میرنیوز

جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان مقابله با کج‌اندیشی دینی، افراط‌گرایی است

 جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان مقابله با کج‌اندیشی دینی، افراط‌گرایی است 2022-09-15T09:49:37+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در هفتمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی در کاخ استقلال پایتخت قزاقستان، با ابراز خرسندی از حضور در جمع رهبران بزرگ ادیان جهانی و سنتی، از دولت و ملت فرهنگ دوست قزاقستان برای برگزاری این کنگره قدردانی کرد.

وی اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که از آغاز فعالیت این کنگره پشتیبان و همکار آن بوده است، همچنان مشتاقانه از این فعالیت هوشمندانه که جهت نظام‌مند کردن فعالیت‌های مشترک بین‌الادیانی در جهت اشاعه صلح عادلانه است، حمایت خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور افزود: امروزه بر خلاف گذشته که در سیستم جهانی، «دین» از عوامل محوری قدرت کنار گذاشته شده بود، در روابط بین‌الملل دوباره نقش محوری یافته است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان کرد: اکنون رهبران ادیان به درستی نیاز انسان معاصر را تشخیص داده و می‌کوشند پاسخ مناسبی برای این نیازها ارائه کنند. هر اندازه ادیان الهی از حوزه نظر به حوزه عمل نزدیک‌تر شوند و به بطن زندگی انسان‌ها راه یابند، به هدف اصلی خود نزدیک‌تر شده‌اند.

وی ادامه داد: ادیان باید بتوانند در کنار معرفی و جایگزینی ارزش‌های والای الهی با ارز‌ش‌های خود ساخته بشری، کارکرد خود را در عرصه سیاست، فرهنگ،‌ سبک زندگی و حتی اقتصاد به اثبات برسانند و تنها در این صورت است که انسان عصر حاضر، برای حل مسائل و مشکلات خود به دین روی خواهد آورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با نظام اسلامی که همواره خواهان صلح، دوستی، عدالت‌خواهی، مقابله با کج اندیشی‌های دینی و افراط‌گرایی و خشونت است، بیش از سه دهه است که در حوزه گفت‌وگوی دینی فعال بوده و جهت ایجاد زمینه‌های فهم و همکاری مشترک رهبران و پیروان ادیان مختلف کوشیده است و در این راه تاکنون گام‌های موثری برداشته است.

رهبران دینی تلاش کنند، دعوت به دین را با عمل صالح خود ترویج کنند

رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران در عین حال، تأکید کرد: نیاز بشر امروز به «دین» و ارزش‌های الهی بیش از پیش قابل درک و لمس است و نقش رهبران ادیان در این میان بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: نکته کلیدی، اهمیت روز افزون سرمایه اجتماعی رهبران دینی و بازگرداندن اعتماد عمومی به آنان در جوامع مختلف است. برخی بر این باورند که برای بازگشت اعتماد مردم، باید میان «دین» و «دیندار» تفکیک قائل شویم و بگوئیم که «دین در ذات خود عیبی ندارد و هر عیب که هست از دینداری ماست» اما به نظر می‌رسد راه درست این است که ما به عنوان رهبران دینی تلاش کنیم دعوت به دین را با عمل صالح خود ترویج کنیم و در مرحله بعد با اعلام مواضع شجاعانه به بیان حقایق بپردازیم. تنها در این صورت است که مردم به مراجع دینی و نقش سازنده آنها باور خواهند داشت.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: جامعه بشری از رهبران دینی نمی‌پذیرند که بندگان خداوند از هر دین و آیین در بخشی از کره زمین تحت ظلم، بی عدالتی وتبعیض نژادی باشند و ما در قبال آن سکوت اختیار کنیم.

وی در ادامه سخنانش، یادآور شد: در کلام نورانی قرآن کریم، هنگامیکه مبلغان دینی را به ابلاغ پیام الهی فرا می‌خواند (آیه 39 سوره احزاب) از آنها می‌خواهد که از کسی غیر از خدا نترسند. گویا می‌خواهد بفرماید: در مسیر حق‌گویی و حق‌طلبی تهدیداتی وجود دارد که نباید به دلیل مصلحت اندیشی کاذب، از بیان آن اجتناب ورزید.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور با اشاره به اهمیت نقش رهبران ادیان سنتی بر رشد معنوی و اجتماعی بشر در دوران پس از همه‌گیری، گفت: با پرداختن به آن، اهمیت و ظرفیت ادیان در بزنگاه‌های زندگی بشر بیشتر نمایان خواهد شد. حادثه کرونا یک ابتلا و آزمون عمومی برای دولت‌ها و ملت‌های دنیا بود.

رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: بحران کرونا، بحران هویتی و معرفتی را نیز در پی خود داشت و اساساً ثابت شد، همچنان معنویت و هویت دینی جایگاه ویژه‌ای برای بشر دارد. نیاز معنوی انسان‌ها در این دوره، مجدداً دین را به عنوان راه حلی مناسب  در عرصه‌های اجتماعی و کلان مطرح کرد.

وی به برگزاری گردهمایی‌ها و نشست‌های متعدد در خصوص نقش دین و معنویت و نقش رهبران دینی در حین و پس از همه‌گیری کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به برگزاری این گردهمایی‌ها و نشست‌ها، کماکان مراکز آمارسازی جهان بر خلاف واقعیت اصرار دارند وانمود کنند که گرایش به دین در جهان سیر نزولی دارد.

آموزش‌های دینی باید پاسخگوی نیازهای روز و تربیت‌کننده انسان‌های معتدل باشند

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور پیشنهاد داد: نهادی وابسته به این کنگره برای انجام مطالعات بی‌طرفانه توسط رهبران جهانی ادیان، تأسیس شود. این مرکز می‌تواند علاوه بر تهیه آمار دینداری در سطح جهان، گزارش سالانه‌ای از آسیب‌های مرتبط با ادیان جهان و گرایش به ادیان و یا موانع آن را تهیه کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: محور مهم دیگری که در این نشست بدان پرداخته خواهد شد، موضوع عدالت و صلح و نقش تعلیم و تربیت و روشنگری دینی در تقویت همزیستی محترمانه ادیان و فرهنگ‌ها است.

وی ادامه داد: عدالت و صلح دو گوهر مفقوده‌ای است که بشر همواره به دنبال آن بوده است. این دو عنصر حیاتی در کنار یکدیگر است که کامل می‌شوند. نمی‌شود ظلم کاشت و صلح درو کرد. گام نخست در حوزه تعلیم و تربیت پیش از هر اقدامی در سطح اجتماعی و مدیریت جهانی، نیازمند آگاهی بخشی عمومی است. ما نیاز به آموزش‌های روزآمد و کارآمد داریم. آموزش‌هایی که اولاً پاسخگوی پرسش‌های روز باشند و ثانیاً انسان‌هایی معتدل و غیر افراطی را تربیت کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور به مسئله‌ی زن و خانواده اشاره کرد و افزود: ما وظیفه داریم در دنیای امروز مروج خانواده و سبک زندگی دین پایه باشیم. تعاریفی از خانواده که با فطرت بشری مغایرت دارد را پرهیز دهیم. باید توجه داشته باشیم که نیمی از جمعیّت دنیا را زنان تشکیل می‌دهند. چگونه می‌توان حقوق اصلی آنان را به شکل سالمی تامین کنیم؟ مسئله‌ی جنسیّت که یکی از حسّاس‌ترین و ظریف‌ترین مسائل آفرینش است، چگونه می‌تواند در خدمت تعالی انسان قرار بگیرد، نه در خدمت انحطاط بشر و انحطاط اخلاقی؟ این‌ها مسائل مهمی هستند که رهبران ادیان باید به آن توجه کنند.

رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت‌وگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: موضوعات مطرح شده در این اجلاس از مهمترین مسائل بشری است که نیاز به تفکر و بحث و بررسی وسیع دارد و یک مجموعه‌ی کار مطالعاتی و عملی را به دنبال خود خواهد آورد.

وی در پایان سخنان خود، اظهار امیدواری کرد حاصل این گفت‌وگوها به زودی در ساحت جهانی محسوس‌تر شود و سهمی هر چند کوچک در ساختن آینده‌ای زیباتر برای بشریت داشته باشد.      

بنابر اعلام این خبر، کنگره هفتم رهبران ادیان جهانی و سنتی، (22 تا 24 شهریورماه) با حضور پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، احمد الطیب شیخ الازهر مصر، ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه و الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ج.ا.ایران و سایر نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود

 آنتن تلویزیون از فردا نونوار می‌شود
2022-09-27T14:16:23+03:30
سریال‌های جدید تلویزیون همزمان با روزهای ابتدایی فصل پاییز و پایان ماه‌های عزاداری روی آنتن خواهند رفت.

