میرنیوز

اجتماع اربعین نماد مبارزه با ظالمین است/ محرومیت‌زدایی مجاهدت در راه خداست

اجتماع اربعین نماد مبارزه با ظالمین است/ محرومیت‌زدایی مجاهدت در راه خداست 2022-09-09T15:21:50+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد ضمن سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: رسول گرامی اسلام به نقل از شیخ صدوق در کتاب تحف العقول جلد یک، فرمودند «دو صفت است که هر کس آنها را داشته باشد هیچ نیکی از آنها بالاتر نیست، اول ایمان به خدا و دوم خدمت رسانی به مردم و نافع بودن برای مردم» سپس فرمودند «دو خصلت هم هست که بالاتر از آنها هیچ بدی نیست، یکی شرک به خدا و دوم ضرر رساندن به مردم».

وی تصریح کرد: نافع بودن و ایمان به خدا و دوری از شرک و مضر بودن به حال مردم، با تقوای الهی به دست می‌آید.

جوانانی که در دور افتاده‌ترین نقاط تلاش می‌کنند محرومیتی را برطرف کنند، مجاهد در راه خدا هستند

خطیب جمعه خرم آباد با بیان اینکه در روایات تعابیری هست که کسی که در جهت برآوردن حاجت برادر مسلمانش تلاش کند مجاهد در راه خدا است، تصریح کرد: آن جوانی که در دور افتاده‌ترین نقاط تلاش می‌کند محرومیتی را برطرف کند و پیام آور عمران و آبادی باشد، آن برادر روحانی که در طرح هجرت و مستقر یا غیر اینها در دور افتاده‌ترین نقاط در عرصه تعلیم و تربیت تلاش می‌کند و پیگیری می‌کند که نیازهای مردم برطرف شود مجاهد در راه خداست.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: آن برادر و خواهری که در این موقعیت در مواکب حسینی مشارکت دارد، مشارکت به انواع مختلف، در امداد رسانی و کمک نقدی و غیرنقدی، مجاهد در راه خداست.

برای زیارت امام حسین در روز اربعین ۴۰ ثواب نوشته شده است

وی با اشاره به اینکه روزهایی را سپری می‌کنیم که زائرین عتبات عالیات و امام حسین (ع) در داخل کشور و بیرون از کشور در حال حرکت برای حضور در اجتماع عظیم اربعین هستند، اظهار داشت: البته زیارت امام حسین به خودی خود مستحب است اما در کتاب وسایل الشیعه برای زیارت امام حسین در روز اربعین ۴۰ ثواب نوشته شده است که برخی از آنها را ذکر می‌کنم.

نماینده ولی فقیه در لرستان یادآور شد: کسی که امام حسین (ع) را در اربعین زیارت کند و در آن اجتماع عظیم حضور پیدا کند می‌تواند دیگران را شفاعت کند، ثواب هزار حج مقبول دارد؛ در قیامت کسانی هستند که آرزو می‌کنند جزو زوار امام می‌بودند.

حجت الاسلام شاهرخی خاطرنشان کرد: زائران امام حسین (ع) در روز قیامت جایگاهشان در نزد رسول گرامی اسلام، امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) خواهد بود و گفته شده این زیارت ثواب شهادت در راه خدا را دارد؛ این میزان از ثواب در باب زیارت امام حسین در روز اربعین سفارش شده است، البته باید از این ایام بهره برداری کرد چه کسانی که موفق به زیارت شوند چه کسانی که نشوند باید از برکات این ایام غافل نباشند.

اجتماع اربعین به معنای پیوند با اهداف متعالی حضرت امام حسین (ع) است

وی با بیان اینکه در اربعین سال ۶۱ هجری، حضرت امام سجاد (ع) و حضرت زینب کبری (س) اصولی را پایه ریزی کردند که این اصول ماندگار شد، از نسلی به نسلی و از قرنی به قرنی؛ آن اصول مبارزه با ظلم و ظالمین در طول تاریخ بود؛ تصریح کرد: نهضت احیای اسلام در مقابل کسانی که در تلاش بودند اسلام را به دوران جاهلیت برگردانند از اصولی بود که به وسیله امام سجاد و زینب کبری ماندگار شد؛ همان که امام راحل فرمود خون بر شمشیر پیروز شد.

