میرنیوز

میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند

 میزگرد|چرا پس از عزل بنی‌صدر دشمنی‌ها با شهید چمران شروع شد؟/ برخی‌ها نگذاشتند کارهای شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند 2021-06-21T10:18:36+04:30

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی به دلیل عدم شناخت صحیح از وضعیت دشمن و کمبود نیروهای مختصص نظامی، روزهایی نفس‌گیر و بسیار حساس بود. روزهایی که رزمنده‌‌ها با جان خود در برابر تانک‌ها و سرب‌های داغ بعثی ایستادگی کردند. در این روزها دلدادگان به امام خمینی(ره) برای دفاع از میهن و اسلام به جبهه حق علیه باطل شتافتند.  شهید مصطفی چمران یکی از دلداگان امام بود که عاشقانه پای آرمان‌های حضرت امام (ره) ایستاد و با تدبیر‌های بی‌نظیر خود سبب شد رژیم بعث نتواند در خاک کشورمان پیشروی کند.

لذا خبرگزاری تسنیم، به مناسبت سالروز شهادت این بزرگ‌مرد به ابعاد شخصیتی این شهید والامقام پرداخته و با همرزمان ایشان گفتگو کرده‌است. متن کامل این میزگرد را اینجا بخوانید:

شهید چمران , شهید , دفاع مقدس , جنگ ,

* برنامه شهید چمران برای پس از پایان دفاع مقدس چه بود؟

محمد نخستین از دوستان و همرزمان شهید چمران در میزگرد خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه در خصوص شهید چمران صحبت کردن بسیار سخت است، اظهار داشت: هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید از لحاظ اخلاقی با شهید چمران اختلاف داشت. چراکه ایشان بسیار انعطاف‌پذیر و در برابر اظهار نظرها بسیار با صبوری برخورد می‌کرد.

وی با بیان اینکه شهید چمران با افراد ناشناخته در دفاع مقدس نیز بسیار گرم و صمیمی احوالپرسی می‌کرد؛ یادآور شد: با توجه به تمام خصوصیات بارز شهید چمران، اما در برابر یک موضوع هیچ تغییری نمی‌کرد. یعنی اگر موضوع اعتقادی پیش می‌آمد بر سر آن پر قدرت ایستادگی می‌کرد. به خاطر دارم با توجه به اینکه بنده در رسته ادوات مشغول فعالیت بودم همواره از ایشان می‌خواستم تجهیزات برای ما فراهم کنند، اما ایشان با صبوری می‌فرمودند «ما با همین تجهیزات باید رژیم بعث عراق را به عقب برانیم. خودتان می‌دانید سپاه به تازگی شکل گرفته و ارتش هم چندین بار تسویه شده‌است برای همین ما باید آنقدر بجنگیم و شهید بدهیم تا عراق عقب‌نشینی کند.»

این همرزم شهید چمران به آینده‌نگری این شهید والا مقام اشاره کرد و گفت: ما از ایشان می پرسیدیم که اگر جنگ پایان یابد این افرادی که در جنگ های نامنظم در کنار شما هستند چه کارهایی باید انجام بدهند؟ که ایشان می‌فرمودند با توجه به این که این رزمنده‌ها از سراسر کشور جمع‌آوری شده‌اند، باید در مساجد خود جمع شوند و مشکلات شهر را حل کنند و اگر نتوانستند این مشکل را خودشان حل کنند در کنگره جنگ‌های نامنظم که به صورت سالانه برگزار خواهد شد حضور پیدا کرده و در آن جمع آن مشکل و معضل را عنوان کنند تا انشاالله بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم.

* شهید چمران می‌گفت نباید به امام فشار بیاوریم بلکه باید باری را از روی دوش ایشان برداریم

نخستین ادامه داد: در آن زمان هیچ‌کس به دنبال پست و مقام نبود چراکه شهید چمران همواره تاکید داشت ما فقط باید مشکلات مردم را حل کنیم و ما می‌بینیم که بین بچه‌های جنگ‌های نامنظم نیز خودشان میان خودشان فرمانده تعیین می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه شهید چمران هیچ‌گاه در برابر عقیده خود انعطاف نداشت؛ افزود: به خاطر دارم از ایشان تقاضا کردیم زمانی که خدمت حضرت امام شرفیاب می‌شوند برای تجهیزات از ایشان یاری بخواهند که ایشان می‌گفت «ما نباید به امام فشار بیاوریم. ما نباید مشکلی بر مشکلات ایشان اضافه کنیم بلکه باید مشکلی را از دوش ایشان برداریم.»

