X دانلود اهنگ نکس وان کلیپ ویدیاب کلیپ جدید ویدجین

میرنیوز

حضرت فاطمه چگونه زندگی مشترک خود را آغاز کرد؟ / دخت نبی با معاندان سر سازگاری نداشت

 حضرت فاطمه چگونه زندگی مشترک خود را آغاز کرد؟ / دخت نبی با معاندان سر سازگاری نداشت 2020-02-15T08:27:34+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و معارف مربوط به این بانوی بزرگوار مانند نهری است که در تمام دوران‌ها مؤمنان را از آب زلال چشمه جوشان خود بهره‌مند می‌کند تا توشه‌ای باشد برای تداوم زندگی معنوی در دنیا و سعادت در عرصه قیامت.

هرچه از معارف آن بانوی بزرگوار گفته شود نه تنها این معارف به انتها نمی‌رسد بلکه باز هم معرفتی دیگر می‌جوشد تا چراغ راهی باشد برای کسانی که قصد دارند زندگی مؤمنانه‌ای داشته باشند.

به بهانه ایام ولادت این بانوی بزرگوار با حجت‌الاسلام محمدباقر عَلم‌الهُدی استاد حوزه علمیه و مدیر مؤسسه آموزش عالی قاسم بن الحسن به گفت‌وگو نشستیم تا گوشه‌ای از فضایل و سیره آن بزرگوار را مورد بررسی قرار دهیم.

وی در بخش‌هایی از این مصاحبه می‌گوید: به قدری حضرت زهراء (س) در کنار زندگیِ بسیار محقر خود شاد و پر نشاط و با انرژی زندگی کرد که حضرت می‌فرماید «هر زمان نگاهم به چهره ایشان می‌افتاد، تمام غم‌ها و غصه‌ها از دل من رخت بر می‌بست و تبدیل به شادی و نشاط می‌شد. و لَقَد کنتُ انظرُ إلیها فَتنجلّی عنّی الغُموم و الأحزان بِنظرَتی إلَیها». یعنی همسری شاد، پرانرژی و در عین حال عابد و مقید.

حجت‌الاسلام علم الهُدی می‌گوید: متأسفانه خیلی از بانوان ما تصور می‌کنند شادی و پویایی در زندگی به تشریفاتی زیستن و یا در گروی تأمین امکانات ویژه‎ی آسایشی است. باید گفت در نهایت سختی و ساده‌زیستی، شاد زیستن شرط است. البته به این معنا نیست که نباید سعی در جمع‌آوری امکانات زندگی کرد بلکه بهترین مرد کسی است که تمام تلاش خود را در مسیر آسودگی خانواده به کار گیرد

حضرت فاطمه (س)، در اوج ابرار

* وقتی از حضرت زهرا (س) صحبت می‌شود، از وجود مقدسی سخن به میان می‌آید که در تمام ابعاد فردی و اجتماعی در عالی‌ترین مرتبه رشد قرار دارد. قصد داریم این ابعاد وجودی را از منظر آیات قرآن برایمان توضیح دهید.

 در این فرصت به صورت کوتاه درباره سبک زندگانی آن بانوی بزرگوار اشاره می‌کنم؛ زیرا با اینکه حضرت زهرا سلام‌الله علیها 9 سال از زندگانی مشترک خویش را با امیرالمؤمنین سپری کردند،‌ در عین حال این مدت از زندگانی این دو نور مقدس، دارای لایه‌های بسیار ارزشمند و زوایای بسیار ماندگاری‌ست که برای سبک زندگی نسل جوان ما خیلی الهام‌بخش و تأثیرگذار است.  

