میرنیوز

نقدی بر نظر "عدم پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) / نقشه راه یاوران مهدی (عج)

 نقدی بر نظر "عدم پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) / نقشه راه یاوران مهدی (عج) 2021-10-23T10:35:52+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مسئله مهدویت و امر ظهور، از مهم‌ترین برنامه‌های خداوند از ابتدای خلقت بشر بوده است، نشان به اینکه تمام انبیای الهی از رویدادهای آخرالزمان به ویژه آمدن منجیِ‌ موعود خبر داده‌اند. این امر در زمان رسالت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و دیگر اهل بیت وحی شدت گرفت تا حدی که بیشترین احادیث موضوعی ما در بیان این بزرگواران، به موضوع مهدویت، آخرالزمان و ظهور اختصاص دارد.

اما به این احادیث می‌توان از دو منظر نگریست: منظر اول از این باب است که صرفاً به عنوان یک خبر از آینده به آنها بنگریم که طبیعتاً برای عوام است. منظر دوم از این باب است که با قرار دادن این نشانه‌ها در کنار یکدیگر به پازلی درباره جغرافیای ظهور دست یابیم که این مسئله اختصاص به خواص از شیعیان دارد. آیات متعددی از قرآن که در زمینه مهدویت سخن گفته است، بر این منظر تأکید دارد؛ موضوعاتی مثل انتظار، تربُّص (انتظارِ همراه با دنبال کردن نشانه‌ها)،  تحسُس (جستجو تا حس کردن)، ترقُّب (انتظار همراه با رصد) و تدبّر آیات (پازل‌چینی و پشت سر هم قرار دادن نشانه‌ها)، تفقه آیات (فهم نشانه‌ها) ناظر به این امر است.

طی روزهای اخیر حجت‌الاسلام رفیعی در سخنانی ضمن بیان شناخت وظایف عملی منتظران، گفت:

"از آسیب‌های جدی مهدویت، غفلت از وظیفه منتظران و پرداختن به مسائل حاشیه است. خیلی‌ها دنبال تطبیق نشانه‌های ظهور هستند؛ یمانی کیست؟ دجال کیست؟ در هر حالی که هیچ توصیه‌ای در دین درباره دنبال کردن نشانه‌های ظهور نیامده است؛ اینها نشانه‌هایی است که خود به خود تحقق می‌یابد و برخی از اینها با ظهور فاصله دارد."

برای تبیین بیشتر مسئله‌ی رفتار در قبال نشانه‌های ظهور به گفت‌وگو با محمدهادی همایون،‌ مهدوی‌پژوه و صاحب کتاب " تاریخ تمدن و ملک مهدوی" پرداختیم. مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

تمام انبیاء و رسولان الهی به ویژه رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره رویدادهای ظهور سخنانی گفته‌اند. نمی‌توان گفت پیامبران بدون هیچ قصد و غرضی به این نشانه‌ها اشاره کرده‌اند؛ ممکن است مشابهاتی با آن نشانه‌ها اتفاق بیفتد و نعوذاً بالله مردم گمراه شوند، اما در این نگاه، آیا بهترین کار این است که نشانه‌ها را کنار بگذاریم و دنبال نکنیم؟ اگر بناست مردم تطبیق نادرست دهند، چرا پیامبران و اهل بیت (ع) درباره نشانه‌های ظهور سخن گفته‌اند؟ اگر نشانه‌های ظهور را کنار بگذاریم تا نشانه آخری خود به خود اتفاق بیفتد، از کجا باید بدانیم آن آخری، نشانه واقعی و آخر است؟ در نتیجه پاسخ آن، حذف سؤال و مسئله نیست. برخی از اندیشمندان ما به همین دلیل که پیگیری نشانه‌های ظهور تهدیدهایی به همراه دارد، شاخه‌ای از پیش خود به نام نشانه‌های ظهور ایجاد کردند و به علائمی که مقداری عمومی‌تر و کلی‌تر است و معمولاً بر شخص خاصی تطبیق ندارد، پرداختند؛ مثل نشانه‌هایی که در سطح اجتماع مطرح می‌شود. عمدتاً موضوعات آنها هم حول احادیثی است که از سقوط دینی، فرهنگی، تغییر سبک زندگی و تزلزل خانواده سخن می‌گویند.