پیشکسوت دفاع مقدس کسانی که مادی‌گرا بودند همواره با شهید چمران دشمنی می‌کردند، خاطرنشان کرد: پس از عزل بنی صدر، حضرت امام از شهید چمران درخواست کردند که به تهران بیاید. همه گمان کردند که امام می‌خواهد ایشان را رئیس جمهور کند و برخی از ریشه‌های بدبینی نسبت به ایشان آغاز شد. در حالیکه ایشان هیچگاه به سمت‌های دنیایی علاقه‌مند نبود و ما می‌بینیم زمانی که وزیر دفاع بود اسلحه به دست در کنار رزمنده‌ها حضور داشت.

شهید چمران , شهید , دفاع مقدس , جنگ ,

* چمران مانع سقوط اهواز شد/ شهید چمران معصوم نبود اما انگار کارهای معصومین را انجام می‌داد

قاسم صادقی از پیشکسوتان دفاع مقدس و راوی جنگ تحمیلی در ادامه این میزگرد با بیان اینکه شهید چمران معصوم نبود، تصریح کرد: شهید چمران نماد وحدت  در کثرت بود. چراکه ایشان سرپل ارتباطات و وحدت میان سپاه، ارتش و نیروهای مردمی بود. به خاطر دارم ایشان نزد ما در آبادان آمد و پس از مصافحه با شهید سیدمجتبی هاشمی به ایشان می‌گوید به خرمشهر بروید که خرمشهر در خطر است با وجود آنکه در آبادان بود اما آنچنان بینش نظامی داشت که تمام خطرات را ‌پیش‌بینی می‌کرد.

وی با بیان اینکه اگر شهید چمران با نیروهای داوطلب مردمی خود نبود اهواز سقوط کرده بود، یادآور شد: کتاب «بحران خلیج فارس» توسط دو نظامی آمریکایی نوشته شده‌است که در آنجا می‌گویند: اگر محاصره آبادان کامل شده بود قطعاً جمهوری اسلامی ایران نیز سقوط می‌کرد. لذا شهید چمران با اعتقاد راسخ خود -که از هیچ یک از آنها دست نکشید- با دستان خالی در برابر آنها ایستادگی کرد.

این راوی دفاع مقدس به یکی از فرمایشات شهید چمران مبنی بر اینکه «چرا ما باید همواره سرگذشت دیگران را بخوانیم، بلکه باید خودمون کاری کنیم که سرگذشت دیگران شویم»؛ اشاره کرد و گفت: این سخن شهید چمران بسیار با ارزش و گرانبهاست و همین سخنان و کارهای ایشان بود که باعث می‌شد برخی‌ها با ایشان زاویه داشته باشند. یعنی ایشان کارهایی را انجام می‌داد که حسادت آنها را برمی‌انگیخت.

این همرزم شهید سید مجتبی هاشمی ادامه داد: شهید چمران به جنگ‌های نامنظم در برابر رژیم بعث عراق به اعتقاد داشت اما برخی‌ها با این دیدگاه مخالفت می‌کردند.

* مخالفت‌‌ها با شهید چمران از کجا شروع شد؟/

صادقی نوع انتخاب فرماندهی در جنگ های نامنظم پرداخت و اظهار داشت: اگر کسی در شجاعت و ولایت پذیری خودش را نشان می‌داد، فرمانده بعدی آن دسته یا گردان بود و اینطور نبود که فرماندهی به صورت ابلاغیه صادر شود.

وی یکی از ویژگی‌های شهید چمران را به وحدت میان نیروها خواند و یادآور شد: شهید چمران همواره وحدت میان نیروها تاکید داشت اما برخی‌ها که در دل‌هایشان نفاق داشتند، این عمل ایشان را برنمی‌تابند. شاید برخی از آنها بسیار هم نزدیک بودند اما درد دل‌هایشان این اقدامات شهید چمران را قبول نداشتند.

