میرنیوز

مخاطب اصلی آثارم کسانی هستند که پایشان به مجلس روضه باز نشده / "مسیح عاشورا" روضه مصور

 مخاطب اصلی آثارم کسانی هستند که پایشان به مجلس روضه باز نشده / "مسیح عاشورا" روضه مصور 2022-09-17T14:29:30+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، محمد علی نادری هنرمند و نقاش جوان عرصه هنرهای تجسمی متولد مرداد 1371 و اهل بوشهر است. او تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته علوم تغذیه در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به پایان رسانده است. وی از کودکی به نقاشی علاقه‌مند بوده و موازی با تحصیل، در کلاس‌های نقاشی شرکت کرده است. علی بحرینی نخستین استاد او در نقاشی و طراحی بوده و محمد علی از سن 14 سالگی در کلاس‌های این استاد شناخته‌شده حضور یافته است. او همچنین از سال 1398 به عنوان شاگرد نزد حسن روح‌الامین حاضر شده و از آن تاریخ تاکنون، نقاشی را به شکل جدی و متمرکز دنبال کرده است.

اما امسال اتفاق بسیار ویژه‌ای برای این هنرمند جوان افتاد و آن، نصب یکی از نقاشی‌های عاشورایی او در صحن حرم مطهر حضرت امیرالمومنین؛ علی(ع) بود. این نقاشی که «مسیح عاشورا» نام دارد، در دیوار روبه‌روی باب القبله نصب شده است. به بهانه این اتفاق بسیار ویژه، به سراغ نادری رفتیم و با او هم‌کلام شدیم.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی خبرنگار فرهنگی تسنیم با محمد علی نادری را از نظر می‌گذرانید:

  ظرفیت بالای بوم و رنگ روغن برای انتقال مفاهیم  

مرور آثار شما نشان می‌دهد  تکنیک‌های مختلفی برای خلق آثارتان به کار می‌گیرید؛ از نقاشی دیجیتال گرفته تا ذغال، پاستل و رنگ روغن. چطور به انتخاب می‌رسید که  هر اثر را با تکنیک خاصی خلق کنید؟

در این زمینه تصور می‌کنم دو مقوله وجود دارد که روی عملکرد هنرمند تأثیر می‌گذارد؛ مقوله نخست شامل علاقه و توانایی‌های هنرمند است. به شخصه نقاشی روی بوم و رنگ روغن را ترجیح می‌دهم و به این تکنیک علاقه‌مند هستم. کما اینکه بسیاری از نقاشان مطرح دنیا هم آثار خود را با این تکنیک اجرا کرده‌اند. احساس می‌کنم کاری که با ابزار بوم و رنگ روغن انجام می‌شود، حس خاص‌تری دارد و مفهوم را به شکل رساتری منتقل می‌سازد.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

بسیاری از کارهایمان در حد اتود باقی می‌مانند

مقوله دوم، مقوله‌ای حسی است. گاهی اوقات، هنرمند ایده یا مفهومی را در ذهن خود می‌پروراند که شاید بتواند آن را با ابزارهای ساده‌ای نظیر مداد طراحی و کاغذ هم منتقل کند اما در برخی مواقع، نیاز است که اثر، رنگ‌آمیزی شود، در معرض فعل و انفعالات بیشتری قرار گیرد و در نهایت به تابلو تبدیل شود. بسیاری از اتودهای ما در حد اتود باقی می‌مانند، اگر حس کنیم که برای انتشار مناسب هستند، منتشرشان می‌کنیم و در غیراین‌صورت، در آرشیو می‌مانند. بسیاری از آثاری که اکنون در گالری‌های شخصی هنرمندان مشاهده می‌کنید، ممکن است اتودی باشد که چند سال قبل به ذهن هنرمند رسیده و نیمه‌تمام باقی مانده است. آن اتود از آن تاریخ به بعد، در گوشه‌ای از آتلیه هنرمند قرار گرفته است تا اینکه از نظر حسی یا اجتماعی، زمان اجرایش فرا رسد و پس از آن، هنرمند به تکمیل اتود و تبدیل آن به اثر بپردازد.

