میرنیوز

پیشنهاد وزیر فرهنگ سوریه به خزاعی چه بود؟

 پیشنهاد وزیر فرهنگ سوریه به خزاعی چه بود؟ 2022-09-13T08:29:35+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در ابتدای این مراسم گفت: دیدار امروز ما همزمان با روز ملی سینما در ایران است روز ملی سینما روز بسیار بزرگ و مهمی برای مردم و سینمای ایران محسوب می‌شود و خوشحالم که امروز سینما بهانه ای برای دیدار و گفت‌وگوی ما شد.

وی با بیان اینکه روابط ما با سوریه روابط تاریخی و فرهنگی است، ادامه داد: این روابط مربوط به دوران جنگ‌ نمی‌شود و قبل از آن هم روابط فرهنگی و سینمایی با کشور سوریه داشته‌ایم. من سال‌ها قبل درجشنواره دمشق حضور داشتم و از نزدیک با سینمای سوریه آشنا شدم.

خزاعی شناخت کاملی درباره سینمای سوریه دارم و کارگردان‌های خوب سوری را می‌شناسم، خاطرنشان کرد: جدا از بحث سینما که وجه اشتراک ما برای تشکیل این جلسه است ما یک وظیفه بزرگتری هم در قبال منطقه داریم. امروز مشکل کشورهای منطقه در نوع روایت‌های غربی است که به ما تحمیل شده است. شاید به دلیل کم‌کاری کشورهای منطقه، اتفاقات سوریه، عراق و حملات داعش از دید غربی‌ها به شکل دیگری برای مردم در قالب فیلم و گزارش تهیه شده است. 

رئیس سازمان سینمایی بیان داشت: در واقع اگر برنامه‌ریزی جدّی و صحیح درباره نوع روایت این جنگ و مقاومت کشورها صورت نگیرد، مغلوب فضای رسانه‌ای و سینمایی غرب خواهیم شد. ما نسبت به مردم کشور خود و کشورهای منطقه مسئولیم و برای این مسئولیت کار فرهنگی انجام می‌دهیم. در سینمای ایران هرگونه کمکی که به شنیده شدن صدای مردم مظلوم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین و دیگر کشورهای منطقه منجر شود مورد حمایت قرار می‌دهیم.

خزاعی بیان داشت: بزرگترین موسسه سینمایی خاورمیانه در ایران است و هنرجویان آموزش داده شده در این موسسه به بیش از هزار نفر در سال می‌رسند. در کشور ایران مؤسسات مختلفی داریم که یکی از آن مؤسسه انجمن سینمای جوان است که به آموزش فیلمسازی و تولید فیلم کوتاه می‌پردازد. در حوزه تخصصی در انیمیشن و مستند هم موسسه بزرگ و حمایتی داریم که از فیلمسازان حمایت می‌کنند. 

وی ادامه داد: موسسه دیگری نیز تحت عنوان سینماشهر وجود دارد که تجهیز زیرساخت‌ها و ساخت سالن سینما را برعهده دارد. همچنین موسسه ملی سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی است که سالانه 25 فیلم را به صورت مستقیم و مشارکتی به تولید می‌رساند. در ایران 3 شهرک بزرگ سینمایی فعال داریم و بیش از  60 جشنواره در سال برگزار می‌کنیم که معتبرترین آنها جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم کودک و نوجوان، جشنواره فیلم‌های مستند و جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره انیمیشن‌اند که در سطح دنیا شناخته شده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. 

خزاعی تأکید کرد: پیشنهاد من به عنوان رییس سازمان سینمایی ایران برای سینمای سوریه استفاده از ظرفیت آموزشی، تولید مشترک و تجهیزات زیرساخت‌ها است.  ما با کشورهای عراق، لبنان و دیگر کشورهای منطقه مقاومت تفاهم‌نامه مشترک داریم و علاقه‌مند به برگزاری جشنواره‌ای با موضوعات منطقه در کشورهای مختلفیم از شما هم برای حضور در این جشنواره دعوت می‌کنیم و می‌خواهم با ما همراه باشید.

