میرنیوز

روایت معصومه آباد از نظر "سردار سلیمانی" درباره کتاب "من زنده‌ام"/ از "زندان الرشید" تا دانشگاه شهید بهشتی/ ۲۳۷۰ نوزاد به دنیا آوردم!

 روایت معصومه آباد از نظر "سردار سلیمانی" درباره کتاب "من زنده‌ام"/ از "زندان الرشید" تا دانشگاه شهید بهشتی/ ۲۳۷۰ نوزاد به دنیا آوردم! 2021-07-23T22:26:47+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهمان برنامه این هفته «دستخط» معصومه آباد بود. کسی که در سن 17 سالگی در جبهه‌های حق علیه باطل به اسارت رژیم بعثی عراق در می‌آید و 40 ماه زندانی بعثی‌ها بوده و سختی‌های بسیار فراوانی کشیده که در قالب کتاب «من زنده‌ام» نگاشته شده است.

او گفت‌وگویی مفصل داشته است که در زیر بخش‌هایی از آن را می‌خوانیم. او درباره شرایط فرهنگی کشور، دوران اسارت و نگارش کتاب «من زنده‌ام» توضیح می‌دهد. 

 *خانم آباد شرایط فرهنگی کشور را چطور می‌بیند؟ شما سه فرزند دختر دارید، الان فاصله ای بین عقاید خودتان با دخترخانم ها احساس می کنید؟ یا قاطبه دخترخانم‌هایی که الان در سطح اجتماع داریم، خانم هایی در سطح اجتماع داریم، چقدر توانستیم الگوسازی به معنای واقعی کنیم آن چیزی که از ابتدای انقلاب حرفش را زدیم؟  

 البته این خیلی طبیعی است، یعنی من هیچگاه انتظار ندارم بچه من عیناً شبیه من باشد یعنی عیناً همان چیزی باشد که من هستم و فکر می‌کنم ولی به اندیشه های ما و نسل امروز، فرزندان امروز خیلی فاصله ای نیست. اگرچه سازمان‌های متولی فرهنگی شاید آنقدر که باید برای اندیشه های درونی، باورهای درونی آدم‌ها برنامه‌ریزی و فکر می‌کردند و جامعه را به آن سمت می‌بردند که بتوانیم از نظر فکری و اندیشه یک اندیشه های بارور داشته باشیم که بتواند جامعه را به سمت یک جامعه پیشرو ببرد، کمتر در این حوزه کار کرده‌ایم. این عدم هماهنگی بین سازمان های فرهنگی که هر یک در یک مسیری حرکت می کنند باعث شده ظرف مسائل فرهنگی خالی بماند و به ته دیگ بخورد.

 *کدام نهادهای فرهنگی را بیشتر مسئول می‌دانید؟ 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت بیشتری دارد؛ چون هم ماموریت ذاتی دارد و هم ابزار دارد و هم تمام آنچه که می توانیم با آن تغییر یابیم یک ابزار ارزشمندی به نام کتاب است و ما اگر با این کتاب عجیب می‌شدیم و به خصوص نسل جوان ما شیفته کتاب می‌شد، کتاب همه زندگی آدم را می توانست تحت‌الشعاع خودش قرار بدهد.

*در عرصه های زنان یکی از دغدغه هایی که وجود دارد بحث پوشش و حجاب بانوان است. الان چگونه هستیم؟ چه نقاط ضعف و قوتی داریم؟

من فکر می کنم باید در مسئله پوشش و حجاب زنان دایره را قدری بازتر کنیم یعنی من این بحث را شاید 20-10 سال پیش هم داشتم و یکبار به نیروی انتظامی درباره بحث حجاب و عفاف دعوت شدم، گفتم من بیشتر از آنچه که به حجاب توجه داشته باشم به عفاف توجه دارم چون حجاب حاصل عفاف آدم هاست. یعنی آدمی که عفیف است سعی می کند حجاب خودش را در چارچوبی که تعریف می شود نشان دهد و این دایره را ممکن است مثلا من برای خودم چادر را بپسندم و چادر حجاب برتر برای من باشد و به این نقطه رسیده باشم. در شرایط مختلف اجتماعی و دوره های مختلف سنی را تجربه کرده‌ام، احساس کردم هیچ چیز بهتر از چادر برای من نیست ولی ممکن است برای جامعه ای که امروز وارد دانشگاه و کار و موقعیت های مختلف زندگی می شود، حجاب یک نوع دیگری تعریف شود، حجاب را در چادر تعریف نکند؛ مانتو و شلوار، روسری و مقنعه و اینها تعریف کند.

