میرنیوز

جوانان خلاق ما در عرصه جلوه‌های بصری از کشور خارج می‌شوند

 جوانان خلاق ما در عرصه جلوه‌های بصری از کشور خارج می‌شوند 2022-09-09T12:21:51+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، سید مهدی جوادی در اختتامیه دومین رویداد بزرگ جلوه‌های بصری، با بیان اینکه هنوز نتوانستیم بضاعت و کارآمدی جلوه‌های بصری را به اهالی سینما آنچنان که باید بشناسانیم و آنان نیز از گستره ویژگی‌های آن غافل هستند، افزود: ما در حوزه جلوه‌های بصری به یکی از کشورهای صادرکننده نیروی انسانی تبدیل شده‌ایم که این موضوع از این منظر باعث خوشحالی است که کیفیت کار فعالان و جوانان ما در حوزه جلوه‌های بصری را به رخ می‌کشد و نشان می‌دهد از کیفیتی بین‌المللی برخوردار هستند. اما از طرفی هم جای تاسف دارد که تولیدات سینمایی ما نتوانستند ظرفیت جذب این نیروها را فراهم کنند، موضوعی که باید برای آن تدبیری شود.

وی با اشاره به جایگاه این فناوری در سینمای امروز و این که جلوه‌های بصری صنعتی در مسیر وسعت گستره خیال است، اظهار کرد: در سال‌های گذشته هم صحبت‌هایی مبنی بر برگزاری چنین رخدادی بود تا اینکه توفیق شد امسال رویداد جلوه‌های بصری را با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن جلوه های بصری سینما و مرکز نوآوری رایمون به میزبانی بنیاد سینمایی فارابی برگزار کنیم. امیدوارم که این رویداد، مبداء خوبی برای اتفاقات مهم و تاثیرگذار جلوه‌های بصری در سینمای ایران باشد.

جوادی جلوه‌های بصری را ابزار بسیار مهم و کارآمدی برای توسعه و رشد عنصر خیال در سینما عنوان کرد و گفت: یکی از کمبودهای امروز سینمای ما نبود پیوند و ارتباط موثر بین فیلمنامه‌نویسان و کارگردانان سینما با فعالان حوزه جلوه‌های بصری و آگاهی آنها از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این عرصه است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: در برخی مواقع و در صحبت و برخورد با کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان با تصور غلطی مواجه می‌شویم که فکر می‌کنند جلوه‌های بصری سبب افزایش هزینه برای آنان می‌شود، اما واقعیت این است که این هنر-صنعت باعث می‌شود تا در قالب تصاویری رئال، ناممکن‌ها را ممکن کنیم و به‌واسطه‌اش عنصر خیال را توسعه دهیم.

در سینمای کودک و نوجوان با فقر فیلم‌های فانتزی مواجه هستیم

دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با بیان اینکه ما در سینمای کودک و نوجوان با فقر فیلم‌های فانتزی مواجه هستیم، تاکید کرد: یکی از ژانرهای محبوب فیلم‌های کودک و نوجوان ژانر فانتزی است که ما خود را از آن محروم کرده‌ایم، محرومیتی که بخشی از آن به فقر آگاهی از ابزار و ظرفیت‌های جلوه‌های بصری بازمی‌گردد. درحالی‌که می‌توان از جلوه‌های بصری استفاده کرد و به تولید فیلم در گستره تمام‌ناشدنی خیال پرداخت.

جوادی افزود: چنین رویدادهایی می‌تواند به پیوند و قرابت سینماگران و فعالان حوزه جلوه‌های بصری، شرکت‌ها و استارتاپ‌ها و ظرفیت‌های که در این حوزه وجود دارد، بینجامد. استمرار این نوع رویدادها می‌تواند مفید فایده باشد و به همین دلیل انجمن جلوه‌های بصری در همکاری با بنیاد سینمایی فارابی نشست‌ها و کارگاه‌های مختلفی را در طول سال برگزار خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت نیروسازی در این حوزه و توجه به جوانان گفت: در نظر داریم از دانشجویان و علاقه‌مندانی که در این رویداد شرکت کرده‌اند در قالب یک باشگاهی استفاده کرده و آن‌ها را با صنعت تولید فیلم به‌واسطه پروژه‌های در دست تولید بیشتر آشنا کنیم تا فعالان این عرصه، کاربردی‌تر با پروژه‌های سینمایی ارتباط برقرار کنند.

