میرنیوز

باید از اندوخته‌های دفاع مقدس نظریه‌سازی کنیم

 باید از اندوخته‌های دفاع مقدس نظریه‌سازی کنیم 2022-12-01T10:51:58+03:30

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم در نشست "مبانی نظری معرفتی دفاع مقدس" که روز گذشته با حضور اسماعیل منصوری لاریجانی، داوود ضامنی و محسن شاه رضایی در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد منصوری لاریجانی اظهار داشت: امروزه باید از اندوخته‌های دفاع مقدس نظریه‌سازی کنیم و کرسی‌های آزاداندیشی، نظریه‌سازی و نظریه‌پردازی داشته باشیم. بسیاری از ارزش‌های دفاع مقدس مغفول مانده است و باید برای آنها فکری کرد.

در این نشست، محسن شاه‌رضایی با بیان اینکه بیستمین دوره جایزه «انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس» با شعار «معرفت‌افزایی و مقابله با تحریف» در سال جاری برگزار می‌شود، گفت: بعد از گذشت حدود چهل سال از دوران دفاع مقدس، آثار فراوانی در این حوزه در گونه‌های مختلف خاطره، رمان، شعر، هنر، پژوهش و... به چاپ رسیده است که راوی این کتاب‌ها، مدیران حوزه دفاع مقدس، نویسندگان و... بوده‌اند. این آثار از دیدگاه معرفت‌شناسی از سوی بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، حوزه هنری، بنیاد شهید و امور ایثار‌گران، ناشران دولتی، ناشران خصوصی و... مورد بحث و بررسی قرار نگرفته‌ است. این درحالی است که اقیانوسی از آثار در این حوزه تولید شده که کلمه به کلمه آن ارزشمند است اما از دیدگاه معرفت‌شناسی به این آثار و مفاهیم آن توجه نشده و کار جدی روی آنها صورت نگرفته است. اگر بحث‌های معرفت‌شناسی را چاشنی آثار تولید شده نکنیم بعد از مدتی این آثار رها می‌شوند. در تعریف ارزش می‌توان گفت که ارزش یک نگاه، توجه به فعل، توجه به گفتار، شایستگی و قیمت است.

وصایای شهدا فهرستی از ارزش‌ها هستند

در ادامه این نشست اسماعیل منصوری لاریجانی با تاکید بر اینکه در کنار فعالیت‌‌های نوشتاری در حوزه‌های ادبیات، هنر، شعر، سینما و... باید به معرفت نیز توجه شود، گفت: طبق بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) هر چه از تاریخ جنگ بگذرد باید معرفت ما به دفاع مقدس نیز بیشتر شود. فلاسفه اخلاق و سیاست تعریف زیادی از ارزش ارائه داده‌اند؛ ارزش فعلی است که خداوند امر کرده و برای آن مزد و ثواب در نظر گرفته است. در دوران دفاع مقدس فعل و افعالی از افراد حاضر در جنگ برجای مانده که با ارزش است؛ آنها فی سبیل الله را به عنوان دستور خداوند اجرا کردند.

منصوری لاریجانی، فعل ارزشی را فرازمان و فرامکان دانست و گفت: فعل ارزشی برای هر دوره‌ای پیام دارد و کسی که اثری را آفریده، آثار و بقای آن را حفظ می‌کند. به عبارتی معرفت، تولید و بالندگی دارد؛ بعضی از افعال ذاتا دارای ارزش هستند و جنگ فرصتی برای ظهور این افعال فراهم کرد. تلخی‌های یک فعل ارزشی هم شیرین است. جهاد ظاهرا جنگ است اما شهیدان در لحظه شهادت از همه امور خشنود هستند. مولانا می‌گوید: «در بلا هم می‏چشم لذات او / مات اویم مات اویم مات او». هر چیزی که بار ارزشی نداشته باشد خطرناک است. ارزش‌ها معنازایی می‌کنند و در همه دوره‌ها جوان هستند و رویش دارند. تمام وصایای شهدا فهرستی از ارزش‌ها هستند چرا که ارزش‌ها در هیچ زمانی کهنه نمی‌شوند و در هر دورهای می‌تواند آلودگی‌ها را پاک کنند.

