میرنیوز

بی‌توجهی به "عرف" کار دست دیزنی داد/ ۱۰۰ میلیون دلار زیان در انتظار "دنیای عجیب"

 بی‌توجهی به "عرف" کار دست دیزنی داد/ ۱۰۰ میلیون دلار زیان در انتظار "دنیای عجیب" 2022-12-01T14:38:34+03:30

به‌گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بررسی‌های چند سال اخیر نشان می‌دهد، کمپانی والت دیزنی با درنظر گرفتن برخی اهداف خاص نسبت به تولید محصولات مختلفی در دنیای سرگرمی کرده و بعضاً تلاش می‌کند عرف‌های موجود در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف را با چالشی جدی روبرو کرده و به جای آنها عرف‌های تازه‌ای در راستای اهداف تعیین شده خود جایگزین کند.

در این زمینه جامعه‌شناسان براین باورند  اصولاً کارکرد محصولات فرهنگی از گذشته‌ها در جوامع مختلف با شکل‌گیری کمپانی‌های بزرگی مثل دیزنی، نتفیلیکس یا پیکسار تغییر کرده و به نوعی این شرکت‌ها با استفاده از نفوذ قابل توجهی که در کانون خانواده‌ها دارند، سوءاستفاده کرده و تلاش می‌کنند سبک‌زندگی، عرف‌ها، تبعیض‌نژادی، نوع تصمیم‌گیری‌ها و حتی عادات خرید و ارتباطات مردم را مدیریت کنند و یکی از محصولات معروف در این زمینه سری عروسک‌های باربی است.

به گفته این گروه روند تهاجم فرهنگی این کمپانی‌ها از چاپ و نشر  آغاز شده و رفته رفته به اسباب‌بازی کودکان رسید و اخیراً با توسعه جوامع و البته افزایش اثرگذاری فناوری‌های مختلف در جوامع اکنون به موضوع تولید بازی‌ها، انیمیشن‌هاو فیلم و سریال رسیده است، اما واقعیت نگران کننده اینجاست که از اوایل قرن جدید موضوع اثرگذاری مشخصاً کانون خانواده‌ها و کودکان بوده است.

"دیزنی" به دنبال عادی سازی "همجنسگرایی" در خانواده‌

جامعه‌شناسان همچنین تاکید می‌کنند روند اصلی مسئولان کمپانی دیزنی و شرکت‌های مشابه اینگونه بوده که با درنظر گرفتن کل پروژه جامعه هدف و نوع فعالیت را تعیین می‌کنند و بعضاً در اشاره مشخص به سوژه مثل رنگ پوست و تبعیض نژادی خلاصه می‌شود و در مواردی هم به عادی سازی روابط نامشروع یا خارج از عرف جوامع منجر خواهد شد که یکی از این موارد، ارتباط غیر عرفی دو فرد از یک جنس یا همان همجنسگرایی است.

این درحالی است که به گفته این گروه روند فعالیت این ابرکمپانی‌ها به موضوع تولید یا توزیع محصولات فرهنگی ساخته شده خودشان خلاصه نمی‌شود و بعضاً حتی برای رسیدن به اهداف خود وارد دنیای پرحاشیه سیاسی می شود و تلاش می‌کنند با ایجاد کمپین‌ها یا جریان‌های مختلف سیاسی حتی تصمیم‌گیرندگان ارشد دولتی را هم در مدیریت خود برای رسیدن به اهداف کلانشان بگیرند و شاهد مثال قابل توجه آن هم موضع‌گیری کمپانی والت‌دیزینی در ماجرای ممنوعیت سقط جنین در آمریکا است.

ماجرا از اینجا آغاز شد که با درنظر گرفتن ماجرای ممنوعیت سقط جنین در ایالات متحده که تقریباً سال 2019 میلادی در صدر اخبار قرار داشت، باب ایگر، مدیر وقت شرکت فیلم و انیمیشن‌سازی والت‌دیزنی رسما اعلام کرد اگر این قانون جدید در ایالت جورجیا اجرایی شود احتمالاً کار ساخت برای کمپانی بسیار دشوار خواهد بود.