رئیس سازمان سینمایی همچنین گفت: سینما همان‌طور که می‌تواند مدافع مظلومان کشورهای مختلف و ملت‌ها باشد قدرت مقابله با بی‌عدالتی جهانی را نیز دارد. من معتقدم شکل‌گیری جبهه متحد تصویری در منطقه برای حفظ هویت‌های ملی، فرهنگی و تاریخی ملت‌های منطقه ضروری است.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه می‌توانند با روایت‌های درست و صحیح در برابر تحریفات رسانه‌های غربی ایستادگی کند، افزود: جامعه امروز جنگ روایت‌ها است؛ پس شایسته است که روایت واقعی فرهنگ و تاریخ سرزمین خود را به جهان انعکاس دهیم.

در ادامه لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه نیز گفت: تعداد متقاضیان ورود به حوزه سینما در کشور سوریه بیش از 1500 نفر است اما ما توانایی آموزش  بیش از  25 نفر  را نداریم و این حجم از تقاضا نشان از  میل و رغبت بیش از حد در بین جوانان سوری است. 

وی ادامه داد: در وزارت فرهنگ سوریه قصد داریم فرهنگ سینما را از سنین خردسالی به کودکان آموزش دهیم و در تمام کشور سوریه مراکز فرهنگی داشته باشیم تا تعداد زیادی هنرآموز را به سینمای کشورمان معرفی کنیم.

وزیر فرهنگ سوریه افزود: همه ما نسبت به ریشه‌دار بودن و اهمیت سینمای ایران آگاهیم و می‌دانیم که سینمای ایران یک سینمای پرافتخار است. قصد ما ارتقاء بخشیدن سینمای سوریه از نظر اقتصادی است.  

لبانه مشوح با ابراز امیدواری به حمایت سینمای ایران از سوریه، گفت: ایران همیشه برای ما دوست، پشتیبان و یاور بوده و خوشحال می‌شویم از سینمای ایران برای رسیدن به هدف تجاری شدن سینمای سوریه استفاده کنیم و شاید مناسب باشد برای شروع، یک فیلم مشترک با یکدیگر بسازیم. 

وی با بیان اینکه آموزش جوانان علاقه‌مند سوری دغدغه فکری ما در این کشور است، اظهار داشت:‌ ما از هرگونه همکاری در زمینه فیلمنامه‌نویسی، آموزش، تدوین، گریم و... استقبال می‌کنیم و آموزش این جوانان را می‌توان با کمک ‌فیلمسازان ایرانی در سوریه انجام داد. البته این نوع همکاری‌ها تا حدی با رایزن فرهنگی ایران در سوریه انجام شده اما نیازمند پشتیبانی شما به عنوان رئیس سازمان سینمایی ایران است.  

لبانه مشوح افزود: طرحی برای ساخت شهرک سینمایی در سوریه داشتیم اما جنگ، آرزوهای ما را نابود کرد. در شانزدهم سپتامبر 2022 جشنواره فیلم مقاومت در سوریه را خواهیم داشت. سینما باید انسان‌ساز باشد و اندیشه مقاومت را تقویت کند و انسان‌ها را نسبت به سرزمین خود علاقه‌مند کنند. هدف سینما برای ما خدمت به اندیشه استراژیک فرهنگی و مقاومت  است. موسسه دولتی سینمای سوریه امکانات ضعیفی دارد و ما تنها موفق به تولید 5 فیلم در سال می‌شویم و نهایتاً 20 فیلم توسط جوانان فیلم اولی ساخته می‌شود.

وی در پایان بیان داشت:‌ تمایل به ساخت سالن سینما و بازسازی سینما در سوریه داریم و طبیعتاً دولت سوریه نمی‌تواند به تنهایی این‌کار را انجام دهد ما از شما می‌خواهیم در این راه همراه ما باشید.

در انتهای این دیدار وزیر فرهنگ سوریه و هیات همراه از تالارها و بخش های مختلف موزه سینمای ایران بازدید کردند.