همکاری در برپایی این اجتماع عظیم انجام می‌گیرد؛ جزو تعظیم شعائر الهی است

امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه اجتماع اربعین به معنای پیوند با اهداف متعالی حضرت امام حسین (ع) است، نمادی برای مبارزه با ظلم و ظالمین است و پرچم برافراشته‌ای برای تبلیغ دین و فداکاری در راه دین و حاکمیت آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی است، افزود: هرچه می‌توانیم در باشکوه و باعظمت برگزار کردن این مراسم کمک کنیم؛ چراکه اهداف اجتماعی اسلام با همیاری و همکاری محقق خواهد شد.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: همکاری در برپایی این اجتماع عظیم، خدمت رسانی و تلاشی که در این جهت انجام می‌گیرد جزو تعظیم شعائر الهی است؛ تشکر می‌کنم از همه خواهران و برادرانی که در برپایی مواکب حسینی در داخل و بیرون استان و در شهرهای عتبات عالیات تلاش کردند، همچنین از مردم شریف عراق که کرامت اسلامی خود را با پذیرایی از زائران نشان می‌دهند تقدیر و تشکر می‌کنم.

مرحوم آیت الله حاج سید حسن طاهری خرم آبادی افتخاری برای لرستان هستند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نهمین سالگرد رحلت آیت الله حاج سید حسن طاهری خرم آبادی اظهار داشت: ایشان افتخاری برای لرستان بودند و از یاران امام راحل و مقام معظم رهبری بودند؛ شخصیتی علمی و معنوی داشتند که با مجاهدت‌های علمی به درجه اجتهاد رسیدند و صاحب کرسی تدریس و نامی شناخته شده در حوزه علمیه قم بودند.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: ایشان همراه با تدریس در تبلیغ و تألیف هم تأثیرگذار و فعال بود، در مبارزه و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی قبل و بعد از انقلاب همراه با امام بودند و مورد اعتماد و امین امام راحل و مقام معظم رهبری بودند؛ حضور در ادوار مختلف مجلس خبرگان رهبری از تدوین قانون اساسی، عضویت جامعه مدرسین، مسئولیت‌های متعدد در خارج و داخل کشور را داشتند که حاکی از تقوا و دانش فر اوان و بصیرت و امین بودن این فقیه و روحانی برجسته بود.

حجت الاسلام شاهرخی همچنین با اشاره به روز نوزدهم شهریور سال ۵۸ و ارتحال آیت الله طالقانی اظهار داشت: خبر ارتحال این روحانی تمام ایران را ماتم زده کرد و ما آن روزهای ارتحال ایشان را در خرم آباد به یاد داریم که مردم با شیوه‌های سنتی عزاداری کردند.

وی با بیان اینکه روز یکشنبه ۲۰ شهریور شهادت دومین شهید محراب حضرت آیت الله مدنی به دست منافقین تبهکار است، تصریح کرد: این روحانی بزرگوار هم سال‌هایی در شهر خرم آباد به تدریس و ارائه درس‌های اخلاق و تربیت شاگردان پرداختند؛ عموم مردم از معنویت ایشان بهره مند شدند، اسوه اخلاق بودند و نشست‌های اخلاقی این روحانی با اقشار مختلف مردم به گونه‌ای است که هنوز آثار معنوی این حضور را احساس می‌کنیم.

ملت ما بیش از ۴۳ سال است در مقابل زورگویان عالم ایستاده است

خطیب جمعه خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ملت ما بیش از ۴۳ سال است در مقابل زورگویان عالم ایستاده است و این نهال نو رس به درخت تنومندی تبدیل شده است، اظهار داشت: اگر ما هوشیار باشیم و خودمان را اصلاح کنیم حتماً آن وعده الهی در نصرتش نصیب ما می‌شود که نصیب هم شده است، چه نصرتی از این روشن‌تر که روز به روز قوی‌تر می‌شویم.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه دشمنی‌ها با ایران اسلامی از اول انقلاب بوده است و علتش هم مخالفت با حاکمیت دین است؛ تصریح کرد: آن‌هایی که صدام را تحریک کردند با حاکمیت دین مخالف بودند، گاهی این مخالفت‌ها به صورت جنگ ظاهری است گاهی به صورت جنگ پنهان است که از آن به عنوان جنگ نرم یاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هوشیاری در این جنگ نرم از آن اهمیتی برخوردار است که رهبری هم در رابطه با آن فرمودند «فرهنگ و صف‌آرایی فرهنگی در مقابل دشمن آن چیزی است که بنده هم اگر در راه آن کشته شدم، احساس می‌کنم که در راه خدا کشته شده‌ام. هرکس در این راه کشته شود، در راه خدا کشته شده و هرکس در این راه، زحمتی متحمّل شود، در راه خدا متحمّل شده است».