شکل برای حجاب قائل نشویم. اجازه دهیم جامعه خود انتخاب کند که کدام پوشش برای آن مناسب‌تر است و این با ما در تقابل نباشد و مسئله حجاب را با مسائل دیگر قاطی نکنیم؛ چون الان برخی مواقع یک تقابلی با حجاب در جامعه می بینم که متاثر از مسئله حجاب نیست و به اعتراض از موضوعات دیگر و مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اینها باشد. اگر مسائل اقتصادی جامعه را روی روال خودش قرار دهید که هر کسی بتواند از میزانی که استاندارد زندگی است بهره‌مند شود قطعاً می پذیرد که هر جامعه ای یک لباس مخصوص به خودش دارد که این لباس اجتماعی آدم هاست. یک ملقمه ای درست کرده‌ایم که همه چیز درهم ریخته است و بعد هم می‌گوییم این فرهنگ است؛ در حالی که این فرهنگ نیست. مغایرتی بین آن چه در خانه از سوی پدر و مادر آموزش داده می شود با ارزش هایی که فرزند از خانه بیرون می آید و در محیط اجتماعی، دانشگاه، محیط کار می‌بیند، وجود دارد و این تضاد برای فرزند ما قابل توجیه نیست که کدام درست است. اینها یک نابسامانی فرهنگی را پدید می آورد.

*به نقطه طلایی زندگی شما برسیم. چطور اسیر شدید؟

در همان ماموریتی که بچه ها را از شهر خارج می‌کردیم، در این ماموریت با آقای صالحی و چند تن از خانم ها که مربی بودند، وقتی تحویل شیرخوارگاه شیراز دادیم من به آقای صالحی گفتم خب دیگه کاری اینجا نداریم و بچه ها را تحویل دادیم و باید برگردیم. به زیارت شاهچراغ (ع) رفتم، بعد به دانشکده ادبیات رفتم و آنجا ماشین های هلال احمر به سمت خوزستان و آبادان می رفت. در مسیر که می‌رفتیم یک تعدادی از سربازان عراقی کنار جاده زیر لوله های نفت در قسمت خاکی دراز کشیده بودند، چون در آبادان و شهر ما بود، 15 کیلومتری آبادان را به یاد دارم، جاده ماهشهر به آبادان بود. از 15 کیلومتری آبادان که جلوتر رفتیم، داشتم می گفتم خدا آنها را خیر در این هوای گرم- مهر 59 بود و 23 روز از جنگ گذشته بود - زیر لوله های نفت دراز کشیده اند که اگر به لوله های نفت اصابت کرد، بتوانند حریق را مهار کنند.

همینطور دعا می کردم که یکباره دیدم یک گلوله آرپی جی 7 به خودرو خورد و قسمت جلوی خودرو آسیب دید و دکتر عظیمی و یکی از تکاورها آقای میرظفرجویان درجا شهید شدند. نفهمیدم چه اتفاقی افتاد ولی آن لحظه به راننده گفتم چی شد؟! گفت خواهر همه اسیر شدیم!

پائین آمدم و دیدم چقدر نیروهای عراقی از افسر درجه دار تا سرباز همه جا پراکنده بودند. اطراف ما را گرفتند و من با خانم شمسی بهرامی با هم اسیر شدیم. بعد که نزدیک آمد تا تفتیش بدنی کند، یکباره داد زدم و گفتم کسی به من دست نزند. یک پسری به نام جواد بود، عرب زبان بود و از بچه های خرمشهر بود. جواد را صدا زد و گفت به این خانم بگوئید اسلحه را بدهد. گفتم من اسلحه ندارم و نیروی هلال احمر هستم. اصرار کرد که اسلحه را بدهید. من گفتم نیروی هلال احمر هستم و هیچ سلاحی ندارم. جواد گفت می گوید جیب ها را خالی کنید. دست در جیب هایم کردم و حکم آقای مهندس باتمانقلیچ که نوشته بود «نماینده فرماندار» در جیبم بود. این را در مشتم نگه داشتم و گفتم چیزی ندارم. گفت کف دست را باز کنید. وقتی باز کردم به جواد گفت بخوان؛ جواد هم خواند نماینده فرماندار جهت انتقال بچه های پرورشگاه و اسم و مشخصات من را خواند.

بعد بلافاصله بیسیم به بغداد زد و گفت ما ژنرال زن ایرانی را گرفتیم. بعد نمی‌فهمیدم ژنرال یعنی چه؟ به جواد گفتم ژنرال به چه معنی است؟ گفت ژنرال یعنی بزرگ ارتش! هم خیلی تعجب کردم و هم از این که فکر کردند من ژنرال هستم خوشحال شدم. از این متعجب بودم که یک دختر 17 ساله را ژنرال می‌دانند. آنجا دنبال سیم و یا طنابی می گشت تا دست و پای ما را ببندد. ما در جاده بودیم و به قسمت خاکی مسلط بودیم. دیدم تعدادی از نیروهای سپاه امیدیه را اسیر گرفته بودند، لباس هایشان را درآورده بودند و تن خودشان کرده بودند ولی کلاه که قرمز و مشکی بود درنیاورده بودند. من دیدم دست و پای آنها باز است. گفتم چرا می خواهید دست و پای ما را ببندید؟ دست آنها باز است و چرا می خواهید دست ما را ببندید؟ گفت زن های ایرانی از مردهای ایرانی خطرناک‌تر هستند! اینها زیر مقنعه های خود نارنجک قایم می کنند! آن لحظه احساس کردم، چه اتفاقی افتاده که آنها ما را خطرناک‌تر از سپاه امیدیه که اسیر شده بود و آنها را در گودالی گذاشته بودند، می دانستند. قدم به قدم می رفتیم احساس می کردم برای من درس بود.

