میرنیوز

معلم بازیگرها می‌آیند و کاسبان آموزش جایی ندارند

 معلم بازیگرها می‌آیند و کاسبان آموزش جایی ندارند 2022-09-20T13:36:25+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چندی پیش احسان سهرابی مدیر گروه آموزش رسمی شبکه آموزش سیما در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم درباره چهارمین مدرسه تلویزیونی توضیحاتی داد که از دوم مهرماه متناسب با تقویم درسی دانش‌آموزان و مبتنی بر همین روند، این مدرسه تلویزیونی را آغاز خواهند کرد. 

اما این مدرسه نسبت به سه بارِ گذشته تفاوت‌هایی دارد اولاً دروسِ آن کمتر شده همچون درس‌های فارسی، علوم و ریاضی دبستان یک و دو در دستور کار قرار گرفته و در مقطع متوسطه اول هم درس ریاضی و علوم را پیگیری می‌کنیم.

او همچنین تأکید کرده بود که زمان‌بندی این مدرسه تلویزیونی از ساعت 2 بعدازظهر تا ساعت 20 هر روز برای دانش‌آموزان خواهد بود؛ برای بچه‌های دبستان باکس‌های 20 دقیقه‌ای و برای بچه‌های متوسطه، باکس‌های 30دقیقه‌ای را درنظر گرفته‌ شده است.

شعارِ مدرسه تلویزیونی در این دوره «اینجا آموزش، خوشمزه است». او در میانِ صحبت‌های خود همچنین به اضافه شدن دروسِ دیگر و احتمالِ استفاده از ظرفیت تلوبیون هم اشاره کرد.

رفتن به سمتِ عدالت آموزشی

شبکه آموزش سیما با حضور مدیر این شبکه، مدیر گروه و تهیه‌کننده برنامه نشستی را هم برای جزئیات بیشتر این مدرسه تلویزیونی تدارک دید که علی عبدالعالی در پشتِ تریبون حاضر شد و صحبت‌هایش را به قرار زیر مطرح کرد: 

علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش در ابتدای برنامه، گفت: می‌دانم امسال در مدرسه تلویزیونی اتفاقی خواهد افتاد که عدالت آموزشی محقق می‌شود. طرح تحولی مدرسه تلویزیونی ایران ناظر به دو اتفاق است که در وهله اول به عدالت آموزشی برمی‌گردد. با مروری بر بیانات رهبر انقلاب در این زمینه می‌توان به کوتاهی‌هایی که نسبت به عدم استفاده درست از ساختار آموزشی در سراسر کشور اتفاق افتاده، رسید. در طرح جدید مدرسه تلویزیونی، هرکسی که به تلویزیون دسترسی دارد می‌تواند از مدرسه تلویزیونی بهره ببرد.

او تأکید کرد: بسیاری از دانش‌آموزان در دوران کرونا کمتر توانستند آموزش خوب را داشته باشند اما در مدرسه تلویزیونی شاهد آموزش و یادگیری خوشمره خواهیم بود. دو هدف داریم حرکت به سمت عدالت آموزشی و تحول آموزشی است؛ امروز آموزش باید با سرگرمی آمیخته باشد. ما می‌گوییم یادگیری اینجا خوشمزه است.

عبدالعالی به این نکته اشاره کرد: مدرسه تلویزیونی از مناطق شمال تهران به سمت مناطق محروم کشور می‌رود که به آموزش رایگان محتوای فاخر و جذاب دسترسی ندارند و اینجا ما به دنبال تحقق این اتفاقیم. همان آرزویی که همه‌مان به آن می‌اندیشیم که محقق شود.

چرا دروس امسال مدرسه تلویزیونی گسترشِ سال‌های قبل را ندارد؟

مدیر شبکه آموزش در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا دروسِ امسالِ مدرسه تلویزیونی افزایش پیدا نکرد و به چند مقطع و دروس خاص می‌پردازید،‌ توضیح داد: در روزگاری کشور با پدیده نرفتن بچه‌ها مواجه شد و در یک چهارشنبه‌ای از صداوسیما درخواست شد طرح مدرسه تلویزیونی روی آنتن ببرند. تلویزیون در آن مدت زمان کوتاه یک بیمارستان صحرایی سرپایی راه انداخت و شبکه‌های دیگر به کمک آمدند.

