میرنیوز

تعادل در داد و ستد ترجمه‌ کتاب ایرانی و خارجی بر قرار نیست/ ۲۹ ترجمه از «شازده کوچولو» موجود است

 تعادل در داد و ستد ترجمه‌ کتاب ایرانی و خارجی بر قرار نیست/ ۲۹ ترجمه از «شازده کوچولو» موجود است 2021-10-13T21:06:53+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به مناسبت هفته ملی کودک، نشست «آسیب‌شناسی ترجمه برای کودکان و نوجوانان» به همت اداره کل تأمین منابع نهاد و با حضور محمدرضا یوسفی، پژوهشگر و نویسنده، شقایق قندهاری، مترجم و پژوهشگر و باقر میرعبداللهی، مدیرکل تأمین منابع نهاد برگزار شد.

مدیرکل منابع‌نهاد در ابتدای این نشست اظهار داشت: ترجمه، طی 5 دهه اخیر در ادبیات کودک، موقعیتی دوگانه داشته و هم نقطه قوت و هم ضعف محسوب می‌شود. در واقع همچون تمامی حوزه‌ها، حوزه ترجمه نیز با چالش‌هایی روبه‌رو بوده و شاهد انتشار آثاری هستیم که بدون دقت و توجه به طرح‌های پیشین در انتخاب، اجرا و انتشار، بی‌محابا منتشر می‌شود. در این جلسه منظور ما تقابل ترجمه و تألیف نیست؛ در واقع آثار ترجمه شده، عموماً ویترین نشر در حوزه کودک و نوجوان را تشکیل می‌دهد و از آنجا که ناشران در بازار نشر تعیین‌کننده هستند و به این حوزه نگاه اقتصادی دارند، این موضوع فضای نشر را از حیث فرهنگی تحت الشعاع قرار می‌دهد. ترجمه، کاری حرفه‌ای و تخصصی است و مترجم تنها سایه‌گردان و گزارشگر متن مبدأ نیست، بلکه اندیشه‌ای را منتقل می‌کند؛ بنابراین ما باید در مرحله انتخاب اثر برای ترجمه، اجرا، روایت و گزارش آن به زبان فارسی تا جایی که می‌توانیم از آسیب‌ها کم کنیم.

وی ضرورت آگاهی ناشر و مترجم از رسوم فرهنگی زبان مبدأ و انتخاب آثار درجه یک از زبان مبدأ به جای کتاب‌های پرفروش را ملاک‌هایی برای انتخاب یک اثر برای ترجمه دانست.

میرعبداللهی ادامه داد: با توجه به اینکه ناشر نفع اقتصادی خود را مقدم می‌داند باید در صلاحیت ناشر برای انتخاب آثار تردید کنیم؛ از سوی دیگر درست است که در انتخاب منابع باید به سلیقه مخاطب احترام بگذاریم با این حال باید از خود بپرسیم که سلیقه مخاطب تا کجا ملاک و معیار است.

وی بر ضرورت انجام کار ترجمه توسط مترجمان حرفه‌ای که قادر به انتقال لحن اثر بوده و با زبانی نازل و نثری نادرست فهم مطلب را دشوار نکنند، تأکید کرد.

مدیرکل تأمین منابع نهاد در خاتمه اظهار داشت: ترجمه برای نوجوانان جذاب است؛ چراکه ما بر اساس فطرت انسانی تمایل داریم از حوزه شناخت مرسوم فراتر رویم و فضاهایی جدید را تجربه کنیم. تصاویر زیبای منابع خارجی نیز بر این جذابیت می‌افزاید، اما مسئله این است که ما تا چه حد باید به این جذابیت بها دهیم و چقدر می‌توانیم نوجوان را با توجه به داشته‌های خودمان که آن را فرهنگ ملی می‌نامیم، هماهنگ کنیم.