*شما را به کجا بردند؟

اول به بازداشتگاه مرزی در بصره و تنومه بردند و بعد آنجا دیدیم خواهر دیگری به نام فاطمه ناهیدی قبل از ما اسیر شده است. 19 مهر یعنی 3 روز قبل از ما اسیر شده است. 3 روز آنجا بودیم که یک خانم دیگر به نام خانم حلیمه آزموده که آن هم نیروی درمان بود، اسیر شد و 4 نفر شدیم و ما را به بصره انتقال دادند که یک شب آنجا بودیم و بعد به زندان الرشید بغداد رفتیم.

*سختی های زندان الرشید هم شروع شد.

بله.

*در کتاب نوشته اید ولی می خواهم بخش هایی از کتاب را عنوان کنید.

زندان الرشید بغداد یک زندان خیلی مخوفی بود. منتهی وجود اسرای ما در آنجا خیلی به ما کمک می کرد یعنی یک مراقبت و ترس عجیبی را در وجود آنها انداخته بود، مثلاً روبروی سلول ما شهید محمدجواد تندگویان بود و سلول های مجاور ما مهندس یحیوی، مهندس بوشهری، مهندس ...، اسماعیلی، ماجد و همه آنها بودند. شهید تندگویان می گفت - دریچه ها را فقط اجازه داشتند باز کنند یعنی دریچه ای روی در تعبیه شده است. دریچه ای که غذا و آب و کاسه می رفت و می آمد یا همان چهره ایشان را می توانستیم ببینیم، ولی اگر یک زمانی در می خواست باز شود چون در با این چرخش قفل های سنگین و میله هایی که از سقف می آمد و به کف می خورد خیلی سروصدا داشت - اگر در باز می شد آقای محمدجواد تندگویان فریاد می زد «نصر من الله و فتح قریب»، هر کسی صدای من را می شنود بگوید و بشرالمومنین! یعنی تمام بند آنچنان وحشتی ایجاد می کرد که اینها فرصت باز کردن در را پیدا نمی کردند. یکبار داخل سلول ریختن و شروع به کابل زدن کردند، بیشتر از آنچه که صدای ما بیاید صدای هم‌بندی های دیگر می آمد که فریاد می زدند و به فریاد آنها، اینها از سلول فرار کردند.

*شما را با کابل می زدند؟

بله. ولی فریاد آنها بیشتر از صدای ما بود. وقتی رفتند حتی کابل را در سلول جا گذاشتند و رفتند.

*که یکبار با آن کابل سرباز عراقی را زدید.

بله. وقتی داشت با کابل می زد چون هر یک در گوشه ای افتاده بودیم، من دستم را به سرم گرفته بودم چون می‌گفتیم وقتی می‌زنند سر و چشم آسیب نبیند، دست و پا مهم نیست یا ناخن ها می پرید مهم نبود. همینطور که می زد این کابل را گرفتم و همین قدر که او زده بود، او را می‌زدم. بعد خانم ناهیدی به من گفت چطور کابل دست شما افتاده بود؟ گفتم این که می زد یکباره کشیدم و بدون این که بفهمم ممکن است چه تبعاتی داشته باشد. خانم ناهیدی گفت اگر رئیس زندان کابل را در سلول ما ببیند پدر ما را در می‌آورند. اجازه دهید این کابل را بیرون پرتاب کنیم و خودش به دریچه زد و کابل را بیرون پرتاب کرد. روزهای سختی بود.

*شهید تندگویان را دیدید یا فقط صدای ایشان را می شنیدید؟

نه؛ هیچ وقت هیچ کسی را آنجا ندیدیم و فقط صدا بود، مورس بود که به دیوار می زدیم و با مورس اسامی و اطلاعات را می‌گرفتیم.

*در کدام زندان با حاج آقا ابوترابی مواجه شدید؟

در اردوگاه موصل که رفتیم، بعدش اعتصاب غذا کردیم و تقریباً 21 روز در حالت اغما بودیم که ما را به بیمارستان الرشید بردند و 3-2 ماه در بیمارستان الرشید بستری بودیم. خونریزی معده و روده...

*چند روز اعتصاب غذا کردید؟

21 روز. بعد از بیمارستان الرشید صلیب سرخ ما را آنجا دید و شماره اسارت 3354 را داد.

*حاج آقای ابوترابی شما را دیدند چه گفتند؟

بعد به اردوگاه موصل رفتیم. نگرانی بچه ها را به ما انتقال دادند که بچه ها نگران شما هستند که شما کجا بودید و وضعیتتان به چه صورت بود. بعد برای ایشان توضیح دادیم و خیال ایشان راحت شد که کجا بودیم و چه اتفاقاتی افتاده تا اینجا رسیدیم.

