میرنیوز

جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است

 جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است 2023-01-30T11:49:26+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ علی‌محمد مودب، مدیر مؤسسه شهرستان ادب  ضمن اشاره به این نکته که شعر هنر اصلی و اصل همه هنرهاست، ادامه داد: ایران سرزمین شعر است و هر تفکری بخواهد ماندگار شود باید شاعران خود را داشته باشد. جشنواره شعر فجر توانسته است چراغ توجه به موضوع شعر را در سرزمین ما روشن نگه دارد. این جشنواره تنها ساختاری است که وجود دارد و سرمایه مغتنم شعر ماست که باید روز به روز در تقویت آن کوشید.

مؤدب در پاسخ به پرسشی درباره حالِ شعر امروز افزود: از جهتی اوضاع خوب است؛ چرا که شمار بسیار زیادی از جوانان ما به شعر علاقه‌مند می‌شوند و ورود استعدادها به این حوزه بسیار خوب است اما مشکلات بسیار است. آگاهی نسبت به شعر و حکمت شعر بسیار کم است و انجمن‌های ادبی که دانشکده‌های سنتی شعر هستند وضع خیلی خوبی ندارند.

مدیر مؤسسه شهرستان ادب همچنین با تأکید بر اینکه نشر شعر با مشکلات بسیاری همراه است، ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی و برخی خطاها در مدیریت فرهنگی نوعی نگاه بازاری به شعر را مسلط کرده‌اند که به شعر ما صدمه زده است و وضعیت امروز شعر ما متناسب با مواریث دور و نزدیکش نیست. از فردوسی تا سهراب و اخوان ثالث این‌همه متن ارجمند خلاق آفریده شده است اما گاهی شاعران ما یک عمر دنبال دستورالعمل‌های ساده‌تر می‌گردند و موفقیت را در نگرش‌های ارتجاعی به زیباشناسی و بیان و زبان پیدا می‌کنند. لذا باید گفت حال شعر ما از جهتی خوب است و از جهتی نه.

تصور ایرانیان از عشق، با شعر ساخته شده است

شاعر مجموعه «عاشقانه‌های پسر نوح» در بخش دیگری از سخنان خود به پرسشی درباره میزان توفیق شعر امروز در آموختن عشق‌ورزی به نسل جدید در دنیای عشق‌های صورتی چنین پاسخ داد: تصویر ما ایرانیان از عشق با شعر ساخته شده است، نظامی عشق را در فرهنگ ایران تعریف کرده است و تا امروز هم شاعران دیگر آن را گسترش داده‌اند و بر این تصویر چیزی افزوده‌اند. شاعر امروز اما از جهت سواد و مبانی فکری و فرهنگی مشکلاتی دارد که نمی‌تواند با حکمت به زمانه نگاه کند.

وی با بیان اینکه آموزش مدرن ایران با بر هم زدن ارتباط انسان ایرانی با متون اصلی فرهنگی‌اش دست شاعران را خالی کرده است، گفت: بعد از برچیده شدن نظام مکتبخانه‌ای و نیز تضعیف نظام آموزش عالی سنتی، ما از تربیت انسان‌هایی در تراز بالا برای فرهنگ خودمان عاجز شده‌ایم و این مهم به حادثه و بخت واگذار شده است. عشق این روزها در فضای مجازی و سینما و موسیقی وارداتی تعریف می‌شود و شاعران ما باید بسیار جدی‌تر و بیشتر از گذشته در این باره بیندیشند و بنویسند ولی مشکلاتی که به آن اشاره کردم مانع از این می‌شود که در شعر روز ما  پاسخ درخور زمانه به بحران عشق داده شود.

مدیر مؤسسه شهرستان ادب ادامه داد: کودکی که در کودکی  و در اوج نیاز به عشق مادر از مادر محروم می‌شود و بین پرستار و مهد و خانه بازی سرگردان می‌شود، در آینده چرا باید خانواده تشکیل بدهد و عشق را در خانواده جست‌وجو کند؟ در سده اخیر با تضعیف نقش مادر در مدرنیسم وارداتی و جامعه صنعتی، الگوی خانواده در معرض فروپاشی است.