ضرورت توجه به مسائل فرهنگی جامعه

نماینده ولی فقیه در لرستان همچنین در بخشی از سخنان خود به مسئله حیوان گردانی اشاره کرد و گفت: هیچ دینی به اندازه اسلام برای حیوانات حقوق قائل نشده است، اما حیوان گردانی در پارک‌ها و پیاده روها و خیابان‌ها هم تضییع حقوق مردم است هم سلامت را به خطر می‌اندازد و هم احکام فقهی و شرعی خاص دارد.

حجت الاسلام شاهرخی با بیان اینکه یقین بدانید که اگر با برنامه فرهنگی در این مورد همگان کمک نکنند، مسئله به این حیوان خاص هم محدود نخواهد شد، در کشورهایی که این مسیر را رفتند هم به همین مبتلا شدند؛ تصریح کرد: برخی‌ها می‌گویند این مسائل گفته نشود که الان وقت صحبت از این مسائل نیست، الان وقت صحبت از مسائل اقتصادی است؛ باید بگویم که این خدمتگذار شما ۸۴۱ بار در جلسات مختلف و نشست‌ها و بیش از همه مسئولین در باب اشتغال و بیکاری و اقتصاد و تولید و راکد بودن صنایع صحبت کردم؛ ما هم به مسئله فرهنگ توجه داریم هم اقتصاد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

داستانی از "امید و عشق مادری" در مستند "جمیله"

 داستانی از "امید و عشق مادری" در مستند "جمیله"
2022-10-01T19:49:44+03:30
مستند "جمیله" به کارگردانی محمدباقر شاهین داستان زنی است که در جنگ سوریه بینایی خود را از دست داده، اما همچنان امیدوار است تا چشمانش دوباره بینا ش...

قهرمان‌‌های هالیوودی نامیرا شدند

 قهرمان‌‌های هالیوودی نامیرا شدند
2022-10-01T16:03:06+03:30
استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت سینما باعث شده تا بسیاری براین باور باشند که قهرمان‌های هالیوودی نامیرا شده‌اند و فیلم‌های موفق اکشن هرگز به انتهای نمی‌ر...

فراخوان مقاله همایش «گام دوم؛فکرورزی و آزاداندیشی» منتشر شد

فراخوان مقاله همایش «گام دوم؛فکرورزی و آزاداندیشی» منتشر شد
2022-10-01T14:36:16+03:30
دومین همایش سالانه اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای با عنوان «بیانیه گام دوم؛ فکرورزی و آزاداندیش...

جای خالی سریال‌های جدید در کنداکتور دفاع مقدسی صدا و سیما

 جای خالی سریال‌های جدید در کنداکتور دفاع مقدسی صدا و سیما
2022-10-01T14:43:10+03:30
پرونده چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس از نظر پخش برنامه‌ها، سریال‌ها و سینمایی‌های صدا و سیما بسته شد و در این دوره چندساعت برخی تولیدات روی آنتن رفت اما واقع...

«تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» به چاپ هشتم رسید

«تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» به چاپ هشتم رسید
2022-10-01T14:22:56+03:30
چاپ هشتم کتاب «تحلیلی بر زندگانی سیاسی امام حسن مجتبی (ع)» اثر سید جعفرمرتضی عاملی و ترجمه محمد سپهری به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.

امام جمعه ملبورن حمله تروریستی در افغانستان را محکوم کرد

امام جمعه ملبورن حمله تروریستی در افغانستان را محکوم کرد
2022-10-01T14:22:56+03:30
اشفاق وحیدی گفت: حاکمان افغانستان باید گام سریع و محکم علیه تروریست‌های وحشی و بزدل بزداشته و اجازه ندهند خون شهدا و مردم بی دفاع پایمال شود.

آغاز ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های پاییزی کانون

 آغاز ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های پاییزی کانون
2022-10-01T14:29:50+03:30
ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های پاییزی کانون پرورش فکری کودکان از نهم مهرماه آغاز می‌شود. این کارگاه‌ها در دو سطح مقدماتی و تکمیلی برگزار می‌شود.

افزایش ۵۴درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک

 افزایش ۵۴درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک
2022-10-01T13:36:41+03:30
آمارهای نشر در شهریور ماه سال جاری حکایت از افزایش ۵۴درصدی قیمت کتاب کودک و نوجوان در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته دارد.