*چه سالی آزاد شدید؟

ما در بهمن 1362 آزاد شدیم.

*چطور به شما اعلام کردند؟

به ما اعلام نکردند. آن زمان در فضای اردوگاه شایعه شده بود که تعداد اسرا دارد زیاد می شود اینها جا برای نگهداری اسرا ندارند و اسرای مهر 59 را که اولین گروه ها بوده، به اسرائیل و کشورهای دیگر انتقال می دهند. تا زمانی که در فرودگاه آنکارا نیروهای هلال احمر را ندیدیم و هواپیمای ایران‌ایر را ندیدیم، باور نمی‌کردیم. حتی به نیروهای هلال احمر که روپوش سورمه ای به تن داشتند و وقتی سمت ما آمدند خیلی آرام و بدون اینکه کسی بفهمد گفتم شما هم اسیر هستید؟ بعد گفتند ما آمده ایم اسرا را ببریم. گفتم کدام اسرا را می خواهید ببرید؟ گفتم شما را! گفتم کجا می خواهید ببرید؟ گفت به ایران می خواهیم ببریم؟ گفتم چرا؟ نمی فهمیدم چرا اینها می خواهند ما را به ایران ببرند. گفتند این هواپیمای ایران ایر است و نگاه کردم دیدم درست است و اینها آمده اند ما را به ایران ببرند. آنقدر ناباورانه بود، همانطور که وقتی اسیر شدم خیلی غافلگیر شدم، وقتی آزاد شدم بسیار غافلگیر شدم.

*و مستقیم پیش مادر رفتید؟

نه. مستقیم به بیمارستان سرخه حصار قرنطینه شدیم. به مادرم نگفته بودند چون گفته بودند شاید واقعیت نداشته باشد و یک شوک دیگری به ایشان وارد شود. آن زمان پدر و مادرم اصفهان زندگی می کردند. برادرم که تهران بود با بقیه اخوی های دیگر که در شهرستان و جاهای دیگر بودند، به بیمارستان سرخه حصار آمدند و مرخص که شدم، خدمت مادرم رفتم.

*فهمیدید که برادر شما شهید شده است.

نخیر. آنجا به دیدن من آمد و همدیگر را دیدیم و در کربلای 5 سال 65 شهید شدند.

*بعد هم مدتی مسئول درمانگاه محرومین مرزی شدید؟

بله.

*در اواخر جنگ بود.

درست است. وقتی آزاد شدم به اهواز و آبادان برگشتم و بعد از این که درس می خواندم باید به تهران می آمدم، به تهران که آمدم مسئولیت درمانگاه برون مرزی برای هواپیماها که در شهرهای مرزی بمباران می‌کردند، یا موشک می‌زدند و مجروحین را می‌آوردند در خیابان فرصت را برعهده گرفتم. آنجا مجروحین برون مرزی را نگهداری می کردیم تا بهبود پیدا کنند. تا زمانی که جنگ تمام شد هنوز آن درمانگاه بود.

*مدتی به لندن برای تحصیل رفتید.

بعد از این که جنگ تمام شد مدتی مسئول بخش زنان و زایمان بیمارستان نجمیه بودم که در آن ایام همسرم شرکت نفت بود و برای ماموریت به انگلیس رفت. وقتی ایشان رفت، من ابتدا نرفتم یعنی 6 ماهی ایشان رفته بود و من گفتم شما می روید و برمی گردید و به ما سر می زنید که من ایران با بچه ها باشم. ولی بعد دیدم تنهایی نمی شود، با 3 دختربچه کوچک سخت بود، کار هم می کردم و دیدم سخت است، به ایشان گفتم من هم می آیم. بعد از 6 ماه من هم به آنجا رفتم. فعالیت اجتماعی داشتم، برای من سخت بود که آنجا خانه‌نشینی کنم. آنجا بورس گرفتم که ادامه تحصیل دهم، کارنامه ارزی یکی دو سال گذشت و برای من نمی آمد و می گفتند بورس شما لغو شده و بورسیه دانشگاه بقیة‌الله لغو شده است. چند بار آمدم و رفتم و دیدم فایده ای ندارد، بورس خارجم را به بورس داخل تبدیل کردم. داخل آمدم و آزمون دکترا دادم و آزمون را قبول شدم که رشته باروری در دانشگاه شهید بهشتی ادامه دادم.

*گفتید تا الان چند نوزاد به دنیا آوردید؟

دو هزار و 370 نوزاد به دنیا آوردم.

*هنوز هم فعالیت دارید؟

برخی مواقع افرادی باشند که آشنا باشند و من خود آنها را بدنیا آوردم و الان ازدواج کردند و باردار هستند و اصرار دارند من باشم، ناگزیر باشم قبول می کنم.

*خیلی لذت دارد؟

خیلی! تجربه هیچ رخداد و حادثه‌ای زیباتر از تولد نیست. آن لحظه ای که بچه را بغل می کنم احساس می کنم هنوز مادر او را لمس نکرده و ندیده است و دست های من رابط بین خالق و مخلوق است. این هدیه را خداوند داده که با دست های من به دست مادرش داده شود.