شعر باید در این کشاکش پناه ما بشود

مؤدب همچنین با اشاره به این نکته که هم‌اکنون بحران مادری رخ نشان داده است، گفت: نباید گمان کنیم که ما به خاطر پیشینه غنی تمدنی و فرهنگی باشکوه‌مان بیمه هستیم، این تهدید جدی اسـت، اما هنوز خطوط اصلی فرهنگ ما به این بحران هولناک واکنش درخوری نشان نداده‌اند و شعر، به گمان من یکی از مهم‌ترین جریان‌هایی است که باید راهگشایی کند و  پناه ما بشود و ما را در این کشاکش زنده نگاه دارد چرا که در عشق زنده باید!

وی همچنین به پرسشی دیگر در ارتباط با شعر اخیر خود در استقبال از سخنان رهبر انقلاب و تأکید بر عشق به وطن، گفت: آن شعر را  سحرگاهی در همین ایام آشوب‌زده با تبرک جستن ازخاطره نماز خواندن‌های مرحوم مادرم گفتم، «دماوندا !عزیزا! ای نماز مادر میهن!/ کجا کس می‌تواند چادر از دوش تو بردارد؟» آن لحظات شگفت‌زده شدم که چرا چهره مادرانه دماوند را کسی ندیده است؟

مدیر مؤسسه شهرستان ادب با بیان اینکه ما نتوانسته‌ایم آنقدر که نیاز ماست محتوای اصیل تولید کنیم، گفت: در ایران عزیز ما شعر است که هر ایده و اندیشه‌ای را درونی می‌کند و به عالم جان ایرانی راه می‌دهد. جریان‌های رسانه‌ای خودباخته و رسانه‌های مهاجم بیگانه با هم مشغول تخریب تصویر ایران و معنای وطن هستند و گاهی شعر این هنر مادر در سرزمین ما هم با این موج‌ها همراهی می‌کند.

مؤدب با یادآوری این مطلب که من  سال گذشته در آلبوم موسیقی «تهران جان» سعی کردم سیمای تهرانِ امام و تهران امروز را باز طراحی کنم، ادامه داد: تصویر شهر تهران  در هنر و رسانه ما تخریب شده است و هیچکس در دنیای فرهنگ و هنر خود را متولی دفاع از این شهر بی‌دفاع نمی‌داند. ایرانی بودن هم مدام تخریب می‌شود و خودتحقیری ما را بیچاره کرده است.

جز هنر، هیچ‌چیز توان بر هم زدن این بازی را ندارد!

وی با ابراز تأسف از این که برخی از جوانان حتی پیش از ورود به دانشگاه به فکر خروج از کشور می‌افتند، گفت: این بی‌‌تعلق بودن شگفت‌انگیز است. چه کسی باید این بازی را به هم بزند؟ بی‌شک جز هنر، کسی یا جریانی توان به هم زدن این بازی کثیف را ندارد و هنر اصلی ما شعر است. اما آیا ما در اندازه این ماموریت به شعر توجه داریم؟ شعر ما و شاعران امروز و گذشته ما می‌توانند ما را در برابر این آشوب‌های ذهنی و روانی نگه دارند.

شاعر مجموعه «روضه در تکیه پروتستان‌ها» همچنین به استنادات مکرر شهید سلیمانی به اشعار مولوی و عطار، اشاره کرد و ادامه داد: این شهید عزیز حرف‌های ناگفتنی‌اش را در موضوعات روز هم با شعر شاعران جوان ما  مثل سید محمدمهدی شفیعی به زبان آورده است اما وقتی صدا و سیما یک برنامه هم در حوزه مولوی‌خوانی ندارد چطور می‌شود این بازی را برد؟ ما  شاهراه قوت‌های خود را از یاد برده‌ایم و دشمن ما را در کوچه ضعف‌هایمان گیر انداخته است.