علائم ظهور مجموعه‌ای از نقشه ظهور هستند /  مجتهدانه به احادیث آخرالزمان نپرداختیم

به طور کلی برای احادیث ظهور باید کارکردی قائل باشیم؛ این کارکرد مسئله‌ای راهبردی برای زمینه‌سازی ظهور است. نشانه‌ها، مجموعه‌ای از نقشه ظهورند که دستورالعمل حرکت به‌سوی ظهور را نشان می‌دهند. وظیفه داریم بر اساس این نشانه‌ها جریان ظهور را تسریع کنیم. ما که از انقلاب اسلامی به این سمت معتقدیم باید به جریان ظهور نگاه راهبردی داشت نه نگاه منفعل. در نتیجه اگر بخواهیم به‌سوی ظهور حرکت کنیم، نیاز به نقشه داریم و این نقشه از بررسی مجتهدانه در همین آیات و روایاتی آغاز می‌شود که درباره شرایط ظهور سخن گفته‌اند. اگر ما نمی‌توانیم مسائل را به طور صحیح تطبیق دهیم، به این دلیل است که مجتهدانه به این علائم و نشانه‌ها نپرداختیم.

با کنار گذاشتن نشانه‌های ظهور چیزی حل نمی‌شود

  شما در زمینه فقه مشاهده می‌کنید بیش از هزار سال کار علمی صورت گرفته است،‌ در حالی که 500 آیه درباره احکام و شرعیات داریم، اما در زمینه مهدویت که با استناد به روایات تفسیری، بیش از هزار آیه وجود دارد، چه مقدار کار صورت گرفته است؟ اگر روی این آیات به اندازه فقهمان تأمل و اجتهاد می‌کردیم، به دستاوردهای خوبی دست می‌یافتیم. حداقل حاصلش این بود که جامعه در موضع آسیب تطبیق‌های نابجا قرار نمی‌گرفت و ما هم به دنبال این آسیب‌ها، مردم را دعوت به عدم پیگیری نشانه‌های ظهور نمی‌کردیم. پس با کنار گذاشتن موضوع نشانه‌ها،‌ چیزی حل نمی‌شود.

خطبه غدیر اتصال جریان رسالت به مهدویت است

مهم‌ترین خطبه‌ای که از آقا رسول الله صلی الله علیه و آله است،‌ خطبه غدیر است. حداقل در 6 فراز به صورت مستقیم از امام عصر عجل الله تعالی فرجه سخن گفتند؛ وقتی سیر این خطبه را نگاه می‌کنید، از ابلاغ ولایت و امامت امیرالمؤمنین علیه‌السلام تا ماجرای امام عصر (عج)، پیوستگی عمیقی را مشاهده می‌کنید؛ مشابه این نوع بیان را در دعای ندبه امام صادق علیه‌السلام مشاهده می‌کنیم. در واقع تمام انبیای الهی نه تنها از ظهور و نشانه‌های آن خبر می‌دادند بلکه در همان راستا مسیرسازی می‌کردند تا زمانی که رسالت رسول خدا صلی الله علیه و آله آغاز شد و با نزول قرآن و جریان دادن ولایت الهی در پهنه عالم، ختم‌کننده و تکمیل‌کننده تمام شریعت‌ها و رسالت‌های رسولان گذشته شدند تا عالم و آدم از این پس تحت ولایت ائمه علیهم‌السلام به‌سوی برنامه‌های خداوند به ویژه امر ظهور ولایت شوند. جالب است که از پیامبر در ادیان گذشته با عنوان نبی آخرالزمان یاد شده است؛ یعنی یکی از مأموریت‌های مهم ایشان، در همین راستا است؛ بنابراین از آنجایی که محوری‌ترین رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله موضوع مهدویت بود، دشمنان سعی داشتند این محوریت را خارج کنند و آن را به یکسری مسائل حاشیه‌ای تقلیل دهند، همچنان که در سایر ادیان چنین تحریفی صورت گرفت.

