میرنیوز

«برزخی‌ها» و پاسخ به یک سوال؛ نسبت سینمای ما با «ستاره‌ها» چیست؟

 «برزخی‌ها» و پاسخ به یک سوال؛ نسبت سینمای ما با «ستاره‌ها» چیست؟ 2022-12-02T09:38:25+03:30

خبرگزاری تسنیم، محمدباقر صنیعی منش: مستند «برزخی‌ها» به کارگردانی عارف افشار به‌زودی در جشنواره مستند حقیقت دیده خواهد شد. مستندی که به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات سینمایی در روزهای پرالتهاب دهه شصت و اوایل انقلاب، یعنی توقیف فیلم «برزخی‌ها» ساخته ایرج قادی و با بازی جمعی از هنرمندان قبل انقلاب مانند فردین، ملک مطیعی و سعید راد، می‌پردازد.

این مستند در حالی اکران می‌شود که به‌تازگی صحبت‌های مهم مدیر فرهنگی همان دوران، مهدی کلهر تهرانی، اولین معاون سینمایی بعد از انقلاب که در مقابل توقیف این فیلم ایستادگی کرد و دستور میرحسین موسوی سرپرست وزارت فرهنگ را اجرا نمی‌کند، از خبرگزاری تسنیم منتشر شد که دارای نکات بسیار مهمی درباره علل و دلایل این اتفاق است. این مصاحبه‌ها را می‌توانید در بخش‌های بیشتر بخوانید و اخبار مرتبط بخوانید.

در ادامه این خبر، از زاویه‌ دیگری به این مستند و مسأله هنرمندان بعد از انقلاب در یادداشتی که روابط عمومی این فیلم در اختیار ما قرار داده است، می‌پردازیم:

«وقتی صحبت از سینما و دنیای تصویر است، اساسا داریم درباره نوعی از «نمایش» صحبت می‌کنیم و این به معنای آن است که نمی‌توان از محصولات دنیای رنگارنگ سینما، انتظاری جز به نمایش گذاشتن و خلق جذابیت برای جلب توجه بیشتر داشت. هر محصولی در صنعت «سینما» و «تصویر» باید «دیده شود» تا بتواند به حیاتش ادامه دهد و به همین دلیل است که ویترین یک فیلم یا سریال حائز اهمیت می‌شود. فارغ از عنصر شهرت که می‌تواند با درصد متفاوت میان همه عوامل فعال در حوزه سینما از فیلم‌‌نامه‌نویس و کارگردان گرفته تا دیگر عوامل فنی مانند فیلمبردار و گریمور و صدابردار،‌ تقسیم شود، نمی‌توان کتمان کرد که بیشترین سهم از این «دیده‌شدن» نسیب بازیگرانی می‌شود که در مقابل دوربین به ایفای نقش می‌پردازند و اینگونه به شهرت و محبوبیت می‌رسند. مفهوم «ستاره» از همین جا وارد فرهنگنامه «صنعت سینما» شده است. بازیگری در این فرآیند تبدیل به «ستاره» یا همان «سوپراستار» می‌شود که بتواند فراتر از شهرت و محبوبیت فردی، تبدیل به عنصری تعیین‌کننده در سازوکار اقتصادی یک فیلم شود و به زبان ساده‌تر مخاطب به‌واسطه حضور او در ترکیب بازیگران یک فیلم، بدون لحاظ کردن ملاحظات دیگر دست در جیب کند و برای تماشای بازیگر محبوبش وارد سالن سینما شود. صنعت سینما در دنیا،‌ از همین زاویه مدیون «سوپراستارها» و «ستاره‌ها» است. در سینمای ایران به‌خصوص در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اما تعریف جایگاه ستاره‌ها دستخوش فرازوفرودهایی شده است که بازخوانی آن خالی از لطف نیست. «برزخی‌ها» عنوان مستندی است که در زیرمتن خود به یکی از نقاط عطف مهم در مسیر بازتعریف جایگاه ستاره‌ها در سینمای ایران می‌پردازد و به بهانه تولید و عرضه آن می‌توان نگاهی تحلیلی‌تر مستند به روایت راویان دست اول در این جریان، داشت.