اشاره این مدیر ارشد کمپانی به تعداد کارمندان فعال در این کمپانی بود که در ایالت جورجیا ساکن بودند و دقیقاً در همان دوره موضوع بیکاری برای دولت وقت بسیار اهمیت داشت و ایگر رسماً در مصاحبه‌های خود گفت تصویب این قانون عاملی می‌شود تا کارمندان کمپانی برای زندگی مناسب‌تر و بهتر از جورجیا به ایالت دیگری مهاجرت کنند و این اتفاق یعنی کاهش رونق اقتصادی ایالت.

اما ماجرای ترویج همجنسگرایی کمپانی دیزنی از انیمیشن کوتاهی با عنوان "In a Heartbeat" که صراحتاً به ترویج همجنسگرایی در حوزه کودکان پرداخت تا اشاره‌ای که در داستان‌ اسباب‌بازی‌های 4 بود و سپس انیمیشن "به پیش" و قسمت اخیر "جنگ‌های ستاره‌ای" و در نهایت فیلم "جاودان‌ها" همگی خبر از جدی شدن موضوع همجنسگرایی در انیمیشن‌های اخیر داشت.

جالب توجه اینجاست که چندی پیش مدیر محتوای سرگرمی دیزنی به بهانه احترام به حریم خصوصی و آزادی متعهد شد که 50 درصد از شخصیت‌های فیلم‌های این کمپانی شامل شخصیت‌های اقلیت‌های جنسی مانند همجنسگراها و دوجنسیت‌خواهان شود. تلاش دیزنی در مقابل قانون‌های منع بحث درباره همجنسگرایی شروع شد تا اصرار خود را برای نمایش و ترویج این موضوع نشان دهد.

از سوی دیگر درمقابل این هجمه‌ها فعالیت نهادهای مستقل و کوچکی مانند انجمن "یک میلیون مادر" که به تحریم فیلم‌ها می‌پردازند تا به اندازه بضاعت و توانشان نسبت به فیلم‌ها واکنش نشان دهند یا برخی نهادهای دینی و مسیحی  چندان فایده‌ای نداشته و صرفاً واکنش‌گرا بودند. خصوصاً آنکه وقتی بازیگران و هنرمندان هالیوودی بعضاً به‌صورت غیرمستقیم حتی از آنها حمایت می‌کنند و نمایش همجسنگرایی را حقی برای آنها می‌دانند.

این جریان باعث شده که دیگر به برخی فیلم‌ها به عنوان اثر هنری یا حتی سرگرمی دیده نشود. گویا آنها اصلاً برای فروش نیامده‌اند و مأموریتی دیگر برای تولیدشان در نظر گرفته شده است. انیمیشن "لایتیر" از همین سنخ است. فیلمی که بودجه 200 میلیون دلاری دارد و تنها 220 میلیون دلار فروش کرده است.

به‌هرحال ظاهرا کمپانی دیزنی بدون توجه به واکنش جوامع و فرهنگ‌های مختلف به روند فعالیت خود ادامه داد ولی جالب توجه اینجاست که تحریم محصولات اینچنینی از سوی مخاطبان اخیراً درس بزرگی به کمپانی دیزنی داده است به صورتی که یکی از انیمیشن‌های جدید دیزنی با نام "دنیای عجیب" با زیانی باورنکردنی روبرو شده تاجایی که به گفته برخی رسانه‌ها این بدترین تجربه فروش برای کمپانی دیزنی است.

در اخبار منتشر شده آمده انیمیشن "دنیای عجیب" که همزمان در 4174 سینما اکران می‌شده در تعطیلات عید شکرگزاری آمریکایی که به مدت 5 روز است و همواره به عنوان یکی از موتورهای محرکه صنعت سینما شناخته می شود؛ فقط کمی بیشتر از 18.5 میلیون دلار فروش داشته که تقریباً کمتر از نصف برآورد فروش 40 میلیون دلاری بوده است.