در انتها به عنوان مثال حدیثی از امام محمد باقر و امام صادق علیهما السلام درباره ضرورت دنبال کردن نشانه‌های ظهور می‌خوانم. امام باقر علیه‌السلام ضمن روایتی فرمود «نداکننده‏‌اى از آسمان به نام حضرت قائم ندا سر می‌دهد و هرکه در مشرق و مغرب است می‌شنود، هیچ خفته‏‌اى نمی‌ماند مگر اینکه بیدار می‌شود و هیچ ایستاده‏‌اى نمی‌ماند مگر اینکه می‌نشیند و هیچ نشسته‏‌اى نمی‌ماند مگر اینکه از وحشت آن صدا بر دو پاى خویش بر می‌خیزد؛ پس خداوند هر که را به آن صدا عبرت پذیرد و پاسخ گوید مورد رحمت قرار دهد که آن صداى نخستین آواى جبرئیل روح‌الأمین است. سپس فرمود: آن صدا در ماه رمضان در شب جمعه شب بیست و سوم است، پس در آن تردید نکنید، بشنوید و اطاعت کنید و در پایان روز آواز ابلیس ملعون است که ندا در می‌دهد: بدانید که فلانى مظلومانه کشته شد، براى اینکه مردم را دچار شک و گرفتارى کند. پس بسى افراد شک‌کننده سرگردان در آن روز (پدید آیند) که در آتش سرازیر خواهند شد، پس اگر در ماه رمضان آوائى شنیدید در آن تردید نکنید که صداى جبرئیل است و نشانه آن این است که او به نام قائم و اسم پدرش ندا سر می‌دهد تا آنجا که دوشیزه در پس پرده خویش آن را بشنود و پدر و برادر خود را بر خروج بر انگیزد. امام صادق علیه‌السلام نیز فرمود: صَوْتُ جَبْرَئِیلَ‏ مِنَ السَّمَاءِ وَ صَوْتُ إِبْلِیسَ‏ مِنَ الْأَرْضِ فَاتَّبِعُوا الصَّوْتَ الْأَوَّلَ وَ إِیَّاکُمْ وَ الْأَخِیرَ أَنْ تَفْتَتِنُوا بِهِ»؛ یعنی صدای جبرئیل از آسمان و صدای ابلیس از زمین است؛ پس، از صدای اول تبعیت کنید و از دومی بپرهیزید که در آن به فتنه می‌افتید.  در این دو روایت به وضوح از پیگیری نشانه‌های ظهور و ضرورت آن سخن به میان آمده است.

انتهای‌پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

آیت‌الله «سید رضی شیرازی» درگذشت

آیت‌الله «سید رضی شیرازی» درگذشت
2021-12-01T22:39:12+03:30
آیت‌الله حاج سید رضی شیرازی، مجتهد، فقیه و فیلسوف و از نوادگان میرزای شیرازی استاد مبرز حوزه علمیه تهران ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

مراسم اختتامیه پانزدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی برگزار شد

مراسم اختتامیه پانزدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی برگزار شد
2021-12-01T15:52:31+03:30
مراسم اختتامیه پانزدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی همراه با معرفی نفرات برگزیده این رویداد ملی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

رفع ممنوعیت حضور زنان هندی بدون محارم در حج تمتع سال آینده

رفع ممنوعیت حضور زنان هندی بدون محارم در حج تمتع سال آینده
2021-12-01T14:05:51+03:30
حدود هزار و سیصد زن مسلمان هندی برای سفر سال آینده به عربستان سعودی بدون وجود مَحرم ثبت نام کرده اند که به پیشنهاد ناریندرا مودی نخست وزیر هند بدون قرعه کشی...

پخشِ روایت دیده نشده "حاج قاسم" از تلویزیون/ آزادسازی آمرلی به دست فرمانده!

 پخشِ روایت دیده نشده "حاج قاسم" از تلویزیون/ آزادسازی آمرلی به دست فرمانده!
2021-12-01T12:39:15+03:30
مستند «۳۶۰ درجه محاصره» که به روایت فرماندهی شجاعانه سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی در عملیات نجات مردم آمرلی از چنگال داعش می‌پردازد، نخستین ب...

