میرنیوز

روایت دکتر گلشنی از "دسیسه نفوذی‌های غرب" برای پا نگرفتن ایران پیشرفته/ مقام آمریکایی صراحتاً گفت "نمی‌گذاریم یک ژاپن اسلامی به پا شود"

 روایت دکتر گلشنی از "دسیسه نفوذی‌های غرب" برای پا نگرفتن ایران پیشرفته/ مقام آمریکایی صراحتاً گفت "نمی‌گذاریم یک ژاپن اسلامی به پا شود" 2021-10-13T14:26:49+03:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مهدی گلشنی، فیزیک‌دان و پژوهشگر فلسفه علم، به عنوان چهره‌ای ماندگار در عرصه فیزیک برای علاقه‌مندان این عرصه نامی آشناست. افزون بر این، گلشنی در مجامع رسمی و دانشگاهی ما به عنوان یکی از مدافعان سرسخت نظریه علم دینی هم شناخته می‌شود که از سال‌ها قبل با علاقه‌مندی و جدیّت در این عرصه وارد شده و با نگارش آثار متعدد و ایراد سخنرانی‌های پرشمار در مجامع علمی داخل و خارج از کشور بر ضرورت تدوین و تنقیح نظریه علم دینی و دامنه و ابعاد آن پای فشرده است.

در گفت‌وگوی تسنیم با این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، موضوعات متعددی حول محور تحّول علم در کشور و بایستگی‌ها و چارچوب‌های نظری و عملی آن طرح و شرح شده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانیم:  

*مسأله ارزش‌گذاری و ارزیابی علمی در نظام آموزش عالی به نحوی است که عملاً دانشگاهیان ما را به سمت انتشار مقالات‌شان در مجلات خارجی ترغیب می‌کند؛ به نظر می‌رسد که این مسأله با کیفیت‌بخشی به نظام آموزش‌عالی و بهبود و ارتقای آن از رهگذر ارزیابی‌ درونی در تعارض جدّی باشد، شما این طور فکر نمی‌کنید؟

ببینید مسئله همین است که الان خودتان هم اشاره کردید اگر کسی مقاله‌اش در یک مجله خارجی چاپ شده باشد، ما او را برای ادامه تحصیل در دوره دکتری می‌گیریم چون در واقع رویکرد کلی ما این است که حتماً کسی که در آی اس آی مقاله داشته، مهم‌تر از کسی است که در مجلات داخلی مقاله منتشر کرده است. البته مشکل عمده در اینجا از نهادهای سیاست‌گذاری است چون این‌ها رویکردی است که خود وزارت علوم دارد و نمی‌گذارد که ایده‌های ناب درونی در کشور رشد کند و شکوفا شود. به نظر من وزارت علوم واقعاً در این زمینه‌ها کم می‌گذارد.

مسائل علمی این‌طور نیست که شما در بالا بنشینید و یک سری سیاست‌ها را به دانشگاه‌ها ابلاغ کنید و مشکلات حل شود؛ تحول علمی شیوه‌ها و شگردهای خاص خودش را دارد  و اولین قدم در این راه این است که ارتباط بین علوم فنی-مهندسی با علوم انسانی ترمیم و حتی آغاز شود اما این تا زمانی که نظام دانایی و منطق سنجش علمی کنونی دانشگاه‌های ما تغییر نکند، ممکن نیست.

*آقای دکتر! شما جدا از شأن علمی و دانشگاهی خودتان، در مقام یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توانید در این زمینه منشأ اثر باشید و با اصلاح روندهای ناکارآمد و تغییر شیوه‌های سنجش علمی، راهگشایی کنید؛ این طور نیست؟

حرف‌های سرکار را تایید می‌کنم. بیشترین حرص را بنده در شورای عالی انقلاب فرهنگی خوردم و در ایام انتخاب وزرا و ... بیشترین حرص را خوردم برای اینکه باید تفکر حاکم بر وزارت علوم عوض بشود. نگاه فعلی عقب افتاده و تنبل است و علتش هم نفوذی‌ها هستند. وقتی من نشانه نفوذی‌های غرب را می‌بینم نمی‌توانم سکوت کنم. شما سرنخ قضیه مقالات آی اس آی را بگیرد و ببینید که توسط یک عامل بیگانه اسرائیلی گذاشته شده. من بارها این را گفته‌ام، به مقام معظم رهبری نامه نوشته‌ام و در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اعتراض کرده‌ام. همین اواخر در سخنان قبل از دستور شورا دو مرتبه این مسأله را متذکر شده‌ام که تا قوانین و معیارهای حاکم بر ارزیابی اساتید و فارغ‌التحصیلان‌مان تغییر نکند ما تکان نمی‌خوریم اما این کارها از عهده یک نفر، ولو یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی برنمی‌آید بلکه نیازمند عزم و اهتمامی جمعی است.

