023-05-31T17:54:19+03:30
فراخوان شانزدهمین جشنوارۀ منطقه‌ای موسیقی نواحی ایران پیرامون «تنوع‌ موسیقایی قومی بر اساس وحدت سنت‌های اقوام ایران» و بر پایۀ «خلاقیت‌های مو...

«سوران» جایگزین «گیلدخت» می‌شود + عکس‌های جدید

 «سوران» جایگزین «گیلدخت» می‌شود + عکس‌های جدید
2023-05-31T17:54:19+03:30
سریال «سوران» آخرین حضور مرحوم حسام محمودی به زودی میزبان مخاطبان خود در شبکه یک سیما خواهد بود.

راه حل بحران هویت در دنیای مدرن چیست؟

 راه حل بحران هویت در دنیای مدرن چیست؟
2023-05-31T17:54:18+03:30
کتاب «تحولات نوپدید دینی و معنوی در دنیای معاصر»، اثر محمدمسعود سعیدی از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۳۹۸ منتشر شد.

ابوالقاسمی: امام رضا (ع) آیینه رضایت خداست

 ابوالقاسمی: امام رضا (ع) آیینه رضایت خداست
2023-05-31T17:54:18+03:30
نام امام رضا علیه‌السلام از رضوان مشتق شده است؛ یعنی کسی که خود در اوج رضایت و جلب رضا خداوند و بلکه مظهر رضوان خداست. با این نگاه، اشکالی ندارد که ما نمازی...

بهترین آهنگ‌های ساخته شده برای امام رضا را بشنوید / از چاوشی تا صفوی

 بهترین آهنگ‌های ساخته شده برای امام رضا را بشنوید / از چاوشی تا صفوی
2023-05-31T17:54:18+03:30
خوانندگان و آهنگسازان بسیاری در چند دهه گذشته برای عرض ارادت به صاحت امام رضا علیه السلام، خلق اثر کرده‌اند.

مردمی که با دست خالی و همتی بلند سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار را برگزار می‌کنند

 مردمی که با دست خالی و همتی بلند سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار را برگزار می‌کنند
2023-05-31T17:54:17+03:30
سوگواره تعزیه ده زیار نه به مدد بودجه‌ها و اعتبارات دولتی و نه با کمک و حمایت صنایع و شرکت‌های بزرگ معدنی که فقط و فقط به همت دستان خالی و همت بلند مردم ده‌...

کاهش بیش از ۱۰ درصدی مخاطبان در روز نیم‌بها / فسیل ۱۲ درصد کمتر بلیت فروخت

 کاهش بیش از ۱۰ درصدی مخاطبان در روز نیم‌بها / فسیل ۱۲ درصد کمتر بلیت فروخت
2023-05-31T17:54:17+03:30
درحالی که دیروز روز نیم‌بهای سینمای کشورمان بود آمارها نشان می‌دهد نسبت به هفته قبل هموطنان ۱۰ درصد کمتر سینما رفتند و غریب با بیشترین ریزش مخاطب روبرو شد.

برخی روش‌ ها در طرح نهضت ملی مسکن موجب افزایش قیمت افسارگسیخته مسکن در آینده خواهد بود

برخی روش‌ ها در طرح نهضت ملی مسکن موجب افزایش قیمت افسارگسیخته مسکن در آینده خواهد بود
2023-05-31T16:00:44+03:30
مدیر حوزه‌های علمیه در نامه‌ای به رئیس جمهور ، نسبت به طرح نهضت ملی مسکن به طرح انتقادات و پیشنهادهایی پرداخت.

امام، اسفار اربعه را از علم به عینیت آورد/حضرت امام هم احکام الهی و هم حِکَم الهی را رهایی بخشید

امام، اسفار اربعه را از علم به عینیت آورد/حضرت امام هم احکام الهی و هم حِکَم الهی را رهایی بخشید
2023-05-31T16:00:44+03:30
آیت الله جوادی آملی درباره حضرت امام خمینی می گوید:امام راحل شاخصه ای دارد که نه شریعتیان دارند، نه طریقتیان داشتند، و نه حقیقتیان از آن برخوردار هستند.

«تحولات نوپدید دینی و معنوی در دنیای معاصر» روانه بازار نشر شد

«تحولات نوپدید دینی و معنوی در دنیای معاصر» روانه بازار نشر شد
2023-05-31T12:34:06+03:30
کتاب «تحولات نوپدید دینی و معنوی در دنیای معاصر» اثر محمد مسعود سعیدی است که در پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهش...

تولیدات هیأتی‌ها در مهرواره هوای نو تجلیل می‌شود/ دریافت ۱۱۳۰ اثر در بخش تولیدات هیأت

تولیدات هیأتی‌ها در مهرواره هوای نو تجلیل می‌شود/ دریافت ۱۱۳۰ اثر در بخش تولیدات هیأت
2023-05-31T12:34:06+03:30
حجت‌الاسلام صادقی با بیان اینکه در سایت مهرواره هوای نو بخش‌ها و قسمت‌های مشخصی برای ثبت‌نام طراحی شده است گفت: تا به امروز بالغ بر هزار و ۱۳۰ اثر برای بخش...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)