ترجمه باید بر مبنای نیازهای ملی کشور انجام شود

در ادامه محمدرضا یوسفی ضمن تقدیر از برگزاری این برنامه از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اشاره به تاریخچه ترجمه در ایران اظهار داشت: به تجربه دریافته‌ام که ترجمه باید بر مبنای نیازهای ملی کشور انجام شود. دانستن نیازهای ملی دشوار است و ما مجبوریم به صورت نسبی با این موضوع برخورد کنیم. در شناسایی نیازهای ملی، ابتدا باید بتوانیم بخش تجاری را از بخش فرهنگی جدا کنیم. کتاب، پدیده‌ای سرمایه‌ای است و باید برگشت سرمایه را برای ناشر به دنبال داشته باشد. بنابراین ناشر براساس منفعت اقتصادی عمل می‌کند؛ در حالی که  شناسایی نیازهای ملی، امری مسئولانه است و سازمان‌های متولی، از جمله نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور این مسئولیت را به عهده دارند و اینجا باید فرهنگ در اولویت قرار گیرد. این متولیان باید بین کتاب‌های بازاری و غیربازاری تفاوت قائل شوند. شاید براساس سلایق متفاوت مخاطب کتابخانه‌ها، گاه مجبور به خرید کتاب بازاری باشند، اما باید بدانیم که در مجموع این امکانات باید به تحول فرهنگی در جامعه بینجامد.

وی افزود: نهاد یکی از ابرخریداران کتاب است؛ پس شما تعیین می‌کنید کودک ما چه کتابی بخواند و این وظیفه‌ای سنگین است. ناشر به ضرورت و جبر سرمایه باید پاسخگوی سلایق گوناگون مخاطب باشد. منابع معمایی، پلیسی، هیجانی، رمان‌های ملودرام و ... تنها بخشی از سلیقه مخاطب عام بوده و وجود آن‌ها ضروری است؛ چراکه جذابیت این آثار مطالعه را برای فرد شیرین می‌کند. اما این‌ها تحول فرهنگی ایجاد نمی‌کند، بلکه آن را به تأخیر می‌اندازد. تلاش کتابدار در کتابخانه باید معطوف به رشد ذائقه مطالعاتی کودک و نوجوان باشد؛ مطالعه می‌تواند با منابع عامه‌پسند آغاز شود اما وظیفه کتابدار این است که کتاب‌های بعدی را که مرحله ابتدایی تحول فرهنگی است به دست مخاطب برساند. در نتیجه ما باید کتابداران و مدیران فرهنگی و کتاب‌شناس تربیت کنیم و در این صورت است که می‌توانیم سلیقه کودک را تغییر دهیم. بنابراین اگر این مراحل طی نشود و سلیقه فرد رشد نکند، اشکال را باید در کار کتابدار و خانواده فرد جست‌و‌جو کرد.

یوسفی در خصوص علاقه نوجوانان به آثار ترجمه شده گفت: واقعیت این است که یک داستان شرقی برای یک بچه اروپایی شگفت انگیز است؛ تفاوت، جذابیت ایجاد می‌کند. برای من هم که آثار غربی می‌خوانم، این آشنایی‌زدایی پیش می‌آید و جذاب است. این موضوع در تمام دنیا صادق است اما در کشور ما به جریانی غلط تبدیل می‌شود. این موضوع باعث شده انتشار آثار ترجمه شده مفیدتر تلقی شود؛ چراکه برای ناشر بار اقتصادی کمتری دارد. اما باید به این فکر کنیم که چگونه می‌خواهیم سلیقه مخاطب را طوری تغییر دهیم که به باورهای ملی خودش ایمان داشته باشد. تنها راه این است که ترجمه را در این راستا قرار دهیم و تجربه روایی خود را به غیرمنتقل کنیم. این داد و ستد باید وجود داشته باشد؛ در کشور ما تعادل بین داد و ستد برقرار نیست و ما بیش از آنکه آثار خود را به زبان‌های دیگر ارائه کنیم، آثار دیگران را ترجمه می‌کنیم.

وی تصریح کرد: جامعه ما به لحاظ بنیادی در تونل مدرنیسم گیر کرده است و برای عبور از آن باید مدرنیسم را به خوبی بشناسد و بفهمد. به تجربه ثابت شده منبع شناخت مدرنیسم آثار غربی است. بنابراین یکی از علل روی آوردن به ترجمه، این رویکرد است؛ جامعه ما در حال شناخت مدرنیسم است و همزمان با دیگرشناسی، پدیده خودشناسی هم اتفاق می‌افتد. ما باید این امر را متعادل کنیم و دیگرشناسی را در راستای خودشناسی قرار دهیم، در غیر این‌صورت خود را فراموش می‌کنیم. در تونل مدرنیسم، باید به بخش مدرنیته که فرهنگ مدرنیسم است توجه کنیم؛  اما بدون تفکر فرهنگی، هر قوم و ملتی از هویت خود دور می‌شود و این چیز خوشایندی نیست.