این راوی دفاع مقدس ادامه داد:  برخی قبول نداشتند شخصی که الفبای نظامی‌گری را نخوانده است بر سر آنها قرار بگیرد و ما می‌بینیم که برخی از فرماندهان ارشد ارتش به دلیل اینکه در آمریکا آموزش دیده بودند دیدگاه شهید چمران را نمی‌پذیرفتند.

این رزمنده دفاع مقدس خاطرنشان کرد: شهید چمران از طرفی در آمریکا درس خوانده بود از طرف دیگر انقلابی شده بود و از طرفی دیگر وزیر دفاع شده بود، تمام این موضوعات باعث شده بود حسادت‌ها علیه ایشان برانگیخته شود برای همین این حسادت‌ها مانع شد شهید چمران بروز و ظهور پیدا کند اما در عین حال کارهایی را انجام داد که در نوع خود بی‌نظیر است.

شهید چمران , شهید , دفاع مقدس , جنگ ,

* شهید چمران دنبال آدم‌سازی بود نه آدم‌سوزی/

صادقی به ماجرای مخالفت شهید چمران با روحانی در مجلس بر سر انحلال ارتش اشاره کرد و افزود: این شهید والامقام با ژرف‌اندیشی خود در برابر این کار اشتباه ایستادگی کرد و معتقد بود هر منزل نیاز به یک قفل دارد و ارتش هم قفل کشورمان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ماجرای دیدار شهید چمران و سید مجتبی هاشمی پرداخت و گفت: در این دیدار -که تصویر آن را هم نشان دادم- قرار می‌شود جنگ‌های نامنظم این دو گروه در یک گروه ادغام شوند و با عملیات‌های خود دشمن را به مرزهای بین‌المللی عقب برانند چراکه نه ارتش و نه سپاه قادر نبودند شبیخون‌های قدرتمندی را به دشمن بزنند.

این رزمنده دفاع مقدس با بیان اینکه در این گروه‌ها افرادی تحصیل کرده مانند دکتر حبیب‌الله که تحصیل کرده آمریکا بوده نیز حضور داشت تا افراد خلافکار همچون شاهرخ ضرغام، اظهار داشت: شهید چمران دنبال آدم سازی بود نه آدم سوزی چراکه باور داشت آنها اگر بیایند دفاع مقدس را درک کنند خودشان لیدر خواهند شد. شهید چمران و شهید سید مجتبی هاشمی روح بسیار بزرگی داشتند برای همین باعث می‌شدند کسانی که در کنار ایشان حضور دارند نیز بزرگ شوند.

شهید چمران , شهید , دفاع مقدس , جنگ ,

*ماجرای حضور افرادی با قمه و پنجه بوکس در  دفاع مقدس/ اشراری که به برکت جنگ تحمیلی اصلاح شدند

قاسم صادقی در بخش دیگری از این میزگرد که به بهانه سالگرد شهادت شهید چمران برگزار شد، تصریح کرد: در روزهای ابتدایی جنگ بسیاری از افراد که ظاهرالصلاح نبودند، در برابر رژیم بعث عراق از کشورهای متعدد به جمع آنها پیوسته بودند، حضور داشتند. آنها جوانانی بودند که به عشق امام خمینی رحمة الله علیه با پنجه بوکس، دشنه، قمه و... در برابر سودانی‌ها که دو متر قد داشتند بدون تجهیزات می‌جنگیدند.

وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که روزهای ابتدایی جنگ حضور داشتند از شروران بودند که به عشق امام خمینی(ره) مشی خود را تغییر داده و علاقه‌مند به انقلاب اسلامی شده بودند و پس از آن بود که بچه بسیجی‌ها و حزب اللهی‌ها وارد معرکه شدند.

