میرنیوز

ای برادران! دست کم ادبیات و معماری را دریابید

 ای برادران! دست کم ادبیات و معماری را دریابید 2021-09-14T18:08:46+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست خبری تشریح برنامه‌های «نهمین دوره آموزشی شعر جوان انقلاب اسلامی» امروز دوشنبه، 22 شهریورماه، در مؤسسه شهرستان ادب برگزار شد. در این نشست علی‌محمد مؤدب مدیر مؤسسه شهرستان ادب، محمدمهدی سیار مدیر دفتر پژوهش و هنر این مؤسسه و میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر شعر شهرستان ادب درباره دور جدید اردوهای آفتابگردان‌ها و نحوه برگزاری آن با توجه به شیوع کرونا سخن گفتند.

در ابتدای این نشست میلاد عرفان‌پور با توضیح فرایند انتخاب اعضای دوره نهم آفتابگردان‌ها و نحوه چگونگی انتخاب اعضا این دوره بیان کرد:‌ طبق روال گذشته پس از فراخوانی که برای دوره نهم آفتابگردان‌ها دادیم صدها نفر برای عضویت در این دوره داوطلب شدند. ما پس از بررسی و مصاحبه با داوطلبان در نهایت حدود 110 نفر از آقایان و خانم‌های داوطلب را پذیرفتیم که همین عزیزان در نخستین اردوی مجازی خودشان حضور خواهند داشت. بیشتر اعضای دوره نهم با اختلاف اندکی خانم‌ها هستند؛ یعنی شاید نزدیک 50 و دو سه درصد خانم‌ها هستند و 40 و هفت هشت درصد آقایان. خوشبختانه ما از قریب به اتفاق استان‌های کشور در دوره نهم آفتابگردان‌ها عضو داریم که این نخستین اردوی آنها خواهد بود. البته برنامه‌های این دوره از سه ماه پیش آغاز شده است اما این نخستین اردویی است که برای این عزیزان برگزار می‌شود.

مدیر دفتر شعر شهرستان ادب درباره کلاس‌ها و اساتید حاضر در این اردو ادامه داد: در این اردو کلاس‌های متعددی برگزار خواهد شد. 9 کلاس در این سه روز یعنی از 24 تا 26 شهریورماه خواهیم داشت که اساتید برجسته‌ای مانند قربان ولیئی، اسماعیل امینی،‌ محمدمهدی سیار، استاد علی‌محمد مؤدب، علی داودی، حامد صافی و محمود حبیبی کسبی در این کلاس‌ها تدریس خواهند داشت و درباره موضوعات مختلف با اعضای آفتابگردان‌ها بحث و گفت‌وگو خواهند داشت.

عرفان‌پور با تشریح اهدافی که اردوهای آموزشی شعر آفتابگردان‌ها طرح‌ریزی و برگزار شد، بیان کرد: ما چند هدف از تشکیل دوره‌های افتابگردان‌ها داشتیم که سعی کردیم به صورت همزمان این اهداف را دنبال کنیم. یکی از آن اهداف رسیدن به نسل نویی از شاعران توانمند کشور بود که با حضور خودشان موج و نشاط تازه‌ای به فضای ادبیات و فرهنگ بیاورند. البته ما از همان آغاز می‌دانستیم از بین صدها نفری که عضو دوره‌های ما می‌شوند شاید تنها به تعداد انگشتان یک دست شاعر توانمند و شاخص حاصل شود. طبیعت دوره‌های آموزشی و برنامه‌های کشف استعداد هم همین است و قرار نیست از هر دوره آموزشی همه یا اغلب افراد حاضر در آن به یک موفقیت صد در صدی برسند. ما از همان ابتدا پیشبینی می‌کردیم که برخی از اعضا دوره‌های آموزشی ما، فارع از اینکه در شعر به جه جایگاهی برسند، در حوزه‌های مختلف فرهنگی دیگر دغدغه‌مند، صاحب‌نظر و مشغول به کار شوند. هدف و ماموریت خاص ما پرورش نسل جدیدی از شاعران توانمند بود که در سطوح مختلف به جریان ادبی امروز اضافه بشوند و کمک کنند، اما در پس همین هدف دوست داشتیم به توانمندسازی جوانان در حوزه ادبیات، فرهنگ و رسانه  کمک کنیم که این اتفاق تا حدودی حاصل شده است. یعنی تاثیر اردوهای شهرستان ادب تنها بر روی فضای ادبی کشور اثر نگذاشته، بلکه این اثرگذاری به حوزه های مختلف فرهنگی هم نفوذ پیدا کرده و اتفاقات خوبی را رقم زده است. البته به صورت کلی باید بگویم ما هنوز تا صورت مطلوبی که در نظر داشتیم فاصله داریم، اما تا حد قابل قبولی از این تلاش ده ساله رضایت داریم و نتایج امیدوارکننده‌ای دیده‌ایم. همین موفقیت‌ها ما را علی‌رغم همه تنگناها و کاستی‌ها برای ادامه مسیر دلگرم می‌کند و یاری می‌کند. خوشبختانه بسیاری از اعضاء ما امروز از چهره‌های توانمند ادبی کشور هستند و در موضوعات مختلف ادب و فرهنگی و رسانه‌ای فعال و اثرگذار هستند. بسیاری از اعضاء ما در دوره‌های آفتابگردان‌ها امروز در فعالیت‌های شهری جزو آدم‌های اثرگذار استان خودشان هستند و همه اینها به برکت توجه به حوزه آموزش و استعدادیابی است که در این دوره‌ها اتفاق افتاد.