مودب با بیان این که حتی حافظ هم در تلویزیون ما بازخوانی و تفسیر نمی‌شود گفت: این‌ها همه در حالی است که تلویزیون می‌تواند شبکه شعر داشته باشد و آن شبکه مهمترین شبکه‌اش در بازسازی هویت فرهنگی ما بشود. مایه تعجب است که یک فرهنگ چقدر می‌تواند نسبت به توانایی‌های خودش غفلت کند.

آیا شاعران مأموریت‌هایی همچون مأموریتِ فردوسی برای خود تعریف می‌کنند؟

وی شاعران را وارثان فردوسی و نظامی و جامی توصیف کرد و گفت: می‌توان در بحران‌های بزرگ فرهنگی به شاعران تکیه کرد. اما آیا کسانی در این سرزمین در این اندازه به شاعر نگاه کرده‌اند؟ آیا از مولوی و فردوسی برای مسایل امروزمان مدد خواسته‌ایم؟ آیا  شاعران این روزگار خودشان را در این جایگاه می‌بینند و چشم‌اندازها و ماموریت‌هایی شبیه ماموریت‌های فردوسی و سعدی برای خودشان تعریف می‌کنند؟ این اتفاق چرا رخ داده است. چه کسی کم‌کاری کرده است؟ شاعران ما یا دیگرانی؟ باید به این سوال‌ها فکر کرد.

فکری به حال خویش کن این روزگار نیست!

مدیر موسسه شهرستان ادب در بخش دیگری از این گفت‌وگو به این پرسش که «اگر بخواهید از یکی از چیزهایی که درباره ادبیات و شعر امروز با نگفتن گفته‌اید، پرده بردارید، چه خواهید گفت؟» چنین پاسخ داد: هنر همان گفتن با نگفتن است و دریغا اگر هنرشناس در میانه نباشد، گفت که: هنر نمی‌خرد ایام و غیر از اینم نیست! به هر تقدیر جنجال و بازارگرمی و حتی دریدگی هم کاری ‌است! اما شاید به دلیل تربیت روستایی خراسانی‌ام و خوی‌ و خصلت‌هایی که از پدر و مادرم آموخته‌ام، تقدیرم این بوده که صبور باشم و چیزی نگویم و سرم را پایین بیندازم و کاری را که می‌توانم انجام بدهم، حالا هم به تصریح نخواهم گفت و از کسی نام نخواهم برد و گله نخواهم کرد. اما حقیقت این است که اگر کسی دو دهه کارهای ناقابل مرا هر جا که نفسی زده‌ام دنبال کند و نوشته‌ها و مصاحبه‌های مرا که در آنها هم به اشارت، همه چیز را گفته‌ام بخواند، به آن درد دل‌ها  و ناگفته‌ها پی خواهد برد. به قول مرحوم عماد خراسانی، هم‌ولایتی‌ام: بر ما گذشت نیک و بد اما تو روزگار/ فکری به حال خویش کن این روزگار نیست!

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

دعای روز سوم ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی / کدام علم و دانایی را باید از خدا بخواهیم؟

دعای روز سوم ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی / کدام علم و دانایی را باید از خدا بخواهیم؟
2023-03-25T00:51:16+04:30
دعای سومین روز ماه مبارک رمضان مصادف با شنبه ۵ فروردین به همراه اوقات شرعی تقدیم مخاطبان می‌شود.

پرونده «جیران» حسن فتحی بسته شد

 پرونده «جیران» حسن فتحی بسته شد
2023-03-24T15:24:55+04:30
قسمت آخر سریال عاشقانه «جیران» امروز منتشر شد تا پرونده این سریال عاشقانه تاریخی در شبکه نمایش‌خانگی بسته شود.

شب‌های ماه رمضان در باغ کتاب چه خبر است؟

 شب‌های ماه رمضان در باغ کتاب چه خبر است؟
2023-03-24T15:11:34+04:30
اولین جشنواره بازی‌های رومیزی و ضیافت رمضان و نوروز در شب‌های ماه مبارک رمضان در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.