 

در کشور ما هنرمندان جوان بسیاری هستند که نقاشی را به عنوان رشته هنری خود انتخاب می‌کنند؛ گروهی به خلق آثار آئینی و گروهی هم در سایر بخش‌ها اثر هنری خود را به مخاطبان ارائه می‌کنند. چه شد که شما در مسیر یعنی خلق آثار آئینی قرار گرفتید؟

ببینید هنر مقوله‌ای است که به هیچ عنوان نباید آن را صفر و یکی بنگریم به این معنی که تقسیم بندی یا مرز بندی کنیم، همانطور که قبلاً اشاره شد موضوع خلق اثر در بسیاری از موارد مربوط به حس  هنرمند دارد، بنابراین از نظر من نباید کسانی که در فضای هنرهای آئینی کار نمی‌کنند، را مورد نکوهش قرار داد. کما اینکه نیازی به تمجید کسانی که  اثر آئینی خلق می‌کنند هم نیست. مهم این است که پیام به مخاطب منتقل شود.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

از اقلیم و مناسک سوگواری بوشهر تأثیر گرفتم

فارغ از این، کسی که موضوعات آئینی را دستمایه کارهایش قرار می‌دهد، پیش‌زمینه‌ای دارد. یعنی اتفاقات و تجربیاتی را در گذشته پشت سر گذاشته‌ که روی فضای ذهنی‌اش تأثیرگذار بوده است. من در جنوب متولد شده‌ام و اصالتی بوشهری دارم. استان بوشهر در کنار چند استان دیگر، در زمره استان‌هایی هستند که آئین‌ها و سنت‌های سوگواری خاصی دارند. من از کودکی در این آئین‌ها شرکت می‌کردم و در معرض شور و اشتیاق جاری در مراسم‌های سوگواری قرار می‌گرفتم. ما در جنوب، نوحه‌خوان‌های سرشناسی مانند مرحوم جهانبخش کردی‌زاده را داشتیم و من معمولاً سعی می‌کنم نام ایشان را ذکر کنم. اشعاری که توسط شاعران اقلیم جنوب، برای این نوحه‌خوان‌ها سروده می‌شد،‌ پر از مفهوم و ایده بود. به یاد دارم که مادربزرگ و پدربزرگم در ایام محرم، مرتب این اشعار را از طریق رادیو و نوار در خانه گوش می‌دادند. حضور مستمر در چنین اقلیم و اتمسفری باعث شد که ذهنیت من این‌گونه شکل بگیرد و نمود این ذهنیت در کارهایم قابل رؤیت باشد. چه‌بسا بسیاری از مفاهیمی که اکنون ایده تصویرسازیشان به ذهن من می‌رسد، وامدار همان اشعار و نوحه‌هایی باشد که در دوران کودکی و نوجوانی شنیده‌ام و در ذهنم ته‌نشین شده است و این تأثیرات، همچنان هم ادامه دارد. من هر سال محرم سعی می‌کنم که خودم را در این اتمسفر و در معرض دریافت (خودآگاه یا ناخودآگاه) از آن قرار دهم.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

تصویری از عزاداری سنتی در بوشهر


تأثیرپذیری از تابلوی عاشورایی استاد فرشچیان

عامل دیگری که باعث شد من به این سمت و سو کشیده شوم، این بود که از کودکی در معرض آثار استاد بحرینی قرار داشتم. به هر ترتیب، شهر ما، شهر کوچکی بود و در آن مقطع، می‌شد تابلوهای ایشان را در گوشه و کنار شهر دید. به خاطر دارم که ایشان تابلویی با موضوع وداع حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) داشتند. در آن تابلو، امام حسین(ع) در حال رفتن و حضرت رقیه(س) پای اسب را گرفته بودند. تصویر این تابلو از کودکی در ذهن من باقی مانده است. در همان مقطع بود که در معرض تابلوی «عصر عاشورا» اثر استاد فرشچیان قرار گرفتم و این مواجهه نیز تأثیر به‌سزایی در تعلق خاطر من به این فضا برجا گذاشت. همیشه به این فکر می‌کردم که روزی بتوانم کاری را انجام دهم که مثل تابلوی استاد فرشچیان همه‌گیر شود و عموم مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

در سال 1392 نخستین مواجهه من با آثار استاد حسن روح‌الامین و اثر معروف ایشان؛ «علقمه» اتفاق افتاد. مواجهه من با این اثر، تمام معادلات ذهنی‌ام را به هم ریخت و جوش و خروش عجیبی را در وجودم ایجاد کرد. آنجا بود که مصمم شدم پای در این مسیر بگذارم.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