در این نشست افرادی همچون محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی، سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینمای ایران، سیدصادق موسوی مدیرکل دفتر امور جشنواره‌ها و همکاری‌های بین‌الملل سازمان سینمایی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی  و ... حضور داشتند.

همچنین از کشور سوریه افرادی همچون لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه،  باسل الخطیب کارگردان مشهور و بین‌المللی سوریه، نهی ونوس مدیر دفتر وزیر، ندی الحسینی مدیریت برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی، جونی ضاحی مدیر دفتر رسانه‌های وزارت فرهنگ، یامن صفا روابط عمومی، بسام دیوب مدیریت آموزش بزرگسالان و توانمندسازی اجتماعی، محمدعلی‌کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و هنری و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حسینی کارشناس سوریه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید حمیدرضا عصمتی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

داستانی از "امید و عشق مادری" در مستند "جمیله"

 داستانی از "امید و عشق مادری" در مستند "جمیله"
2022-10-01T19:49:44+03:30
مستند "جمیله" به کارگردانی محمدباقر شاهین داستان زنی است که در جنگ سوریه بینایی خود را از دست داده، اما همچنان امیدوار است تا چشمانش دوباره بینا ش...

قهرمان‌‌های هالیوودی نامیرا شدند

 قهرمان‌‌های هالیوودی نامیرا شدند
2022-10-01T16:03:06+03:30
استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت سینما باعث شده تا بسیاری براین باور باشند که قهرمان‌های هالیوودی نامیرا شده‌اند و فیلم‌های موفق اکشن هرگز به انتهای نمی‌ر...

فراخوان مقاله همایش «گام دوم؛فکرورزی و آزاداندیشی» منتشر شد

فراخوان مقاله همایش «گام دوم؛فکرورزی و آزاداندیشی» منتشر شد
2022-10-01T14:36:16+03:30
دومین همایش سالانه اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای با عنوان «بیانیه گام دوم؛ فکرورزی و آزاداندیش...

جای خالی سریال‌های جدید در کنداکتور دفاع مقدسی صدا و سیما

 جای خالی سریال‌های جدید در کنداکتور دفاع مقدسی صدا و سیما
2022-10-01T14:43:10+03:30
پرونده چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس از نظر پخش برنامه‌ها، سریال‌ها و سینمایی‌های صدا و سیما بسته شد و در این دوره چندساعت برخی تولیدات روی آنتن رفت اما واقع...

«تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» به چاپ هشتم رسید

«تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» به چاپ هشتم رسید
2022-10-01T14:22:56+03:30
چاپ هشتم کتاب «تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» اثر سید جعفرمرتضی عاملی و ترجمه محمد سپهری به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.

امام جمعه ملبورن حمله تروریستی در افغانستان را محکوم کرد

امام جمعه ملبورن حمله تروریستی در افغانستان را محکوم کرد
2022-10-01T14:22:56+03:30
اشفاق وحیدی گفت: حاکمان افغانستان باید گام سریع و محکم علیه تروریست‌های وحشی و بزدل بزداشته و اجازه ندهند خون شهدا و مردم بی دفاع پایمال شود.

آغاز ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های پاییزی کانون

 آغاز ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های پاییزی کانون
2022-10-01T14:29:50+03:30
ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های پاییزی کانون پرورش فکری کودکان از نهم مهرماه آغاز می‌شود. این کارگاه‌ها در دو سطح مقدماتی و تکمیلی برگزار می‌شود.

افزایش ۵۴درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک

 افزایش ۵۴درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک
2022-10-01T13:36:41+03:30
آمارهای نشر در شهریور ماه سال جاری حکایت از افزایش ۵۴درصدی قیمت کتاب کودک و نوجوان در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته دارد.

اهدای ۱میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان

 اهدای ۱میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان
2022-10-01T13:16:25+03:30
دبیر پویش «همه حاضر» از برگزاری نمایشگاهی در جهت اهدای یک‌میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار خبر داد.