*شما بارها گفته‌اید که علوم انسانی شایسته نقش‌آفرینی بیشتری در جامعه است و تأکید هم کرده‌اید که علوم انسانی در جاهایی که توانسته نقش‌آفرینی فعال‌تری داشته باشد، به دلیل کاربردی‌تر بودن مباحثش بوده چون تا زمانی که علوم انسانی فقط توصیه‌های کلّی می‌کند، نمی‌تواند جایگاه خودش را در اجتماع به دست بیاورد بنابراین فکر نمی‌کنید مادامی که علوم انسانی کاربردی‌تر و انضمامی‌تر وارد عرصه نشوند قدر و منزلت‌شان هم شناخته نمی‌شود؟

ببینید، علوم انسانی وقتی می‌تواند کاربردی‌تر بشود که شأن آن روشن باشد. الان دانشجوهای ممتاز مهندسی و علوم پایه اقبال زیادی به علوم انسانی نشان می‌دهند اما متاسفانه راه برایشان باز نیست. بنده دیده‌ام که وقتی یک دانشجوی نخبه از فیزیک یا مهندسی برق شریف آمده در فلسفه علم، چقدر مشتاق آمده است برای این که آن‌ها قضایا را فهمیده‌اند بنابراین مشکل از دانشجویان و نبود علاقه‌مندی در این زمینه نیست. به نظر من پیش از همه باید نقش علوم انسانی در جامعه روشن بشود و این کار باید از طریق رسانه‌هایی مثل صدا وسیما و رسانه‌های مکتوب و مجاری اطلاع‌رسانی حاکمیتی انجام بشود.

شما روزنامه‌نگاران باید در این زمینه روشنگری کنید و با انتشار مقالات و مطالب ارزشمند و مستند، مسیر را هموار کنید.

 اساتید مهندسی دانشگاه ام آی تی که با هرنوع ارزشیابی که انجام بدهید جزو مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیاست یک زمان به این نتیجه رسیدند که فارغ‌التحصیلان‌شان در جامعه موفق نیستند رئیس دانشگاه آنجا آن‌قدر عاقل بود که فوری بین خودشان جلسه گذاشت و تصمیم گرفتند که هر دانشجوی مهندسی، باید وارد علوم انسانی شود تا با بنیان‌ها و زمینه‌های این حوزه آشنا شود. این نکته خیلی مهمی است که من روی آن اصرار دارم اما متأسفانه توجهی به آن نمی‌شود و امیدوارم که وزیر علوم جدید عنایتی به این قضیه بکنند.

نکته‌ای که در اینجا خیلی مهم است، رعایت شایسته‌سالاری در انتصاب رؤسای دانشگاه‌ها است به ویژه دانشگاه‌های فنی-مهندسی اگرچه همه دانشگاه‌ها واقعاً مهم‌اند. در زمان رژیم گذشته در یکی از دانشگاه‌های صنعتی بخش علوم انسانی را راه‌اندازی کردند که به جای خودش بسیار مفید بود. در همین دوران انقلاب هم آمدند کتاب‌های مرحوم استاد مطهری در زمینه فلسفه اسلامی را در دانشگاه‌های مهندسی تدریس کردند که خیلی خوب بود اما این کارها مقطعی و غیرنظام‌مند است و باید آن‌هایی که از تحولات علمی غرب و نیازهای معاصر جامعه خودمان مطلّع‌اند و در این زمینه خبره‌ترند، از خودشان مایه بگذارند و یک کاری کنند که جامعه با اهمیت علوم انسانی آشنا شود تا شأن آن ارتقا پیدا کند.