از نگاه قرآن،‌ زندگانی امیرالمؤمنین و حضرت زهرا سلام‌الله علیها زندگانی موفقی است که حتی از نگاه قرآن هم پنهان نمی‌ماند. خداوند در آیات 7 تا 9 سوره انسان فاکتورهای خیلی ارزشمندی را از زندگانی ایشان باز می‌کند. یکی از این فاکتورها ویژگی ابرار بودن ایشان است که این خود، بروزاتی دارد که در آیات بعد به آن اشاره شده است:

از اولین بروزات آن، وفای به نذر و پیمان الهی است، آنجا که فرمود یُوفُونَ‏ بِالنَّذْرِ. مؤمن حقیقی کسی است که در سخت‌ترین شرایط به عهد و نذر خویش وفادار باشد.

در ادامه می‌فرماید این عملشان به دلیل خوف‌شان از روزی است که آسیب آن بر همگان سیطره دارد؛ یَخافُونَ یَوْماً کانَ شَرُّهُ مُسْتَطیراً. البته به این معنا نیست که این بزرگواران هراس داشته باشند بلکه نه تنها ائمه بلکه اولیای خداوند هیچ بیمی در آنها راه ندارد. در خوش‌بینانه‌ترین حالتش این است که بگوییم بیم‌شان از مردمان به ویژه شیعیان‌شان است که در احادیث متعددی به آن اشاره شده است. همان کسانی که به مسکین و یتیم و اسیر ترحم می‌کنند، نگران قیامت آنها نیز هستند.

سومین ویژگی‌، اطعام سه دسته از مردم یعنی مسکین و یتیم و اسیر است؛ آنجا که فرمود «وَ یُطْعِمُونَ‏ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً؛ و به [پاس‏] دوستىِ [خدا]، بینوا و یتیم و اسیر را خوراک مى‏‌دادند.»

چه اینکه یکی از رمزهای موفقیت زندگانی این دو بزرگوار، در این بود که زندگانی خویش را با مردم،‌ فقرا و آسیب‌دیدگان اجتماعی مثل مساکین و ایتام تقسیم می‌کردند. حتی بالاتر از این، غذای خویش را به آنها عطا می‌کردند. اسیر به چه کسی می‌گویند؟ به کسی که ممکن است تا قبل از آن، به روی شما شمشیر کشیده باشد.

این مسئله حاکی از آن است که اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام حتی نسب به دشمنان خویش بی‌تفاوت نیستند. ایشان مجرای نعمت‌های خداوند بر تمام خلایق هستند.

چهارمین ویژگی‌شان در این است که برای وجه خدا کار انجام می‌دهند، آنجا که فرمود «إِنَّما نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ‏ اللَّهِ؛ ما براى خشنودى خداست که به شما طعام مى‌‏خورانیم.» که این خود مقام بسیار والایی است. کسی که بدون هیچ توقعی و صرفاً برای وجه خداوند متعال کار انجام دهد، بدون شک در پلکان فضل و معنویت رشد می‌کند.

چنین کسی که فقط برای خدا کار انجام می‌دهد، مطمئناً در قبال خیرات خود به دیگران هیچ توقع پاداشی ندارد؛ لذا بلافاصله می‌فرماید «لا نُریدُ مِنْکُمْ جَزاءً وَ لا شُکُوراً؛ (در قبال این کارها) پاداش و سپاسى از شما نمى‏‌خواهیم».

این آیات نیز در شأن خاندان وحی نازل شده است. البته برای کسی که در مقام ابرار قرار گیرد، این آیات بر آنها تسری دارد. در اوج ابرار، خود اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام قرار دارند.