پراکندگی امت اسلام برنامه دشمن علیه همایش جهانی اربعین است

 پراکندگی امت اسلام برنامه دشمن علیه همایش جهانی اربعین است
2022-10-01T12:49:47+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای می‌گوید به این دلیل دشمنان با مکتب اربعین مقابله می‌کنند که اربعین مکتبی جهانی است و دشمنان می‌خواهند نقش خود را در پراکندگی امت ایفا ک...

فراخوان هفدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن منتشر شد

 فراخوان هفدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن منتشر شد
2022-10-01T12:49:47+03:30
هفدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن با موضوع "مهندسی تلاوت قرآن کریم" در سه محور فراخوان داد.

اجرای "چنین گفت زرتشت" روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان

 اجرای "چنین گفت زرتشت" روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان
2022-10-01T12:49:47+03:30
سمفونی «چنین گفت زرتشت» به آهنگسازی و رهبریِ علی رهبری روی صحنه اُپرای مارینسکی در شهر سنت‌پترزبورگ اجرا شد.

ماجرای حمله به بیمارستان پاوه و شهادت فجیع مجروحان

 ماجرای حمله به بیمارستان پاوه و شهادت فجیع مجروحان
2022-10-01T12:49:47+03:30
مجید یوسف‌زاده، راوی جنگ در مراسم یادواره ۱۴۰۰ شهید دفاع مقدس گفت: اوج غائله کردستان و غرب، در پاوه رخ داد. آنان به بیمارستان پاوه حمله کرده و مجروحین را به...

ترویج فرهنگ عهد و بیعت با امام زمان(ع) در اجتماع منتظران

ترویج فرهنگ عهد و بیعت با امام زمان(ع) در اجتماع منتظران
2022-10-01T12:16:17+03:30
حامد صالحی مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) از ترویج فرهنگ عهد و بیعت با امام زمان(ع)، در برنامه اجتماع منتظران خبرداد.

اهدای ۱ میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان

 اهدای ۱ میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان
2022-10-01T12:23:07+03:30
دبیر پویش «همه حاضر» از برگزاری نمایشگاهی در جهت اهدای یک میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار خبر داد.

افزایش ۵۴ درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک

 افزایش ۵۴ درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک
2022-10-01T12:23:07+03:30
آمارهای نشر در شهریور ماه سال جاری حکایت از افزایش ۵۴ درصدی قیمت کتاب کودک و نوجوان در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته دارد.

نجم‌الدین شریعتی به تلویزیون برگشت

 نجم‌الدین شریعتی به تلویزیون برگشت
2022-10-01T12:23:07+03:30
مجری «سمت خدا» پس از چندی غیبت، دوباره به آنتن برگشت.

کاهش فروش سینما در هفته‌ای که گذشت

 کاهش فروش سینما در هفته‌ای که گذشت
2022-10-01T12:23:06+03:30
انیمیشن «پسر دلفینی» با فروش یک میلیاردی در هفته گذشته بار دیگر در صدر جدول فروش ایستاد.

فراخوان نشست هفدهم شورای عالی قرآن منتشر شد

فراخوان نشست هفدهم شورای عالی قرآن منتشر شد
2022-10-01T11:49:38+03:30
هفدهمین نشست تخصصی که در بهمن ماه سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود با یک نگاه کاملاً کارشناسانه به ابعاد مختلف «مهندسی تلاوت قرآن کریم» خواهد پرداخت.

به دنبال مهجوریت‌زدایی از مساجد هستیم/در آینده همایشی را با عنوان مساجد جهان اسلام تشکیل می دهیم

به دنبال مهجوریت‌زدایی از مساجد هستیم/در آینده همایشی را با عنوان مساجد جهان اسلام تشکیل می دهیم
2022-10-01T11:23:00+03:30
حجت‌الاسلام خداداده گفت: ما با تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری به دنبال مهجوریت‌زدایی از مساجد هستیم، البته که ارگان‌های مختلف تکالیفی در مورد مساجد دارند.