عرفان‌پور در پاسخ به این سوال که تفاوت اردوهای افتابگردان‌ها با دیگر فعالیت‌های ادبی چیست، گفت: اردوهای آفتابگردان‌ها از چند حیث نسبت به نمونه‌های پیشین خودش متمایز بود. یکی این که  جامع‌تر از همه نمونه‌های مشابه بود. اردوهای آفتابگردان‌ها وجوه گوناگونی را پوشش می‌داد که نمونه‌های مشابه آن در آموزش و پرورش و جاهای دیگر این وجوه را پی نمی‌گرفتند و پوشش نمی‌دادند. یک تمایز دیگر مستمر بودن و منقطع نبودن این دوره است که محدود به یک اردوی چندروزه نمی‌شد و یک سال و بیش از یک سال با این بچه‌ها ارتباط برقرار می‌شد. مثلا ما همین امروز حتی با اعضاء دوره اول آفتابگردان‌ها که ده سال پیش بودند تا حدودی ارتباط‌مان را حفظ کرده‌ایم که این استمرار از نقاط قوت این اردوها بود و پیوندهای ما با شاعران جوان را بیشتر می‌کرد.

به گفته وی؛ همچنین ما نوعی از آموزش به معنی جامع‌تر که مباحث فرهنگی و اخلاقی و انسانی را هم شامل می‌شود را داشتیم که جزو مزیت‌های این اردوها بود. یعنی ما در دوره‌های خودمان صرفا به مهندسی کلمات و فنون شعری توجه نمی‌کنیم. ما شاعری را ترکیبی از زیست شاعرانه و اخلاقیات و انسانیات می‌دانیم که شاعر با جمع آنها به یک شاعر توانمند تبدیل می‌شود. همه این مزیت‌ها باعث شد که این اردوها در فضای رسانه‌ای و فرهنگی پدید آورنده یک صدای نو باشد و این صدای نو و تصویر نو دیده و شنیده شود. موفقیت این اردوها باعث شد نهادهایی مثل وزارت ارشاد و جاهای مشابه سعی کنند از اردوهای آفتابگردان‌ها نمونه‌برداری کنند. این افتخار هم نصیب ما شد که رهبر معظم انقلاب چندین‌بار از این دوره‌ها نام بردند و به این برنامه‌ها محبت داشتند.