این استاد فلسفه و عرفان اسلامی ادامه داد: ارزش‌هایی برای پاک کردن رذایل اخلاقی داریم؛ در جامعه کنونی می‌توانیم از انواع مختلف ارزش‌های دوران دفاع مقدس استفاده کنیم چرا که ارزش‌ها نقش آیینه را دارند. ارزش‌های تولید شده در دوران دفاع مقدس، انسان‌های خوبی تربیت کرده است. ارزش‌ها خاصیت هم‌گرایی، فرازمانی و فرامکانی دارند و زمینه ظهور و بروز حکمت‌ها ارزش‌هایی است که انسان‌ها خلق می‌کنند.

منصوری لاریجانی در پایان اظهار کرد: جنگ از بُعد ارزشی می‌تواند موضوع اخلاق و فلسفه باشد؛ اگر این ارزش‌ها خودشان را در جامعه نشان دهند و ماندگار شوند، تبدیل به اثر خواهند شد. آثار جنگ فقط آثار موجود در جنگ نیست بلکه باید نتیجه ارزش‌ها باشند. امروزه باید از اندوخته‌های دفاع مقدس نظریه‌سازی کنیم و کرسی‌های آزاداندیشی، نظریه‌سازی و نظریه‌پردازی داشته باشیم. بسیاری از ارزش‌های دفاع مقدس مغفول مانده است و باید برای آنها فکری کرد.

ارزش‌های جنگ را در آینه‌های مختلف ببینیم

در ادامه داوود ضامنی با بیان اینکه ارزش‌‌ها تعریف لفظی، صوری و انضمامی دارند، گفت: در تاریخ باید شرایط و زمینه بروز و ظهور برخی از ارزش‌ها به وجود بیاید. شرایط دفاع مقدس و جنگ هشت ساله ظرفی در طول تاریخ ما بود که به واسطه آن برخی از ارزش‌ها نمود بیرونی پیدا کرد. البته این امر به این معنا نیست که در گذشته نمود ایثار را درک نمی‌کردیم بلکه جلوه‌ای از گذشت، جهاد، ایثار و...در طول هشت سال دفاع مقدس نمود پیدا کرد که ممکن است در ادوار گذشته تاریخ آنها را ندیده باشیم یا کمتر دیده باشیم. اگر ربط ارزش با دفاع مقدس را از زاویه هشت سال دفاع مقدس به مثابه ظرف ببینیم این ظرف، امکان تشخیص برخی از ارزش‌ها را فراهم کرده است. آیا بعد از جنگ این امکان از بین رفته یا امکان باز تولید آن فراهم شده است؟

وی ادامه داد: باید کاری کرد که مجموعه ارزش‌هایی که در دوران هشت سال دفاع مقدس بروز کرد از حافظه جمعی ما ایرانیان خارج نشود؛ بروز و ظهور جنگ صرفا در میادین جنگ نبود بلکه گاهی این ارزش‌ها در حافظه فردی افراد بودند. در سال‌های 1369 تا 1380 در آثار دفاع مقدس، نقش زنان و افراد پشت جبهه کمتر دیده می‌شد و عمدتا در دهه شصت، تاریخ و روایت جنگ از دیدگاه فرماندهان روایت می‌شد اما بعد از جنگ ساحت‌‌هایی از جنگ در ظرف هنر، تاریخ، ادبیات، شعر و... ریخته شد که منجر به رویش جنبه‌های مختلف جنگ شد.