سینما , بازیگران ,

ستاره‌فروشی و استفاده از ظرفیت بازیگران چهره برای فروش بیشتر فیلم‌هایی که بهره‌ای از محتوای داستانی و هنر تصویر نداشتند، فرمولی ثابت در سینمای ایران در سال‌‌های پیش از انقلاب بود. اساسا این ستاره‌ها بودند که بخش عمده‌ای از هزینه تولید یک فیلم صرف به‌کارگیری آن‌ها می‌شد و مخاطب هم عمدتاً به اشتیاق تماشای آن‌ها بر پرده عریض سینما، از فیلم‌ها استقبال می‌کرد. شاید به دلیل همین سابقه هم بود که بعد از پیروزی انقلاب و تلاش برای بازتعریف سینما، عده‌ای «ضدیت با چهره‌ها» را در دستور کار قرار دادند. ماجرای فیلم «برزخی‌ها» و تلاش گروهی از مدیران وقت فرهنگی برای احیای جایگاه طیفی از چهره‌های مطرح سینمای قبل از انقلاب در جریان تولید رسمی پس از انقلاب،‌ گواه از یک واقعیت دارد و آن هم ریشه گرفتن گروهی که فراتر از انتصاب این ستاره‌ها به جریان فیلم‌های مبتذل قبل از انقلاب و فیلمفارسی‌ها، با «چهره بودن» به هر سبک و سیاقی مخالف بودند. جالب اینکه در بستر ظهور استعدادهای جدید در جریان فیلمسازی هم این نگاه تا جایی ریشه دوانده بود که بخشی از تولیدات سینمایی مرتبط با جریان فیلمسازان برآمده از انقلاب، فاقد تیتراژ بودند و حاضر نبودند در همان اندازه هم «نام‌شان» مطرح شود. بخش عمده‌ای از فیلم‌های سینمایی نیمه نخست دهه شصت به همین دلیل، آثاری بودند که حتی در طراحی پوستر و آنونس‌شان هم ستاره‌ها و بازیگران مطرح سهم چندانی نداشتند و مهم محتوا، داستان و شعار فیلم بود که به آن ضریب داده می‌شد.

یکی از شاخص‌ترین نمونه‌ها در ماجرای جبهه‌گیری در برابر حضور ستاره‌ها در سینما، مربوط به ممنوعیتی می‌شود که جمشید هاشم‌پور یا به تعبیر آن سال‌های سینما «جمشید آریا» با آن مواجه شد. براساس روایتی که سال‌ها بعد فعالان سینمای دهه شصت هم بر آن صحه گذاشتند، در مقطعی اعلام شد این بازیگر دیگر حق نقش‌آفرینی با هیبت مشهورش در فیلم‌های دهه شصت را ندارد و نمی‌تواند با سرتراشیده در فیلم‌ها حاضر شود. هاشم‌پور که در آن مقطع یکی از ستاره‌های بلامنازع سینمای ایران محسوب می‌شد و مخاطبان بسیاری برای تماشای هنرنمایی‌های رزمی او به سینما می‌رفتند، اینگونه تبدیل به یکی از شاخص‌ترین قربانیان جریان «ستاره‌سوزی‌» در سینمای ایران شد. این جریان البته در سال‌های بعد نتوانست به حیات خود ادامه دهد چراکه صنعت سینما، بدون «ستاره» نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد و این واقعیت را نمی‌توان با هیچ استدلال و اجباری، به محاق فرستاد!

سینما , بازیگران ,

سینمای ایران در سال‌های پایانی دهه شصت، باردیگر اهمیت بهره‌گیری از حضور چهره‌ها و حتی تلاش برای «ستاره‌سازی» را دریافت که می‌توان تمرکز فیلم «عروس» بر جذابیت بصری حضور دو بازیگر اصلی‌اش یعنی ابوالفضل پورعرب و نیکی کریمی را نشانه‌‌ای از همین جریان قلمداد کرد. ستاره‌ها پس از عبور از دوران محدودیت و مهجوریت در سال‌های ابتدایی پس از انقلاب،‌ ناگهان چنان قدرتی در سینما پیدا کردند که همچون هر تفریطی، شاهد چنان افراطی بودیم که به جریان عجیب «ستاره سالاری» در دهه 80 منتهی شد، مقطعی که شاید بازتولید برخی فرمول‌های سینمای قبل از انقلاب در زمینه بهره‌گیری از حضور چهره‌ها هم بودیم و این حاصلی نداشت جز افتادن از سوی دیگر بام!