مدیر دفتر شعر شهرستان ادب با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اثر آن بر فعالیت‌های فرهنگی و چگونگی برگزاری اولین اردوی دوره نهم آموزشی آفتابگردان‌ها تحت شیوع ویروس کرونا، ادامه داد: متأسفانه کرونا همه برنامه‌های کشور را تحت شعاع قرار داد و برنامه‌های فرهنگی هم جزو برنامه‌هایی بودند که بسیار آسیب دیدند. با این همه ما در دفتر شعر شهرستان ادب کار را تعطیل نکردیم. خدا توفیق داد این مسیر را با کمی تفاوت و به صورت مجازی ادامه بدهیم و نگذاریم کرونا فعالیت‌های ما در شهرستان ادب را با اخلال جدی مواجه کند. خوشبختانه همه برنامه‌ها طبق زمان‌بندی اجرا شد و پیش رفت. با این تفاوت که به جای اردوی جضوری اردوی مجازی داشتیم و سعی کردیم هرطور شده ارتباط اعضاء با کارشناسان ادامه داشته باشد. امروز هم در آستانه برگزاری نهمین دوره آموزشی آفتابگردان‌ها هستیم که به صورت هم‌زمان برای خانم‌ها و آقایان و در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود. ما این تجربه را برای دوره قبل آفتابگردان‌ها هم داشتیم و امروز با این تجربه به سمت برگزاری دوره نهم آفتابگردان‌ها می‌رویم. شاید بشود گفت آفتابگردان‌ها یک نمونه موفق کار ادبی و هنری در زمانه کرونا بود، چرا که در زمانی که بسیاری از برنامه‌ها تعطیل شده بودند، آفتابگردانها با یک تغییر رویه توانست هویت و برنامه‌های خودش را حفظ کند و دچار تعطیلی نشود.

در ادامه این نشست علی‌محمد مودب، مدیرعامل مؤسسه شهرستان ادب، درباره جایگاه و تأثیر اردوهای آفتابگردان‌ها بر فضای فرهنگی کشور بیان کرد: آفتابگردان‌ها توانسته با تربیت نیرو فضای فرهنگ و هنر کشور را متحول کند. ما در این سال‌ها در آفتابگردان‌ها میزبان صدها استعداد جوان از سراسر کشور بودیم که همه این عزیزان از آموزش‌هایی با استانداردهای ملی برخوردار شدند و امروز هر کدام در یک گوشه از کشور منشأ اثر هستند. امروز بچه‌های آفتابگردان‌ها در بسیاری از شهرستان‌ها جزو مهم‌ترین چهره‌های فرهنگی شهرشان هستند. بسیاری‌ از آنها محافل و انجمن‌های ادبی دارند و خودشان مشغول تربیت نیرو هستند. بسیاری نیز هسته‌های اصلی جریان تولید محتوای فرهنگ انقلاب هستند و در حوزه‌های موسیقی، مداحی، شعر کودک و دیگر حوزه‌ها می‌شود برکات آنها را دید. به نظرم مهم‌ترین بُعد ماجرای آفتابگردان‌ها این است که ما تلاش کردیم تا جامعه ما برای استعداد ادبی حرمت قائل شود و بداند وجود کسی که استعداد آفرینش خلاقه دارد برای تمدن ما ثروت و برکت است. این اتفاق منشأ اتفاقات مبارک بعدی است.

مودب همچنین در پاسخ به این سوال که کرونا و مشکلات مالی‌ اخیر کشور چقدر بر روی اردوهای آفتاب‌گردان‌ها تأثیر داشته و چه چالش‌هایی برای این اردوها ایجاد کرده است، گفت: وضعیت سال‌های اخیر کشور همه فعالیت‌های فرهنگی را بحرانی کرد و طبیعتاً ما هم دچار این بحران شدیم. همانگونه که در حوزه نشر تأمین منابع مالی دشوار شد، به طریق اولی در حوزه فعالیت‌های آموزشی که درآمدزایی حوزه نشر را هم ندارد وضعیت بحرانی‌تر می‌شود. با وجود این، دفتر شعر ما با مدیریت میلاد عرفان‌پور از چابک‌ترین دفترهای ما بود که بلافاصله این وضعیت را رصد کرد و متناسب با آن عملیات خود را تغییر داد. ما قبل از عید و در اولین سال کرونا سامانه آموزش مجازی خودمان را فعال کردیم و در تعطیلات عید سال اول کرونا نیز اردوی مجازی برگزار کردیم. به همین خاطر چابکی و مدیریت خوب با همه مشکلاتی که ایجاد شد، شاکله آفتابگردان‌ها با وجود تغییراتی که در روش انجام کارها ایجاد شد، آسیب جدی ندید و در همین بحران فعالیت‌های خود را بسیار منظم برگزار کرد. درست است که برکت دیدار و اردوهای حضوری از بین رفت اما با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی، بچه‌های ما وقت بسیار بیشتری گذاشتند و سعی کردند با تمرکز بیشتر و با مجاهدت بیشتر بتوانند نقایص مدل جدید را جبران کنند. خود من واقعا توقع نداشتم این فضا شورانگیز و موثر باشد، اما هر بار که خودم در اردوهای مجازی تدریس داشتم، می‌دیدم که شور و اشتیاق یادگیری در بچه‌ها و همت دوستان ما در دفتر شعر بسیار بالاست و آفتابگردان‌ها همچنان زنده و پرشور دارد راه خودش را می‌رود.

