میرنیوز

نگاهی به "زمین حاصلخیز دیپلماسی فرهنگی" از فراز قلل مرتفع فرهنگ و ادب فارسی

 نگاهی به "زمین حاصلخیز دیپلماسی فرهنگی" از فراز قلل مرتفع فرهنگ و ادب فارسی 2022-10-01T08:09:45+03:30

به‌گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، نام فردوسی، مولوی، حافظ، سعدی و دیگر قله‌های شعر و ادبیات فارسی آنچنان مرتفع‌ است که هر کدام از آنها به تنهایی برای معرفی غنای فرهنگی یک ملت کافی است.

به گفته کارشناسان، موضوع فرهنگ در ایران مثل سایر نقاط جهان بخش‌های مختلفی دارد اما ادبیات و البته خوشنامی و شهرت ادبایش نقطه عطفی است که نباید نادیده گرفته شود. شاعرانی بلند آوازه نامهایی آشنا نه تنها برای ایران زمین بلکه برای سایر نقاط جهان هستند که لازم است از آنها نه فقط در یک روز خاص بلکه تمامی ایام سال استفاده مناسب داشته باشیم.

 تصمیم‌گیران و سیاستگذاران در اقصی نقاط جهان برای دستیابی و گسترش روابطشان با سایر نقاط از کمترین داشته‌های فرهنگی خود استفاده می‌کنند تا بتوانند جریانی از تبادلات گسترده را برنامه‌ریزی کنند و ایران با اتکا به همین نام‌های پرآوازه در این زمینه یکی از غنی‌ترین کشورهاست و بن‌مایه فرهنگی آن می‌تواند فرصتی برای توسعه روابط دیپلماتیک با معرفی واقعیت داخل مرزهایش شناخته شود.

با توجه به اهمیت فرهنگ و جایگاه ارتباطات فرهنگی در گسترش روابط دیپلماتیک میان کشورها مدتی است که یک عبارت به عنوان "دیپلماسی فرهنگی" به واژگان سیاسی کشورها در روابط بین‌المللی آنها افزوده شده است. واژه‌ای که اگرچه رنگ و بوی سیاست به خود گرفته اما واقعیت امر اینجاست که ضمیر و نهادش فرهنگی است و می‌توان از آن بخوبی در حال حاضر استفاده کرد.

به گفته بسیاری از کارشناسان استفاده از ابزار فرهنگی برای بسط و گسترش روابط دیپلماتیک در گوشه و کنار جهان نه تنها از سوی کشورهای قدرتمند در دستور قرار دارد بلکه آنهایی که به دنبال ارتقای جایگاه بین‌المللی خودشان نیز رفته‌اند یا قصد دارند تصویری دقیق از آنچه داخل مرزهایشان می‌گذرد نیز اکنون به فکر استفاده از این سبک و شیوه فرهنگی برای تحکیم روابط بین‌المللی افتاده‌اند.

جای تأمل است که در این زمینه برخی سوء مدیریت‌ها و کم‌کاری‌ها در گذشته باعث شده که اگرچه برخی از این افراد مشهور ایرانی بوده‌اند و تمام شهرتشان در داخل مرزهای تاریخی ایران شکل گرفته، اما عمده استفاده از این شهرت کشورهایی صورت می‌گیرد که حتی زبان ملی و رسمی آنها فارسی نیست و نمونه بارز آن مصادره مولانا جلال‌الدین بلخی (مولوی) و بزرگداشت او در کشور ترکیه است.

تغییر رویه کسب نام و آبرو با استفاده از ستاره‌های درخشان سرمایه‌های فرهنگی ایرانی توسط کسانی که می‌خواهند خود را به هر بهانه‌ای به این ستاره‌های درخشان منتسب کنند، فقط از طریق فعال شدن داخل کشور در بزرگداشت آنها و همچنین تلاش نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور برای معرفی آنها به مردمان سایر نقاط جهان میسر است.

در همین راستا برخی از رایزنان فرهنگی کشور دست به‌کار شده‌اند تا مفاخر شعر و ادبیات ایران را بیش از پیش به مردمان سایر کشورها معرفی و از این رهگذر، فرهنگ غنی و انسان‌ساز نهفته در شعر و ادبیات فارسی را به آنها عرضه کنند.

در همین راستا سمینار «حافظ و نذرالاسلام: شاعران همنوا و همدل» با حضور جمعی از ادبا، فرهیختگان، شعرا و علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و مؤسسه مطالعات قاضی نذرالاسلام برگزار شد.

