میرنیوز

خبط مجتهد شبستری در مصادره به‌مطلوب کلام مراجع، برای "قالب کردن سکولاریسم"

 خبط مجتهد شبستری در مصادره به‌مطلوب کلام مراجع، برای "قالب کردن سکولاریسم" 2022-01-12T11:03:27+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمد مجتهد شبستری، روشنفکر دینی، در یادداشتی تلگرامی با عنوان "نوشدارو بعد از مرگ سهراب" تلاش کرده است که سخنان دو مرجع بزرگوار آقایان شبیری زنجانی و جوادی آملی را در دیدار با رییس جمهور مصادره به مطلوب کند و نگاه سکولاری خود را به این دو مرجع عظیم الشأن نسبت دهد.

وی با نقل بریده‌ای از سخنان این دو فقیه نزیه و افزودن تحلیل‌های شخصی خودش بر آن‌ها چنین نتیجه می‌گیرد که: "کلیۀ کسانی‌که پس از پیروزی انقلاب 1357 تاکنون آن‌ها را با مارک لیبرالیسم و غرب‌زدگان کوبیده‌اند سخنشان همان بوده که امروز آن دو مرجع می‌گویند".

حجت‌الاسلام مهدی ابوطالبی، عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره)، در یادداشتی که به طور اختصاصی در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده است، به این سخنان مجتهد شبستری واکنش نشان داده است که متن کامل آن را در زیر می‌خوانیم:

آیت‌الله‌ جوادی آملی , آیت الله سیدابراهیم رئیسی , ولایت فقیه , مراجع عظام ,

امروز بزرگترین مشکل کشور انکار حجیّت و مرجعیت علوم انسانی معاصر و استفاده از فقه و احکام و قواعد دینی برای اداره کشور است.

مجتهد شبستری با این بیان خود تلاش می‌کند که این نسبت را به مراجع بدهد که آن‌ها معتقدند علوم انسانی سکولار معاصر غرب حجیت و مرجعیت دارد و به جای اداره کشور بر اساس فقه و قواعد دینی باید این علوم مرجعیت داشته باشند. او تلاش می‌کند که نشان دهد این جمله آیت الله جوادی آملی که فرمودند: "مدیریت و اقتصاد علم است و راه حل‌های مشکلات کشور را از این علوم باید جست" و این کلام آیت الله شبیری زنجانی که فرمودند: "ما اهل فن نیستیم که درباره جرح و تعدیل  مسائل نظر بدهیم"، همان حرف خود او و سایر روشنفکران (غربگرا) است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مدعی بودند که با علم فقه نمی‌توان کشور را اداره کرد و فقیه سالاری مشکلات خواهد آفرید. پس از این هم راه حل اساسی تفکیک نهاد دیانت از نهاد سیاست و مدیریت است.

جناب شبستری تلاش می‌کند نگاه خودش و سایر روشنفکران همتراز خود را که به نوعی بین فقه و علوم انسانی یا دین و علوم انسانی دوگانگی و تعارض می‌بینند و آن‌ها را قابل جمع نمی‌دانند به مراجع عظیم الشأن نسبت دهد.

جناب شبستری همان گونه که خودش در این متن و سایر آثارش به صراحت نوشته است نه تنها با حاکمیت و ولایت فقیه مخالف است، بلکه بالاتر در مسائل حکومت و سیاست، حتی فعل و قول معصوم (علیه السلام) را هم حجت نمی‌داند.

وی معتقد است نمی‌توان از حکومت،‌ عدالت و آزادی زمان پیامبر صلی الله علیه و آله برای امروز الگو گرفت.1

این در حالی است که عدم حجیّت قول و فعل معصوم علیه السلام را هیچ فقیه شیعه‌ای نمی‌پذیرد. چگونه می‌توان چنین نگاهی که شبستری دارد را به مراجع و فقها نسبت داد. چگونه می‌توان حضرت آیت الله جوادی آملی که کتاب چند صد صفحه‌ای در مورد ولایت فقیه دارد و قائل به ولایت انتصابی فقیهان است و خودش از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) و عضو مجلس خبرگان رهبری بوده است و بارها از امام، مقام معظم رهبری و اصل ولایت فقیه سخن گفته و دفاع کرده است را مخالف حاکمیت فقیه بدانیم؟؟؟

چطور می‌توان آیت‌الله جوادی آملی را که در مورد سکولاریسم و جدایی دین از امور دنیوی کتاب نوشته‌اند مدافع حجیت علوم انسانی سکولار غربی مثل مدیریت و  اقتصاد غربی بدانیم. چگونه آیت الله جوادی آملی که بارها در مورد بانکداری ربوی هشدار داده‌اند، اقتصاد سکولار و ربوی معاصر غربی را حجت می‌دانند؟؟

آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار فوق بر این که مدیریت و اقتصاد یک علم است تأکید کردند، نه اینکه اقتصاد و مدیریت سکولار را تأیید کنند.