نباید در زندگی توقع اضافی داشت

* در موضوع ازدواج به ویژه جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند، چه درس‌هایی می‌توان از سیره امیرالمؤمنین و حضرت زهرا دریافت کرد؟

توقع اضافی در زندگانی نباید داشت، آن هم در آغاز زندگی که با دشواری‌هایی همراه است. امیرالمؤمنین علیه‌السلام در بیانی فرمود «من با فاطمه ازدواج کردم، در حالتى که براى من فرشی نبود» بعد ادامه می‌دهند  «امروز من داراى اموالى هستیم که اگر بر تمام بنى هاشم تقسیم کنم همه را کفایت کند؛ تَزَوَّجْتُ فَاطِمَةَ عَلَیْهَا السَّلَامُ وَ مَا کَانَ لِی فِرَاشٌ وَ صَدَقَتِی الْیَوْمَ لَوْ قُسِمَتْ عَلَى بَنِی هَاشِمٍ لَوَسِعَتْهُم‏». همچنین بر اساس این روایت، خانواده‌ها معیارشان باید دینداری و ایمان افراد باشد و اگر جوان با ایمانی را اهل کار و تلاش دیدند، فرصت دهند تا به تدریج رشد کند. 

نکته دیگر اینکه حضرت زهراء (س) هیچ زمانی نفرمود ای علی این همه انفاق که انجام می‌دهی، برای ما هم داشته باش بلکه در کار خیر مشارکت می‌کرد.

درباره نحوه تعامل آن دو بزرگوار در زندگی، همین بس که امیرالمؤمنین فرمود «به خدا سوگند هرگز بر فاطمه (س) غضب نکردم و او را به کاری مجبور نکردم تا آنکه خداوند عزوجل او را به نزد خود برد.» امام صادق علیه‌السلام در این باره فرمود «بهترین زنان شما آن زنى است که چون خشم کند یا به خشمش آورند به همسر خود بگوید: دستم در دست تو، دیده‏‌ام به خود خواب نبیند مگر اینکه از من راضى شوى؛ خَیْرُ نِسَائِکُمُ الَّتِی إِنْ غَضِبَتْ أَوْ أَغْضَبَتْ‏ قَالَتْ لِزَوْجِهَا یَدِی فِی یَدِکَ لَا أَکْتَحِلُ بِغُمْضٍ حَتَّى تَرْضَى عَنِّی.»

در واقع ایشان برای آنکه به جوامع بشری نشان دهند زندگانی، جاده‌ای دوطرفه است، فرمود در مدت زندگانی من با همسرم، ایشان هرگز سبب خشم و غضب من نشد. در واقع منظور این است نه اینکه حضرت زهراء (س) با رفتارهای من مخالفت نکرد بلکه موجب خشم من هم نشد.

به قدری حضرت زهراء (س) در کنار زندگیِ بسیار محقر خود شاد و پر نشاط و با انرژی زندگی کرد که حضرت می‌فرماید «هر زمان نگاهم به چهره ایشان می‌افتاد، تمام غم‌ها و غصه‌ها از دل من رخت بر می‌بست و تبدیل به شادی و نشاط می‌شد؛ و لَقَد کنتُ انظرُ إلیها فَتنجلّی عنّی الغُموم و الأحزان بِنظرَتی إلَیها». یعنی همسری شاد، پرانرژی و در عین حال عابد و مقید.

متأسفانه خیلی از بانوان ما تصور می‌کنند شادی و پویایی در زندگی به تشریفاتی زیستن و یا در گروی تأمین امکانات ویژه‎ی آسایشی است. باید گفت در نهایت سختی و ساده‌زیستی، شاد زیستن شرط است. البته به این معنا نیست که نباید سعی در جمع‌آوری امکانات زندگی کرد بلکه بهترین مرد کسی است که تمام تلاش خود را در مسیر آسودگی خانواده به کار گیرد. در روایتی از امام رضا علیه‌السلام می‌خوانیم «بر مردان شایسته است که برای عیال خود وسعت قرار دهد تا آنها آرزوی مرگش را نکنند؛ یَنْبَغِی لِلرَّجُلِ أَنْ یُوَسِّعَ‏ عَلَى عِیَالِهِ کَیْلَا یَتَمَنَّوْا مَوْتَه‏.»