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)

اعمال سفارش شده روز آخر ماه صفر مصادف با شهادت امام رضا (ع)
2022-09-27T13:43:01+03:30
روز آخر ماه صفر روز شهادت امام رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری است، امام رضا (ع) هنگام شهادت ۵۴ سال عمر داشتند، برای این روز اعمالی ذکر شده است.

«یاامام رضا(ع) مدد» با نوای سید مجید بنی فاطمه/بشنوید

«یاامام رضا(ع) مدد» با نوای سید مجید بنی فاطمه/بشنوید
2022-09-27T13:43:00+03:30
قطعه «یا امام رضا مدد» به مناسبت سالروز شهادت امام رضا (ع) با نوای حاج سید مجید بنی فاطمه منتشر شد.

توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی‌تر از یک "هفته فرهنگی"

 توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی‌تر از یک "هفته فرهنگی"
2022-09-27T13:49:47+03:30
هفته فرهنگی ایران در سوریه فردا آغاز می‌شود، کشوری که ظرفیتی بالا و اراده‌ای جدی در پذیرش صادرات فرهنگ و صنایع فرهنگی از مبدأ ایران دارد و برگزاری یک هفته ف...

چرا سهم بیشتری از تولیدات به سمت تلفیق فرهنگ دینی و ملی نمی‌رود؟

 چرا سهم بیشتری از تولیدات به سمت تلفیق فرهنگ دینی و ملی نمی‌رود؟
2022-09-27T12:16:31+03:30
یکی از نکاتی که در میانِ سریال‌های دینی و مذهبی به عنوان آسیب دیده می‌شود، عدم توجه به تداومِ ساخت سریال در این حوزه است که نمونه بارزِ آن داستان کودکی پیام...

«سلام تهران» با دکور جدید به شبکه پنج بازگشت + عکس

 «سلام تهران» با دکور جدید به شبکه پنج بازگشت + عکس
2022-09-27T12:16:30+03:30
فصل جدید برنامه صبحگاهی «سلام تهران» از چهارشنبه ۶ مهر همزمان با آغاز ماه ربیع الاول با رنگ و بوی جدید از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

۴ مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم پخش می‌شود

 ۴ مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم پخش می‌شود
2022-09-27T11:23:04+03:30
همزمان با هفته دفاع مقدس، ۴ مستند طنز محصول گروه مستند بنیاد فرهنگی روایت فتح روی آنتن می‌رود.

چرا به واحد «شنود» در دفاع مقدس حقوق نمی‌دادند؟

 چرا به واحد «شنود» در دفاع مقدس حقوق نمی‌دادند؟
2022-09-27T11:09:51+03:30
روایت علی اسحاقی، مسئول واحد جنگ الکترونیک سپاه، از تشکیل واحد شنود در جنگ تحمیلی به نقل از کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس جنگ الکترونیک را بخوانید.

تقدیر کانون‌های مساجد از خدمات و فداکاری‌های پلیس

تقدیر کانون‌های مساجد از خدمات و فداکاری‌های پلیس
2022-09-27T10:22:58+03:30
حجت‌الاسلام خداداده از حضور جمعی از ائمه جماعات و مدیران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در برخی مراکز پلیس استان تهران به منظور عرض خداقوت به کادر همیشه در صحنه...

نظام سلطه در مقابله مردم دیندار ایران محکوم به شکست است

نظام سلطه در مقابله مردم دیندار ایران محکوم به شکست است
2022-09-27T10:22:58+03:30
حجت‌الاسلام‌ سیدمهدی خاموشی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی اغتشاشات اخیر و توهین به مقدسات را محکوم کرد.

بازخوانی دفاع جانانه ارتش در برابر رژیم بعث عراق / ۹۱۱ نوبت پرواز تنها در ۵ روز

 بازخوانی دفاع جانانه ارتش در برابر رژیم بعث عراق / ۹۱۱ نوبت پرواز تنها در ۵ روز
2022-09-27T10:03:08+03:30
ارتش در همان یک سال نخست جنگ نشان داد که به مردم، ایران و انقلاب اسلامی وفادار است. او به سرعت خود را بازسازی کرد و به وظیفه دفاعی از کشور مشغول شد.