این را هم عرض کنم که تا معیارهای ارزیابی علمی-دانشگاهی ما تغییر نکند خیلی چیزها تغییر نمی‌کند و این مستلزم این است که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها ساکت نباشند و با امضای طومارهای درخواست شورای عالی انقلاب فرهنگی را بمباران کنند تا شورا مجبور شود این معیارها را تغییر بدهد.

معیارهای فعلی، معیارهای غرب است برای این که ما جلو نرویم. یکی از همین مسئولان آمریکایی صاف و صریح در مراکش سخنرانی کرده و گفته بود نمی‌گذاریم یک ژاپن اسلامی به پا شود. امیدوارم با انتخاب معاونین و رؤسای مناسب برای بعضی جاها و نه همه جاها که رؤسای خوبی دارند، تغییر جهت و فکری صورت بگیرد و همه این را درک کنند که باید روال جاری عوض بشود تا فرهنگ به دانشگاه‌های ما راه پیدا کند، این هم تحمیلی نیست:

 درس معلم ار بود زمزمه محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را

شما وقتی درس معارف اسلامی می‌گذارید و دانشجو مجبور است یک سری مطالب ثقیل را یاد بگیرد و در آخر هم انگار نه انگار که راجع به اسلام چیزی خوانده، نشان می‌دهد که یک جای کار ما اشکال دارد. هرچیزی مراتبی دارد که آن مراتب باید پله پله و از دوران دانش‌آموزی در مدارس طی شود تا نتیجه بدهد. اگر وزارت آموزش و پرورش با وزارت آموزش عالی هماهنگ نباشند و هر کدام ساز خودشان را بزنند، همه نیروها دفع می‌شود و فقط خسارت به بار می‌آورد. این‌ها مسائلی است که باید رویشان کار بشود و حتی لازم است که تمام تمرکزها روی این دو نهاد برود چون آینده ایران را همین‌ها می‌سازند.

*در صحبت‌هایتان اشاره کردید که پیوند درستی بین دانشگاه و جامعه به وجود نیامده است اما آیا برای برقراری این پیوند افزودن دروس علوم انسانی به رشته‌های فنی-مهندسی کافی‌ است و نباید برای پیوند علوم انسانی با علوم تجربی، نهادی ترکیبی طراحی شود؟

بله، اگر نهادی هم بشود و افراد خبره و آگاه در آن انتخاب شوند تأثیر دارد ولی از نهادها و شوراهایی که مطابق وضع فعلی داریم، چیزی در نمی‌آید. ببینید بنده در سال 2003 مالزی بودم. در آنجا آکادمی علوم جهان اسلام، دکتر مهاتمیرمحمد، از رئیس آکادمی علوم کره جنوبی دعوت کرده بود که بیاید رمز موفقیت کره را بگوید. او هم آمد سخنرانی کرد و گفت رئیس جمهور ما تعدادی از نخبگان واقعی را انتخاب کرد و گفت بنشینید اولویت‌های کشور را تهیه کنید تا مطابق آن‌ها مسیر کلّی کشور را تعیین کنیم؛ حالا نتیجه‌اش این شده است که تمام خیابانِ جمهوری ما، الان پر از محصولات کره‌ای است. شما وقتی افراد شایسته را به کار می‌گیرید و شایسته‌سالاری و عقلانیت حاکم می‌شود، به این نتایج می‌رسید.

اما وقتی قرار باشد از آدم‌های دست دوم وسوم شورایی تشکیل بشود حتماً نتیجه‌بخش نیست. خداوند می‌فرماید "وأتو البیوت من ابواب‌ها". هر چیزی باید از مجرای صحیح خودش دنبال شود تا به نتیجه مطلوب برسد البته قبول دارم که این کارها یک روزه انجام نمی‌شود اما مهم این است که ما در انتخاب مسیر خودمان اشتباه نکنیم.

خاطرم هست در سوم خرداد 58 گروهی از اساتید دانشگاه شریف رفته بودیم خدمت حضرت امام (ره) و در آنجا به ایشان عرض کردیم که بعضی طرح‌ها باید در سطوح خُردتر امتحان شود و بعد که امتحانش را پس داد، ما یک قانون بگذرانیم و آن را در سطح کلان ملّی اجرایی کنیم؛ که ایشان هم بسیار استقبال کردند. الان هم به نظر من راه درست همان است و باید نخبگان و خبرگان ما از این حالت سکوت و انفعال دربیایند و روشنگری کنند تا مسئولین مجبور بشوند روش‌های ناکارآمد فعلی را تغییر بدهند.