 

 

وقتی امیرالمؤمنین به همسر خویش می‌فرماید چرا از من چیزی درخواست نمی‌کنی، می‌فرماید: من از خدای خود حیا می‌کنم که از تو درخواستی داشته باشم چیزی که شاید تو امکان برآورده شدن آن را نداشته باشی. این، زوایای ارزشمند زندگانی این دو عنصر بی‌مثال عالم است.

حضرت زهرا با معاندان سر سازگاری نداشت

* یکی از رفتارهای حضرت فاطمه سلام‌الله علیها تقابل و عدم سازش با کسانی بود که حق را پایمال کردند و قصد داشتند با زور قصد خود را عملی کنند. این ماجرا چه درسی برای عصر ما دارد؟

در آیه آخر سوره مجادله خداوند می‌فرماید «لا تَجِدُ قَوْماً یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ یُوادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لَوْ کانُوا آباءَهُمْ أَوْ أَبْناءَهُمْ أَوْ إِخْوانَهُمْ أَوْ عَشیرَتَهُم‏؛ قومى را نیابى که به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند [ولی] دوست بدارند کسانى را که نسبت به دشمنان خدا و رسولش مودت بورزند؛ هر چند پدرانشان یا پسرانشان یا برادرانشان یا عشیره آنان باشند.»

این آیه گویای اندیشه سیاسی سالم است؛ یعنی ایمان به خدا با سازش نسبت به دشمنان خدا سازگاری ندارد؛ مؤمنی که همواره در پی حق است، هرگز با کسانی که به صورت علنی با خدا دشمنی می‌کنند سر سازگاری ندارد؛ هرچند از خویشاوندان و اقوام او باشند.

پاداش این افراد چیست؟ تثبیت ایمان در قلب‌های‌شان و تأییدشان با روح الهی و بهشت‌های الهی. «أُولئِکَ کَتَبَ فی‏ قُلُوبِهِمُ الْإیمانَ وَ أَیَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْه وَ یُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها‏؛ در دل اینهاست که [خدا] ایمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تأیید کرده است‏ و آنان را به بهشت‌هایى که از زیر [درختان‏] آن جوی‌هایى روان است در مى‏‌آورد؛ همیشه در آنجا ماندگارند» 

این آیه و ثمرات آیه، گویای آن است که رویگردانی از دشمنان خدا و عدم پیروی و مودت از آنها و سبک زندگی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. ضمن آنکه در انتهای آیه می‌فرماید هم خدا از آنها راضی است و هم آنها از خدا راضی‌اند و ایشان همان حزب‌الله هستند. رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ أُولئِکَ حِزْبُ اللَّهِ أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُون.‏»

انتهای‌پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

رمزگشایی از کلمه "نفوذ فرهنگی" در تلویزیون/ وقتی رئیس صداوسیما از واژه "فتنه‌انگیزی ستون پنجم" استفاده می‌کند

 رمزگشایی از کلمه "نفوذ فرهنگی" در تلویزیون/ وقتی رئیس صداوسیما از واژه "فتنه‌انگیزی ستون پنجم" استفاده می‌کند
2020-04-05T23:57:58+04:30
رئیس صداوسیما برای چندمین بار است که شخصاً به موضوع آنتن ورود می‌کند؟! زمانی بدون توجه ناظر پخش "خاک نفرین شده" خوانده می...

جایگاه شفا و توسل کجاست و رابطه آن با دین چیست؟

جایگاه شفا و توسل کجاست و رابطه آن با دین چیست؟
2020-04-05T18:10:55+04:30
دومین قسمت از برنامه تلویزیونی "راز" امشب ۱۷ فروردین ماه با موضوع کرونا و دین از شبکه چهار سیما پخش می شود.

کسی که خدا بر او تحیت و سلام دارد/ علی اکبر(ع) صاحب نفس مطمئنة

کسی که خدا بر او تحیت و سلام دارد/ علی اکبر(ع) صاحب نفس مطمئنة
2020-04-05T17:57:35+04:30
اهل بیت با زیارت نامه‌هایی که برای حضرت علی اکبر قرائت فرمودند و دستور قرائت آن را به ما دادند گوشه‌ای از فضائل این امام زاده بزرگوار را به شناسانده اند.