جناب شبستری بهتر است کتاب "ولایت فقیه" و کتاب "سکولاریسم" این مرجع بزرگوار را مطالعه کنند تا متوجه خبط خود بشوند.

جناب شبستری چون خود قائل به دوگانگی بین فقه و علوم انسانی یا دین و علوم انسانی است تصور می‌کند اگر آیت آلله جوادی از اقتصاد و مدیریت به عنوان دو علم سخن گفتند منحصر در همان مدیریت و اقتصاد سکولار غربی است یا چنانچه دکتر سروش نیز تصور کرده است، اگر مدیریت فقهی باشد دیگر نمی‌تواند علم  باشد و بالعکس.

در حالی که بزرگوارانی مثل امام خمینی (ره), مقام معظم رهبری، آیت الله مصباح, آیت الله جوادی و ... که سخن از  حاکیمت فقه گفته‌اند منکر استفاده از تجربیات علمی بشری از جمله علوم انسانی نیستند و مدیریت و اقتصاد را علم می‌دانند اما معتقدند علم مدیریت و اقتصاد اسلامی که مبتنی و مشتمل بر قواعد و احکام شرع است برای جامعه اسلامی مفید است. لذا باید علوم انسانی غربی را نقد کرد و بر اساس منابع دینی علوم انسانی اسلامی تولید کرد و یا به اسلامی‌سازی علوم انسانی دست زد.  

در مورد سخن آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی نیز مسأله همین است. این مرجع عظیم الشأن تنها گفته‌اند ما اهل فن نیستیم و کلام ایشان نه تنها دلالتی بر استفاده از علوم انسانی سکولار از جمله اقتصاد سکولار و ربوی غربی ندارد بلکه قطعا ایشان با این اقتصاد ربوی غیر شرعی مخالف‌اند.

چگونه آیت الله شبیری زنجانی می‌توانند قائل به عدم حجیت قول و فعل معصوم علیه السلام باشند. چگونه آیت الله شبیری زنجانی که در مورد مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی مثل بانکداری، مشارکت، مضاربه و ... بحث فقهی دارند و به سوالاتی در این زمینه پاسخ گفته‌اند قائل به مرجعیت علم اقتصاد سکولار و ربوی غربی باشند؟ مراجعه به مبانی کلامی و فقهی ایشان نشان می‌دهد که قطعا منظور ایشان امر دیگری است. علی القاعده منظور ایشان این بوده است که جایگاه مرجعیت جایگاه حل مسائل جزیی اداره کشور نیست.

طبعا جایگاه مرجعیت و حتی در مواردی جایگاه رهبری نیز ارایه برنامه جزیی برای مدیریت مسایل معیشتی مردم به معنای خاص نیست. بلکه جایگاه رهبری تعیین سیاست‌های کلان نظام است. جایگاه مراجع معظم تقلید نیز تولید علم در قالب درس خارج و حلقه‌های خاص علمی است. چنانکه آیت الله شبیری در باب مسایل مهم اقتصادی مثل مضاربه، شرکت، بانکداری و ... بحث کردند و به بسیاری از مسایل پاسخ گفته‌اند.

برای ارایه برنامه اقتصادی و حتی تولید علم اقتصاد اسلامی و ... باید فضلا و فقهای جوان‌تر و شاگردان مراجع معظم با شناخت دقیق موضوعات سیاسی، اقتصادی و ... و تسلطی که بر فقه و اصول دارند، با استفاده از میراث علمی مراجع معظم و طرح بحث در محضر بزرگواران برای پاسخ به مسایل و تولید علوم مختلف اسلامی تلاش کنند. چنانکه مرحوم موسویان برای حل مسایل بانکداری از علم و نظر مراجع معظم استفاده کردند.

لذا کلام دو مرجع بزرگوار هیچ دلالتی بر سکولاریسم مورد نظر جناب شبستری ندارد.