در ادامه این نشست شقایق قندهاری، مترجم و پژوهشگر ضمن تقدیر از نهاد به دلیل فراهم کردن فرصت تعامل با کتابداران، اظهار داشت: عده‌ای ترجمه و تألیف را مقابل هم قرار می‌دهند؛ به اعتقاد من ترجمه، نقطه مخالف تألیف نیست و خللی در تألیف ایجاد نمی‌کند، به شرطی که اثر ارزشمندی انتخاب شود. متاسفانه تعامل بین نویسندگان و مترجمان بسیار محدود است و اگر این ارتباط دو سویه وجود داشته باشد، می‌توانیم نیازهای یکدیگر را بسنجیم و الهام بخش هم باشیم؛ بدتر این است که ما مترجمان هم با یکدیگر ارتباط نداریم و این به ترجمه آثار تکراری می‌انجامد. در حال حاضر، حداقل 29 ترجمه از «شازده کوچولو» موجود است و بدون تعارف باید بگویم بخشی از این‌ها، کتاب‌سازی است.

باید ذائقه مخاطب را برای انتخاب کتاب پرورش دهیم

وی با اشاره به مسئولیت نویسنده، مترجم، ناشر و کتابدار در انتخاب کتاب، تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که کتاب، ابتدا کالایی فرهنگی و بعد اقتصادی است و ما برای انتخاب کتابی که می‌نویسیم، ترجمه، منتشر یا معرفی می‌کنیم، اختیار داریم و باید مسئولیت این انتخاب را بپذیریم. هر کدام از ما باید ملاک و معیار مشخص برای خودمان داشته باشیم. مثلا من در انتخاب اثر برای ترجمه، ابتدا باید محتوای کتاب را دوست داشته باشم؛ همچنین با شکسته‌نویسی در ترجمه، مخالفم؛ چراکه معتقدم بچه‌ها در این دوره با ادبیات فارسی آشنا می‌شوند و باید نثری پاکیزه بخوانند. به اعتقاد من سلیقه مخاطب را نویسنده، مترجم و ناشر تعیین می‌کند؛ در گروه سنی کودک و نوجوان ما ذائقه مخاطب را برای انتخاب کتاب پرورش می‌دهیم. اگر کتاب خوب به کودک ارائه دهیم و لذت مطالعه را با خواندن آن تجربه کند، برای همیشه به یک کتابخوان تبدیل می‌شود و کتاب او را مصون نگه می‌دارد.

وی لازمه کار حرفه‌ای در حوزه ترجمه را پیوستن به کنواسیون جهانی کپی رایت دانست و گفت: ترجمه‌های متعدد از یک اثر ضمن اینکه به صنعت چاپ و ترجمه آسیب می‌زند، خیلی وقت‌ها مخاطب نوجوان را فراری می‌دهد؛ چراکه گاه ترجمه بدی به دستشان می‌رسد و تجربه ناخوشایندی از مطالعه در ذهنشان شکل می‌گیرد و ممکن است تا مدتی سراغ کتاب نروند. شما کتابداران در هدایت بچه‌ها به سمت کتاب‌ها و ترجمه‌های خوب نقش دارید.

قندهاری ترجمه‌های همزمان، ترجمه مجموعه‌ها، ترجمه‌های متعدد از یک اثر را از آسیب‌‌های حال حاضر حوزه ترجمه دانست و گفت: خوشبختانه بعضی از مترجمان تنها به ترجمه آثار در یک ژانر مشخص اقدام و همچنین بعضی ناشران در زمینه‌های ادبی مشخصی فعالیت می‌کنند. هر قدر تخصصی‌تر با کتاب برخورد کنیم، موفقیت بیشتری نصیبمان می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

نقدی بر نظر "عدم‌پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر(ص) و امام صادق(ع)/ نقشه راه یاوران مهدی(عج)

 نقدی بر نظر "عدم‌پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر(ص) و امام صادق(ع)/ نقشه راه یاوران مهدی(عج)
2021-10-23T14:35:56+03:30
اگر بخواهیم به‌سوی ظهور حرکت کنیم، نیاز به نقشه راه داریم و این نقشه از بررسی مجتهدانه در آیات و روایاتی آغاز می‌شود که درباره شرایط ظهور سخن گفته‌اند.