این شاعر و مدیر فرهنگی با بیان اهمیت فرهنگ و لزوم توجه همه‌جانبه به آن و لزوم حمایت‌های مالی از فعالیت‌های فرهنگی، خطاب به مدیران فرهنگی کشور اضافه کرد: نکته مهمی که می‌خواهم به مدیران حوزه فرهنگ کشور یادآوری کنم، این است که اگر کشور به هر دلیلی دچار بحران‌های اقتصادی و اجرایی می‌شود، تنها حوزه‌ای که نباید اجازه بدهیم این بحران در آن اثر بگذارد حوزه فرهنگ است؛ چرا که فرهنگ آن نقطه‌ای است که امید را زنده نگاه می‌دارد و با زمزمه‌ها و فریادها زمینه تغییر فضا و رد شدن از بحران و مسأله را فراهم می‌کند، اما متأسفانه در کشور ما ماجرا دقیقاً عکس این است. بارها دیده‌ایم و تجربه کرده‌ایم که در بحران‌های مهم زودتر از همه فرهنگ و هنر حذف می‌شوند. یعنی آن جایی که متولی حفظ نشاط روحی و ذهنی جامعه ما برای عبور از بحران است و می‌تواند با تولید آثار و برپایی محافل امید را به بدنه جامعه تزریق کند تا بتوانیم از بحران بگذریم.

علی‌محمد مودب با بیان اینکه ادبیات و معماری جزو ستون‌های فکر و فرهنگ و تمدن ما هستند و حفظ گفتمان انقلاب اسلامی در گرو حفظ آنهاست، ادامه داد: انقلاب اسلامی برای اینکه میراث فکری خود را برای نسل بعد به یادگار بگذارد، دست کم باید در این دو حوزه مهم، یعنی ادبیات و معماری،‌ به طور جدی مواریثی داشته باشد. می‌توان گفت در عصر انقلاب در حوزه معماری بسیار کم‌کاری داشته‌ایم. با اینکه انقلاب اسلامی در حوزه عمران بسیار کار کرده است؛ ولی به دلیل نبود نگاه فکری و فرهنگی درست بُعد معماری این فعالیت‌های عمرانی دیده نشده است و این است که ما در انبوه ساخت و سازها و خدمات عمرانی شاهد نمونه‌های درخشانی از تبلور معناهای تمدنی در پیکره راه‌ها و ساختمان‌ها و محوطه‌هایی که ایجاد شده است، نیستیم.

او افزود: در ادبیات خلاقه ما با انقلاب درخشش‌هایی داشته‌ایم. امروز هم در شعر پر امید هستیم و در رمان هم حرکت‌های خوبی آغاز شده است و بوی جدیت و امید می‌دهد. باید ادبیات انقلاب را دید و حرمت گذاشت و باید با یک نگاه تمدنی با آن برخورد کرد تا بتواند برای ظرفیت‌های رنگارنگ و متنوع تمدن ما اثر ایجاد کند و میراث معنوی بشر عصر انقلاب اسلامی را به دقیق‌ترین و ماندگار‌ترین صورت‌ها یعنی به ادبیات تبدیل کند. ای برادران! ای مدیران! ای سیاستگذاران! دست کم ادبیات و معماری را دریابید!