وی در ادامه پاسخ به این سؤال افزود: امروز که مدارس باز شده، اگر منصفانه نگاه کنیم و خودمان را جایِ بچه‌ها بگذاریم که صبح مدرسه می‌رود. اگر دوباره در تلویزیون هم این اتفاق بیفتد در واقع افسرده می‌شود. او باید در این زمان بازی کند و اوقات مفرحی داشته باشد. بنابراین امسال با دانش‌آموزانی سروکار داریم که مدرسه می‌روند و امسال در طرح مدرسه تلویزیونی به آموزش صِرف نمی‌پردازیم و آموزش خوشمزه سرگرم‌کننده همراه با بازی خواهیم داشت. 

افزایش دروس و حتی شبکه تلویزیونی در ادامه راه

او همچنین در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم درباره محور قرار گرفتن شبکه آموزش و اضافه نشدنِ شبکه‌های کمکی، گفت: حجم بالای کنداکتور به ما دو راه را نشان می‌داد که یا برویم سراغ همه دروس و به صورت کوتاه آموزش دهیم و یا دروسی که بیشتر دانش‌آموزان دچار مشکل‌اند را فعال کنیم. فعلاً در این فاز قرار داریم و اگر قرار بر این شد که افزایشی داشته باشیم به تدریج شبکه‌های دیگر خصوصاً شبکه‌های تخصصی کودک و امید که مخاطبان‌شان کودک و نوجوان‌اند را فعال خواهیم کرد. 

محتوایِ خوشمزه و سرگرم‌آموزی

عبدالعالی درباره جزئیات بیشتر مدرسه تلویزیونی و انتقاد به معلمانی که در مدرسه تلویزیونی حضور داشتند و همچنین محتوایِ خوشمزه محتوای آموزشی این طرح، توضیحات بیشتری داد و گفت: در مورد خوشمزه بودن محتوای آموزشی باید بگویم ما باید سرِ دانش‌آموزان را هنگام آموزش، گرم کنیم؛ این یعنی سرگرم‌آموزی. در گذشته ما با یک بیمارستان اورژانسی سرپایی مواجه بودیم که باید فقط آموزش می‌داد اما امسال یک رستوران جذابی را تدارک دیدیم که البته برای همه خواهد بود خصوصاً مناطق کم‌برخودار. درباره معلمان و انتقادهایی که به آنها می‌شد هم این نکته لازم به یادآوری است امسال در این مجموعه ترکیبی آموزشی، از معلم بازیگرها استفاده می‌کنیم. 

استفاده از معلم‌بازیگرها

وی در خصوص استفاده از معلم بازیگرها، افزود: چرا می‌گویم معلم‌بازیگر؟ نمی‌توان از دختر و پسر کودک و نوجوان امروز انتظار داشت تا نیم ساعت برای آموزش پای تلویزیون بنشینند. به همین خاطر امسال اپیزودهای 20 دقیقه‌ای خواهیم داشت که همه‌چیز را نمایشی و برنامه‌ای، بازی و ... آموزش می‌دهد. اصطلاحاً دهه این نوع آموزش‌های روتین مدرسه‌ای در تلویزیون و فضای تصویر گذشته است. در نتیجه کار ترکیبی از آموزش است؛ در واقع آموزش درست امروز در جهان بدون درد است.

هم‌افزایی با وزارت آموزش و پرورش

وی درباره هم‌افزایی دستگاه‌ها میان صداوسیما و وزارت آموزش و پرورش و همکاری‌شان با مدرسه تلویزیونی، گفت: در حال حاضر حدود 10 استودیو داریم که سه شیفت کار می‌کنند تا به مدرسه و آموزش برسیم. آموزش و پرورش هیچ کمکی در این پروژه به ما نکرد. وقتی کسی یا ارگانی کمک می‌کند که شخص دیگری مسئول است اما اینجا این پروژه به خود آموزش و پرورش تعلق دارد. چون این پروژه خود آموزش و پرورش است. معلمان هم بدانند که مدرسه تلویزیونی ایران نقش خدمتگذاری آنها را دارد. چرا که ما ابزار کمک آموزشی معلمین کشورمان خواهیم بود.