اهدای ۱میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان

 اهدای ۱میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان
2022-10-01T13:16:25+03:30
دبیر پویش «همه حاضر» از برگزاری نمایشگاهی در جهت اهدای یک‌میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار خبر داد.

پراکندگی امت اسلام برنامه دشمن علیه همایش جهانی اربعین است

 پراکندگی امت اسلام برنامه دشمن علیه همایش جهانی اربعین است
2022-10-01T12:49:47+03:30
یک دانشجوی نیجریه‌ای می‌گوید به این دلیل دشمنان با مکتب اربعین مقابله می‌کنند که اربعین مکتبی جهانی است و دشمنان می‌خواهند نقش خود را در پراکندگی امت ایفا ک...

فراخوان هفدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن منتشر شد

 فراخوان هفدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن منتشر شد
2022-10-01T12:49:47+03:30
هفدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن با موضوع "مهندسی تلاوت قرآن کریم" در سه محور فراخوان داد.

اجرای "چنین گفت زرتشت" روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان

 اجرای "چنین گفت زرتشت" روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان
2022-10-01T12:49:47+03:30
سمفونی «چنین گفت زرتشت» به آهنگسازی و رهبریِ علی رهبری روی صحنه اُپرای مارینسکی در شهر سنت‌پترزبورگ اجرا شد.

ماجرای حمله به بیمارستان پاوه و شهادت فجیع مجروحان

 ماجرای حمله به بیمارستان پاوه و شهادت فجیع مجروحان
2022-10-01T12:49:47+03:30
مجید یوسف‌زاده، راوی جنگ در مراسم یادواره ۱۴۰۰ شهید دفاع مقدس گفت: اوج غائله کردستان و غرب، در پاوه رخ داد. آنان به بیمارستان پاوه حمله کرده و مجروحین را به...

ترویج فرهنگ عهد و بیعت با امام زمان(ع) در اجتماع منتظران

ترویج فرهنگ عهد و بیعت با امام زمان(ع) در اجتماع منتظران
2022-10-01T12:16:17+03:30
حامد صالحی مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) از ترویج فرهنگ عهد و بیعت با امام زمان(ع)، در برنامه اجتماع منتظران خبرداد.

اهدای ۱ میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان

 اهدای ۱ میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان
2022-10-01T12:23:07+03:30
دبیر پویش «همه حاضر» از برگزاری نمایشگاهی در جهت اهدای یک میلیون بسته نوشت‌افزار ایرانی به دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار خبر داد.

افزایش ۵۴ درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک

 افزایش ۵۴ درصدی قیمت و یکه‌تازی تجدید‌چاپی‌ها در بازار کتاب کودک
2022-10-01T12:23:07+03:30
آمارهای نشر در شهریور ماه سال جاری حکایت از افزایش ۵۴ درصدی قیمت کتاب کودک و نوجوان در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته دارد.

نجم‌الدین شریعتی به تلویزیون برگشت

 نجم‌الدین شریعتی به تلویزیون برگشت
2022-10-01T12:23:07+03:30
مجری «سمت خدا» پس از چندی غیبت، دوباره به آنتن برگشت.

کاهش فروش سینما در هفته‌ای که گذشت

 کاهش فروش سینما در هفته‌ای که گذشت
2022-10-01T12:23:06+03:30
انیمیشن «پسر دلفینی» با فروش یک میلیاردی در هفته گذشته بار دیگر در صدر جدول فروش ایستاد.

فراخوان نشست هفدهم شورای عالی قرآن منتشر شد

فراخوان نشست هفدهم شورای عالی قرآن منتشر شد
2022-10-01T11:49:38+03:30
هفدهمین نشست تخصصی که در بهمن ماه سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود با یک نگاه کاملاً کارشناسانه به ابعاد مختلف «مهندسی تلاوت قرآن کریم» خواهد پرداخت.

به دنبال مهجوریت‌زدایی از مساجد هستیم/در آینده همایشی را با عنوان مساجد جهان اسلام تشکیل می دهیم

به دنبال مهجوریت‌زدایی از مساجد هستیم/در آینده همایشی را با عنوان مساجد جهان اسلام تشکیل می دهیم
2022-10-01T11:23:00+03:30
حجت‌الاسلام خداداده گفت: ما با تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری به دنبال مهجوریت‌زدایی از مساجد هستیم، البته که ارگان‌های مختلف تکالیفی در مورد مساجد دارند.