طرح مساجد ولز برای کمک به عموم مردم در ماه رمضان

طرح مساجد ولز برای کمک به عموم مردم در ماه رمضان
2023-03-24T14:11:17+04:30
مساجد ولز در بحبوحه بحران هزینه زندگی در بریتانیا و در روزهای رمضان درهای خود را به روی عموم باز می‌کنند.

اثبات منیّت در مقام خواری اگر موجب ‌حفظ مقام بندگی باشد، از بالاترین ‌مراتب انسانیت است

اثبات منیّت در مقام خواری اگر موجب ‌حفظ مقام بندگی باشد، از بالاترین ‌مراتب انسانیت است
2023-03-24T14:11:16+04:30
اثبات منیّت در مقام خواری و اظهار ناداری نه تنها نکوهیده نیست بلکه اگر موجب ‌حفظ مقام بندگی و توجه به فقر و نیاز در بیداری دوم (صحو ثانی) باشد، از بالاترین ...

آیا مطلق لذایذ و شهوات دنیا پلید و منفور است؟/ نتیجه سبک شمردن نماز و دنبال کردن شهوات

آیا مطلق لذایذ و شهوات دنیا پلید و منفور است؟/ نتیجه سبک شمردن نماز و دنبال کردن شهوات
2023-03-24T10:10:03+04:30
امام علی(ع) در وصف بندگان شایسته خدا می‌فرماید: این‌ها پیراهن شهوت را از قامت خودشان دور می‌کنند و از همّ و غمّ عالم جز اندوهی که به تنهایی آن را تحمل می‌کنن...

«صبح جمعه با شما» با مردم ضبط می‌شود

 «صبح جمعه با شما» با مردم ضبط می‌شود
2023-03-24T09:50:29+04:30
«صبح جمعه با شما» را شاید بتوان یکی از بهترین برنامه‌های رادیویی دانست که مردم با آن همراه‌اند؛ اما قرار است با یک اتفاق ویژه و جالب در ۱۴۰۲ همراه...

دعای روز دوم ماه رمضان/ چگونه بفهمیم خدا از ما راضی است؟

 دعای روز دوم ماه رمضان/ چگونه بفهمیم خدا از ما راضی است؟
2023-03-24T06:23:38+04:30
آیت‌الله مجتهدی در شرح دعای روز دوم ماه رمضان می‌فرمود: در دعای روز دوم از خداوند می‌خواهیم در این ماه کاری کند که به رضایت و خشنودی او نزدیک شویم. در روایت...

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی / چگونه به مرتبه رضایت خداوند برسیم؟

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی / چگونه به مرتبه رضایت خداوند برسیم؟
2023-03-24T00:16:40+04:30
دعای دومین روز ماه مبارک رمضان مصادف با جمعه ۴ فروردین به همراه اوقات شرعی تقدیم مخاطبان می‌شود.

ورود به ادبیات بومی از گذر «باغ رمان ایرانی»

 ورود به ادبیات بومی از گذر «باغ رمان ایرانی»
2023-03-23T15:56:56+04:30
مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با اشاره به اجرای طرح باغ رمان ایرانی، این طرح را بستری برای خلق اثر داستانی با در نظر گرفتن زیست‌بوم ایرانی دانست.

ورود به ادبیات بومی از گذر « باغ رمان ایرانی»

 ورود به ادبیات بومی از گذر « باغ رمان ایرانی»
2023-03-23T14:50:16+04:30
مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با اشاره به اجرای طرح باغ رمان ایرانی، این طرح را بستری برای خلق اثر داستانی با در نظر گرفتن زیست‌بوم ایرانی دانست.

اسما الحسنی؛ اثر جدید گروه محمد رسول الله (ص)

اسما الحسنی؛ اثر جدید گروه محمد رسول الله (ص)
2023-03-23T14:03:18+04:30
همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان دو اثر اسما الحسنی، تولید گروه محمد رسول الله (ص) رونمایی شد.