*با توجه به این که فلسفه علم در ایران به علوم طبیعی و اندکی اقتصاد و جامعه‌شناسی محدود شده، به نظر شما به طور خاصّ در مورد فلسفه علوم انسانی و اجتماعی چه می‌شود کرد؟

ببینید خود اساتید علوم اجتماعی و بعضی از فلاسفه باید بنشینند و بگویند که اولویت‌شان چه مسائلی هست و برای آن برنامه‌ریزی کنند. یک بار آقای دکتر نهاوندیان می‌گفتند که وقتی سال آخر دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بودم پیش دکتر مشکات رفتیم و گفتیم ما می‌خواهیم درس اقتصاد اسلامی بگذاریم، دکتر مشکات می‌گوید خودتان بروید و استادش را پیدا کنید من حرفی ندارم. آن‌ها می‌آیند با مرحوم استاد محمدتقی جعفری صحبت می‌کنند که قبول نمی‌کنند؛ مرحوم دکتر بهشتی هم قبول نمی‌کنند اما استاد مطهری می‌فرماید من اول باید یک جلسه با اساتید مارکسیست و غیرمارکسیست داشته باشم تا ببینند اولاً مشکلات و مسائل چیست و بعد از آن تدریس می‌کنم. این وسعت نظر استاد مطهری را نشان می‌دهد و همین‌هاست که امروز هم به ما جواب می‌دهد و ما هم باید از همین مسیر حرکت کنیم.

یک تفاوت مهم بین دانش‌هایی مثل علوم اجتماعی و روانشناسی و ... با علومی مثل فیزیک وجود دارد که نباید آن را نادیده گرفت. در عرصه فیزیک هر زمانی یک تئوری حاکم بوده است؛ یک وقت تئوری فیزیک، نیوتنی بوده، بعدش فیزیک انیشتینی حاکم شده و به همین ترتیب یعنی در هر دوره یک تئوری، اکثریت قاطع داشته است اما در حوزه علومی مثل روانشناسی و اقتصاد و نظایر این‌ها در هر دوره چند تئوری هست که همه این‌ها به صورت مغشوش و غیرتاریخی و غیرروشمند به ما رسیده است و ما در وهله اول باید بیاییم خودمان بنشینیم بحث کنیم و ببینیم مسائل‌مان چیست و مشکلات و شبهات و ... چیست و  وقتی خوب در این زمینه‌ها روشنگری کردیم، بیاییم درس ارائه بدهیم. این مقدمه لازم تحول در این حوزه‌هاست و این کاری است که در علومی مثل فیزیک شده اما در زمینه علوم اجتماعی کمتر مورد توجه بوده و بنابراین کار سخت‌تر است ولی نشدنی نیست و به نظر من یک "خواستن توانستن است" در  اینجا مسئله را به راحتی حل می‌کند.

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

یادداشت| این کتاب بوی گل سرخ می‌دهد

 یادداشت| این کتاب بوی گل سرخ می‌دهد
2021-10-23T11:42:39+03:30
غفارحدادی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته، نوشته است: کتاب «بوی گرم شکوفه‌های بادام» از آن کتاب‌هاست که بو دارند، رنگ دارند و ب...

هیات مدیره بنیاد رودکی معرفی شدند / تنها یک گام تا انتخاب مدیرعامل

 هیات مدیره بنیاد رودکی معرفی شدند / تنها یک گام تا انتخاب مدیرعامل
2021-10-23T11:42:39+03:30
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنا بنیاد رودکی، با صدور حکمی، اعضای هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی را معرفی کرد.

۶ درس زندگی از ۶ تن از یارانِ ششمین امام/ دعای امام صادق (ع) شامل حال کدام شیعیان می‌شود؟

 ۶ درس زندگی از ۶ تن از یارانِ ششمین امام/ دعای امام صادق (ع) شامل حال کدام شیعیان می‌شود؟
2021-10-23T11:42:39+03:30
باید منابع بازمانده از دیروز را با نگاهی امروزین بازنگری کنیم و برای آینده به بازنگاری آن‌ها بنشینیم. این وظیفه، هر روز بیش از روز پیش بر عهدۀ دانشیان سنگین...