سینما , بازیگران ,

واقعیت این است که سینمای ایران حالا به یک تعادل قابل قبول در زمینه بهره‌گیری از ستاره‌های خود رسیده است. دیگر نه نگاه حذفی از جنس مخالفان «برزخی‌ها» در سینمای ایران حاکم است و نه نگاهی از جنس ستاره‌سالاران دهه 80؛ حالا «بازیگر خوب» می‌تواند در حیات یک فیلم نقشی کلیدی داشته باشد و فراتر از «ستاره بودن» این «بازیگر بودن» است که اعتبار پیدا کرده است. بازخوانی تجربه‌هایی از جنس آنچه در مستند «برزخی‌ها» روایت می‌شود، می‌تواند ما را نسبت به تاریخچه مسیری آگاه کند که گام‌به‌گام آن را پیموده‌ایم تا به سینمای امروز برسیم. سینمایی که «ستاره‌ها» هم قطعا در آن سهم دارند، اما به اندازه و به قاعده».

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

وزیر ارشاد در حمایت از هنرمندان موسیقی وارد عمل شد

 وزیر ارشاد در حمایت از هنرمندان موسیقی وارد عمل شد
2023-01-30T18:36:12+03:30
در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی با محتوای توهین به هنرمندان حوزه موسیقی که با واکنش برخی از اهالی موسیقی از جمله نامه سه عضو شورای هنری ارکستر ملی ایران خط...

حدادعادل: با شعر می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد

 حدادعادل: با شعر می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد
2023-01-30T18:36:11+03:30
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی معتقد است که شعر انقلاب، گامی موثر در مسیر جهاد تبیین است و با شعر است که می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد.

رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه

 رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه
2023-01-30T16:36:09+03:30
دبیر بیستمین جشنواره کتاب و رسانه از رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه خبر داد.

جلد دوم از «منشور سینما» به همراه کتاب «ماهیت شناسی نخستین فتنه در قرن جدید» رونمایی شد

 جلد دوم از «منشور سینما» به همراه کتاب «ماهیت شناسی نخستین فتنه در قرن جدید» رونمایی شد
2023-01-30T16:09:29+03:30
نشست خبری و رونمایی از کتاب‌های منشور سینما جلد ۲ به کوشش پرویز فارسیجانی و ماهیت شناسی نخستین فتنه قرن جدید به نویسندگی محمدرضا شاه حسینی و روح اله شمقدری ...

بیژنی: کارتون و کاریکاتور جایگاه خود را در مطبوعات از دست داده است

 بیژنی: کارتون و کاریکاتور جایگاه خود را در مطبوعات از دست داده است
2023-01-30T16:09:29+03:30
داور بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معتقد است که در فضای دلسردکننده‌ حاکم بر حوزه کارتون و کاریکاتور کشور،  سو‌سو زدن چراغ ا...

این پوسترها هم «کار خودشونه»! + عکس

 این پوسترها هم «کار خودشونه»! + عکس
2023-01-30T16:09:29+03:30
نمایشگاه پوسترهای محمدحسین نیرومند با عنوان «کار خودشونه» صبح امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌‌های مساجد اهدا شد

 ۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌‌های مساجد اهدا شد
2023-01-30T14:49:29+03:30
معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از اهدای ۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه مساجد کشور خبر داد.

مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم

 مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم
2023-01-30T14:42:49+03:30
مؤسس شبکۀ قدس ترکیه می‌گوید: "امروز دشمنان علیه جمهوری اسلامی هجمه‌ می‌کنند، اما بدانند دفاع از جمهوری اسلامی صرفاً به‌عهده ایران نیست بلکه به‌عهد...

جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مستعدی برای پاسخ به سرشت حقیقت‌جوی هنرمندان است

 جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مستعدی برای پاسخ به سرشت حقیقت‌جوی هنرمندان است
2023-01-30T14:42:49+03:30
معاون امور هنری وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی به مناسبت آغاز پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، پیامی را صادر کرد.

تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی

 تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی
2023-01-30T14:42:48+03:30
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف است، گفت: تمامی بخش‌های مختلف وزار...

مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست

مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست
2023-01-30T13:42:33+03:30
حجت الاسلام شهریاری گفت:مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست. امروزه شاهدیم از بدنه اجتماعی قدرت تولید شده است.

جشنواره‌ای برای کتاب که سابقه‌اش به دو دهه رسیده است

 جشنواره‌ای برای کتاب که سابقه‌اش به دو دهه رسیده است
2023-01-30T13:49:29+03:30
دوشنبه دهم بهمن بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در حالی برگزار می‌شود که در این دوره این جشنواره تغییراتی را شاهد بوده است و برگزارکنندگان آن سعی کرده‌اند...

اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند

اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند
2023-01-30T13:29:13+03:30
بوشهر- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند.

مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر در کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم

 مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر در کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم
2023-01-30T13:36:06+03:30
مؤسس شبکۀ قدس ترکیه می‌گوید" امروز دشمنان علیه جمهوری اسلامی هجمه‌ می‌کنند، اما بدانند دفاع از جمهوری اسلامی صرفاً بر عهده ایران نیست بلکه بر عهدۀ...

گزارش تسنیم از آمارهای نشر در دی‌ماه؛‌ افزایش قیمت ۴۹ درصدی کتاب

 گزارش تسنیم از آمارهای نشر در دی‌ماه؛‌ افزایش قیمت ۴۹ درصدی کتاب
2023-01-30T13:09:30+03:30
بر اساس آمارهای نشر در دی‌ماه سال جاری قیمت کتاب ۴۹ درصد رشد داشته، این در حالی است که تعداد عناوین نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته روند کاهشی را تجرب...

تئاتر شهرستان‌ها به تبلیغات نیاز دارد

 تئاتر شهرستان‌ها به تبلیغات نیاز دارد
2023-01-30T12:56:09+03:30
مرتضی مرتضوی‌راد که برای نخستین بار با نمایش «فنجان در طوفان چای» در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر حضور یافته است، معتقد است که تئاتر در شهرستان‌ه...

توزیع «تن‌های محجر» در لبنان/ رزمندگان نوجوانی که در اسارت بزرگی کردند

 توزیع «تن‌های محجر» در لبنان/ رزمندگان نوجوانی که در اسارت بزرگی کردند
2023-01-30T12:42:58+03:30
کتاب «تن‌های محجر»، نوشته امیرمحمد عباس‌نژاد، به زبان عربی ترجمه و در لبنان توزیع شد. این اثر روایتی است از مقاومت آزادگان ایرانی در زندان‌های رژی...

برگزاری نشست‌های علمی تخصصی همزمان با دهه مبارک فجر

 برگزاری نشست‌های علمی تخصصی همزمان با دهه مبارک فجر
2023-01-30T12:42:58+03:30
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نشست‌های علمی و نمایشگاه‌های ادبی و هنری را به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر برگزار می‌کند.

گردهمایی شاعران فارسی‌زبان از ۹ کشور در کنار «خلیج فارس»

 گردهمایی شاعران فارسی‌زبان از ۹ کشور در کنار «خلیج فارس»
2023-01-30T12:02:47+03:30
ششمین محفل هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر میزبان شاعران فارسی‌زبان و شاعرانی از کشورهای سوریه و لبنان خواهد بود.

جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است

 جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است
2023-01-30T11:49:26+03:30
علی محمد مؤدب گفت: ایران سرزمین شعر است و هر تفکری بخواهد ماندگار شود، باید شاعران خود را داشته باشد. جشنواره شعر فجر توانسته است چراغ توجه به موضوع شعر را ...

۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» منتشر می‌شود

 ۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» منتشر می‌شود
2023-01-30T11:49:25+03:30
اندیشکده سعدا ۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» با نام‌های «خود خدا» و «خدا زاده» را در روزهای آتی منتشر خواهد کرد.