در ادامه این نشست خبری محمدمهدی سیار مدیر دفتر پژوهش و هنر شهرستان ادب، با بیان اینکه ثمره اردوهای آفتابگردان‌ها فقط مختص فضای ادبی کشور نبوده و حوزه‌های مختلف فرهنگی را متأثر از خود کرده، گفت: یکی از مهم‌ترین اثرات اردوهای آفتابگردان‌ها که کمتر درباره آن صحبت شده، سرریز این اردوها و آموزش‌ها به دیگر حوزه‌های فرهنگی و رسانه‌ای کشور بوده است. اعضای آفتابگردان‌ها فقط شاعر نیستند، بلکه بسیاری از آنها متأثر از آموزش‌هایی که در شهرستان ادب دیده‌اند و تجربیاتی که کسب کرده‌اند، وارد کارهای متنوع ادبی و فرهنگی مثل نوحه‌پردازی، موسیقی و ترانه‌نویسی، کارگردانی و مستندسازی، تدریس و کارهای دانشگاهی، گرافیک و تصویر و کارهای پژوهشی شده‌اند. به یک معنا می‌توان گفت شهرستان ادب تنها شاعر و نویسنده پرورش نمی‌دهد، بلکه به معنای واقعی درحال تولید فکر و اندیشه فرهنگی و قوام بخشیدن به کالبد فرهنگ ایرانی، انقلابی و اسلامی است.

این شاعر در پایان با بیان اینکه ظرفیت برای کار جدی، عمیق و موثر در حوزه ادبیات و فرهنگ بسیار زیاد است و تنها نیازمند حمایت و پشتیبانی در حوزه های سیاستگذاری و مالی است، افزود: ما در شهرستان ادب ایده‌های بسیاری برای برگزاری دوره‌ها و آموزش‌های موضوعی هستیم که به نوعی تکمیل‌کننده کاری است که در اردوهای آفتابگردان‌ها انجام می‌هیم. از آن جمله برگزاری اردوهایی مختص شعر هیأت، شعر کودک و نوجوان، ترانه، شعر طنز و نیز اردوهایی قالب‌محور با تمرکز بر قالب‌های مختلف ادبی مثل اردوی غزل، رباعی، نیمایی، سپید و … است که برگزاری و حمایت از آنها اثرات بسیار مثبت و جدی در ادبیات و فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی در پی خواهد داشت. ما قبلا تجربه برگزاری اردوی اختصاصی برای شهر هیئت را داشته‌ایم و این آمادگی و ظرفیت را داریم که آن تجربه را در حوزه‌ها و موضوعات مختلف تکرار کنیم.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

"فوتبال ۱۲۰" به آنتن بازگشت/ "چجوری" برنامه‌ای برای بانوان

 "فوتبال ۱۲۰" به آنتن بازگشت/ "چجوری" برنامه‌ای برای بانوان
2021-09-21T18:55:07+04:30
فصل جدید برنامه "فوتبال ۱۲۰" از اول مهرماه به آنتن برمی‌گردد و شبکه آی‌فیلم نیز "عقاب‌ها" را همان شب به مناسبت هفته دفاع مقدس پخش می‌کند.

آیا قطارِ دفاع‌ مقدس تلویزیون از حرکت ایستاده؟/ اصرار به نوستالژی‌ها و معطوف کردن برنامه‌های روتین!

 آیا قطارِ دفاع‌ مقدس تلویزیون از حرکت ایستاده؟/ اصرار به نوستالژی‌ها و معطوف کردن برنامه‌های روتین!
2021-09-21T18:41:52+04:30
در چهل و یکمین سالگرد دفاع‌ مقدس، تلویزیون برنامه‌هایی را تدارک دیده که احتمالاً با باکسِ چند ساعته فیلم‌های سینمایی رونق بگیرد.

آزیتا ترکاشوند: بازی در نقش منفی لذت‌بخش است/ استعدادهای زیادی را در کمپ ترک اعتیاد کشف کرده‌ام

 آزیتا ترکاشوند: بازی در نقش منفی لذت‌بخش است/ استعدادهای زیادی را در کمپ ترک اعتیاد کشف کرده‌ام
2021-09-21T17:35:04+04:30
افراد معتاد اراده خوبی دارند اما پشتکاری که دارند را در راه غلط، استفاده می‌کنند و همیشه این اراده را به آنها یادآوری می‌کنم و استعدادهای زیادی را از بین اف...

