میرنیوز

هدف فوری صدام حسین برای حمله به ایران چه بود؟

 هدف فوری صدام حسین برای حمله به ایران چه بود؟ 2022-09-22T08:22:58+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جنگ تحمیلی در واقع پیامد یک سلسله ناکامی‌ها و شکست‌های استکبار جهانی به رهبری آمریکا در مواجهه با انقلاب اسلامی بود. رشد نیروهای مؤمن به انقلاب در زیر چتر حمایت رهبری امام خمینی(ره)، لاجرم به فتح لانه جاسوسی، حذف لیبرال‌های حاکم بر مقدرات کشور و تشکیل کابینه مردمی و ضد آمریکایی شهید رجایی انجامید.

روند این تحولات برای استکبار جهانی تردیدی باقی نگذاشت که در صورت عدم مقابله فیزیکی همه‌جانبه، جاذبه و نفوذ انقلاب اسلامی به مثابه یک پدیده غیرقابل‌کنترل و گسترش یابنده در سطح وسیعی، منافع ابرقدرت‌ها به‌ خصوص غرب را به خطر خواهد انداخت.

زمینه‌سازی هجوم

از اوایل سال 1358 و با روی کار آمدن صدام، اقداماتی آشکار علیه جمهوری اسلامی آغاز شد که به‌ منظور کسب آمادگی و ایجاد زمینه لازم برای مبادرت به یک جنگ گسترده علیه ایران صورت می‌گرفت. در این چهارچوب علاوه بر ایجاد تحرکاتی در مرزهای خود با ایران، اقدامات گسترده‌ای را در داخل ایران آغاز کرد که می‌توان به پشتیبانی و تحریک نیروهای ضدانقلاب داخلی، به‌ویژه در کردستان و خوزستان اشاره کرد.

اگر چه سرمایه‌گذاری عراق در کردستان ایران در ابتدا به دلیل وجود زمینه مساعد، آثار فوری‌تری بر جا می‌گذاشت، لیکن عراق اهداف عمده‌تری را در جنوب ایران دنبال می‌کرد که از نظر جغرافیایی و سیاسی و اقتصادی در مقایسه با غرب، از اهمیت بسیار برخوردار بود.

روابط گسترده با گروه‌ها و شیوخ قبایل مختلف خوزستان و اشتراک زبان مردم این منطقه از جمله عواملی بود که حرکت مورد نظر عراق را تسهیل می‌کرد، از این‌ رو این کشور ضمن برقراری ارتباط وسیع با سران قبایل مختلف عرب، به آموزش، تسلیح و تحریک آنان پرداخت تا علاوه بر بهره‌گیری از آنان در جهت راه‌اندازی درگیری‌های منطقه‌ای و انفجار در شهرها و تأسیسات نفتی، زمینه‌هایی را نیز برای جداسازی خوزستان فراهم سازد.

با گذشت زمان، مواضع خصمانه عراق نسبت به جمهوری اسلامی صریح‌تر شد. صدام حسین برای اولین بار در 18  فروردین ماه سال 1359 یعنی همزمان با قطع ارتباط ایران و آمریکا، اعلام داشت که ایران باید از سه جزیره تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی خارج شود و چندی بعد نیز در یک سخنرانی تأکید کرد که عراق آماده است اختلافات خود را با ایران با زور حل کند.

در پی این موضع‌گیری‌ها تحرکات مرزی ارتش عراق نیز افزایش یافت. تقویت و افزایش توان و سازمان رزم ارتش نیز ازجمله اقدامات دیگر رژیم بعث بود و به دلیل آنکه منافع استکبار جهانی نیز با این اقدام هماهنگی داشت، با انعقاد قراردادهای نظامی، این کشور در مدت کوتاهی به سلاح‌های جدید و پیشرفته مجهز شد و در پی آن، سازمان رزم ارتش عراق به‌ طور گسترده دستخوش تغییر و تحول شد.

صدام همزمان با آمادگی در مرز و ایجاد درگیری‌های متوالی و نیز فراهم کردن شرایط سیاسی، با طرح بهانه‌هایی، سرانجام در تاریخ 20 شهریور ماه سال 1359 در جمع وزرای خارجه کشورهای عربی، ضمن درخواست کمک و یاری از آنان اعلام داشت که: خاکمان را از ایران باز پس می‌گیریم و در تاریخ 27 شهریور ماه، سه روز قبل از آغاز رسمی جنگ، قرا داد تعیین حدود مرزی دولتین ایران و عراق را که به نام قرارداد 1975 الجزایر معروف است، ملغی کرد و نهایتاً ارتش عراق در روز 31 شهریور 1359 تهاجم گسترده خود را از هوا، دریا و زمین به خاک جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

اهداف و استراتژی نظامی عراق در حمله به ایران

با تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران، عراق می‌توانست ضمن ممانعت از صدور انقلاب اسلامی، به موقعیت برتری در میان جهان عرب دست یابد و نقش ژاندارمی منطقه را به پاس این خدمت به خود اختصاص دهد.