«عصر عاشورا» اثر استاد فرشچیان


به زحمت شاگرد روح‌الامین شدم


چطور شاگرد استاد روح‌الامین  شدید؟

احتمالاً می‌دانید که استاد روح‌الامین به طور کلی شاگرد نمی‌پذیرفتند و حالا هم به سختی می‌پذیرند. در آن مقطع، من خدمت ایشان رسیدم و درخواست کردم که بتوانم به عنوان شاگرد، در کنارشان باشم اما ایشان امتناع می‌ورزیدند. در نهایت، تصمیم گرفتم از بوشهر به قم نقل مکان کنم و حدود سه سال در این شهر ساکن بودم. در این مقطع، نمایشگاه نقاشی «سربندهای ماه» را برگزار کردم. تا اینکه سرانجام، استاد من را به شاگردی پذیرفتند و بحمدالله از سال 1398 تاکنون به صورت متمرکز در کنار ایشان مشغول به کار هستم.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,


ماجرای نوری که از مرکز آسمان به «مسیح عاشورا» تابید

کمی راجع به کارهایتان و به طور مشخص، درباره تابلوی «مسیح عاشورا» صحبت کنیم. فکر می‌کنم این تابلو از زمان رونمایی در محرم امسال تاکنون، بارها و بارها در فضای مجازی دیده شد، مورد هم‌رسانی قرار گرفت و در نهایت، مهم‌ترین اتفاق ممکن برایش رخ داد؛ نقش بستن مقابل باب القبله حرم مطهر حضرت امیرالمومنین (ع). «مسیح عاشورا» از ایده تا اجرا چه سیری را سپری کرد؟

خلق هر اثر، فرآیند متنوع و مختص خود را دارد. بعضی از کارها به شدت حسی هستند و به صورت آنی به ذهن می‌رسند و شاید روند شکل‌گیریشان بیش از سه-چهار روز طول نکشد. برخی دیگر از کارها روند طولانی‌تر را طی می‌کنند. مثلاً اتود تابلوی «والا علی اکبر» که در محرم امسال رونمایی شد، مربوط به سه-چهار سال پیش بود. در ارتباط با تابلوی «مسیح عاشورا» نیز پس از اتود، استاد روح‌الامین کار را تائید کردند و پس از آن، من بسم‌ا... را گفتم و مشغول به کار شدم. اجرای این اثر حدوداً سه ماه زمان برد. نکته‌ دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که کارهای ما تمثالی از امام حسین(ع) و حضرات دیگر هستند نه خود ایشان. لذا ما معمولا زوایایی را انتخاب می‌کنیم که در آن چهره حضرات مشخص نباشد. هنگام خلق این تابلو سعی کردم نوری که از آسمان به حضرت امام حسین(ع) می‌تابد، جلوه‌ای مشابه نوری که به صحنه تئاتر می‌تابد را تداعی کند؛ همانطور که در صحنه تئاتر، همه جا تاریک است و صرفاً نور موضعی و مشخصی به مرکز صحنه (موضوع اصلی) می‌تابد و همه نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

«مسیح عاشورا» اثر محمد علی نادری


بازخوردهای مثبت از پاکستان، بحرین، عراق، کویت و افغانستان 

نام «مسیح عاشورا» چگونه انتخاب شد؟

پس از خلق این تابلو، حاج جواد محمدزمانی شعر «حنجر شد از سه‌ شعبه مشبک، ضریح شد/ بخشید جان به حادثه از بس مسیح شد» را سرودند، این سروده در واقع نام تابلو را تعیین کرد و عنوان اثر «مسیح عاشورا» از همین‌جا انتخاب شد.

پس از نمایش این تابلو، چه بازخوردهایی دریافت کردید؟ آیا این بازخوردها در مقیاس فراملی هم رخ داد؟

خوشبختانه واکنش‌ها مثبت بود و علاوه بر مخاطبان داخلی از کشورهایی مانند: پاکستان،‌ بحرین، عراق، کویت و افغانستان هم بازخوردهای مثبت بسیاری داشتیم که می‌خواستند بدانند چگونه می‌توانند از این اثر استفاده کنند.