امیری اسفندقه: برترین اشعار درباره "شهید سلیمانی" جمع‌آوری و داوری می‌شود

 امیری اسفندقه: برترین اشعار درباره "شهید سلیمانی" جمع‌آوری و داوری می‌شود
2021-09-21T16:41:52+04:30
کنگره شعر «سردار سربداران» برترین اشعار درباره‌ حماسه‌ بزرگ سردار سلیمانی را گردآوری می‌کند.

نمایشگاه ‌«در لباس سربازی» گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت مقام معظم رهبری است

 نمایشگاه ‌«در لباس سربازی» گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت مقام معظم رهبری است
2021-09-21T16:41:51+04:30
مدیر حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: نمایشگاه ‌دائمی «در لباس سربازی» گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت حضرت آیت ا...

تیزر گفت‌وگوی تسنیم با رضا مهدوی درباره اوضاع موسیقی در هشت سال گذشته

 تیزر گفت‌وگوی تسنیم با رضا مهدوی درباره اوضاع موسیقی در هشت سال گذشته
2021-09-21T16:41:51+04:30
رضا مهدوی نوازنده و پژوهشگر موسیقی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم به بررسی اوضاع موسیقی در هشت سال گذشته پرداخت.

داستان جانبازی که می‌گوید «من جانباز نیستم»

 داستان جانبازی که می‌گوید «من جانباز نیستم»
2021-09-21T16:15:15+04:30
گاهی هم خودم را پیش خداوند لوس می‌کنم و گله و شکایتی می‌کنم که چرا من را مثل رفقای خودم قبول نکرده‌ای. همیشه هم مخالفم که به من «جانباز» بگویند.

چگونه «تاج» بر سر امی نشست؟ / ماراتن سریال‌سازی برای تثبیت سلطنت

 چگونه «تاج» بر سر امی نشست؟ / ماراتن سریال‌سازی برای تثبیت سلطنت
2021-09-21T16:15:12+04:30
«تاج» سریالی خاکستری درباره خاندان سلطنتی است که سال گذشته نظر پرنس هری را جلب کرد. تم و مضمون سریال گویا آنقدر خوشایندِ سیاست‌های هنری آمریکا بود...

یکی از راه‌های مدیریت استرس، بحث مدیریت غرائز هست/والدین در محیط خانواده باید مراقب پوشش خود باشند

یکی از راه‌های مدیریت استرس، بحث مدیریت غرائز هست/والدین در محیط خانواده باید مراقب پوشش خود باشند
2021-09-21T15:54:59+04:30
غریزه جنسی باید در خدمت خانواده قرار گیرد تا این خانواده را استحکام دهد برای همین یک خانواده ایده آل در پوشش و رفتار ظاهری خود توجه می‌کند.

نشست «گفتگو و مدارا در اندیشه امام موسی صدر» برگزار می‌شود

نشست «گفتگو و مدارا در اندیشه امام موسی صدر» برگزار می‌شود
2021-09-21T15:54:58+04:30
سلسله نشست‌های همگرایی، برادری و پیشرفت با موضوع «گفتگو و مدارا در اندیشه امام موسی صدر» با همکاری مؤسسه فرهنگی و تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار می‌شود.

تقدیر از عوامل اجرایی و ستادی طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵

تقدیر از عوامل اجرایی و ستادی طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵
2021-09-21T15:41:39+04:30
مراسم تقدیر و تجلیل از عوامل اجرایی و ستادی طرح ملی و قرآنی ۱۴۵۵ با حضور مدیر شبکه قرآن و معارف سیما برگزار شد.

آئین رونمایی از آثار ادبی ایثار و شهادت برگزار می‌شود

آئین رونمایی از آثار ادبی ایثار و شهادت برگزار می‌شود
2021-09-21T15:41:38+04:30
آئین رونمایی از آثار ادبی ایثار و شهادت با عنوان «بال و پرهای امام» به همت معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود.

مهدی رسولی: مراسمی در کربلا نخواهم داشت

 مهدی رسولی: مراسمی در کربلا نخواهم داشت
2021-09-21T14:35:11+04:30
مهدی رسولی اعلام کرد که به دلیل عدم امکان حضور عموم مردم به علت شرایط کرونایی در راهپیمایی اربعین، مراسمی در کربلا نخواهد داشت.