در مجموع اهداف و انگیزه‌های دشمن را از حمله به ایران می‌توان در سه مورد دسته‌بندی کرد:

1ـ حاکمیت بر اروند و حل‌وفصل دعاوی مرزی
2ـ جداسازی استان خوزستان
3ـ تضعیف منجر به سقوط جمهوری اسلامی

قبل از پرداختن به هریک از اهداف یادشده لازم است توجه شود که اولین هدف، هدف قطعی و فوری عراق و هدف دوم، هدف ایده‌آل عراق بوده است؛ اما هدف سوم، علاوه بر این‌که موردنظر عراق بود، از تبعات اهداف اول و دوم شمرده می‌شد و هدف اصلی غرب را از درگیر کردن 2 کشور تشکیل می‌داد. اشتراک در این هدف، پشتوانه اصلی و مجوز جنگ‌افروزی عراق به شمار می‌رفت و تضمین پیروزی آن محسوب می‌شد.

1ـ حاکمیت بر اروند و حل دعاوی مرزی

عراق پس از عقد قرارداد 1975 همواره مدعی بود که قرارداد یادشده به نفع ایران بوده و عراق تحت‌فشار آن را امضاءکرده است. این‌گونه برخوردها عمدتاً به‌منظور زمینه‌سازی برای طرح حاکمیت عراق بر اروند بوده است که از مطامع دیرینه این کشور است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی عراق در جنوب و اهمیت وافر دسترسی و تردد این کشور به خلیج‌فارس که امری حیاتی برای اقتصاد عراق است، امکان آزادی عمل کامل در رودخانه اروند، فی‌المثل برای استفاده از بندر مهمی همچون بصره حائز اهمیت استراتژیک برای کشور عراق بوده و هست.

همچنین عمق بخشیدن به مرزهای شرقی این کشور نیز از جمله مواردی است که مدنظر حاکمان عراق قرار داشته است. از نظر آنان، موقعیت جغرافیایی کشور عراق و به‌ ویژه سرزمین‌های شرقی آن همواره وضعی مخاطره‌آمیز را یادآوری می‌کند، زیرا قواره جغرافیایی عراق به‌گونه‌ای است که مراکز حیاتی آن چون بصره (مرکز اقتصادی)، بغداد (مرکز سیاسی) و کرکوک (مرکز نفتی) در فاصله‌ای حداکثر 100 تا 150 کیلومتر از مرزهای شرق ایران قرار دارد که با هرگونه حرکت نظامی از سوی ایران می‌تواند با خطر جدی مواجه شود.

بر این اساس عمق بخشیدن به سرزمین‌های شرقی و ایجاد تأمین برای مراکزی چون بصره، بغداد و کرکوک از جمله مطامع مقاصد سران این کشورها بوده است.

2ـ جداسازی استان خوزستان

در مرحله‌ای بالاتر و در افقی وسیع‌تر، تجزیه ایران و جداسازی استان خوزستان، مهم‌ترین هدفی بود که عراقی‌ها با انگیزه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی بر آن اصرار می‌ورزیدند.

از سوی دیگر خوزستان به دلیل وجود مراکز اقتصادی و نفتی و نیز دارا بودن موقعیت جغرافیایی، اهمیت خاصی داشت. تصرف این استان، به عراق امکان می‌داد تا ضمن حل بزرگ‌ترین مشکل خود، در دسترسی به خلیج‌فارس، صاحب مخازن و منابع سرشار نفتی شود.

تسلط عراق بر خوزستان و حضور گسترده در خلیج‌فارس، ضمن اینکه یک پیروزی مهم از حیث جغرافیای نظامی محسوب می‌شد، امکان گسترش سلطه این رژیم را تا کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس میسر می‌ساخت.

3ـ تضعیف منجر به سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران

تضعیف جمهوری اسلامی که در نهایت منجر به سقوط این نظام نوپای انقلابی شود، هر چند به دلایل ایدئولوژیک نیز مطلوب رژیم عراق بود، اما جنبه مهم‌تر این مسأله، سیاست خصمانه قدرت‌های غربی، به‌ خصوص آمریکا و تأمین‌کننده اهداف استکبار جهانی بود.