سه راهکار مهم برای حل شدن سریع گرفتاری‌ها

 سه راهکار مهم برای حل شدن سریع گرفتاری‌ها
2020-04-05T16:44:45+04:30
حجت‌الاسلام ماندگاری به بیان سه راهکار مهم برای حل شدن گرفتاری‌ها اشاره کرد.

شروع پخش ویژه‌برنامه نیمه شعبان تلویزیون/ "همدلی" شبکه افق با منتظران ظهور

 شروع پخش ویژه‌برنامه نیمه شعبان تلویزیون/ "همدلی" شبکه افق با منتظران ظهور
2020-04-05T16:44:44+04:30
بعد از بازگشت "عطر عاشقی"، شبکه ۵ سیما ویژه برنامه دیگری را تدارک دیده که از امشب روی آنتن می‌رود؛ ویژه‌برنامه دیگری با نام "همدلی" از ش...

علاقه رهبر انقلاب به شاعر اهل‌بیتی که ۸۰ سال خادم حرم ثامن‌الائمه (ع) بود

 علاقه رهبر انقلاب به شاعر اهل‌بیتی که ۸۰ سال خادم حرم ثامن‌الائمه (ع) بود
2020-04-05T16:44:44+04:30
مرحوم اکبرزاده سال‌های متمادی از عمرش را در خادمی آستان حضرت رضا (ع) سپری کرد.

اجرای آفاق در شب‌های قرنطینه / هنرمندانی که در روزهای کرونا کنار مردم ماندند

 اجرای آفاق در شب‌های قرنطینه / هنرمندانی که در روزهای کرونا کنار مردم ماندند
2020-04-05T16:44:43+04:30
کاوه آفاق و چند هنرمند دیگر عرصه موسیقی، در روزهای قرنطینه در کنار مردم ماندند و هر شب به اجرای برنامه برایشان پرداختند.

درگذشت هنرپیشه و نویسنده زندگینامه مارلون براندو به دلیل کرونا

 درگذشت هنرپیشه و نویسنده زندگینامه مارلون براندو به دلیل کرونا
2020-04-05T16:44:42+04:30
پاتریشیا باسورث هنرپیشه هالیوود و نویسنده زندگینامه مارلون براندو بخاطر ابتلا به کرونا درگذشت.

«خروج» حاتمی‌کیا را بدون خروج از خانه ببینید

 «خروج» حاتمی‌کیا را بدون خروج از خانه ببینید
2020-04-05T16:44:41+04:30
فیلم سینمایی «خروج» تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا طی روزهای آتی در سامانه فیلیمو و نماوا به صورت آنلاین عرضه می‌شود.

اعتراض استون به حماقت اخلاقی ترامپ/ آمریکا کرونا را سلاحی علیه ایران کرده است

 اعتراض استون به حماقت اخلاقی ترامپ/ آمریکا کرونا را سلاحی علیه ایران کرده است
2020-04-05T16:44:39+04:30
کارگردان منتقد آمریکا در یادداشتی نسبت به بی‌رحمی دولت کشورش علیه ملت ایران واکنش نشان داده است.

در روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) چه سوره هایی از قرآن را بخوانیم؟

در روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) چه سوره هایی از قرآن را بخوانیم؟
2020-04-05T13:57:34+04:30
مرجع تقلید شیعیان توصیه هایی در خصوص تمسک به قرآن کریم در روز ولادت حضرت علی اکبر(ع) ارائه داده است.

کاریکاتور جدید شجاعی درباره شکست ویروس کرونا+عکس

 کاریکاتور جدید شجاعی درباره شکست ویروس کرونا+عکس
2020-04-05T13:51:58+04:30
سیدمسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست عرصه هنرهای تجسمی طرح تازه‌ای را با موضوع پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا طراحی کرد.