*خدمت آقا هم رفتید.

بله. توفیق داشتم.

*کتاب را خوانده بودند.

بله. کتاب را زحمت کشیدند و خواندند.

*چه فرمودند؟

آن روز، روز خوبی بود وقتی خدمت حضرت آقا رسیدیم، خوشحال بودم که کتاب را خوانده اند هر چند تلاش داشتم کتاب را برسانم ولی نتوانسته بودم و به صورت اتفاقی کتاب به دست ایشان رسیده بود و در زمان کوتاهی کتاب را خوانده بودند و برای من جالب است برخی از مسئولین و برخی از مدیران می گویند سر ما شلوغ است و نمی توانیم کتاب بخوانیم، حضرت آقا آنقدر کتاب را دقیق مطالعه کرده بودند که از من سوالات جزئی می‌پرسند. من همراه اخوی و مادرم و همسرم بودم. عبارتی را فرمودند که کتاب از سر صدق و صفا نوشته شده است. آنقدر صادقانه است که هر جا خندیده گفته است خندیدم و هر جا گریه کرده، گفته است گریه کردم. هر جا ترسیده گفته ترسیده ام.

ولی به حدی کتاب را دقیق خوانده بودند که به همسرم فرمودند شما صاحب نامه‌های بی‌نشان هستید؟ همسرم گفتند بله. گفتند البته اسناد بعد از 30 سال اگر لو برود اشکالی ندارد، حاج خانم شما را لو داد. (می‌خندد). دوباره با اخوی من شوخی کردند و برخی مسائل را به جزئیات از ایشان سوال کردند. من به همسرم عنوان کردم چقدر کتاب را دقیق خوانده اند، یعنی فکر می کردم سریع‌خوانی می کنند فرصت نمی کنند آنقدر ظرایف و جزئیات کتاب را استخراج کنند ولی آنقدر دقیق خوانده بودند که سوالات ایشان کاملاً مشخص بود که هم طالب هستند بیشتر از آنچه در کتاب نوشته شده بدانند و هم دقت کافی داشته باشند.

*حاج قاسم هم کتاب را خوانده بودند.

بله. حاج قاسم کتاب را در ایامی که در جبهه های سنجار و ارتفاعات نینوا بودند، خوانده بودند و یادداشت هایی که برای کتاب گذاشته بودند خیلی دلنشین بود به خصوص که نوشته بود در همه چهار قفسی که رفته بودید، رفتم و برای شما یادداشت هایی نوشتم. یعنی آن حس من را که در زندان بغداد و در تنومه، موصل و هرجایی که رفته بودم، همان عبارات را نوشته بود و نوشته بود همانطور که برادرانتان از شما مراقبت می کردند، من مراقبت می کردم که کسی عکس روی جلد شما را نبیند. خب این برای من خیلی ارزشمند بود.

*حضوری هم ایشان را دیدید؟

بله. به منزل تشریف آوردند. هم در رابطه با کتاب پرسیدند و هم من در رابطه با شرایط داعش و اینها پرسیدم. با وجود این که داعش آن زمان در قدرت بود و اتفاقات عجیبی می‌افتاد که واقعاً با عواطف و احساسات انسان ها مغایر بود و در فضای مجازی گسترش پیدا می کرد، من از ایشان پرسیدم که داعش را نمی شود از بین برد؟ نمی توان با این داعش جنگید که نابود شود؟ بعد به من گفت خانم دکتر سه ماه دیگر تحمل کنید خبری از داعش نخواهد بود.

*برای شما آرزوی توفیق داریم. ما به شما افتخار می کنیم و مدیون زحمات شما هستیم. من خداحافظی می‌کنم و به رسم دستخط آخر برنامه را به دستخط سرکار خانم معصومه آباد می‌سپارم که برای ما بنویسند و به یادگار داشته باشیم.

«به نام خدای هستی‌بخش.

امروز توفیق داشتم در برنامه دستخط در قاب سیمای تلویزیون با شهروندان و هموطنان عزیز گفتگو داشته باشم و مثل همیشه تنها صداست که می‌ماند.

از همه جا و همه چیز گفتم، از روزهای جوانی و خاطرات تلخ، اما درس‌آموز! از زندان های بغداد، از طراوت و خیسی نوزادانی که دست های من واسطه خالق و مخلوق می‌شدند و به دامن مادران هدیه می‌دادم، از دغدغه های مدیریت شهری در بافت فرسوده و هوای آلوده شهر و شهر هوشمند و کرسی هایی که می تواند در اختیار نگاه مادرانه زنان قرار بگیرد تا خشونت شهر گرفته شود و به سمت آرامش و عشق و دوستی هدایت گردد.

در پایان از کتاب "من زنده ام" و دیدار تاریخی و به یادماندنی که خدمت مقام معظم رهبری و شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی رسیدیم و همه این کلمات جاودانه خواهد ماند.