این نویسنده و پژوهشگر عنوان کرد: یکی از منابع شناختی جنگ، پرداختن به وصایای شهیدان است که فرصت کردند احوال خود را در وصیت‌نامه‌ها بنویسند. گاهی تصور می‌شد برای شناخت جنگ باید به سراغ نقشه‌های جنگ برویم اما بازخوانی وصایای شهدا از منظر ارزشی ابعاد جدیدی از معنا و مفاهیم را برای ما باز می‌کند. مراجعه به پدر، مادر، خواهر، برادر و دوستان شهدا نیز می‌تواند زوایای دیگری از این ارزش‌ها را برای ما نمایان کند. شاید بخشی از شناخت نظام ارزشی که در جنگ اتفاق افتاده از طریق مراجعه مستقیم به افراد حاضر در جنگ کسب شو و این افراد در خانواده و محیطی رشد کرده‌اند که پرداختن به آنها نیز لازم و ضروری است. به عبارتی هرچه ارزش‌های جنگ را در آینه‌های مختلف ببینیم افق‌های جدیدی پیش رو ما باز می‌شود.

ضامنی افزود: وقتی از ارزش‌ها صحبت می‌کنیم مراد همان ارزش‌های انسانی است؛ در دوران دفاع مقدس نوعی انسان ظهور کرد که در ادوار گذشته قبلی امکان ظهور آن فراهم نشده بود. انسان دفاع مقدس باید پدیدارشناختی شود و اگر به تاریخ جنگ از منظر انسان‌‌شناسی نگاه کنیم باید به همه ابعاد انسان حاضر در جنگ نگاه کنیم. اگر جنگ را با همه صیرورتی که داشت به تصویر بکشیم از تحریف وقایع آن جلوگیری کرده‌ایم. جنگ، صیرورتی در درون انسان ایجاد کرد که به واسطه آن یک انسان خاکی به یک انسان اعلا تبدیل شد. در تاریخ‌نگاری جنگ باید به سیر و مسیر افراد حاضر در جنگ توجه شود چرا که اقشار مختلف در جنگ حضور داشتند و جنگ طیف و ملک یک قشر خاص نبود بلکه متعلق به همه انسان‌هایی است که دل در گرو حق داشتند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه دوران دفاع مقدس بعد از پذیرش قطعنامه به پایان نرسیده است، گفت:  یک نگاه این است که جنگ در مقطعی شروع و در مقطعی دیگر به پایان رسید اما طبق نگاه دیگر، بُعد نظامی جنگ به پایان رسیده اما ساحت‌های آن همچنان ادامه دارد. باید کاری کنیم که به جنگ به عنوان یک مساله فلسفی نگاه شود نه یک مساله تاریخی. درباره تاریخ جنگ کارهایی انجام شده است اما بسیاری از فیلسوفان معاصر جنگ را به عنوان یک موضوع فلسفی در دستور کار قرار نداده‌اند. باید به این مساله نگاه کنیم که چرا دفاع مقدس به یک مساله فلسفی تبدیل نشده است و باید پرسش‌های معرفت‌شناسانه درباره جنگ داشته باشیم؛ بخشی از این پرسش‌ها ممکن است مربوط به ارزش، شیوه‌های معرفت‌شناسی و روش‌شناسی معرفت فلسفی در حوزه جنگ باشد. این پرسش‌ها افق‌های جدیدی را پیش‌روی ما قرار می‌دهد. بنابراین باید جنگ را از دیدگاه فلسفی و معرفتی نگاه کنیم نه تاریخی. هر چند بعد تاریخی آن را نمی‌توانیم نادیده بگیریم. بعد از جنگ، اندیشمندان، نخبگان و فعالان حوزه علوم انسانی، به جنگ و دفاع مقدس به مثابه بخش مهمی از سازماندهی علوم انسانی امروز در ایران نگاه می‌کنند که باید برای آن متافیزیک تعریف شود اما هنوز این اتفاق رخ نداده است. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

وزیر ارشاد در حمایت از هنرمندان موسیقی وارد عمل شد

 وزیر ارشاد در حمایت از هنرمندان موسیقی وارد عمل شد
2023-01-30T18:36:12+03:30
در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی با محتوای توهین به هنرمندان حوزه موسیقی که با واکنش برخی از اهالی موسیقی از جمله نامه سه عضو شورای هنری ارکستر ملی ایران خط...