"تل ماسه" با ۵ میلیون دلار اکرانش را در آمریکا شروع کرد

 "تل ماسه" با ۵ میلیون دلار اکرانش را در آمریکا شروع کرد
2021-10-23T10:35:52+03:30
"تل ماسه" در سینمای آمریکا و کانادا فروش خود را با ۵ میلیون دلار آغاز کرده در حالی که در بازار جهانی تا امروز نزدیک به ۱۳۰ میلیون دلار فروخته است.

نقدی بر نظر "عدم پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) / نقشه راه یاوران مهدی (عج)

 نقدی بر نظر "عدم پیگیری نشانه‌های ظهور"/ ضرورت پیگیری در بیان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) / نقشه راه یاوران مهدی (عج)
2021-10-23T10:35:52+03:30
اگر بخواهیم به‌سوی ظهور حرکت کنیم، نیاز به نقشه راه داریم و این نقشه از بررسی مجتهدانه در آیات و روایاتی آغاز می‌شود که درباره شرایط ظهور سخن گفته‌اند.

کره‌‌‌ای‌ها با سریال‌هایشان جهان را تسخیر می‌کنند، ما برای دفاع مقدس چه کردیم؟/ هیچ کشوری دارایی معنوی خود را پنهان نمی‌کند

 کره‌‌‌ای‌ها با سریال‌هایشان جهان را تسخیر می‌کنند، ما برای دفاع مقدس چه کردیم؟/ هیچ کشوری دارایی معنوی خود را پنهان نمی‌کند
2021-10-23T10:35:52+03:30
ساسان ناطق با تأکید بر اینکه حماسه‌ها جزو دارایی معنوی هر ملتی است، تأکید کرد: هیچ کشوری دارایی معنوی خود را پنهان نمی‌کند.

هفته وحدت یادگار امام راحل است/لزوم اهتمام به لغو روادید در جهان اسلام و ایجاد واحدپولی مشترک

هفته وحدت یادگار امام راحل است/لزوم اهتمام به لغو روادید در جهان اسلام و ایجاد واحدپولی مشترک
2021-10-23T10:15:51+03:30
شهردار تهران اظهار داشت: روز قدس و هفته وحدت دو یادگار هستند که از امام راحل برای ما به یادگار مانده‌اند، روز قدس نماد اشداء علی الکفار و هفته وحدت نماد رحما...

نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» باحضور ۴۰ مبلغ فعال این حوزه برگزار شد

نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» باحضور ۴۰ مبلغ فعال این حوزه برگزار شد
2021-10-23T10:02:31+03:30
نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» با حضور ۴۰ مبلغ فعال این حوزه با هدف شبکه‌سازی و هم‌افزایی مبلغین فعال سراسر کشور در حوزه اعتیاد برگزار شد.

معضل بروز "بادهای نمکی" در سیستان از زبان سازنده مستند "تالاب کجی"

 معضل بروز "بادهای نمکی" در سیستان از زبان سازنده مستند "تالاب کجی"
2021-10-23T10:09:15+03:30
مستند "تالاب کجی" روایتی تصویری از خشک شدن تالاب مهم کشور در نهبندان است؛ اتفاقی که آسیب‌های محیط‌زیستی زیادی را با خود به همراه خواهد داشت.

چرا حضرت محمد (ص) سرآمد همه انبیاء(ع) است؟

 چرا حضرت محمد (ص) سرآمد همه انبیاء(ع) است؟
2021-10-23T10:09:15+03:30
به تصریح قرآن کریم، میلاد پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله آغاز گسترش رحمت و برکت برای همه اهل عالم و به‌خصوص مسلمانان است.

شب شعر شاعران همزمان با میلاد پیامبر مهربانی‌ها/ «سر حلقهٔ انبیاست احمد/ نور دل اولیا، محمد»

 شب شعر شاعران همزمان با میلاد پیامبر مهربانی‌ها/ «سر حلقهٔ انبیاست احمد/ نور دل اولیا، محمد»
2021-10-23T10:09:15+03:30
محفل ادبی «پیامبر خاتم (ص) در شعر پارسى زبانان» شب گذشته با حضور جمعی از شاعران آیینی از کشورهای مختلف به صورت مجازی برگزار شد.