اما فراموش کردم بگویم کاش خسران ها کاهش یابد و ما به جمع شهدا اضافه گردیم و خدمتگزار مردم بودن بهانه ای است برای انتخاب شدن در جرگه عدالتخواهان و حق‌طلبان».

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

«تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور در سینماها اکران می‌شود+پوستر جدید

 «تک تیرانداز» از ۳۰ شهریور در سینماها اکران می‌شود+پوستر جدید
2021-09-20T12:08:30+04:30
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تک تیرانداز» از ۳۰ شهریورماه و مصادف با آغاز هفته دفاع مقدس، از پوستر جدید این فیلم سینمایی رونمایی شد.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد شد

 یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد شد
2021-09-20T11:55:12+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی یاسر احمدوند را به عنوان معاون امور فرهنگی این وزارتخانه منصوب کرد.

نشست «نسبت لفظ و معنا در نظر فارابی» برگزار می‌شود

نشست «نسبت لفظ و معنا در نظر فارابی» برگزار می‌شود
2021-09-20T11:08:19+04:30
سلسله نشست‌های دوره‌ای مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران از ۳۰ شهریورماه به صورت مجازی و در بستر اسکای روم آغاز می‌شود.

آئین افتتاحیه فعالیت‌های ویژه ستاد اربعین آمریکای لاتین برگزار شد

آئین افتتاحیه فعالیت‌های ویژه ستاد اربعین آمریکای لاتین برگزار شد
2021-09-20T08:34:55+04:30
در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی، ستاد اربعین آمریکای لاتین طی مراسمی با حضور فعالان فرهنگی و مسلمانان این منطقه، فعالیت خود را آغاز و از پوستر و شعار اربعین...

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات در پی درگذشت پدر حجت الاسلام عاملی

پیام تسلیت رئیس سازمان تبلیغات در پی درگذشت پدر حجت الاسلام عاملی
2021-09-20T08:21:36+04:30
حجت‌الاسلام محمد قمی با صدور پیامی درگذشت ابوی حجت الاسلام دکتر سعیدرضا عاملی را تسلیت گفت.

دوره «مدرسه پژوهشی یک قرن با حسین» برگزار می‌شود

دوره «مدرسه پژوهشی یک قرن با حسین» برگزار می‌شود
2021-09-20T08:21:35+04:30
همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی دوره «مدرسه پژوهشی یک قرن با حسین» به همت اندیشکده راهبردی اربعین و هسته آینده پژوهی دانشکده فرهنگ و ارتباطات برگزار می شود.

هدف از نزول قرآن کریم درک آیات و عمل به دستورات آن است

هدف از نزول قرآن کریم درک آیات و عمل به دستورات آن است
2021-09-20T08:21:35+04:30
آیت الله رشاد با بیان اینکه امروز در نظام آموزشی کشور حفظ محور آموزش است، گفت: امام علی (ع) فرمودند در علمی که فهم نشده باشد خیر و برکتی وجود ندارد.

داستان زندگی شهیدی که نخواست شرمنده حضرت زهرا(س) باشد

 داستان زندگی شهیدی که نخواست شرمنده حضرت زهرا(س) باشد
2021-09-19T16:15:12+04:30
کتاب «کشکول میرزاجواد آقا»؛ روایتی از زندگی شهید مدافع حرم جواد کوهساری، به قلم محمدمهدی احمدیان و توسط انتشارات «راه یار» منتشر و روانه...

اولین جابه‌‎جایی مدیران صدا و سیما اتفاق افتاد/ دارابی قائم‌مقام ضرغامی شد

 اولین جابه‌‎جایی مدیران صدا و سیما اتفاق افتاد/ دارابی قائم‌مقام ضرغامی شد
2021-09-19T16:15:12+04:30
علی دارابی سرانجام بعد از یک هفته حاشیه، رسماً قائم‌مقام عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شد.

در نشست "نشان ارادت" تلویزیون چه گذشت؟/ از شایعه ممنوع‌التصویری سیدجواد هاشمی تا نمایشِ نقشِ حاج قاسم در عتبات عالیات

 در نشست "نشان ارادت" تلویزیون چه گذشت؟/ از شایعه ممنوع‌التصویری سیدجواد هاشمی تا نمایشِ نقشِ حاج قاسم در عتبات عالیات
2021-09-19T16:15:12+04:30
جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در لا به لای پرداختن به برنامه "نشان ارادت" نگاهی هم به موضوعاتی داشت که می‌تواند در صداوسیما، سریال شود.

برگزاری نمایشگاه ایران‌نوشت در ۶۰۰ فروشگاه/ حمایت از لوازم‌التحریر ایرانی زیر سایه سنگین کرونا

 برگزاری نمایشگاه ایران‌نوشت در ۶۰۰ فروشگاه/ حمایت از لوازم‌التحریر ایرانی زیر سایه سنگین کرونا
2021-09-19T16:15:12+04:30
نمایشگاه سراسری ایران‌نوشت با هدف عرضه لوازم‌التحریر ایرانی تا پایان مهرماه در سراسر کشور برپاست. امسال ۶۰۰ فروشگاه به عرضه این محصولات می‌پردازند.