احساسی که   در وصف نمی‌گنجد

هنگامی که «مسیح عاشورا» مقابل باب القبله حرم مطهر حضرت علی(ع) نصب شد، چه حس و حالی پیدا کردید؟

احساسم در وصف نمی‌گنجد اما فکر می‌کنم که این اتفاق بزرگ در عین آنکه مسرت‌بخش است، سخت هم هست.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

نصب تابلوی نقاشی «مسیح عاشورا» مقابل باب القبله حرم مطهر امام علی(ع)

چرا سخت؟

از این حیث که مسئولیت و وظیفه من را بیشتر می‌کند. به قول اساتید، هرچه بیشتر بالا بروید، هنگام زمین خوردن صدای شکستن استخوان‌هایتان بلندتر خواهد بود.


مخاطبان اصلی‌ام کسانی هستند که پایشان به مجلس روضه باز نمی‌شود

برخی معتقدند که این نقاشی‌ها در حکم روضه مصور است.

بله، همین‌طور است. شما برای اینکه بخواهید روضه‌ای را به صورت حضوری گوش دهید، باید زمان معینی را صرف رفتن به مجلس روضه کنید. اما تماشای یک تصویر، می‌تواند در کوتا‌ه‌ترین زمان ممکن رخ دهد، بیشترین اطلاعات را به مخاطب بدهد و بالاترین اثرگذاری را روی او داشته باشد. از این‌رو هنرمندانی که در زمینه نقاشی، تصویرسازی و... فعالیت می‌کنند، در سال‌های آینده وظایف سنگین‌تری را برعهده خواهند داشت؛ زیرا جهان امروز، جهان تصویر است و هرچه جلوتر می‌رویم، مخاطب کم‌حوصله‌تر می‌شود. لذا باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوان تأثیری عمیق‌ روی مخاطب گذاشت؛ به ویژه مخاطبی که نسبت به موضوعات آئینی پیش‌زمینه ذهنی ندارد. کسی که در مجلس روضه امام حسین(ع) نشسته است، مخاطب اصلی من نیست؛‌ چراکه او به خواست و اراده خود در این مجلس حاضر شده است. مخاطب اصلی من کسانی هستند که تا به حال پایشان به مجلس روضه باز نشده است. برای من اهمیت تأثیرگذاری بر مخاطبی که پیش‌زمینه ذهنی یا اعتقادی به موضوعات دینی و آئینی ندارد، بیش از مخاطب معتقد و مقید است.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

رجوع به منابع مستند تاریخی پیش از خلق اثر

پیش از خلق آثار آئینی و عاشورایی به منابع و مستندات معتبر دینی و تاریخی هم رجوع می‌کنید؟

بله، همواره یکی از شروط مهم قبل از شروع کار این است موضوعی که می‌خواهیم به آن بپردازیم از لحاظ تاریخی موثق و معتبر باشد و مادامی که موثق بودن آن اثبات نشود، به سراغش نمی‌رویم؛ زیرا بسیاری از آثاری که در این فضا خلق می‌شود، ممکن است سالیان سال در ذهن افراد باقی بماند و مورد استناد و بهره‌برداری قرار گیرد. کما اینکه من هنوز تصویر بسیاری از پوسترهایی که در سنین کودکی و نوجوانی دیده‌ام و در آنها تمثال حضرت عباس(ع) و امام حسین(ع) به تصویر کشیده می‌شد را به خاطر دارم. مدام و با دقت به آنها نگاه می‌کردم و گاهی اوقات نکاتی هم به ذهنم می‌رسید؛ ازجمله اینکه چرا باید روی پرچم حضرت عباس(ع) نوشته شده باشد یا ابالفضل العباس(ع)؟ در عالم کودکی با خود فکر می‌کردم که مگر ممکن است حضرت عباس(ع) به خودشان متوسل شوند؟ اکنون هم نگاه و دغدغه مهم من این است که اگر کودک یا نوجوانی در معرض کارهایم قرار گرفت، چه پیام و مفهومی را برداشت خواهد کرد؟ بنابراین باید پیام و احساس موجود در اثر، درست باشد و به درستی منتقل شود.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