وحدت، قلعه‌ای نفوذ ناپذیر در برابر توطئه‌های دشمنان است

وحدت، قلعه‌ای نفوذ ناپذیر در برابر توطئه‌های دشمنان است
2021-10-23T14:15:51+03:30
رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان تصریح کرد: اگر مسلمانان وحدت نداشته باشند، دشمنان اسلام از این فرصت سوءاستفاده خواهند کرد و دژ مستحکمی که به واسطه اخوت و برا...

دوره آموزشی توانمندسازی رابطین خبری ادارات امور قرآنی سراسر کشور

دوره آموزشی توانمندسازی رابطین خبری ادارات امور قرآنی سراسر کشور
2021-10-23T14:02:32+03:30
مدیر روابط عمومی سازمان دارالقرآن الکریم از برگزاری دوره آموزشی توانمند سازی رابطین خبری ادارات امور قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور خبر داد.

آخرین مرحله از چهاردهمین دوره مسابقه قرآنی مدهامتان برگزار شد

آخرین مرحله از چهاردهمین دوره مسابقه قرآنی مدهامتان برگزار شد
2021-10-23T14:02:31+03:30
 آخرین مرحله از چهاردهمین دوره مسابقات سراسری قرآنی «مدهامتان» به میزبانی ستاد کانون‌های فرهنگی مساجد خراسان رضوی و با حضور مدیر مرکز قرآن آستان قدس رضوی در ...

آئین اختتامیه مسابقات قرآن ویژه کارکنان ارتش برگزار شد

آئین اختتامیه مسابقات قرآن ویژه کارکنان ارتش برگزار شد
2021-10-23T14:02:31+03:30
امیر حیدری گفت: در این دوره از مسابقات یازده هزار حافظ کل و اجزای قرآن، هشت هزار مسلط به قرائت قرآن و چهار هزار نفر در مسابقات مفاهیم شرکت کردند.

یادداشت| این کتاب بوی گل سرخ می‌دهد

 یادداشت| این کتاب بوی گل سرخ می‌دهد
2021-10-23T11:42:39+03:30
غفارحدادی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته، نوشته است: کتاب «بوی گرم شکوفه‌های بادام» از آن کتاب‌هاست که بو دارند، رنگ دارند و ب...

هیات مدیره بنیاد رودکی معرفی شدند / تنها یک گام تا انتخاب مدیرعامل

 هیات مدیره بنیاد رودکی معرفی شدند / تنها یک گام تا انتخاب مدیرعامل
2021-10-23T11:42:39+03:30
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنا بنیاد رودکی، با صدور حکمی، اعضای هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی را معرفی کرد.

۶ درس زندگی از ۶ تن از یارانِ ششمین امام/ دعای امام صادق (ع) شامل حال کدام شیعیان می‌شود؟

 ۶ درس زندگی از ۶ تن از یارانِ ششمین امام/ دعای امام صادق (ع) شامل حال کدام شیعیان می‌شود؟
2021-10-23T11:42:39+03:30
باید منابع بازمانده از دیروز را با نگاهی امروزین بازنگری کنیم و برای آینده به بازنگاری آن‌ها بنشینیم. این وظیفه، هر روز بیش از روز پیش بر عهدۀ دانشیان سنگین...

"تل ماسه" با ۵ میلیون دلار اکرانش را در آمریکا شروع کرد

 "تل ماسه" با ۵ میلیون دلار اکرانش را در آمریکا شروع کرد
2021-10-23T10:35:52+03:30
"تل ماسه" در سینمای آمریکا و کانادا فروش خود را با ۵ میلیون دلار آغاز کرده در حالی که در بازار جهانی تا امروز نزدیک به ۱۳۰ میلیون دلار فروخته است.

نقدی بر نظر "عدم پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) / نقشه راه یاوران مهدی (عج)

 نقدی بر نظر "عدم پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) / نقشه راه یاوران مهدی (عج)
2021-10-23T10:35:52+03:30
اگر بخواهیم به‌سوی ظهور حرکت کنیم، نیاز به نقشه راه داریم و این نقشه از بررسی مجتهدانه در آیات و روایاتی آغاز می‌شود که درباره شرایط ظهور سخن گفته‌اند.

کره‌‌‌ای‌ها با سریال‌هایشان جهان را تسخیر می‌کنند، ما برای دفاع مقدس چه کردیم؟/ هیچ کشوری دارایی معنوی خود را پنهان نمی‌کند

 کره‌‌‌ای‌ها با سریال‌هایشان جهان را تسخیر می‌کنند، ما برای دفاع مقدس چه کردیم؟/ هیچ کشوری دارایی معنوی خود را پنهان نمی‌کند
2021-10-23T10:35:52+03:30
ساسان ناطق با تأکید بر اینکه حماسه‌ها جزو دارایی معنوی هر ملتی است، تأکید کرد: هیچ کشوری دارایی معنوی خود را پنهان نمی‌کند.