دبیرخانه رویداد جلوه‌های بصری به صورت دائم در بنیاد سینمایی فارابی فعال خواهد بود

جوادی بر ضرورت مستمر بودن چنین رویدادهایی برای حصول نتیجه تاکید کرد و افزود: دبیرخانه رویداد جلوه‌های بصری به صورت دائم در بنیاد سینمایی فارابی فعال خواهد بود تا شرایط و زیرساخت‌ها برای گسترش این هنر-صنعت در آثار سینمایی بیش از پیش شود. از امروز دبیرخانه دومین رویداد جلوه‌های بصری شروع به کار خواهد کرد و امیدوارم این رویداد در سال آتی به یک رویداد بین المللی تبدیل شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اظهار کرد: طبق قول دبیر ستاد صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با مشارکت معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق صنایع خلاق به زودی شاهد بهره برداری خانه خلاق و نوآوری سینمای ایران خواهیم بود.

وی با بیان اینکه امیدواریم سالی یک فیلم سینمایی با عنوان R&D در حوزه توسعه جلوه‌های بصری داشته باشیم، گفت: از سبد تولیدات مورد حمایت فارابی سالی یک پروژه را به حوزه نوآوری و با محوریت توسعه بصری اختصاص خواهیم داد.

جوادی افزود: ما این ظرفیت را در بنیاد سینمایی فارابی فراهم کردیم و امیدواریم در سال آینده و هم‌زمان با برگزاری دومین دوره رویداد بزرگ جلوه‌های بصری بتوانیم از این پروژه رونمایی کنیم.

خانه خلاق برای منزوج شدن سینما با فناوری‌های روز تاسیس شده است

در ادامه آیین اختتامیه رویداد جلوه‌های بصری، سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان هم گفت: ارتباط با هنر در ذات و فرهنگ ایرانیان است. بچه‌های ایران وقتی متولد می‌شوند و از وقتی روی قالی راه می‌روند رنگ و تصویر را درک می‌کنند. اما در دانشگاه‌ها ارتباط منطقی بین داشته‌های تمدنی و فرهنگی و داشته‌های بومی با فناوری‌های روز وجود ندارد.

پرویز کرمی با بیان اینکه سینمای ایران در دنیا دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و توانسته جوایز زیادی را از جشنواره‌های جهانی دریافت کند، افزود: ما در انتقال مفاهیم و تجربه‌ها نتوانسته‌ایم مثل جشنواره‌های جهانی اعتبار کسب کنیم. کاری که معاونت علمی با مرکز اصلی این کار یعنی بنیاد سینمایی فارابی و وزارت ارشاد آغاز کرده، ایجاد یک مرکز نوآوری در قالب خانه خلاق و نوآوری سینمای ایران است تا به‌واسطه آن بتوانیم داشته‌های خودمان در حوزه فرهنگ و هنر را از طریق هنری چون سینما جهانی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌شود بدون مرکز نوآوری، سینمای به روزی داشت، ادامه داد: خانه خلاق و نوآوری سینمای ایران برای منزوج شدن هنر-‌صنعت سینما با فناوری‌های روز که یکی از آن‌ها جلوه‌های بصری به‌شمار می‌رود، تاسیس شده است.

رونمایی از پوستر رویداد جلوه‌های بصری 2023

در پایان اختتامیه نخستین رویداد جلوه‌های بصری، ضمن معرفی علیرضا حقیقی به عنوان دبیر رویداد جلوه‌های بصری 2023، با حضور سید مهدی جوادی، پرویز کرمی، مهدی سادات نایب رئیس هیئت مدیره صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق، سیروس مقدم کارگردان و امیررضا معتمدی دبیر انجمن جلوه‌های بصری از پوستر و لوگوی آینده این رویداد رونمایی شد.