گردشگری بستری برای تحقق وحدت اسلامی است/تفریح بر اساس موازین اسلامی باید توسعه پیدا کند

گردشگری بستری برای تحقق وحدت اسلامی است/تفریح بر اساس موازین اسلامی باید توسعه پیدا کند
2021-10-23T09:35:51+03:30
وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه گردشگری حق همه مردم دنیا است و کسی نمی‌تواند این حق را از مردم دنیا بگیرد، تاکید کرد که گردشگری یکی از بهترین روش‌ها برای برق...

آمادگی دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای دریافت پیشنهادهای تشکل‌های نشر

 آمادگی دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای دریافت پیشنهادهای تشکل‌های نشر
2021-10-23T09:42:37+03:30
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای به انجمن‌ها و تشکل‌های حوزه نشر از آنها دعوت کرد پیشنهادهای خود را برای بهبود...

بررسی رویدادهای کودکی رسول گرامی اسلام(ص)/ مزار پدر و مادر پیامبر(ص) کجاست؟ + عکس

 بررسی رویدادهای کودکی رسول گرامی اسلام(ص)/ مزار پدر و مادر پیامبر(ص) کجاست؟ + عکس
2021-10-23T09:42:37+03:30
مزار مطهر مادر پیامبر(ص) در منطقه ابواء، در نزدیکی مکه، از دوران حکومت عثمانی بقعه‌ای داشته ولی بعدها تخریب شد. در روایت‌هایی عنوان شده که رسول خدا(ص) بارها...

ورود ۲ هزار و ۲۰۰ تن کاغذ احتکار شده به وزارت ارشاد/ هنوز پرونده متخلف ۳ میلیون دلاری باز است

 ورود ۲ هزار و ۲۰۰ تن کاغذ احتکار شده به وزارت ارشاد/ هنوز پرونده متخلف ۳ میلیون دلاری باز است
2021-10-23T09:42:37+03:30
درحالی که دو هزار و ۲۰۰ تن کاغذ احتکار شده مربوط به پروانه یک متخلف واردات کاغذ به وزارت ارشاد منتقل می‌شود که دو پرونده بزرگ دیگر که تخلف بیش از سه میلیون ...

پوشش افراد جزء حریم خصوصی نیست/ عدم رعایت حدود و حریم‌ها نادرست و مشکل ساز است

پوشش افراد جزء حریم خصوصی نیست/ عدم رعایت حدود و حریم‌ها نادرست و مشکل ساز است
2021-10-23T09:22:33+03:30
یکی از دلایل اختلافات خانوادگی و جدایی زوجین از یکدیگر عدم رعایت حدود و حریم‌ها است بنابراین نوع پوشش و رفتار افراد در تعاملات اجتماعی می‌تواند در کاهش این آ...

در مواجهه با اسلام هراسی، انسجام و اتحاد مسلمانان امری لازم است

در مواجهه با اسلام هراسی، انسجام و اتحاد مسلمانان امری لازم است
2021-10-23T09:22:32+03:30
همزمان با فرا رسیدن ولادت حضرت محمد (ص)، یادداشت محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزنامه ایران منتشر شد.

جشن ولادت پیامبراکرم(ص)در آلمان برگزار می‌شود

جشن ولادت پیامبراکرم(ص)در آلمان برگزار می‌شود
2021-10-23T09:09:11+03:30
مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ٢٣ اکتبر ٢٠٢١ (اول آبان ماه) از ساعت ۱۸:۳۰ در مسجد امام علی مرکز اسلامی هامبورگ آلمان برگزار می‌شود.

زمان پخش «سرجوخه» شبکه سه مشخص شد

 زمان پخش «سرجوخه» شبکه سه مشخص شد
2021-10-23T09:15:55+03:30
پس از وقفه چندروزه، مجموعه تلویزیونی «سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی از روز دوشنبه(سوم آبان ماه) از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

نگاهی به سریال "خاتون"؛ «رضا‌خان» فقط روی کاغذ شاه بود؟

 نگاهی به سریال "خاتون"؛ «رضا‌خان» فقط روی کاغذ شاه بود؟
2021-10-23T09:15:55+03:30
«خاتون» بر اساس زندگینامه «خواهر پدرِ» تینا پاکروان نویسنده و کارگردان ساخته شده و مولف با پژوهش و کنکاش در تاریخچه ‌خانواده‌اش چنین اثر...