قوی‌تن: بزرگ‌ترین مشکل سینمای کودک «رها شدگی» است/ جشنواره «رشد» به یکی از فقیرترین جشنواره‌های سینمایی بدل شده است

 قوی‌تن: بزرگ‌ترین مشکل سینمای کودک «رها شدگی» است/ جشنواره «رشد» به یکی از فقیرترین جشنواره‌های سینمایی بدل شده است
2021-12-01T12:39:15+03:30
نویسنده و کارگردان سینمای ایران معتقد است که سینمای کودک اکنون با مسائل و چالش‌های گوناگونی روبه‌رو است که یکی از بزرگترین آنها «رهاشدگی» است.

استفتاء از رهبر معظم انقلاب/ آیا گفتن ذکر با صدای بلند به قصد فهماندن مطلبی به دیگران نماز را باطل می‌کند؟

 استفتاء از رهبر معظم انقلاب/ آیا گفتن ذکر با صدای بلند به قصد فهماندن مطلبی به دیگران نماز را باطل می‌کند؟
2021-12-01T12:12:36+03:30
پاسخ استفتائاتی از رهبر معظم انقلاب از سوی کانال فقه و احکام معظم له منتشر شد.

برخی از قوانین ایثارگران، نیازمند زیرساخت مناسب است/ راهکار جدید برای رفع مشکلات ایثارگران

 برخی از قوانین ایثارگران، نیازمند زیرساخت مناسب است/ راهکار جدید برای رفع مشکلات ایثارگران
2021-12-01T12:12:36+03:30
عضو هیئت رئیسه فراکسیون ایثارگران مجلس گفت: محیا نبودن برخی از زیرساخت‌ها، عدم تحقق اجرای قانون در خصوص ایثارگران را به همراه دارد.

بی‌تفاوتی مسئولان سیما نسبت به امکان سنجش تأثیر سریال‌های تلویزیون با "هوش مصنوعی"/ انفعال نهادهای خیر و احسان با "نظام‌سازی دستی" رفع نمی‌شود

 بی‌تفاوتی مسئولان سیما نسبت به امکان سنجش تأثیر سریال‌های تلویزیون با "هوش مصنوعی"/ انفعال نهادهای خیر و احسان با "نظام‌سازی دستی" رفع نمی‌شود
2021-12-01T12:12:36+03:30
مدیر مؤسسه تولید سیستم‌های خبره و هوشمند می‌گوید با طراحی یک ماشین‌لرنینگ، به این ارزیابی رسیدیم سریالی که مخاطب می‌بیند، چه اثراتی در ذهن مخاطب دارد و این ...

اهل سنت و اهل تشیع در کردستان اتحادی مثال زدنی دارند

اهل سنت و اهل تشیع در کردستان اتحادی مثال زدنی دارند
2021-12-01T11:52:31+03:30
حجت الاسلام شهریاری گفت: افتخار می‌کنیم که قوم کرد جزیی از فرهنگ و تمدن ایران است و انتظار داریم شعبه دانشگاه مذاهب در سنندج ارتباطات علمی خود را با اقلیم کر...

محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران تغییر می‌کند؟

 محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران تغییر می‌کند؟
2021-12-01T11:05:55+03:30
احمدوند ضمن بازدید از مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب گفت: باید نقایص آن و توقعات مخاطبان و ناشران از جمله امکانات رفاهی و زیرساختی مجموعه مورد بررسی قرار گیرد.

ماجرای شفا گرفتن غلامرضا تختی در روز عاشورا/ کشتی خاص جهان‌پهلوان در مسابقات جهانی صوفیه

 ماجرای شفا گرفتن غلامرضا تختی در روز عاشورا/ کشتی خاص جهان‌پهلوان در مسابقات جهانی صوفیه
2021-12-01T10:39:13+03:30
کتاب «غلامرضا» شامل خاطراتی کوتاه اما خواندنی از جهان‌پهلوان تختی است که می‌توان از لابه‌لای آن به شخصیت او بیشتر پی برد؛ خاطراتی که به مخاطب می‌گ...

چگونه مطمئن شویم که حقیقتاً به امام زمان خود تعلق خاطر داریم؟/ ضرورت کنترل مداوم تعلقات زندگی

 چگونه مطمئن شویم که حقیقتاً به امام زمان خود تعلق خاطر داریم؟/ ضرورت کنترل مداوم تعلقات زندگی
2021-12-01T10:39:13+03:30
در بسیاری از موارد افراد نسبت به اهل بیت علیهم السلام اظهار ارادت می‌کنند ولی امر آن‌ها را گوش نمی‌دهند و مطیع نیستند. این گروه تعلق خاطر به ولی خدا ندارند ...