گزارشی از دیدار شاعران با وزیر ارشاد/ بودجه‌های سینما کلان و شعر در کُنج/ اسماعیلی: "هنر ویترینی" را خواهیم شکست + گزارش تصویری

 گزارشی از دیدار شاعران با وزیر ارشاد/ بودجه‌های سینما کلان و شعر در کُنج/ اسماعیلی: "هنر ویترینی" را خواهیم شکست + گزارش تصویری
2021-09-19T15:48:27+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه دیدارهای خود با هنرمندان، نشست صمیمانه‌ای با شاعران برگزار کرد.

راه و رسم سربازی امام زمان (عج)/ خار پای امام نباشیم!

 راه و رسم سربازی امام زمان (عج)/ خار پای امام نباشیم!
2021-09-19T13:35:06+04:30
حجت الاسلام عالی می‌گوید برخی یاران امیرالمؤمنین علیه‌السلام کنارشان حضور داشتند، اما معرفت به امام نداشتند و بلکه بار ایشان بودند.

مقاومت‌ها در تکاپویِ تولیدِ علومِ سیاسیِ قرآن-بنیاد، جدّی است!

 مقاومت‌ها در تکاپویِ تولیدِ علومِ سیاسیِ قرآن-بنیاد، جدّی است!
2021-09-19T13:35:05+04:30
بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب، در امکان اسلامی و قرآنی بودن دانش‌هایی مثل فلسفه سیاسی و سیاست مقاومت‌های جدی و عجیبی بروز می‌کند که انرژی فراوانی از محقق می‌...

جاماندگان اربعین، این شب‌ها هیئت کجا بروند؟

 جاماندگان اربعین، این شب‌ها هیئت کجا بروند؟
2021-09-19T13:35:05+04:30
هیئت‌های مذهبی همزمان با فرارسیدن دهه دوم ماه صفر و ایام زیارتی اربعین امام‌حسین(ع) برای جاماندگان اربعین در کشور، مراسم عزاداری برپا می‌کنند.

مرزهای زمینی اربعین بسته هستند/ فعلاً اجازه ورود زمینی نمی‌دهیم

مرزهای زمینی اربعین بسته هستند/ فعلاً اجازه ورود زمینی نمی‌دهیم
2021-09-19T13:14:57+04:30
اهواز - فرمانده کل مرزبانی کشور گفت: تمامی مرزهای زمینی با کشور عراق برای عبور زائران اربعین حسینی بسته هستند و مردم به سوی مرزها حرکت نکنند.

مسابقه کتابخوانی «همرزمان حسین (ع)» برگزار می‌شود

مسابقه کتابخوانی «همرزمان حسین (ع)» برگزار می‌شود
2021-09-19T12:21:38+04:30
به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، مسابقه کتابخوانی «همرزمان حسین (علیه السلام)» ویژه ایرانیان مقیم عراق برگزار می‌شود.

تأکید بر لزوم آغاز گفت‌وگوهای دینی ایران و استرالیا/گفت‌وگوهای دینی عامل ایجاد صلح در جهان است

تأکید بر لزوم آغاز گفت‌وگوهای دینی ایران و استرالیا/گفت‌وگوهای دینی  عامل ایجاد صلح در جهان است
2021-09-19T12:21:37+04:30
رئیس شورای کلیساهای استرالیا و سرپرست مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر لزوم آغاز گفت‌وگوهای دینی ایران و استرالیا در آینده ن...

پشت صحنه "الغدیر" به روایت مرحوم محمدرضا حکیمی / فضای سلبریتی‌زده امروز اندیشه‌ها را به محاق می‌برد

 پشت صحنه "الغدیر" به روایت مرحوم محمدرضا حکیمی / فضای سلبریتی‌زده امروز اندیشه‌ها را به محاق می‌برد
2021-09-19T12:14:58+04:30
برای نگارش کتابم چندین بار با آقای حکیمی تلفنی صحبت کردم و ایشان یک سری نکاتی از پشت صحنه "الغدیر" و ماجراهای آن را برایم ‌گفت که کاملاً تازگی داشت.

رسانه ملی و شعر؛ خیلی دور خیلی نزدیک/ آیا خط قرمزی برای حضور زنان شاعر در تلویزیون وجود دارد؟

 رسانه ملی و شعر؛ خیلی دور خیلی نزدیک/ آیا خط قرمزی برای حضور زنان شاعر در تلویزیون وجود دارد؟
2021-09-19T12:14:58+04:30
برخی از کارشناسان معتقدند رسانه ملی در سال‌های اخیر تنها به ارائه چهره‌ای نحیف و گاه غیر واقعی از شعر بسنده کرده است؛ این در حالی است که زبان فارسی از سوی ع...