همچنین در ابتدای این مراسم بعد از ارائه گزارشی از عملکرد این رخداد دو روزه توسط علیرضا حقیقی دبیر رویداد جلوه‌های بصری، پنلی نیز با حضور سیروس مقدم و امیررضا معتمدی برگزار شد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند

دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند
2022-10-07T17:52:05+03:30
همدان- نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: دستگاههای امنیتی در مورد آبرسانی به همدان تحقیق کنند، نکند افرادی می خواهند به مردم آسیب بزنند یا آنها را ناراحت ...

برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است/پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات

برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است/پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات
2022-10-07T17:12:05+03:30
اراک- نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام‌جمعه اراک با بیان اینکه برخورد با حرمت‌شکنان خواسته مردم است، خواستار پیگیری پرونده عاملان اصلی اغتشاشات شد.

روند خدمات‌رسانی به روستاهای چهارمحال و بختیاری تقویت شود

روند خدمات‌رسانی به روستاهای چهارمحال و بختیاری تقویت شود
2022-10-07T15:45:25+03:30
شهرکرد_ نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: روند خدمات‌رسانی و توزیع عادلانه امکانات در مناطق روستایی و عشایری استان تقویت شود.

دشمن در صدد دو قطبی کردن جامعه است

دشمن در صدد دو قطبی کردن جامعه است
2022-10-07T15:45:25+03:30
کرمان – امام جمعه سیرجان گفت: دشمن با اغتشاشات اخیر نشان داد در صدد دو قطبی کردن جامعه است.

ایجاد اختلاف مذهبی از نقشه‌های شوم دشمن برای مسلمانان است

ایجاد اختلاف مذهبی از نقشه‌های شوم دشمن برای مسلمانان است
2022-10-07T15:45:25+03:30
بویین زهرا - امام جمعه بوئین زهرا گفت: جنگ علیه مذهب و اختلاف بین شیعه و سنی از نقشه‌های دشمنان است که همیشه شکست می خورد.

وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است

وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است
2022-10-07T15:45:24+03:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: وحدت مسلمانان رمز خنثی سازی نقشه های شوم دشمنان اسلام است.

حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد

حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد
2022-10-07T15:32:06+03:30
کرمانشاه- امام جمعه قصرشیرین با اشاره به اینکه نیروهای مسلح همواره حافظ امنیت کشور هستند، گفت: حمله به مواضع ضدانقلاب در راستای تامین امنیت کشور صورت می‌گیرد.

پلیس در اغتشاشات اخیر درایت نشان داد/ مردم حامی ناجا

پلیس در اغتشاشات اخیر درایت نشان داد/ مردم حامی ناجا
2022-10-07T15:32:06+03:30
دامغان- فرمانده انتظامی دامغان با اشاره به وقوع اغتشاشات اخیر گفت: پلیس در اتفاقات اخیر درایت نشان داد و مردم نیز حامی این نیروی الهی بودند.

هماهنگی دشمنان برای ضربه زدن به استقلال کشور/ «امنیت» زیرساخت همه ابعاد زندگی است

هماهنگی دشمنان برای ضربه زدن به استقلال کشور/ «امنیت» زیرساخت همه ابعاد زندگی است
2022-10-07T15:32:05+03:30
خرم‌آباد-امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر هماهنگی دشمنان در اغتشاشات برای ضربه زدن به استقلال کشور، گفت: آنانی که در حوادث اخیر در راستای اهداف دشمن گام برداشت...

اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند/ شناسایی عاملان اغتشاشات

اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند/ شناسایی عاملان اغتشاشات
2022-10-07T15:32:05+03:30
دامغان- امام جمعه دامغان با بیان اینکه اظهارات نسنجیده به امنیت ضربه می‌زند، گفت: مردم مطالبه دارند که دستگاه‌های امنیتی با شناسایی دشمنان اصلی حوادث اخیر، ب...