«والا علی اکبر» اثر محمد علی نادری


خودم را در قبال مخاطب مسئول می‌دانم

ما در قبال مخاطبانمان مسئول هستیم و این مسئولیت باعث می‌شود که روند کارمان به مراتب سخت و حساس شود. برای مثال درباره تابلوی «والا علی اکبر»، سال‌ها این پرسش در ذهن من‌ وجود داشت که هنگام شهادت حضرت علی اکبر(ع) و پس از اینکه روضه «جوانان بنی هاشم بیایید/ علی را بر در خیمه رسانید» خوانده شد، چه اتفاقی افتاده است؟ تصورم این بود که احتمالاً امام حسین(ع) شهدا را به جایی منتقل می‌کردند. پس از بررسی و جست‌وجو متوجه شدم که چنین موضوعی سندیت دارد و در کاروان امام حسین(ع) خیمه‌ای به نام «دارالحرب» وجود داشته که تا پیش از روز عاشورا، محل نگهداری ابزار و ادوات جنگی بوده است اما در ادامه به دارالشهدا تبدیل می‌شود و امام‌حسین (ع) شهدا را به آن خیمه منتقل می‌سازند. این تصویر ذهنی با یک برداشت احساسی از این واقعه تاریخی همراه شد و تابلوی «والا علی اکبر» شکل گرفت. درست است که حزن و روضه بسیار عظیمی در این واقعه وجود دارد اما در عین‌حال باید در آن اقتدار و صلابت هم در آن جاری باشد و همه این احساسات به صورت توأمان به مخاطب منتقل شود.


برگزاری نمایشگاه آثار عاشورایی؛ شاید وقتی دیگر

قصد برگزاری نمایشگاهی مرکب از آثار عاشوراییتان را ندارید؟

اکنون تعداد کارهایم کم است و به نظر خودم هنوز از بار هنری کافی برای نمایش عمومی برخوردار نیست. هر زمان که آثارم به تعداد مناسبی برسد و از حیث هنری نیز از کیفیت لازم و کافی برخوردار باشد، به برگزاری نمایشگاه فکر خواهم کرد.

هنرهای تجسمی , نقاشی , اربعین , امام حسین (ع) ,

در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید؟

هم‌اکنون یک نقاشی دیجیتال با محور امام رضا(ع) و چند کار شخصی در دست دارم که مشغول انجام آنها هستم.
 

مرحوم صادقی می‌گفتند «وقت کم است تا می‌توانید کار کنید!»

و اما کلام آخر...  

در سال‌های گذشته آنچنان که باید شاهد فعالیت هنرمندان در زمینه خلق آثار عاشورایی نبودیم، اگر هم کاری انجام می‌شد، بازخورد چندانی پیدا نمی‌کرد. اما خوشبختانه اکنون به واسطه حضور اساتیدی مانند حسن روح‌الامین که به صورت متمرکز در این زمینه مشغول به کار هستند و نیز فعالیت‌ اساتید دیگری مانند مرحوم استاد حبیب‌الله صادقی، فضای کار در این حوزه رونق گرفته است و هنرمندان بسیاری به فعالیت در این زمینه علاقه‌مند شده‌اند. این اتفاق بسیار خوب و نویدبخشی است. من این توفیق را نداشتم که شاگرد مستقیم مرحوم استاد صادقی باشم اما هربار که ایشان را در رویدادها یا نمایشگاه‌های هنری ملاقات می‌کردم، نکته تازه‌ای می‌آموختم. یکی از مهم‌ترین تأکیدات ایشان به ما این بود که «وقت کم است؛ تا می‌توانید کار کنید».

انتهای پیام/

 

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی وقف/نقش جامعه قرآنی در گسترش وقف

راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی وقف/نقش جامعه قرآنی در گسترش وقف
2022-09-25T14:55:27+03:30
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی وقف، گفت: در این تلویزیون، مخاطب در هر زمانی از شبانه‌روز به محتواهای...

علیرضا مُکاری رتبه اول مسابقات قرآن کرواسی را کسب کرد

علیرضا مُکاری رتبه اول مسابقات قرآن کرواسی را کسب کرد
2022-09-25T14:55:26+03:30
نماینده کشورمان در رشته قرائت تحقیق مسابقات بین‌المللی قرآن کشور کرواسی موفق به کسب رتبه برتر شد.