این راوی دفاع مقدس با بیان اینکه روزهای جنگ تحمیلی بسیار وسیع بوده که هر فرد قسمتی از آن را مشاهده کرده‌است؛ تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های شهید چمران عشق و علاقه ایشان به ابتکارات نظامی بود. در آبادان برای آنکه به بعثی‌ها نزدیک شویم -به دلیل دشت بودن- مجبور بودیم کانال بِکنیم و برای آنکه آنها متوجه کانال‌ها نشوند مجبور بودیم خاک‌ها را از طریق کانال به عقب باز گردانیم که آنها متوجه این کانال‌ها نشود. زمانی که شهید چمران به آبادان آمد و از این کانال‌ها مطلع شد گفت این خلاقیت شما ستودنی است.

شهید چمران , شهید , دفاع مقدس , جنگ ,

* ماجرای نفوذ شهید چمران به عمق دشمن/نحوه شهادت مغر متفکر

محمد نخستین از همرزمان شهید چمران در بخش دیگری از این میزگرد خاطره‌ای از شهید چمران اشاره کرد و گفت: تصویری وجود دارد که شهید چمران در حال دویدن می‌خندند. ماجرای این عکس آن است که من به همراه شهید چمران و جناب آقای رستمی برای شناسایی منطقه عملیاتی به عمق دشمن نفوذ کردیم.

وی ادامه داد: قرار بود سد خاکی که عراق ایجاد کرده بود را منفجر کنیم. زمانی که با قایق به آن منطقه رسیدیم. رژیم بعث شروع به تیراندازی کرد همچنین آن منطقه را بمباران کرد به محض اینکه قایق ایستاد. شهید چمران به همراه دو تن از همرزمان خود به منطقه رفت اما من و کاظم اخوان پس از پیاده شدن به دلیل حجم آتش روی زمین دراز می‌کشیدیم و به محض اینکه مقدار آتش کم می‌شد تا می‌آمدیم حرکت کنیم مجدداً مجبور بودیم روی زمین دراز بکشیم. مدتی از این زمان گذشت و ما نتوانستیم از روی زمین تکان بخوریم دیدم دکتر بازگشت و لبخند روی لب دارد و گمان کرده بود که ما مسیر را اشتباه رفته‌ایم زمانی که ما را دید به همرزمان گفت این دو عزیز اینجا خوابیده‌اند و برای همین بسیار خندید.

این همرزم شهید چمران در خصوص نحوه شهادت این شهید والا مقام بیان داشت: من در زمان شهادت شهید چمران حدود 500 متر -به دلیل آن که در کنارت ادوات بودم- از ایشان فاصله داشتم. اما دیده‌بان من، «سیروس بادبان» تعریف می‌کرد؛ شهید چمران برای سرکشی به منطقه دهلاویه  آمده بود و بچه‌ها در کنار او جمع شده بودند. رزمنده‌ها با ایشان احوال پرسی و در خصوص مشکلات نیز به ایشان نکاتی را یادآور می‌شدند. ظاهراً دشمن از حضور ایشان مطلع می‌شود و آن منطقه را بمباران می‌کند. یک خمپاره به پشت شهید چمران اصابت می‌کند که محافظین او از ناحیه صورت و فک به صورت جدی آسیب می‌بینند و به درجه رفیع شهادت نائل می‌شود دکتر نیز از ناحیه پشت سر مجروحیت پیدا کرده و شهید می‌شود.

نخستین ضمن اشاره به شجاعت شهید چمران در برابر دشمن گفت که شهید چمران در فاصله 30 متری با دشمن قرار داشت چه که شهید شدند.

گفتگو از محمد کربلایی اسماعیل

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار فرهنگی

مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه دو هفته تعطیل شد

مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه دو هفته تعطیل شد
2021-07-24T23:33:23+04:30
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه‌ای از آغاز تعصیلات دوهفته‌ای این نهاد حوزوی خبر داد.

اشرفی: متولیان تئاتر در "روزهای سخت هنرمندان" کنار کشیده‌اند

 اشرفی: متولیان تئاتر در "روزهای سخت هنرمندان" کنار کشیده‌اند
2021-07-24T17:00:09+04:30
کارگردان نمایش "خاطرات خانه‌ای که…" معتقد است که خانه تئاتر به‌عنوان مؤسسه‌ای که ادعای حمایت صنفی از تئاتر را دارد اقدام مثبتی در حمایت از تئاتری‌...