تصادف "آنتن" با شرایط اجتماعی فعلی / پخش قسمت سوم آغاز شد

 تصادف "آنتن" با شرایط اجتماعی فعلی / پخش قسمت سوم آغاز شد
2022-10-07T15:38:52+03:30
درحالی اواخر هفته گذشته خبر توقف پخش سریال "آنتن" دست به دست می‌شد که ظاهراً این سریال بعد از برخی اصلاحات دوباره در دسترس علاقه‌مندان خود قرار گر...

تضعیف‌کنندگان نیروی انتظامی در مسیر خلاف منافع ملی حرکت می‌کنند

تضعیف‌کنندگان نیروی انتظامی در مسیر خلاف منافع ملی حرکت می‌کنند
2022-10-07T15:18:45+03:30
شهرکرد_ امام جمعه چلگرد گفت: هرکس به‌دنبال تضعیف نیروی انتظامی باشد در مسیر خلاف منافع ملی و امنیت عمومی حرکت می‌کند.

تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی ظلم به کشور است

تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی ظلم به کشور است
2022-10-07T15:18:44+03:30
آبادان- امام جمعه آبادان، تضعیف نیروهای امنیتی و نظامی را نوعی ظلم به کشور اعلام کرد و گفت: دشمنان اسلام سعی دارند با اختلاف بین مسلمانان به مقاصد شوم خود دس...

اصل اغتشاشات تقابل با ایران قوی است/ لزوم عبرت گرفتن از فتنه‌ها

اصل اغتشاشات تقابل با ایران قوی است/ لزوم عبرت گرفتن از فتنه‌ها
2022-10-07T15:18:44+03:30
شاهرود- امام جمعه شاهرود با بیان اینکه اصل ایجاد اغتشاشات و ناامنی تلاش دشمن برای تقابل با ایران قوی است، گفت: مسئولان و ملت شریف ایران باید از این فتنه‌ها د...

فصل جدید "ایرانگرد"، از امشب روی آنتن تلویزیون + تیزر فصل ۵

 فصل جدید "ایرانگرد"، از امشب روی آنتن تلویزیون + تیزر فصل ۵
2022-10-07T15:25:37+03:30
جواد قارایی کارگردان مستند "ایرانگرد" از آغاز پخش فصل جدید آن خبر داد و گفت: جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ۵ استان کشورمان در این فصل به نمایش درآمده ...

امنیت ایران خار چشم دشمنان است/ اغتشاش بهانه‌ای برای ناامنی

امنیت ایران خار چشم دشمنان است/ اغتشاش بهانه‌ای برای ناامنی
2022-10-07T15:05:26+03:30
سمنان- فرمانده انتظامی استان سمنان با بیان اینکه امنیت ایران همواره خاری در چشم دشمنان بوده است، گفت: دشمن می‌خواست اغتشاش را بهانه‌ای برای ناامنی کند که موف...

جوانان از ریشه های فتنه های اخیر برائت بجویند/مظلومیت نیروی انتظامی در حوادث اخیر

جوانان از ریشه های فتنه های اخیر برائت بجویند/مظلومیت نیروی انتظامی در حوادث اخیر
2022-10-07T15:05:26+03:30
یزد- امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: جوانان و مردم باید از ریشه های فتنه های اخیر که از دشمن خط می گیرند، برائت بجویند.

دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند

دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند
2022-10-07T15:05:25+03:30
کرمانشاه- امام جمعه دالاهو با اشاره به آغاز هفته وحدت در هفته آتی، گفـت: دشمنان با نقشه‌های مختلف به دنبال برهم زدن وحدت مسلمانان هستند.

رد پای دشمنان ایران در فتنه اخیر مشهود بود

رد پای دشمنان ایران در فتنه اخیر مشهود بود
2022-10-07T15:05:25+03:30
شهرکرد- امام جمعه لردگان در چهارمحال و بختیاری گفت: رد پای دشمنان ایران مانند آمریکا، عربستان و اسرائیل در فتنه اخیر مشهود بود.

ظرفیت هفته وحدت برای اتحاد بیشتر بین مسلمانان استفاده شود

ظرفیت هفته وحدت برای اتحاد بیشتر بین مسلمانان استفاده شود
2022-10-07T15:05:25+03:30
بوشهر- امام جمعه موقت دیر گفت: از ظرفیت هفته وحدت برای ایجاد وحدت بیشتر بین جامعه مسلمین استفاده کنیم.