حدادعادل: با شعر می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد

 حدادعادل: با شعر می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد
2023-01-30T18:36:11+03:30
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی معتقد است که شعر انقلاب، گامی موثر در مسیر جهاد تبیین است و با شعر است که می‌توان به نحو دلنشین حقایق را تبیین کرد.

رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه

 رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه
2023-01-30T16:36:09+03:30
دبیر بیستمین جشنواره کتاب و رسانه از رشد ۲۴ درصدی آثار ارسالی به جشنواره کتاب و رسانه خبر داد.

جلد دوم از «منشور سینما» به همراه کتاب «ماهیت شناسی نخستین فتنه در قرن جدید» رونمایی شد

 جلد دوم از «منشور سینما» به همراه کتاب «ماهیت شناسی نخستین فتنه در قرن جدید» رونمایی شد
2023-01-30T16:09:29+03:30
نشست خبری و رونمایی از کتاب‌های منشور سینما جلد ۲ به کوشش پرویز فارسیجانی و ماهیت شناسی نخستین فتنه قرن جدید به نویسندگی محمدرضا شاه حسینی و روح اله شمقدری ...

بیژنی: کارتون و کاریکاتور جایگاه خود را در مطبوعات از دست داده است

 بیژنی: کارتون و کاریکاتور جایگاه خود را در مطبوعات از دست داده است
2023-01-30T16:09:29+03:30
داور بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معتقد است که در فضای دلسردکننده‌ حاکم بر حوزه کارتون و کاریکاتور کشور،  سو‌سو زدن چراغ ا...

این پوسترها هم «کار خودشونه»! + عکس

 این پوسترها هم «کار خودشونه»! + عکس
2023-01-30T16:09:29+03:30
نمایشگاه پوسترهای محمدحسین نیرومند با عنوان «کار خودشونه» صبح امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌‌های مساجد اهدا شد

 ۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌‌های مساجد اهدا شد
2023-01-30T14:49:29+03:30
معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از اهدای ۷۲ هزار جلد کتاب به کتابخانه مساجد کشور خبر داد.

مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم

 مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم
2023-01-30T14:42:49+03:30
مؤسس شبکۀ قدس ترکیه می‌گوید: "امروز دشمنان علیه جمهوری اسلامی هجمه‌ می‌کنند، اما بدانند دفاع از جمهوری اسلامی صرفاً به‌عهده ایران نیست بلکه به‌عهد...

جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مستعدی برای پاسخ به سرشت حقیقت‌جوی هنرمندان است

 جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مستعدی برای پاسخ به سرشت حقیقت‌جوی هنرمندان است
2023-01-30T14:42:49+03:30
معاون امور هنری وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی به مناسبت آغاز پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، پیامی را صادر کرد.

تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی

 تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی
2023-01-30T14:42:48+03:30
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه تمرکز بر توسعه صنایع خلاق فرهنگی از وظایف اصلی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف است، گفت: تمامی بخش‌های مختلف وزار...

مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست

مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست
2023-01-30T13:42:33+03:30
حجت الاسلام شهریاری گفت:مهمترین عنصر فضای مجازی قدرت شهروندان و کاهش اقتدار دولت هاست. امروزه شاهدیم از بدنه اجتماعی قدرت تولید شده است.

جشنواره‌ای برای کتاب که سابقه‌اش به دو دهه رسیده است

 جشنواره‌ای برای کتاب که سابقه‌اش به دو دهه رسیده است
2023-01-30T13:49:29+03:30
دوشنبه دهم بهمن بیستمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در حالی برگزار می‌شود که در این دوره این جشنواره تغییراتی را شاهد بوده است و برگزارکنندگان آن سعی کرده‌اند...

اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند

اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند
2023-01-30T13:29:13+03:30
بوشهر- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: اعضای هیئت نظارت شورای اقامه نماز تبلیغات اسلامی بوشهر منصوب شدند.

مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر در کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم

 مؤسس شبکۀ قدس‌ ترکیه: تا آخر در کنار انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای می‌مانیم
2023-01-30T13:36:06+03:30
مؤسس شبکۀ قدس ترکیه می‌گوید" امروز دشمنان علیه جمهوری اسلامی هجمه‌ می‌کنند، اما بدانند دفاع از جمهوری اسلامی صرفاً بر عهده ایران نیست بلکه بر عهدۀ...

گزارش تسنیم از آمارهای نشر در دی‌ماه؛‌ افزایش قیمت ۴۹ درصدی کتاب

 گزارش تسنیم از آمارهای نشر در دی‌ماه؛‌ افزایش قیمت ۴۹ درصدی کتاب
2023-01-30T13:09:30+03:30
بر اساس آمارهای نشر در دی‌ماه سال جاری قیمت کتاب ۴۹ درصد رشد داشته، این در حالی است که تعداد عناوین نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته روند کاهشی را تجرب...

تئاتر شهرستان‌ها به تبلیغات نیاز دارد

 تئاتر شهرستان‌ها به تبلیغات نیاز دارد
2023-01-30T12:56:09+03:30
مرتضی مرتضوی‌راد که برای نخستین بار با نمایش «فنجان در طوفان چای» در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر حضور یافته است، معتقد است که تئاتر در شهرستان‌ه...

توزیع «تن‌های محجر» در لبنان/ رزمندگان نوجوانی که در اسارت بزرگی کردند

 توزیع «تن‌های محجر» در لبنان/ رزمندگان نوجوانی که در اسارت بزرگی کردند
2023-01-30T12:42:58+03:30
کتاب «تن‌های محجر»، نوشته امیرمحمد عباس‌نژاد، به زبان عربی ترجمه و در لبنان توزیع شد. این اثر روایتی است از مقاومت آزادگان ایرانی در زندان‌های رژی...

برگزاری نشست‌های علمی تخصصی همزمان با دهه مبارک فجر

 برگزاری نشست‌های علمی تخصصی همزمان با دهه مبارک فجر
2023-01-30T12:42:58+03:30
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نشست‌های علمی و نمایشگاه‌های ادبی و هنری را به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر برگزار می‌کند.

گردهمایی شاعران فارسی‌زبان از ۹ کشور در کنار «خلیج فارس»

 گردهمایی شاعران فارسی‌زبان از ۹ کشور در کنار «خلیج فارس»
2023-01-30T12:02:47+03:30
ششمین محفل هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر میزبان شاعران فارسی‌زبان و شاعرانی از کشورهای سوریه و لبنان خواهد بود.

جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است

 جشنواره شعر فجر چراغ توجه به شعر در کشور را روشن نگاه داشته است
2023-01-30T11:49:26+03:30
علی محمد مؤدب گفت: ایران سرزمین شعر است و هر تفکری بخواهد ماندگار شود، باید شاعران خود را داشته باشد. جشنواره شعر فجر توانسته است چراغ توجه به موضوع شعر را ...

۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» منتشر می‌شود

 ۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» منتشر می‌شود
2023-01-30T11:49:25+03:30
اندیشکده سعدا ۲ کتاب جدید از نویسنده کتاب «صعود چهل ساله» با نام‌های «خود خدا» و «خدا زاده» را در روزهای آتی منتشر خواهد کرد.

خانم‌های نویسنده زاویه دید ممتازی دارند/ باید سطح تحمل نویسندگان و خوانندگان بالا برود

 خانم‌های نویسنده زاویه دید ممتازی دارند/ باید سطح تحمل نویسندگان و خوانندگان بالا برود
2023-01-30T11:49:25+03:30
عماد عبادی گفت: دلیل زیاد شدن خانم‌های نویسنده این است که خانم‌ها الان عرصه را باز می‌بینند و می‌توانند دیده شوند. جزئی‌پردازی که در داستان‌هایشان اتفاق می‌...