حسینیه‌ای در قم که "سفره طعام اهل‌بیت(ع)" هر روز در آن پهن است+عکس

 حسینیه‌ای در قم که "سفره طعام اهل‌بیت(ع)" هر روز در آن پهن است+عکس
2021-07-24T15:40:06+04:30
از ویژگی‌های حسینیه "کربلاء المقدسه" اطعام همه‌روزه بالغ بر ۵۰۰ نفر بر سر سفره اباعبدالله است؛ سنتی که در طول ۳۰ سال گذشته حتی در سخت‌ترین شرایط ا...

اشرفی: متولیان تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است

 اشرفی: متولیان تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است
2021-07-24T15:26:47+04:30
کارگردان نمایش "خاطرات خانه‌ای که…" معتقد است که خانه تئاتر به‌عنوان مؤسسه‌ای که ادعای حمایت صنفی از تئاتر را دارد اقدام مثبتی در حمایت از تئاتری‌...

رقابت بازیگران در جشنواره تابستانه تلویزیون/ شهاب حسینی با "نبات"؛ پرویز پرستویی با "لیلی با من است"

 رقابت بازیگران در جشنواره تابستانه تلویزیون/ شهاب حسینی با "نبات"؛ پرویز پرستویی با "لیلی با من است"
2021-07-24T15:26:47+04:30
جشنواره سینمایی تلویزیون ویژه تابستان به هفته ششم رسید؛ ۲۹ عنوان فیلم در شبکه‌های یک، دو، سه، پنج، امید و کودک روی آنتن می‌رود.

بسکتبالیست مشهور آمریکایی انیمیشن می‌سازد

 بسکتبالیست مشهور آمریکایی انیمیشن می‌سازد
2021-07-24T15:26:47+04:30
یک بازیکن قدیمی بسکتبال نویسنده و تهیه‌کننده یک انیمیشن کوتاه شد.

مسابقه‌ای جدید در راه شبکه پنج

 مسابقه‌ای جدید در راه شبکه پنج
2021-07-24T15:26:47+04:30
مسابقه بزرگ کهکشان یکی از برنامه‌های شاخص نیمه دوم سال ۱۴۰۰ خواهد بود که از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود.

غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پیامبر

 غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پیامبر
2021-07-24T15:26:47+04:30
خلیفه‌ای که امارت آسمانی نداشته باشد و هادی الهی نباشد، هیچ‌گاه نمی‌تواند در مسند خلافت پیامبر بنشیند.

یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد / ترانه‌ای با صدای خشایار اعتمادی و به روایت موسیقی گفتار

 یادی از آهنگی که موسیقی پاپ را تکان داد / ترانه‌ای با صدای خشایار اعتمادی و به روایت موسیقی گفتار
2021-07-24T15:26:47+04:30
«من و تو درخت و بارون» ترانه‌ای است که اواسط دهه هفتاد با صدای خشایار اعتمادی منتشر و موجب تحولی بزرگ در موسیقی پاپ ایران شد.

در آینده نزدیک، شبکه قرآن و معارف سیما HD می‌شود

در آینده نزدیک، شبکه قرآن و معارف سیما HD می‌شود
2021-07-24T14:13:24+04:30
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی طی بازدید از بخش‌های مختلف تولید ، فنی و آرشیو شبکه قرآن و معارف سیما از فرایند HD سازی این شبکه در آینده نزدیک خبر داد.

غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامبر

 غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامبر
2021-07-24T14:20:06+04:30
خلیفه‌ای که امارت آسمانی نداشته باشد و هادی الهی نباشد، هیچ گاه نمی‌تواند در مسند خلافت پیامبر بنشیند.

حضور سوپرمن سیاه‌پوست در یک سریال

 حضور سوپرمن سیاه‌پوست در یک سریال
2021-07-24T13:40:17+04:30
«مایکل بی جوردن» بازیگر سیاه‌پوست آمریکایی، مینی‌سریالی درباره شخصیت سیاه‌پوست سوپرمن در شبکه HBO MAX‌ می‌سازد.