"حجت کسری" پیرغلام اهل‌بیت (ع) به خاک سپرده شد + عکس

 "حجت کسری" پیرغلام اهل‌بیت (ع) به خاک سپرده شد + عکس
2021-09-21T14:35:11+04:30
پیکر مرحوم حجت کسری پیرغلام اهل بیت (ع) پس از تشییع، در امامزاده اسماعیل (ع) محله چیذر به خاک سپرده شد.

توصیه جدی مقام معظم رهبری در خصوص «سفرهای راهیان نور»/ تصادفات راهیان نور به صفر رسیده‌ است

 توصیه جدی مقام معظم رهبری در خصوص «سفرهای راهیان نور»/ تصادفات راهیان نور به صفر رسیده‌ است
2021-09-21T14:35:11+04:30
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: مقام معظم رهبری به صورت خصوصی به بنده اعلام کردند که باید تصادفات در این سفرها به کمترین میزان ممکن برسد.

تازه‌ترین جزئیات حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت؛ از تنظیم ۵۰ قرار ملاقات با ناشران خارجی تا رونمایی از ۸ کتاب تازه

 تازه‌ترین جزئیات حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت؛ از تنظیم ۵۰ قرار ملاقات با ناشران خارجی تا رونمایی از ۸ کتاب تازه
2021-09-21T12:21:50+04:30
معاون اقتصاد و فرهنگ مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تازه‌ترین جزئیات حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را تشریح کرد.

مطالبه سیدجمال ساداتیان از رئیس جدید سازمان سینمایی/ "غرزن‌ها" اعتماد به نفس مدیران را گرفته‌اند

 مطالبه سیدجمال ساداتیان از رئیس جدید سازمان سینمایی/ "غرزن‌ها" اعتماد به نفس مدیران را گرفته‌اند
2021-09-21T12:21:50+04:30
آن‌قدر به وزارت ارشاد و تلویزیون حمله کردند که من می‌بینم مدیران اعتماد به نفس‌شان را از دست داده‌اند، مدیرانِ جدید اجازه بدهند مطالبات و مشکلات مردم مطرح ش...

نقش و جایگاه دعا در زندگی روزمره انسان/ کدام عامل سبب سوء استفاده از اعتقادات دینی مردم شده است؟

 نقش و جایگاه دعا در زندگی روزمره انسان/ کدام عامل سبب سوء استفاده از اعتقادات دینی مردم شده است؟
2021-09-21T11:28:29+04:30
دعا کردن و پناه بردن به نیروهای ماورایی از ابتدای آفرینش انسان وجود داشته است، چون ذات انسان این گونه است که برای پیشرفت و ارتقا نیاز به قدرت الهی دارد.

وزیر ارشاد: جوادی اصرار به رفتن داشت/ احمدوند: دغدغه‌های اقتصادی و معیشتی کتاب و  ‌نشر را برطرف می‌کنیم

 وزیر ارشاد: جوادی اصرار به رفتن داشت/ احمدوند: دغدغه‌های اقتصادی و معیشتی کتاب و  ‌نشر را برطرف می‌کنیم
2021-09-21T11:28:29+04:30
وزیر ارشاد در مراسم معارفه معاون امور فرهنگی گفت: سیاست‌های دولت مردمی در عرصه فرهنگ روشن و فراگیر است و تمام تلاش ما به پیش بردن این سیاست‌هاست.

"بازسازی فرهنگی" پیش‌شرط تحقق اهداف گام دوم انقلاب است

 "بازسازی فرهنگی" پیش‌شرط تحقق اهداف گام دوم انقلاب است
2021-09-21T11:28:29+04:30
"بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی" و "بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" و "آتش به اختیار فرهنگی" اضلاع مثلثی هستند که در ارتباط مس...

برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین حسینی در شمال استکهلم

برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین حسینی در شمال استکهلم
2021-09-21T11:08:22+04:30
همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی شیعیان مقیم سوئد و منطقه اسکاندیناوی در مرکز اسلامی امام علی(ع) عزاداری کرده و در روز اربعین راهپیمایی می‌کنند.