انسان مجموعه صورت جهانیان و ‌مختصری از لوح محفوظ است

انسان مجموعه صورت جهانیان و ‌مختصری از لوح محفوظ است
2023-03-23T14:03:18+04:30
دعاهایی که از ‌شریعت و حاملان علم و حکمت به ما رسیده از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند بر بندگان است. به مناسبت ماه مبارک رمضان به شرح دعای سحر امام خمینی (ره) می...

راهکار بهره از «رحمت» خدا در ماه رمضان

 راهکار بهره از «رحمت» خدا در ماه رمضان
2023-03-23T11:30:19+04:30
یکی از خصلت‌های این ماه پر خیر و برکت طبق روایات، کلمه‌ی رحمت است؛‌ رسول الله صلی الله علیه و آله ضمن بیان برخی مراقبت‌های این ماه فرمود «هُوَ شَهْرٌ أ...

مافی: انیمیشن ایران امروز یکی از مصادیق پیشرفت کشور شده است

 مافی: انیمیشن ایران امروز یکی از مصادیق پیشرفت کشور شده است
2023-03-23T11:16:49+04:30
انیمیشن سازی در ایران پیشرفت بسیار خوبی داشته است به طوری که باید آن را یکی از مصادیق پیشرفت کشور در حوزه فرهنگ و فناوری دانست. چیزی که مخالفین جمهوری اسلام...

چگونه چشم و گوش انسانی خود را باز کنیم تا پشت پرده معنوی را ببینیم؟

چگونه چشم و گوش انسانی خود را باز کنیم تا پشت پرده معنوی را ببینیم؟
2023-03-23T10:43:20+04:30
از محبوب‌ترین بندگان خدا نزد خدا بنده ‏ای است که خدا او را یاری کرده است که بر نفس خود پیروز شود، جامه حزن و خوف را بر تن کند، چراغ هدایت در قلبش افروخته شود...

ماه مبارک رمضان فرصت بازگشت به سوی خداوند است

ماه مبارک رمضان فرصت بازگشت به سوی خداوند است
2023-03-23T10:30:00+04:30
آیت الله مدرسی با بیان اینکه ایام ماه مبارک رمضان فرصت مناسب جهت دعا و تضرع است گفت: از هر وسیله ممکن باید بهره ببریم تا به صراط مستقیم قدم بگذاریم.

تلویزیون، روایتگر قصه زندگی "قهرمانان معمولی" شد

 تلویزیون، روایتگر قصه زندگی "قهرمانان معمولی" شد
2023-03-23T10:23:33+04:30
مجموعه مستند ۱۳ قسمتی «قهرمانان معمولی»، روایتی مستند از زندگی افرادی است که نقش خود را در بهبود وضعیت جامعه پیدا کرده‌اند.

گزارشی از برنامه "بازار بهار" در رادیو اقتصاد

 گزارشی از برنامه "بازار بهار" در رادیو اقتصاد
2023-03-23T09:57:01+04:30
یکی از آیتم‌های جذاب برنامه بازار بهار، شوخی با برخی از رفتارهای نادرست در ایام نوروز همچون خرید‌های بی مورد و رفتارهای نادرست در ایام دید و بازدید است که ل...

نابغه فلسفه و عرفانی اسلامی‌را بیشتر بشناسیم

 نابغه فلسفه و عرفانی اسلامی‌را بیشتر بشناسیم
2023-03-23T09:03:41+04:30
امروز سوم فروردین سالروز درگذشت استاد سید جلال الدین میری آشتیانی (۱۳۰۴ - ۱۳۸۴ ) است؛ مردی که از نوابغ دوران معاصر در حوزه فلسفه و عرفان اسلامی‌بود و بسیاری...

افشای دلیل حمله صدام به ایران در مستند "خط القعر"

 افشای دلیل حمله صدام به ایران در مستند "خط القعر"
2023-03-23T08:50:20+04:30
کارگردان مستند "خط القعر" می‌گوید تلاش کرده تا علل شکل‌گیری جنگ ۸ ساله ایران و عراق را در بستر تاریخی و روابط دو کشور ریشه‌یابی کند.