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم‌ها آمادگی داشته باشند

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم‌ها آمادگی داشته باشند
2021-10-22T18:22:27+03:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: مذاکره کنندگان با ایران باید بگویند برای عمل به برجام، رفع تحریم‌ها و احترام به امضای ما آمادگی دارند.

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم ها آمادگی داشته باشند

مذاکره کنندگان با ایران باید برای رفع تحریم ها آمادگی داشته باشند
2021-10-22T16:35:47+03:30
اردبیل-امام جمعه اردبیل گفت: مذاکره کنندگان با ایران باید بگویند برای عمل به برجام، رفع تحریم‌ها و احترام به امضای ما آمادگی دارند.

شایسته سالاری در انتصابات حاکم باشد

شایسته سالاری در انتصابات حاکم باشد
2021-10-22T16:09:06+03:30
ایلام-امام‌ جمعه ایلام با اشاره به اینکه شایسته سالاری در انتصابات حاکم باشد، گفت: دولت از ظرفیت نیروهای توانمند بومی در مناصب مدیریتی بهره بگیرد.

کرمانشاه جزو محروم‌ترین استان‌های کشور در سال‌های اخیر

کرمانشاه جزو محروم‌ترین استان‌های کشور در سال‌های اخیر
2021-10-22T15:55:48+03:30
کرمانشاه- امام جمعه گیلانغرب با تاکید بر دقت بیشتر رئیس جمهور برای انتخاب استاندار کرمانشاه، گفت: کرمانشاه در این چند سال جزو محروم‌ترین استان‌های کشور بوده ...

کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از تورم مهمترین خواسته مردم از دولت است

کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از تورم مهمترین خواسته مردم از دولت است
2021-10-22T15:55:48+03:30
اراک- نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از تورم مهمترین خواسته مردم از دولت سیزدهم است که باید به این امر توجه ویژه‌ای شود.

مساجد باید در امور فرهنگی و دینی محلات استقرار خود اثرگذار باشند

مساجد باید در امور فرهنگی و دینی محلات استقرار خود اثرگذار باشند
2021-10-22T15:42:29+03:30
بجنورد - امام جمعه موقت بجنورد با تاکید بر نقش اثرگذار مساجد در محلات در امور فرهنگی و دینی گفت: مسجد فعال و در تراز واقعی خود می‌تواند باعث تحول فرهنگی، دین...

کرمانشاه جز محروم‌ترین استان‌های کشور در سال‌های اخیر

کرمانشاه جز محروم‌ترین استان‌های کشور در سال‌های اخیر
2021-10-22T15:42:28+03:30
کرمانشاه- امام جمعه گیلانغرب با تاکید بر دقت بیشتر رئیس جمهور برای انتخاب استاندار کرمانشاه، گفت: کرمانشاه در این چند سال جز محروم‌ترین استان‌های کشور بوده است.

محاکمه مسببان وضعیت موجود کشور مطالبه مردم از دستگاه قضا است

محاکمه مسببان وضعیت موجود کشور مطالبه مردم از دستگاه قضا است
2021-10-22T15:29:08+03:30
رشت- امام جمعه با اشاره به اینکه برخورد با مدیران متخلف امید تازه ای در جامعه ایجاد کرده است، گفت: محاکمه مسببان وضعیت موجود کشور مطالبه مردم از دستگاه قضا است.

مساجد باید در محلات استقرار خود اثرگذار امور فرهنگی و دینی باشند

مساجد باید در محلات استقرار خود اثرگذار امور فرهنگی و دینی باشند
2021-10-22T15:29:08+03:30
بجنورد - امام جمعه موقت بجنورد با تاکید بر نقش اثرگذار مساجد در محلات در امور فرهنگی و دینی گفت: مسجد فعال و در تراز واقعی خود می‌تواند باعث تحول فرهنگی، دین...

دولت برای حل مشکل بیکاری و مسکن جوانان تلاش کند

دولت برای حل مشکل بیکاری و مسکن جوانان تلاش کند
2021-10-22T15:29:07+03:30
کرمانشاه- امام جمعه کرمانشاه گفت: مردم با مشکلاتی نظیر بیکاری جوانان، مسکن، ازدواج و معیشت رو به رو هستند و دولت جدید باید با تمام توان در جهت حل این مشکلات ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)