«تازه‌ها» در اندیشه علامه حسن زاده آملی روانه بازار نشر شد

«تازه‌ها» در اندیشه علامه حسن زاده آملی روانه بازار نشر شد
2022-10-01T11:22:59+03:30
کتاب «تازه‌ها» در اندیشه علامه حسن زاده آملی (ره) اثر اسماعیل منصوری لاریجانی همزمان با ایام سالگرد ارتحال این عالم ربانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۰۸ صف...

اختتامیه چهارمین کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) برگزار می‌شود

اختتامیه چهارمین کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) برگزار می‌شود
2022-10-01T11:22:59+03:30
اختتامیه چهارمین کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی علیه السلام با عنوان «حدیث حسن» با شعرخوانی و معرفی شاعران برگزیده و به همت مجمع شاعران اهل بیت برگزار می شود.

معرفی کتاب|«تن‌های هزارساله»؛ روایت تشکری از زندگی مردی که جای خالی ستارگان را پر کرد

 معرفی کتاب|«تن‌های هزارساله»؛ روایت تشکری از زندگی مردی که جای خالی ستارگان را پر کرد
2022-10-01T11:29:42+03:30
«تن‌های هزارساله» تازه‌ترین کتاب سعید تشکری است که با نگاهی به زندگی و زمانه شیخ صدوق نوشته شده است؛ داستان از ماجرای پیداشدن پیکر شیخ آغاز می‌شود.

نیلچی‌زاده: دنیای امروز «بدن» را به مثابه «کالا» می‌بیند/ فرهنگ برهنگی یعنی بی‌هویتی

 نیلچی‌زاده: دنیای امروز «بدن» را به مثابه «کالا» می‌بیند/ فرهنگ برهنگی یعنی بی‌هویتی
2022-10-01T11:03:03+03:30
نیلچی زاده معتقد است نمایش افراد به صورت باحجاب در فیلم‌ها و بی‌حجاب در فضای مجازی و فضای شخصی خودشان، افراد را دچار خطای احساسی و ادراکی و در حیطه جامعه‌پذ...

معرفی کتاب| جامعه‌شناسی با رویکرد تاریخی

 معرفی کتاب| جامعه‌شناسی با رویکرد تاریخی
2022-10-01T09:56:28+03:30
کتاب «جامعه‌شناسی تاریخی بازتابی»، نوشته آرپاد ساکولچای از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.

بدون اغراق و بزرگنمایی درباره دفاع مقدس صحبت کردیم

 بدون اغراق و بزرگنمایی درباره دفاع مقدس صحبت کردیم
2022-10-01T09:16:26+03:30
تدوینگر «جان‌وتَن» گفت: چالش اصلی پروژه این بود که باید گفته‌ها و روایت‌های مهمانان برنامه بدون هیچگونه بزرگنمایی و اغراق و پردازش هنری خاصی بازگو...

پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام زمان(عج) بررسی می‌شود

پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام زمان(عج) بررسی می‌شود
2022-10-01T08:42:58+03:30
کرسی ترویجی با موضوع «پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام عجل الله تعالی فرجه الشریف با تاکید بر کتاب منتخب الاثر» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود/ عبرت‌های داستان بلعم باعورا

هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود/ عبرت‌های داستان بلعم باعورا
2022-10-01T08:42:58+03:30
با خواندن داستان بلعم باعورا هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود. چنین اطمینانی برای هیچکس وجود ندارد و هر کس چنین امنیتی را احساس ...

زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند

 زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند
2022-10-01T08:09:45+03:30
رادیو معارف در برنامه "پنجره" به موضوع حمایت از زنان زندانی و بی‌سرپرست می‌پردازد.

حسین حقیقی "جوشن" را برای "سردار سلیمانی خواند

 حسین حقیقی "جوشن" را برای "سردار سلیمانی خواند
2022-10-01T08:09:45+03:30
حسین حقیقی در برنامه «شب فیروزه‌ای» برای نخستین بار قطعه موسیقایی «جوشن» را خواند. شعری که با شعر قاسم صرافان تقدیم به شهید سلیمانی شده ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)