۲۷ تریبون نماز جمعه در فارس میزبان نمایندگان بسیج دانشجویی

۲۷ تریبون نماز جمعه در فارس میزبان نمایندگان بسیج دانشجویی
2021-12-01T10:05:52+03:30
شیراز - مدیر گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی استان فارس از حضور دانشجویان بسیجی در ۲۷ تریبون نماز جمعه این هفته استان فارس خبر داد.

عضویت اتحادیه کشوری قرآن در هیات رسیدگی به امور موسسات قرآنی

عضویت اتحادیه کشوری قرآن در هیات رسیدگی به امور موسسات قرآنی
2021-12-01T10:05:51+03:30
عضویت اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور در هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی کشور مورد توافق قرار گرفت.

ایران در علوم قرآنی گوی سبقت از سایر کشورهای جهان اسلام ربوده است

ایران در علوم قرآنی گوی سبقت از سایر کشورهای جهان اسلام ربوده است
2021-12-01T09:52:31+03:30
نورالدین ابولحیه در وبینار «جایگاه قرآن و تلاوت و تجوید در کشورهای آفریقایی»، گفت: ایران اسلامی در زمینه علوم قرآنی گوی سبقت را از سایر کشورهای جهان اسلام رب...

میثم مطیعی دعای کمیل این هفته را در کربلای معلی قرائت می‌کند

میثم مطیعی دعای کمیل این هفته را در کربلای معلی قرائت می‌کند
2021-12-01T09:39:11+03:30
مراسم هفتگی قرائت دعای کمیل این هفته با حضور حجت الاسلام رفیعی و میثم مطیعی در کربلای معلی برگزار می‌شود.

کمیته تخصیص کاغذ ارشاد تشکیل شد/ ۱۲۲ ناشر کاغذ می‌گیرند

 کمیته تخصیص کاغذ ارشاد تشکیل شد/ ۱۲۲ ناشر کاغذ می‌گیرند
2021-12-01T09:45:53+03:30
با انتصاب اعضای کمیته تخصیص، توزیع و نظارت بر کاغذ از سوی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اولین جلسه این کمیته تشکیل شد و درخواست ۱۲۲ ناشر برا...

تقویت جریان‌های اصیل انقلابی، مبنای کار وزارت ارشاد/برگزیدگان جایزه شهید اندرزگو تجلیل شدند

 تقویت جریان‌های اصیل انقلابی، مبنای کار وزارت ارشاد/برگزیدگان جایزه شهید اندرزگو تجلیل شدند
2021-12-01T09:45:53+03:30
در اختتامیه دومین دوره جایزه شهید اندرزگو از برگزیدگان این دوره با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل به عمل آمد.

طرح «سامانه روضه خانگی» رونمایی می‌شود

طرح «سامانه روضه خانگی» رونمایی می‌شود
2021-12-01T08:59:11+03:30
طرح «سامانه روضه خانگی» به همت اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران در تالار سوره حوزه هنری پنجشنبه ۱۸ آذرماه رونمایی می شود.

آغاز فرآیند آزمون‌های جشنواره بین‌المللی قرآن و عترت از نیمه آذر

آغاز فرآیند آزمون‌های جشنواره بین‌المللی قرآن و عترت از نیمه آذر
2021-12-01T08:59:11+03:30
دبیر چهارمین جشنواره بین المللی قرآن و عترت (ع) مرکز خدمات حوزه‌های علمیه از برگزاری آزمون‌های این جشنواره از ۱۵ الی ۲۶ آذر ماه سال جاری در رشته‌های مختلف (ش...

واقعیت و بطن زندگی در کانادا آرامشی که به دنبالش بودم را نداشت/زنان ایرانی دارای کرامت و ارزش هستند

واقعیت و بطن زندگی در کانادا آرامشی که به دنبالش بودم را نداشت/زنان ایرانی دارای کرامت و ارزش هستند
2021-12-01T08:19:13+03:30
سید اسماء حسینی گفت :در رسانه‌های غربی جای معروف و منکر عوض شده و آنچه به عنوان معروف به مردم معرفی می‌شود، در واقع منکر است؛ بنابراین آنچه در غرب دیده می‌شو...