هفته وحدت یادگار امام راحل است/لزوم اهتمام به لغو روادید در جهان اسلام و ایجاد واحدپولی مشترک

هفته وحدت یادگار امام راحل است/لزوم اهتمام به لغو روادید در جهان اسلام و ایجاد واحدپولی مشترک
2021-10-23T10:15:51+03:30
شهردار تهران اظهار داشت: روز قدس و هفته وحدت دو یادگار هستند که از امام راحل برای ما به یادگار مانده‌اند، روز قدس نماد اشداء علی الکفار و هفته وحدت نماد رحما...

نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» باحضور ۴۰ مبلغ فعال این حوزه برگزار شد

نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» باحضور ۴۰ مبلغ فعال این حوزه برگزار شد
2021-10-23T10:02:31+03:30
نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» با حضور ۴۰ مبلغ فعال این حوزه با هدف شبکه‌سازی و هم‌افزایی مبلغین فعال سراسر کشور در حوزه اعتیاد برگزار شد.

معضل بروز "بادهای نمکی" در سیستان از زبان سازنده مستند "تالاب کجی"

 معضل بروز "بادهای نمکی" در سیستان از زبان سازنده مستند "تالاب کجی"
2021-10-23T10:09:15+03:30
مستند "تالاب کجی" روایتی تصویری از خشک شدن تالاب مهم کشور در نهبندان است؛ اتفاقی که آسیب‌های محیط‌زیستی زیادی را با خود به همراه خواهد داشت.

چرا حضرت محمد (ص) سرآمد همه انبیاء(ع) است؟

 چرا حضرت محمد (ص) سرآمد همه انبیاء(ع) است؟
2021-10-23T10:09:15+03:30
به تصریح قرآن کریم، میلاد پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله آغاز گسترش رحمت و برکت برای همه اهل عالم و به‌خصوص مسلمانان است.

شب شعر شاعران همزمان با میلاد پیامبر مهربانی‌ها/ «سر حلقهٔ انبیاست احمد/ نور دل اولیا، محمد»

 شب شعر شاعران همزمان با میلاد پیامبر مهربانی‌ها/ «سر حلقهٔ انبیاست احمد/ نور دل اولیا، محمد»
2021-10-23T10:09:15+03:30
محفل ادبی «پیامبر خاتم (ص) در شعر پارسى زبانان» شب گذشته با حضور جمعی از شاعران آیینی از کشورهای مختلف به صورت مجازی برگزار شد.

گردشگری بستری برای تحقق وحدت اسلامی است/تفریح بر اساس موازین اسلامی باید توسعه پیدا کند

گردشگری بستری برای تحقق وحدت اسلامی است/تفریح بر اساس موازین اسلامی باید توسعه پیدا کند
2021-10-23T09:35:51+03:30
وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه گردشگری حق همه مردم دنیا است و کسی نمی‌تواند این حق را از مردم دنیا بگیرد، تاکید کرد که گردشگری یکی از بهترین روش‌ها برای برق...

آمادگی دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای دریافت پیشنهادهای تشکل‌های نشر

 آمادگی دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای دریافت پیشنهادهای تشکل‌های نشر
2021-10-23T09:42:37+03:30
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای به انجمن‌ها و تشکل‌های حوزه نشر از آنها دعوت کرد پیشنهادهای خود را برای بهبود...

بررسی رویدادهای کودکی رسول گرامی اسلام(ص)/ مزار پدر و مادر پیامبر(ص) کجاست؟ + عکس

 بررسی رویدادهای کودکی رسول گرامی اسلام(ص)/ مزار پدر و مادر پیامبر(ص) کجاست؟ + عکس
2021-10-23T09:42:37+03:30
مزار مطهر مادر پیامبر(ص) در منطقه ابواء، در نزدیکی مکه، از دوران حکومت عثمانی بقعه‌ای داشته ولی بعدها تخریب شد. در روایت‌هایی عنوان شده که رسول خدا(ص) بارها...