نکته آخر این که به طور خاص جریانی به دنبال این است که با سوء استفاده از مشکلات معیشتی و اقتصادی موجود جامعه که اتفاقا محصول و برآمده از حاکمیت نگاه غربی اقتصاد بر فرایند تصمیم‌گیری اقتصاد کشور در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه و حاکمیت نگاه سیاست غربی و سکولار در عرصه دیپلماسی کشور در سال‌های اخیر است، اصل حاکمیت دینی و نظام اسلامی را مورد هجمه قرار دهد. جالب‌تر اینکه این روزها تلاش می‌شود نفی حاکمیت دینی یا به قول جناب شبستری جدایی نهاد دین و نهاد سیاست از زبان افراد حوزوی و یا ملبس به لباس روحانیت بیان شود. افرادی مثل جناب شبستری و جناب مصطفی محقق داماد که اخیرا به بهانه صدمین سال حوزه تلاش کرد همین نگاه را به مرحوم آیت الله العظمی حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم نسبت دهد.

با این اقدامات این آقایان یاد این جمله آقای ایلان برمن در کتاب Tehran Rising: Iran's Challenge to the United States افتادم که می‌گوید تجربه چالش ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی نشان می‌دهد براندازی نظام جمهوری اسلام تنها از طریق نهادها و شخصیت‌های دینی مخالف نظام امکان پذیر است.

1.محمد مجتهد شبستری ، ماهنامه کیان،‌ بهمن 77، ش 45، ص 10.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

شهریار بحرانی: طالب‌زاده شکارچی ایده در رسانه بود

 شهریار بحرانی: طالب‌زاده شکارچی ایده در رسانه بود
2022-05-16T19:18:19+04:30
مراسم یادبود مرحوم حاج نادر طالب‌زاده با حضور دکتر مجید شاه‌حسینی، دکتر شهریان بحرانی و دکتر عبدالحمید قدیریان در حوزه هنری برگزار شد.

صدور رأی برای ۱۰ ناشر متخلف در نمایشگاه کتاب تهران/فروش نمایشگاه به ۶۷ میلیارد تومان رسید

 صدور رأی برای ۱۰ ناشر متخلف در نمایشگاه کتاب تهران/فروش نمایشگاه به ۶۷ میلیارد تومان رسید
2022-05-16T18:44:58+04:30
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران از صدور رای برای ۱۰ ناشر متخلف خبر داد و با اشاره به آمار فروش گفت:‌ تا روز گذشته فروش نمایشگاه در دو بخش مجازی و فیزیکی به بیش ا...

نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد

 نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد
2022-05-16T17:24:58+04:30
آیت‌الله فاطمی‌نیا سطح منبر را ارتقاء داد، برای ایشان کسر شأن هم نبود که در کسوت یک محقق پا به عرصه منبر بگذارد. برخی اندیشمندان وقتی مقام محقق دریافت می‌کن...

سریال «حضرت موسی(ع)» چه زمانی کلید می‌خورد؟/ انتظارات میرعلایی از مدیران جدید صدا و سیما

 سریال «حضرت موسی(ع)» چه زمانی کلید می‌خورد؟/ انتظارات میرعلایی از مدیران جدید صدا و سیما
2022-05-16T16:44:58+04:30
میرعلایی درباره شروعِ سریال حضرت موسی(ع)، انتخاب بازیگران و عوامل و همچنین وضعیت سلامتیِ جمال شورجه توضیحاتی ارائه داد.

پیام تسلیت نهادها و شخصیتهای دینی در پی درگذشت آیت الله فاطمی نیا

پیام تسلیت نهادها و شخصیتهای دینی در پی درگذشت آیت الله فاطمی نیا
2022-05-16T16:11:40+04:30
در پی رحلت حضرت آیت الله فاطمی نیا، نهاد ها و شخصیت های دینی و سیاسی در پیام هایی جداگانه درگذشت این عالم ربانی را تسلیت گفتند.

برای تحقق آرمان وحدت اسلامی نیازمند جهاد تبیین هستیم

برای تحقق آرمان وحدت اسلامی نیازمند جهاد تبیین هستیم
2022-05-16T16:11:39+04:30
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: ما برای تحقق آرمان وحدت اسلامی نیازمند جهاد تبیین هستیم و به این منظور باید با نقشه های دشمن مقابله کنیم.

رمز اصلی عزت اسلام و مسلمین حفظ نسل جوان و هدایت آنان است

رمز اصلی عزت اسلام و مسلمین حفظ نسل جوان و هدایت آنان است
2022-05-16T16:11:38+04:30
امام جمعه مسجد جامع دهلی هندوستان در رأس هیئتی با رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه دیدار کرد.

اعلام برنامه تشییع و خاک‌سپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا

 اعلام برنامه تشییع و خاک‌سپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T15:51:41+04:30
مراسم وداع با پیکر مطهر آیت‌الله فاطمی‌نیا در تهران و قم برگزار خواهد شد.