مسابقه کتابخوانی زندگینامه خودنوشت حاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود

 مسابقه کتابخوانی زندگینامه خودنوشت حاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود
2021-11-30T18:25:53+03:30
به بهانه فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، مسابقه کتابخوانی "هشت بهشت" برگزار می‌شود.

روایت نجم‌الدین شریعتی از نکته‌ای که رهبر انقلاب درباره اجرا به او گوشزد کرد

 روایت نجم‌الدین شریعتی از نکته‌ای که رهبر انقلاب درباره اجرا به او گوشزد کرد
2021-11-30T17:59:16+03:30
مجری "سمت خدا" در اولین نشست خبری این برنامه تلویزیونی تأکید کرد که رهبر معظم انقلاب فرمودند «تلویزیون عصای موسی است و معجزه می‌کند مباد...

۱۰ سال چشم‌انتظاری مادر برای بازگشت فرزندش

 ۱۰ سال چشم‌انتظاری مادر برای بازگشت فرزندش
2021-11-30T17:45:54+03:30
انتشارات سوره مهر در تازه‌ترین اثر خود به سراغ ۹ روایت از مادر شهدای استان هرمزگان رفته است؛ روایتی خواندنی از صبر زینبی مادران شهدا.

تصاویری از حاج قاسم در محاصره داعشی‌ها/ رونمایی از مستند "۳۶۰ درجه محاصره"

 تصاویری از حاج قاسم در محاصره داعشی‌ها/ رونمایی از مستند "۳۶۰ درجه محاصره"
2021-11-30T17:45:54+03:30
«آمرلی» شهری کوچک و معمولی در شمال عراق است که مردمش در زمان حمله داعش ۸۳ روز در محاصره مرگ بودند، از هیچ‌کس برای نجاتشان کاری برنمی‌آمد تا اینکه ...

آماده همکاری در نشر کتب مرجع دینی مراکز دینی هستیم

آماده همکاری در نشر کتب مرجع دینی مراکز دینی  هستیم
2021-11-30T15:59:10+03:30
حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور دردیدار با مجید جان، نماینده دینی سفارت ترکیه در تهران اظهار داشت: این سازمان برای همکاری‌های همه جانبه به خصوص در ترجمه و نش...

آینده‌نگری رویکرد ملی فهما در جریان فعالیت‌های مسجدی است

آینده‌نگری رویکرد ملی فهما در جریان فعالیت‌های مسجدی است
2021-11-30T15:45:51+03:30
حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره اهداف و رویکرد برنامه‌های ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: آینده‌نگری و آینده‌پژوهشی رویکرد رویداد ملی فهما در ...

گردهمایی مدیران هیئات‌ در جوار مزار «شهید سلیمانی» برگزار می شود

گردهمایی مدیران هیئات‌ در جوار مزار «شهید سلیمانی» برگزار می شود
2021-11-30T15:45:51+03:30
چهاردهمین همایش مدیران هیأت‌های محوری و برگزیده کشور با شعار «حاج قاسم؛ مرد میدان ولایت» همزمان با ۱۱ و ۱۲ آذرماه به همت جامعه ایمانی مشعر در جوار مزار شهید ...

آماده همکاری در نشر کتب مرجع دینی مراکز دینی و دانشگاهی هستیم

آماده همکاری در نشر کتب مرجع دینی مراکز دینی و دانشگاهی هستیم
2021-11-30T15:45:50+03:30
حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور دردیدار با مجید جان، نماینده دینی سفارت ترکیه در تهران اظهار داشت: این سازمان برای همکاری‌های همه جانبه به خصوص در ترجمه و نش...

فراخوان مسابقه بزرگ کتابخوانی «چلچراغ نماز و خانواده»اعلام شد

فراخوان مسابقه بزرگ کتابخوانی «چلچراغ نماز و خانواده»اعلام شد
2021-11-30T13:19:11+03:30
ستاد اقامه نماز به منظور افزایش سرانه مطالعه در جامعه مسابقه بزرگ کتابخوانی نماز کتاب "چلچراغ نماز و خانواده" تألیف حجت الاسلام سید جواد بهشتی را ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)