اولین فراخوان «نوجوان اربعینی» در حال برگزاری است

اولین فراخوان «نوجوان اربعینی» در حال برگزاری است
2021-09-21T11:08:22+04:30
کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی، فراخوانی برای نوجوانان اربعینی در قالب‌های عکس، دلنوشته، خاطره و مداحی اعلام کرد.

آغاز پخش ویژه برنامه «نغمه عشاق» از شبکه قرآن و معارف سیما

آغاز پخش ویژه برنامه «نغمه عشاق» از شبکه قرآن و معارف سیما
2021-09-21T10:55:00+04:30
ویژه برنامه «نغمه عشاق» در آستانه اربعین حسینی از ۳۰ شهریور ماه روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

کودکی به مبارزه ماسک‌های عجیب می‌رود/انیمیشنی با دغدغه محیط زیست

 کودکی به مبارزه ماسک‌های عجیب می‌رود/انیمیشنی با دغدغه محیط زیست
2021-09-21T10:35:11+04:30
«در ستایش یک رنگ» عنوان انیمیشنی به کارگردانی «مسعود قدسیه» است که در آن کودکی به مبارزه با آلودگی شهر می‌پردازد.

رئیس‌جمهور نمایشگاه «در لباس سربازی» را افتتاح کرد

 رئیس‌جمهور نمایشگاه «در لباس سربازی» را افتتاح کرد
2021-09-21T10:35:11+04:30
نمایشگاه «در لباس سربازی» که مربوط به حضور و نقش مقام معظم رهبری در دفاع مقدس است، توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

فلسفه و تمدن غرب توانایی فهم "رویداد اربعین" را ندارد / حقایق قدسی در تمدن غرب مورد انکار است

 فلسفه و تمدن غرب توانایی فهم "رویداد اربعین" را ندارد / حقایق قدسی در تمدن غرب مورد انکار است
2021-09-21T09:28:28+04:30
کارشناس فرهنگ و ارتباطات معتقد است فلسفه و تمدن غرب از آن زمان که وارد رنسانس شد، حقایق قدسی را کنار گذاشت.

چه خبر از "شوتبال" شبکه نسیم؟ / "نفس" ادامه دارد!

 چه خبر از "شوتبال" شبکه نسیم؟ / "نفس" ادامه دارد!
2021-09-21T09:01:50+04:30
مقداد مؤمن‌نژاد از ساخت فصل جدید "شوتبال" خبر می‌دهد و همچنین به ادامه برنامه "نفس" که این شب‌ها روی آنتن شبکه نسیم است، اشاره دارد.

زمزمه جنگ-۲| جنگ ایران و عراق به چه بهانه‌ای شروع شد؟/ روایتی تازه از ورود دشمن بعثی به خرمشهر

 زمزمه جنگ-۲| جنگ ایران و عراق به چه بهانه‌ای شروع شد؟/ روایتی تازه از ورود دشمن بعثی به خرمشهر
2021-09-21T09:01:50+04:30
مروری بر تاریخ طولانی‌ترین جنگ میان ۲ کشور در قرن بیستم نشان می‌دهد که چگونه ایران در برابر بیش از ۸۰ کشور همپیمان و حامی دولت متجاوز عراق ایستادگی کرده است.

خدمت رسانی بیش از ۱۱ هزار موکب در ایام اربعین حسینی

خدمت رسانی بیش از ۱۱ هزار موکب در ایام اربعین حسینی
2021-09-21T08:28:20+04:30
بخش شعائر و موکبهای حسینی در عراق و جهان اسلام وابسته به دو آستان قدس حسینی و عباسی از تعداد موکب‌های خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد.

اقبال ۸۰ درصدی ایرانی‌ها به لوازم‌التحریر ایرانی

 اقبال ۸۰ درصدی ایرانی‌ها به لوازم‌التحریر ایرانی
2021-09-20T17:01:48+04:30
مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت در مراسم رونمایی از کتاب «فعالین زیست بوم نوشت‌افزار ایرانی»، از استقبال ۸۰ درصدی ایرانی‌ها از نوشت‌افزار ایرانی خبر داد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)