اعلام برنامه تشییع و خاکسپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا

 اعلام برنامه تشییع و خاکسپاری آیت‌‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T15:11:43+04:30
مراسم وداع با پیکر مطهر آیت الله فاطمی‌نیا در تهران و قم برگزار خواهد شد.

فرهنگ غدیر باعث تعالی جامعه خواهد شد

فرهنگ غدیر باعث تعالی جامعه خواهد شد
2022-05-16T14:24:59+04:30
حجت الاسلام کاظم صدیقی دبیرکل بنیاد بین المللی غدیرگفت:اگر فرهنگ غدیر و سیره امیرالمؤمنین(ع) درجامعه‌ای ایجاد شودآن جامعه به سوی تعالی و پیشرفت حرکت خواهد نمود.

تشییع در تهران و قم، خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران

تشییع در تهران و قم، خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران
2022-05-16T14:24:58+04:30
مراسم تشییع پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا در تهران و قم با حضور روحانیت و علاقمندان آن عالم ربانی برگزار می‌شود.

تشییع در تهران و قم و خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران

تشییع در تهران و قم و خاکسپاری در حرم حضرت معصومه(س) /تشییع تهران؛ ساعت ۹ صبح از دانشگاه تهران
2022-05-16T14:11:38+04:30
مراسم تشییع پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا در تهران و قم با حضور روحانیت و علاقمندان آن عالم ربانی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد خواستار همراهی مجلس در حل مشکلات کاغذ شد

 معاون فرهنگی وزیر ارشاد خواستار همراهی مجلس در حل مشکلات کاغذ شد
2022-05-16T14:04:59+04:30
یاسر احمدوند در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی که از نمایشگاه بازدید می‌کردند،‌ خواستار همراهی و مشارکت مجلس در حل مشکلات مربوط به ساماندهی پروانه‌های نشر، ت...

چند نفر از ایرانی‌ها کتاب الکترونیک می‌خوانند؟/ کتاب‌های درگوشی، سلیقه زنان خانه‌دار را تغییر داد

 چند نفر از ایرانی‌ها کتاب الکترونیک می‌خوانند؟/ کتاب‌های درگوشی، سلیقه زنان خانه‌دار را تغییر داد
2022-05-16T13:38:24+04:30
بنا به گفته دبیر میز کتاب دیجیتال مرکز ملی فضای مجازی، حدود ۱۲ میلیون نفر در ایران از نشر الکترونیک استفاده می‌کنند که تنها ۲.۵ میلیون نفر از...

جزئیات مراسم وداع با پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا اعلام شد

جزئیات مراسم وداع با پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا اعلام شد
2022-05-16T12:11:38+04:30
مراسم وداع با پیکر حضرت آیت‌الله فاطمی نیا امشب در مسجد دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد برگزار شد

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد برگزار شد
2022-05-16T11:58:18+04:30
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم تسهیل‌گری دسترسی به قرآن در محیط‌های دانشگاهی و قرار دادن کانون تفکر قرآنی در دانشگاه‌ها تأکید ...

"از معراج برگشتگان" حمید داوودآبادی پس از ۸ سال به "نمایشگاه کتاب" بازگشت

 "از معراج برگشتگان" حمید داوودآبادی پس از ۸ سال به "نمایشگاه کتاب" بازگشت
2022-05-16T11:38:24+04:30
کتاب تحسین شده «از معراج برگشتگان» خاطرات حمید داوودآبادی که با تشویق رهبر انقلاب به نگارش در آمده است، بعد از ۸ سال با ویراست تازه به نمایشگاه کت...

نکته‌هایی از گفته‌های استاد اخلاق/ راز عاقبت‌به‌خیری از نظر آیت‌الله فاطمی‌نیا

 نکته‌هایی از گفته‌های استاد اخلاق/ راز عاقبت‌به‌خیری از نظر آیت‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T11:38:24+04:30
کتاب «نکته‌ها از گفته‌ها» در سه جلد، گزیده‌ای است از سخنرانی‌های آیت‌الله فاطمی‌نیا در مسائل اخلاقی و عرفانی که با زبانی ساده و شیرین مطرح شده است.

روایتِ «عادل پیغامی» از زیست‌بومی که باید تقویت شود/ "عصر جدید" پنجره‌ای به رویِ دیده نشده‌ها باز کرد

 روایتِ «عادل پیغامی» از زیست‌بومی که باید تقویت شود/ "عصر جدید" پنجره‌ای به رویِ دیده نشده‌ها باز کرد
2022-05-16T11:38:24+04:30
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اعتقاد دارد عمده کسانی که به «عصرجدید» آمدند بعداً توانستند در زندگی و کسب و کارشان، موجودیت جدیدی پیدا کنند؛ در واقع...