مهار و در صورت امکان نابودی انقلاب اسلامی عاملی بود که ارتجاع منطقه و قدرت‌های استکباری را پشت سر عراق قرار می‌داد و به عبارت بهتر، عراق را در نظر آن‌ها به‌ عنوان اهرم اجرای سیاست‌های خویش قرار می‌داد. با تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران، عراق می‌توانست ضمن ممانعت از صدور انقلاب اسلامی، به موقعیت برتری در میان جهان عرب دست یابد و نقش ژاندارمی منطقه را به‌پاس این خدمت به خود اختصاص دهد.

منبع:

مهدی انصاری، حسین یکتا، هجوم سراسری: روزشمار جنگ ایران و عراق، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نیلچی‌زاده: دنیای امروز «بدن» را به مثابه «کالا» می‌بیند/ فرهنگ برهنگی یعنی بی‌هویتی

 نیلچی‌زاده: دنیای امروز «بدن» را به مثابه «کالا» می‌بیند/ فرهنگ برهنگی یعنی بی‌هویتی
2022-10-01T11:03:03+03:30
نیلچی زاده معتقد است نمایش افراد به صورت باحجاب در فیلم‌ها و بی‌حجاب در فضای مجازی و فضای شخصی خودشان، افراد را دچار خطای احساسی و ادراکی و در حیطه جامعه‌پذ...

معرفی کتاب| جامعه‌شناسی با رویکرد تاریخی

 معرفی کتاب| جامعه‌شناسی با رویکرد تاریخی
2022-10-01T09:56:28+03:30
کتاب «جامعه‌شناسی تاریخی بازتابی»، نوشته آرپاد ساکولچای از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.

بدون اغراق و بزرگنمایی درباره دفاع مقدس صحبت کردیم

 بدون اغراق و بزرگنمایی درباره دفاع مقدس صحبت کردیم
2022-10-01T09:16:26+03:30
تدوینگر «جان‌وتَن» گفت: چالش اصلی پروژه این بود که باید گفته‌ها و روایت‌های مهمانان برنامه بدون هیچگونه بزرگنمایی و اغراق و پردازش هنری خاصی بازگو...

پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام زمان(عج) بررسی می‌شود

پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام زمان(عج) بررسی می‌شود
2022-10-01T08:42:58+03:30
کرسی ترویجی با موضوع «پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام عجل الله تعالی فرجه الشریف با تاکید بر کتاب منتخب الاثر» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود/ عبرت‌های داستان بلعم باعورا

هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود/ عبرت‌های داستان بلعم باعورا
2022-10-01T08:42:58+03:30
با خواندن داستان بلعم باعورا هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود. چنین اطمینانی برای هیچکس وجود ندارد و هر کس چنین امنیتی را احساس ...

زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند

 زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند
2022-10-01T08:09:45+03:30
رادیو معارف در برنامه "پنجره" به موضوع حمایت از زنان زندانی و بی‌سرپرست می‌پردازد.

حسین حقیقی "جوشن" را برای "سردار سلیمانی خواند

 حسین حقیقی "جوشن" را برای "سردار سلیمانی خواند
2022-10-01T08:09:45+03:30
حسین حقیقی در برنامه «شب فیروزه‌ای» برای نخستین بار قطعه موسیقایی «جوشن» را خواند. شعری که با شعر قاسم صرافان تقدیم به شهید سلیمانی شده ...

حال جواد خیابانی خوب است

 حال جواد خیابانی خوب است
2022-10-01T08:09:45+03:30
مدیر گروه ورزش شبکه سه سیما از سلامت جسمی جواد خیابانی خبر داد.

نگاهی به "زمین حاصلخیز دیپلماسی فرهنگی" از فراز قلل مرتفع فرهنگ و ادب فارسی

 نگاهی به "زمین حاصلخیز دیپلماسی فرهنگی" از فراز قلل مرتفع فرهنگ و ادب فارسی
2022-10-01T08:09:45+03:30
بازهم هشتم مهرماه از راه رسید و طبع شعر ایرانی با نام مولوی آشنا شد، روزی که اگرچه یک برگ از تقویم سال را به خود اختصاص داده اما عظمت آن آنچنان است که می‌تو...

استقبال عراقی‌ها از اختصاص درصد ثابتی از بودجه برای اربعین

استقبال عراقی‌ها از اختصاص درصد ثابتی از بودجه برای اربعین
2022-09-30T17:22:57+03:30
نتایج یک نظرسنجی در عراق نشان داد که اکثریت مردم این کشور با اختصاص درصد ثابتی از بودجه برای زیارت اربعین حسینی موافق هستند.