وضعیت موسیقی پاپ نه خوب است نه بد / کنسرت‌ها برای سود بیشتر خوانندگان رونق گرفت

 وضعیت موسیقی پاپ نه خوب است نه بد / کنسرت‌ها برای سود بیشتر خوانندگان رونق گرفت
2021-07-24T13:13:32+04:30
رضا خسروی معتقد است که خوانندگان موسیقی پاپ برای رسیدن به پول بیشتر، بازار موسیقی را از تک آهنگ‌ها و آلبوم‌ها به سمت کنسرت بردند.

اشرفی: خانه تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است

 اشرفی: خانه تئاتر در روزهای بد هنرمندان این عرصه خودش را کنار کشیده است
2021-07-24T13:13:32+04:30
کارگردان نمایش "خاطرات خانه‌ای که…" معتقد است که خانه تئاتر به‌عنوان مؤسسه‌ای که ادعای حمایت صنفی از تئاتر را دارد اقدام مثبتی در حمایت از تئاتری‌...

جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) استمراری نورانی و متعالی خواهد داشت

 جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) استمراری نورانی و متعالی خواهد داشت
2021-07-24T13:13:32+04:30
عضو هیات داوران نخستین جشنواره‌ رسانه‌ای امام رضا(ع)، بر ضرورت رسانه‌ای کردن ظرفیت‌های نهفته در حرم مطهر رضوی به عنوان قطب فرهنگی ایران و جهان اسلام تأکید ک...

غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامیر

 غدیریه | ماهیت اصلی ابلاغ ولایت امیرالمؤمنین چه بود؟ / سه ویژگی خلیفۀ پبامیر
2021-07-24T13:13:32+04:30
خلیفه‌ای که امارت آسمانی نداشته باشد و هادی الهی نباشد، هیچ گاه نمی‌تواند در مسند خلافت پیامبر بنشیند.

فراخوان جشنواره نقالان غدیر ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

فراخوان جشنواره نقالان غدیر ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی
2021-07-24T12:13:24+04:30
در آستانه عید ولایت، فراخوان جشنواره «نقالان غدیر» ویژه کودکان و نوجوانان با محوریت واقعه غدیر خم همراه با آموزش نقالی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

تفسیر آیات و روایات قرآن کریم در برنامه «در مکتب وحی»

تفسیر آیات و روایات قرآن کریم در برنامه «در مکتب وحی»
2021-07-24T12:00:04+04:30
برنامه «در مکتب وحی» با محوریت تفسیر آیات و روایات قرآن کریم به تفسیر مفسران عالی قدر قرآن کریم روزهای شنبه تا چهارشنبه از رادیو قرآن پخش می شود.

دوره تابستانی آموزش قرآن در لبنان با حضور ۱۲۰۰ دانش‌آموز آغاز شد

دوره تابستانی آموزش قرآن در لبنان با حضور ۱۲۰۰ دانش‌آموز آغاز شد
2021-07-24T12:00:03+04:30
آستان مقدس امام حسین(ع) شعبه لبنان دوره آموزش قرآن کریم به دانش آموزان را همزمان با تعطیلات تابستانی آغاز کرد.

آغاز مسابقه فرهنگی ویژه بانوان با عنوان «بین صفا و مروة»

آغاز مسابقه فرهنگی ویژه بانوان با عنوان «بین صفا و مروة»
2021-07-24T12:00:03+04:30
آستان مقدس عباسی (ع) از آغاز مسابقه فرهنگی ویژه بانوان با عنوان«بین صفا و مروة» همزمان با عید قربان خبر داد.

تبلیغ دین و مهدویت در خطبه غدیریه تبیین می‌شود

تبلیغ دین و مهدویت در خطبه غدیریه تبیین می‌شود
2021-07-24T11:46:44+04:30
برنامه «بر بال سخن» در رادیو معارف با سخنرانی حجت الاسلام عالی به تبیین تبلیغ دین و مهدویت در خطبه غدیر می پردازد.