حضور بی‌سابقه زائران در نجف به مناسبت سالروز رحلت پیامبر (ص)

حضور بی‌سابقه زائران در نجف به مناسبت سالروز رحلت پیامبر (ص)
2022-09-25T14:55:26+03:30
آستان مقدس علوی از حضور بی‌سابقه زائران در نجف اشرف به مناسبت سالروز رحلت پیامبر (ص) خبر داد.

معیارها و شروط امام حسن (ع) برای انتخاب دوست خوب

 معیارها و شروط امام حسن (ع) برای انتخاب دوست خوب
2022-09-25T13:55:27+03:30
بسیاری از ما انسان‌ها گام اول، یعنی انتخاب دوست با معیارهای مثبت را درست طی می‌کنیم، اما شروط دوستی که گذشت از لغزش‌ها و مواسات و همدلی در سختی‌هاست خوب رعا...

اینفوگرافی/ مرور مهمترین رویدادهای زندگی امام حسن (ع)

 اینفوگرافی/ مرور مهمترین رویدادهای زندگی امام حسن (ع)
2022-09-25T13:55:27+03:30
اینفوگرافیک مهمترین رویدادها در دوران زندگی امام حسن (ع) منتشر شد.

بررسی ابعاد یک جنایت تاریخی؛ توطئه ترور تا عهدنامه‌ای برای قتل وصی پیامبر(ص)

 بررسی ابعاد یک جنایت تاریخی؛ توطئه ترور تا عهدنامه‌ای برای قتل وصی پیامبر(ص)
2022-09-25T12:55:17+03:30
حل ابهامات موجود درباره نوع رحلت یا شهادت پیامبر(ص) نکات مهمی را در تاریخ صدر اسلام کشف خواهد کرد و ضمن پرده برداشتن از یک جنایت تاریخی، چهره نفاق عده‌ای را...

وزیر فرهنگ: تارخ آموزگار بزرگ هنرهای نمایشی کشور بود

 وزیر فرهنگ: تارخ آموزگار بزرگ هنرهای نمایشی کشور بود
2022-09-25T12:01:04+03:30
اسماعیلی برای درگذشت امین تارخ نوشت: او بازیگری باوقار و صاحب سبک در حرفه خود و آموزگاری بزرگ بود که شاگردان بسیاری را برای هنرهای نمایشی تربیت کرد.

«اجتماع بزرگ امت رسول الله (ص)» امروز در خیابانهای تهران

«اجتماع بزرگ امت رسول الله (ص)» امروز در خیابانهای تهران
2022-09-25T11:36:13+03:30
اقشار مختلف مردم، هیئت عزاداری و قاریان قرآن امروز ساعت ۱۶ در حمایت از مسجد، قرآن کریم و پرچم مقدس کشور در تهران به سمت میدان انقلاب راهپیمایی می کنند.

به دنبال تقویت گروه های فعال اجتماعی و اردوهای سازندگی هستیم

به دنبال تقویت گروه های فعال اجتماعی و اردوهای سازندگی هستیم
2022-09-25T09:36:15+03:30
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و جامعة المصطفی العالمیه به‌منظور توسعه اردوهای سازندگی و مشارکت‌های اجتماعی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

معرفی کتاب|آخرین لحظات حیات پیامبر(ص) به روایت ۳ متن قدیمی

 معرفی کتاب|آخرین لحظات حیات پیامبر(ص) به روایت ۳ متن قدیمی
2022-09-25T07:16:16+03:30
بخش‌های پایانی کتاب «قاف» به روایت آخرین لحظات زندگانی پیامبر مهربانی اختصاص دارد. لحظاتی که ایشان با وجود سختی گذرگاه دنیا، نگران سرنوشت امت خود ...

با "قهرمان‌های معمولی" دنبال مهاجرت معکوسیم

 با "قهرمان‌های معمولی" دنبال مهاجرت معکوسیم
2022-09-25T07:16:16+03:30
مدیر مرکز مستند سوره می‌گوید سوژه‌های "قهرمان‌های معمولی" داستان زندگی روستاییانی است که روی پای خود ایستاده و دیگر نیازی به مهاجرت به شهر ندارند.

سفر سینماییِ تلویزیون در آخرین روزهای صفر

 سفر سینماییِ تلویزیون در آخرین روزهای صفر
2022-09-25T06:49:36+03:30
شبکه‌های تلویزیونی برای روزهای یکشنبه مصادف با رحلت پیامبر (ص) و امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع)، چندین فیلم سینمایی و تلویزیونی تدارک دیده است.