خدمات رفاهی مسجدی در کانادا برای طوفان‌زدگان

خدمات رفاهی مسجدی در کانادا برای طوفان‌زدگان
2022-09-30T17:09:37+03:30
مسجد و مرکز اسلامی شهر هالیفاکس کانادا، روز گذشته درهای خود را به روی حادثه‌دیدگان طوفان اخیر گشود و با توزیع غذا از آن‌ها استقبال کرد.

مهران مدیری به ایران برگشت/ ضبط گذرنامه‌ در فرودگاه

 مهران مدیری به ایران برگشت/ ضبط گذرنامه‌ در فرودگاه
2022-09-30T16:36:23+03:30
مهران مدیری که اخیراً بعد از اظهارنظرهایی در راستای دامن زدن به اغتشاشات از کشور خارج شده بود بامداد امروز به کشور بازگشت.

رسانه‌های غربی سعی در هدایت فکری جوانان ما دارند

رسانه‌های غربی سعی در هدایت فکری جوانان ما دارند
2022-09-30T15:49:38+03:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: سال‌هاست رسانه‌های غربی سعی در هدایت فکری جوانان جامعه ما دارند اما هربار با هوشیاری ملت ما این نیرنگ‌ها در نطفه خفه می‌شود.

رفع مشکلات مناطق حاشیه‌نشین در دستور کار مسئولین استان مرکزی قرار گیرد

رفع مشکلات مناطق حاشیه‌نشین در دستور کار مسئولین استان مرکزی قرار گیرد
2022-09-30T15:36:18+03:30
اراک - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: دولت سیزدهم باید توجه ویژه به مناطق محروم و حاشیه نشین داشته باشد و رفع مشکلات این مناطق نیز باید در دستور کار مس...

جریان فتنه به دنبال شکار نیروهای مؤثر اجتماعی و فرهنگی است

جریان فتنه به دنبال شکار نیروهای مؤثر اجتماعی و فرهنگی است
2022-09-30T15:36:17+03:30
ساوه - امام جمعه ساوه گفت: نخستین برنامه جریان نفاق و فتنه، جذب نیروهای اصیل و سرمایه گذاری برای شکار نخبگان و نیروهای مؤثر اجتماعی و فرهنگی است.

شایعه پراکنی یکی از سلاح‌های دشمن است

شایعه پراکنی یکی از سلاح‌های دشمن است
2022-09-30T15:22:58+03:30
خرمشهر- امام جمعه خرمشهر گفت: شایعه پراکنی باعث ایجاد آشوب می‌شود و امروزه این یکی از سلاح‌های دشمن است.

تکمیل پروژه نیمه‌کاره استخر از مطالبات ورزشکاران شهر چمران است

تکمیل پروژه نیمه‌کاره استخر از مطالبات ورزشکاران شهر چمران است
2022-09-30T15:22:58+03:30
چمران - امام جمعه شهر چمران گفت: یکی از مطالبات به حق جوانان ورزشکار شهر چمران تکمیل پروژه نیمه‌کاره استخر این شهر است که از صنایع شهرستان انتظار می‌رود در ت...

اعتقاد به مهدویت و ظهور امام زمان (عج) امیدآفرین است

اعتقاد به مهدویت و ظهور امام زمان (عج) امیدآفرین است
2022-09-30T15:22:58+03:30
بوشهر - امام جمعه دیر گفت: اعتقاد به مهدویت و ظهور امام زمان (عج) امیدآفرین است و انسان مسلمان باید همیشه انتظار گشایش داشته باشد.

بیکاری جوانان با وجود صنایع پتروشیمی همچنان یک غصه بی‌پایان است

بیکاری جوانان با وجود صنایع پتروشیمی همچنان یک غصه بی‌پایان است
2022-09-30T15:22:58+03:30
ماهشهر- امام جمعه ماهشهر گفت: با وجود بیش از ۲۰ پتروشیمی فعال در ماهشهر اما بیکاری جوانان و سرگردانی آنان برای تشکیل خانواده از غصه‌های بی‌پایانی است که دل ه...

مقابله با جمهوری اسلامی هدف اصلی دشمن است

مقابله با جمهوری اسلامی هدف اصلی دشمن است
2022-09-30T15:22:57+03:30
شهرکرد_ امام جمعه شهرکرد گفت: مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران هدف اصلی دشمن است.