بی‌حجابی ابزار دشمن برای تقابل با نظام اسلامی

بی‌حجابی ابزار دشمن برای تقابل با نظام اسلامی
2022-10-07T14:52:05+03:30
مشهد - آیت‌الله علم‌الهدی گفت: بی‌حجابی جریانی است که دشمن آن را شناخته و هر جا خواسته در برابر اسلام قد علم کند، از بی‌حجابی و ترویج فساد استفاده کرده است.

دشمنان با ایران قوی مخالف هستند

دشمنان با ایران قوی مخالف هستند
2022-10-07T14:52:04+03:30
بوشهر- امام جمعه دشتی گفت: دشمنان با جمهوری اسلامی تنها مخالف نیستند بلکه با ایران قوی مخالف هستند.

تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن/ مدیران آب به آسیاب دشمن نریزند

تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن/ مدیران آب به آسیاب دشمن نریزند
2022-10-07T14:52:04+03:30
سمنان- نماینده ولی فقیه در استان سمنان با بیان اینکه تفرقه افکنی راهبرد همیشگی دشمن برای رسیدن به اهداف شوم خودشان است، گفت: در این نبرد مدیران باید مراقب با...

مردم توطئه دشمن را خنثی کردند/فرهنگ سازی موثری در جامعه انجام شود

مردم توطئه دشمن را خنثی کردند/فرهنگ سازی موثری در جامعه انجام شود
2022-10-07T14:52:04+03:30
ماهشهر- امام جمعه موقت ماهشهر گفت: آشوب و اغتشاشی که در کشور رخ داده صرفاً به دلیل فوت «مهسا امینی» نیست اما مردم ایران مثل سال‌های گذشته توطئه دشمنان را خنث...

سخنان اخیر رهبر انقلاب بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد

سخنان اخیر رهبر انقلاب بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد
2022-10-07T14:52:04+03:30
اردستان-امام جمعه اردستان گفت: سخنان رهبر انقلاب در جمع دانش آموختگان دانشگاه افسری بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد.

وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است

وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است
2022-10-07T14:38:45+03:30
ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه وحدت تنها راه امت اسلامی در مقابل استکبار جهانی است، گفت: اقتدار جمهوری اسلامی با ترقه بازی دشمن خدشه دار نمی شود.

مردم در جریانات اخیر هوشمندانه‌تر از برخی خواص عمل کردند

مردم در جریانات اخیر هوشمندانه‌تر از برخی خواص عمل کردند
2022-10-07T14:38:45+03:30
بندرعباس - امام جمعه بندرعباس گفت: در جریانات اخیر مردم و اقشار مختلف بهتر از برخی خواص بی‌بصیرت به نیت دشمنان پی بردند و هوشمندانه‌تر عمل کردند.

تعصب‌های جناحی و قومی نباید وحدت جامعه را تضعیف کند

تعصب‌های جناحی و قومی نباید وحدت جامعه را تضعیف کند
2022-10-07T14:38:45+03:30
قزوین –امام جمعه قزوین گفت: تعصب‌های قومی و وابستگی‌های حزبی و جناحی موجب تفرقه و از بین رفتن وحدت در جامعه می‌شود و همه باید سعی کنیم این تعصبات را کنار گذا...

دشمن برای اغتشاشات برنامه داشت/ ضرورت برخورد با مزدوران بیگانه

دشمن برای اغتشاشات برنامه داشت/ ضرورت برخورد با مزدوران بیگانه
2022-10-07T14:38:44+03:30
آرادان- امام جمعه آرادان گفت: داستان مرحومه مهسا امینی تنها یک بهانه بود و اگر هم رخ نمی‌داد بازهم اتاق‌های فکر بیگانگان و دشمنان برای روز اول مهر ایران اسلا...

دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند/ شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود

دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند/ شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود
2022-10-07T14:38:44+03:30
اهواز- نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: دشمنان از ایران قوی هراسناک هستند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال تجزیه کشور بودند و این برای ما تازگی ندارد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)