ورود ۲ هزار و ۲۰۰ تن کاغذ احتکار شده به وزارت ارشاد/ هنوز پرونده متخلف ۳ میلیون دلاری باز است

 ورود ۲ هزار و ۲۰۰ تن کاغذ احتکار شده به وزارت ارشاد/ هنوز پرونده متخلف ۳ میلیون دلاری باز است
2021-10-23T09:42:37+03:30
درحالی که دو هزار و ۲۰۰ تن کاغذ احتکار شده مربوط به پروانه یک متخلف واردات کاغذ به وزارت ارشاد منتقل می‌شود که دو پرونده بزرگ دیگر که تخلف بیش از سه میلیون ...

پوشش افراد جزء حریم خصوصی نیست/ عدم رعایت حدود و حریم‌ها نادرست و مشکل ساز است

پوشش افراد جزء حریم خصوصی نیست/ عدم رعایت حدود و حریم‌ها نادرست و مشکل ساز است
2021-10-23T09:22:33+03:30
یکی از دلایل اختلافات خانوادگی و جدایی زوجین از یکدیگر عدم رعایت حدود و حریم‌ها است بنابراین نوع پوشش و رفتار افراد در تعاملات اجتماعی می‌تواند در کاهش این آ...

در مواجهه با اسلام هراسی، انسجام و اتحاد مسلمانان امری لازم است

در مواجهه با اسلام هراسی، انسجام و اتحاد مسلمانان امری لازم است
2021-10-23T09:22:32+03:30
همزمان با فرا رسیدن ولادت حضرت محمد (ص)، یادداشت محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزنامه ایران منتشر شد.

جشن ولادت پیامبراکرم(ص)در آلمان برگزار می‌شود

جشن ولادت پیامبراکرم(ص)در آلمان برگزار می‌شود
2021-10-23T09:09:11+03:30
مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ٢٣ اکتبر ٢٠٢١ (اول آبان ماه) از ساعت ۱۸:۳۰ در مسجد امام علی مرکز اسلامی هامبورگ آلمان برگزار می‌شود.

زمان پخش «سرجوخه» شبکه سه مشخص شد

 زمان پخش «سرجوخه» شبکه سه مشخص شد
2021-10-23T09:15:55+03:30
پس از وقفه چندروزه، مجموعه تلویزیونی «سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی از روز دوشنبه(سوم آبان ماه) از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

نگاهی به سریال "خاتون"؛ «رضا‌خان» فقط روی کاغذ شاه بود؟

 نگاهی به سریال "خاتون"؛ «رضا‌خان» فقط روی کاغذ شاه بود؟
2021-10-23T09:15:55+03:30
«خاتون» بر اساس زندگینامه «خواهر پدرِ» تینا پاکروان نویسنده و کارگردان ساخته شده و مولف با پژوهش و کنکاش در تاریخچه ‌خانواده‌اش چنین اثر...

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم‌ها آمادگی داشته باشند

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم‌ها آمادگی داشته باشند
2021-10-22T18:22:27+03:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: مذاکره کنندگان با ایران باید بگویند برای عمل به برجام، رفع تحریم‌ها و احترام به امضای ما آمادگی دارند.

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم ها آمادگی داشته باشند

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم ها آمادگی داشته باشند
2021-10-22T16:35:47+03:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: مذاکره کنندگان با ایران باید بگویند برای عمل به برجام، رفع تحریم‌ها و احترام به امضای ما آمادگی دارند.

شایسته سالاری در انتصابات حاکم باشد

شایسته سالاری در انتصابات حاکم باشد
2021-10-22T16:09:06+03:30
ایلام-امام‌ جمعه ایلام با اشاره به اینکه شایسته سالاری در انتصابات حاکم باشد، گفت: دولت از ظرفیت نیروهای توانمند بومی در مناصب مدیریتی بهره بگیرد.

کرمانشاه جزو محروم‌ترین استان‌های کشور در سال‌های اخیر

کرمانشاه جزو محروم‌ترین استان‌های کشور در سال‌های اخیر
2021-10-22T15:55:48+03:30
کرمانشاه- امام جمعه گیلانغرب با تاکید بر دقت بیشتر رئیس جمهور برای انتخاب استاندار کرمانشاه، گفت: کرمانشاه در این چند سال جزو محروم‌ترین استان‌های کشور بوده ...

کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از تورم مهمترین خواسته مردم از دولت است

کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از تورم مهمترین خواسته مردم از دولت است
2021-10-22T15:55:48+03:30
اراک- نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از تورم مهمترین خواسته مردم از دولت سیزدهم است که باید به این امر توجه ویژه‌ای شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)