روی صحنه تئاتر نقش "حاج قاسم سلیمانی" را بازی می‌کنم/ چه خبر از سریالِ "حبیب"؟

 روی صحنه تئاتر نقش "حاج قاسم سلیمانی" را بازی می‌کنم/ چه خبر از سریالِ "حبیب"؟
2022-09-30T15:29:45+03:30
ابوالفضل همراه بازیگر سینما و تلویزیون از بازی در نقش «حاج قاسم سلیمانی» در تئاتری خبر داد که قرار است چند روز آینده روی صحنه برود.

نقشه دشمن شکستن مقاومت ملت ایران است/ضرورت برخورد با سلبریتی‌ها

نقشه دشمن شکستن مقاومت ملت ایران است/ضرورت برخورد با سلبریتی‌ها
2022-09-30T15:09:38+03:30
تبریز- امام جمعه موقت تبریز گفت: نقشه اصلی دشمن به شکل‌های مختلف در سال‌های گذشته شکستن مقاومت ملت ایران در واقع محور مقاومت است.

حضور ملت ایران در اعتراض به اغتشاشات نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد

حضور ملت ایران در اعتراض به اغتشاشات نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد
2022-09-30T15:09:37+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: حضور مردم در صحنه همیشه اثربخش است و تجمع شورانگیزی که در روز رحلت پیامبر (ص) در اعتراض به اغتشاشات شکل گرفت توانست بسیاری از...

روی صحنه تئاتر نقش "حاج قاسم سلیمانی" را بازی می‌کنم/ چه خبر از سریالِ "حبیب"

 روی صحنه تئاتر نقش "حاج قاسم سلیمانی" را بازی می‌کنم/ چه خبر از سریالِ "حبیب"
2022-09-30T15:16:25+03:30
ابوالفضل همراه بازیگر سینما و تلویزیون از بازی در نقش «حاج قاسم سلیمانی» در تئاتری خبر داد که قرار است چند روز آینده روی صحنه برود.

فعالیت رسانه‌ای دشمنان در فتنه اخیر ۱۰ برابر سال ۸۸ بود

فعالیت رسانه‌ای دشمنان در فتنه اخیر ۱۰ برابر سال ۸۸ بود
2022-09-30T14:56:19+03:30
کاشان - امام جمعه کاشان گفت: فعالیت رسانه‌ای دشمنان در فتنه اخیر ۱۰ برابر سال ۸۸ بود.

هر گونه فتنه و فعالیت تروریستی علیه ایران بی پاسخ نخواهد ماند

هر گونه فتنه و فعالیت تروریستی علیه ایران بی پاسخ نخواهد ماند
2022-09-30T14:56:18+03:30
بوشهر- امام جمعه موقت بوشهر با تقدیر از اقدامات سپاه پاسداران گفت: هر گونه فتنه و فعالیت‌های تروریستی در آینده نیز هر جا که زمزمه فتنه علیه کشور وجود داشته ب...

وضعیت کارخانه‌های تعطیل هرچه سریع‌تر روشن شود/ مطالبه ما اشتغال پایدار است

وضعیت کارخانه‌های تعطیل هرچه سریع‌تر روشن شود/ مطالبه ما اشتغال پایدار است
2022-09-30T14:56:18+03:30
خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه وضعیت کارخانه‌های تعطیل هرچه سریع‌تر روشن شود گفت: مطالبه ما ایجاد اشتغال پایدار در استان است.

فتنه برانگیزان در آشوب‌های اخیر کشور مجازات شوند

فتنه برانگیزان در آشوب‌های اخیر کشور مجازات شوند
2022-09-30T14:56:18+03:30
آبادان- امام جمعه آبادان گفت: مطالبه ما محاکمه حامیان، مسببان و مشوقان فتنه گران و اغتشاشگران حادثه اخیر در کشور است.

هدف دشمن تضعیف امنیت داخلی/ سواد رسانه‌ای آموزش داده شود

هدف دشمن تضعیف امنیت داخلی/ سواد رسانه‌ای آموزش داده شود
2022-09-30T14:56:18+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود با بیان اینکه هدف دشمن در اغتشاشات و ناآرامی‌های اخیر تضعیف امنیت داخلی بود، گفت: می‌بایست سواد رسانه‌ای در فضای مجازی به همگان آموز...

ترویج بی‌حجابی در جامعه یکی از اهداف اصلی دشمن است

ترویج بی‌حجابی در جامعه یکی از اهداف اصلی دشمن است
2022-09-30T14:42:58+03:30
پارس آباد - امام جمعه شهرستان پارس آباد گفت: حجاب و عفاف به عنوان یکی از ضروریات دین مقدس اسلام که دشمنان ترویج بی حجابی در جامعه را مورد هدف قرار گرفته است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)