گفت‌وگوی تسنیم با حجت‌الاسلام مومنی: حضرت زینب (س) بهترین الگو برای زنان است + فیلم

 گفت‌وگوی تسنیم با حجت‌الاسلام مومنی: حضرت زینب (س) بهترین الگو برای زنان است + فیلم
2022-09-27T09:36:32+03:30
حجت‌الاسلام مومنی کارشناس مسائل دینی، حضرت زینب(س) را بهترین الگو برای زنان کشورمان عنوان کرد و گفت: اسلام به زنان شأن و شخصیت داد.

همه‌چیز در "جان و تَن" دست میهمان است / خسروی: نگذارید دفاع‌مقدس فراموش شود

 همه‌چیز در "جان و تَن" دست میهمان است / خسروی: نگذارید دفاع‌مقدس فراموش شود
2022-09-27T09:09:44+03:30
محمدجعفر خسروی درباره اجرا و ساختِ برنامه «جان و تَن» گفت: خاطرات دفاع‌مقدس نیاز به روایتِ درست دارند و ما در این برنامه بدون هیچ مبالغه‌ای همین ک...

گفت‌وگوی تسنیم با حجت‌الاسلام مومنی: حضرت زینب (س) بهترین الگو برای زنان است

 گفت‌وگوی تسنیم با حجت‌الاسلام مومنی: حضرت زینب (س) بهترین الگو برای زنان است
2022-09-27T08:56:40+03:30
حجت‌الاسلام مومنی کارشناس مسائل دینی، حضرت زینب(س) را بهترین الگو برای زنان کشورمان عنوان کرد و گفت: اسلام به زنان شأن و شخصیت داد.

همه‌چیز در "جان و تَن" دست میهمان است / خسروی: نگذارید دفاع‌مقدس فراموش شود!

 همه‌چیز در "جان و تَن" دست میهمان است / خسروی: نگذارید دفاع‌مقدس فراموش شود!
2022-09-27T08:56:39+03:30
محمدجعفر خسروی درباره اجرا و ساختِ برنامه «جان و تَن» گفت: خاطرات دفاع‌مقدس نیاز به روایتِ درست دارند و ما در این برنامه بدون هیچ مبالغه‌ای همین ک...

ماجرای جایزه شهدا به "مهدی فقیه" چه بود؟

 ماجرای جایزه شهدا به "مهدی فقیه" چه بود؟
2022-09-27T08:29:54+03:30
بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون بازی در فیلم «هور در آتش» را جایزه شهدا می‌داند و می‌گوید: این بازی به دلیل حضور در جبهه و صدقه‌سر شهداست که خودشا...

مستندی از شهید "سعید شبان"، امشب در تلویزیون

 مستندی از شهید "سعید شبان"، امشب در تلویزیون
2022-09-27T08:16:25+03:30
مستند "فرزند چهارم" روایتی از زندگی و فعالیت شهید سعید شبان، اولین شهید مدافع حرم ارومیه است که از تلویزیون پخش می‌شود.

بانوان نویسنده به "دستخط" می‌آیند

 بانوان نویسنده به "دستخط" می‌آیند
2022-09-27T08:16:25+03:30
برنامه دستخط ویژه هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه پنج می‌رود تا بانوان نویسنده درباره روایت‌های زنانه تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی سخن بگویند.

کرامات از ضریح امام رضا (ع) بیشتر از ضریح امام حسین (ع) ظاهر می‌شود

 کرامات از ضریح امام رضا (ع) بیشتر از ضریح امام حسین (ع) ظاهر می‌شود
2022-09-27T08:16:25+03:30
آیت الله بهجت(ره) می‌فرمود: امام رضا (ع) در هر سفر بلکه در همه جا و همیشه حوائج را برآورده می‌کند، بلکه امامزاده‌های آن‌ها سفره‌های رحمت‌اند و چه‌بسا نسخه د...

اغتشاشات اخیر دعوا بر سر ولایت الله و طاغوت است

اغتشاشات اخیر دعوا بر سر ولایت الله و طاغوت است
2022-09-26T15:48:44+03:30
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور و با بیان این که اگر دشمن کاری نمی‌کند چون نمی‌تواند؛ نه این که نمی‌خواهد و دیگر بیشتر از ا...