هدف از برگزاری این سمینار مقایسه آرا و اندیشه‌های دو شاعر نامدار ایرانی و بنگالی و به گفته حسن مبارک، رئیس انجمن فیلم کوتاه بنگلادش "ایجاد فرصتی برای معرفی نویسندگان بزرگ جهان مانند نذرالاسلام و حافظ به جوانان امروز" بوده است.

کمرول حسن، استاد گروه زبان و ادبیات عربی از دانشگاه اسلامی کوشتیا نیز با ارائه مقاله‌ای با عنوان "نذرالاسلام و حافظ: همنوا و همدل" گفته است "شاعرانی که به عشق خالق معتقدند متعلق به کشور و قشر خاصی نیستند. فرقی ندارد که در چه زمانی یا کشوری متولد شوند، متعلق به تمام جهان و کل بشریت هستند."

امداد الحق هم در سخنرانی خود در این سمینار گفته است "دلیل اصلی درگیری جهانی امروز، از بین رفتن معنویت از ذهن مردم است. به همین خاطر ما باید ادبیات شاعران بشردوست مانند حافظ و نذرلاسلام را بیش از پیش مطالعه کنیم."

همچنین رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین با همکاری مؤسسه فرهنگی سعدی، سمیناری را با عنوان «شعر و ادب پارسی، گنجینه‌ای از اسرار آئینی» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان (خانه ایران) برگزار کرده است.

حمید محمدی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان در این سمینار گفته است "برخی اشعار آیینی را صرفا منحصر به اشعار در وصف اهل بیت علیه السلام می‌دانند اما واقع امر این چنین است که شعر آیینی بسیار گسترده است و حوزه وسیعی از ادبیات را در برمی‌گیرد، چنان که یکی از مصادیق بارز آن اشعار حافظ است که تصویری و تعبیری شاعرانه از آیات قرآن است."

علی تمیزل، استاد کرسی زبان فارسی در دانشگاه سلجوق قونیه نیز در این سمینار سخنرانی خود را به زندگینامه محمدتقی بهجت تبریزی (شهریار) از تولد تا مرگ اختصاص داده و گفته است که "آثار شهریار اثر مهمی بر ساختار فرهنگی و زبان ایران داشته است. این اثر نه تنها بر ایرانیان بلکه اثر ویژه‌ای بر ترک‌های ساکن عثمانی سابق داشته است."

اما امروز هشتم مهرماه روز بزرگداشت مولانا در تقویم ایران است و انتظار می‌رود که شاهد اقداماتی در خور معرفی و بزرگداشت این نام بزرگ در داخل و خارج از کشور باشیم.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته در چنین روزی با صدور پیامی نوشته بود "گرامی داشت مولانا، بزرگداشت یک فرد نیست بلکه نکوداشت عشق و دین است و روزی که به نام اوست فرصت دوباره‌ای است تا با تعمق و تفکر در آثار این شاعر و عارف بزرگ، راهی به کمال بیابیم و راه و روش او را ارج نهیم."

آبان‌ماه 1400 بود که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وقت وزارت امور خارجه کشورمان از به ثبت‌ رساندن هشتصدمین سالگرد ملاقات تاریخی شمس و مولانا، در تقویم بزرگداشت‌های یونسکو برای دوسال آینده خبر داد و چندی پیش هم در 15 شهریورماه 1401 محمد‌هادی ناصری، سرپرست اداره‌کل حوزه ریاست کتابخانه ملی از ادامه همکاری ایران، افغانستان و ترکیه در فرایند ثبت جهانی مثنوی در یونسکو خبر داد.

حسین فتاحی از رمان‌نویسان معاصر حوزه کودک و نوجوان کشورمان هم پیش از این با اشاره به لزوم توجه و تذکر به ریشه‌ها و پیشینه‌های ادبی‌مان به نویسندگان حوزه کودک و نوجوان گفته است "من شنیده‌ام قصه‌های مثنوی در آمریکا بیشتر از قصه‌های شکسپیر خواننده دارد."

این اقدامات و توصیفات، همگی نشان از آن دارد که دیپلماسی فرهنگی برای ایران با وجود سرمایه‌های فرهنگی و ادبی اینچنینی در حکم زمینی مستعد است که در صورت کار و تلاش می‌توان محصولی پربرکت از آن برداشت کرد اما متأسفانه با تمام این تفاسیر امسال روز بزرگداشت مولوی شاهد برنامه خاص و ویژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی، در خور نام این شخصیت ادبی و عرفانی کشورمان آنچنان که در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای بیابد نبودیم. 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

اسفندیار قره‌باغی: بیانات مقام معظم رهبری درباره موسیقی را ویژه در نظر دارم

 اسفندیار قره‌باغی: بیانات مقام معظم رهبری درباره موسیقی را ویژه در نظر دارم
2022-12-09T12:58:20+03:30
زنده یاد اسفندیار قره‌باغی درباره دیدارش با مقام معظم رهبری می‌گفت: بنده همیشه به فرمایشات حضرت امام(ره) در مسئله موسیقی اقتدا می‌کردم و به بیانات مقام معظم...