گزارشی از دیدار شاعران با وزیر ارشاد/ بودجه‌های سینما کلان و شعر در کُنج / اسماعیلی: "هنر ویترینی" را خواهیم شکست + گزارش تصویری

 گزارشی از دیدار شاعران با وزیر ارشاد/ بودجه‌های سینما کلان و شعر در کُنج / اسماعیلی: "هنر ویترینی" را خواهیم شکست + گزارش تصویری
2021-09-19T11:48:19+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه دیدارهای خود با هنرمندان، نشست صمیمانه‌ای با شاعران برگزار کرد.

آلبوم "بی فاصله" منتشر شد / تجربه جدید وحید تاج در خواندن آوازهای چند خطی

 آلبوم "بی فاصله" منتشر شد / تجربه جدید وحید تاج در خواندن آوازهای چند خطی
2021-09-19T10:55:01+04:30
همزمان با روز شعر و ادب فارسی، آلبوم موسیقی «بی‌فاصله» به آهنگسازی مجید عسگری و خوانندگی وحید تاج رونمایی شد.

انصاریان: دو کاری که می‌توان در قبال بدرفتاری دیگران انجام داد

 انصاریان: دو کاری که می‌توان در قبال بدرفتاری دیگران انجام داد
2021-09-19T10:55:01+04:30
حجت الاسلام انصاریان می‌گوید در قبال کسی که ما را آزار داد، بدگویی کرد و در حقمان خطا انجام داد، دو کار انجام دهیم که در ادامه می‌خوانید.

ترانه: کار برای امام حسین (ع) اتفاقات خوبی در زندگی‌ام رقم زده/ به اهل بیت ارادت دارم

 ترانه: کار برای امام حسین (ع) اتفاقات خوبی در زندگی‌ام رقم زده/ به اهل بیت ارادت دارم
2021-09-19T10:55:01+04:30
مژگان ترانه از علت حضورش در فیلمی مذهبی و همینطور خاطره‌اش از حضور در فیلم آژانس شیشه‌ای و وضعیت نامناسب سینمای ایران می‌گوید.

ناصر وحدتی: حق نداریم در ترانه‌های قدیمی دست ببریم

 ناصر وحدتی: حق نداریم در ترانه‌های قدیمی دست ببریم
2021-09-19T10:55:01+04:30
ناصر وحدتی معتقد است که برخی ترانه‌ها در شالیزارها خوانده شده است و تا امروز ماندگار بوده و به دست ما رسیده است و ما حق نداریم در این ترانه‌ها دست ببریم.

اولین تصاویر از سریال «شب‌بیدار»/ تقابل پرویز فلاحی‌پور و عبدالرضا اکبری در سریال جدید شبکه دو + عکس

 اولین تصاویر از سریال «شب‌بیدار»/ تقابل پرویز فلاحی‌پور و عبدالرضا اکبری در سریال جدید شبکه دو + عکس
2021-09-19T10:55:01+04:30
تصویربرداری سریال «شب بیدار» به کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام در گرمدره ادامه دارد.

ایضاحی بر ایضاحِ یک نزاع معرفتی/ رضا غلامی: مرحوم حکیمی ایده مشخصی در باب حکمرانی عادلانه نداشت

 ایضاحی بر ایضاحِ یک نزاع معرفتی/ رضا غلامی: مرحوم حکیمی ایده مشخصی در باب حکمرانی عادلانه نداشت
2021-09-19T10:55:01+04:30
حجت‌الاسلام غلامی معتقد است در نوع نگاه مرحوم حکیمی به حکومت اسلامی، رسیدن به بن‌بست حتمی است و ثمره آن خواسته یا ناخواسته سکولاریسم است.

"مخاطب خاص" تا اربعین هر شب روی آنتن/ برنامه‌ای که در حرم امام حسین(ع) متولد شد

 "مخاطب خاص" تا اربعین هر شب روی آنتن/ برنامه‌ای که در حرم امام حسین(ع) متولد شد
2021-09-19T10:55:01+04:30
هادی آشتیانی تأکید کرد که برنامه تلویزیونی "مخاطب خاص" تا اربعین حسینی هر شب با آیتم‌ها و پویش‌های جدید روی آنتن خواهد بود.

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب| دولت چگونه می‌تواند بخش عمده‌ای از وظایف فرهنگی‌اش را اجرا کند؟

 مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب| دولت چگونه می‌تواند بخش عمده‌ای از وظایف فرهنگی‌اش را اجرا کند؟
2021-09-19T10:55:01+04:30
رهبر انقلاب توصیه‌های بسیاری به مطالعه کتاب و کتابخوانی دارند،‌ ایشان کتابخوانی را یک وظیفه ملی و واجب دینی می‌دانند.

آغاز ضبط تلویزیونی برنامه «نوگلان حسینی»/ از ۳۱ شهریورماه در شبکه قرآن پخش می‌شود

آغاز ضبط تلویزیونی برنامه «نوگلان حسینی»/ از ۳۱ شهریورماه در شبکه قرآن پخش می‌شود
2021-09-19T09:41:35+04:30
با پایان مرحله راستی‌آزمایی پانزدهمین دوره آئین تجلیل از نوگلان حسینی، ضبط تلویزیونی این برنامه در فرهنگسرای اندیشه آغاز شد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)