استفتائات جدید فروردین ماه منتشر شد

استفتائات جدید فروردین ماه منتشر شد
2020-04-05T13:04:14+04:30
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید ویژه فروردین ماه را منتشر کرد.

سیره حضرت علی‌اکبر(ع) می تواند چراغ راه جوانان باشد

سیره حضرت علی‌اکبر(ع) می تواند چراغ راه جوانان باشد
2020-04-05T12:24:17+04:30
حجت الاسلام ارزانی گفت: معرفی الگوی مناسب به جوانان مساله‌ای مهم است و سیره و الگوی جاودانه‌ای چون حضرت علی‌اکبر(ع) می‌تواند سرلوحه فعالیت‌های جامعه اسلامی و...

پخش فصل دوم "روایت هیأت" ۲ روز در هفته/ تولید سری جدید برنامه "نیمه پنهان ماه"

 پخش فصل دوم "روایت هیأت" ۲ روز در هفته/ تولید سری جدید برنامه "نیمه پنهان ماه"
2020-04-05T12:31:21+04:30
سری جدید برنامه گفت‌وگو محور «نیمه پنهان ماه» با اجرای زینب ابوطالبی در شبکه افق سیما تولید خواهد شد. "روایت هیأت" طی روزهای پنجشنبه و ج...

نگاهی به "عصر جدید"| از تکراری شدن داوران تا دور شدن از اهداف استعدادیابی

 نگاهی به "عصر جدید"| از تکراری شدن داوران تا دور شدن از اهداف استعدادیابی
2020-04-05T12:31:16+04:30
"عصر جدید" در آستانه چالش جدی کرونا در چند قسمت همراه با نقاط ضعف ویژه در حوزه داوران در ایام نوروز روی آنتن رفت.

خادمان هیأت، خادمان مردم هستند/ هیأت؛ دانشگاه تربیت معارف اهل بیت

خادمان هیأت، خادمان مردم هستند/ هیأت؛ دانشگاه تربیت معارف اهل بیت
2020-04-05T12:10:55+04:30
موسوی گفت: در شرایط کنونی نیز به مردم اعلام کردیم که در خانه‌ها بمانید و هر وسیله‌ای که نیاز داشتید را با ما در ارتباط باشید تا برای شما تهیه کنیم، چراکه خاد...

جوانی از عشیره گل سرخ

 جوانی از عشیره گل سرخ
2020-04-05T12:18:01+04:30
عبدالرحیم سعیدی‌راد، از شاعران آیینی کشور، در متنی ادبی به خصائص و سیره اخلاقی حضرت علی اکبر(ع) پرداخته است.

میرزا محمد سلگی از ستارگان درخشان هشت سال دفاع مقدس بود

 میرزا محمد سلگی از ستارگان درخشان هشت سال دفاع مقدس بود
2020-04-05T12:18:00+04:30
مجمع ناشران انقلاب اسلامی با انتشار پیامی درگذشت سردار میرزا محمد سلگی، راوی کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» را تسلیت گفت.

کرونا بهانه‌ای برای بازگشت به خداست/ بازنگری در برنامه های آموزشی

کرونا بهانه‌ای برای بازگشت به خداست/ بازنگری در برنامه های آموزشی
2020-04-05T11:57:36+04:30
آیت الله سید محمدتقی مدرسی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا بهانه‌ای برای بازگشت بشریت به سوی خداوند است، گفت: امروز این ویروس کاری کرده که کشورهای ابرقدرت جها...

پویش ملۤی چراغانی دلهای منتظران برگزار می شود

پویش ملۤی چراغانی دلهای منتظران برگزار می شود
2020-04-05T11:44:16+04:30
در پویش ملی چراغانی دلهای منتظران،منتظران امام عصر (عج) از شب نیمه شعبان تا شب عد سعید فطر هرشب ساعت ۲۱  با زمزمه ی جمعی و خانوادگی دعای سلامتی امام زمان عجل...