درخواست رضا رویگری از شایعه‌سازان: مردم را ناراحت نکنید

 درخواست رضا رویگری از شایعه‌سازان: مردم را ناراحت نکنید
2022-12-09T12:31:52+03:30
بازیگر سینما و تلویزیون از سلامتی خودش خبر داد و خطاب به شایعه‌سازان، گفت: واقعاً نمی‌دانم این شایعات هرچند وقت یک‌بار از کجا می‌آید؟ من زنده‌ام اما با این ...

پرتره‌ای از یک نقاش که به تازگی درگذشته است/ پوستر و لوگو «هنرمند واحد ۵»

 پرتره‌ای از یک نقاش که به تازگی درگذشته است/ پوستر و لوگو «هنرمند واحد ۵»
2022-12-09T12:05:01+03:30
لوگو و پوستر فیلم مستند «هنرمند واحد ۵» رونمایی و منتشر شد.

تیزر و پوستر مستند "آقا نعمت" رونمایی شد/ رکورد خیره‌کننده کوهنورد ایرانی در گینس ثبت می‌شود؟

 تیزر و پوستر مستند "آقا نعمت" رونمایی شد/ رکورد خیره‌کننده کوهنورد ایرانی در گینس ثبت می‌شود؟
2022-12-09T12:05:00+03:30
مستند «آقا نعمت» به کارگردانی علی تک روستا داستانی از یک کوه نورد ایرانی است که با شرایطی متفاوت قصد دارد قله دماوند را فتح کند.

«پاورقی»؛ پای نقد «برای زین‌أب» نشست

 «پاورقی»؛ پای نقد «برای زین‌أب» نشست
2022-12-09T11:11:45+03:30
نقد و بررسی کتاب «برای زین‌أب» پرداختی به زندگی شهید « محمد بلباسی» نوشته « سمیه اسلامی » و «فاطمه قنبری» در حوزه هن...

مستندهای بخش ملی "سینما حقیقت" را بشناسید

 مستندهای بخش ملی "سینما حقیقت" را بشناسید
2022-12-09T10:25:08+03:30
مستندهای کوتاه، نیمه بلند و بلند بخش ملی شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت معرفی شدند.

کدام مستندها به بخش آوینی "سینما حقیقت" رسید؟

 کدام مستندها به بخش آوینی "سینما حقیقت" رسید؟
2022-12-09T10:25:07+03:30
۱۲ مستند به بخش شهید آوینی شانزدهین جشنواره سینما حقیقت راه یافتند.

جعفری‌جوزانی؛ کارگردانی مهم با نوستالژیِ «در چشم باد»

 جعفری‌جوزانی؛ کارگردانی مهم با نوستالژیِ «در چشم باد»
2022-12-09T10:25:07+03:30
سریال «در چشم باد» اثری تاریخی بود که این روزها دوباره از تلویزیون پخش می‌شود؛ مسعود جعفری‌جوزانی کارگردانِ‌آن، به نسبت به دیگر فیلمسازان کم‌کار ا...

نشست رئیس بنیاد شهید با دانشجویان دانشگاه آزاد ‌قم با چاشنی "بی‌اخلاقی و توهین"/ قاضی‌زاده از حقش گذشت!

 نشست رئیس بنیاد شهید با دانشجویان دانشگاه آزاد ‌قم با چاشنی "بی‌اخلاقی و توهین"/ قاضی‌زاده از حقش گذشت!
2022-12-09T09:05:05+03:30
معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قم حضور یافت و به سؤالات دانشجویان پا...

در دومین اجلاس مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد چه گذشت؟

 در دومین اجلاس مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد چه گذشت؟
2022-12-09T09:05:05+03:30
دومین اجلاس مجمع طلاب و فضلای فرزند شاهد با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، امام جمعه قم و جمعی از مسئولان در ‌‌پژوهشکده علامه طباطبایی (ره) قم برگزا...