خانم‌های نویسنده زاویه دید ممتازی دارند/ باید سطح تحمل نویسندگان و خوانندگان بالا برود

 خانم‌های نویسنده زاویه دید ممتازی دارند/ باید سطح تحمل نویسندگان و خوانندگان بالا برود
2023-01-30T11:49:25+03:30
عماد عبادی گفت: دلیل زیاد شدن خانم‌های نویسنده این است که خانم‌ها الان عرصه را باز می‌بینند و می‌توانند دیده شوند. جزئی‌پردازی که در داستان‌هایشان اتفاق می‌...

مدیر المنار لبنان: مسئولان سیاسی باید به رسانه‌ها در برابر دشمن اجازه ابتکار عمل دهند

 مدیر المنار لبنان: مسئولان سیاسی باید به رسانه‌ها در برابر دشمن اجازه ابتکار عمل دهند
2023-01-30T11:49:25+03:30
مدیر شبکۀ المنار می‌گوید ما باید ارزش بیشتری برای رسانه‌ها قائل باشیم و آن را از بسیاری از محدودیت‌ها رها کنیم، ما باید به این رسانه‌ها اجازه ابتکار عمل دهی...

آیا درددل درباره آزار دیگری یا انتقاد از مسئولان غیبت محسوب می‌شود؟

 آیا درددل درباره آزار دیگری یا انتقاد از مسئولان غیبت محسوب می‌شود؟
2023-01-30T11:49:25+03:30
طبق فتوای آیت‌الله خامنه‌ای، اگر به شخصی ظلمی شده، او می‌تواند نزد دیگران شکایت و تظلم کند و آن ظلم را نقل کند؛ البته مقصود آنجایی است که ظلم صورت گرفته در ...

مرضیه هاشمی: همزمان با هجمۀ رسانه‌ای دشمن باید ارزش‌های اسلامی و ارزش زن را پررنگ کنیم

 مرضیه هاشمی: همزمان با هجمۀ رسانه‌ای دشمن باید ارزش‌های اسلامی و ارزش زن را پررنگ کنیم
2023-01-30T11:49:25+03:30
مجری شبکۀ پرس تی‌وی می‌گوید: باید هر لحظه منتظر یک بمب رسانه‌ای علیه ایران و اسلام باشیم. همزمان با هجوم دشمن، باید ارزش‌های اسلامی را پررنگ کنیم، ارزش...

توکلی‌زاده: غفلت مسئولان در حوزۀ فرهنگ و رسانه برایمان مفهوم نیست

 توکلی‌زاده: غفلت مسئولان در حوزۀ فرهنگ و رسانه برایمان مفهوم نیست
2023-01-30T10:16:02+03:30
معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران می‌گوید در این اوج جنگ جهانی رسانه‌ای و فرهنگی، غفلت از این موضوع در حوزۀ بودجه و برنامه‌ریزی و عدم اولویت‌بندی...

چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب برگزار می‌شود

چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب برگزار می‌شود
2023-01-30T09:55:53+03:30
چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب همزمان با دهه فجر ۱۴۰۱ در همدان به همت مجمع شاعران اهل بیت (ع) افتتاح می‌شود.

ثبت‌نام دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی آغاز شد

ثبت‌نام دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی آغاز شد
2023-01-30T09:55:53+03:30
مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی را با حضور ۶۰ شرکت‌کننده برگزار کند.

«فصل شیدایی لیلا‌ها» روانه بازار نشر شد

 «فصل شیدایی لیلا‌ها» روانه بازار نشر شد
2023-01-30T10:02:52+03:30
«فصل شیدایی لیلاها»، نوشته سید‌علی شجاعی برای دوازدهمین‌بار از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.

"معرکه آب"، نمایشگاه نقاشی آثار دینی حسن روح‌الامین در روسیه

 "معرکه آب"، نمایشگاه نقاشی آثار دینی حسن روح‌الامین در روسیه
2023-01-30T10:02:52+03:30
نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند برجسته ایرانی و برگزیده چهره هنر انقلاب، حسن روح الامینی با عنوان«دل‌نگاره» و با موضوع زندگی اهل بیت علیهم السلام در مو...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)