زمانِ خاکسپاری امین تارخ مشخص شد

 زمانِ خاکسپاری امین تارخ مشخص شد
2022-09-24T20:36:34+03:30
امین تارخ بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در روز دوشنبه چهارم مهرماه به خاک سپرده خواهد شد.

بررسی ابعاد یک جنایت تاریخی؛ از شهادت پیامبر(ص) تا غصب خلافت امام علی (ع)

 بررسی ابعاد یک جنایت تاریخی؛ از شهادت پیامبر(ص) تا غصب خلافت امام علی (ع)
2022-09-24T20:36:34+03:30
حل ابهامات موجود درباره نوع رحلت یا شهادت پیامبر(ص) نکات مهمی را در تاریخ کشف خواهد کرد و ضمن پرده برداشتن از یک جنایت بزرگ تاریخی، چهره نفاق عده‌ای را به ط...

پیامبر(ص) به شهادت رسید یا به مرگ طبیعی از دنیا رفت؟

 پیامبر(ص) به شهادت رسید یا به مرگ طبیعی از دنیا رفت؟
2022-09-24T20:24:17+03:30
در مورد شهادت یا رحلت به مرگ طبیعی در میان علمای شیعه و اهل سنت، نظرات قابل توجهی وجود دارد. به طوری که در بسیاری منابع مشهور نوشته شده که آن حضرت در اثر سم...

رئیس سازمان سینمایی درگذشت امین تارخ را تسلیت گفت

 رئیس سازمان سینمایی درگذشت امین تارخ را تسلیت گفت
2022-09-24T20:24:16+03:30
در پی درگذشت امین تارخ بازیگر سینما و تلویزیون، رئیس سازمان سینمایی این ضایعه تلخ را به جامعه سینمایی و هنری کشور تسلیت گفت.

چگونه می توانیم به تمام لحظه‌های زندگی‌مان نور وجود پیامبر را بتابانیم؟

چگونه می توانیم به تمام لحظه‌های زندگی‌مان نور وجود پیامبر را بتابانیم؟
2022-09-24T20:02:59+03:30
لحظه‌هایی که حس می‌کنیم دلمان برای حضرت محمد (ص) گشایش یافته و عواطف‌مان سراسر از نور رسالت این پیامبر والا برافروخته شده، فرصتی مغتنم برای ذخیره سازی است.

حاج رسول، "مرد اولین‌ها" در دفاع مقدس بود

 حاج رسول، "مرد اولین‌ها" در دفاع مقدس بود
2022-09-24T20:11:02+03:30
علی الله سلیمی درباره کتاب «به سوی ابدیت» گفت: نویسنده این اثر با جمع‌آوری اطلاعات درباره شهید، آن را به قلم خودش نوشته است؛ بنابراین این کتاب مست...

هیئت‌های عزاداری پایان ماه صفر ۱۴۰۱/ ویژه‌برنامه میدان انقلاب

 هیئت‌های عزاداری پایان ماه صفر ۱۴۰۱/ ویژه‌برنامه میدان انقلاب
2022-09-24T20:11:02+03:30
امسال علاوه بر هیئت‌های ایام پایانی ماه صفر، عزاداران در پاسخ به اهانت آشوبگران مزدور استکبار جهانی در روزهای اخیر، به‌صورت ویژه برای قرآن کریم، پیامبر اکرم...

روایتِ محمدحسین لطیفی؛ غیرتِ بازیگری امین تارخ اشکم را درآورد

 روایتِ محمدحسین لطیفی؛ غیرتِ بازیگری امین تارخ اشکم را درآورد
2022-09-24T20:11:01+03:30
کارگردان شناخته شده سینما و تلویزیون درباره امین تارخ و بازی‌اش در سریالِ «سفرسبز» می‌گوید: تارخ کارنامه درخشانی دارد و نقش‌آفرینی کم نداشته اما ا...