صبر پیشگان این شرایط، هدایت یافته به راه راست هستند

صبر پیشگان این شرایط، هدایت یافته به راه راست هستند
2020-04-05T11:30:54+04:30
نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان گفت: کسانی که در این شرایط اهل صبر کردن هستند مشمول درودهای پروردگار، رحمت و مهربانی خاص او قرار خواهند گرفت و هدایت...

امروز «در خانه ماندن» تکلیف شرعی و ملی است

امروز «در خانه ماندن» تکلیف شرعی و ملی است
2020-04-05T11:17:34+04:30
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در خانه ماندن، اگر به تشخیص متخصصان و کسانی که در این‌گونه مسائل تخصص دارند، باشد، تکلیف شرعی و هم تکلیف ملی است.

فراخوان «تصویر جهان پس از کرونا»

فراخوان «تصویر جهان پس از کرونا»
2020-04-05T11:04:14+04:30
کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه دانشگاه تهران در مورد «تصویر جهان پس از کرونا» فراخوان داد.

نگاهی راهبردی به فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر(ع)

نگاهی راهبردی به فرازهایی از زندگی حضرت علی اکبر(ع)
2020-04-05T11:04:14+04:30
حضرت علی‌اکبر(ع)، شبیه‌ترین اشخاص به رسول الله(ص) است در خُلق و منطق؛ از نظر شکل ظاهری و دیگری از نظر کنش‌های رفتاری واجب و مستحب.

تغییر زمان برگزاری همایش سهروردی و احیاء حکمت فهلوی

تغییر زمان برگزاری همایش سهروردی و احیاء حکمت فهلوی
2020-04-05T10:50:54+04:30
با اعلام موسسه حکمت و فلسفه زمان برگزاری همایش سهروردی و احیا حکمت فهلوی تغییر یافت و مهلت فراخوان مقالات تجدید شد.

سه راهکار مهم برای حل شدن سریع گرفتای‌ها

 سه راهکار مهم برای حل شدن سریع گرفتای‌ها
2020-04-05T10:58:19+04:30
حجت‌الاسلام ماندگاری به بیان سه راهکار مهم برای حل شدن گرفتاری‌ها اشاره کرد.

تلویزیون ۲ سریال رمضانی‌اش را قطعی کرد/ "زیرخاکی" و "پدر پسری" + عکس

 تلویزیون ۲ سریال رمضانی‌اش را قطعی کرد/ "زیرخاکی" و "پدر پسری" + عکس
2020-04-05T10:58:17+04:30
گزارش کاندیدای سیما برای رمضان ۱۳۹۹ منتشر شد و حالا سیمافیلم و شبکه ۵، "زیرخاکی" را برای شبکه ۱ قطعی کردند و "پدر پسری" هم نصیبِ شبکه ۵ ...

واکنش رئیس شبکه آموزش به گلایه معلمان/ ادامه کار مدرسه تلویزیونی ایران بعد از "کرونا"

 واکنش رئیس شبکه آموزش به گلایه معلمان/ ادامه کار مدرسه تلویزیونی ایران بعد از "کرونا"
2020-04-05T10:45:01+04:30
احمدی‌افزادی درباره ادامه کار مدرسه تلویزیونی ایران، گفت: این طرح مادامی که دانش‌آموزان به مدرسه نمی‌روند با قدرت ادامه می‌دهیم؛ البته که بعد از پایان این د...

خاطرات مستند خسروشاهی درباره آیت‌الله پسندیده کتاب شد

خاطرات مستند خسروشاهی درباره آیت‌الله پسندیده کتاب شد
2020-04-05T09:57:35+04:30
کتاب «خاطرات مستند خسروشاهی درباره آیت ‌الله سید مرتضی پسندیده (برادر بزرگ امام خمینی)» از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.