میثم مطیعی در حرم مطهر رضوی مرثیه خوانی می‌کند

میثم مطیعی در حرم مطهر رضوی مرثیه خوانی می‌کند
2022-09-26T15:48:43+03:30
میثم مطیعی همزمان با ایام شهادت امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی به مرثیه خوانی می‌پردازد.

«آواتار» با اکران مجددش هنوز می‌فروشد

 «آواتار» با اکران مجددش هنوز می‌فروشد
2022-09-26T15:15:26+03:30
در جدول فروش هفته گذشته سینماهای آمریکا، فیلم «نگران نباش عزیزم» پرفروش‌ترین فیلم هفته شد و اکران مجدد «آواتار» نیز به فروش میلیاردی آن ...

گیتی خامنه با «لالایی» به شبکه نسیم می‌آید

 گیتی خامنه با «لالایی» به شبکه نسیم می‌آید
2022-09-26T15:15:26+03:30
برنامه «لالایی» با روایت فرهنگ و روابط خانواده و بازنمایی لالایی در اقوام ایرانی از شبکه نسیم پخش خواهد شد.

نگاهی به چند آهنگ دوران دفاع مقدس / از کاروان شهید تا دایه دایه

 نگاهی به چند آهنگ دوران دفاع مقدس / از کاروان شهید تا دایه دایه
2022-09-26T14:48:49+03:30
برخی از آهنگ‌های دوران دفاع مقدس، دنیایی از خاطره و یادگاری در دل خود دارند؛ آهنگ‌هایی که تلاش کرده‌اند تا گوشه‌ای از رشادت‌های رزمندان کشورمان را با زبان م...

چرا پلان‌های سینما در خاطرات دفاع مقدس کات نمی‌خورد؟

 چرا پلان‌های سینما در خاطرات دفاع مقدس کات نمی‌خورد؟
2022-09-26T14:48:49+03:30
حجم آثار شاخص در حوزه خاطره‌نویسی دفاع مقدس حکایت از غفلتی دارد که سینما به این گنج عظیم نشان داده است؛ در واقع آب در کوزه است و ما تشنه‌لبان می‌‌گردیم.

شماره دوازدهم فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» منتشر شد

شماره دوازدهم فصلنامه علمی ترویجی «مطالعات علوم قرآن» منتشر شد
2022-09-26T14:02:25+03:30
دوازدهمین شماره فصلنامه علمی ترویجی مطالعات علوم قرآن به همت اداره نشریات و پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

امین تارخ در قطعه هنرمندان آرام گرفت/ امیر آقایی از مردم خواست برای آتیلا پسیانی دعا کنند + تصویر

 امین تارخ در قطعه هنرمندان آرام گرفت/ امیر آقایی از مردم خواست برای آتیلا پسیانی دعا کنند + تصویر
2022-09-26T13:55:41+03:30
پیکر امین تارخ بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پیش‌ازظهر امروز به‌روی دستان هنرمندان و مردم علاقه‌مند به هنر بدرقه ودر قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.

نذر متفاوت یک شاعر/ قبول خاطر خون خدا شدن شرط است

 نذر متفاوت یک شاعر/ قبول خاطر خون خدا شدن شرط است
2022-09-26T13:42:07+03:30
شاعر «چهارده ترکیب‌بند آیینی» می‌گوید تأیید اهل بیت(ع) منجر به توفیق شاعر می‌شود؛ چنانکه گفته‌اند: «قبول خاطر خون خدا شدن شرط است/ نه هر که م...

امین تارخ در قطعه هنرمندان آرام گرفت/ امیر آقایی از مردم خواست برای آتیلا پسیانی دعا کنند

 امین تارخ در قطعه هنرمندان آرام گرفت/ امیر آقایی از مردم خواست برای آتیلا پسیانی دعا کنند
2022-09-26T13:28:51+03:30
پیکر امین تارخ بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پیش‌ازظهر امروز به‌روی دستان هنرمندان و مردم علاقه‌مند به هنر بدرقه ودر قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.

مدیرعامل جدید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای منصوب شد

 مدیرعامل جدید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای منصوب شد
2022-09-26T12:48:48+03:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی محمد امین حاجی هاشمی را به عنوان مدیرعامل جدید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای منصوب کرد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)