جلوگیری از فعالیت کاسبانِ آموزش

مدیر شبکه آموزش درباره تاب‌آوری مدرسه تلویزیونی در برابر پیشنهادات وسوسه‌انگیز مؤسسات خصوصی، گفت: یک مجموعه‌ای ممکن است خدماتی انجام دهد برای تولید ثروت یا به عبارتِ دیگر در آموزش صرفاً به دنبال کاسبی‌اند، این‌ها در طرح تحولی مدرسه تلویزیونی جایی ندارند. اما جاهایی هستند که کارهای خوبِ استارت آپی می‌کنند و مجموعه‌های تلاشگری‌اند که کم‌بضاعت‌اند. این‌ها باید از آنتن رسانه‌ملی بهره ببرند.  رسانه ملی قاب این‌هاست اما اگر کسی یا موسسه‌ای بگوید فلان قیمت می‌دهیم و بخواهد با مسائل مالی کاری کنیم به آن ورود نمی‌کنیم. 

راه‌های دیدنِ مدرسه تلویزیونی/ از شبکه آموزش تا تلوبیون

او در خصوص اینکه دانش‌آموزان می‌توانند از چند طریق با مدرسه تلویزیونی همراه باشند، تأکید کرد: مدرسه تلویزیونی از چند روش قابل دیدن است. از طریق قاب تلویزیون و زمانی که رأس ساعت 2 بعدازظهر و ساعت‌های دیگر تا شب برنامه‌ریزی شده است. اما کسانی که در این زمان‌ها نتوانستند با ما همراه باشند معلمان‌مان می‌توانند این آموزش‌ها را ضبط و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند و یا از طریق فضای‌مجازی و تلوبیون، رایگان از این محتواها بهره ببرند. 

عبدالعالی در پایان از همه کسانی که می‌توانند به هرچه بهتر شدن مدرسه تلویزیونی کمک کنند درخواستِ نقش‌آفرینی کرد و گفت: از دوم مهرماه هر روز شنبه تا پنجشنبه با 5 ساعت برنامه تولیدی در خدمتِ مخاطبین هستیم تا آخر خرداد سال آینده این تولید ادامه دارد. این رکورد تولید برنامه به حساب می‌آید. چون در آن نیت به سمت عدالت آموزشی است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند

دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند
2022-10-07T17:52:05+03:30
همدان- نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند، نکند افرادی می خواهند به مردم آسیب بزنند یا آنها را ناراحت ...

برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است/پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات

برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است/پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات
2022-10-07T17:12:05+03:30
اراک- نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام‌جمعه اراک با بیان اینکه برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است، خواستار پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات شد.

روند خدمات‌رسانی به روستاهای چهارمحال و بختیاری تقویت شود

روند خدمات‌رسانی به روستاهای چهارمحال و بختیاری تقویت شود
2022-10-07T15:45:25+03:30
شهرکرد_ نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: روند خدمات‌رسانی و توزیع عادلانه امکانات در مناطق روستایی و عشایری استان تقویت شود.

دشمن در صدد دو قطبی کردن جامعه است

دشمن در صدد دو قطبی کردن جامعه است
2022-10-07T15:45:25+03:30
کرمان – امام جمعه سیرجان گفت: دشمن با اغتشاشات اخیر نشان داد در صدد دو قطبی کردن جامعه است.

ایجاد اختلاف مذهبی از نقشه‌های شوم دشمن برای مسلمانان است

ایجاد اختلاف مذهبی از نقشه‌های شوم دشمن برای مسلمانان است
2022-10-07T15:45:25+03:30
بویین زهرا - امام جمعه بوئین زهرا گفت: جنگ علیه مذهب و اختلاف بین شیعه و سنی از نقشه‌های دشمنان است که همیشه شکست می خورد.

وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است

وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است
2022-10-07T15:45:24+03:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است.

حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد

حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد
2022-10-07T15:32:06+03:30
کرمانشاه- امام جمعه قصرشیرین با اشاره به اینکه نیروهای مسلح همواره حافظ امنیت کشور هستند، گفت: حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد.

پلیس در اغتشاشات اخیر درایت نشان داد/ مردم حامی ناجا

پلیس در اغتشاشات اخیر درایت نشان داد/ مردم حامی ناجا
2022-10-07T15:32:06+03:30
دامغان- فرمانده انتظامی دامغان با اشاره به وقوع اغتشاشات اخیر گفت: پلیس در اتفاقات اخیر درایت نشان داد و مردم نیز حامی این نیروی الهی بودند.