«پرواز» مهمان رمضانی مردم ایران

 «پرواز» مهمان رمضانی مردم ایران
2023-03-23T08:36:52+04:30
برنامه تلویزیونی «پرواز» همراه با سخنرانی و مناجات‌خوانی ذاکرین اهل بیت، هر شب از ماه مبارک رمضان روانه آنتن تلویزیون می‌شود.

«آواز جغد کوچک» مستندی بی‌کلام از زندگی جغدهای ایلام به تلویزیون آمد

 «آواز جغد کوچک» مستندی بی‌کلام از زندگی جغدهای ایلام به تلویزیون آمد
2023-03-23T08:36:52+04:30
«آواز جغد کوچک» یک مستند بلند زیست محیطی است که در ۶۰ دقیقه بدون کلام داستان زندگی جغدها و حیات وحش ایلام را روایت می‌کند.

آداب و فضائل ماه مهمانی خدا در ویژه‌نامه «نور رمضان»

 آداب و فضائل ماه مهمانی خدا در ویژه‌نامه «نور رمضان»
2023-03-23T08:36:52+04:30
ویژه‌نامه‌ «نور رمضان» شامل آداب و اعمال ماه رمضان در ۶ فصل از سوی خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

دعای روز اول ماه رمضان/ فرودگاه ایمان را برای نزول ملائکه باز نگه‌داریم

 دعای روز اول ماه رمضان/ فرودگاه ایمان را برای نزول ملائکه باز نگه‌داریم
2023-03-23T08:36:51+04:30
آیت‌الله مجتهدی(ره) در شرح دعای روز اول ماه رمضان می‌فرمود: اگر در ماه رمضان همه کارها برای خدا باشد، روزه خاص الخاص تحقق می‌یابد و ازاین‌رو در دعا از خدا م...

دعای روز اول ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی / خواسته‌های روز اول ماه مبارک رمضان

دعای روز اول ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی / خواسته‌های روز اول ماه مبارک رمضان
2023-03-23T02:03:25+04:30
دعای نخستین روز ماه مبارک رمضان مصادف با پنجشنبه ۳ فروردین به همراه اوقات شرعی تقدیم مخاطبان می‌شود.

دفتر رهبر معظم انقلاب: پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است

دفتر رهبر معظم انقلاب: پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است
2023-03-23T01:36:42+04:30
دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای با اعلام رویت ماه نو ، اعلام کرد پنجشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان است.

دفتر رهبر معظم انقلاب: فردا پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است

دفتر رهبر معظم انقلاب: فردا پنجشنبه اول ماه مبارک رمضان است
2023-03-22T20:56:43+04:30
رفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای با اعلام رویت ماه نو ، اعلام کرد فردا پنجشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان است.

یک مستند در جستجوی مشکلات خودروسازی؛ تحریم، سهام‌داری، قیمت دستوری یا دست‌های پشت پرده؟!

 یک مستند در جستجوی مشکلات خودروسازی؛ تحریم، سهام‌داری، قیمت دستوری یا دست‌های پشت پرده؟!
2023-03-22T15:30:24+04:30
محسن اسلام‌زاده کارگردان مجموعه مستند "چهار چرخ" گفت: در صنعت خودروسازی با منشوری از مشکلات روبه‌رو هستیم که باعث شده نه مصرف‌کننده راضی باشد، نه ...

اکران «موقعیت مهدی» و «های پاور» از قاب تلویزیون

 اکران «موقعیت مهدی» و «های پاور» از قاب تلویزیون
2023-03-22T15:16:59+04:30
۲۰ فیلم‌ سینمایی، تلویزیونی و انیمیشن از قاب شبکه‌های مختلف تلویزیونی امروز ۲ فروردین‌ماه روی آنتن خواهد رفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)