تحول در سینما با چک لیست پر کردن ممکن نیست/ به نظریه‌پردازی علمی نیاز داریم

 تحول در سینما با چک لیست پر کردن ممکن نیست/ به نظریه‌پردازی علمی نیاز داریم
2022-12-09T09:05:04+03:30
ما برای تحول در سینما با اصلاح مبادی علوم انسانی که مطالبه رهبر انقلاب است، بیشتر چک لیست پر کرده‌ایم تا کار راهبردی مانند نظریه‌پردازی در سینما. جایزه پژوه...

وزیر ارشاد: گروهی گزاره‌های غلط می‌دهند تا سیاست‌گذاران خطای محاسباتی کنند

 وزیر ارشاد: گروهی گزاره‌های غلط می‌دهند تا سیاست‌گذاران خطای محاسباتی کنند
2022-12-09T09:05:03+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بسیاری تلاش می‌کنند با ارائه گزاره‌های غلط درباره واقعیت‌های جامعه، تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران را دچار خطای محاسباتی کنند.

نگاهی به برنامه‌ای در شبکه نسیم/ با «میشه که بشه» سرکار برید

 نگاهی به برنامه‌ای در شبکه نسیم/ با «میشه که بشه» سرکار برید
2022-12-09T08:38:25+03:30
تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «میشه که بشه» می‌گوید: با دیدن مشکلات مختلف بر سر راه شغل پیدا کردن، تصمیم گرفتیم برنامه‌ای متفاوت ساخته و تجربه کردن ...

پیوند ملت‌های مسلمان در «خون شریک»

 پیوند ملت‌های مسلمان در «خون شریک»
2022-12-09T08:38:25+03:30
چاپ دوم کتاب «خون شریک»، نوشته مریم علی‌بخشی منتشر شد؛ کتابی که تلاش دارد از زاویه جدیدی به پیوندها میان ملت‌های مسلمان بپردازد.

رویکرد نوین دولت مردمی در تدوین احکام برنامه هفتم توسعه

 رویکرد نوین دولت مردمی در تدوین احکام برنامه هفتم توسعه
2022-12-09T08:25:03+03:30
محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه در بخش فرهنگ می بایست با رویکردی نوین تدوین شود، گفت: دولت مردمی رویکرد جدیدی نسبت به تدوین برنامه هفتم تو...

زاکانی: ما مسئولان با کار مضاعف از حضور حماسی مردم تشکر کنیم

 زاکانی: ما مسئولان با کار مضاعف از حضور حماسی مردم تشکر کنیم
2022-12-09T08:25:03+03:30
شهردار تهران گفت: دشمنان ما ناکام شدند، اما این کافی نیست بلکه باید ریشۀ مشکلات را در کشور خشک کرد. مردم با دشمن همراهی نکردند؛ این مسئله بار مسئولیتمان را ...

قاضی‌زاده: قلب‌های خانوادۀ شهدای امنیت باید به مردم انقلابی خود قرص باشد

 قاضی‌زاده: قلب‌های خانوادۀ شهدای امنیت باید به مردم انقلابی خود قرص باشد
2022-12-08T23:18:24+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در جمع خانواده شهدای امنیت گفت: قلب‌ خانوادۀ شهدای امنیت به مردم انقلابی خود قرص باشد.

حداد عادل: رسانه‌های نیابتی و اغتشاشگران با دست خود آبروی خودشان را بردند

 حداد عادل: رسانه‌های نیابتی و اغتشاشگران با دست خود آبروی خودشان را بردند
2022-12-08T23:18:24+03:30
حداد عادل آنها در مراسم پاسداشت شهدای مدافع امنیت گفت: رسانه‌های نیابتی در قضایای اخیر اذعان داشتند که با دروغ‌پراکنی به دنبال بر هم زدن امنیت هستند. ا...

آمارهای معنادار فروش سینما و غفلت از یک موضوع مهم

 آمارهای معنادار فروش سینما و غفلت از یک موضوع مهم
2022-12-08T15:58:20+03:30
در شرایطی که نفس‌ها در فروش فیلم‌های سینمایی به شماره افتاده و به روایت آمارها ضریب اشغال صندلی‌های سینمایی ۲.۵ درصد برآورد شده است، غفلت از یک موضوع مهم بی...

سرگذشت خواننده هزار سرود از زبان خودش / بابک بیات چگونه شاگرد اسفندیار قره‌باغی شد

 سرگذشت خواننده هزار سرود از زبان خودش / بابک بیات چگونه شاگرد اسفندیار قره‌باغی شد
2022-12-08T15:58:19+03:30
اسفندیار قره‌باغی خواننده‌ای بود که علاوه بر سرودهای ماندگاری که در موسیقی ایران به جا گذاشت، شاگردان بسیاری را هم برای هنر ایران تربیت کرد.