هماهنگی دشمنان برای ضربه زدن به استقلال کشور/ «امنیت» زیرساخت همه ابعاد زندگی است

هماهنگی دشمنان برای ضربه زدن به استقلال کشور/ «امنیت» زیرساخت همه ابعاد زندگی است
2022-10-07T15:32:05+03:30
خرم‌آباد-امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر هماهنگی دشمنان در اغتشاشات برای ضربه زدن به استقلال کشور، گفت: آنانی که در حوادث اخیر در راستای اهداف دشمن گام برداشت...

اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند/ شناسایی عاملان اغتشاشات

اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند/ شناسایی عاملان اغتشاشات
2022-10-07T15:32:05+03:30
دامغان- امام جمعه دامغان با بیان اینکه اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند، گفت: مردم مطالبه دارند که دستگاه‌های امنیتی با شناسایی دشمنان اصلی حوادث اخیر، ب...

تصادف "آنتن" با شرایط اجتماعی فعلی / پخش قسمت سوم آغاز شد

 تصادف "آنتن" با شرایط اجتماعی فعلی / پخش قسمت سوم آغاز شد
2022-10-07T15:38:52+03:30
درحالی اواخر هفته گذشته خبر توقف پخش سریال "آنتن" دست به دست می‌شد که ظاهراً این سریال بعد از برخی اصلاحات دوباره در دسترس علاقه‌مندان خود قرار گر...

تضعیف‌کنندگان نیروی انتظامی در مسیر خلاف منافع ملی حرکت می‌کنند

تضعیف‌کنندگان نیروی انتظامی در مسیر خلاف منافع ملی حرکت می‌کنند
2022-10-07T15:18:45+03:30
شهرکرد_ امام جمعه چلگرد گفت: هرکس به‌دنبال تضعیف نیروی انتظامی باشد در مسیر خلاف منافع ملی و امنیت عمومی حرکت می‌کند.

تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی ظلم به کشور است

تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی ظلم به کشور است
2022-10-07T15:18:44+03:30
آبادان- امام جمعه آبادان، تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی را نوعی ظلم به کشور اعلام کرد و گفت: دشمنان اسلام سعی دارند با اختلاف بین مسلمانان به مقاصد شوم خود دس...

اصل اغتشاشات تقابل با ایران قوی است/ لزوم عبرت گرفتن از فتنه‌ها

اصل اغتشاشات تقابل با ایران قوی است/ لزوم عبرت گرفتن از فتنه‌ها
2022-10-07T15:18:44+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود با بیان اینکه اصل ایجاد اغتشاشات و ناامنی تلاش دشمن برای تقابل با ایران قوی است، گفت: مسئولان و ملت شریف ایران باید از این فتنه‌ها د...

فصل جدید "ایرانگرد"، از امشب روی آنتن تلویزیون + تیزر فصل ۵

 فصل جدید "ایرانگرد"، از امشب روی آنتن تلویزیون + تیزر فصل ۵
2022-10-07T15:25:37+03:30
جواد قارایی کارگردان مستند "ایرانگرد" از آغاز پخش فصل جدید آن خبر داد و گفت: جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ۵ استان کشورمان در این فصل به نمایش درآمده ...

امنیت ایران خار چشم دشمنان است/ اغتشاش بهانه‌ای برای ناامنی

امنیت ایران خار چشم دشمنان است/ اغتشاش بهانه‌ای برای ناامنی
2022-10-07T15:05:26+03:30
سمنان- فرمانده انتظامی استان سمنان با بیان اینکه امنیت ایران همواره خاری در چشم دشمنان بوده است، گفت: دشمن می‌خواست اغتشاش را بهانه‌ای برای ناامنی کند که موف...

جوانان از ریشه های فتنه های اخیر برائت بجویند/مظلومیت نیروی انتظامی در حوادث اخیر

جوانان از ریشه های فتنه های اخیر برائت بجویند/مظلومیت نیروی انتظامی در حوادث اخیر
2022-10-07T15:05:26+03:30
یزد- امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: جوانان و مردم باید از ریشه های فتنه های اخیر که از دشمن خط می گیرند، برائت بجویند.

دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند

دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند
2022-10-07T15:05:25+03:30
کرمانشاه- امام جمعه دالاهو با اشاره به آغاز هفته وحدت در هفته آتی، گفـت: دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند.