گردهمایی سه روزه هزار مدیر هیأت‌های رزمندگان اسلام در مشهد

گردهمایی سه روزه هزار مدیر هیأت‌های رزمندگان اسلام در مشهد
2022-05-16T11:18:22+04:30
مداحی در مورد برگزاری بیست و ششمین همایش سالیانه و سراسری ۱۰۰۰ هیأت رزمندگان اسلام به مدت ۳ روز در مشهد اظهار داشت: این همایش از ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه برگزار...

پیام تسلیت رئیس سازمان اوقاف به مناسبت درگذشت آیت‌الله فاطمی‌نیا

پیام تسلیت رئیس سازمان اوقاف به مناسبت درگذشت آیت‌الله فاطمی‌نیا
2022-05-16T11:18:21+04:30
در پی درگذشت استاد مهذب و برجسته‌ی اخلاق و حدیث و عرفان، مرحوم آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با صدور پیامی این ضایعه را تسلیت...

باید انس با قرآن را در جمع دانشجویی تقویت کنیم

باید انس با قرآن را در جمع دانشجویی تقویت کنیم
2022-05-16T11:18:20+04:30
معاون قرآن و عترت در مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: دانشگاهیان و اهالی فرهنگ نیز باید تفکر قرآنی را در جامعه دانشگاهی بیش ...

اعلام ویژه برنامه‌های روز رحلت محدث والامقام حضرت عبدالعظیم(س)

اعلام ویژه برنامه‌های روز رحلت محدث والامقام حضرت عبدالعظیم(س)
2022-05-16T11:18:19+04:30
 در ایام رحلت حضرت سید الکریم(ع)، هرساله آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(س) میزبان خیل زائرانی است.به همین مناسبت ویژه برنامه‌های سخنرانی و عزاداری در حرم مطهر حضر...

موسسه انتشاراتی دیانت خواستار واردات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به ترکیه شد

 موسسه انتشاراتی دیانت خواستار واردات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به ترکیه شد
2022-05-16T11:25:03+04:30
معاون کمیته ناشران خارجی از حضور مؤسسه انتشاراتی دیانت در نمایشگاه کتاب تهران با هدف رایزنی برای واردات نوشت‌افزار ایرانی اسلامی به ترکیه خبر داد.

آیت‌الله فاطمی‌نیا به ملکوت اعلی پیوست

 آیت‌الله فاطمی‌نیا به ملکوت اعلی پیوست
2022-05-16T11:25:03+04:30
آیت‌الله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق، ساعاتی پیش پس از گذراندن یک دوره بیمار به ملکوت اعلی پیوست. زمان و مکان مراسم تشییع متعاقباً اعلام می‌شود.

بازار اقتصادی کتاب‌سازها بدنه اصلی نشر را خشک می‌کند/ اشتباهات استراتژیک مخاطبان در خرید کتاب

 بازار اقتصادی کتاب‌سازها بدنه اصلی نشر را خشک می‌کند/ اشتباهات استراتژیک مخاطبان در خرید کتاب
2022-05-16T11:25:03+04:30
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می‌گوید که بازار اقتصادی کتاب‌سازها آنقدر جدی است ک در آینده بدنه اصلی نشر را خشک خواهد کرد.

نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد

  نگاهی به زندگی آیت‌الله فاطمی‌نیا/ عارفی که سطح منبر را ارتقاء داد
2022-05-16T11:25:03+04:30
آیت‌الله فاطمی نیا سطح منبر را ارتقاء داد، برای ایشان کسر شأن هم نبود که در کسوت یک محقق پا به عرصه منبر بگذارد. برخی اندیشمندان وقتی مقام محقق دریافت می‌کن...

مداحان در جهاد تبیین زیبایی‌های اسلام و انقلاب را به نشان دهند

مداحان در جهاد تبیین زیبایی‌های اسلام و انقلاب را به نشان دهند
2022-05-16T10:38:20+04:30
درجهاد تبیین باید چهره حق و باطل را نشان دهیم و برای آن، سیر مطالعاتی مداحان باید بیشتر شود. امروز باید زیبایی‌هایِ نظام و انقلاب را به مردم نشان دهیم، زیرا ...

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت آیت الله فاطمی نیا را تسلیت گفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت آیت الله فاطمی نیا را تسلیت گفت
2022-05-16T09:58:18+04:30
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا را تسلیت گفت.

کرسی «معنای زندگی از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی» برگزار می‌شود

کرسی «معنای زندگی از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی» برگزار می‌شود
2022-05-16T08:38:20+04:30
مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی کرسی ترویجی «معنای زندگی از دیدگاه عل...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)