به گفته منتقدان سینما در آمریکا  این فیلم حداقل ضرری 100 میلیون دلاری را تجربه خواهد کرد؛ مگر اینکه فروشش بالا برود که با توجه به نقدهای متوسط و استقبال کم تماشاگران امری بعید است. از آنجا که این فیلم با بودجه 180 میلیون دلاری تولید شده و ده‌ها میلیون دلار هم هزینه‌های بازاریابی و توزیع جهانی آن بوده باید حداقل 360 میلیون دلار بفروشد تا ضرر نکند.

در عین حال این فیلم نمی‌تواند به فروش خارجی هم خیلی امیدوار باشد زیرا تاکنون 9.2 میلیون دلار از اکران در 43 بازار بین‌المللی به دست آورده است. مانند بیشتر فیلم‌های هالیوودی، تنش با چین و روسیه که 2 بازار بزرگ بین‌المللی فیلم هستند، بر فروش خارجی آن اثر می‌گذارد و در عین حال از آنجا که فیلم دارای شخصیتی همجنس‌گراست و ارجاعاتی به این امر دارد، دیزنی تصمیم گرفته تا آن را در بازارهای خاورمیانه، اندونزی و مالزی نیز اکران نکند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

وزیر ارشاد در حمایت از هنرمندان موسیقی وارد عمل شد

 وزیر ارشاد در حمایت از هنرمندان موسیقی وارد عمل شد
2023-01-30T18:36:12+03:30
در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی با محتوای توهین به هنرمندان حوزه موسیقی که با واکنش برخی از اهالی موسیقی از جمله نامه سه عضو شورای هنری ارکستر ملی ایران خط...

حدادعادل: با شعر می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد

 حدادعادل: با شعر می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد
2023-01-30T18:36:11+03:30
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی معتقد است که شعر انقلاب، گامی موثر در مسیر جهاد تبیین است و با شعر است که می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد.

رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه

 رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه
2023-01-30T16:36:09+03:30
دبیر بیستمین جشنواره کتاب و رسانه از رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه خبر داد.

جلد دوم از «منشور سینما» به همراه کتاب «ماهیت شناسی نخستین فتنه در قرن جدید» رونمایی شد

 جلد دوم از «منشور سینما» به همراه کتاب «ماهیت شناسی نخستین فتنه در قرن جدید» رونمایی شد
2023-01-30T16:09:29+03:30
نشست خبری و رونمایی از کتاب‌های منشور سینما جلد ۲ به کوشش پرویز فارسیجانی و ماهیت شناسی نخستین فتنه قرن جدید به نویسندگی محمدرضا شاه حسینی و روح اله شمقدری ...

بیژنی: کارتون و کاریکاتور جایگاه خود را در مطبوعات از دست داده است

 بیژنی: کارتون و کاریکاتور جایگاه خود را در مطبوعات از دست داده است
2023-01-30T16:09:29+03:30
داور بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معتقد است که در فضای دلسردکننده‌ حاکم بر حوزه کارتون و کاریکاتور کشور،  سو‌سو زدن چراغ ا...

این پوسترها هم «کار خودشونه»! + عکس

 این پوسترها هم «کار خودشونه»! + عکس
2023-01-30T16:09:29+03:30
نمایشگاه پوسترهای محمدحسین نیرومند با عنوان «کار خودشونه» صبح امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌‌های مساجد اهدا شد

 ۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌‌های مساجد اهدا شد
2023-01-30T14:49:29+03:30
معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از اهدای ۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه مساجد کشور خبر داد.

مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم

 مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم
2023-01-30T14:42:49+03:30
مؤسس شبکۀ قدس ترکیه می‌گوید: "امروز دشمنان علیه جمهوری اسلامی هجمه‌ می‌کنند، اما بدانند دفاع از جمهوری اسلامی صرفاً به‌عهده ایران نیست بلکه به‌عهد...

جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مستعدی برای پاسخ به سرشت حقیقت‌جوی هنرمندان است

 جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مستعدی برای پاسخ به سرشت حقیقت‌جوی هنرمندان است
2023-01-30T14:42:49+03:30
معاون امور هنری وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی به مناسبت آغاز پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، پیامی را صادر کرد.

تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی

 تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی
2023-01-30T14:42:48+03:30
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف است، گفت: تمامی بخش‌های مختلف وزار...

مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست

مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست
2023-01-30T13:42:33+03:30
حجت الاسلام شهریاری گفت:مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست. امروزه شاهدیم از بدنه اجتماعی قدرت تولید شده است.

جشنواره‌ای برای کتاب که سابقه‌اش به دو دهه رسیده است

 جشنواره‌ای برای کتاب که سابقه‌اش به دو دهه رسیده است
2023-01-30T13:49:29+03:30
دوشنبه دهم بهمن بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در حالی برگزار می‌شود که در این دوره این جشنواره تغییراتی را شاهد بوده است و برگزارکنندگان آن سعی کرده‌اند...

اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند

اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند
2023-01-30T13:29:13+03:30
بوشهر- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند.

مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر در کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم

 مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر در کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم
2023-01-30T13:36:06+03:30
مؤسس شبکۀ قدس ترکیه می‌گوید" امروز دشمنان علیه جمهوری اسلامی هجمه‌ می‌کنند، اما بدانند دفاع از جمهوری اسلامی صرفاً بر عهده ایران نیست بلکه بر عهدۀ...

گزارش تسنیم از آمارهای نشر در دی‌ماه؛‌ افزایش قیمت ۴۹ درصدی کتاب

 گزارش تسنیم از آمارهای نشر در دی‌ماه؛‌ افزایش قیمت ۴۹ درصدی کتاب
2023-01-30T13:09:30+03:30
بر اساس آمارهای نشر در دی‌ماه سال جاری قیمت کتاب ۴۹ درصد رشد داشته، این در حالی است که تعداد عناوین نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته روند کاهشی را تجرب...

تئاتر شهرستان‌ها به تبلیغات نیاز دارد

 تئاتر شهرستان‌ها به تبلیغات نیاز دارد
2023-01-30T12:56:09+03:30
مرتضی مرتضوی‌راد که برای نخستین بار با نمایش «فنجان در طوفان چای» در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر حضور یافته است، معتقد است که تئاتر در شهرستان‌ه...

توزیع «تن‌های محجر» در لبنان/ رزمندگان نوجوانی که در اسارت بزرگی کردند

 توزیع «تن‌های محجر» در لبنان/ رزمندگان نوجوانی که در اسارت بزرگی کردند
2023-01-30T12:42:58+03:30
کتاب «تن‌های محجر»، نوشته امیرمحمد عباس‌نژاد، به زبان عربی ترجمه و در لبنان توزیع شد. این اثر روایتی است از مقاومت آزادگان ایرانی در زندان‌های رژی...

برگزاری نشست‌های علمی تخصصی همزمان با دهه مبارک فجر

 برگزاری نشست‌های علمی تخصصی همزمان با دهه مبارک فجر
2023-01-30T12:42:58+03:30
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نشست‌های علمی و نمایشگاه‌های ادبی و هنری را به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر برگزار می‌کند.

گردهمایی شاعران فارسی‌زبان از ۹ کشور در کنار «خلیج فارس»

 گردهمایی شاعران فارسی‌زبان از ۹ کشور در کنار «خلیج فارس»
2023-01-30T12:02:47+03:30
ششمین محفل هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر میزبان شاعران فارسی‌زبان و شاعرانی از کشورهای سوریه و لبنان خواهد بود.

جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است

 جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است
2023-01-30T11:49:26+03:30
علی محمد مؤدب گفت: ایران سرزمین شعر است و هر تفکری بخواهد ماندگار شود، باید شاعران خود را داشته باشد. جشنواره شعر فجر توانسته است چراغ توجه به موضوع شعر را ...

۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» منتشر می‌شود

 ۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» منتشر می‌شود
2023-01-30T11:49:25+03:30
اندیشکده سعدا ۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» با نام‌های «خود خدا» و «خدا زاده» را در روزهای آتی منتشر خواهد کرد.