رد پای دشمنان ایران در فتنه اخیر مشهود بود

رد پای دشمنان ایران در فتنه اخیر مشهود بود
2022-10-07T15:05:25+03:30
شهرکرد- امام جمعه لردگان در چهارمحال و بختیاری گفت: رد پای دشمنان ایران مانند آمریکا، عربستان و اسرائیل در فتنه اخیر مشهود بود.

ظرفیت هفته وحدت برای اتحاد بیشتر بین مسلمانان استفاده شود

ظرفیت هفته وحدت برای اتحاد بیشتر بین مسلمانان استفاده شود
2022-10-07T15:05:25+03:30
بوشهر- امام جمعه موقت دیر گفت: از ظرفیت هفته وحدت برای ایجاد وحدت بیشتر بین جامعه مسلمین استفاده کنیم.

بی‌حجابی ابزار دشمن برای تقابل با نظام اسلامی

بی‌حجابی ابزار دشمن برای تقابل با نظام اسلامی
2022-10-07T14:52:05+03:30
مشهد - آیت‌الله علم‌الهدی گفت: بی‌حجابی جریانی است که دشمن آن را شناخته و هر جا خواسته در برابر اسلام قد علم کند، از بی‌حجابی و ترویج فساد استفاده کرده است.

دشمنان با ایران قوی مخالف هستند

دشمنان با ایران قوی مخالف هستند
2022-10-07T14:52:04+03:30
بوشهر- امام جمعه دشتی گفت: دشمنان با جمهوری اسلامی تنها مخالف نیستند بلکه با ایران قوی مخالف هستند.

تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن/ مدیران آب به آسیاب دشمن نریزند

تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن/ مدیران آب به آسیاب دشمن نریزند
2022-10-07T14:52:04+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان با بیان اینکه تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن برای رسیدن به اهداف شوم خودشان است، گفت: در این نبرد مدیران باید مراقب با...

مردم توطئه دشمن را خنثی کردند/فرهنگ سازی موثری در جامعه انجام شود

مردم توطئه دشمن را خنثی کردند/فرهنگ سازی موثری در جامعه انجام شود
2022-10-07T14:52:04+03:30
ماهشهر- امام جمعه موقت ماهشهر گفت: آشوب و اغتشاشی که در کشور رخ داده صرفاً به دلیل فوت «مهسا امینی» نیست اما مردم ایران مثل سال‌های گذشته توطئه دشمنان را خنث...

سخنان اخیر رهبر انقلاب بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد

سخنان اخیر رهبر انقلاب بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد
2022-10-07T14:52:04+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: سخنان رهبر انقلاب در جمع دانش آموختگان دانشگاه افسری بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد.

وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است

وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است
2022-10-07T14:38:45+03:30
ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است، گفت: اقتدار جمهوری اسلامی با ترقه بازی دشمن خدشه دار نمی شود.

مردم در جریانات اخیر هوشمندانه‌تر از برخی خواص عمل کردند

مردم در جریانات اخیر هوشمندانه‌تر از برخی خواص عمل کردند
2022-10-07T14:38:45+03:30
بندرعباس - امام جمعه بندرعباس گفت: در جریانات اخیر مردم و اقشار مختلف بهتر از برخی خواص بی‌بصیرت به نیت دشمنان پی بردند و هوشمندانه‌تر عمل کردند.

تعصب‌های جناحی و قومی نباید وحدت جامعه را تضعیف کند

تعصب‌های جناحی و قومی نباید وحدت جامعه را تضعیف کند
2022-10-07T14:38:45+03:30
قزوین –امام جمعه قزوین گفت: تعصب‌های قومی و وابستگی‌های حزبی و جناحی موجب تفرقه و از بین رفتن وحدت در جامعه می‌شود و همه باید سعی کنیم این تعصبات را کنار گذا...

دشمن برای اغتشاشات برنامه داشت/ ضرورت برخورد با مزدوران بیگانه

دشمن برای اغتشاشات برنامه داشت/ ضرورت برخورد با مزدوران بیگانه
2022-10-07T14:38:44+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان گفت: داستان مرحومه مهسا امینی تنها یک بهانه بود و اگر هم رخ نمی‌داد بازهم اتاق‌های فکر بیگانگان و دشمنان برای روز اول مهر ایران اسلا...

دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند/ شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود

دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند/ شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود
2022-10-07T14:38:44+03:30
اهواز- نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال تجزیه کشور بودند و این برای ما تازگی ندارد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)