«تازه‌ها» در اندیشه علامه حسن زاده آملی روانه بازار نشر شد

«تازه‌ها» در اندیشه علامه حسن زاده آملی روانه بازار نشر شد
2022-10-01T11:22:59+03:30
کتاب «تازه‌ها» در اندیشه علامه حسن زاده آملی (ره) اثر اسماعیل منصوری لاریجانی همزمان با ایام سالگرد ارتحال این عالم ربانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۰۸ صف...

اختتامیه چهارمین کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) برگزار می‌شود

اختتامیه چهارمین کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی(ع) برگزار می‌شود
2022-10-01T11:22:59+03:30
اختتامیه چهارمین کنگره ملی شعر امام حسن مجتبی علیه السلام با عنوان «حدیث حسن» با شعرخوانی و معرفی شاعران برگزیده و به همت مجمع شاعران اهل بیت برگزار می شود.

معرفی کتاب|«تن‌های هزارساله»؛ روایت تشکری از زندگی مردی که جای خالی ستارگان را پر کرد

 معرفی کتاب|«تن‌های هزارساله»؛ روایت تشکری از زندگی مردی که جای خالی ستارگان را پر کرد
2022-10-01T11:29:42+03:30
«تن‌های هزارساله» تازه‌ترین کتاب سعید تشکری است که با نگاهی به زندگی و زمانه شیخ صدوق نوشته شده است؛ داستان از ماجرای پیداشدن پیکر شیخ آغاز می‌شود.

نیلچی‌زاده: دنیای امروز «بدن» را به مثابه «کالا» می‌بیند/ فرهنگ برهنگی یعنی بی‌هویتی

 نیلچی‌زاده: دنیای امروز «بدن» را به مثابه «کالا» می‌بیند/ فرهنگ برهنگی یعنی بی‌هویتی
2022-10-01T11:03:03+03:30
نیلچی زاده معتقد است نمایش افراد به صورت باحجاب در فیلم‌ها و بی‌حجاب در فضای مجازی و فضای شخصی خودشان، افراد را دچار خطای احساسی و ادراکی و در حیطه جامعه‌پذ...

معرفی کتاب| جامعه‌شناسی با رویکرد تاریخی

 معرفی کتاب| جامعه‌شناسی با رویکرد تاریخی
2022-10-01T09:56:28+03:30
کتاب «جامعه‌شناسی تاریخی بازتابی»، نوشته آرپاد ساکولچای از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.

بدون اغراق و بزرگنمایی درباره دفاع مقدس صحبت کردیم

 بدون اغراق و بزرگنمایی درباره دفاع مقدس صحبت کردیم
2022-10-01T09:16:26+03:30
تدوینگر «جان‌وتَن» گفت: چالش اصلی پروژه این بود که باید گفته‌ها و روایت‌های مهمانان برنامه بدون هیچگونه بزرگنمایی و اغراق و پردازش هنری خاصی بازگو...

پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام زمان(عج) بررسی می‌شود

پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام زمان(عج) بررسی می‌شود
2022-10-01T08:42:58+03:30
کرسی ترویجی با موضوع «پدیده ظهور و انکشاف حقیقت امام عجل الله تعالی فرجه الشریف با تاکید بر کتاب منتخب الاثر» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود/ عبرت‌های داستان بلعم باعورا

هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود/ عبرت‌های داستان بلعم باعورا
2022-10-01T08:42:58+03:30
با خواندن داستان بلعم باعورا هیچکس نمی‌تواند از مصونیت در برابر خطر کفر و الحاد، مطمئن شود. چنین اطمینانی برای هیچکس وجود ندارد و هر کس چنین امنیتی را احساس ...

زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند

 زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند
2022-10-01T08:09:45+03:30
رادیو معارف در برنامه "پنجره" به موضوع حمایت از زنان زندانی و بی‌سرپرست می‌پردازد.

حسین حقیقی "جوشن" را برای "سردار سلیمانی خواند

 حسین حقیقی "جوشن" را برای "سردار سلیمانی خواند
2022-10-01T08:09:45+03:30
حسین حقیقی در برنامه «شب فیروزه‌ای» برای نخستین بار قطعه موسیقایی «جوشن» را خواند. شعری که با شعر قاسم صرافان تقدیم به شهید سلیمانی شده ...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)