خانم‌های نویسنده زاویه دید ممتازی دارند/ باید سطح تحمل نویسندگان و خوانندگان بالا برود

 خانم‌های نویسنده زاویه دید ممتازی دارند/ باید سطح تحمل نویسندگان و خوانندگان بالا برود
2023-01-30T11:49:25+03:30
عماد عبادی گفت: دلیل زیاد شدن خانم‌های نویسنده این است که خانم‌ها الان عرصه را باز می‌بینند و می‌توانند دیده شوند. جزئی‌پردازی که در داستان‌هایشان اتفاق می‌...

مدیر المنار لبنان: مسئولان سیاسی باید به رسانه‌ها در برابر دشمن اجازه ابتکار عمل دهند

 مدیر المنار لبنان: مسئولان سیاسی باید به رسانه‌ها در برابر دشمن اجازه ابتکار عمل دهند
2023-01-30T11:49:25+03:30
مدیر شبکۀ المنار می‌گوید ما باید ارزش بیشتری برای رسانه‌ها قائل باشیم و آن را از بسیاری از محدودیت‌ها رها کنیم، ما باید به این رسانه‌ها اجازه ابتکار عمل دهی...

آیا درددل درباره آزار دیگری یا انتقاد از مسئولان غیبت محسوب می‌شود؟

 آیا درددل درباره آزار دیگری یا انتقاد از مسئولان غیبت محسوب می‌شود؟
2023-01-30T11:49:25+03:30
طبق فتوای آیت‌الله خامنه‌ای، اگر به شخصی ظلمی شده، او می‌تواند نزد دیگران شکایت و تظلم کند و آن ظلم را نقل کند؛ البته مقصود آنجایی است که ظلم صورت گرفته در ...

مرضیه هاشمی: همزمان با هجمۀ رسانه‌ای دشمن باید ارزش‌های اسلامی و ارزش زن را پررنگ کنیم

 مرضیه هاشمی: همزمان با هجمۀ رسانه‌ای دشمن باید ارزش‌های اسلامی و ارزش زن را پررنگ کنیم
2023-01-30T11:49:25+03:30
مجری شبکۀ پرس تی‌وی می‌گوید: باید هر لحظه منتظر یک بمب رسانه‌ای علیه ایران و اسلام باشیم. همزمان با هجوم دشمن، باید ارزش‌های اسلامی را پررنگ کنیم، ارزش...

توکلی‌زاده: غفلت مسئولان در حوزۀ فرهنگ و رسانه برایمان مفهوم نیست

 توکلی‌زاده: غفلت مسئولان در حوزۀ فرهنگ و رسانه برایمان مفهوم نیست
2023-01-30T10:16:02+03:30
معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران می‌گوید در این اوج جنگ جهانی رسانه‌ای و فرهنگی، غفلت از این موضوع در حوزۀ بودجه و برنامه‌ریزی و عدم اولویت‌بندی...

چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب برگزار می‌شود

چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب برگزار می‌شود
2023-01-30T09:55:53+03:30
چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب همزمان با دهه فجر ۱۴۰۱ در همدان به همت مجمع شاعران اهل بیت (ع) افتتاح می‌شود.

ثبت‌نام دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی آغاز شد

ثبت‌نام دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی آغاز شد
2023-01-30T09:55:53+03:30
مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی را با حضور ۶۰ شرکت‌کننده برگزار کند.

«فصل شیدایی لیلا‌ها» روانه بازار نشر شد

 «فصل شیدایی لیلا‌ها» روانه بازار نشر شد
2023-01-30T10:02:52+03:30
«فصل شیدایی لیلاها»، نوشته سید‌علی شجاعی برای دوازدهمین‌بار از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.

"معرکه آب"، نمایشگاه نقاشی آثار دینی حسن روح‌الامین در روسیه

 "معرکه آب"، نمایشگاه نقاشی آثار دینی حسن روح‌الامین در روسیه
2023-01-30T10:02:52+03:30
نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند برجسته ایرانی و برگزیده چهره هنر انقلاب، حسن روح الامینی با عنوان«دل‌نگاره» و با موضوع زندگی اهل بیت علیهم السلام در مو...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)