مدیر المنار لبنان: مسئولان سیاسی باید به رسانه‌ها در برابر دشمن اجازه ابتکار عمل دهند

 مدیر المنار لبنان: مسئولان سیاسی باید به رسانه‌ها در برابر دشمن اجازه ابتکار عمل دهند
2023-01-30T11:49:25+03:30
مدیر شبکۀ المنار می‌گوید ما باید ارزش بیشتری برای رسانه‌ها قائل باشیم و آن را از بسیاری از محدودیت‌ها رها کنیم، ما باید به این رسانه‌ها اجازه ابتکار عمل دهی...

آیا درددل درباره آزار دیگری یا انتقاد از مسئولان غیبت محسوب می‌شود؟

 آیا درددل درباره آزار دیگری یا انتقاد از مسئولان غیبت محسوب می‌شود؟
2023-01-30T11:49:25+03:30
طبق فتوای آیت‌الله خامنه‌ای، اگر به شخصی ظلمی شده، او می‌تواند نزد دیگران شکایت و تظلم کند و آن ظلم را نقل کند؛ البته مقصود آنجایی است که ظلم صورت گرفته در ...

مرضیه هاشمی: همزمان با هجمۀ رسانه‌ای دشمن باید ارزش‌های اسلامی و ارزش زن را پررنگ کنیم

 مرضیه هاشمی: همزمان با هجمۀ رسانه‌ای دشمن باید ارزش‌های اسلامی و ارزش زن را پررنگ کنیم
2023-01-30T11:49:25+03:30
مجری شبکۀ پرس تی‌وی می‌گوید: باید هر لحظه منتظر یک بمب رسانه‌ای علیه ایران و اسلام باشیم. همزمان با هجوم دشمن، باید ارزش‌های اسلامی را پررنگ کنیم، ارزش...

توکلی‌زاده: غفلت مسئولان در حوزۀ فرهنگ و رسانه برایمان مفهوم نیست

 توکلی‌زاده: غفلت مسئولان در حوزۀ فرهنگ و رسانه برایمان مفهوم نیست
2023-01-30T10:16:02+03:30
معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران می‌گوید در این اوج جنگ جهانی رسانه‌ای و فرهنگی، غفلت از این موضوع در حوزۀ بودجه و برنامه‌ریزی و عدم اولویت‌بندی...

چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب برگزار می‌شود

چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب برگزار می‌شود
2023-01-30T09:55:53+03:30
چهارمین دوره‌ی شب‌های شعر انقلاب همزمان با دهه فجر ۱۴۰۱ در همدان به همت مجمع شاعران اهل بیت (ع) افتتاح می‌شود.

ثبت‌نام دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی آغاز شد

ثبت‌نام دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی آغاز شد
2023-01-30T09:55:53+03:30
مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد دوره آموزشی تربیت مجریان مسابقات و محافل قرآنی را با حضور ۶۰ شرکت‌کننده برگزار کند.

«فصل شیدایی لیلا‌ها» روانه بازار نشر شد

 «فصل شیدایی لیلا‌ها» روانه بازار نشر شد
2023-01-30T10:02:52+03:30
«فصل شیدایی لیلاها»، نوشته سید‌علی شجاعی برای دوازدهمین‌بار از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.

"معرکه آب"، نمایشگاه نقاشی آثار دینی حسن روح‌الامین در روسیه

 "معرکه آب"، نمایشگاه نقاشی آثار دینی حسن روح‌الامین در روسیه
2023-01-30T10:02:52+03:30
نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند برجسته ایرانی و برگزیده چهره هنر انقلاب، حسن روح الامینی با عنوان«دل‌نگاره» و با موضوع زندگی اهل بیت علیهم السلام در مو...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)