ریشه‌های ناهنجاری‌های اجتماعی و فردی در رادیو معارف بررسی می‌شود

ریشه‌های ناهنجاری‌های اجتماعی و فردی در رادیو معارف بررسی می‌شود
2021-07-24T11:46:44+04:30
رادیو معارف در برنامه "نقد و نظر" به تبیین ریشه ها و آسیب های اخلاقی در جامعه به ویژه نهاد خانواده می پردازد.

استفتاء از آیت‌‌الله خامنه‌ای/ آیا فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی اشکال دارد؟

 استفتاء از آیت‌‌الله خامنه‌ای/ آیا فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی اشکال دارد؟
2021-07-24T10:40:15+04:30
پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

موسیقی "پاپ وطنی" با زیاده‌روی و ابتذال از بین رفت

 موسیقی "پاپ وطنی" با زیاده‌روی و ابتذال از بین رفت
2021-07-24T10:40:15+04:30
رضا مهدوی معتقد است در برخی آثاری که آهنگسازان و خوانندگان به سمت زیاده‌روی و ابتذال می‌روند، موجب لطمه به موسیقی پاپ می‌شود و در حالی که به موسیقی پاپ وطنی...

جشن بزرگ دهه امامت و ولایت برگزار می‌شود

جشن بزرگ دهه امامت و ولایت برگزار می‌شود
2021-07-24T09:53:25+04:30
همزمان با فرا رسیدن عید سعید غدیر خم «جشن بزرگ دهه امامت و ولایت» به همت هیات رزمندگان اسلام از روز یکشنبه ۳ مردادماه به مدت ۵ روز برگزار می‌شود.

فصلنامه علمی-تخصصی ره توشه ماه محرم ۱۴۰۰ منتشر شد

فصلنامه علمی-تخصصی ره توشه ماه محرم ۱۴۰۰ منتشر شد
2021-07-24T08:33:25+04:30
به همت گروه تولید محتوا معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛ فصلنامه علمی-تخصصی ره توشه ماه محرم ۱۴۰۰ منتشر شد.

روایت معصومه آباد از نظر "سردار سلیمانی" درباره کتاب "من زنده‌ام"/ از "زندان الرشید" تا دانشگاه شهید بهشتی/ ۲۳۷۰ نوزاد به دنیا آوردم!

 روایت معصومه آباد از نظر "سردار سلیمانی" درباره کتاب "من زنده‌ام"/ از "زندان الرشید" تا دانشگاه شهید بهشتی/ ۲۳۷۰ نوزاد به دنیا آوردم!
2021-07-23T22:26:47+04:30
سردار سلیمانی کتاب را در ایامی که در جبهه‌های سنجار و ارتفاعات نینوا بودند، خوانده بودند؛ نوشته بود در همه چهار قفسی که رفته بودید، رفتم و برای شما یادداشت ...

نمازجمعه عامل اتصال دین و نظام اجتماعی مردم است

نمازجمعه عامل اتصال دین و نظام اجتماعی مردم است
2021-07-23T15:53:26+04:30
مشهد ـ امام جمعه مشهد گفت: مردم ما پای این نظام و دینشان ایستاده اند و نمازجمعه نیز وسیله‌ای است که نظام را به دین مردم وصل می‌کند.

غدیر سند حقانیت اسلام و تشیع است/ دولت در مورد تسهیلات ازدواج گزارش دهد

غدیر سند حقانیت اسلام و تشیع است/ دولت در مورد تسهیلات ازدواج گزارش دهد
2021-07-23T15:53:26+04:30
یزدـ امام جمعه بخش مرکزی یزد، غدیر را سند حقانیت اسلام و تشیع دانست و گفت: بر همه ما واجب است که حقیقت و جایگاه این واقعه عظیم را به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

دشمن می‌خواهد مردم را در مقابل هم و نظام قرار دهد/ اجازه سوء استفاده ضد انقلاب را ندهیم

دشمن می‌خواهد مردم را در مقابل هم و نظام قرار دهد/ اجازه سوء استفاده ضد انقلاب را ندهیم
2021-07-23T15:53:25+04:30
خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه دشمن می‌خواهد مردم را در مقابل هم و نظام قرار دهد گفت: طرح درخواست‌های مردمی به گونه‌ای باشد که ضد انق...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)