۳۸ زن "جیمز توباک" را به سوء رفتار جنسی متهم کردند

 ۳۸ زن "جیمز توباک" را به سوء رفتار جنسی متهم کردند
2022-12-08T14:51:49+03:30
دوشنبه گذشته بیش از ۳۸ هنرپیشه زن در هالیوود از "جیمز توباک" کارگردان مشهور به دلیل آزار جنسی شکایت کردند.

پیام تسلیت وزیر ارشاد در پی درگذشت اسفندیار قره‌باغی

 پیام تسلیت وزیر ارشاد در پی درگذشت اسفندیار قره‌باغی
2022-12-08T13:58:19+03:30
وزیر فرهنگ در پیامی درگذشت اسفندیار قره‌باغی هنرمند پیشکسوت کشورمان و صاحب اثر معروف "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو" را تسلیت گفت.

دیکتاتوری رسانه‌ای عامل عدم اعلام آثار جشنواره حقیقت/ جام‌جهانی روزهای جشنواره را کمتر کرد

 دیکتاتوری رسانه‌ای عامل عدم اعلام آثار جشنواره حقیقت/ جام‌جهانی روزهای جشنواره را کمتر کرد
2022-12-08T13:05:03+03:30
حمیدی‌مقدم دبیر جشنواره سینما حقیقت درباره جزئیات ۵ روز فعالیت مستندسازان ایران در پردیس سینمایی ملت و همچنین ماجرای فیلم‌های انصرافی و جایزه ویژه‌ای به پیش...

چراغ جشنواره "سینما حقیقت" رسماً روشن شد / رشد ۱۷ درصدی آثار در بخش شهید آوینی

 چراغ جشنواره "سینما حقیقت" رسماً روشن شد / رشد ۱۷ درصدی آثار در بخش شهید آوینی
2022-12-08T12:11:47+03:30
با آغاز نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران، رسماً چراغ جشنواره "سینما حقیقت" در تهران روشن شد.

چراغ جشنواره "سینما حقیقت" روشن شد / رشد ۱۷ درصدی آثار در بخش شهید آوینی

 چراغ جشنواره "سینما حقیقت" روشن شد / رشد ۱۷ درصدی آثار در بخش شهید آوینی
2022-12-08T11:18:34+03:30
با آغاز نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران، رسماً چراغ جشنواره "سینما حقیقت" در تهران روشن شد.

چراغ جشنواره "سینما حقیقت" روشن شد / رشد ۱۷ درصدی اثار در بخش شهید آوینی

 چراغ جشنواره "سینما حقیقت" روشن شد / رشد ۱۷ درصدی اثار در بخش شهید آوینی
2022-12-08T11:05:07+03:30
با آغاز نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران، رسماً چراغ جشنواره "سینما حقیقت" در تهران روشن شد.

۱۰۰ قاعده سینمایی که تمام سینماگران باید بدانند

 ۱۰۰ قاعده سینمایی که تمام سینماگران باید بدانند
2022-12-08T10:38:27+03:30
کتاب صد صحنه – صد قاعده روایت سینمایی ( ۱۰۰ قاعده سینمایی که تمام سینماگران باید بدانند) در ۲۶۴ صفحه منتشر شده است. این کتاب نوشته جنیفر ون سی جل و ترجمه مس...

خواننده "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو" فردا در تبریز تشییع می‌شود

 خواننده "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو" فردا در تبریز تشییع می‌شود
2022-12-08T10:38:26+03:30
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر خواننده "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو" فردا در تبریز برگزار می‌شود.

آیا «آی تیکت» می‌تواند مخاطبین را به سینما برگرداند؟

 آیا «آی تیکت» می‌تواند مخاطبین را به سینما برگرداند؟
2022-12-08T10:38:26+03:30
سامانه جدیدی که توسط یکی از مؤسسات وابسته به سازمان سینمایی در حال کار است، سامانه‌ای را طراحی کرده که به‌نظر می‌رسد تنها مزیتش همکاری با نرم‌افزارهای پرکار...

برگزاری دومین نمایشگاه کتاب و دستاوردهای پژوهشی مراکز فرهنگ‌پژوهی کشور

 برگزاری دومین نمایشگاه کتاب و دستاوردهای پژوهشی مراکز فرهنگ‌پژوهی کشور
2022-12-08T10:24:58+03:30
آخرین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی حوزه فرهنگ و هنر و نیز تازه‌های کتاب پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با تخفیف ۳۰ تا ۷۰ درصد ویژه استادان و...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)