آخرین گفت‌وگو با امین تارخ درباره تلویزیون، سریال و سوپراستارها

 آخرین گفت‌وگو با امین تارخ درباره تلویزیون، سریال و سوپراستارها
2022-09-24T20:11:01+03:30
بازیگر فراموش‌نشدنی سینما و تلویزیون برای جعبه جادو، پرده نقره‌ای، سوپراستارها و سریال‌های تلویزیونی نکاتی داشت که در آخرین گفت‌وگویش با تسنیم مطرح کرد.

معرفی کتاب|مولود مبارکی به نام «فال خون»

 معرفی کتاب|مولود مبارکی به نام «فال خون»
2022-09-24T19:58:51+03:30
کشمکش در «فال خون»، برخلاف اکثر آثار دفاع مقدسی که پیش از این نوشته شده بود، کشمکش بیرونی نیست، کشمکشی درونی است میان تردیدها و ترس‌های ذهنی سرباز...

امین تارخ درگذشت

 امین تارخ درگذشت
2022-09-24T19:58:46+03:30
امین تارخ بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون بعد از چند روز بستری در بیمارستان، دارفانی را وداع گفت.

عدم اجرای ۱۷ عنوان برنامه "طرح ملی حفظ قرآن" فقط به خاطر ۱۲ میلیارد تومان

 عدم اجرای ۱۷ عنوان برنامه "طرح ملی حفظ قرآن" فقط به خاطر ۱۲ میلیارد تومان
2022-09-24T19:43:44+03:30
دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ کشور می‌گوید: عنوان برنامه با پیش‌بینی اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان از برنامه‌های مصوب سال جاری است که به جهت عدم تأمین اعت...

ماجرای حضور حاج قاسم و یارانش در میان راهپیمایان اربعین چه بود؟

 ماجرای حضور حاج قاسم و یارانش در میان راهپیمایان اربعین چه بود؟
2022-09-24T19:43:43+03:30
شهروندان تهرانی در اربعین امسال، شاهد نصب بیلبوردهای متفاوتی در سطح شهر بودند؛ بیلبوردهایی که حضور شهید حاج قاسم سلیمانی و جمعی از شهدای دفاع مقدس را در میا...

مدیرعامل بنیاد رودکی هفته آینده معرفی می‌شود / برنامه ما حمایت از موسیقی نواحی است

 مدیرعامل بنیاد رودکی هفته آینده معرفی می‌شود / برنامه ما حمایت از موسیقی نواحی است
2022-09-24T19:43:42+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به خبرنگار تسنیم بر حمایت ویژه‌ی دولت از موسیقی نواحی و موسیقی اصیل تاکید کرد.

حسینی: دوگانه ضدجنگ و جنگی برای سینمای دفاع مقدس مفهوم باطلی است

 حسینی: دوگانه ضدجنگ و جنگی برای سینمای دفاع مقدس مفهوم باطلی است
2022-09-24T19:43:42+03:30
مدیر عامل انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌گوید ازآنجایی که ما در جنگ ۸ ساله حمله نکردیم بلکه دفاع کردیم نکوهش این دفاع بی‌معنا است. تمام دفاع‌های ...

سری‌دوزی آسیب امروز ادبیات جنگ

 سری‌دوزی آسیب امروز ادبیات جنگ
2022-09-24T19:29:55+03:30
گلعلی بابایی می‌گوید: سری‌دوزی و سفارشی‌نویسی آسیب امروز ادبیات دفاع مقدس است،‌ عمده آثار حاصل قلم‌فرسایی نویسنده است تا روایت راویان.

ابوالقاسمی: پیامبر(ص) بانی اصلی بهشت ظهور است

 ابوالقاسمی: پیامبر(ص) بانی اصلی بهشت ظهور است
2022-09-24T19:16:36+03:30
حجت‌الاسلام ابوالقاسمی با اشاره به آیه‌ای از قرآن، معتقد است بانی اصلی جریان ظهور از جانب خداوند، پیامبر صلی الله علیه و آله است.

«سر حلقه تمام بزرگان عالمی...»؛ شعر شاعر هندی در نعت حضرت محمد(ص)

 «سر حلقه تمام بزرگان عالمی...»؛ شعر شاعر هندی در نعت حضرت محمد(ص)
2022-09-24T19:16:36+03:30
مهدی باقرخان، شاعر هندوستانی، تازه‌ترین شعر خود را همزمان با سالروز وفات پیامبر مهربانی، حضرت محمد (ص)، به پیشگاه ایشان تقدیم کرد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)